PDA

View Full Version : Pesė mėnyra pėr tė pushuar lemzėn


Dard1
16-03-2011, 20:24
Lemza ėshtė njė tkurrje e papritur dhe e pavullnetshme e diafragmės, muskuli qė ndan kraharorin nga barku. Pėrse shfaqet?

Ende nuk dihet me siguri, por shkaqet mund tė jenė alkooli, duhani, stresi. Zakonisht pushon vetė pas disa minutash, por ndonjėherė vazhdon me orė. Kėshillat mė efikase qė ajo tė pushojė? Ja:

1. Mbaje frymėn dhe numėro deri nė 30. Nėse lemza vjen, gėlltit pėshtymėn. Pastaj lėre frymėn tė dalė me ngadalė nga goja.

2. Pi njė gotė me ujė nga ana “e gabuar” e gotės, duke u pėrkulur pėrpara. Qė tė mos lodhesh shumė, mund t’i kėrkosh dikujt qė tė ta mbajė gotėn kur ti tė pish.

3. Pi ujė me akull, ha pak akull ose.

4. Bėj njė gargarė me ujė tė ftohtė: temperatura e ulėt mund tė bllokojė mekanizmin e lemzės.

5. Pėrtyp dhe gėlltit njė copė bukė tė thatė ose njė lugė me sheqer: kafshimi ndihmon nė ndaljen e impulseve nervoze qė shkaktojnė lemzėn. Por nėse lemza nuk pushon brenda disa orėve, shko te mjeku: mund tė jetė simptomė e shqetėsimeve tė tjera.

/Telegrafi/

Rimi.
16-03-2011, 21:20
kte tedyten se kuptova...

si i bie qe te pijm uje me byc perpjete???

Kryeplaku
16-03-2011, 22:42
lololol ha nje cokollate Milka me Karamel dhe te iken :P

dbh
16-03-2011, 22:46
Thone qe lemza t'iken kur kujton vjerren.

dbh
16-03-2011, 22:51
dbh dbh dbh dbh dbh Ja :P:P

Kujdes se kshu t'ze lemza. :D

Linda
16-03-2011, 22:54
Thone qe lemza t'iken kur kujton vjerren.


E ke me te provume?:D

Se mu ,vetem me myt lemza ne kte rast lol lol

Pershendetje:)

dbh
16-03-2011, 22:59
E ke me te provume?:D

Se mu ,vetem me myt lemza ne kte rast lol lol

Pershendetje:)

Epo e thash mi goce qe e kom me t'thonme. :D

Ty t'do shume vjerra pranej te ze, kurse Merin i cik ma pak pranej nuk e ze. :D

Pershendetje i here se u bom per mall! :)

Linda
16-03-2011, 23:51
Epo e thash mi goce qe e kom me t'thonme. :D

Ty t'do shume vjerra pranej te ze, kurse Merin i cik ma pak pranej nuk e ze. :D

Pershendetje i here se u bom per mall! :)

Vdes per mu:D

Kurse per Merin,ngordh fare :D

thirsty
17-03-2011, 00:26
6 - kripa, fut kripe ne goje dhe kaloje poshte dhe je ne rregull

Hello Kitty
17-03-2011, 02:48
Lemza ėshtė njė tkurrje e papritur dhe e pavullnetshme e diafragmės, muskuli qė ndan kraharorin nga barku. Pėrse shfaqet?
Ende nuk dihet me siguri, por shkaqet mund tė jenė alkooli, duhani, stresi. Zakonisht pushon vetė pas disa minutash, por ndonjėherė vazhdon me orė. Kėshillat mė efikase qė ajo tė pushojė? Ja:


/Telegrafi/

Lemza nuk eshte gje tjeter vecse MAGNEZIUM Deficiency . Ne farmaci shitet Magnezium pluhur ( e perdor ne forme caji te ngrohte ) ose ne tableta . Shitet pa prescription e doktorit .

PuffetiNa
09-12-2011, 20:11
2. Pi njė gotė me ujė nga ana “e gabuar” e gotės, duke u pėrkulur pėrpara. Qė tė mos lodhesh shumė, mund t’i kėrkosh dikujt qė tė ta mbajė gotėn kur ti tė pish.
..Ne fakt as un se kuptova kte ..? -boh-


dbh:
Thone qe lemza t'iken kur kujton vjerren.
haha po ne qe nuk e dim a kemi vjerr ..? Ose kush e di a eshte gjall ....si i bohet ?

Kur me ze lemza , marr nje got me uj dhe e pi me 9 gelltitme i numeroj pastaj me ndalet ...

Mano
09-12-2011, 22:07
..Ne fakt as un se kuptova kte ..? -boh-


haha po ne qe nuk e dim a kemi vjerr ..? Ose kush e di a eshte gjall ....si i bohet ?

Kur me ze lemza , marr nje got me uj dhe e pi me 9 gelltitme i numeroj pastaj me ndalet ...


Je me rahat ne te dyja rastet.:d


Mbaj Frymen dhe pertyp beshtymen 3 here. :)

Jolene
10-12-2011, 00:19
Me kujtohet nje here ne tavoline duke ngrene darke, me kapi lemza aq shpesh mezi arrije me pi uj. Pas ca minutash me thote babi kush ishte ai cuni qe po flisje me te? Un hapa syt... skam fol me asnje cun... He he tha tkam pare mos me genje.. Un jo ai po... Ja tha e shikon te pushoi lemza... Bohh sa inat me erdhi... Lool

Mbase esht edhe kjo nje menyre... Dmth ta trembesh dike qe ti pushoi lemza :p

daniel00
10-12-2011, 00:33
Pi uje me akull ha akull qenka keshille ... :O

Eshte e kunderta , mua lemza gjithmone nga uji i ftohte qe e kam pire shume shpejt me ka zene , dhe prandaj e di qe kur ftohet shume organizmi do me zere nje lemze e forte qe do me duhet me u ngroh mire qe te kaloje .

SERAFIM DILO
10-12-2011, 00:48
Keshilla e dyte me pelqen.Qe te mos lodhesh shume,mund ti kerkosh dikujt qe te mbaje goten kur te pish.Vetem duhet njeri i ndershem,ta mbaje goten nga ana e gabuar,mos ta ket me te futme e rutullo goten..nga ana e drejte.

Mano
12-12-2011, 21:39
Me kujtohet nje here ne tavoline duke ngrene darke, me kapi lemza aq shpesh mezi arrije me pi uj. Pas ca minutash me thote babi kush ishte ai cuni qe po flisje me te? Un hapa syt... skam fol me asnje cun... He he tha tkam pare mos me genje.. Un jo ai po... Ja tha e shikon te pushoi lemza... Bohh sa inat me erdhi... Lool

Mbase esht edhe kjo nje menyre... Dmth ta trembesh dike qe ti pushoi lemza :p

Qe te pushoj lemza Paska qen mire, por me sa duket perpak mund te kishte pushuar edhe Zemra:p

Lov!
03-01-2012, 17:13
Unė kam dėgjuar qė lemza vjen nga si pasojė e problemeve me zemrėn, se di nė ėshtė e vėr8 a jo.
Zakonisht, nuk marr fryme dhe pėrtypem.

iDeA
03-01-2012, 17:21
Gjyshja ime me ka thene kur ke lemez duhet te zesh ne goje emrin e personit qe te mbane ne goje se zakonisht lemza te ze kur te mbajne ne goje.
Mbase jane genjeshtra popullore po keshtu kam degjuar.

Irfan CANA
04-01-2012, 14:16
Kėshillat mjaftė tė dobishme janė ato 5 nė fillim.

Hello Kitty
04-01-2012, 18:42
Unė kam dėgjuar qė lemza vjen nga si pasojė e problemeve me zemrėn, se di nė ėshtė e vėr8 a jo.
Zakonisht, nuk marr fryme dhe pėrtypem.

Ta kane ngaterruar dhe bere lemsh te verteten. Lemza eshte rrjedhoje e ngurrtesimit te muskujve te diafragmes ose nga kalcifikimi i tyre...dmth ke shume kalcium te depozituar ne trup. Dhimbja e zemres te vjen gjithashtu nga kalcifikimi i muskujve. Magnezium sherben per relaksimin e muskujve. If sometimes you have difficulties to sleep or find yourself waking up in the night with muscle spasms, cramps it means that you have not enough Magnesium in your muscle tissues. Leg cramps, foot pain or eye ‘twitches’ are usually the first signs. If you want to get rid of calcium you have to use magnesium. Heart attack nuk eshte absolutisht gje tjeter vecse kalcifikimi i muskujve te zemres. To calm down a child with ADD duhet t'i japesh CAL-MAG, a combination of calcium and magnesium.
Grate me nivel te ulet magnezi kane shume cramps gjate ciklit te periodave dhe dhimbjet gjate PMS jane te medha.

HELEN OF TROY
04-01-2012, 20:01
Nje genjeshter ne momentin qe personi ka lemez e ben te haroje edhe i iken per sekonda....

MR ZEID
26-01-2012, 01:43
Mos e mesoni njeri tjetrin me genjeshtra qofte edhe per shaka. ndersa ju e tregoni me mburje genjeshtrat tuja un them sa turp...
However (o popull i paturp (jo te gjith) ) Qe tju iki lemza merni tre here fryme thelle, dhe lemza bye bye....

HELEN OF TROY
26-01-2012, 20:20
Mr me mua e kishe ti ?
Genjeshter ne kuptimin qe personi te harohet ,lere popullin rehat se nuk mbeti ti tregosh turpin!

PuffetiNa
26-01-2012, 21:44
Mos e mesoni njeri tjetrin me genjeshtra qofte edhe per shaka. ndersa ju e tregoni me mburje genjeshtrat tuja un them sa turp...
However (o popull i paturp (jo te gjith) ) Qe tju iki lemza merni tre here fryme thelle, dhe lemza bye bye....

She She u bone ti ...:p

1- Per turpin fillo nga vetvetja ( ku i dihet )
2- Je i sigurt qe pushon lemza me ato tre here per te marr fryme thelle ? Se un e kam bo , po nuk ka dal gje ...;)

``Ec``

MR ZEID
27-01-2012, 00:50
Pufetina motra ime, sikur te isha martu nja dhjet vjet me i ri sec u martova, sot do kisha vajzen sa ti, prandaj nuk duhet ta paramendosh, dhe jo ti thosh Mr Zeidit u "buno dhe ti".

Sa per lemzen, je e para qe po me thua qe me tre here fryme thelle nuk te ka pushuar!!!!! (mgjth un mendoj qe ti as qe e ke provu)

Trojane!!! sa per turpin, un ju a tregoj e cke me ate pune...

HELEN OF TROY
27-01-2012, 22:28
She She u bone ti ...:p

1- Per turpin fillo nga vetvetja ( ku i dihet )
2- Je i sigurt qe pushon lemza me ato tre here per te marr fryme thelle ? Se un e kam bo , po nuk ka dal gje ...;)

``Ec``
Pufke mos bej prove te maresh fryme thelle se po te zuri lemza ne ate kohe haha u mbyte edhe bye bye pastaj lere kete doktorin e bimeve

h3x-psyko
27-01-2012, 22:37
Qe te te iki lemza me sa di une duhet te trembesh ose te te bejne ndonje shaka si pshmb : Pse i more leket posht krevatit eeee pse i more .. :D :P


Jeta eshte 10% si e ben 90% si e mer.

PuffetiNa
28-01-2012, 15:24
MR ZEID , Cili postim ju duket me Turp juve ?!

...Per hater firmes qe keni , ma but pak ;) Pastaj ajo fjal '' u bone ti '' merre si shaka , jo me aq seriozitet se jemi edhe me dhimbje te zemres ....:)

Helenke : ;)) Paramendo ato qe jan me semundje te astmes :O ( tre here fryme thelle ) shume jan ....Bye Bye :p