PDA

View Full Version : Nė Shqipėri rriten 10 pėr qind ēmimet e barnave


SEa
04-02-2011, 08:09
http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.0201154606970_m.jpg


Ēmimet e barnave rriten qė nga e marta dhe do tė jenė tani 10 pėr qind mė tė shtrenjta. Farmacistėt thonė se llogaritja e ēmimit do tė bėhet nga vetė ata bazuar nė ēmimin e mėparshėm i cili ėshtė i vendosur nė pullėn e sigurisė.
Kjo do tė vlejė vetėm pėr ilaēet tė cilat janė aktualisht nė gjendje ndėrsa pėr furnizimet e reja, pullat e emetuara do tė kenė tė pėrfshirė edhe TVSH-nė nė10 pėr qind.

Sa i pėrket importuesve, atyre tashmė u ka shkuar udhėzimi pėr mėnyrėn si do faturojnė barnat qė kanė nė magazinė, raportoi Ora News.

Ndėrkaq Ministria e Financave ka bėrė tė ditur se vendosja e TVSH-sė jo vetėm qė do tė ulė abuzimet e bėra deri tani me ēmimet, por nuk do sjellė asnjė kosto tjetėr pėr qytetarėt.

Linda
04-02-2011, 08:52
Amon,ēfar i bojne atij popullit kta .

Po i rrjepin per se gjalli

Vetem ne Shqiperi,i ngrejne ēmimet si jua do qejfi.

Te mer fryka dhe te semuresh.

Por nga nje ane mir ja u bejne,se nuk ngrihen ne protesta per,ngritjen e ēmimeve si ne ,drita,ushqime,ilaēe etj... po ngrihen se kush te zej vendin ne qeveri nga kto hajduta.