PDA

View Full Version : Metastazave tė rrezikshme tė gjirit u jep fund, zbulimi i rėndėsishėm i shkencėtarėve


HELEN OF TROY
11-03-2011, 21:49
Metastazave tė rrezikshme tė gjirit u jep fund, zbulimi i rėndėsishėm i shkencėtarėve anglezė, tė cilėt …

zbuluan se nėse bllokojnė enzimėn LOXL2, bllokojnė dhe shfaqjen e sėmundjes sė kancerit nė organet e tjera tė trupit. Sipas pėrfundimeve tė shkencėtarėve, kjo enzimė ėshtė shkaktare pėr metastazat e kancerit tė gjirit duke ndikuar tek proteinat TIMP1 dhe MMP9. Studime tė kaluara kanė treguar se kėto dy proteina luajnė rol tė rėndėsishėm tek metastazat e tumoreve.

“Mė tepėr se 90% e vdekjeve nga kanceri i gjirit, shkaktohen nga transmetimi i sėmundjes tek organet e tjera si mushkritė, mėlcia dhe kockat”, thekson mjekja Xhanin Erler nga Instituti i Studimeve Kundėr Kancerit, e cila drejtoi tė gjithė studimin. Tashmė qėllimi i grupit tė saj, ėshtė tė zbulojė mėnyrėn pėr tė bllokuar ndikimin e enzimės LOXL2, duke formuar ilace tė cilat do tė ndalojnė sėmundjen vdekjeprurėse nė fazėn fillestare tė saj.

I njėjti grup shkencėtarėsh zbuloi se enzima LOXL2, ka lidhje edhe me forma tė tjera tė kancerit. Kjo do tė thotė se ėshtė e mundur tė krijohet njė lloj analize e cila do tė masi nivelet enzimės fajtore, duke siguruar terapinė e duhur e cila do tė veprojė me sukses qysh nė fillim. Rezultatet e studimit u publikuan nė “Cancer Research”.
devolli.net