PDA

View Full Version : Sekretet e njė jete tė gjatė


Esther
18-03-2011, 03:48
Sekretet e nje jete te gjate jane: Shqetesohu, puno shume, dhe martohu mire (nqs je nje mashkull).

Shqetesimi te ben mire per shtendetin. Optimizmi eshte i mbivleresuar. Femrat lulezojne mbas nje divorci (meshkujt jo). Keto jane vetem disa nga zbulimet e papritura qe psikologu Dr. Friedman eksploron ne Projekti Jetegjatesia, nje liber i ri i bazuar ne nje studim novator prej 8 dekadash mbi sekretet e nje jete te gjate.

Per studimin e tyre, Friedman dhe kerkuesi tjeter Leslie Martin perdoren te dhena qe ishin mbledhur paraprakisht nga psikologu Lewis Terman, i cili ne menyre te famshme ndoqi jeten e qindra vajzave dhe djemve ne Kaliforni nga femijeria e tyre ne vitet 1920-te dhe deri ne vdekje.

Friedman dhe Martin i studiuan keto te te dhena per atribute te sjelljes dhe psikologjike qe jane te lidhura me jetegjatesine.

Sipas studimit te tyre, shqetesimi eshte i dobishem per shendetin pasi e ben njeriun qe te jete me i prirur per t'u kujdesur per shendetin e tij.

Ata qe punojne me teper, avancojne dhe me shpejt ne karrieren e tyre dhe si rrjedhoje krijojne dhe nje jete me te mire dhe te gjate. Edhe pse shumica mendon se puna e tepert te con drejt vdekjes, ne fakt nuk eshte ashtu.

Jeton me gjate po te ndihmosh dhe te duash te tjeret se sa po te ndihesh sikur je e nevojitur apo e dashur nga te tjeret.

Femrat qe divorcohen apo qe jane beqare jane me te prirura te jetojne nje jete te gjate dhe e kunderta eshte per meshkujt.

Nqs jeni te interesuar te lexoni me teper:
http://healthland.time.com/2011/03/17/the-secrets-to-long-life-theyre-not-what-you-thought/

A jeni dakort me perfundimet e ketij studimi? Nqs po, pse? Nqs jo, pse?

Chanel
18-03-2011, 10:30
Aman kėto studimet. Na janė bėrė si artikujt nėpėr gazetat e bulevardit.

Jetesa e gjatė ėshtė e varuar nga shumė faktorė mendoj si psh mirėqėnia, jetesa e shėndetshme (pa cigare, pa alkool), gjumi, puna dmth aktivitet fizik dhe mungesa e stresit. Njė rol tė veēantė luajnė dhe genet. Po nuk ishte e shkruar nė gene qė do rrosh gjatė, nuk rron dhe pikė lol

Esther
19-03-2011, 02:46
Aman kėto studimet. Na janė bėrė si artikujt nėpėr gazetat e bulevardit.

Jetesa e gjatė ėshtė e varuar nga shumė faktorė mendoj si psh mirėqėnia, jetesa e shėndetshme (pa cigare, pa alkool), gjumi, puna dmth aktivitet fizik dhe mungesa e stresit. Njė rol tė veēantė luajnė dhe genet. Po nuk ishte e shkruar nė gene qė do rrosh gjatė, nuk rron dhe pikė lol

Ne fakt edhe zbulimet e ketij studimi kete thone, por ketyre u eshte dashur 80 vjet qe ta mbeshtesin me prova. lol

Edhe pse eshte nje studim teper i gjate, prape kam shume rezervime.

1- Ky studim thote se po te shqetesohesh te ben mire per shendetin. Cfare quhet shqetesim sipas tyre se ka lloj-lloj shqetesimesh qe nuk cojne ne ruajtjen e linjave dhe te shikimit te shendetit por qe ne fakt cojne ne dem te shendetit, depresion, etj.

2- Eshte e vertet ajo shprehja qe "puna te mban gjalle", por ne kete rast per cfare lloj punesh e kane fjalen? Pastaj ky test eshte bere ne Kaliforni dhe ka kaluar ne disa dekada. Njerezit atje nqs nuk do punonin, do rrinin ne shtepi e te hanin chips gjithe diten apo te drogoheshin. Dihet qe po te punonin shume do e kishin jeten me te gjate.

3- Nje femer e divorcuar ketu ne Amerike, dihet qe do lulezoje mbas nje divorci pasi s'do e vrasi me mendjen te merret me ish-te shoqin dhe ish-i shoqi do i paguaj alimony cdo muaj. Ketu kuptohet duhet te kemi parasysh favorin qe femrat kane kur divorcohen dhe i lene meshkujt me borxhe deri ne gryke. Dihet qe nje mashkull do jetoje me gjate po te jete ne nje martese te mire.

Edhe pse periudha e kohes ne kete studim eshte vertet impresionuese, fakti qe eshte teper i lokalizuar si studim le shume per te deshiruar.

SERAFIM DILO
20-03-2011, 01:36
Sekretet e nje jete te gjate;shqetesohu pak,puno hiē,e martohu shum.