PDA

View Full Version : Me uri nuk mposhtet gripi


Dard1
16-03-2011, 20:23
Njė studimi i ri tregon se personat tė cilėt mbajnė dietė ose ata tė cilėt hanė mė pak gjatė sezonit tė gripit, e kanė mė tė vėshtirė qė ta mposhtin sėmundjen.

Shkencėtarėt kanė ardhur deri te ky pėrfundim duke studiuar ndikimin e virusit tė gripit te minjtė. Ata i kanė ndarė minjtė nė dy grupe: atyre qė iu ėshtė dhėnė ushqim normalisht dhe atyre tė cilėve iu ėshtė dhėnė mė pak ushqim. Ndėrkohė qė tė dy grupet e minjve kanė pranuar sasi tė barabarta vitaminash dhe mineralesh.

Minjtė tė cilėt kanė konsumuar sasi mė tė vogėl tė ushqimit kanė pasur nevojė pėr kohė mė tė gjatė pėr t’u shėruar nga gripi, ndėrsa vdekshmėria ka qenė shuam mė e madhe.

Autorėt e studimit pohojnė se ko ndodh pasi qė energjia e pamjaftueshme ndikon negativisht nė sistemin imunitar. /Telegrafi/