PDA

View Full Version : Hudhra mbron nga dhembja e eshtrave


Dard1
16-03-2011, 20:22
Do keni problem me erėn e gojės, por nėse hani hudhra, qepė dhe presh, do jeni mė tė mbrojtur nga format mė tė zakonshme tė artritit.

Studimi ėshtė realizuar nga disa profesorė tė njė universiteti britanik. Dhe njė kėshillė tjetėr. Njė gotė qumėsht ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė larguar erėn e gojės.

Artritisi ėshtė sėmundje e cila tri herė mė shpesh sulmon gratė sesa meshkujt, mė sė shpeshti nė moshėn 20 - 40 vjeē, e shenjat janė dhembja, tė ėnjturit dhe ndezja e nyjave. Mund tė shėrohet vetėm me barna, mirėpo disa rregulla nė ushqim mund tė ndihmojnė lehtėsimin e tė ėnjturit dhe ndezjes sė nyjave, kėshtu qė dhembjet mund tė lehtėsohen me pėrdorimin e mė pak barnave.

Kryesore ėshtė tė kufizohet konsumimi i yndyrave me prejardhje kafshėsh, sepse ato nėpėrmjet reaksioneve tė ndryshme kimike, pėrshpejtojnė prodhimin e substancave tė dėmshme.

Kur ėshtė fjala pėr llojin e posaēėm tė artitrisit, mishin duhet hequr nga ushqimi, sepse pėrmban numėr tė shtuar tė thartirave nukleide, e shpėrbėrja e tyre nė trupin tonė shkakton krijimin e thartirave urinare, qėndrimi i tė cilave nė nyja pėrshpejton paraqitjen e artritisit. /Telegrafi/

Urban
16-03-2011, 23:13
Jo dhembja e eshtrave por edhe cunami le te behet...nuk e fus hudhren ne goje. Pike.

dbh
16-03-2011, 23:25
Po t'hajn vetem comlek, mish me qep e hurdhera, a i ze astriti femrat?

Hello Kitty
17-03-2011, 03:16
Do keni problem me erėn e gojės, por nėse hani hudhra, qepė dhe presh, do jeni mė tė mbrojtur nga format mė tė zakonshme tė artritit.

Studimi ėshtė realizuar nga disa profesorė tė njė universiteti britanik. Dhe njė kėshillė tjetėr. Njė gotė qumėsht ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė larguar erėn e gojės.

Artritisi ėshtė sėmundje e cila tri herė mė shpesh sulmon gratė sesa meshkujt, mė sė shpeshti nė moshėn 20 - 40 vjeē, e shenjat janė dhembja, tė ėnjturit dhe ndezja e nyjave. Mund tė shėrohet vetėm me barna, mirėpo disa rregulla nė ushqim mund tė ndihmojnė lehtėsimin e tė ėnjturit dhe ndezjes sė nyjave, kėshtu qė dhembjet mund tė lehtėsohen me pėrdorimin e mė pak barnave.

Kryesore ėshtė tė kufizohet konsumimi i yndyrave me prejardhje kafshėsh, sepse ato nėpėrmjet reaksioneve tė ndryshme kimike, pėrshpejtojnė prodhimin e substancave tė dėmshme.

Kur ėshtė fjala pėr llojin e posaēėm tė artitrisit, mishin duhet hequr nga ushqimi, sepse pėrmban numėr tė shtuar tė thartirave nukleide, e shpėrbėrja e tyre nė trupin tonė shkakton krijimin e thartirave urinare, qėndrimi i tė cilave nė nyja pėrshpejton paraqitjen e artritisit. /Telegrafi/

Dardi , nuk e di nga i merr keto te dhena , por shpjegimi i tyre eshte paksa "childish'dhe aspak profesionale . Psh arthriti nuk shkaktohet nga yndyrnat por nga candida qe rritet ne stomak , nga parazitet dhe nga lendet toxike . Te njejtat shkaktojne edhe eren e gojes dhe nqs DO TE SHTOSH EDHE ME SHUME EREN E GOJES ATEHERE PERDOR QUMESHT ( dhe jo e kunderta ) .Qumeshti ka vlera te tjera , por nuk ka enzima qe te luftoje candiden .Nqs do te thoje te perdorje sa me shume enzima ose KOS do ishje shume me i sakte .

Dard1
17-03-2011, 09:17
Dardi , nuk e di nga i merr keto te dhena , por shpjegimi i tyre eshte paksa "childish'dhe aspak profesionale . Psh arthriti nuk shkaktohet nga yndyrnat por nga candida qe rritet ne stomak , nga parazitet dhe nga lendet toxike . Te njejtat shkaktojne edhe eren e gojes dhe nqs DO TE SHTOSH EDHE ME SHUME EREN E GOJES ATEHERE PERDOR QUMESHT ( dhe jo e kunderta ) .Qumeshti ka vlera te tjera , por nuk ka enzima qe te luftoje candiden .Nqs do te thoje te perdorje sa me shume enzima ose KOS do ishje shume me i sakte .

e sheh burimin posht TELEGRAFI

ciarli
04-05-2018, 10:37
...hudra e vendit tone ka veti kurative te vecanta!....