PDA

View Full Version : Si tė humbni deri nė tre kilogram pėr dy ditė


Dard1
18-03-2011, 11:09
Nėse i pėrcillni rregullat qė janė tė shkruara mė poshtė mund tė humbni dy deri tri kile. Mėngjesin, drekėn dhe darkėn qė ua propozojmė duhet t’i hani dhe vlejnė pėr dy ditė nga dieta.

Por, e para, mbajeni mend, kurrsesi nė kėto dy ditė mos pėrdorni: kripė, erėza, sheqer, pije tė gazuara, duhet t’i hani ushqimet vijuese dhe pijet qė ta realizoni dietėn:

Mėngjes
* 1 vezė tė zier
* 1 kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer

Dreka
* 2 vezė tė ziera
* 1 filxhan kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer

Darkė
* 400 gramė mish lope, e pjekur pa vaj. Shėrbehet nė njė fletė tė sallatės jeshile pa erėza
* 1 filxhan kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer

Duhet tė pini nga njė gotė ujė kur tė zgjoheni nga gjumi, pėrkatėsisht para se tė hani mėngjes, njė para drekės, njė pas drekės dhe njė para darkės, njė gotė ujė njė apo dy orė pas darkės dhe nė fund njė para se tė flini.

Nėse kjo dietė ka sukses, mund ta pėrsėritni pas njė muaji, nėse e praktikoni nė mėnyrė konstante mund tė ndikojė negativisht nė shėndetin tuaj. /Telegrafi/

Kryeplaku
18-03-2011, 11:21
Ja problemi i barkut u zgjidh.:P

Robbery lexoje kete IoI

Kush do te bjere nga pesha ... mjafton te vdese urie :P Sipas keti shkrimi po e vazhdove kete diete per 2 muaj del me minus.. IoI kap peshen qe kishe por me -peshe

Robbery
18-03-2011, 17:33
Jo jo se kam fullu me balet klasik tani...pak not edhe behet Robbery si shkop xhezi :P....

Persona
01-11-2012, 23:25
titulli i sakte duhet te ishte: si te humbni deri ne tre kg per 2 dite dhe te fitoni dyfishin e peshes se humbur ne ditet qe vijojne...

Elushe
01-11-2012, 23:57
Me mire po I mbaj keto kilet e teperta! Ehhh nuk ka menyre te lehte kjo pune, ija ime thosh: "goce, eleganca vjen me punet e shpise, futu pastro shpin me themel e do kesh trupin njale, s'ka nevoj per keto palestrat qe kan nxjer sot. I rruge e dy pune".

SERAFIM DILO
02-11-2012, 00:48
Nėse i pėrcillni rregullat qė janė tė shkruara mė poshtė mund tė humbni dy deri tri kile. Mėngjesin, drekėn dhe darkėn qė ua propozojmė duhet t’i hani dhe vlejnė pėr dy ditė nga dieta.

Por, e para, mbajeni mend, kurrsesi nė kėto dy ditė mos pėrdorni: kripė, erėza, sheqer, pije tė gazuara, duhet t’i hani ushqimet vijuese dhe pijet qė ta realizoni dietėn:

Mėngjes
* 1 vezė tė zier
* 1 kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer

Dreka
* 2 vezė tė ziera
* 1 filxhan kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer

Darkė
* 400 gramė mish lope, e pjekur pa vaj. Shėrbehet nė njė fletė tė sallatės jeshile pa erėza
* 1 filxhan kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer

Duhet tė pini nga njė gotė ujė kur tė zgjoheni nga gjumi, pėrkatėsisht para se tė hani mėngjes, njė para drekės, njė pas drekės dhe njė para darkės, njė gotė ujė njė apo dy orė pas darkės dhe nė fund njė para se tė flini.

Nėse kjo dietė ka sukses, mund ta pėrsėritni pas njė muaji, nėse e praktikoni nė mėnyrė konstante mund tė ndikojė negativisht nė shėndetin tuaj. /Telegrafi/

Dreka nuk qeka keq.Dy vezet e ziera duhet te haen me interval,apo te dyja njera pas tjetres ?.

Persona
02-11-2012, 00:58
cherry mire se erdhe !

E sakte kjo qe thua, diete e eger* eshte , duket...e madje tortura vazhdon dhe pasi e nderpret, sepse normal, do te ndihesh e uritur...prandaj shtohet pesha perseri.

pershendetje Meri :)

sa here flitet per dieta dhe probleme me peshen me kujtohet gjithmone nje fraze nga libri im i biokimise. shkruante: "yndyrat digjen ne flaken e karbohidrate", mund te duket paradosale kjo por ja qe keshtu eshte, madje e vertetuar shkencerisht. ha qe te dobesohesh! me pak fjale, gjithmone ne sasi te kufizuara kuptohet dhe me nje aktivitet fizik te intensitetit mesatar dalengadale bie dhe pesha.

Hello Kitty
02-11-2012, 03:30
Dreka nuk qeka keq.Dy vezet e ziera duhet te haen me interval,apo te dyja njera pas tjetres ?.

Doktori pershkroi nje diete egzakt si kjo siper per nje burre shume te shendoshe. Ne fund e pyeti pacientin ne kishte ndonje paqartesi. Pacienti i tha: Doktor me thuaj te lutem, kur t'a bej kete diete, para buke apo pas buke?!

SERAFIM DILO
02-11-2012, 04:25
Doktori pershkroi nje diete egzakt si kjo siper per nje burre shume te shendoshe. Ne fund e pyeti pacientin ne kishte ndonje paqartesi. Pacienti i tha: Doktor me thuaj te lutem, kur t'a bej kete diete, para buke apo pas buke?!

hahaa..Mir e kishte.
"Me te pa njeri qe pi rakin me dy vez te zime,fillojn e te kritikojn;pse po pi raki pa meze !"

IKHTHUS
02-11-2012, 13:35
Nėse i pėrcillni rregullat qė janė tė shkruara mė poshtė mund tė humbni dy deri tri kile. Mėngjesin, drekėn dhe darkėn qė ua propozojmė duhet t’i hani dhe vlejnė pėr dy ditė nga dieta.

Por, e para, mbajeni mend, kurrsesi nė kėto dy ditė mos pėrdorni: kripė, erėza, sheqer, pije tė gazuara, duhet t’i hani ushqimet vijuese dhe pijet qė ta realizoni dietėn:

Mėngjes
* 1 vezė tė zier
* 1 kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer

Dreka
* 2 vezė tė ziera
* 1 filxhan kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer

Darkė
* 400 gramė mish lope, e pjekur pa vaj. Shėrbehet nė njė fletė tė sallatės jeshile pa erėza
* 1 filxhan kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer

Duhet tė pini nga njė gotė ujė kur tė zgjoheni nga gjumi, pėrkatėsisht para se tė hani mėngjes, njė para drekės, njė pas drekės dhe njė para darkės, njė gotė ujė njė apo dy orė pas darkės dhe nė fund njė para se tė flini.

Nėse kjo dietė ka sukses, mund ta pėrsėritni pas njė muaji, nėse e praktikoni nė mėnyrė konstante mund tė ndikojė negativisht nė shėndetin tuaj. /Telegrafi/

Duket si diete proteine, me gjithe ato veze dhe gjithe ate mish,por ndonje cope buke(psh 1 kg) nuk paskan futur, keshtu qe qenka e veshtire.