PDA

View Full Version : Pse mbahen mend kujtimet e kėqija?


Dard1
16-03-2011, 20:25
Sipas Elizabeth Kensinger, njė nga drejtueset kryesore tė kėtij studimi, ėshtė shpirti ynė i mbijetesės ai i cili bėn qė kujtesa jonė tė lidhet mė shumė me kujtimet e kėqija.

Nė lidhje me njė ngjarje e cila na ka lėnė njė shije tė hidhur, rezonanca magnetike ka evidentuar se truri ynė aktivizon dy zona ballore dhe atė tė amigdalės, tė cilat vijnė tė pranuara nga ndjenjat tona. Pėr kėtė, nėse do tė na duhej tė shihnim njė njeri i cili shfaqet i armatosur nė rrugė, do tė na vinin mė mirė nė mendje detajet e pistoletės sė tij, sesa pamja e njė njeriu qė ecėn normalisht anash tij nė tė njėjtėn rrugė.

Sipas Elizabeta Kensingerit, ėshtė shpirti ynė i mbijetesės ai i cili bėn qė kujtesa jonė tė lidhet mė shumė me kujtimet e kėqija. Kėshtu, truri ynė ėshtė nė gjendje tė na detajojė edhe episodet mė tė vogla tė ngjarjeve tė papėlqyeshme e tė mos na sjellė asgjė. /Telegrafi/