PDA

View Full Version : Peceta apo tamponė?


Dard1
17-03-2011, 09:18
Nėse pėrdor peceta apo tamponė, ky ėshtė vendimi yt. Nė rastin mė tė mirė duhet t'i provosh tė dyja. por mos bli peceta tė parfumosura. Substancat aromatike acarojnė lėkurėn dhe mund tė shkaktojnė alergji!

Gjithashtu mos pėrdor mbathje me fortesė tė parfumuar ose ato prej materiali plastik. Materiali sintetik krijon njė mjedis tė lagėsht nė vaginė. Ky ėshtė njė terren i pėrshtatshėm pėr bakteret dhe kėrpudhat (myqet). Gjatė natės, pėrdor mė mirė peceta. Pikėrisht pėr kėtė, ka ekstra tė gjata dhe tė trasha.

Tamponėt nuk duhet t'i mbani mė shumė se 5 orė. Kur sasia e gjakut pakėsohet ėshtė mė mirė njė pecetė. Kur ka pak sasi gjaku, tamponėt thithin lėngun e vaginės e si rrjedhojė mungon mbrojtėsi kryesor kundėr nxitėsve tė sėmundjeve. Dhe kjo mund tė shkaktojė infeksione. Nė fillim tė periodave ose kur ka pak gjakderdhje kėshillohen mini-peceta ose mini-tampone. /Telegrafi/