PDA

View Full Version : Kombėtarja Shqiptare e Futbollit


Faqet : [1] 2 3 4

Urban
25-03-2011, 18:02
Historia


Futbolli nė Shqipėri i ka fillimet e veta nė fillimin e shekullit tė 20-tė. Loja e mrekullueshme qė anglezėt filluan ta “eksportojnė” nė tė gjithė botėn, nisi tė pėrhapet si njė epidemi kudo. Vendi i vogėl dhe i varfėr ballkanik, qė po shijonte ditėt e para tė pavarėsisė, e pėlqeu menjėherė lojėn e “topkėmbės”. Ne qytetet e mėdha si Shkodėr, Vlorė, Korēė, ku kishte edhe shumė tė huaj, futbolli nisi tė pėrhapej me shpejtėsi. Ndeshja e parė, ndėrkombėtare ėshtė zhvilluar nė Shkodėr nė kohėn e Luftės sė Parė Botėrore. Ishte njė takim mes njė ekipi shqiptar dhe njė ekipi ushtarakėsh austro-hungarezė.


Pas pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore, nisėn tė krijohen shoqėritė e para sportive. Nė fakt, ato ishin grupime shoqėrore qė organizonin rininė nė aktivitete kulturore dhe sportive. Nė vitin 1919 krijohet shoqėria “Vllaznia”, e cila shoqėrohet nga krijimi i “Tiranės” njė vit mė pas. Edhe nė qytete tė tjera tė mėdha si nė Durrės, Korēė, Vlorė, filluan organizimet e skuadrave tė futbollit, tė cilat i dhanė shumė gjallėri jetės sė varfėr tė shqiptarėve.
Por njė zhvillim tė vėrtetė dhe tė organizuar futbolli mori nė vitet e Mbretėrisė Shqiptare. Kėshtu nė vitin 1930, organizmat sportive kombėtarė qė nuk kishin ekzistuar mė parė. Dy vjet mė vonė, Shqipėria, pranohet si anėtare e FIFA-s, Bashkimit tė Federatave Botėrore tė Futbollit, e cila nė 1930, kishte organizuar pėr herė tė parė Kupėn “Zhyl Rime” (sot Kupa e Botės).
Nė vitin 1931 organizohet kampionati i parė kombėtar. Nė pėrgjithėsi, deri nė vitin 1939, nė kampionatet kombėtare ka patur njė rivalitet tė madh mes Tiranės dhe Vllaznisė, ku fituese ka dalė e para. Por ka patur edhe mjaft skuadra tė tjera si Skėnderbeu, Flamurtari, tė cilėt nisėn tė rivalizonin.


Njė risi tjetėr, qė e bėri futbollin edhe mė tė dashur e tė ndjekur nė Shqipėri, ka qenė edhe aktivizimi i disa lojtarėve tė veēantė, nė kampionatin italian tė futbollit. Kanė shkėlqyer nė kėtė ambient profesionistėsh lojtarė tė tillė si Riza Lushta me Juventusin, Naim Kryeziu me Romėn, Loro Boriēi me Lacion, Sllave Llambi etj.

...

Urban
25-03-2011, 18:02
...

Pas pėrfundimit tė luftės sė Dytė Botėrore, rigrupohen klubet e futbollit dhe krijohen klube tė rinj. Po kėshtu, grumbullohet ekipi kombėtar i futbollit, qė luan ndeshjen e parė miqėsore kundėr Malit tė Zi. Fillon rregullisht aktiviteti futbollistik, kampionati kombėtar dhe Kupa e Republikės. Nė vitin 1946, zhvillohen nė Tiranė Lojrat Ballkanike. Shqipėria, qė e kishte tashmė kombėtaren e saj merr pjesė pėr herė tė parė nė njė aktivitet zyrtar. Dhe shpallet fituese e turneut tė futbollit, ē’ka pėrbėn njė sukses tė jashtėzakonshėm. Tek njerėzit rindizet dashuria pėr kėtė sport tė bukur. Organizohen skuadra tė tjera. Sipas modelit lindor, krijohen ekipet ushtarake tė Partizanit (1947) dhe Dinamos (1950), tė cilėt grumbullojnė rreth vetes lojtarėt mė cilėsorė tė vendit. Krijohen edhe shumė skuadra tė tjera, tė cilat mbushen me djem tė talentuar. Futbolli shqiptar arrin edhe disa suksese me klubet ku mund tė veēohen fitoret e medaljeve tė argjendta nė Turnetė e Laispigut dhe Hanoit, nga ana e Partizanit. Ndėrsa kombėtarja zhvillon mes luhatjesh lojra tė mira por edhe rekorde negative. Nė vitin 1954 pas kėrkesė sė Shqipėrisė, Federata Shqiptare e Futbollit bėhet anėtare e organizmit mė tė rėndėsishėm tė futbollit evropian UEFA.


Nė mesin e viteve 1960, dominimi gati 20 vjeēar, i skuadrave ushtarake Partizani dhe Dinamo nisi tė zbehet. Shfaqet Tirana (17 Nėntori), e cila jo vetėm nis tė fitojė por tė shfaqet simpatike edhe nė pėrballjet evropiane. Nė kėtė periudhė skuadra kombėtare nis tė marrė pjesė nė eliminatoret e kampionateve evropiane, botėrore, ku arrin disa rezultate tė rėndėishme si barazimi me Irlandėn e Veriut, barazimi me Republikėn Federale Gjermane, fitorja me Danimarkėn etj. Pėr shkaqe absurde, pas vitit 1972 deri nė vitin 1979, ekipit kombėtar ju ndalua pjesėmarrja nė aktivitete ndėrkombėtare. Vetėm nė eliminatoret e botėrorit Spanjė 82, kombėtarja mori pjesė dhe nuk e ndėrpreu mė pjesėmarrjen e saj. Nė vitin 1978, ekipi kombėtar shpresa fitoi titullin Kampion i Ballkanit, sukses qė u pėrsėrit edhe nė vitin 1981. Nė fillimin e viteve 1980 pati njė zhvillim tė madh tė futbollit. Pėrveē tre skuadrave tė kryeqytetit, pėr tė rivalizuar dolėn edhe ekipet tė tjera si tradicionalet Vllaznia e Flamurtari si edhe Elbasani. Po kėshtu edhe niveli cilėsor i lojės dhe i futbollistėve ishte mė i lartė. Nė vitin 1983 ekipi shpresa arriti tė kualifikohej nė ēerekfinalen e kampionatit evropian. Nė eliminatoret e Botėrorit Meksikė ’86, Shqipėria bėn njė paraqitje tė kėnaqshme, mė tė mirėn tė realizuar ndonjėherė. Sa i takon pėrfaqėsimit ndėrkombėtar tė klubeve shkėlqen Tirana, Dinamo por nė mėnyrė tė veēantė Flamurtari i Vlorės, qė pėr dy vjet me rradhė bėn lojra pėr t’u mbajtur mend dhe arrin tė kalojė nė turin e tretė tė Kupės sė Kupave.
Pas ndryshimeve politike tė vitit 1990, futbolli si e gjithė shoqėria shqiptare kėrkon tė ndryshojė. Fillimisht si strukturė organizative. Nė vitin 1994 bėhen zgjedhjet nė Asamblenė e futbollit shqiptar. Zgjidhet Komiteti Ekzekutiv, Presidenti dhe Sekretari i Pėrgjithshėm dhe tė gjitha Komisionet qė drejtojnė veprimtarinė e FSHF-sė. Kjo praktikė ndėrkombėtare ka ardhur nė pėrmirėsim tė vazhdueshėm deri nė ditėt tona. Krijohen marrėdhėnie tė ngushta mes FIFA-s, UEFA-s dhe FSHF-sė pėr tė marrė asistencė, pėr tė gjitha problemet kyēe tė futbollit. Pėrmirėsohen nė vijueshmėri kushtet pėr ekipet kombėtare dhe me gjithė vėshtirėsitė e krijuara (ngjarjet e vitit 1997) pėrfundojnė kampionatet kombėtare.


Nė fillimin e viteve 2000, futbolli hyn nė njė rrugė drejt zhvillimit cilėsor. Nė mėnyrė tė veēantė, punohet nė drejtim tė ngritjes sė strukturave tė qėndrueshme qė e drejtojnė futbollin. Pėrmirėsohet ndjeshėm puna nė administratėn e futbollit. Pėr herė tė parė ndėrtohet njė strategji marketingu dhe thithen sponsorė tė fuqishėm qė mbėshtesin ekipet kombėtare dhe nė pėrgjithėsi futbollin. Bashkėpunimi me organizmat mė tė fuqishme tė futbollit evropian (UEFA) dhe botėror (FIFA), ka ardhur duke rritur dhe forcuar vazhdimisht. Ky bashkėpunim, rezulton qė tė jetė nė parametrat mė optimalė pėr tė mirėn e futbollit shqiptar. Ka ardhur duke u pėrsosur puna me ekipet kombėtare tė cilat sot kanė kushte optimale dhe punohet vazhdimisht qė ato tė pėrmirėsohen. Sa i takon kampionateve kombėtare, sidomos vitet e fundit ka patur njė rivalitet tė madh. Tirana e cila pas viteve ’90 ėshtė konkurruar nga Dinamo, Vllaznia, Elbasani, Teuta, Partizani duke i dhėnė futbollit mė shumė kėnaqėsi dhe rivalitet.

...

Urban
25-03-2011, 18:18
Shkurtesa - ALB
Federata - FSHF
Trajneri - Josip Kuzhe
Kapiteni - Altin Lala
Golashenuesi mė i mirė - Alban Bushi
Stadiumi - Qemal Stafa
FIFA (kodi) - ALB
FIFA rangu - 66 (shkurt 2011)
Pozita mė e lartė - 62 (gusht 2001)
Pozita mė e ulėt - 124 (gusht 1997)

Loja e parė ndėrkombėtare -
Shqipėria 2 - 3 Jugosllavia
(Tiranė, Shqipėri; 7 tetor, 1946)

Fitorja mė e thellė -
Shqipėria 6 - 1 Qipro
(Norcia, Itali; 12 Shkurt, 2003)

Humbja mė e thellė -
Hungaria 12 - 0 Shqipėria
(Tirana, Shqipėri; 24 Shtator, 1950)

...

Urban
25-03-2011, 18:22
...

Ekipi aktual i kombėtares

Samir Ujkani
Isli Hidi
Kristi Vangjeli
Debatik Curri
Armend Dallku
Andi Lila
Ditmar Bicaj
Endrit Vrapi
Lorik Cana
Ansi Agolli
Ervin Bulku
Klodian Duro
Jahmir Hyka
Ervin Skela
Altin Lala
Gilman Lika
Emiljano Vila
Gjergj Muzaka
Emiliano Veliaj
Edmond Kapllani
Erjon Bogdani
Besart Berisha
Hamdi Salihi
Elis Bakaj
Ahmed Januzi
Bekim Bala
Parid Xhihani

Urban
25-03-2011, 18:33
Kualifikimet per UEFA EURO 2012

Shqipėria bėn pjesė nė grupin D sė bashku me Francėn, Bjellorusinė, Bosnien, Romaninė dhe Luksemburgun.

Pozita momentale:

Kombėtarja - Ndeshje - Pikėt

1. Franca - 4 - 9
2. Bjellor. - 4 - 8
3. Shqip. - 4 - 5
4. Bosnia - 3 - 4
5. Roman.- 3 - 2
6. Luksem. - 4 - 1

Urban
25-03-2011, 18:43
Zbardhet 11-shi, pak enigma para Bjellorusisė
25/03/2011

Sot, nė orėn 16:00, pėrfaqėsuesja shqiptare do tė zhvillojė seancėn e fundit stėrvitore, ku do tė pėrcaktohet pėrfundimisht 11-shja titullare. Megjithatė, kroati Kuzhe, pas konsultimeve tė vazhdueshme me “senatorėt” e skuadrės, ka njė ide pėr formacionin, qė mund tė mos ndryshojė fare pak para ndeshjes me Bjellorusinė.
Kroati, me sa ėshtė kuptuar, e ka ndarė mendjen pėr titullarin e portės dhe dyshen e sulmit, ndėrsa mund tė ketė ndonjė mėdyshje nė mbrojtje dhe mesfushė.
Ujkani “parakalon” Beqajn

Josip Kuzhe e ka vendosur: Samir Ujkani do tė jetė titullari i portės. 23-vjeēari, qė mbron portėn e Novarės nė Serinė A, e ka pranuar kėtė fakt edhe gjatė konferencės pėr shtyp? Cila ėshtė arsyeja qė u vendos pėr Ujkanin? Kėtė mund ta sqarojė mė mirė Kuzhe sot nė konferencėn pėr shtyp.
Megjithatė, mund tė pėrmendim disa detaje qė tė ēojnė logjikisht nė zgjedhjen e Ujkanit. Arjan Beqaj vjen pas dėmtimeve tė rėnda dhe nuk ka luajtur prej shumė muajsh. Madje me skuadrėn e re, Ermis, nuk ka debutuar nė ndeshjet zyrtare edhe pėr shkak tė problemeve me kontratėn.
36-vjeēari ėshtė aktivizuar vetėm njė pjesė loje nė miqėsoren me Slloveninė. Ndėrsa Ujkani mbetet njė nga portierėt mė tė mirė tė Serisė B, ndonėse nė kombėtare ende nuk e ka fituar vendin e titullarit absolut.

Mbrojtje-mesfushė, nėn efektin “domino”
Nė kėtė rast nuk mund t’i ndash zgjedhjet e mbrojtjes nga ato tė mesfushės, pėr arsyen e thjeshtė se dy lojtarė tė 11-shes sė parė janė aktivizuar nė mesfushė dhe mbrojtje. Nga ajo qė ėshtė parė nė kėto 4 ditė pėrgatitje, Kuzhe ka vendosur qė nė vend tė Dallkut (u ndėshkua me tė kuqe nė Bjellorusi) do tė aktivizojė Andi Lilėn.
Kjo gjetje kokė mė kokė e ndihmon trajnerin qė japė pėrparėsi lojės sonė nga krahu i majtė me Vangjelin nė mbrojtje (Vangjeli mund tė luante nė vend tė Dallkut) dhe Ansi Agollin nė mesfushė. Gjithēka ėshtė menduar pėr t’i furnizuar sa mė mirė nga e majta sulmuesit Salihi dhe Bogdani.
Me aktivizimin e Agollit nė tė majtė tė mesfushės, nė qendėr do tė luajnė Lala dhe Skela (ky i fundit ndoshta pak mė i avancuar), ndėrsa Ervin Bulku i spostuar nga e djathta. Kjo do tė thotė se Klodian Duro kėtė radhė do ta nisė ndeshjen nga stoli i rezervave (duke pasur Duron alternativė, Kuzhes i jepet mundėsia tė ndėrrojė diēka nė lojė, nėse gjėrat nuk shkojnė si duhet).

Bogdani dhe Salihi, partnerė nė sulm
Luajmė nė fushėn tonė, ndaj duhet tė ushtrojmė presion dhe tė sulmojnė gjatė gjithė lojės. Kuzhe ka grumbulluar pėr kėtė ndeshje vetėm dy sulmues tė mirėfilltė, tė cilėt do t’i hedhė titullarė qysh nga minuta e parė.
Ky vendim ėshtė marrė nė konsensus tė plotė mes trajnerit dhe veteranėve. Me Salihin dhe Bogdanin nė vijėn e parė Bjellorusia do tė ketė frikė tė sulmojė me shumė forca, pėr tė mos lėnė hapėsira prapa.

(sportishqiptar)

peshkaqeni33
25-03-2011, 20:50
Me Bogdanin do fitoj shqiperia?! Bogdani nuk mbahet mend kur ka gjuajtur per here te fundit drejt portes kundershtare. Skela dhe Lala nuk jan lojtar te keqinj, por kane vajtur nga 40 vjec. Sa minuta loje mund te mbajne kembet e tyre. Ata nuk markojne se lodhen.

Ajo qe te nevrikos tek skuadra jone eshte qe nuk dine te mbajne e te qarkullojne topin. Tre pasa dhe keputja me top te gjate. Gjate nje ndeshje lojtaret tane kane shume pak minuta me top ne kembe. Ne i luajme te gjitha ndeshjet large qarkullimit te topit, duke u mbrojtur e duke kundersulmuar. Po nuk qarkullove topin dhe te behesh zot i fushes nuk e fiton dot ndeshjen. Vetem me shume fat mund te marresh ndonje rezultat pozitiv.

Besoja
25-03-2011, 21:22
Ka shumė mangėsi futbolli shqiptar.Duke filluar qė nga pregatitja teknike dhe jam dakort me peshakqenin33 qė dy pasa bashkė nuk i bėjnė dot...
Mungon mentaliteti i fituesit,mė tė dobėt fizikisht se kundėrshtarėt plus po t'i futim edhe shitjet e ndeshjeve,dalim jo mirė.
Megjithatė,na takon ta mbėshtetim dhe tė brohorasim pėr tė dhe tė shpresojmė pėr njė fitore.
Unė i uroj suksese ekipit!

Urban
25-03-2011, 22:33
Pajtohem se kombetarja nuk eshte ne nivelin me te mire. Megjithate nen drejtimin e Kuzhes ka permiresime.
Dallku nuk eshte kushedi cfar lojtari, gabon shpesh...por eshte edhe stoper i mire. Mungesa e tij do te verehet. Bogdani edhe pse luan ne Serie A, nuk eshte ne forme shume te mire. Startoi shume mire por ngeci nderkohe.
Bogdani mund te pregadis ndonje top per Salihun. Te Salihu i kam shpresat per gol.
Mendoj se ka ardhur koha qe Bogdani, Skela, Lala e Duro ta lirojne vendin per lojtaret me te rinje.

Nejse. Duhet te mbushet stadiumi dhe te mos jemi kaq pesimist. Shqiperia kur luan ne shtepi eshte e forte dhe gjasat per fitore jane reale.

Urban
25-03-2011, 23:02
Ndeshja e grupit D (ku ben pjese edhe Shqiperia) ne mes te Luksemburgut dhe Frances perfundoi me fitore te Frances.

Rezultati
Luksemburgu 0 - 2 Franca

Golashenues - P. Mexes min 28 dhe Y. Gourcuff min 72.

Me kete fitore Franca forcohet ne poziten e pare ne grup me 12 pike nga 5 ndeshje te luajtura.

SystemA
26-03-2011, 12:34
Si mendoni,fitojme apo jo?????

Angel69
26-03-2011, 14:58
Mendoj se Shqiperia sot do te fitoj me rezultatin e paster 3-1.

Urban
26-03-2011, 15:10
FSHF gjobitet me 40 mijė euro
Cyrih, 26 mars 2011

UEFA ka gjobitur Federatėn Shqiptare tė Futbollit me 40 mijė euro, pėr shkak tė hedhjes sė fishekzjarrėve dhe objekteve tjera nė fushė gjatė ndeshjes ndėrmjet Shqipėrisė dhe Bosnjės.
Ky takim ėshtė zhvilluar nė mė 9 tetor tė vitit tė kaluar dhe pėrfundoi me rezultat 1:1.
Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga zėdhėnėsi i FSHF-sė, Lirim Zalla, i cili u ka bėrė thirrje tifozėve qė tė tregohen tė kujdesshėm gjatė ndeshjes sė sontme kundėr Bjellorusisė.

(rtv21)

Urban
26-03-2011, 15:15
Vetėm fitore
26.03.2011

Kombėtarja shqiptare tė shtunėn do tė mundohet me tė gjitha forcat qė tė shėnojė fitore ndaj Bjellorusisė, pėr tė shpresuar akoma nė njė kualifikim tė mundshėm nė ‘Euro 2012’. Kėshtu thotė selektori i Kuqezinjve, Josip Kuze. Ai pohon se nėse humb Shqipėria nė kėtė takim, atėherė duhet filluar pėrgatitjen e ekipit pėr eliminatoret e ardhshme. Por, edhe bjellorusėt synojnė tė triumfojnė nė Tiranė.

Kombėtarja shqiptare tashmė ėshtė e gatshme tė zbresė nė fushėn e blertė pėr t’u ballafaquar me pėrfaqėsuesen e Bjellorusisė, ndeshja kjo e cila zhvillohet tė shtunėn mbrėma nė Tiranė nė kuadėr tė eliminatoreve pėr ‘Euro 2012’.

Kuqezinjtė e cilėsojnė ekipin bjellorus si rival tė drejtpėrdrejtė nė luftėn e tyre qė kėto eliminatore t’i pėrmbyllin nė njė pozitė sa mė tė mirė tė tabelės nė Grupin D.

Aktualisht Bjellorusia gjendet nė vendin e dytė me tetė pikė, tri mė shumė sesa Shqipėria qė pozicionohet nė vendin e tretė me pesė pikė, katėr mė pak sesa lideri Franca.

Andaj ekipi i selektorit Josip Kuze synon qė ta shfrytėzojė maksimalisht pėrparėsinė e terrenit, por edhe pėrkrahjen e tifozėve, nė mėnyrė qė ta mposhtė ekipin mysafir dhe kėshtu tė dyja kėto skuadra do tė barazoheshin me pikė.

Por, humbja eventuale mund t’ia vėshtirėsojė jashtėzakonisht shumė punėt ekipit shqiptar pėr ta arritur objektivin nė kėto eliminator, qė ėshtė njėra prej katėr pozitave tė para tė grupit.

Andaj, mediat shqiptare raportojnė se nga kjo ndeshja varet shumė nėse Federata Shqiptare e futbollit do t’i ofrojė apo jo kontratė tė re selektorit Josip Kuze. Por, kroatit kėto ditė nuk po i intereson fort rreth sė ardhmes sė tij. Ai po mendon vetėm se si djelmoshat e tij ta mposhtin ekipin bjellorus.

“Mė besoni se pėr asnjė moment nuk e kam menduar ēėshtjen e kontratės. Objektivi im real ėshtė tė marrim pikė, tė ngrihemi nė renditje dhe qė skuadra tė ecė pėrpara. Kėtė ndeshje e shoh si njė mundėsi pėr t’i marr tri pikė dhe pėr ta zėnė me pikė Bjellorusinė nė Grupin D, nė mėnyrė qė tė kemi njė perspektivė tė mirė pėr ndeshjet e radhės”, ka deklaruar Kuze nė konferencėn pėr media.

Madje, Kuze ka pohuar se me fitore eventuale ndaj Bjellorusisė, Shqipėria mund tė shpresojė akoma pėr t’i pėrmbyllur kėto eliminatore nė pozitėn e dytė tė tabelės. Por, nėse humb, ai thotė se kuqezinjve nuk do t’u mbetet tjetėr veēse t’i nisin pėrgatitjet pėr eliminatoret e ardhshme.

“Gjithēka do tė varet nga rezultati i ndeshjes me Bjellorusinė. Nėse fitojmė, do tė mbetemi nė garėn pėr vendin e dytė dhe objektiv i yni do tė ishte t’i mblidhnim edhe katėr apo pesė pikė tė reja. Nėse humbasim, atėherė dalėngadalė Shqipėria duhet tė mendojė pėr tė ardhmen dhe ta rindėrtojė skuadrėn”, ka theksuar ai.

Ai ka pohuar se ndeshjes do t’ia nisė me formacionin 4-4-2. Nė portė do tė qėndrojė Samir Ujkani, kurse nė vijėn e mbrojtjes Lila, Cana, Teli dhe Vangjeli. Ndėrsa nė mesfushė do tė vendosen Skela, Lala, Bulku e Agolli. Kuqezinjtė do tė pėrpiqen tė shėnojnė nėpėrmjet dyshes sulmuese, Salihi – Bogdani.

Kuze ka pohuar se e ka analizuar mirė ekipin kundėrshtar. Ai tregon se cila ėshtė arma kryesore e bjellorusėve.

“Do tė thosha se ata kanė shumė kohė qė luajnė sė bashku. Pėr shkak tė motit dhe ndėrprerjes sė kampionatit tė tyre, ata punojnė pėr shumė kohė sė bashku, qėndrojnė 20 ditė nė Turqi apo grumbullohen nė Austri dhe e njohin shumė mirė njėri-tjetrin”, ka theksuar tekniku kroat.

Mirėpo, shqiptarėt nuk do ta kenė aspak lehtė t’i fitojnė tri pikė nga kjo pėrballje, sepse edhe bjellorusėt do ta kėrkojnė fitoren nė stadiumin ‘Qemal Stafa’, ngase mysafirėt aspirojnė tė kualifikohen nė ‘Euro 2012’.

“Do tė jetė ndeshje shumė e rėndėsishme, sidomos pėr disa lojtarė tė rinj tė ekipit tonė. Ata duhet ta marrin pėrgjegjėsinė dhe tė dėshmojnė nė Tiranė se a duan apo jo tė jenė pjesė e Kampionatit evropian, qė mbahet nė Poloni e Ukrainė. Ky ėshtė edhe objektivi i ekipit tonė”, ka thėnė selektori i pėrfaqėsueses sė Bjellorusisė, Bernd Stange.
Ndeshja mes Shqipėrisė dhe Bjellorusisė nis nė orėn 20:00.

(express)

SystemA
26-03-2011, 15:18
Mendoj se Shqiperia sot do te fitoj me rezultatin e paster 3-1.
3 gola ne,ja rras kot!
2.60 quota per Ruset e bardhe.
lg

peshkaqeni33
26-03-2011, 15:21
Ngadal...
Ngadal thoj atyre...
Fusha do kembe, nuk do fjale...
Te fitoheshin ndeshjet me poezi e fjale...
Do kishim vene trajner Dritero Agollin tone te madh, nuk vinim Jozef Kuzhen.

SystemA
26-03-2011, 15:50
Ngadal...
Ngadal thoj atyre...
Fusha do kembe, nuk do fjale...
Te fitoheshin ndeshjet me poezi e fjale...
Do kishim vene trajner Dritero Agollin tone te madh, nuk vinim Jozef Kuzhen.
Nejse,10 euro per Ruset.
Do me shajne por ani.
Qe ta shof me tifozllik ,jo per noi gjo.

Urban
26-03-2011, 15:59
Lere qe jeni pesimista por edhe veni lek per ruset!
Mjere Shqiperia per tifozat qe ka.

Shqiperia do te fitoj sonte. Rezultatin nuk e parashikoj por nuk do besoj se do te kete shume gola.

SystemA
26-03-2011, 16:06
Lere qe jeni pesimista por edhe veni lek per ruset!
Mjere Shqiperia per tifozat qe ka.

Shqiperia do te fiton sonte. Rezultatin nuk e parashikoj por nuk do besoj se do te kete shume gola.
Nuk fluturoj ne hene.
Realist jo pesimist,une vej leke dhe per Serbet kur na pallojne,ne futboll.
Sot shpresoj te fitojne ne.
Tu be qejfi.

Urban
26-03-2011, 16:16
Nuk fluturoj ne hene.
Realist jo pesimist,une vej leke dhe per Serbet kur na pallojne,ne futboll.
Sot shpresoj te fitojne ne.
Tu be qejfi.

Bastet te bejne qe te harrosh nene, babe e atdhe.
Leket tua futi ku te duash. E drejte e juaja.

p.s. Ke fut bast per ruset dhe do te besh tifo per Shqiperine?!

SystemA
26-03-2011, 17:11
Bastet te bejne qe te harrosh nene, babe e atdhe.
Leket tua futi ku te duash. E drejte e juaja.

p.s. Ke fut bast per ruset dhe do te besh tifo per Shqiperine?!
Moral???
Nejse qenke shume i vemendshem...
Natyrisht per Ruset.
Nene babe atdhe,tipik.

SystemA
26-03-2011, 19:27
Bastet te bejne qe te harrosh nene, babe e atdhe.
Leket tua futi ku te duash. E drejte e juaja.

p.s. Ke fut bast per ruset dhe do te besh tifo per Shqiperine?!
Goli u anullua pa te drejte po luajme mire.
Na klar per Ruset.

KILI MERTURI
26-03-2011, 20:59
O SHQIPĖRI TA HONKSHA LOCKEN!

I mundem kta rus pisa breeeeee!

URIME TE GJITHĖ SHQIPTARĖVE FITORJA!

Kili
SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!

peshkaqeni33
26-03-2011, 21:00
Fitoreeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

peshkaqeni33
26-03-2011, 21:01
Me ne fund!

Luajten nje here me shpirt.

peshkaqeni33
26-03-2011, 21:02
U nxituan, se rezultati muns te ishte edhe me i thelle!

USA NR1
26-03-2011, 21:07
U nxituan, se rezultati muns te ishte edhe me i thelle!
Vetem ne dyte pjese ka mund me qene 3 apo 4 : 0 per Shqiperine
sidoqofte fitoreeee -urra--urra-

kriko
26-03-2011, 21:30
Fitoree kemi 8 pik kryesorja kemi shance te kfalifikohemi........

drague
26-03-2011, 21:53
Vetem ne dyte pjese ka mund me qene 3 apo 4 : 0 per Shqiperine
sidoqofte fitoreeee -urra--urra-

``Bej_dy_pompa``-shok-

LVV

Urban
26-03-2011, 21:58
Pajtohem se kombetarja nuk eshte ne nivelin me te mire. Megjithate nen drejtimin e Kuzhes ka permiresime.
Dallku nuk eshte kushedi cfar lojtari, gabon shpesh...por eshte edhe stoper i mire. Mungesa e tij do te verehet. Bogdani edhe pse luan ne Serie A, nuk eshte ne forme shume te mire. Startoi shume mire por ngeci nderkohe.
Bogdani mund te pregadis ndonje top per Salihun. Te Salihu i kam shpresat per gol.
Mendoj se ka ardhur koha qe Bogdani, Skela, Lala e Duro ta lirojne vendin per lojtaret me te rinje.

Nejse. Duhet te mbushet stadiumi dhe te mos jemi kaq pesimist. Shqiperia kur luan ne shtepi eshte e forte dhe gjasat per fitore jane reale.

Lere qe jeni pesimista por edhe veni lek per ruset!
Mjere Shqiperia per tifozat qe ka.

Shqiperia do te fitoj sonte. Rezultatin nuk e parashikoj por nuk do besoj se do te kete shume gola.

Si duket ia qellova me parashikimet :)

Urime fitoren te gjithe atyre qe krenohen se jane shqiptar.

Gjynaf qe nuk i shenuam edhe nja 4 gola...por s'ka lidhje.

peshkaqeni33
26-03-2011, 22:00
Vetem ne dyte pjese ka mund me qene 3 apo 4 : 0 per Shqiperine
sidoqofte fitoreeee -urra--urra-

Po te lozim keshtu edhe mund te shpresojme. E rendesishme eshte mos te tremben nga emrat e kundershtareve.

Rendesi ka te lozesh edhe se nuk fiton ndonjehere. Te vdesesh si burrat kur i thone duke luftuar. Ka ardhur koha tį shesim shtrenjte lekuren, jo te dorzohemi pa luftuar sic kemi bere gjithe keto vite.

Na qane zemra per tį pare nje here Shqiperine krenare ne Evropian!

peshkaqeni33
26-03-2011, 22:02
Si duket ia qellova me parashikimet :)

Urime fitoren te gjithe atyre qe krenohen se jane shqiptar.

Gjynaf qe nuk i shenuam edhe nja 4 gola...por s'ka lidhje.

Bravo Urban!
Paske goje te mbare!

USA NR1
26-03-2011, 22:06
Po te lozim keshtu edhe mund te shpresojme. E rendesishme eshte mos te tremben nga emrat e kundershtareve.

Rendesi ka te lozesh edhe se nuk fiton ndonjehere. Te vdesesh si burrat kur i thone duke luftuar. Ka ardhur koha tį shtresim shtrenjte lekuren, jo te dorzohemi pa luftuar sic kemi bere gjithe keto vite.

Na qane zemra per tį pare nje here Shqiperine krenare ne Evropian!


po Shpresojme,sikur kane lozur sonte shance te medhaja kemi me pasur (Pershendetje)

Urban
26-03-2011, 22:08
Bravo Urban!
Paske goje te mbare!

Faleminderit peshkaqeni :)

Nje kohe kam qene prezent thuajse ne secilen ndeshje qe e luante kombetarja mbrenda. Isha anetar i tifozave kuqezi.

Kohen e fundit per shkak te dinamikes se jetes dhe obligimeve me kane ikur shume ndeshje, por me zemer jam gjithmone atje.

Urime edhe nje here.

peshkaqeni33
26-03-2011, 22:09
po Shpresojme,sikur kane lozur sonte shance te medhaja kemi me pasur (Pershendetje)

Hee te lumte goja! Pershendetje!

peshkaqeni33
26-03-2011, 22:14
Faleminderit peshkaqeni :)

Nje kohe kam qene prezent thuajse ne secilen ndeshje qe e luante kombetarja mbrenda. Isha anetar i tifozave kuqezi.

Kohen e fundit per shkak te dinamikes se jetes dhe obligimeve me kane ikur shume ndeshje, por me zemer jam gjithmone atje.

Urime edhe nje here.

Kur po shkruaje ato qepare... mire me vinte kur i lexoja, por kisha frike ti besoja.

Kur themi ndonje fjale.... E themi, jo se nuk duam ne qe te fitoj Shqiperia jone, por flasim ashtu nga inati e marazi kur e shohim vendin tone ne ate gjendje!

Urban
26-03-2011, 22:24
Po, peshkaqeni...ashtu edhe e kam kuptuar. Nuk dyshoj per ate.

Por ka lezet qe ne futboll gjithmone te jesh optimist. Me pelqejne tifozet anglez. Edhe kur e dine se kane pak gjasa per fitore nuk dorezohen deri ne fund.

Kombetarja le shume per te deshiruar, por kaq munden edhe ata. Duhet ti perkrahim :)

USA NR1
26-03-2011, 22:32
Po, peshkaqeni...ashtu edhe e kam kuptuar. Nuk dyshoj per ate.

Por ka lezet qe ne futboll gjithmone te jesh optimist. Me pelqejne tifozet anglez. Edhe kur e dine se kane pak gjasa per fitore nuk dorezohen deri ne fund.Kombetarja le shume per te deshiruar, por kaq munden edhe ata. Duhet ti perkrahim :)
e vertete shume

peshkaqeni33
26-03-2011, 22:32
Po, peshkaqeni...ashtu edhe e kam kuptuar. Nuk dyshoj per ate.

Por ka lezet qe ne futboll gjithmone te jesh optimist. Me pelqejne tifozet anglez. Edhe kur e dine se kane pak gjasa per fitore nuk dorezohen deri ne fund.

Kombetarja le shume per te deshiruar, por kaq munden edhe ata. Duhet ti perkrahim :)

E drejte! :)

Esther
26-03-2011, 22:33
URIME....URIME....URIME KOMBETARES SONE!

Pak me vonese po s'ka gje. :D

http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/4065248/2/istockphoto_4065248-albanian-soccer-fan.jpg

BATO
26-03-2011, 22:51
Shqiperia do te fitoj sonte. Rezultatin nuk e parashikoj por nuk do besoj se do te kete shume gola.
Parashikimi yt doli!
Mendon se do tė kualifikohemi pėr nė evropian?

USA NR1
26-03-2011, 23:05
Parashikimi yt doli!
Mendon se do tė kualifikohemi pėr nė evropian?

haha Urban-i po parashikon lojerat si Oktapodi Paul:d

peshkaqeni33
26-03-2011, 23:11
haha Urban-i po parashikon lojerat si Oktapodi Paul:d

Me bere te qesh me lot... haha

Po qesh si budalla... haha

Urban
26-03-2011, 23:12
Parashikimi yt doli!
Mendon se do tė kualifikohemi pėr nė evropian?

Shpresoj se po BATO.
Lufta per vendin e dyte ne grup eshte e hapur. Natyrisht se duhet te na percjelle edhe fati sepse orari eshte teper i veshtire per ndeshjet e mbetura.

haha Urban-i po parashikon lojerat si Oktapodi Paul:d

Hahahaha

U harrua edhe ai :D
Ka qene oktapod legen. E kishte parashikuar humbjen e Argjentines...e urreja :p

peshkaqeni33
26-03-2011, 23:17
Urban...

Meqenese jemi tek parashikimet, nje parashikim per Real-Barcelona.

Mandi
26-03-2011, 23:19
Sot ma kan bėrė qefin kan lujatur njė lojė tė jashtzakonshme...

Urban
26-03-2011, 23:28
Urban...

Meqenese jemi tek parashikimet, nje parashikim per Real-Barcelona.

Ehuu me duket vetja si Nostradamus tani :)

Peshkaqeni, ekipi me i pelqyer ne bote nga une eshte Barcelona. Une mendoj se do te fitoj Barcelona 0 me 2.

Te pakten shpresoj qe te del ashtu :d

USA NR1
26-03-2011, 23:32
YouTube - Shqipƫri-Bjellorusi 1-0 (Albania-Bielorussia 1-0)

USA NR1
26-03-2011, 23:33
Ehuu me duket vetja si Nostradamus tani :)

Peshkaqeni, ekipi me i pelqyer ne bote nga une eshte Barcelona. Une mendoj se do te fitoj Barcelona 0 me 2.

Te pakten shpresoj qe te del ashtu :d
o Oktapod paske parshiku gabim po me duket:d:d

peshkaqeni33
26-03-2011, 23:35
Me siguri je tifoz(dashamires) i Mesit.

Veshtire te jete ky rezultati i Barnabeut. Ka hije te rende ai stadium. Une besoj qe rezultati me i pelqyeshem per Barcelonen atje do ishte nje barazim! Nese te shohim. Ne nje ndeshje midis dy ekipeve te tilla te gjitha rezultatet jane te mundeshme.

Jolene
26-03-2011, 23:39
-party--party--party--party--party--party--party-
Urimeeee -party-

peshkaqeni33
26-03-2011, 23:42
YouTube - Shqipƫri-Bjellorusi 1-0 (Albania-Bielorussia 1-0) (http://www.youtube.com/watch?v=TuQ3TLq3C9o&feature=player_embedded)

Sulmues i mire Saliqi!

Une besoj qe eshte dhe nje merite e tij qe Shqiperia ka arritur deri ketu. Megjithese humbi dy raste te pa falshme, ate te shtylles ne pjesen e dyte dhe tek ai krosi qe ne vend tį fuste topin brenda portes e nxorri ate jashte(futbolli i ka keto), Saliqi ka nje nuhatje te terbuar per gol. Di te ndjeki aksionin dhe gjendet gjithmon atje ku eshte rasti. Finalizon mire. E njeh porten ne gjuhen tone te tifozve.

USA NR1
26-03-2011, 23:49
Sulmues i mire Saliqi!

Une besoj qe eshte dhe nje merite e tij qe Shqiperia ka arritur deri ketu. Megjithese humbi dy raste te pa falshme, ate te shtylles ne pjesen e dyte dhe tek ai krosi qe ne vend tį fuste topin brenda portes e nxorri ate jashte(futbolli i ka keto), Saliqi ka nje nuhatje te terbuar per gol. Di te ndjeki aksionin dhe gjendet gjithmon atje ku eshte rasti. Finalizon mire. E njeh porten ne gjuhen tone te tifozve.

mendon Salihi po lojtar i mire por nuk leshohen edhe ato gola 99% te pastra nga nje profesional futbollist...

USA NR1
26-03-2011, 23:50
-party--party--party--party--party--party--party-
Urimeeee -party-

Urime dhe ty Roxy`thankyou`

Jolene
26-03-2011, 23:54
Urime dhe ty Roxy`thankyou`

Flm! Gjithashtu

Te pershendes :)

peshkaqeni33
27-03-2011, 00:24
mendon Salihi po lojtar i mire por nuk leshohen edhe ato gola 99% te pastra nga nje profesional futbollist...

Ndoshta nxitimi, ndoshta casti i keq.
Megjithate une ate shoh te vetmen shprese per rezultat pozitiv. Mos te harrojme qe sulmuesi kurorzon punen e gjithe skuadres. Dhe ky eshte nder te paktet qe nuk po hedh poshte punen e shokeve me golat e shenuar.

Alkoma
27-03-2011, 21:31
Me vjen cudi se nuk duket gjekundi ArmandiEU !!!

USA NR1
27-03-2011, 21:39
me duket se eshte i perjashtuar:d

Urban
29-03-2011, 09:40
"Kuqezinjve" i pėrshtatet loja sulmuese
28.03.2011

Prishtinė, 28 mars - Ndeshja kundėr Bjellorusisė ishte mė e mira qė kombėtarja e Shqipėrisė e zhvilloi prej se drejtimin e saj e mori trajneri kroat, Josip Kuzhe. Kėtė vlerėsim e ka dhėnė vetė Kuzhe tė dielėn, njė ditė pas fitores 1:0 kundėr Bjellorusisė. Shqipėria nė takim eliminator kundėr bjellorusėve sulmoi gjatė gjithė kohės dhe, sipas Kuzhes, kjo "strategji" doli e suksesshme. Pėrzgjedhėsi Kuzhe ka thėnė se Shqipėria nė tė ardhmen do tė luajė vetėm lojė sulmuese, pasi, sipas tij, kjo i pėrshtatet mė sė shumti, shkruan “Koha Ditore”.
"Kemi luajtur shumė mirė. Jo vetėm unė, por edhe tifozėt janė tė kėnaqur si me lojė ashtu edhe me rezultat", ka thėnė Kuzhe pėr gazetėn.
Kuzhe 58-vjeēar drejtimin e Shqipėrisė e mori nė maj tė vitit 2009. Shqipėria tė shtunėn shėnoi fitoren e dytė nė kuadėr tė eliminatoreve pėr "Euro 2012". Mban vendin e tretė nė grupin D me tetė pikė, sa ka edhe Bjellorusia qė ėshtė e dyta. Bjellorusia tė shtunėn pėsoi humbjen e parė si dhe golin e parė nė kėto eliminatore. Golin e vetėm e shėnoi Hamdi Salihi.
"Pa dyshim, kjo ėshtė loja mė e mirė prej se kam marrė drejtimin e Shqipėrisė. Kemi luajtur nė nivel shumė tė lartė. Kemi aplikuar lojė sulmuese, pasi na nevojitej fitorja kundėr Bjellorusisė. Edhe nė ndeshjet e tjera do tė aplikojmė lojė sulmuese, pasi duket tė jetė shumė e pėrshtatshme pėr ne. Me Bjellorusinė kanė funksionuar tė gjitha repartet dhe nuk pati gabime. Fatkeqėsisht shėnuam vetėm njė gol, por me rėndėsi ėshtė qė ekipi tė krijojė raste dhe kjo ndodhi me Bjellorusinė. Me pak fat nė ndeshjet e tjera mund tė shėnojmė mė shumė gola", ka theksuar Kuzhe.
Ndeshjen e ardhshme eliminatore pėr "Euro 2012", Shqipėria e luan nė udhėtim kundėr Bosnjė-Hercegovinės mė shtatė qershor. Ndeshja e parė kundėr boshnjakėve e luajtur nė "Qemal Stafa" vitin e shkuar pėrfundoi me rezultat tė barabartė 1:1.
"Presim lojėn e ardhshme. Kjo fitore na motivon edhe mė shumė pėr tė synuar njė rezultat pozitiv kundėr Bosnjės. Me Bosnjėn do tė jemi edhe mė tė fortė, pasi na rikthehen Armend Dallku dhe Debatik Curri qė janė tė rėndėsishėm pėr ne", ka thėnė Kuzhe.
Kombėtarja shqiptare ka zhvilluar pesė ndeshje nė kėtė cikėl eliminator. Ka dy fitore, dy barazime dhe njė humbje.
Pėrzgjedhėsi Kuzhe thotė se Shqipėria do tė synojė vendin e dytė nė grup, nėse merr rezultat pozitiv ndaj Bosnjė-Hercegovinės. Vendi i dytė siguron tė paktėn barazhin. Grupit D i prin Franca qė ka 12 pikė.
"Jam optimist se mund tė marrim rezultat tė mirė dhe nėse e arrijmė kėtė, atėherė synimi ynė i vetėm do tė jetė pozita e dytė. Ndeshja me Bosnjėn do tė jetė shumė e rėndėsishme pėr ne", ka vlerėsuar Kuzhe.

(koha ditore)

Urban
29-03-2011, 09:41
Kuzhe: Nė Bosnje luajmė para tifozėsh tė ēmendur

TIRANE-Josip Kuzhe ėshtė nga ata qė gjithnjė sheh nga e ardhmja. Fitorja 1-0 me Bjellorusinė ėshtė "arkivuar" nė mendjen e trajnerit kuqezi, ndėrkohė qė tė gjitha energjitė janė pėrqendruar nė sfidėn me Bosnje-Hercegovinėn. Njė rezultat i mirė ndaj skuadrės sė Safet Sushiē do tė lejonte kombėtaren kuqezi tė bėnte hapin e madh nė eliminatoret e njė kompeticioni tė rėndėsishėm, duke dalė mė nė fund nga vazoja e pestė e shortit. Edhe pse fitorja me bjellorusėt ka krijuar njė eufori mbarėpopullore, tė gjithė na kampin kuqezi kanė kėrkuar tė qėndrohet me kėmbė nė tokė, duke ruajtur si objektiv vendin e katėrt nė grupin D. "Me Bjellorusinė gjithēka ishte perfekte, jam shumė i lumtur, - tha Kuzhe dje pėr "Gazetėn Shqiptare". - Kemi bėrė edhe ndeshje tė tjera tė mira, por gjithnjė ka pasur probleme, ka pasur reparte qė ēalonin. Ndėrsa kėtė herė u kėnaqa shumė, sepse ishim gjatė gjithė konstantė dhe morėm atė qė dėshironim", shtoi mė tej kroati.

Bosnja
Por, duket qartė qė Kuzhe ėshtė duke menduar pėr takimin e radhės mė 7 qershor. Nė Bosnje, Shqipėria do tė pėrballet me njė nga ndeshjet mė tė vėshtira nė transfertė, ndaj njė kundėrshtari tė mbushur me yje dhe qė nė shtėpi ėshtė vėrtet shumė i fortė. Por, mė shumė sesa kjo, ka diēka tjetėr qė Josip Kuzhe i druhet. "Mė tremb shumė fakti qė do tė luajmė nė Zenica, - thotė ai. - Atje, stadiumi ėshtė i vogėl dhe tifozėt janė tė mbledhur, duke krijuar probleme pėr ēdo skuadėr. Janė pak tė ēmendur dhe kjo mė tremb", shton Josip Kuzhe. Nė fakt, arsyeja pėrse Federata Boshnjake i zhvendos gjithnjė ndeshjet e rėndėsishme nė Zenica, lidhet pikėrisht me tifozerinė e kėtij qyteti, nga mė fanatiket nė Evropė. Bosnja nuk kishte humbur kurrė nė kėtė stadium, deri nė ndeshjen e Euro 2008 ndaj Hungarisė. Ai ėshtė njė impiant qė mban vetėm 15 mijė vende, por njerėzit janė shumė pranė fushės dhe shpesh krijojnė njė atmosferė tė frikshme pėr kėdo kundėrshtar. Njė atmosferė, qė Kuzhe duket e njeh mirė, ashtu si gjithė futbollin sllav.

Skuadra
Po ēfarė mund tė arrijė Shqipėria nė Zenica, pėrballė njė kundėrshtari tė ****kuar vetėm pėr tė marrė 3 pikėt? Normalisht, njė barazim do tė ishte rezultat i kėnaqshėm, por pas ndeshjes me Bjellorusinė, ndoshta edhe vetė Kuzhe duket disi mė euforik pėr mundėsitė e kombėtares kuqezi. "Njė barazim nė Bosnje ėshtė rezultat i mirė vėrtetė dhe unė kam besim. Do tė na rikthehen Curri dhe Dallku dhe do tė ndėrtojmė njė skuadėr shumė tė fortė. jam i sigurt pėr kėtė. Njė pikė gjithsesi do tė ishte mirė, por tė shohim", thotė Kuzhe. Shqipėria do tė luajė mė 7 qershor nė Zenica ndaj Bosnje-Hercegovinės, qė ka 1 pikė mė pak nė grupin D.

(d.b/BalkanWeb)

SystemA
29-03-2011, 22:15
Me vjen cudi se nuk duket gjekundi ArmandiEU !!!
Te paska marre malli he lol
Na ndihmoi zoti vetem nje gol.
Sa per ndeshjen ka qene me e bukura e kombetares tone mbas asaj ne Leverkusen kundra BRD(besoj e mband mend golin e Koles) dhe ne Tirane kundra Suedise(me gol te Ylli Shehut ne mos gabohem).
Tashti inshallah e mundim Bosnjen dhe mbase i shikojme ne Poloni,se Ukraina eshte pak si larg,me thone te drejten.
klm
PS: tashti te te shkruaj qe i dergova nje mesazh njerit dhe i thashe vere per NE(ne pushim) nuk ka rendesi fare.

USA NR1
29-03-2011, 23:34
do ta mundim Bosnjen si keto ketu ne video loool
YouTube - 32 - 0

Urban
30-03-2011, 10:24
Bosnja, pranė suspendimit - pėrfiton Shqipėria
29.03.2011

Bosnja e Hercegovina rrezikon seriozisht suspendimin nga futbolli ndėrkombėtar, pas njė takimi tė krerėve tė Federatės ku nuk u votua pėr ndryshimin e statutit prej tre presidentėve, qė ėshtė shkelje e rregullores sė FIFA-s dhe UEFA-s. Nga kjo do tė pėrfitonte Shqipėria, qė gjendet me tė nė Grupin D tė fushatės kualifikuese pėr Euro 2012, pasi do tė merrte gjashtė pikė tė sigurta.

Federata e Futbollit e Bosnje dhe Hercegovinės refuzoi njė kėrkesė nga FIFA dhe UEFA qė ta zvogėlojė numrin e presidentėve nga tre nė njė, duke i lėnė ata nė rrezik tė suspendimit nga ndeshjet ndėrkombėtare.

Nėse ky statut nuk ndryshohet brenda dy muajve tė ardhshėm, Bosnja e Hercegovina rrezikon t’i shuajė shpresat e kualifikimit pėr nė Euro 2012. Ky ėshtė lajm i shkėlqyeshėm pėr Shqipėrinė, qė gjendet nė Grupin D dhe aktualisht ka 8 pikė, po aq sa Bosnja.

Nė rast tė suspendimit tė Bosnjės, tė gjitha ndeshjet e saj do tė cilėsohen me 3 pikė pėr kundėrshtarėt dhe kjo do ta ngriste Shqipėrinė edhe mė tepėr nė renditje, pasi nė ndeshjen e 8 tetorit ato luajtėn baras 1-1. Bosnja, qė mposhti Rumaninė 2-1 tė shtunėn, mė 7 qershor ka nė orar pėrballjen me Shqipėrinė.

FSBiH reflekton strukturimin politik tė shtetit nė divizione etnike pas luftės 1992-95. Ajo pėrbėhet nga dy asociacione: njė prej serbėve nga Bosnja dhe tjetra e ndarė nga boshnjakėt dhe kroatėt e Bosnjės. Sė bashku ata janė tė udhėhequr nga presidenca treanėtarėshe e pėrbėrė nga njė boshnjak, njė kroat dhe njė serb.

Sikurse nė politikė, serbėt e Bosnjės nuk pajtohen me konceptin e njė presidenti sepse frikėsohen se kjo mund ta rrezikojė autonominė e tyre. Tė gjithė delegatėt e serbėve tė Bosnjės dhe njė numėr i kroatėve nga Bosnja votuan kundėr ndryshimit.

Bogdan Ceko, kreu i asociacionit tė serbėve tė Bosnjės, u tha mediave pas takimit se ai “nuk ndihet personalisht pėrgjegjės pėr kėtė, por mund tė flasim pėr pėrgjegjėsi kolektive”.

Serbėt e Bosnjės e bazojnė refuzimin e tyre nė konstituimin e shtetit tė shkruar mė 1995 gjatė bisedimeve tė paqes nė Dayton, Ohio. Marrėveshja paqėsore ndėrpreu luftėn nė Bosnjė, por ndau vijat etnike dhe solli presidencė treanėtarėshe nė vend.

Presidenca e tre anėtarėve nuk ėshtė konform standardeve tė FIFA-s, por kjo u tolerua pėr disa vite nga FIFA dhe UEFA, qė ishin tė vetėdijshme pėr problemet politike tė Bosnjės. Nė tetor tė vitit tė kaluar, ato njoftuan Bosnjėn se 15 vite pas Daytonit, periudha e tranzicionit ka marrė fund dhe nėse shteti nuk u pėrmbahet rregullave deri nė mars, do tė suspendohet.

Nė atė kohė, serbėt kishin thėnė se do tė ndryshojnė strukturimin aktual, por se tre presidentėt mund tė udhėheqin nė rotacion ēdo 16 muaj. Suspendimi do t’i dėnonte ata nė Bosnjė qė votuan pėr rregullat e FIFA-s dhe UEFA-s, ndėrsa do t’i shpėrblejė ata qė votuan kundėr tyre, sepse banorėt nga regjioni serb i shtetit nuk pėrkrahin as Kombėtaren e Bosnjės.

Ata pėrkrahin Kombėtaren e tyre, Serbinė, dhe nuk do tė ishin tė pakėnaqur nė rast tė suspendimit tė skuadrės sė Bosnjės. Suspendimi i Bosnjės nga futbolli botėror pritet tė konfirmohet nė takimin emergjent tė komiteteve tė FIFA-s dhe UEFA-s, tė kryesuar nga presidentėt e tyre, Sepp Blatter dhe Michel Platini, tė enjten.

Suspendimi nga futbolli botėror i pamundėson kombėtares, klubeve dhe gjyqtarėve tė marrin pjesė nė ndeshje ndėrkombėtare. Zyrtarėt po ashtu janė tė ndaluar nga kontributi i tyre nė futbollin ndėrkombėtar, ndėrsa fondet nga organet botėrore dhe evropiane do tė ngrihen.

(express)

peshkaqeni33
30-03-2011, 12:18
Ne qoftese te del fjala dhe kesaj radhe... Do marre fotografine tende dhe do ta vendos se bashku me ikonat e shenjtoreve.

Urban
31-03-2011, 09:12
Ne qoftese te del fjala dhe kesaj radhe... Do marre fotografine tende dhe do ta vendos se bashku me ikonat e shenjtoreve.

hahahahahah sa kam qesh.

Ma kujtove filmin 'Bruce almighty' lol.

Urban
31-03-2011, 21:52
Berisha shpėrblen lojtarėt e kombėtares
31/03/2011

Kryeministri Sali Berisha e ka hapur mbledhjen e qeverisė me njė falenderim tė vecantė pėr lojtarėt e kombėtares shqiptare tė futbollit.

Gjatė fjalės sė tij, Berisha ka pėrshėndetur fitoren 1-0 ndaj Bjellorusisė dhe ka premtuar njė shpėrblim jo pak tė vogėl pėr futbollistėt e pėrfaqėsueses.

“Do shpėrblejmė me 10 mijė euro lojtarėt e kombėtares sė futbollit. Ishte njė nga ndeshjet mė tė mira tė historisė sė futbollit shqiptar. Kėtė shpėrblim e kanė plotėsisht tė merituar. Kjo ėshtė ngjitja mė e madhe e ekipit tonė kombėtar dhe le t’i urojmė atij sukseset mė tė mėdha”, ka deklaruar Berisha.

(top channel)

AAO
31-03-2011, 22:33
Shanset jane te pakta por shpresa vdes e fundit.

Bosnja realisht me lart se ne ,por dhe Rumania na rrezikon per vendit e katert.

Kombetarja ksaj rradhe ka lujt neshjen me te mire ne 20 e kusur vjet qe e kom ndjek. Ndeshje te njejte si kjo ,kemi lujt vetem 2 ,dhe te dyja kane qene me Gjeorgjine , e para ka qene ne vitin 95 ,humbem 0-1 ,por rastet qe jane kriju ate ndeshje kane qene mbi 20 ,goditem dhe shtyllen 3 here. Ndeshja tjeter ka qene direkt mbas greqise ne 2004 ku lujtem ne gjeorgji ,mu ka dhimbs ajo humbje se lujtem gjithe kohes ne sulm.

kriko
01-04-2011, 11:24
Bosnja, pranė suspendimit - pėrfiton Shqipėria
29.03.2011

Bosnja e Hercegovina rrezikon seriozisht suspendimin nga futbolli ndėrkombėtar, pas njė takimi tė krerėve tė Federatės ku nuk u votua pėr ndryshimin e statutit prej tre presidentėve, qė ėshtė shkelje e rregullores sė FIFA-s dhe UEFA-s. Nga kjo do tė pėrfitonte Shqipėria, qė gjendet me tė nė Grupin D tė fushatės kualifikuese pėr Euro 2012, pasi do tė merrte gjashtė pikė tė sigurta.

Federata e Futbollit e Bosnje dhe Hercegovinės refuzoi njė kėrkesė nga FIFA dhe UEFA qė ta zvogėlojė numrin e presidentėve nga tre nė njė, duke i lėnė ata nė rrezik tė suspendimit nga ndeshjet ndėrkombėtare.

Nėse ky statut nuk ndryshohet brenda dy muajve tė ardhshėm, Bosnja e Hercegovina rrezikon t’i shuajė shpresat e kualifikimit pėr nė Euro 2012. Ky ėshtė lajm i shkėlqyeshėm pėr Shqipėrinė, qė gjendet nė Grupin D dhe aktualisht ka 8 pikė, po aq sa Bosnja.

Nė rast tė suspendimit tė Bosnjės, tė gjitha ndeshjet e saj do tė cilėsohen me 3 pikė pėr kundėrshtarėt dhe kjo do ta ngriste Shqipėrinė edhe mė tepėr nė renditje, pasi nė ndeshjen e 8 tetorit ato luajtėn baras 1-1. Bosnja, qė mposhti Rumaninė 2-1 tė shtunėn, mė 7 qershor ka nė orar pėrballjen me Shqipėrinė.

FSBiH reflekton strukturimin politik tė shtetit nė divizione etnike pas luftės 1992-95. Ajo pėrbėhet nga dy asociacione: njė prej serbėve nga Bosnja dhe tjetra e ndarė nga boshnjakėt dhe kroatėt e Bosnjės. Sė bashku ata janė tė udhėhequr nga presidenca treanėtarėshe e pėrbėrė nga njė boshnjak, njė kroat dhe njė serb.

Sikurse nė politikė, serbėt e Bosnjės nuk pajtohen me konceptin e njė presidenti sepse frikėsohen se kjo mund ta rrezikojė autonominė e tyre. Tė gjithė delegatėt e serbėve tė Bosnjės dhe njė numėr i kroatėve nga Bosnja votuan kundėr ndryshimit.

Bogdan Ceko, kreu i asociacionit tė serbėve tė Bosnjės, u tha mediave pas takimit se ai “nuk ndihet personalisht pėrgjegjės pėr kėtė, por mund tė flasim pėr pėrgjegjėsi kolektive”.

Serbėt e Bosnjės e bazojnė refuzimin e tyre nė konstituimin e shtetit tė shkruar mė 1995 gjatė bisedimeve tė paqes nė Dayton, Ohio. Marrėveshja paqėsore ndėrpreu luftėn nė Bosnjė, por ndau vijat etnike dhe solli presidencė treanėtarėshe nė vend.

Presidenca e tre anėtarėve nuk ėshtė konform standardeve tė FIFA-s, por kjo u tolerua pėr disa vite nga FIFA dhe UEFA, qė ishin tė vetėdijshme pėr problemet politike tė Bosnjės. Nė tetor tė vitit tė kaluar, ato njoftuan Bosnjėn se 15 vite pas Daytonit, periudha e tranzicionit ka marrė fund dhe nėse shteti nuk u pėrmbahet rregullave deri nė mars, do tė suspendohet.

Nė atė kohė, serbėt kishin thėnė se do tė ndryshojnė strukturimin aktual, por se tre presidentėt mund tė udhėheqin nė rotacion ēdo 16 muaj. Suspendimi do t’i dėnonte ata nė Bosnjė qė votuan pėr rregullat e FIFA-s dhe UEFA-s, ndėrsa do t’i shpėrblejė ata qė votuan kundėr tyre, sepse banorėt nga regjioni serb i shtetit nuk pėrkrahin as Kombėtaren e Bosnjės.

Ata pėrkrahin Kombėtaren e tyre, Serbinė, dhe nuk do tė ishin tė pakėnaqur nė rast tė suspendimit tė skuadrės sė Bosnjės. Suspendimi i Bosnjės nga futbolli botėror pritet tė konfirmohet nė takimin emergjent tė komiteteve tė FIFA-s dhe UEFA-s, tė kryesuar nga presidentėt e tyre, Sepp Blatter dhe Michel Platini, tė enjten.

Suspendimi nga futbolli botėror i pamundėson kombėtares, klubeve dhe gjyqtarėve tė marrin pjesė nė ndeshje ndėrkombėtare. Zyrtarėt po ashtu janė tė ndaluar nga kontributi i tyre nė futbollin ndėrkombėtar, ndėrsa fondet nga organet botėrore dhe evropiane do tė ngrihen.

(express)

Nje lajm i mire po si duket bosnja eshte suspenduar sot nga fudbolli nderkombetar,pak me heret degjova ne radio sa eshte e sigurt nuk e di...

Urban
01-04-2011, 17:47
Po kriko, eshte e vertete. Ja dhe lajmi...

Pėrjashtohet Bosnje-Hercegovina
01/04/2011

FIFA dhe UEFA kanė vendosur pezullimin e Federatės Boshnjake tė Futbollit (FFBH/NSBiH) nga tė gjitha aktivitetet sportive ndėrkombėtare, shkruhet nė njė komunikatė pėr shtyp tė publikuar nė faqet zyrtare tė internetit tė dy organizmave mė tė mėdha tė futbollit botėror dhe europian.


Ky vendim ishte paralajmėruar mė parė pasi Federata e Futbollit tė Bosnja Hercegovinės nuk ka pranuar adaptimin e statutit tė propozuar nga FIFA dhe UEFA.

Komitetet ekzekutive tė kėtyre dy organizmave, i FIFA-s mė 28 tetor tė vitit 2010 dhe UEFA-s mė 4 tetor tė vititi 2010-tė i kėrkuan Federatės boshnjake adaptimin e statutit tė tyre si minimum pėr zgjidhjen e problemit tė brendshėm qė ka kjo federatė.

Paralajmėrimi i fundit u bė mė 31 mars por sėrish u refuzua kjo gjė. Mbledhja fundit e asamblesė sė kėsaj federate nuk arriti kuorumin e nevojshėm pėr tė pranuar kėto propozime pasi vetėm 22 delegatė nga 54 tė pranishėm votuan nė favor tė kėsaj kėrkese, duke i sjellė humbjen e menjėhershme tė antarėsisė sė kėsaj federate nė UEFA dhe FIFA deri nė njė vendim tė dytė.

Ky pezullim e pėrjashton federatėn boshnjake tė futbollit nga tė gjtiha aktivitetet ndėrkombėtare qė nga data 1 prill deri nė zgjidhjen e problemit.

Gjithsesi drejtuesit e kėsaj federate do tė kenė rreth 2 muaj kohė pėr tė gjetur njė zgjidhje pėrpara se FIFA e UEFA tė marrė njė vendim pėrfundimtar pėr pėrjashtimin e saj.

Ndeshjen e rradhės Bosnje Hercgovina do ta luajė me Rumaninė mė 3 qershor.

Me kėtė pezullim, nėse gjithēka nuk zgjidhet, tė gjitha pikėt e luajtura e fituara apo tė humbura nga kjo pėrfaqėsuese bėhen zero, qė do tė thotė se ne na hiqet njė pikė nga barazimi i ndeshjes sė parė e zbresim nė vendin e tretė me 7 pikė nga 8 qė kemi aktualisht, Franca kryesuesja e grupit zbret nė kuotėn e 9 pikėve nga 12 qė ka aktualisht por mban kreun e grupit ndrėsa Bjellorusia mbetet nė vendin e dytė nė kuotėn e 8 pikėve pasi nuk ka zhvilluar asnjė ndeshje me Bosnje Hercegovinėn.

(top channel)

USA NR1
01-04-2011, 20:16
Po kriko, eshte e vertete. Ja dhe lajmi...

Pėrjashtohet Bosnje-Hercegovina
01/04/2011

FIFA dhe UEFA kanė vendosur pezullimin e Federatės Boshnjake tė Futbollit (FFBH/NSBiH) nga tė gjitha aktivitetet sportive ndėrkombėtare, shkruhet nė njė komunikatė pėr shtyp tė publikuar nė faqet zyrtare tė internetit tė dy organizmave mė tė mėdha tė futbollit botėror dhe europian.


Ky vendim ishte paralajmėruar mė parė pasi Federata e Futbollit tė Bosnja Hercegovinės nuk ka pranuar adaptimin e statutit tė propozuar nga FIFA dhe UEFA.

Komitetet ekzekutive tė kėtyre dy organizmave, i FIFA-s mė 28 tetor tė vitit 2010 dhe UEFA-s mė 4 tetor tė vititi 2010-tė i kėrkuan Federatės boshnjake adaptimin e statutit tė tyre si minimum pėr zgjidhjen e problemit tė brendshėm qė ka kjo federatė.

Paralajmėrimi i fundit u bė mė 31 mars por sėrish u refuzua kjo gjė. Mbledhja fundit e asamblesė sė kėsaj federate nuk arriti kuorumin e nevojshėm pėr tė pranuar kėto propozime pasi vetėm 22 delegatė nga 54 tė pranishėm votuan nė favor tė kėsaj kėrkese, duke i sjellė humbjen e menjėhershme tė antarėsisė sė kėsaj federate nė UEFA dhe FIFA deri nė njė vendim tė dytė.

Ky pezullim e pėrjashton federatėn boshnjake tė futbollit nga tė gjtiha aktivitetet ndėrkombėtare qė nga data 1 prill deri nė zgjidhjen e problemit.

Gjithsesi drejtuesit e kėsaj federate do tė kenė rreth 2 muaj kohė pėr tė gjetur njė zgjidhje pėrpara se FIFA e UEFA tė marrė njė vendim pėrfundimtar pėr pėrjashtimin e saj.

Ndeshjen e rradhės Bosnje Hercgovina do ta luajė me Rumaninė mė 3 qershor.

Me kėtė pezullim, nėse gjithēka nuk zgjidhet, tė gjitha pikėt e luajtura e fituara apo tė humbura nga kjo pėrfaqėsuese bėhen zero, qė do tė thotė se ne na hiqet njė pikė nga barazimi i ndeshjes sė parė e zbresim nė vendin e tretė me 7 pikė nga 8 qė kemi aktualisht, Franca kryesuesja e grupit zbret nė kuotėn e 9 pikėve nga 12 qė ka aktualisht por mban kreun e grupit ndrėsa Bjellorusia mbetet nė vendin e dytė nė kuotėn e 8 pikėve pasi nuk ka zhvilluar asnjė ndeshje me Bosnje Hercegovinėn.

(top channel)
per 1 prillin ide e mire:d

Urban
01-04-2011, 22:45
per 1 prillin ide e mire:d

:)

Jo, nuk eshte per aprililili...

Eshte vendim qe pritej te merrej. Rastesisht qelloi qe te merret ne kete date.

Ja lajmi nga BBC:

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/12933096.stm

SystemA
01-04-2011, 23:50
Me se drejt,forza Albania:
http://www.shortnews.de/id/885626/Fussball-Bosnien-Herzegowina-darf-nicht-mehr-bei-internationalen-Turnieren-mitspielen
Me merite apo jo,si intereson asnjeriu.
Pallojme(sorry) Rumanine,dhe ja dolem mbane.
Sot ose kurre,deviza.
Ketu jemi te gjithe te bashkuar,pa krahine feje apo mideje.

SystemA
02-04-2011, 14:21
Bastet te bejne qe te harrosh nene, babe e atdhe.
Leket tua futi ku te duash. E drejte e juaja.

p.s. Ke fut bast per ruset dhe do te besh tifo per Shqiperine?!
Une them fiton Werder sot,dhe Napoli neser 100%.
Cfar mendoni juve?

peshkaqeni33
05-04-2011, 20:10
Duhet t'i marrim 3 pike Luksenburgut, 3 pike Rumanise dhe te pakten 1 pike Frances.

Kjo do ishte formula ideale.

http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Euro_2012_qualifying_Group_D

Urban
05-04-2011, 22:50
Duhet t'i marrim 3 pike Luksenburgut, 3 pike Rumanise dhe te pakten 1 pike Frances.

Kjo do ishte formula ideale.

http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Euro_2012_qualifying_Group_D

Mendoj se gjasat jane reale qe te nxjerim keto rezultate.
Te them te drejten me e veshtire me duket ajo pika me Francen se piket me Rumanine dhe Luksemburgun.

Luksemburgut i shkojme atje. Meqe eshte njera nga kombetaret me te dobeta ne Europe, tre pike jane shume te mundshme.

Rumania vjen ne Shqiperi. Per dallim nga vitet e kaluara, Rumanine kohet e fundit sikur e ka kapur nje krize e thelle. Nese luhet loje e ngjajshme me ate qe luajtem kunder Bjellorusise...tre piket jane te sigurta.

Me Francen i kemi dy ndeshje. Nga gjashte piket e mundshme shpresojme qe te marrim te pakten nje pike.
Kurre nuk i dihet, mund te ndodhe edhe ndonje befasi me e madhe.
Eshte mir qe ne kete ndeshje do te llogaritemi si outsajder, sepse elementi i befasise mund te ndikoje shume pozitivisht ne fushe.

Duhet te shpresojme edhe ne humbjen e Bjellorusise nga Franca dhe nga Rumania, sepse Luksemurgu veshtire qe mund t'i shkaktoj ndonje befasi.

shoku_tanku
06-04-2011, 16:02
Fajin e ka Salihiu!
Jam i sigurt se do ti marim 6 pike Frances,do humbasim me Luksemburgun dhe do dalim barazim me Rumanine ne ndeshjen e fundit.Pra vendin e trete dhe vazon e katert e kemi te garantuar.Me shume nuk duhet te enderrojme.

SystemA
18-04-2011, 12:15
Fajin e ka Salihiu!
Jam i sigurt se do ti marim 6 pike Frances,do humbasim me Luksemburgun dhe do dalim barazim me Rumanine ne ndeshjen e fundit.Pra vendin e trete dhe vazon e katert e kemi te garantuar.Me shume nuk duhet te enderrojme.
Sa i keq je...lol
Nje shonce e kemi te pakten ne leter...
Fusha e mejdanit do ta tregoje

Urban
19-05-2011, 08:07
Renditja e FIFA-s, Shqipėria vendnumėron
18.05.2011

Renditja e FIFA-s pėr muajin maj, e publikuar paraditen e sotme nga organizmi drejtues i futbollit botėror, ka pėsuar shumė pak ndryshime nga ajo e muajit prill.

Kjo pėr faktin se janė luajtur vetėm 7 ndeshje miqėsore mes ekipeve tė nivelit tė parė gjatė kėsaj periudhe.

Shqipėria ėshtė njė nga pėrfaqėsueset e shumta qė nuk kanė asnjė ndryshim nė renditje, duke vazhduar tė pozicionohet nė vendin e 50.

Spanja, Holanda, Brazili, Gjermania dhe Argjentina janė 5 vendet qė vazhdojnė tė kryesojnė renditjen e FIFA-s. /tch/

shoku_tanku
19-05-2011, 15:05
kena me rraf argjentinen ne miqesoren e 20 qershorit...do ta bojm mesin me fol me vete :)

USA NR1
19-05-2011, 19:56
kena me rraf argjentinen ne miqesoren e 20 qershorit...do ta bojm mesin me fol me vete :)

edhe Tevezin:d

shoku_tanku
20-05-2011, 15:08
Po ca tevez e mesi a derbardh!Po gjetem ata pleqte veron kambiaso apo zaneti do jemi me fat se pjesa tjeter rrezik te jene komplet lojtaret e shpresave.

shoku_tanku
07-06-2011, 14:54
a thoni do fitojme sonte apo jo...si e keni syrin?

USA NR1
07-06-2011, 19:16
a thoni do fitojme sonte apo jo...si e keni syrin?

Shpresoj,ishalla fitojme kjo eshte me rendesi per neve per kvalifikim...
GOOO ALBANIAAAAAA-urra--urra--urra-

USA NR1
07-06-2011, 19:17
Pra filloi loja ishalla humb Bosna..

shoku_tanku
08-06-2011, 15:22
e vetmja gje per te cilen ja vlen te kenaqemi deri tani eshte fakti qe kemi kaluar ne vazon e katert dhe eleminatoret e erdhshme startojme me 12 pike thuajse te sigurta...sa per kualifikime ne kompeticione nderkombetare do ishte vertet te fluturoje me presh pasi skuadra jone kombetare nuk ka per ta ngritur koken per aq kohe sa kampionati yne i futbollit do jete mangut me terrene sportive me para e me seriozitetin konkurues...

peshkaqeni33
26-06-2011, 16:34
Kombetaria jone nuk ka mendesi fituesi. Ajo nuk hyne ne fushe per te fituar, por per te caluar.

Nuk kane turp, mos te vene nje here ne porte.

SystemA
15-07-2011, 20:32
Kombetaria jone nuk ka mendesi fituesi. Ajo nuk hyne ne fushe per te fituar, por per te caluar.

Nuk kane turp, mos te vene nje here ne porte.
Mire mire,flamuet u valeviten....
kjo vlen

SystemA
02-09-2011, 10:31
A ja vlen qe ti bejme naften punes para kohe????
Nejse,10 x 9.5=95 euro fitim po i mujtem gjelat franceze.
Shpresoj.......................

peshkaqeni33
02-09-2011, 10:39
A ja vlen qe ti bejme naften punes para kohe????
Nejse,10 x 9.5=95 euro fitim po i mujtem gjelat franceze.
Shpresoj.......................

O flori.

Ti e di qe une kam simpati per ty, sepse thua cope ate qe mendon. Mirpo ketu me duket se po mendon gabim. Nuk kemi dhembe ne, te hame Francen. Ne nuk vajtem nje here ne pore me Bosnjen... ateher qysh i hedh ato 10 euro ne kosh te plerave kur e di qe keta tanet nuk do vene asnjeher ne porten Franceze?!

SystemA
02-09-2011, 10:48
O flori.

Ti e di qe une kam simpati per ty, sepse thua cope ate qe mendon. Mirpo ketu me duket se po mendon gabim. Nuk kemi dhembe ne, te hame Francen. Ne nuk vajtem nje here ne pore me Bosnjen... ateher qysh i hedh ato 10 euro ne kosh te plerave kur e di qe keta tanet nuk do vene asnjeher ne porten Franceze?!
FLM per respektin.
Nga deshira e MADHE e kam.
Plus dhe nje faktor tjeter: kam aq gjermane ne pune me pashaporte franceze qe me merziten me Sarkozy.Sot kam veshur fanellen kuq e zi,te pakten te mburrem pa filluar ndeshja.
10 euro nuk do blej dy paketa cigare.
KALOFSH mire,dhe tani do genjej bosin e punes duke i thene do shof deutschat(ska haber nga futbolli).
LG.

SystemA
02-09-2011, 20:01
http://livetv.ru/de/eventinfo/85179_albania_france/
http://www.lshunter.tv/
http://www.osclassicos.com.nyud.net/1989/03/live-streaming-football-futebol-ao-vivo.html

SystemA
02-09-2011, 20:04
Arbitri Rus.............fitojme lol

SystemA
02-09-2011, 20:17
Arbitri Rus.............fitojme lol
Ketu funksionon stabil(tek mua) por gjuhe gabelash:
http://sportfun.ucoz.com/ch2.html
forca e mbylla.

SystemA
02-09-2011, 22:04
Nejse pa fat(si perhera).
Te kishte hyre shtylla e Salihut mbase ndryshonte?
Per pjesen e dyte faleminderit,te pakten u perpoqen!
Shpresojme,dhe mire do behet

USA NR1
09-09-2011, 11:41
Humbja ndaj Luksemburgut me ka nervozuar:d

SystemA
10-09-2011, 07:34
Nuk e pashe por u qetesova.....
Mire do behet

Skydive
17-05-2012, 18:03
Shqipėri-Katar me 22 Maj nė Madrid

Pas miqėsores sė 29 shkurtit me Gjeorgjinė u tha se nė fund tė majit Shqipėria do tė luante njė miqėsore me kampionėt e Europės dhe Botės, Spanjėn. Por me kalimin e ditėve kjo gjė u zbeh dhe prej kohėsh drejtuesit ishin nė kėrkim tė njė miqėsore, nė mėnyrė qė trajneri Xhani De Biazi tė kishte mundėsi qė tė bėnte njė grumbullim me tė gjithė kandidatėt e mundshėm. Sė fundi, mėsohet se me 22 maj Shqipėria do tė jetė pėrballė Katarit, vendi organizator i botėrorit tė vitit 2022.

Takimi do tė luhet nė fushė asnjanėse, pikėrisht nė Madrid. Padyshim kjo ėshtė hera e parė qė tė dy skuadrat pėrballen me njėra tjetrėn dhe si herė e parė dueli do tė kryhet nė Spanjė. Zėra ka se me 30 maj Shqipėria mund tė luajė edhe ndaj Irlandės sė trajnerit Xhovani Trapatoni, ekip finalist nė Euro 2012.

Por kjo sfidė nuk ėshtė zyrtarizuar. Dihet qė para disa kohėsh u vendos qė me 15 gusht Shqipėria tė zhvillojė nė Tiranė njė miqėsore me Moldavinė, ndeshje e cila do tė jetė para startit tė eliminatoreve tė botėrorit “Brazil 2014”, ku me 7 shtator presim Qipron. /Sporti Shqiptar/ .

http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2012/05/Stadiumi-300x200.jpg

Rex
08-09-2012, 12:59
Shqiperia e filloi ne menyren me te mire rrugetimin e saj ne kulaifikimet per FIFA 2014. Edhe pse gjendet ne grup te papershtatshem, mundesia per kualifikim eshte e hapur.Fillim i mbarė pėr Shqipėrinė

Pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė nė futboll ka triumfuar ndaj Qipros nė stadiumin kombėtar Qemal Stafa me rezultat 3-1, sfidė e vlefshme kjo pėr kualifikimet pėr Kampionatin Botėror, Brazili 2014.

Ishte kjo njė sfidė e cila ėshtė pritur me padurim nga tifozėt shqiptar tė grumbulluar nė stadium. Kishte tė pranishėm shumė kosovar tė cilėt kanė udhėtuar pėr kėtė takim dhe sigurisht se nuk janė ndarė tė zhgėnjyer.

Pas njė loje mjaft mirė tė treguar me dominim, Armando Sandiku (36’), kaloi nė epėrsi Shqipėrinė. Sidoqoftė, rezultati u barazua nga Laban nė minutėn e fundit tė pjesės sė parė pėr 1-1.

Pėrzgjedhėsi i Shqipėrisė nė pjesėn e dytė bėri disa ndryshime. Gianni de Biassi e dėshmoi veten se ėshtė strateg i madh duke inkuadruar dy sulmues nga pankinė, ishin kėta Edgar Cani dhe Erjon Bogdani, tė cilėt qė tė dy realizuan.

Ishte Edgar Cani ai qė ngriti nė kėmb tifozėt nė stadium me golin e tij pėr 2-1 (84’), para se festėn ta garantonte Erjon Bogdani (87’) pėr 3-1 dhe rezultatin pėrfundimtar.

Shqipėria me kėtė fitore ėshtė lidere nė Grupin E tė kualifikimeve me tri pikė nė pozitėn e parė, njėjtė sa ka edhe Zvicra ku kombėtarja jonė do tė udhėtojė mė 11 shtator pėr t’u pėrballur nė supersfidėn qė do tė sqarojė kredencialet e kombėtares tonė pėr kualifikim nė Botėror. /Telegrafi/

Goli fantastik i Bogdanit -

http://www.youtube.com/watch?v=J6zsFLuN4Pc&feature=player_embedded

Rex
08-09-2012, 13:05
Grupi i Shqiperise dhe pozita momentale.

Renditja - Kombetarja - Pikėt

1. Shqiperia - 3
2. Islanda - 3
3. Zvicrra - 3
4. Qipro - 0
5. Norvegjia - 0
6. Sllovenia - 0

PREDATOR
08-09-2012, 13:14
Shqiperia e filloi ne menyren me te mire rrugetimin e saj ne kulaifikimet per FIFA 2014. Edhe pse gjendet ne grup te papershtatshem, mundesia per kualifikim eshte e hapur.Fillim i mbarė pėr Shqipėrinė

Pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė nė futboll ka triumfuar ndaj Qipros nė stadiumin kombėtar Qemal Stafa me rezultat 3-1, sfidė e vlefshme kjo pėr kualifikimet pėr Kampionatin Botėror, Brazili 2014.

Ishte kjo njė sfidė e cila ėshtė pritur me padurim nga tifozėt shqiptar tė grumbulluar nė stadium. Kishte tė pranishėm shumė kosovar tė cilėt kanė udhėtuar pėr kėtė takim dhe sigurisht se nuk janė ndarė tė zhgėnjyer.

Pas njė loje mjaft mirė tė treguar me dominim, Armando Sandiku (36’), kaloi nė epėrsi Shqipėrinė. Sidoqoftė, rezultati u barazua nga Laban nė minutėn e fundit tė pjesės sė parė pėr 1-1.

Pėrzgjedhėsi i Shqipėrisė nė pjesėn e dytė bėri disa ndryshime. Gianni de Biassi e dėshmoi veten se ėshtė strateg i madh duke inkuadruar dy sulmues nga pankinė, ishin kėta Edgar Cani dhe Erjon Bogdani, tė cilėt qė tė dy realizuan.

Ishte Edgar Cani ai qė ngriti nė kėmb tifozėt nė stadium me golin e tij pėr 2-1 (84’), para se festėn ta garantonte Erjon Bogdani (87’) pėr 3-1 dhe rezultatin pėrfundimtar.

Shqipėria me kėtė fitore ėshtė lidere nė Grupin E tė kualifikimeve me tri pikė nė pozitėn e parė, njėjtė sa ka edhe Zvicra ku kombėtarja jonė do tė udhėtojė mė 11 shtator pėr t’u pėrballur nė supersfidėn qė do tė sqarojė kredencialet e kombėtares tonė pėr kualifikim nė Botėror. /Telegrafi/

Goli fantastik i Bogdanit -

http://www.youtube.com/watch?v=J6zsFLuN4Pc&feature=player_embedded

Ishte dhe kam uluritur.
Ne Zvicer ma merr mendja fitojme,kemi do tanet atje.

Rex
08-09-2012, 13:24
Ishte dhe kam uluritur.
Ne Zvicer ma merr mendja fitojme,kemi do tanet atje.

Me Zvicerren mendoj se do te jete ndeshje shume e veshtire. Megjithate kam besim ne trajnerin aktual te kombetares dhe do te shpresojme deri ne fund per nje fitore. Edhe nje barazim do te ishte i pranueshem, kur e kemi parasyshe se ndeshja luhet jashte.

Sikur te ishin shqiptaret e Zvicrres ne fanellat kuq e zi, fitorja as qe do te diskutohej. Ata jane kurrizi i kombetares Zvicrrane momentalisht. Xhaka shenoi ne ndeshjen e fundit.

PREDATOR
08-09-2012, 13:34
Me Zvicerren mendoj se do te jete ndeshje shume e veshtire. Megjithate kam besim ne trajnerin aktual te kombetares dhe do te shpresojme deri ne fund per nje fitore. Edhe nje barazim do te ishte i pranueshem, kur e kemi parasyshe se ndeshja luhet jashte.

Sikur te ishin shqiptaret e Zvicrres ne fanellat kuq e zi, fitorja as qe do te diskutohej. Ata jane kurrizi i kombetares Zvicrrane momentalisht. Xhaka shenoi ne ndeshjen e fundit.
Nuk kam cfare te shtoj.
Pergezime.

Linda
08-09-2012, 13:39
Ndeshjen e pare ,e filluam mire.

Urime:)

Rendsi ka 3 pikshi:D kshtu thojne gjermont:D:P Egal wie, aber drei Punkte geholt :D:D

U merzita kur perfundoi pjesa e pare,dhe thash me vete,po si nuk e perfunduan nje pjese pa ngren gol dhe kta majmune:P por ne pjesen e dyte kur beri golin Cani,dhe goli me i bukur besoj i kombtares deri me sot,nga Bogdani ,ju thash nja dy vetave qe i kisha ktu,duke pare ndeshjen,nje kafe keni nga mua neser,kto donin dreke,por i thash,te shikojme javen tjeter si do dali ndeshja me Zvicren,dhe po fituam,at'here e keni nje dreke:D:D

Apapapapapapapapaap,sa vdesim per qyl ne shqipet:P

PREDATOR
08-09-2012, 13:47
Ndeshjen e pare ,e filluam mire.

Urime:)

Rendsi ka 3 pikshi:D kshtu thojne gjermont:D:P Egal wie, aber drei Punkte geholt :D:D

U merzita kur perfundoi pjesa e pare,dhe thash me vete,po si nuk e perfunduan nje pjese pa ngren gol dhe kta majmune:P por ne pjesen e dyte kur beri golin Cani,dhe goli me i bukur besoj i kombtares deri me sot,nga Bogdani ,ju thash nja dy vetave qe i kisha ktu,duke pare ndeshjen,nje kafe keni nga mua neser,kto donin dreke,por i thash,te shikojme javen tjeter si do dali ndeshja me Zvicren,dhe po fituam,at'here e keni nje dreke:D:D

Apapapapapapapapaap,sa vdesim per qyl ne shqipet:P

Hey vorbild,pashe ne pjesen e pare barazimin e Malit te zi kundra polakeve(per arsye personale).Pastaj kendej nga anet tona.E di sa kam bertitur,edhe live e shkruar tek Wettpoint.de.
LG.
Kush nuk e ha qylin???

Skydive
11-09-2012, 15:55
Ndryshim programi! Kombėtarja kalon te 4-1-4-1, Bogu nga 1’

11/9/2012

De Biazi nė versionin “kameleon”. Duket se trajneri kuqezi ka vendosur qė tė mbajė sekret gjithēka deri nė fund, ashtu siē bėri dhe pėrpara ndeshjes me Moldavinė, ku nė mėnyrė surprizė hodhi nė mesfushė Memushajn, qė kishte vetėm dy ditė qė kishte ardhur. Por, edhe me Qipron u panė titullarė Meha dhe Kukeli. Pėr ndeshjen ndaj Zvicrės, fillimisht, italiani mendoi pėr njė modul taktik 4-2-3-1, duke pėrforcuar mesfushėn, por mė pas, duke menduar edhe pėr krahėt e Zvicrės, dje, ka ndryshuar mendim dhe taktikė. Nė fakt, do tė kalojė nė tė famshmen skemė 4-1-4-1, e cila u pėrdor qė nė debutimin e tij nė miqėsoren e zhvilluar nė Tbilisi, ndaj Gjeorgjisė. Por, ka disa ndryshime nga ajo ndeshje. Nė qendėr nuk ėshtė mė Veliu, por Mavraj, ndėrsa nė krah jo Agolli, por Lila. Pėrveē Bulkut, qė pėrsėrit rolin e “digės”, pėrpara mbrojtjes, nė krahė do tė veprojnė Vila dhe Agolli, ndėrsa nė qendėr Meha dhe Kukeli. Nė ndeshjen ndaj Gjeorgjisė nė krahė kishin luajtur Roshi dhe Muzaka, ndėrsa nė qendėr Hyka dhe Vila, duke mbėshtetur Ēanin. Kėtė herė, nė sulm do tė luajė bomberi Erjon Bogdani, qė shėnoi njė supergol ndaj Qipros.

Stėrvitja e fundit

Mbyllen dyert,
50 tifozė kthehen nė shtėpi tė mėrzitur
“Kėshtu ka vendosur FIFA”, u ėshtė thėnė personave tė pranishėm pėrpara kangjellave tė fushės sportive pas stadiumit. Vetėm stafi dhe gazetarėt brenda
Dje pasdite, nė stėrvitjen e zhvilluar nga Kombėtarja kuqezi nė fushėn e vogėl qė ndodhet pas stadiumit “Swissporarena”, nuk ka pasur asnjė tifoz kuqezi. Kjo, jo sepse ata kanė shpėrfillur Kombėtaren, pėrkundrazi, por janė kthyer mbrapsht nė hyrje tė stadiumit. Sigurimi u ka thėnė se lejohej vetėm hyrja e personelit, gazetarėve dhe pjesėtarėve tė stafit, pasi kėshtu kishte vendosur FIFA. Pra, njė stėrvitje me dyer tė mbyllura ka detyruar rreth 50 tifozė qė tė largohen tė zhgėnjyer, pasi kishin mbėrritur aty me entuziazmin dhe shpresėn pėr tė marrė autografe dhe pėr tė bėrė foto me idhujt e tyre. “Jemi tė zhgėnjyer pasi prisnim qė tė shihnim stėrvitjen e futbollistėve kquezi”. Madje, nė fund tė stėrvitjes, lojtarėt nuk kanė dalė nga dera kryesore, por nga njė derė tjetėr, pėr t’iu shpėtuar tifozėve.
Artin FugaTrajnerėt e Kombėtares nė unison: Mesfusha, ajo qė na duhet nė Lucernė!

Shyqyri Rreli
“Do tė doja qė skuadra tė luante nė grup, pra e kam idenė qė futbollistėt tė qėndronin pranė njėri-tjetrit. Kam parasysh qė do tė kemi pėrballė njė kundėrshtar qė bėn diferencėn dhe mund t’i kundėrshtosh vetėm taktikisht. Nėse mė lejohet tė bėj ndonjė vėrejtje, mund tė fokusohem tek mesfusha, qė ka futbollistė energjikė, por pa eksperiencė dhe ju e dini se sa e rėndėsishme ėshtė qė ta kesh. Edhe mbrojtja ėshtė ende e pakonsoliduar, por Cana di ta bėjė mirė rolin e kapitenit dhe gjithmonė ėshtė i aftė pėr ta mbledhur skuadrėn”.

Bejkush Birēe
“Unė kam respekt pėr kėtė trajner, madje kam biseduar me tė gjatė kėsaj periudhe tė qėndrimit tė tij nė Tiranė. Por jam trajner vetė dhe eksperimentet e tij nė ndeshjen e parė nuk do t’i bėja. Sidoqoftė duhet thėnė se ndėrrimet e tij ishin efikase, pasi ndryshuan rezultatin. Tani kam dėgjuar se do tė luhet me njė sulmues, qė mendohet tė jetė Bogdani. Ai ėshtė njė pritės topi, qė mund t’i japė frymėmarrje skuadrės nė momente tė caktuara, por qė duhet tė rrethohet mirė nga mesfusha. Pikėrisht ky repart duhet tė bėjė mė shumė edhe nė fazėn defensive”.


Neptun Bajko
“Nuk mund tė them se si do tė luajė De Biazi, pasi ėshtė ai qė do tė mendojė pėr kėtė ndeshje. Personalisht mendoj se problemi mė i madh i yni ėshtė nė mesfushė, njė sektor qė nuk bind ende. Fituam njė ndeshje tė parė dhe patėm fat dhe kjo nuk mund tė vazhdojė gjithmonė kėshtu. Do tė kemi pėrballė njė kundėrshtar tė vėshtirė dhe do tė na duhet tė jemi tė kujdesshėm, kėshtu qė do tė na duhet tė pėrmirėsohemi pikėrisht aty ku ēalojmė. Unė vazhdoj tė kėmbėngul, qė duhen eliminuar defektet nė mesfushė dhe vetėm atėherė mund tė shpresojmė”.


Astrit Hafizi
“Si do tė luante Kombėtarja po tė isha unė? Sinqerisht nuk e kam menduar, sepse tani jam vetėm specialist futbolli dhe jo trajneri i saj. Mendoj se De Biazi e di ēfarė bėn dhe do ta pėrshtasė skuadrėn sipas nivelit tė kundėrshtarit. Mesfusha ėshtė “thembra e Akilit” dhe aty ndėrhyhet. Por, nuk e kam fjalėn pėr emra, por pėr modulin e lojės. Sa mė shumė mesfushorė nė fushėn e lojės dhe nėse e ka bėrė ashtu siē janė informacionet e fundit, atėherė kjo skuadėr mund tė jetė dinjitoze, qoftė edhe ndaj kėtij kundėrshtari, qė ėshtė vėrtet shumė i vėshtirė”.

"sport ekspres"

http://www.sportekspres.com/imazhidok.aspx?img=../skedare/foto-1.jpg

Skydive
11-09-2012, 16:14
http://images.lirenti.com/out.php/i25561_546091341844519243618123406544n.jpg

Data : 11/09/2012
Dita : E Marte
Koha : 20:30
Eventi : Ndeshjet Kualifikuese per Boterorin "Brazili 2014"
Grupi : E
Stadiumi : Swissporarena Lucerne
Kapaciteti: 17,800
Gjyqtari kryesor : Ovidiu HATEGAN (Romania)
Gjyqtari Asistent 1 : Zoltan SZEKELY (ROU)
Gjyqtari Asistent 2 : Octavian SOVRE (ROU)
Gjyqtari i katert : Istvan KOVACS (ROU)

Skydive
11-09-2012, 16:19
SWITZERLANDAsociacioni: Swiss Football Association
Nofka: Schweizer Nati
Trajner: Ottmar Hitzfeld
Kapiten: Tranquillo Barnetta
Me se shumti paraqitje: Heinz Hermann (117)
Golashenuesi me i mire: Alexander Frei (42)
Kodi i FIFA's: SUI
Ranglista ne FIFA: Vendi i 20
Vendi me lart ne Ranglist: 3 (Gusht 1993)
Vendi me ulet ne Ranglist: 83 (Dhjetor 199

ALBANIA
Asociacioni: Federata Shqiptare e Futbollit
Nofka: Kuq e Zinjtė (The Red and Blacks), Shqiponjat (The Eagles)
Trajner: Gianni De Biasi
Kapiten: Lorik Cana
Me se shumti paraqitje: Altin Lala (79)
Golashenuesi me i mire: Erjon Bogdani (17)
Kodi i FIFA's: ALB
Ranglista ne FIFA: Vendi i 84
Vendi me lart ne Ranglist: 50 (Prill 2011)
Vendi me ulet ne Ranglist: 124 (Gusht 1997)

FORMACIONET E MUNDSHME:

http://images.lirenti.com/out.php/i25565_1.jpg

http://images.lirenti.com/out.php/i25566_2.jpg

Skydive
11-09-2012, 16:21
Ishalla me nje fitore!

Mund te me dergoni nje Link per te pare ndeshjen Ju lutem!

Mano
11-09-2012, 16:22
Ne qoftese kemi pas ndo nji here shanc te vertet per tu futur ne kampionatin boteror, eshte pikerisht grupi qe na ka ren per short kesaj rreadhe. Per mendim7n tim ky grup ka qene nje dhurat per ne, ne qoftese nuk dalim kesaj rradhe s'kemi per te dal ndo nji here. Sot na duhet te pakten barazimi ne Zvicer!

Skydive
11-09-2012, 16:26
Ne fokus/ 6 mije shqiptare ne stadium

Gazeta prestigjioze “Blick” ka bere te ditur se ne stadiumin “Suispor Arena” te Lucernes me 15.600 vende ku do te luhet takimi Zvicėr-Shqipėri, 6000 prej tyre do te jene te zėna nga shqiptaret. “Blick” ngre alarmin se atmosfera pritet te jete tepėr e nxehte nga tifozeria shqiptare ndėrsa Shaqiri dhe shokėt e tij te skuadrės me origjine shqiptare do kenė provokime dhe fishkėllima.

“Njė kocke e forte do te jete Shqipėria pėr Zvicrėn, kjo dhe pėr shkak te tifozėve te saj,” bėn te ditur gazeta, e cila citon trajnerin Otmar Hitcfeld qe ka deklaruar se “shpresohet te dėgjohet edhe zėri i tifozėve zvicerane”.

Me zemėr te ndare ne dysh do te jene tre futbollistet Shaqiri, Xhaka dhe Behrami, te konfirmuar ne formacion por edhe Xhemali e Mehmedi, objekt i njė interesi te veēante ne “Suispsor Arena”.

“Mendoj se publiku do te na provokoje, - ka deklaruar pėr gazetėn Granit Xhaka, - por ne jemi me fat qe luajmė ne njė stadium te vogėl si Lucerna, pasi po te pėrballeshim ne Bazel 30 mije shqiptare do te donin te vinin ne stadium”.

Por gazeta u ka marre te gjithė lojtareve me origjine shqiptare nga njė mendim pėr kėtė ndeshje. Valon Behrami i cili ka njė tatuazh ne kėmbė me shqiponjėn dy krenare ka deklaruar se nuk do te festoje po shėnoi gol ashtu si Xhaka apo Shaqiri.

“Provokime mund te ketė edhe nga lojtaret shqiptare,” shkruan gazeta ku qe tani kapiteni Lorik Cana ka deklaruar se “futbollistet qe kane vendosur te luajnė pėr Zvicrėn nuk me internojnė. Ne fushe pėr mua do te jene armiq”.

Atmosfera ėshtė ndezur edhe nga tifozėt te cilėt ne “Facebook” kane komentuar qėndrimin e Shaqirit, Xhakes dhe Mehmedit. Sipas tyre, problemi i vėrtetė qėndron ne kokėn e tyre, pasi ata te tre akoma nuk ndjehen zviceran dhe ne kėtė ndeshje nuk duhet te luajnė. Nėse 4 nga 5 futbollistet deklarojnė pėrpara ndeshjes se nėse shėnojnė nuk do te festojnė, atėherė shikohet qarte impenjimi i kėtyre lojtareve. Shume nga tifozėt zvicerane nuk do te ēuditeshin nėse kjo sfide do te dale ne barazim.

Skydive
11-09-2012, 16:28
Ne qoftese kemi pas ndo nji here shanc te vertet per tu futur ne kampionatin boteror, eshte pikerisht grupi qe na ka ren per short kesaj rreadhe. Per mendim7n tim ky grup ka qene nje dhurat per ne, ne qoftese nuk dalim kesaj rradhe s'kemi per te dal ndo nji here. Sot na duhet te pakten barazimi ne Zvicer!

Ke te drejte Maqo!
Te shohim

I urojmė fitore Kombėtares Kuq e Zi!

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/s480x480/545993_3596320430271_2140250640_n.jpg

Skydive
11-09-2012, 17:14
Zvicer-Shqiperi, nje "Zemėr", dy fanela, por mbi te gjitha... nje betejė

Duhen vetėm pak orė pėr t’u shkelmuar topi, mirėpo Zvicėr-Shqipėri ka nisur prej kohėsh. Gjatė kėsaj periudhe ėshtė thėnė e pėrsėritur disa herė se sfida e Lucernas ka njė shije tė veēantė sidomos pėr pesė kosovarė tė natyralizuar zviceranė, Behrami, Xhaka, Shaqiri, Mehmedi e Dzemaili. Ndonėse edhe nga ana tjetėr, disa lojtarė pėr disa arsye janė tė lidhur me Zvicrėn, si sepse luan aty, apo edhe se ka jetuar aty. Burik Kukeli i Zyrihut, pėr shembull, ėshtė rritur futbollistikisht nė Zvicėr; Armando Sadiku ėshtė bomberi i Luganos dhe deri vjet aktivizohej te Locarno. Po ashtu edhe kapiteni Lorik Cana, mesfushor i Lacios, nė rininė e tij ka banuar nė Lozanė e madje ka luajtur edhe nė njė ekip lokal, si Dardania, qė aktualisht merr pjesė nė Ligėn e Dytė. “Nga mosha 7 deri nė moshėn 17-vjeēare kam jetuar nė Lozanė – tregon Loriku – dhe ka qenė njė vend vėrtet i rėndėsishėm pėr mua dhe familjen. Prandaj bėhet fjalė pėr njė ndeshje speciale. Mirėpo, pėr mua, e vetmja skuadėr kombėtare nė tė cilėn mund tė luaj ėshtė ajo e atdheut tim. Ose luaj pėr atdheun tim, ose pėr askėnd tjetėr”. Ndėr tė tjera Cana njeh personalisht edhe Granit Xhakan, tė cilin u pėrpoq ta binte pėr t’u veshur kuqezi, pėrpara se tė zgjidhte Zvicrėn: “Kur bisedova me tė ishte dalluar me pėrfaqėsuesen zvicerane Under-17. Do tė kishte dashur tė luante me pėrfaqėsuesen shqiptare dhe pėr kėtė e falėnderoj. Mirėpo nė atė moment s’ishte e mundshme, prandaj zgjodhi Zvicrėn. Unė e respektoj si njeri dhe lojtar. Shpresoj qė tė bėjė njė karrierė tė madhe”.

Beteja e shumepritur

Klima rreth kėsaj sfide paralajmėrohet si tepėr i nxehtė. Stadiumi pritet tė jetė i mbushur plot. Thuhet se do tė jenė rreth 10 mijė tifozė shqiptarė, ndonėse zyrtarisht mėsohet se tifozėve kuqezi i janė shitur 6000 nga 15.600 bileta tė nxjerra nė shitje. Sipas teknikut tė Shqipėrisė, italianit Xhani De Biazi, skuadra e tij nuk ka limite dhe mund tė luajė shanset e veta pėrballė Zvicrės, megjithėse duke ditur se helvetėt janė favoritė, pėrderisa luajnė edhe nė fushėn e tyre. Pėrsa i takon formacionit, nė 11-she risia e vetme pritet tė jetė rikthimi i Agollit, ndėrkohė qė dilema ėshtė nėse do tė luhet me Salihin, apo Bogdanin nė sulm.

Ndėrsa , trajneri zviceran Hitzfeld ėshtė i vetėdijshėm qė ndonėse do tė luajė nė shtėpi, ekipin e tij e pret njė atmosferė “e egėr”, me vėrshėllima. Gjithsesi, sipas tij, shqiptarėt qė luajnė me Zvicrėn duhet tė jenė sa mė tė pėrqendruar e tė mos e mendojnė shumė faktin se kundėr kujt po luajnė, teksa pret edhe njė reagim tė sė njėjtės ‘monedhė’ nga fansat vendės. Mirėpo mendohet edhe se njėri prej tė pestėve ka kėrkuar qė ta fillojė ndeshjen e sotme nga stoli, pėrderisa nuk e ndjen tė luajė. Pėr tė zbuluar nėse ėshtė e vėrtetė kjo, apo se cili ėshtė lojtari qė s’e ndjen tė luajė kundėr Shqipėrisė, s’mbetet gjė tjetėr veēse tė ndiqni sfidėn e sotme, ora 20:30 nė stadiumin e Lucernės, si dhe pėrmes televizorit.

Rina
12-09-2012, 09:22
Bravo ju qofte djemeve shqiptare, qe i treguan kombetares se Shqiperise se cfare eshte futbolli. Ata patetizmat per do fare tradhetish le ti mbajne per vete pinjollet greke si ai cifti i ktij hajnit Armando Duka! Xhaka gaboj qe s'ja futi edhe qat gol Shqipnise, qe me cu "tradhetine" krejt ne vend.

Lorik Cana le te vazhdon te merret me "patriotizem" e ne fushe te sillen si debille, amatore. Ky o budalle se nuk hidhet talenti poshte duke lujt ne nje lige zero e te korruptume si ajo e dukes. Prej 2 - 300 000 shqiptareve, Zvicra i nxjerr 5 yje shqiptare qe lujne per kombetaren. E 7000,000 shqiptare ne Ballkan se kane ne ekip qe mujn as ne rajon me lujt me keta fare hajnash. Ishalla po hyn Kosova sa me shpejt ne UEFA e FIFA, se gjithe ata talente qe ka Kosova, se edhe ka pase gjithmone, skane ku ta realizojne veten. Me Dukat e me grekat ishalla skemi pune kurre!

Ani ky Shaqiri ish legende e gjalle.

Une tash e mas jam per bashkim me Zvicren !


XHAKA, I LOVE U MY COUSIN!

magnus
12-09-2012, 10:40
zvicres i duhet nje kanton ballkanik ne fakt:p haha

Rina
12-09-2012, 10:46
Si duket "islami i shqiptareve" qe ti e fut ne lojna fjalesh nuk eshte pengese per shqiptaret e as per tjeret. :) Lej ti forumet

Ottmar Hitzfeld : Shqiptarėt ? Ēfarė njerėz !

http://infokosova.net/foto/sport/trajneret/ottmar_hitzfeld.jpg

Gjenerali pėrsėri flet me superlativa pėr Shqiptarėt :

"Shqiptarėt njerėz tė mrekullueshėm, kur degjova se nė Luzern ndodhen rreth 12000 Shqiptarė nuk ju besova dhe qesha. Kur u afrova afėr stadiumit mbeta pa fjalė, 12000 tifozė nuk udhetojnė nė njė shtet tjetėr pėr tė parė Gjermaninė, Anglinė apo Brazilin.
Ishte njė atmosferė e jashtėzakonshme, ata janė njerz tė qejfit.
Pastaj nė stadium, pėrfundimisht ndėr tifozėrit mė tė zjarrta qė kam parė.
Shaqiri shėnoi kundėr kombit tė tij, megjithse tek goli ai e gjujti shumė keq, fati jonė qė portieri nuk e arriti. Ai u ndje keq pas golit, une do ti qėndroj afėr!
Xhaka pėrsėri nė fund, nuk e di a e beri vetė apo e kishte nga emocionet. 12 mijė tifozė janė shumė pėr njė 20 vjeēar gjithsesi ata po luanin kundėr kombit tė tyre dhe ne fituam.
Shqipėria ka shance reale tė kalojė grupet, nuk e di pse nuk investohet nė atė vend.
Pas kėsaj ndeshje kam dėshire ta vizitoj nė tė ardhmen.

Socio
12-09-2012, 10:47
Eh, s'kan thane pleqte tane kot; 'Pa Kosove nuk ka Shqipni' ...


... edhe ne futboll shihet kjo !!

Rina
12-09-2012, 10:53
Epo ky lun. Ca me bo tash. :) Edhe Zvicren nuk eshte se kemi ndonje shtet armik. Perkundrazi ne te kaluaren e larget duhet te kemi qene kusherinj derisa na hynen sllavet ne mes. :)


.

magnus
12-09-2012, 11:01
ata jane tashme te pasur, nuk ka pse te luajne kunder kombit, nuk u rrezikohet as kariera.
praktikisht ata shkaktuan peshtjellim tek kombetarja jone, pa ata mund te kishim kapur barazimin.

Rina
12-09-2012, 11:10
Po normalisht qe do te ishte me mire qe te gjithe ata shqiptare, qe ishin mbreme ne fushe te luanin per kombetaren shqiptare, edhe kishim qene nder ekipet me te forta ne Europe edhe bote.

Dhe, pikerisht per kete, eshte koha tani qe FSHF dhe FKF te reflektojne ! E jo te ndersejne histeri kolektive kunder tyre.

magnus
12-09-2012, 11:10
megjithate, ndeshje skandaloze me arbiter skandaloz(dha penallti te dyshimte), dhe nje kosovar(shaqiri) qe ben gol me dore kunder kombit te vet.

mburruni me shaqirat dhe bashkohuni me zvicren:p

Socio
12-09-2012, 11:14
Majko: pesė shqiptarėt e Zvicrės nuk janė tradhtarė

Ish-kryeministri i Shqipėrisė dhe deputeti i Partisė Socialiste, Pandeli Majko, njė ditė para takimit mes kombėtares sė Shqipėrisė dhe Zvicrės, pėr pesė lojtarėt shqiptarė qė luajnė pėr Zvicrėn, ka thėnė se ata na nderojnė duke luajtur me Zvicrėn.

“Ky ėshtė njė shkrim i ndjerė dhe njerėzor pėr pesė futbollistėt shqiptarė qė luajnė me skuadrėn e Zvicrės…Ata janė Valon Behrami, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Admir Mehmedi dhe Blerim Xhemajli. Janė sportistė dhe shqiptarė tė mirė qė padyshim vuajnė sipas mėnyrės sė tyre pėrballjen me pėrfaqėsuesen kombėtare tė Shqipėrisė. Kam dėgjuar fyerje karshi tyre. Dhe ky ėshtė turp! Ata nuk janė “tradhtarė”! Ata thjesht na nderojnė duke luajtur me Zvicrėn. Ėshtė vetėm futboll, njė ndeshje dhe pesė djem shqiptarė tė mrekullueshėm qė kanė krijuar njė histori dashurie pėr kombin e vet nė mediat zvicerane”, thotė Majko nė profilin e tij nė Facebook.

http://ina-online.net/rajon/21186.html

Rina
12-09-2012, 11:14
Po te shohim cfare do te ndodh. Ndoshta edhe do te bashkohemi, se shume nga Kosova lujne atje. Na ne menyre informale edhe jemi bashkuar, se edhe po e bejme e mbajme ne futbollin e Zvicres `lol`

Tung ``shqipe`` se gati isha tu e postu flamurin e Zvicres :p (gabimisht)

Socio
12-09-2012, 11:16
Tung ``shqipe`` se gati kesh tu e postu flamurin e Zvicres :p

Ha ... hahahaha

magnus
12-09-2012, 11:22
Atehere, cka kapesh per futbolliste kur e ke pasur kryeminister !
ca me i bo, kte aktualin e kemi dhender serbi, nanon e kishim vlleh, majkon maqedon.

se mos i zgjedh une kryeministrat:p vetzgjidhen.

Socio
12-09-2012, 12:21
http://media.worldbulletin.net/250x190/2011/05/12/kosovo-flag1.jpg

Media zvicerane: Shqiptarėt kanė njė besim, shqiptarinė!

11 Shtator 2012

''20minuten" media zvicerane, duke analizuar me detaje pragsfidėn Zvicėr-Shqipėri, ndalet edhe nė njė detaj historik tė kombit tonė, duke dashur tė sqarojė qasjen mes shqiptarėve tė Shqipėrisė dhe atyre tė Kosovės apo Maqedonisė. Gjithcka nė funksion tė pesėshes sė kombėtares helvete, e cila gjendet nėn presionin e tė luajturit kundėr kombit tė prindėrve tė tyre.

Kjo media, mes tė tjerash shkruan: “Kjo ėshtė njė situatė delikate pėr futbollistėt e rinj: ata do tė luajnė me fanellėn e ekipit kombėtar tė vendit nė tė cilin u rritėn, duke kėrkuar fitoren kundėr ekipit tė kombit tė prindėrve tė tyre. Valon Behrami, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Admir Mehmedi dhe Blerim Xhemali nuk janė vetėm pjesė e kombėtares zvicerane, por edhe pjesė e komunitetit shqiptar nė Zvicėr.

Askush nuk e di saktėsisht se sa shumė njerėz, qė shqipen e kanė gjuhė amtare, jetojnė nė Zvicėr. Vlerėsimet variojnė nga 170 000 deri nė mbi 200 000. Flukset e para nga kėta erdhėn nė vitet shtatėdhjetė, si punėtorė mysafirė nė kėtė vend, tė tjerėt u sollėn mė vonė nė kuadrin e bashkimit familjar nė Zvicėr. Kohėt e fundit disa u gjendėn kėtu si pasojė e trazirave tė rėnies sė ish-Jugosllavisė, sepse nė Zvicėr gjetėn njė strehė.

Nė fillim, diaspora ende e vogėl e shqiptarėve nė Zvicėr nuk ėshtė perceptuar si tė tillė. Pothuajse tė gjithė shqiptarėt kishin njė pasaportė jugosllave, jo tė Shqipėrisė, e cila deri nė vitin 1990 ishte njė diktaturė e izoluar komuniste. Prej andej, askush nuk erdhi nė Zvicėr.

Edhe sot, pėrqindja e njerėzve me kombėsi shqiptare ėshtė shumė e ulėt (mė pak se 1500 persona deri nė vitin 2010). Pesė lojtarėt e kombėtares helvete janė shqiptarė tė ardhur nė Zvicėr nga Kosova dhe Maqedonia; dikur shtete tė ish-Jugosllavisė. Jo mė pak kėshtu, ne nuk mund tė flasim thjesht pėr njė identitet shqiptar.

Njė ndryshim nė pėrcaktimin mes shqiptarėve tė Shqipėrisė dhe mė gjerė ėshtė se tė parėt kishin jetuar deri nė vitin 1990 nė izolim pothuajse total. Pjesa veriore, pjesa malore e Shqipėrisė, ka shumė ngjashmėri me Kosovėn, siē shpjegohet Bashkim Iseni nga Forumi Zviceran pėr Migracionin dhe studiues i popullsisė (SFM) nė Universitetin e Neuchātel-it. Tė dyja janė popullata rurale dhe mė tė izoluara. Nė veri ėshtė funksionale e shumėdiskutueshmja “e drejta zakonore shqiptare”, ose sic njihet ndryshe “Kanuni i Lekė Dukagjinit”. Banorėt zonave mė shumė urbane tė Shqipėrisė, sidomos ata tė jugut, megjithatė, – thotė Iseni, – kishin shumė gjėra tė pėrbashkėta me shqiptarėt e Ohrit dhe tė Strugės nė Maqedoni. Shqipėria shtrihet pothuajse saktėsisht nė kufirin kulturor Perėndim-Lindje. Nė veri tė vendit, deri nė pushtimin e otomanėve, kishte ndikim katolicizmi, nė jug ekzistonte besimi ortodoks. Osmanėt sollėn Islamin, fe e cila pėrqafohet sot nga shumica e shqiptarėve.

Megjithatė, “feja e shqiptarėve ėshtė shqiptaria”, sic shpjegon Iseni, i cili e vė theksin nė gjuhėn e pėrbashkėt. Pėrcaktimi i kufijve nė Ballkn nga fuqitė e mėdha botėrore bėnė qė njė pjesė e madhe e shqiptarėve tė mbeten jashtė shtetit-komb. E tillė ėshtė dhe Kosova.

Njė studim gjerman thekson se te shqiptarėt e Kosovės kohezioni kombėtar ėshtė mė i fortė se tek ata tė Shqipėrisė apo Maqedonisė.

Nė shekullin e 19-tė, shkrimtari dhe politikani Pashko Vasa do tė shkruante: “Mos shikoni kisha e xhamia, feja e shqiptarėve ėshtė shqiptaria!”

Link: http://www.clubfm.net/site/index.php?option=com_content&view=article&id=9584:media-zvicerane-shqiptaret-kane-nje-besim-shqiptarine&catid=49:sport&Itemid=172

ymer prizreni
12-09-2012, 17:42
I nderuar po tė ndodhė njė gjė e tillė tifosllėk pėr Kosovėn do bėjnė ca trushpėrlar tė tipit Halil Baloshit dhe tė llojit 101 zastava,tė tjerėt qė e ndihen shqiptare kur nuk do jen kundėr SHQIPĖRIS por gjithmonė do tė brohorisinė Shqipėria, Shqipėria, Shqipėria...

lenci
12-09-2012, 18:44
Eshte e vertet. Pa Kosoven nuk ka shqiperi. Ne fakt per vec faktit se Kosovaret jane me besimtare se Shqiptaret e Shqiperise dhe me shumic myslimane (dicka qe nuk shikohet me sy te mire) Kosovaret ne shpirt dhe tradite jane me shqipetare se shumica e atyre qe banojn brenda kufirit gjepolitik te Shiperise. Prandaj keqdashesit e shqiptareve ben cmos per ta ndar Kosoven nga Shqiperia dhe po vazhdojn te mbajn te ndar edhe sot.

Neqoftese shqiptaret qe sot jetojn jasht Shqiperise ndjehen keq kur luajn kundra kombetares sone, imagjinoni kur nje dite Kosova do te luaj kundra Shqiperise. Do te jet nje ambjent shume i cuditshem. Pothuajse absurd.

Femija qe jeton jashte shtepise ēmon me shume,se sa femija qe jeton brenda asaj shtepije.
Eshte fakt dhe aspak e ēuditshme qe kosovaret e duan Shqiperine me shume se vete shqiptaret.
Po e quajme faktor kimik ose fizik,zgjidh ke te duash.

Sa per kombetaren..
Shqiperia eshte nje,nje kosovar pa Shqiperine eshte si femija jetim qe kerkon te kthehet ne shtepine ku ka lindur.
Kosovaret kane dekada qe shohin boten,dhe eshte me se normale qe sot bijte ose niperit e tyre bejne pjese ne skudrat me te mira ne futboll.
Shqiptaret e paten kete fat vetem mbas vitit 90'.
Por koha eshte matesi me i mire i vlerave njerezore.
Keta djem qe mbreme luajten me nje flamur tjeter ne fanelle,jane frut i mundimeve dhe sakrificave qe kane bere prinderit e tyre.
Nuk gjykoj pse nuk luajne me Shqiperine,eshte zgjedhje e tyre personale.
Ata ndjehen shqiptare dhe kjo ka rendesi,e nderojne vendin e tyre kudo shkojne dhe kane arritur suksesin por nuk harrojne nga kane ardhur.
Nuk ekziston ne asnje vend te botes ajo qe ndodhi mbreme,kur nje lojtar i kombetares nuk feston golin,per respektin qe ka ndaj te kaluares se tij.

Mano
12-09-2012, 20:21
Femija qe jeton jashte shtepise ēmon me shume,se sa femija qe jeton brenda asaj shtepije.
Eshte fakt dhe aspak e ēuditshme qe kosovaret e duan Shqiperine me shume se vete shqiptaret.
Po e quajme faktor kimik ose fizik,zgjidh ke te duash.

Sa per kombetaren..
Shqiperia eshte nje,nje kosovar pa Shqiperine eshte si femija jetim qe kerkon te kthehet ne shtepine ku ka lindur.
Kosovaret kane dekada qe shohin boten,dhe eshte me se normale qe sot bijte ose niperit e tyre bejne pjese ne skudrat me te mira ne futboll.
Shqiptaret e paten kete fat vetem mbas vitit 90'.
Por koha eshte matesi me i mire i vlerave njerezore.
Keta djem qe mbreme luajten me nje flamur tjeter ne fanelle,jane frut i mundimeve dhe sakrificave qe kane bere prinderit e tyre.
Nuk gjykoj pse nuk luajne me Shqiperine,eshte zgjedhje e tyre personale.
Ata ndjehen shqiptare dhe kjo ka rendesi,e nderojne vendin e tyre kudo shkojne dhe kane arritur suksesin por nuk harrojne nga kane ardhur.
Nuk ekziston ne asnje vend te botes ajo qe ndodhi mbreme,kur nje lojtar i kombetares nuk feston golin,per respektin qe ka ndaj te kaluares se tij.

Jam absolutisht dakord me shkrimin tend. Une nuk i ve faj atye pse zgjodhen te luajn me Zvicren. Ata jane te lindur e te rritur atje. Kan detyrim ndaj atij vendit qe i pranoj dhe i perkrahu. Kjo eshte nji vecori e e Shqipetareve qe nuk kan harruar zakonet dhe traditat. Nji nga keto tradita karakteristike te Shqipetareve eshte Besnikeria. Shqipetaret jane besnik dhe teper mirenjohes kundrejt atyre qe i ndihmojn. Per mendimin tim perfaqesimi i Zvicres nga shqipetaret ne nivelin boteror, eshte nje xhest shume i mire. Zviceranet e kan vleresuar shume kontributin e tyre gjate ndeshjes se fundit me Shqiperine. Dhe kan shprehur keqardhjen qe kan ndjer per emocionet dhe poziten e veshtire qe lojtaret Shqiptaro-Zviceran kan perjetuar gjate kesaj ndeshjeje.

Ne renditjen e grupit kemi humbur 3 pike, por per mendimin time ne opinionin publik kemi fituar disa pike. Sepse keta djem kan nderuar prinderit dhe prejardhjen e tyre duke ber detyren. Turpi qendron tek tifozat qe shan keta lojtar pa nderprerje gjat gjithe lojes. Biles i shan rend. I shan nga nena gjate nje eveniment te madh publik.

Skydive
14-09-2012, 11:50
Paster ,qarte,drejte


http://www.youtube.com/watch?v=GKnw6mxFK8k

Dardan.Ks
18-09-2012, 19:29
Granit Xhaka letėr tifozėve: Mos bini pre e provokimeve tė Dukės, jam krenar si shqiptar!

Marr shkas pėr t’ju drejtuar te gjithė sportdashėsve anembanė trojeve shqiptare me kėtė letėr tė hapur, pasi para dhe pas ndeshjes sė fundit, qė pėr fat tė keq isha kundėrshtar me skuadrėn e kombit tim, ėshtė hapur njė luftė e paprecedent kundėr personit tim dhe bashkėlojtarėve tė mi nga disa media tė veēuara sportive dhe opinioniste, por mė shumė nga vetė Z. Armando Duka , qė ėshtė edhe fajtori pėr humbjen e shumė talenteve kuq e zi.
Pėr kėtė arsye mendova t’ju drejtohem me njė letėr tė hapur tė gjithėve ju, tė cilėt nuk e njihni tė vėrtetėn dhe historinė time.

Qė kur kam vendosur tė luaj futboll pėr mua ka pasur vetėm njė ėndėrr dhe ideal: “pėrfaqėsimi i ngjyrave tė kombit tim”, do tė ishte dhe ėshtė ndėr dhe krenari pėr mua, ashtu si pėr ēdokėnd besoj, tė luaja krah bashkatdhetarėve tė mi e pėr mė tepėr pėr ATDHEUN tim, por mungesa e kontaktit dhe e kėrkesės e mė pas refuzimi i vazhdueshėm nga FSHF (pa ē’ka pėrpjekjeve tė panumėrta tė miat dhe familjes sime pėr tė veshur fanellėn kuq e zi), mė shtynė drejt skuadrės kombėtare tė Zvicrės kėrkesat e secilės si pėr ironi nuk reshtnin.
Mė duhet tė theksoj dhe t’ia bėj tė ditur gjithkujt, e mbi tė gjithėve juve tifozė kuqezi, tė cilėt jeni mė besnikėt e kombėtares Shqiptare, se unė dhe familja ime kemi dashur gjithmonė vetėm kombėtaren tonė, KOMBĖTAREN KUQ E ZI. Kemi qenė, Jemi dhe Do tė Jemi pėrjetėsisht krenarė mbi prejardhjen tonė, e unė do tė vazhdoj tė lartėsoj emrin tim gjithmonė nė funksion tė ATDHEUT tim.
Kam dalė pėrherė ballėhapur dhe krenarė duke deklaruar prejardhjen time dhe do tė vazhdoj ta bėj deri nė fund tė jetės.

Shqipėria ka talente tė mėdha kudo nėpėr botė, dhe unė uroj me gjithė zemėr qė me ta mos tė ndodhi ajo qė ndodhi me mua, qė nė njė kohė kur unė kėrkohesha urgjent nga Federata Zvicerane, federata ime, e vendit tim, mė sprovonte duke mė vėnė pėrballė pengesave tėrėsisht tė panevojshme e mbi tė gjitha dashakeqe. I vendosur pėrballė refuzimit tė vet dhe vetėm FSHF (as FIFA nuk ka qenė pengesė qė unė tė vishesha kuq e zi) dhe presionit pėr tė marrė njė vendim, mu desh tė vendosesha nė radhėt e kombėtares ku jam rritur dhe formuar, e megjithatė ju garantoj se nė ēdo ndeshje kam festuar kuq e zi dhe kam mbajtur krenar simbolet kombėtare.

Mbare populli shqiptar duhet te dije se unė Granit Xhaka, siē disa me akuzojnė tradhtar jam biri i njė te burgosuri politik i cili vuajti neper burgjet e Serbisė vetėm e vetėm te behet Shqipėria etnike dhe s’ju tremb as burgut e as luftės , kur ishte fjala pėr Shqipėrinė. Jam lindur, jam rritur e jam edukuar nga prindėrit e mijė me frymėn e patriotizmit dhe me atdhedashurinė pėr kombin shqiptar. Me kane mėsuar se si te respektoj kombin tim, gjakun tim atdheun tim dhe unė jam krenar qe jam Shqiptar qe e kam thėne e them dhe kudo qe do jem do ta them me krenari

Garantoj qė do jem njė ambasador i popullit shqiptar kudo nė botė dhe do tė mbroj tė drejtat e popullit tim nė ēdo moment.
Nuk mė duket aspak e arsyeshme qė kėto ditė disa media te shkruara sportive kanė hedhur baltė mbi emrin tim. Nėse disa individė tė caktuar kanė mision pėrēarjen dhe largimin nga zemra ime kombin kuq e zi, kjo s’ka pėr tė ndodhur kurrė dhe asnjė s’do t’ia arrijė qė mua tė mė pėrdorė pėr tė futur pėrēarjen.
Kudo ku kam qenė dhe kudo ku do jem do tė mbaj krenar flamurin kuq e zi dhe atė tė Kosovės. Nė prezantimin tim nė Gjermani ku duhej tė kėndoja njė kėngė kėndova himnin e kombėtares kuq e zi.

Nuk dua qė interesa personale tė individėve tė caktuar tė njollosin kombėtaren dhe pėr mė keq tė fusin pėrēarjen apo ta ushqejnė atė. Unė personalisht do tė angazhohem qė njė fenomen i tille tė mos ekzistojė kurrė mė nė kampin kuqezi.
Ne jemi njė KOMB, kemi njė FLAMUR dhe unė Granit Xhaka garantoj ēdo shqiptar se do mbaj lart emrin SHQIPĖRI (ALBANIA) dhe do jem njė ,mbėshtetje pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen.
Me nderime dhe respekte pėr tė gjithė,
nga
Granit Xhaka dhe familja!

http://lajme24ore.info/granit-xhaka-...r-si-shqiptar/

Dardan.Ks
18-09-2012, 19:32
Jupi: Ja e verteta per Shaqirin e Xhaken

Ai flet me kompetencė kur vjen puna tek afrimi i talenteve tė reja nė ekipet tona pėrfaqėsuese. Nė gati dy vjet, zyra qė ai drejton nė FSHF ka bėrė shumė testime dhe tratativa, duke afruar njė duzinė me lojtarė nga diaspora. Pėrpos kėsaj ambienti futbollistik, ka qenė i ngėrthyer gjatė kėtyre ditėve mė sė shumti mbi debatin nėse talente si Xhaka e Shaqiri duhet tė luanin apo jo pėr Shqipėrinė.

Pikėrisht kėtu hyn “nė lojė” Redi Jupi, i cili qartėson gjithēka lidhur me tratativat me kėta lojtarė dhe jo vetėm. Jupi tregon edhe problematikėn qė federata ka hasur gjatė kėsaj kohe mė sė shumti me lojtarė shqiptarė, tė cilėt sipas tij jo vetėm qė kanė ndryshuar emra e kanė harrur shqipen, por as qė duan t’ia dinė pėr Kombėtaren shqiptare, duke iu referuar mė sė shumti lojtarėve qė aktivizohen nė Greqi.

Nisur nga ajo ēka nėnvizonte pak ditė mė parė nė opinionin e tij presidenti Duka lidhur me afrimin e talenteve nga diaspora, do doja tė dija nėse kėta lojtarė kanė pasur dėshirė vetė tė luajnė pėr Shqipėrinė apo janė bindur nga federata?
Shikoni, pavarėsisht debatit shterpė qė u akumulua para, gjatė dhe pas ndeshjes me Zvicrėn, duke marrė nė dorė gjoja flamurin e nacionalizimit, pėr mua jo vetėm qė nuk ėshtė bėrė dhe analizuar nga ekspertė tė fushės, por kjo gjė nuk e ndihmon aspak futbollin shqiptar. Thėnė kėtė duhet tė kuptojmė sesi flitet pėr lojtarė qė s’kanė pranuar tė luajnė pėr Shqipėrinė kur puna jonė, paēka se mundėsitė i kemi pasur tė limituara, ėshtė mė se e dukshme. Jo se aty nė atė drejtori jam unė qė punoj, por ua them me bindje tė plotė se gjatė kėtyre dy viteve ėshtė bėrė njė punė kolosale, natyrisht edhe me mbėshtetjen e presidentit, nė afrimin e talenteve nė ekipet tona kombėtare.

Ju thoni se ėshtė shumė punė, por fakt ėshtė ama se lojtarė si Xhaka, Shaqiri sot luajnė pėr kombėtare tė tjera…
Unė personalisht nuk merrem me median, pasi kam vėrejtur se ėshtė shkruar shumė gjatė kėtyre ditėve pėr kėta lojtarė. Unė di t’ju them se me Xhakėn dhe familjen e tij kam punuar personalisht mė shumė se 2 muaj pėr ta sjellė nė ekipet tona kombėtare. Kam folur me babanė e tij jo vetėm pėr Granitin, por edhe pėr Taulantin dhe ata nuk donin qė tė vinin tė luanin pėr Shqipėrinė.

Pėrse, cila ishte arsyeja qė nxirrnin nė kėtė mes?
Pikė sė pari nuk kishin mundėsi ligjore, e kam fjalėn nuk kishin as pasaporta kosovare dhe as shqiptare, ndėrkohė qė kishin luajtur pėr ekipet zinxhir tė Zvicrės dhe zviceranėt po punonin intensivisht pėr t’i mbajtur. Tentuam me anė tė mamasė, e cila kishte prejardhje nga njė fshat i Kukėsit nė kufirin Kosovė-Shqipėri. Punuam shumė me avokatin e familjes, por nė fund nuk u zgjidh asgjė. Tani unė nuk di t’ju them me saktėsi, nėse kjo ishte edhe dėshirė e Xhakės dhe e familjes sė tij pėr tė luajtur pėr Zvicrėn dhe jo pėr Shqipėrinė, pasi e kam tė vėshtirė tė futem nė mendjen e njerėzve.

Po pėr Shaqirin?
Ėshtė pak a shumė i njėjti gjykim. Xherdani ka luajtur me ekipet zinxhir tė Zvicrės qė nė moshė fare tė vogėl, me U-16, U-17 dhe u rrit nė ato skuadra. Natyrisht, federata zvicerane punoi shumė edhe nėpėrmjet klubit tė Bazelit qė njė lojtar si Shaqiri tė luante pėr ta. Por kjo nuk duhet ngatėrruar me nacionalizmin dhe me demagogjitė qė kam dėgjuar gjatė kėtyre ditėve. Duhet tė kuptojmė se njė lojtar si Xhaka e Shaqiri, por edhe gjithė tė tjerėt nuk kanė asnjė detyrim ndaj kombėtareve. Ata nuk paguhen financiarisht pėr tė luajtur me Zvicrėn, por thjesht me dėshirėn e tyre kanė zgjedhur tė luajnė pėr kėtė vend. Po ju ilustroj njė shembull: Bosnja para 15 vitesh vinte nė Tiranė dhe ne e mundim 2-0. Kur erdhėn te hotel “Dajti” ne u dhamė edhe kėpucė e palestrina se nuk kishin me ēfarė tė luanin, duke qenė se ishte kohė lufte. Por qė atėherė ata kishin njė lojtar qė luante me Barcelonėn dhe pranonte tė vinte tė mbronte ngjyrat e Bosnjės. Duke hequr ndonjė rast shumė specifik, si Ibrahimoviē, nė pjesėn mė tė madhe duhet tė kuptojmė se lojtarėt boshnjakė mė tė mirėt nė qarkullim ka dashur dhe luajnė pėr Bosnjėn, po ashtu i njėjti arsyetim edhe pėr serbėt e kroatėt. Pra, nė fund tė fundit, ėshtė dėshira e njė lojtari mbi ēdo gjė tjetėr.

Pra, ju thoni se mė sė shumti ėshtė ēėshtje vullneti?
Po, sigurisht. E thashė edhe mė lart se nė Kombėtare nuk merr shpėrblim kur luan, nuk ka pagesė, por vihet nėse e ndjen se duhet t’i mbrosh ngjyrat e vendit tėnd, prandaj them se ēfarėdolloj gjėje qė tė bėjė federata, nėse njė lojtar nuk dėshiron tė vijė, ėshtė e kotė qė pastaj kėtė e kthen edhe nė njė ēėshtje nacionalizmi.

Dakord, por mund tė na thoni se ēfarė ndodh kur njė ditė, ndoshta edhe shumė shpejt, Kosova do tė lejohet qė tė luajė ndeshje ndėrkombėtare si ne? A nuk ekziston mundėsia qė edhe njė pjesė e lojtarėve aktualė kosovarė tė ikin nga kombėtarja jonė?
E para njėherė ne si federatė jemi shumė tė interesuar qė Kosova t’ia arrijė kėsaj dite dhe kjo mė sė pari lidhet me shqiptarizimin qė gjithkush duhet ta ndjejė, pra kjo ēėshtje shkon shumė mė larg sesa kėndvėshtrimi personal ose futbollistik. Sė dyti, ne kemi lojtarė qė nuk mund tė luajnė pėr kombėtare tė tjera. Ne kemi lojtarė tė fashės sė dytė, tė cilėt luajnė pėr ne edhe se nuk kanė pasur mundėsi, alternativė tjetėr. U morėm shumė me Xhakėn dhe Shaqirin qė, nė fund tė fundit, e kishin shumė tė vėshtirė pėr ēka iu shpjegova qė tė luanin pėr Shqipėrinė, por kjo mua nuk mė shqetėson mė shumė sesa fakti se lojtarė shqiptarė, kryesisht nė Greqi, nuk duan qė tė luajnė pėr ne. Kanė ndryshuar emra, kanė harruar gjuhėn dhe nuk duan t’ia dinė fare pėr ne. Pra, kanė pasaporta shqiptare dhe sėrish nuk duan tė luajnė pėr ne, megjithėse ne si federatė kemi bėrė gjithēka qė na lejohet, kuptohet, qė t’i afrojmė.

Gjithsesi, ashtu sikundėr Kosova mund t’i marrė lojtarėt e vet qė luajnė nė kombėtare tė tjera, tė njėjtėn gjė mund tė bėjė edhe me ne?
Jo, pasi ua thashė se ne kemi kryesisht lojtarė tė fashės sė dytė dhe Kosova nė Evropė ka tė paktėn 500 lojtarė mė tė mirė se kėta qė kemi inkuadruar ne nė ekipet tonė kombėtare, ndaj e sigurt qė nuk do tė kenė nevojė pėr futbollistėt qė aktualisht luajnė nė ekipet tona. Sakaq, Kosova ka mundėsi reale pėr tė pasur nė organikėn e saj gjithė kėta lojtarė si: Xhaka, Shaqiri, Behrami etj., tė cilėt nuk kanė nevojė qė t’i futen “valles” sė pajisjes me nėnshtetėsi e gjėra tė kėtij lloji. Gjithsesi, ėshtė e rėndėsishme pėr ne qė Kosova tė pranohet nė FIFA dhe tė luajnė ndeshje zyrtare. Pastaj unė jam i sigurt se shumė shpejt, njė dhjetėvjeēar ose mė shumė, Shqipėria dhe Kosova do tė jenė njė realitet unik tė bashkuar dhe s’do kemi nevojė tė flasim mė pėr tema tė tilla.

Sakaq, nėse vėrejmė rezultatet e ekipeve tė moshave duket se ato nuk janė nė pėrputhje me punėn qė ėshtė bėrė pėr afrimin e elementit tė ri…
Nuk jam totalisht dakord me ju. Le t’i marrim me radhė: Kombėtarja U-17 bėri njė hap tė madh nė kualifikimin nė “Elite Round”, pra nė grupin e skuadrave mė tė mira tė Evropės, ēka ėshtė shumė pėr njė skuadėr si kjo e jona, pasi ishte hera e parė qė arrinim njė rezultat tė tillė. U-19 vetėm pėr njė gol nuk arriti tė bėnte tė njėjtėn gjė nė grupin e vet, ndėrsa U-21 ka zhvilluar ndeshje mjaft tė mira dhe rezultati i vetėm negativ, por totalisht i pranueshėm, ėshtė humbja me Moldavinė. Megjithėse, duhet tė kujtojmė se ne kemi skuadrėn mė tė re nė Evropė. Nėse homologėt tanė luajnė me lojtarė tė datėlindjeve ’91, ne luajmė me ata tė datėlindjeve ’93, ēka tė bėn tė besosh te ky ekip.

“Rekrutėt” e rinj tė kuqezinjve

Dymbėdhjetė lojtarė me origjinė nga Kosova ose Maqedonia janė pajisur nė dy vitet e fundit me pasaporta shqiptare dhe aktivizohen nė pėrfaqėsueset tona, nga U-17 deri te U-21: Imran Bunjaku, Arbnor Fejzullahu, Agonit Sallaj, Mėrgim Bajraktari, Leotrim Gashi, Shpend Matoshi, Lorik Aliu, Almedin Murati, Fabian Lokaj, Fatlum Ramadani, Gjelbrim Taipi dhe Berat Beqiri. Qė tė gjithė kėta janė rekrutuar nga zyra e talenteve tė FSHF-sė.

lenci
18-09-2012, 19:36
Granit Xhaka letėr tifozėve: Mos bini pre e provokimeve tė Dukės, jam krenar si shqiptar!

Marr shkas pėr t’ju drejtuar te gjithė sportdashėsve anembanė trojeve shqiptare me kėtė letėr tė hapur, pasi para dhe pas ndeshjes sė fundit, qė pėr fat tė keq isha kundėrshtar me skuadrėn e kombit tim, ėshtė hapur njė luftė e paprecedent kundėr personit tim dhe bashkėlojtarėve tė mi nga disa media tė veēuara sportive dhe opinioniste, por mė shumė nga vetė Z. Armando Duka , qė ėshtė edhe fajtori pėr humbjen e shumė talenteve kuq e zi.
Pėr kėtė arsye mendova t’ju drejtohem me njė letėr tė hapur tė gjithėve ju, tė cilėt nuk e njihni tė vėrtetėn dhe historinė time.

Qė kur kam vendosur tė luaj futboll pėr mua ka pasur vetėm njė ėndėrr dhe ideal: “pėrfaqėsimi i ngjyrave tė kombit tim”, do tė ishte dhe ėshtė ndėr dhe krenari pėr mua, ashtu si pėr ēdokėnd besoj, tė luaja krah bashkatdhetarėve tė mi e pėr mė tepėr pėr ATDHEUN tim, por mungesa e kontaktit dhe e kėrkesės e mė pas refuzimi i vazhdueshėm nga FSHF (pa ē’ka pėrpjekjeve tė panumėrta tė miat dhe familjes sime pėr tė veshur fanellėn kuq e zi), mė shtynė drejt skuadrės kombėtare tė Zvicrės kėrkesat e secilės si pėr ironi nuk reshtnin.
Mė duhet tė theksoj dhe t’ia bėj tė ditur gjithkujt, e mbi tė gjithėve juve tifozė kuqezi, tė cilėt jeni mė besnikėt e kombėtares Shqiptare, se unė dhe familja ime kemi dashur gjithmonė vetėm kombėtaren tonė, KOMBĖTAREN KUQ E ZI. Kemi qenė, Jemi dhe Do tė Jemi pėrjetėsisht krenarė mbi prejardhjen tonė, e unė do tė vazhdoj tė lartėsoj emrin tim gjithmonė nė funksion tė ATDHEUT tim.
Kam dalė pėrherė ballėhapur dhe krenarė duke deklaruar prejardhjen time dhe do tė vazhdoj ta bėj deri nė fund tė jetės.

Shqipėria ka talente tė mėdha kudo nėpėr botė, dhe unė uroj me gjithė zemėr qė me ta mos tė ndodhi ajo qė ndodhi me mua, qė nė njė kohė kur unė kėrkohesha urgjent nga Federata Zvicerane, federata ime, e vendit tim, mė sprovonte duke mė vėnė pėrballė pengesave tėrėsisht tė panevojshme e mbi tė gjitha dashakeqe. I vendosur pėrballė refuzimit tė vet dhe vetėm FSHF (as FIFA nuk ka qenė pengesė qė unė tė vishesha kuq e zi) dhe presionit pėr tė marrė njė vendim, mu desh tė vendosesha nė radhėt e kombėtares ku jam rritur dhe formuar, e megjithatė ju garantoj se nė ēdo ndeshje kam festuar kuq e zi dhe kam mbajtur krenar simbolet kombėtare.

Mbare populli shqiptar duhet te dije se unė Granit Xhaka, siē disa me akuzojnė tradhtar jam biri i njė te burgosuri politik i cili vuajti neper burgjet e Serbisė vetėm e vetėm te behet Shqipėria etnike dhe s’ju tremb as burgut e as luftės , kur ishte fjala pėr Shqipėrinė. Jam lindur, jam rritur e jam edukuar nga prindėrit e mijė me frymėn e patriotizmit dhe me atdhedashurinė pėr kombin shqiptar. Me kane mėsuar se si te respektoj kombin tim, gjakun tim atdheun tim dhe unė jam krenar qe jam Shqiptar qe e kam thėne e them dhe kudo qe do jem do ta them me krenari

Garantoj qė do jem njė ambasador i popullit shqiptar kudo nė botė dhe do tė mbroj tė drejtat e popullit tim nė ēdo moment.
Nuk mė duket aspak e arsyeshme qė kėto ditė disa media te shkruara sportive kanė hedhur baltė mbi emrin tim. Nėse disa individė tė caktuar kanė mision pėrēarjen dhe largimin nga zemra ime kombin kuq e zi, kjo s’ka pėr tė ndodhur kurrė dhe asnjė s’do t’ia arrijė qė mua tė mė pėrdorė pėr tė futur pėrēarjen.
Kudo ku kam qenė dhe kudo ku do jem do tė mbaj krenar flamurin kuq e zi dhe atė tė Kosovės. Nė prezantimin tim nė Gjermani ku duhej tė kėndoja njė kėngė kėndova himnin e kombėtares kuq e zi.

Nuk dua qė interesa personale tė individėve tė caktuar tė njollosin kombėtaren dhe pėr mė keq tė fusin pėrēarjen apo ta ushqejnė atė. Unė personalisht do tė angazhohem qė njė fenomen i tille tė mos ekzistojė kurrė mė nė kampin kuqezi.
Ne jemi njė KOMB, kemi njė FLAMUR dhe unė Granit Xhaka garantoj ēdo shqiptar se do mbaj lart emrin SHQIPĖRI (ALBANIA) dhe do jem njė ,mbėshtetje pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen.
Me nderime dhe respekte pėr tė gjithė,
nga
Granit Xhaka dhe familja!

http://lajme24ore.info/granit-xhaka-...r-si-shqiptar/

Respekt dhe i uroj qe te fitoje sa me shume me fanellen qe i detyruan te veshi.
Eshte 100 here me shume patriot se sa ata persona qe vishen me flamurin kombetar.

SystemA
22-09-2012, 13:42
Personalisht,ketyre shqiptareve te Zvicres ju uroj qe te na mundin ne fushe.
Keta te tanet n.q-se jane me te mire ta vertetojne.
Eshte propagande antishqiptare te ofendosh shqiptaret e Zvicres.
Dhe pikerisht skipetaret.
GRANIT XHAKA ka familje SHQIPTARE,si dhe te tjeret.
Familja e Shaqirit nuk diskutohet.
PS: se kuptoj perse GRANITI sqaron ca te lyer me boje ne fytyre?
``shqipe``
Sju ka falur asgje asnjeri dhe kerkush!

Dardan.Ks
22-09-2012, 20:03
“New York Times” pėr futbollistėt shqiptarė nė ndeshjen Zvicėr-Shqipėri

http://www.balkanweb.com/foto/58570.jpg
TIRANE-Zhurma e takimit mes Zvicrės dhe Shqipėrisė nė futboll ka mbėrritur pėrtej Atlantikut. ‘New York Times’ nė seksionin e saj sportiv vendos theksin tek talentet kosovare tė Zvicrės, qė nė pamundėsi pėr tė zgjedhur Kosovėn, luajnė me bluza tė ngjyrave tė tjera, duke shkaktuar dhe pėrplasje.

Xherdan Shaqiri hyri nė fushė pėr tė mbrojtur flamurin e kuq me kryqin e bardhė kundėr zemrės sė tij dhe me tre simbole nė kėpucė, flamurin shqiptar, atė tė shtetit tė Kosovės dhe atė zviceran. U ndesh kundėr identitetit tė tij, pėrballė Shqipėrisė, kapiteni i sė cilės, Lorik Cana ėshtė gjithashtu nga Kosova, shkruan ‘New York Times’.

Mė tej, gazeta e famshme amerikane flet pėr prezencėn e dy tė tretave tė lojtarėve me origjinė shqiptare, ndėrsa nė shkallėt e stadiumit raporti shqiptarė-zviceranė ishte tre me njė dhe pėrmend faktin qė Shaqiri e Xhaka nuk kėnduan himnin e Zvicrės. ‘New York Times’ shkruan se 9 nga 22 futbollistėt qė zbritėn nė fushė atė mbrėmje tė 11 shtatorit kishin vendlindje apo origjinėn nga Kosova, ish-provinca jugosllave, banorėt e sė cilės janė shqiptarė etnikė, vijon prestigjozja amerikane.

Gazeta amerikane vlerėson si arritje lejimin e Kosovės tė luajė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare dhe duke pėrmendur fjalėn e Presidentit tė Federatės Kosovare tė Futbollit, Fadil Vokrit, e cilėson atė si njė hap tė rėndėsishėm drejt anėtarėsimit tė plotė.

Shkrimi mbyllet me pėrpjekjet e federatės kosovare tė futbollit pėr njohje nga FIFA, megjithėse rregullorja e kėsaj tė fundit pėrjashton automatikisht njohjen e federatės sė njė shtetit, nėse ky i fundit nuk ėshtė anėtarėsuar mė parė nė OKB.

(d.b/BalkanWeb)

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/new-york-times-per-futbollistet-shqiptare-ne-ndeshjen-zvicer-shqiperi-103479.html

SystemA
24-09-2012, 12:34
@Dardan
Se sdua te tregohem arrogant.
Mediat zviceriane i vune ne ? para ndeshjes keta shqiptaret e Zvicres.
Ose ku e pe ndeshjen me mire?
Dhe mos bej dallime,okay.

Elushe
24-09-2012, 14:23
Granit Xhaka letėr tifozėve: Mos bini pre e provokimeve tė Dukės, jam krenar si shqiptar!

Marr shkas pėr t’ju drejtuar te gjithė sportdashėsve anembanė trojeve shqiptare me kėtė letėr tė hapur, pasi para dhe pas ndeshjes sė fundit, qė pėr fat tė keq isha kundėrshtar me skuadrėn e kombit tim, ėshtė hapur njė luftė e paprecedent kundėr personit tim dhe bashkėlojtarėve tė mi nga disa media tė veēuara sportive dhe opinioniste, por mė shumė nga vetė Z. Armando Duka , qė ėshtė edhe fajtori pėr humbjen e shumė talenteve kuq e zi.
Pėr kėtė arsye mendova t’ju drejtohem me njė letėr tė hapur tė gjithėve ju, tė cilėt nuk e njihni tė vėrtetėn dhe historinė time.

Qė kur kam vendosur tė luaj futboll pėr mua ka pasur vetėm njė ėndėrr dhe ideal: “pėrfaqėsimi i ngjyrave tė kombit tim”, do tė ishte dhe ėshtė ndėr dhe krenari pėr mua, ashtu si pėr ēdokėnd besoj, tė luaja krah bashkatdhetarėve tė mi e pėr mė tepėr pėr ATDHEUN tim, por mungesa e kontaktit dhe e kėrkesės e mė pas refuzimi i vazhdueshėm nga FSHF (pa ē’ka pėrpjekjeve tė panumėrta tė miat dhe familjes sime pėr tė veshur fanellėn kuq e zi), mė shtynė drejt skuadrės kombėtare tė Zvicrės kėrkesat e secilės si pėr ironi nuk reshtnin.
Mė duhet tė theksoj dhe t’ia bėj tė ditur gjithkujt, e mbi tė gjithėve juve tifozė kuqezi, tė cilėt jeni mė besnikėt e kombėtares Shqiptare, se unė dhe familja ime kemi dashur gjithmonė vetėm kombėtaren tonė, KOMBĖTAREN KUQ E ZI. Kemi qenė, Jemi dhe Do tė Jemi pėrjetėsisht krenarė mbi prejardhjen tonė, e unė do tė vazhdoj tė lartėsoj emrin tim gjithmonė nė funksion tė ATDHEUT tim.
Kam dalė pėrherė ballėhapur dhe krenarė duke deklaruar prejardhjen time dhe do tė vazhdoj ta bėj deri nė fund tė jetės.

Shqipėria ka talente tė mėdha kudo nėpėr botė, dhe unė uroj me gjithė zemėr qė me ta mos tė ndodhi ajo qė ndodhi me mua, qė nė njė kohė kur unė kėrkohesha urgjent nga Federata Zvicerane, federata ime, e vendit tim, mė sprovonte duke mė vėnė pėrballė pengesave tėrėsisht tė panevojshme e mbi tė gjitha dashakeqe. I vendosur pėrballė refuzimit tė vet dhe vetėm FSHF (as FIFA nuk ka qenė pengesė qė unė tė vishesha kuq e zi) dhe presionit pėr tė marrė njė vendim, mu desh tė vendosesha nė radhėt e kombėtares ku jam rritur dhe formuar, e megjithatė ju garantoj se nė ēdo ndeshje kam festuar kuq e zi dhe kam mbajtur krenar simbolet kombėtare.

Mbare populli shqiptar duhet te dije se unė Granit Xhaka, siē disa me akuzojnė tradhtar jam biri i njė te burgosuri politik i cili vuajti neper burgjet e Serbisė vetėm e vetėm te behet Shqipėria etnike dhe s’ju tremb as burgut e as luftės , kur ishte fjala pėr Shqipėrinė. Jam lindur, jam rritur e jam edukuar nga prindėrit e mijė me frymėn e patriotizmit dhe me atdhedashurinė pėr kombin shqiptar. Me kane mėsuar se si te respektoj kombin tim, gjakun tim atdheun tim dhe unė jam krenar qe jam Shqiptar qe e kam thėne e them dhe kudo qe do jem do ta them me krenari

Garantoj qė do jem njė ambasador i popullit shqiptar kudo nė botė dhe do tė mbroj tė drejtat e popullit tim nė ēdo moment.
Nuk mė duket aspak e arsyeshme qė kėto ditė disa media te shkruara sportive kanė hedhur baltė mbi emrin tim. Nėse disa individė tė caktuar kanė mision pėrēarjen dhe largimin nga zemra ime kombin kuq e zi, kjo s’ka pėr tė ndodhur kurrė dhe asnjė s’do t’ia arrijė qė mua tė mė pėrdorė pėr tė futur pėrēarjen.
Kudo ku kam qenė dhe kudo ku do jem do tė mbaj krenar flamurin kuq e zi dhe atė tė Kosovės. Nė prezantimin tim nė Gjermani ku duhej tė kėndoja njė kėngė kėndova himnin e kombėtares kuq e zi.

Nuk dua qė interesa personale tė individėve tė caktuar tė njollosin kombėtaren dhe pėr mė keq tė fusin pėrēarjen apo ta ushqejnė atė. Unė personalisht do tė angazhohem qė njė fenomen i tille tė mos ekzistojė kurrė mė nė kampin kuqezi.
Ne jemi njė KOMB, kemi njė FLAMUR dhe unė Granit Xhaka garantoj ēdo shqiptar se do mbaj lart emrin SHQIPĖRI (ALBANIA) dhe do jem njė ,mbėshtetje pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen.
Me nderime dhe respekte pėr tė gjithė,
nga
Granit Xhaka dhe familja!

http://lajme24ore.info/granit-xhaka-...r-si-shqiptar/

Bravo i qofte! Ja nje shembull per te qene krenar per vendin tone. Suksese dhe qofte gjithnje faqebardhe!

SystemA
24-09-2012, 14:38
Bravo i qofte! Ja nje shembull per te qene krenar per vendin tone. Suksese dhe qofte gjithnje faqebardhe!
Pikerisht Nete-pff-

Superman
04-10-2012, 04:13
U humb nje shanc historik me ndeshjen kunder Zvicres. Nderkohe qe ata llapnin, dhe zakonisht Zviceranet mbahen si profesorat e Europes, dhe njerez te moderuar, ne shkojme dhe i quajme lojtaret tane tradhtare sepse keshtu i leverdis milionerit te korruptuar Armando Duka. Shume keq. Mund te kishim mbyllur gojen, te kishim luajtur lojen tone, dhe ne fund te pergjigjeshim kesaj corbe mediatike me moderim dhe maturi kunder ketyre qe na japin leksione per qytetari.

SystemA
12-10-2012, 17:01
Ku mund ta shikojme ekipin tone kombetar?
Faleminderit.

SystemA
12-10-2012, 18:18
Po mesojme serbo-croatisht
http://www.rojadirecta.me/goto/veetle.com/index.php/mobile/channel/50740555db655
A ka Shqip mer ne web?

SystemA
12-10-2012, 22:29
Prape humbem,si perhera.
Nejse,perspektiva eshte e jona.

SystemA
15-10-2012, 19:25
Zvicra mujti AL
Islande mujti AL
Zvicra mujt Isla,nga AL.

SystemA
16-10-2012, 19:07
Shqiptaret e Zvicres do ta thyejne Islanden,qe na theu neve.
Absolut i sigurte.

SystemA
16-10-2012, 20:22
Fitojne Shqiptaret e Zvicres.
E vdekme.
http://www.vipboxsports.eu/football/88945/1/iceland-vs-switzerland-live-stream-online.html
Gjyshja e Batos.

Akrepi
16-10-2012, 20:27
Shqipėri - Slloveni 1 : 0 deri tani.

Agj3nTi
16-10-2012, 21:34
Me ne fund fitoi dhe kombetarja jone me nje rezultat te ngushte 1 - 0 Bravoooooooooo Shqiperiaaaaaaaaaa

Misty-Blue
16-10-2012, 21:36
Flm qe na azhornuat me rezultatin....tani sna mbetet gje tjeter veēse ,

te urojme Berishen per fitoren :d

Agj3nTi
16-10-2012, 21:39
duhet te falenderojme skuadren e kometares tone per fitoren qe na sollen dhe jo berishen se nuk po luante berisha :P ....

Misty-Blue
16-10-2012, 21:41
duhet te falenderojme skuadren e kometares tone per fitoren qe na sollen dhe jo berishen se nuk po luante berisha :P ....

Me vjen keq, degjova tifozet qe po bertisnin Berisha Berisha Berisha!!! :d

Agj3nTi
16-10-2012, 21:57
hahahahaha se paskam degjuar me siguri ne ato momente sdo kete punuar mire TV im .... :P

SystemA
17-10-2012, 15:30
Me vjen keq, degjova tifozet qe po bertisnin Berisha Berisha Berisha!!! :d
Ben shaka apo me tere men se nuk e kqyra ndeshjen?

Skydive
17-10-2012, 15:47
Cana: E merituam fitoren

Lorik Cana thotė se Shqipėria meritoi fitoren 1-0 ndaj Sllovenisė, siē meritoi tė fitonte edhe nė disfatėn 2-1 nga Islanda tė premten.
Kapiteni kuqezi ka thėnė pas ndeshjes se lojtarėt janė stimuluar kur kanė parė mbėshtetjen e tifozėve edhe pas motit tė ligė dhe asaj ēfarė ndodhi tė premten.

“Zhvilluam njė ndeshje tė bukur, duke dhėnė maksimumin. E kemi merituar fitoren, ashtu siē e meritonim edhe tė premten (kundėr Islandės), por dihet qė nė futboll nuk ėshtė e thėnė qė fiton ai qė luan mė mirė. Skuadra ka meritė qė ngriti kokėn dhe vazhdoi pėrpara, duke dhėnė gjithēka qė kishte nė fushė”.

“Sllovenia ėshtė skuadėr mė e mirė se Islanda, por ne ia dolėm, sepse nė momentin qė dolėm nė fushė pamė mbėshtetjen e njerėzve, katėr ditė pas asaj disfate qė na dhembi tė gjithėve”.

“Tifozėt ishin tė pranishėm dhe na ndihmuan. Donim t’u dhuronim atyre kėtė fitore, kėtu nė stadiumin tonė qė nuk ėshtė i mbuluar, njerėzit u lagėn, por me zemėr e mbėshtetėn kombėtaren dhe ne ua shpėrblyem”, ka thėnė Cana. /SSh/Telegrafi/


http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1017133239686_m.jpg

Roshi: Tė qėndrojmė nė tokė

Autori i golit tė fitores sė Shqipėrisė, Odise Roshi, thotė se pavarėsisht fitores dhe rikthimit nė garė pėr kualifikim nė Botėrorin 2014, kuqezinjtė duhet tė qėndrojnė me kėmbė nė tokė.
Mesfushori shqiptar po ashtu ka thėnė se goli i tij ishte njė pėrmirėsim i gabimit nė ndeshjen me Islandėn, kur ai humbi nga njė rast i mirė shėnimi.
“Mė vjen shumė mirė qė jam nė kombėtare dhe qė shėnova golin e fitores, sepse gabova nė ndeshjen me Islandėn, kur duhej tė shėnoja patjetėr”.

“Trajneri mė dha besimin dhe luftova shumė qė t’ia shpėrbleja. Por merita dhe fajit u pėrkasin tė gjithėve kur fitojmė apo kur humbim. Tri pikėt na gėzojnė, megjithatė duhet tė qėndrojmė me kėmbė nė tokė”, ka thėnė Roshi.

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1017130733766_m.jpg

Rina
20-10-2012, 14:52
(Retrospektive)

Kahn: Suedia ma kujtoi Shqipėrinė

10:37 / 20.10.2012

Portieri legjendar gjerman, Oliver Kahn, ka deklaruar se barazimi shokues i Suedisė ndaj Gjermanisė e kthyer atė nė kujtime, mė saktėsisht ia ka kujtuar ndeshjen ndaj Shqipėrisė pėr eliminatoret e Botėrorit 1998.

Suedia arriti tė realizojė njė rikthim prej 4-0 nė 4-4 dhe gjermanėt qė ishin tė shokuar u ngushėlluan nga Oliver Kahn, i cili thotė se rezultate tė tilla ka pasur edhe nė tė kaluarėn.

“Gjatė karrierės time kam pėrjetuar shumė momente emocionale, por ai qė mė ka lėnė mbresa ėshtė nė vitin 1997-1998, gjatė eliminatoreve tė EURO 1998. Ishte ndeshje e ngjashme me Suedinė, por me njė fund tė lumtur”.

“Mė kujtohet si sot sfida ndaj Shqipėrisė. Presioni ishte tejet i lart dhe shqiptarėt mund tė them qė kthyen portėn time nė njė tabelė qitjeje. Ata kaluan tė parėt nė avantazh dhe ne u nervozuam. Ne kaluam nė avantazh mė pas dhe Shqipėria barazonte gjithnjė. Nė fund fituam me rezultat 4-3”, ėshtė shprehur Kahn. /Telegrafi/

Mė poshtė video e ndeshjes pėr tė cilėn flet Kahn

http://www.youtube.com/watch?v=RRv4AyD0vdI


http://www.telegrafi.com/sport/kahn-suedia-ma-kujtoi-shqiperine-5-0-37134.html

P.S. Oh glory days !

peshkaqeni33
24-10-2012, 19:47
Roshi eshte lojtar Shume i mire. Une habitem si nuk e fusin ne formacion. Cfare presin te plaket.

Ka lojtar te rinje te mire sa te duash. Po te lozesh me Bogdanet qe rrine si hunje gardhi ne fushe, cfare rezultati do marresh. Opo nuk hoqen dore nga keto nderhyrjet keta idiotet e federates shqiptare. Ne nuk eshte se nuk kemi talente qe lozin ne fushe, ne kemi plehra qe zene vende ne federat dhe fryhen si kerpusha duke bere favore e duke marre rryshfete.

BlueBaron
04-02-2013, 20:22
“Ndėshkohet” Dallku, ja lista anti-GjeorgjiArmend Dallku ėshtė lėnė jashtė pėr miqėsoren kundėr Gjeorgjisė. Pas publikimit tė listės, ėshtė konfirmuar edhe mungesa e mbrojtėsit, i cili luan te Vorskla Poltava. Ndonėse nuk konfirmohet nga ana e teknikut, mendohet se shkak pėr kėtė vendim tė De Biazit ėshtė bėrė jo vetėm dėshira e kėtij tė fundit pėr tė provuar disa lojtarė tė tjerė tė rinj, por edhe deklarata e Dallkut para disa javėsh nė mediat kosovare. I lėnė nė stol pėr takimin ndaj Sllovenisė dhe Kamerunit, Dallku nuk kurseu njė kritikė indirekte karshi De Biazit, duke lėnė tė nėnkuptohet se edhe mund tė largohej nga Kombėtarja. “Nuk ėshtė e udhės qė unė tė bėj kaq shumė kilometra nga Ukraina pėr tė shkuar nė grumbullimin e Kombėtares dhe mė pas tė aktivizohem vetėm 10 minuta”, pat theksuar lojtari pėr mediat e Kosovės. Kurse De Biazi nga ana e tij nuk pranoi ta komentonte kėtė deklaratė, por edhe Dallku nuk vonoi shumė qė mė pas ta pėrgėnjeshtronte. I pyetur dje nga “Koha Ditore”, mbrojtėsi ka dribluar, duke thėnė se nuk ishte grumbulluar sepse ishte i dėmtuar. “Jam i dėmtuar, ndaj edhe nuk jam pjesė e Kombėtares pėr ndeshjen me Gjeorgjinė”. Por, ajo ēka komprometon disi lojtarin, ėshtė fakti se ai ka luajtur 90 minuta ditėn e shtunė nė njė miqėsore tė Vorsklas ndaj polakėve tė Legia Gdanskut (0-0) dhe sipas informacioneve edhe nė uebfaqen e klubit, mbrojtėsi gėzon njė formė tė mirė sportive. Kjo tė bėn tė kuptosh se zgjedhja e De Biazit lidhet ngushtėsisht me performancėn e dobėt qė lojtari tregoi nė ndeshjet e fundit, sidomos ndaj Islandės nė “Qemal Stafa”, ku Shqipėria humbi 1-2. Sakaq, tekniku kuqezi ka grumbulluar pėr miqėsoren ndaj Gjeorgjisė tetė mbrojtės, ku bie nė sy thirrja e parė nė Kombėtare e 19-vjeēarit qė luan te Empoli, Elseid Hysaj. Lojtari shpėrtheu vetėm kėtė sezon te kjo skuadėr nė Serinė B dhe pas njė vėzhgimi gjatė njė ndeshjeje, De Biazi vendosi qė ta grumbullojė me kuqezinjtė, paēka se Hysaj nuk ka luajtur deri tani me asnjė nga kombėtaret tona tė moshave (U-17, U-19 dhe U-21). Veē tij, trajneri ka rithirrur nė skuadėr edhe mbrojtėsin e Tiranės, Erjon Dushku. Ky i fundit ka qenė pjesė e kuqezinjve edhe nė miqėsoren ndaj Moldavisė vitin e shkuar. Ndėrsa ka mbetur jashtė nė momentet e fundit Mėrgim Mavraj. Qendėrmbrojtėsi i Grojther Fyrthit nė Bundesligėn e Parė gjermane po kalon njė gjendje tė rėndė gripale, aq sa sipas informacioneve, dje lojtari ka qenė i shtruar nė njė spital nė Gjermani. Nė mungesė tė tij, De Biazi ka grumbulluar menjėherė mesfushorin e Flamurtarit, Bruno Telushi. Nė mesfushė bie nė sy mungesa e Jahmir Hykės, Gilman Likės dhe Burim Kukelit. Nėse dy tė parėt janė lėnė jashtė pėr arsye teknike, i treti u dėmtua vetėm njė ditė mė parė gjatė njė miqėsoreje me Zyrihun dhe me gjasa do tė mungojė pėr njė kohė tė gjatė. De Biazi ka rimarrė
me kuqezinjtė mesfushorin e Flamurtarit, Gjergj Muzaka, i cili u la jashtė ekipit pėr disa ndeshje gjatė vitit tė shkuar. Por, risia e mesfushės mė sė shumti lidhet me emrin e shkodranit tė Laēit, Erjon Vucaj. Pas grumbullimit tė parė ndaj Moldavisė, Vucaj ka arritur tė bindė sėrish De Biazin, duke u bėrė kėshtu pjesė e ekipit pėrfaqėsues pėr takimin ndaj gjeorgjianėve. Jashtė pėr kėtė takim ėshtė Edgar Ēani, pėr shkak tė problematikės qė pati derisa gjeti skuadėr (luan te Katania tanimė) ashtu sikundėr edhe Hamdi Salihi, i cili sheh pėr momentin njė karrierė nė tatėpjetė, pasi ėshtė nxjerrė jashtė organike nga DC Junajtid. Nė kėtė kėndvėshtrim, me shumė gjasa ndaj Gjeorgjisė veē Sadikut dhe Bodganit, pritet tė ketė disa minuta tė mira edhe pėr Bekim Balajn.


Lista e Kombėtares

Portierė: Samir Ujkani (Kievo), Etrit Berisha (Kalmar)
Mbrojtės: Lorik Cana (Lacio), Erjon Dushku (Tirana), Debatik Curri (Genclerbirligi), Andi Lila (PAS Janina), Renato Arapi (Skėnderbeu), Elseid Hysaj (Empoli), Tefik Osmani (Teuta)
Mesfushorė: Bruno Telushi (Flamurtari), Alban Meha (Paderborn), Emilian Vila (PAS Janina), Gjergj Muzaka (Flamurtari), Ansi Agolli (Karabak), Armando Vajushi (Liteks Loveē), Ervin Bulku (Sepahan), Erjon Vucaj (Laēi), Elis Bakaj (Ēernomorets Odesa), Odise Roshi (FSV Frankfurt)
Sulmues: Armando Sadiku (Lugano), Erjon Bodgani (Siena), Bekim Balaj (Sparta Pragė).


Hamdi Salihi

Sipas tė pėrditshmes “Uashington Post”, klubi i DC Junajtid ėshtė nė dilemė pėr sa i pėrket tė ardhmes sė futbollistit shqiptar, Hamdi Salihi. Ajo ēka pėrbėn problem pėr Junajtid ėshtė mėnyra sesi do zgjidhė kontratėn me Salihin. Dy janė opsionet: ose klubi vihet nė lėvizje pėr ta shitur vetė kartonin e Salihit dhe nė kėtė rast do ketė edhe pėrfitime financiare, ose ta lėrė qė ai tė ikė me parametėr zero. Sipas kėsaj medie, opsioni i dytė ėshtė edhe mė i mundshmi.


Curri dhe Roshi

Debatik Curri ėshtė rikthyer mė nė fund si titullar te Genclerbirligi. Futbollisti i Kombėtares shqiptare luajti nga minuta e parė nė humbjen qė pėsoi skuadra e tij 2-1 nė fushėn e Ordusporit. Curri u zėvendėsua nė minutėn e 84-t nga Artun Akcakin. Ndėrsa mesfushori i Kombėtares shqiptare, Odise Roshi, luajti si titullar nė humbjen 0-2 tė FSV Frankfurtit nė fushėn e vet nga Ingolshtad. Lojtari shqiptar u zėvendėsua nė minutėn e 75-tė nga Majkėll Gorlitz.

Rex
26-02-2013, 17:39
Futbollisti i Real Madridit, do tė luaj pėr Shqipėrinė!!

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/futbolshqip.jpg&pozita=foto_lajm

Giani De Biasi thuhet se e ka bindur supertalentin e huazuar te skuadra ruse ruse Zenit, boshnjako-kosovarin Sadzid Susic qė tė luaj pėr kombėtaren shqiptare. Husic ėshtė lojtar nė pronėsi tė Real Madridit ndėrsa ēmimi i tij ėshtė 25 milion euro.
Husic ka lindur nė Austri, ka prejardhje kosovare, ndėrsa ka aktualisht pasaportė boshnjake. Talenti i Zenit konsiderohet si njė nga talentėt mė tė mėdhenjė qė ka sot futbolli evropian duke qenė shumė i kėrkuar edhe nga Barcelona, Lazio e shumė skuadra tjera.
De Biasi thuhet se ka pėrfunduar tė gjitha detajet me tė dhe se ai do tė debutoj pėr Shquipėrinė nė ndeshjen ndaj Norvegjisė. Vetė futbollisti thuhet se ka qenė para pak ditėsh nė Tiranė, me siguri pėr tė marrė pasaportėn shqiptare.
Ditė mė parė Husic ishte temė nė mediat boshnjake pasi qė e quajti tradhėtar Edin Dzekon/Indeksonline/

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SFPj3joDGOc

Rex
26-02-2013, 17:45
Une po degjoj per here te pare per kete lojtar. Duhet te jete femije i ndonje minoritari boshnjak apo goran te Kosoves.

Kerkova pak per te gjetur arsyen pse nuk do te luaj per Bosnjen dhe mendoj se e gjeta pergjigjen ne kete shkrim -

http://www.bhsupersport.com/nogomet-arhiv/4159-prica-o-sadzidu-husicu,jos-jednom-izgubljenom-dragulju.html

Shkurtimisht, prinderit e ketij ftbollisti i jane ofruar federates se Bosnjes por nuk kane hasur ne interesimin e tyre.

Vitin e kaluar paska luajtur per U21 te Austrise dhe per tre ndeshje i paska shenu 12 gola. Shtate nga keto gola pikerisht kunder U21 te Bosnjes. Ndersa per te rinjte e Real Madrid i paska shenu 56 gola ne tre sezone.

Mbetet vetem te shpresojme per angazhimin e tij per kombetaren e Shqiperise.

SystemA
26-02-2013, 18:18
Te ka zgjate shume revolucioni kesaj radhe.

Mbushu mend!
Ne bashke nuk puqemi mo.
Une jam i forte.

BlueBaron
26-02-2013, 18:18
A di shqip ky ???

SystemA
26-02-2013, 18:21
A di shqip ky ???
Po lene mo?

Rex
21-03-2013, 20:03
Norvegji-Shqipėri, De Biasi bėn 3 ndryshime

Seancat e fundit stėrvitore tė kombėtares shqiptare nė kompleksin tropikal janė kryer nė njė klimė tė jashtėzakonshme. Jo vetėm koha por edhe humori tek futbollistėt ka qėnė nė lartėsinė e duhur. Kapiteni Lorik Cana edhe pse nuk ka qėnė pjesė e grupit nė kėto seanca ka qetėsuar stafin duke konfirmuar aktivizimin e tij ndaj Norvegjisė. Nisur nga kjo por edhe nga ajo qė u pa nė ditėn e fundit pėrpara nisjes pėr nė tokėn nordike, tashmė formacioni duket i vendosur. Duke pėrjashtuar ndonjė surprizė tė pakėndshme, trajneri italian ka pėrzgjedhur titullarėt e tij si dhe modulin 4-4-1-1.

Nė portė Etrit Berisha ėshtė i konfirmuar, ndėrsa nė mbrojtje rikthehet Dallku nė krahun e djathtė mė Agollin nė tė majtė. Nė qendėr ėshtė dyshja Cana-Mavraj. Andi Lila pritet tė luajė i zhvendosur nė tė djathtė tė mesfushės, Roshi nė tė majtė, me Bashen dhe Bulkun qė do tė formojnė dyshen e qendrės nė mesfushė. Nė sulm celėsat i besohen Edgar Canit qė do tė ndihmohet nga Hamdi Salihi qė do tė luaj mė i tėrhequr pas sulmuesit tė parė. Nė kėtė mėnyrė De Biazi ka miksuar forcėn fizike, shtatlartėsinė dhe shpejtėsinė nė formacionin titullar. Nė ndryshim nga fitorja ndaj Sllovenisė mė 16 tetor, italiani i stoli kuqezi ka kryer tre ndryshime, duke lėnė nė stol Sadikun dhe Vilėn, ndėrsa mungon pėr arsye dėmtimi Kukeli. E tėrė vėmendja ėshtė edhe tek debutuesi Migjen Basha, i cili pritet tė rrisė cilėsinė e lojės sė kuqezinjve, duke ditur aftėsitė e tij si nė fazėn sulmuese dhe nė atė mbrojtėse.

Rex
21-03-2013, 20:04
Norvegji-Shqipėri, nordikėt optimistė

Kushtet e ashpra atmosferike mund tė rezultojnė armiku numėr njė i Shqipėrisė nė transfertėn me Norvegjinė qė do tė zhvillohet nė Oslo. Parashikimet e motit nuk janė aspak optimiste, madje temperaturat mund tė arrijnė -10 gradė celsius gjatė zhvillimit tė lojės. Edhe pse nė Europėn Jugore dimri po i lė vend pranverės, vendet skandinave po pėrjetojnė tė ftohtin mė tė ashpėr tė viteve tė fundit.

Tė pamėsuar me temepraturat shumė tė ulėta dhe nė fushėn me bar artificial, futbollistėt kuqezi rrezikojnė tė dėmtohen me lehtėsi, madje stoli I rezervave duhet tė qėndrojė gjatė gjithė kohės nė nxemje qė lojtarėt qė do tė hidhen nė fushė nė rast nevojė tė kenė mundėsi tė pėrshtaten sa mė shpejt me kushtet e lojės.

Nė kampin norvegjez ka optimizėm, pėr suksesin ndaj kuqezinjve, megjithatė nė deklaratat e tyre nordiket e respektojnė kundėrshtarin. Kėshtu, Mohammed Abdellaoue, sulmuesi i Hannover 96 nė Bundesligė, mė shumė se te dobėsitė e Shqipėrisė e sheh suksesin te pėrqendrimi I skuadrės norvegjeze.

"Ēdo skuadėr ka dobėsitė e veta. Kemi parė disa video tė Shqipėrisė dhe e kemi tė qartė me clloj kundėrshtari do tė pėrballemi, por ne duhet tė pėrqendrohemi tek vetja jonė", ka thėnė sulmuesi.

Edhe mė optimist shprehet Vadim Demidov, mbrojtėsi qė luan me Celta Vigon nė Primera Division, i cili duket qartė e ka shumė informacion pėr kombėtaren tonė.

"Shqipėria ėshtė teknikisht skuadėr shumė e mirė, por ndoshta nuk ka njė grup tė strukturuar plotėsisht. Nėse janė nė njė ditė tė mirė, shqiptarėt mund tė fitojnė ndaj cdo kundėrshtari. Gjithėsesi mendoj se ne do tė jemi mė tė mirė se ata nė organizimin e lojės. Kemi shumė futbollistė qė luajnė nė Europė. Sigurisht qė jemi mė tė fortė se ata, por celėsi i suksesit do tė jetė kompaktėsia", ėshtė shprehur Demidov. /albeu.com/

Ragnar
21-03-2013, 20:13
Norvegji-Shqipėri, nordikėt optimistė

Kushtet e ashpra atmosferike mund tė rezultojnė armiku numėr njė i Shqipėrisė nė transfertėn me Norvegjinė qė do tė zhvillohet nė Oslo. Parashikimet e motit nuk janė aspak optimiste, madje temperaturat mund tė arrijnė -10 gradė celsius gjatė zhvillimit tė lojės. Edhe pse nė Europėn Jugore dimri po i lė vend pranverės, vendet skandinave po pėrjetojnė tė ftohtin mė tė ashpėr tė viteve tė fundit.

Tė pamėsuar me temepraturat shumė tė ulėta dhe nė fushėn me bar artificial, futbollistėt kuqezi rrezikojnė tė dėmtohen me lehtėsi, madje stoli I rezervave duhet tė qėndrojė gjatė gjithė kohės nė nxemje qė lojtarėt qė do tė hidhen nė fushė nė rast nevojė tė kenė mundėsi tė pėrshtaten sa mė shpejt me kushtet e lojės.

Nė kampin norvegjez ka optimizėm, pėr suksesin ndaj kuqezinjve, megjithatė nė deklaratat e tyre nordiket e respektojnė kundėrshtarin. Kėshtu, Mohammed Abdellaoue, sulmuesi i Hannover 96 nė Bundesligė, mė shumė se te dobėsitė e Shqipėrisė e sheh suksesin te pėrqendrimi I skuadrės norvegjeze.

"Ēdo skuadėr ka dobėsitė e veta. Kemi parė disa video tė Shqipėrisė dhe e kemi tė qartė me clloj kundėrshtari do tė pėrballemi, por ne duhet tė pėrqendrohemi tek vetja jonė", ka thėnė sulmuesi.

Edhe mė optimist shprehet Vadim Demidov, mbrojtėsi qė luan me Celta Vigon nė Primera Division, i cili duket qartė e ka shumė informacion pėr kombėtaren tonė.

"Shqipėria ėshtė teknikisht skuadėr shumė e mirė, por ndoshta nuk ka njė grup tė strukturuar plotėsisht. Nėse janė nė njė ditė tė mirė, shqiptarėt mund tė fitojnė ndaj cdo kundėrshtari. Gjithėsesi mendoj se ne do tė jemi mė tė mirė se ata nė organizimin e lojės. Kemi shumė futbollistė qė luajnė nė Europė. Sigurisht qė jemi mė tė fortė se ata, por celėsi i suksesit do tė jetė kompaktėsia", ėshtė shprehur Demidov. /albeu.com/

Pse po te ishte koha e mire, Shqiperia do te fiton??????

Rex
21-03-2013, 20:15
Ndaj Norvegjisė, provė personaliteti

Kombėtarja shqiptare zbarkon nė tokėn nordike pa bujėn e zakonshme por me premtimin se pėrpjekjet pėr njė rezultat pozitiv do tė jenė maksimale. Optimizmi tek kuqezinjtė ėshtė vėnė re gjatė stėrvitjeve tė fundit por edhe nė konferencat pėr shtyp, ku misioni pėr tė dalė me pikė nga stadiumi ulevall nuk duket i pamundur. Pėrpara nisjes pėr nė norvegji trajneri i kombėtares shqiptare giani de biazi ka qėndruar nė tė njėjtin drejtim me futbollistėt, duke shpresuar qė nė fushė djemtė e tij tė interpetojnė sa mė mirė detyrat.
"Shkojmė me mendimin pėr tė bėrė mė tė mirėn dhe pėr tė marė rezultat, pastaj do tė jetė fusha ajo qė do tregojė se kush ishte mė i miri ne apo kundėrshtari. Jemi mirė fizikisht, skuadra ka punuar mirė kėto ditė. Shpresojmė qė tė bėjmė njė paraqitje tė mirė nesėr, sepse kemi nevojė. Nuk duhet ti bėjmė asnjė dhuratė kundėrshtarit nė cdo kėndvėshtrim."
Ajo qė i mungon kombėtares shqiptare ėshtė mentaliteti i duhur nė transferta, duke qėnė se skuadra ndėrron fytyrė nga ndeshjet nė shtėpi me ato jashtė saj. Larg publikut kuqezinjtė duken tė ndrojtur dhe tė dorėzuar qė nė mendim. Megjithatė de biazi mendon se nė oslo ekipi dueht tė tregojė identitetin e vet dhe tė matet si i barabartė me kundėrshtarin.
"Mentaliteti ėshtė qė tė zbresim nė fushė pėr tė luajtur ndeshjen tonė, duhet tė kemi respekt por jo frikė pėr kundėrshtarin. Duhet tė luajmė sic dimė vetė, tė evitojmė situatat e rrezikshme dhe tė shfrytėzojmė momentet qė do tė krijojmė. Kjo ėshtė njė provė personaliteti dhe skuadra duhet tė tregojė identitet dhe se nė fushė mund tė jetė e barabartė me tė gjithė."
Sfida ndaj Norvegjisė cilėsohet si njė prove personaliteti por edhe njė sfidė e rėndėsishme, pėr tė mos hedhur tutje sezonin kur jemi nė mesin e tij./Indeksonline/

shoku_tanku
21-03-2013, 20:19
ishalla spo hame shume gola

Rex
21-03-2013, 20:22
Pse po te ishte koha e mire, Shqiperia do te fiton??????

Lexo pjesen e nenvizuar ne postimin 164. Ky eshte defekti i lojtareve te kombetares te cilin e ka identifikuar De Biasi per nje kohe shume te shkurter.

Ashtu si futbollistet, nga i njejti defekt vuajne edhe tifozet si puna jote.

Me e rendesishme se vet fitorja eshte ndryshimi i mentalitetit. Futbollistet edhe atehere kur luajne jashte duhet te futen ne fushe pa frike. Poashtu edhe ne duhet te jemi me optimiste para seciles ndeshje.
Norvegjia nuk eshte ndonje superfuqi boterore e futbollit dhe nuk kemi pse te mos shpresojme ne nje barazim.

BlueBaron
21-03-2013, 20:26
ishalla spo hame shume golaTankso, dil nje here andej nga bastet mos bojm nai lek kete fundjave ...

Rex
21-03-2013, 20:28
Norvegji-Shqipėri, 3 mijė tifozė kuqezi nė Oslo

http://www.supersport.al/foto/21986.jpg

Kombėtarja shqiptare zhvilloi dhe stėrvitjen e fundit nė stadiumin Uleval Shtadion tė Oslos, para ndeshjes eliminatore pėr botėrorin Brazil 2014 ndaj Norvegjisė. Nė njė tė ftohtė tė acartė , me temperatura qė shėnonin – 5 gradė celcius, kuqezinjtė u shfaqėn tė qeshur gjatė seancės, me trajnerin De Biasi qė mori dhe shėnimet e fundit pėrsa I pėrket ndeshjes me skandinavėt. Tekniku Italian, nė fakt, me atė qė pa dhe nė stėrvitje duket se e vendosi pėrfundimisht dhe formacionin qė do tė zbresė nė fushė, ku me shumė gjasa do tė konfirmojė tė njėjtėn emra, pėrjashto ndonjė ndryshim tė momentit tė fundit, sic u bėnė tė ditur dhe nė edicionet e Sport News.

Kėshtu nė rreshtimin e italianit, 4-4-1-1, prite tė luajnė, Berisha nė portė, Dallku, Cana, Mavraj dhe Agolli nė mbrojtje, Lila, Basha, Bulku dhe Roshi nė mesfushė e Salihi pak mė i tėrhequr nė sulm me Canin qė do tė jetė pykė e vetme. Gjithsesi nė Norvegji, kombėtarja kuqezi, sipas informacioneve pritet tė ketė dhe mbėshtetje nga njė numėr i konsiderueshėm tifozėsh kuqezi, tė cilėt pritet tė jenė rreth tre mijė nė stadiumin e Oslos, pėr tė bėrė mė tė nxehtė atmosferėn nė Uleval Shtadion.

shoku_tanku
21-03-2013, 20:28
erdha plak

Rex
22-03-2013, 19:23
Gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

Rex
22-03-2013, 19:25
Une nuk po e njoh kete Shqiperi qe nga minuta e pare. Ndoshta ndeshja me e mire ne disa vitet u fundit ne ndeshjet jashte.

Shpresoj se vazhdon keshtu deri ne fund.

Akrepi
22-03-2013, 19:25
Gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool
-urra--urra--urra--urra--urra--urra--urra-

Rex
22-03-2013, 19:27
-urra--urra--urra--urra--urra--urra--urra-

keto 20 minutat e fundit si 20 shekuj :D

Akrepi
22-03-2013, 19:31
keto 20 minutat e fundit si 20 shekuj :D
Lėre mos fol...kryqėzo gishtat dhe rri urtė.:D

Ragnar
22-03-2013, 19:40
keto 20 minutat e fundit si 20 shekuj :D

Shqiperia po fiton kismet, :), JU LUMT DJELMOSHAVE.

Rex
22-03-2013, 19:46
Shuuume rrezik tani

nese shpetojm nga kjo goditje, fitojme

Akrepi
22-03-2013, 19:50
Shuuume rrezik tani

nese shpetojm nga kjo goditje, fitojme
Rri urtė tė thash se do bėjmė tė dytin.:D

Rex
22-03-2013, 19:51
Shqiperia po fiton kismet, :), JU LUMT DJELMOSHAVE.

Urime lumi, Akrep...urime te gjitheve.

Une jam krenar me keta djem. Ishin te mrekullueshem ne 90 minuta.

Vazdhojme....

Akrepi
22-03-2013, 19:51
Ēe do qė mbaroi se do kishim bėrė edhe njė.:D

Rex
22-03-2013, 19:52
Rri urtė tė thash se do bėjmė tė dytin.:D

Ishte edhe nje 'termet' tjeter pas asaj goditjes. Na paska mbet pak fat edhe neve :D

Akrepi
22-03-2013, 19:52
Urime lumi, Akrep...urime te gjitheve.

Une jam krenar me keta djem. Ishin te mrekullueshem ne 90 minuta.

Vazdhojme....
Mos u gėzo shumė se prap nė fis* do vemi.:p

Mgjs. pėr tani urime edhe ti.:)

shoku_tanku
22-03-2013, 19:53
ec aty...gooooooooool

Akrepi
22-03-2013, 19:55
ec aty...gooooooooool
Ēa ėshtė.....u bė ndonjė gol pas ndeshjes??:O

thirsty
22-03-2013, 19:58
Pse po te ishte koha e mire, Shqiperia do te fiton??????

Nuk ka ndonje ekip te mire Norvegjia lol


----------------


0 me 1 per shqiperine

BlueBaron
22-03-2013, 19:59
Cunat ne vend te dyte me 9 pike. S'e mor vesh si kemi humb me Isalnden ne Shqipni ?!?

drague
22-03-2013, 20:05
Cunat ne vend te dyte me 9 pike. S'e mor vesh si kemi humb me Isalnden ne Shqipni ?!?

ja kan ca piten norvegjezve

Rex
22-03-2013, 20:08
Cunat ne vend te dyte me 9 pike. S'e mor vesh si kemi humb me Isalnden ne Shqipni ?!?

Me te njejtin rezultat Islanda i kapi 3 pike sonte ne Slloveni. Jane te papershtatshem.

Ragnar
22-03-2013, 20:09
Urime, bravo keshtu duhet luajtur, inshAllah ket vite kualifikohemi, e arrijm te futemi ne histori te futbollit shqiptare qe u kualifikuam ne boteteror.

BlueBaron
22-03-2013, 20:13
ja kan ca piten norvegjezveVetem se luajne me hope. Ishalla majne ritmin. Norvegjezet vijne ne Shqipni me 7 qershor ...

BlueBaron
22-03-2013, 20:14
Me te njejtin rezultat Islanda i kapi 3 pike sonte ne Slloveni. Jane te papershtatshem.


Remontada. :D


Te papershtatshem apo te papermbajtshem ???

Rex
22-03-2013, 20:18
Remontada. :D


Te papershtatshem apo te papermbajtshem ???

Ty dyja bashke. Bejne loje ekipore.

Gon!
22-03-2013, 21:27
Urime Shqiperia, urime shqiptare, te gjithe ane e mbane ku do qe jeni.. Vertete ka qene nje loje shume cilesore dhe me kane knoq shpirtin kete here.. :)

atrevido
22-03-2013, 22:06
Shume dobet jemi, por per fat te mire Norvegjia sot ishte akoma me dobet dhe humbi disa raste te pastra.

Le te shpresojme ne ndonje mrekulli!

Angel69
22-03-2013, 22:24
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/31467_10151492137887207_239802309_n.jpg

Angel69
22-03-2013, 22:26
Ka lezet mbi lezet kshu...Sa shume qe na shko ai vendi i dyte ne renditje ;)


Forca Albaniaaaaaaaaaa!!!!


Shqipri Shqipri..!!!!!!!!!!


https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/579840_10151492322072207_240460378_n.jpg

shamantrix
22-03-2013, 23:30
Bravo SHQIPERI,fitore qe na mban ne loje.

Edhe 5 ndeshje te mbetura.
Vendas , me Norvegjine dhe Zvicrren
Mysafire,me Slovenin,Qipro dhe Islanden

Fatin e vendosim ne Tirane,me Qipro dhe Slovenin mund ti dilet dhe na mbetet ndeshja ne Island "lufte per vdekje" !

Klasifiki momental i kombetareve ne vendin e dyte

1.Kroacia 8:2, 13

2.Greqi 6:4, 10

3.Spanje 7:2, 8

4.Hungari 7:7, 7

5.Bullgari 4:3, 6

6.Shqiperi 3:4, 6

7.Angli 7:2, 5

8.Suedi 6:4, 5
___________________________

9.Izrael 4:8, 2

``shqipe``

Rex
23-03-2013, 11:01
GOLI I KARRIERĖS

Pas fitores ndaj Norvegjisė, Hamdi Salihi, autori i golit tė fitores, ka thėnė se ndihet i lumtur qė i solli tre pikė shumė tė rėndėsishme ekipit kuqezi.

“Ky ėshtė ndėr golat mė tė bukur tė karrierės. Por pėrveē kėsaj, ky ėshtė goli mė i rėndėsishėm qė kam shėnuar pėr ekipin Kombėtar. Golin ia dedikoj Shkodrės, qė gjithmonė mė pėrkrahin”, ka deklaruar sulmuesi i ekipit kinez Jiangsu Sainty.

Ai ka thėnė se ekipi duhet tė pėrmirėsohet nė ndeshjet e radhės dhe po ashtu tė tregoj lojėra tė mira. Sipas Salihit, hap pas hapi, ekipi kuqezi mund tė realizoj ėndrrėn – kualifikimin nė Botėrorin 2014.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8nQqZ3dn5VM

Rex
23-03-2013, 11:05
VAZHDOJMĖ ĖNDRRĖN

http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/De_Biasi_176942.jpg

Pas fitores sė madhe ndaj Norvegjisė, trajneri i ekipit kuqezi, Gianni De Biasi ka thėnė se ky trepikėsh i shėrben skuadrės pėr ta vazhduar ėndrrėn e kualifikimit nė Kampionatin botėror ‘Brazili 2014’.

“Sa herė tė fitoni ėshtė ndjenjė e mirė, e kjo na bėnė qė tė vazhdojmė ėndrrėn. Janė tre pikė shumė tė vlefshme”, ka thėnė trajneri italian pas ndeshjes.

“Sigurisht qė pjesėn e parė ishim mė tė mirė. Ndėrsa nė pjesėn e dytė, pas golit bėmė disa gabime”, ka shtuar De Biasi.

Italiani ka falėnderuar tė gjithė lojtarėt pėr angazhimin e treguar nė fushė.

“Berisha ka mbrojtur mirė, por rezultati ėshtė fryt i angazhimit ekipor”, ka theksuar ai.

Me kėtė fitore ekipi kuqezi ka tubuar 9 pikė dhe ndanė pozitėn e dytė nė Grupi E me Islandėn qė ka po aq pikė. Me kėtė fitore Shqipėria ka shtuar gjasat pėr kualifikim nė botėrorin ‘Brazili 2014’.

SystemA
23-03-2013, 12:34
VAZHDOJMĖ ĖNDRRĖN

http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/De_Biasi_176942.jpg

Pas fitores sė madhe ndaj Norvegjisė, trajneri i ekipit kuqezi, Gianni De Biasi ka thėnė se ky trepikėsh i shėrben skuadrės pėr ta vazhduar ėndrrėn e kualifikimit nė Kampionatin botėror ‘Brazili 2014’.

“Sa herė tė fitoni ėshtė ndjenjė e mirė, e kjo na bėnė qė tė vazhdojmė ėndrrėn. Janė tre pikė shumė tė vlefshme”, ka thėnė trajneri italian pas ndeshjes.

“Sigurisht qė pjesėn e parė ishim mė tė mirė. Ndėrsa nė pjesėn e dytė, pas golit bėmė disa gabime”, ka shtuar De Biasi.

Italiani ka falėnderuar tė gjithė lojtarėt pėr angazhimin e treguar nė fushė.

“Berisha ka mbrojtur mirė, por rezultati ėshtė fryt i angazhimit ekipor”, ka theksuar ai.

Me kėtė fitore ekipi kuqezi ka tubuar 9 pikė dhe ndanė pozitėn e dytė nė Grupi E me Islandėn qė ka po aq pikė. Me kėtė fitore Shqipėria ka shtuar gjasat pėr kualifikim nė botėrorin ‘Brazili 2014’.

Me sa e kam ndjekur une Kombetaren tone,asnjehere nuk e kemi dominuar kundershtarin si dje!
Shpresojme per me tej?????????????
Forca cuna.

Skydive
23-03-2013, 16:13
Edhe njėher goli :)


http://www.youtube.com/watch?v=GvqxxBIkIjM&feature=youtu.be

SystemA
23-03-2013, 16:45
Edhe njėher goli :)


http://www.youtube.com/watch?v=GvqxxBIkIjM&feature=youtu.be
Danke.
Forza Schweiz

SystemA
23-03-2013, 17:08
Nuk e di ,po shikoj Zwicren live.
Sa kohe pas jemi ne.
Rasti me i mire ne jete.
Nejse forca Shaqiri

SystemA
23-03-2013, 18:30
Nuk e di ,po shikoj Zwicren live.
Sa kohe pas jemi ne.
Rasti me i mire ne jete.
Nejse forca Shaqiri
sot duhet te kafshojme hunden tone.
E dhjeme,ne aty afer jemi-

drague
23-03-2013, 23:36
Danke.
Forza Schweiz

mos pi shum hashish mer plak``fumato``

Rina
26-03-2013, 19:56
(Pjesa e pare) Miqesorja: Shqiperi - Lituani 3:0 :)

Rex
26-03-2013, 19:58
(Pjesa e pare) Miqesorja: Shqiperi - Lituani 3:0 :)

Kijuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu paskam harru qe luan Shqiperia sonte!!!

3:0?

Ec ketu rina -hug-

Rina
26-03-2013, 20:01
Po bre 3 : 0 per Shqiperine :)

Qetash fillon pjesa e dyte se hala ska fillu.

P.S. Filloi!!

.

Rina
26-03-2013, 20:22
4:0 :)

Prishtinasi
26-03-2013, 20:26
Fusha katastrofike.
Per Zotin po me pelqejne shqipet se si po kombinojne me njeritjetrin.
Nejse...Lituania kogja e dobet.
4 : 0 shkelqyeshem.

Rex
26-03-2013, 20:58
Nuk me kujtohet kur i ka shenuar kombetarja heren e fundit 4 gola!

De Biasi duket trajner shume premtues.

Prishtinasi
26-03-2013, 21:11
Fusha katastrofike.
Per Zotin po me pelqejne shqipet se si po kombinojne me njeritjetrin.
Nejse...Lituania kogja e dobet.
4 : 0 shkelqyeshem.

4 : 1 pra.
Po ani.Shkelqyeshem eshte.

drague
26-03-2013, 22:05
kush i boni golat?

J-W
26-03-2013, 22:07
kush i boni golat?

Lojtaret

Rex
26-03-2013, 22:11
kush i boni golat?

Meha, Cani, Basha dhe nje autogol.

Lojtaret

``te_rraf``

drague
26-03-2013, 22:21
Shqipėria ka marrė fitoren e dytė brėnda katėr ditėve pėr ti bėrė tė gjithė shqiptarėt tė besojnė tek ėndrra me emrin “Brazil 2014”. Katėr gola tė shėnuar dhe njė I pėsuar nė miqėsoren e fituar ndaj Lituanisė kanė kėnaqur tifozėt e pakėt nė “Qemal Stafa” por tė shumtė nė tė gjithė botėn qė e kanė ndjekur takimin nėpėrmjet televizionit. Gjithēka ka shkuar mė sė miri pėr kuqezinjtė tė cilėt kanė shėnuar si kurrė mė parė tre gola brėnda fraksionit tė parė tė ndeshjes. Fillimisht ka qenė Alban Meha qė ka ekzektuar njė goditje standarte pėr tė dėrguar topin nė rrjetė me njė super goditje. Perfekte gjuajtja dhe portiere lituanez nuk ka lėvizur nga vėndi nė minutėn e 33’. Pesė minuta mė pas Migjen Basha shpik njė asis pėr Edgar Canin qė me zgjuarsi dėrgon pėr herė tė dytė topin nė rrjetė. Shqipėria nuk heq dorė nga loja e mira, me shumė pasime dhe me vertikalizime pėr ta bėrė kundėrshtarin tė qėndroj I tėrequr. Si rrjedhojė e lojės sė mirė vjen edhe goli I tretė I shėnuar nga Basha pas njė goditje tė kalibruar brėnda zonės. Me kaq mbyllet pjesa e parė me kuqezinjtė nė festė. Nė tė dytėn ritmi bie edhe pėr shkak tė mos motivimit duke llogaritur rezultatin. Shqipėria shėnon njė tjetėr gol, por pėr ta cuar topin nė portė kėsaj rradhe mendon Palionis qė gabimisht shėnon njė autogol nė minutėn e 59’. Tė dy trajnerėt nisin tė bėjnė zėvendėsime tė shumta dhe niveli I lojės bie ndjeshėm. Kuqezinjtė administrojnė rezultatin dhe herė pas herė shfaqen tė rrezikshėm nė portėn kundėrshtare. Atė qė nuk e bėn nė disa raste Sadiku, Hyka apo dhe Vajushi e realizon Razulis nė minutėn e 75’ pas njė goditje tė saktė me kokė brėnda zonės pėr tė mundur Ujkanin dhe shėnuar golin e flamurit. Deri nė pėrfundim tė ndeshjes nuk ka histori tė tjera dhe Shqipėria koleksionon njė tjetėr fitore prestigji kėsaj rradhe nė Tiranė.

AS.

J-W
26-03-2013, 22:24
Me kete ndeshje qe kan bo sot ndaj kesaj skuadre 10 her kampion Europe dhe 5 here kampion bote, Shqiperia e ka siguru kupen e botes ne Brazil dhe me tutje akoma

Ragnar
26-03-2013, 22:28
Me kete ndeshje qe kan bo sot ndaj kesaj skuadre 10 her kampion Europe dhe 5 here kampion bote, Shqiperia e ka siguru kupen e botes ne Brazil dhe me tutje akoma

Hhahahahahahahahahahhahahahahahahha, sa kam qesh hahahahahahahahahhaha, I PAPAR JE PLAKO :)

Rex
29-03-2013, 21:00
Shkurt po kerkon page me te larte. Mendoj se do t'ia vlente, edhe pse kjo nuk eshte menyra me e mire per te kerkuar rritje te pages.

De Biassi "ngrinė" shqiptarėt: Ndoshta largohem

Pas javėve tė fundit tė lumtura pėr tifozėt e kombėtares sė Shqipėrisė nė futboll, tani vjen njė moment delikat.
Selektori i Shqipėrisė, Giani De Biassi ka deklaruar pėr mediat italiane se mund tė braktis kombėtaren nė fund tė stinorit.
De Biassi ka thėnė se ndoshta do tė rikthehet nė Itali ose nė Spanjė pėr tė drejtuar ndonjė skuadėr.
De Biassit i skadon kontrata nė tetor ndėrsa krerėt e Federatės Shqiptare janė duke pėrpjekur pėr tė vazhduar me tė./Indeksonline/

J-W
02-04-2013, 00:00
De Biassin ne Spanje e Itali ndoshta e pranojne si mesues fiskulture ne ndonje shkolle fillore.

Ketu te ne gjith merhumat kan ardhe

A i keni pa ato bythzinjet qe luajn per skuadrat tona ? o me e dit ca i kan pas bo bananes ne pem kur kan qen ne Gana e Senegal

Superman
15-04-2013, 23:28
De Biassin ne Spanje e Itali ndoshta e pranojne si mesues fiskulture ne ndonje shkolle fillore.

Ketu te ne gjith merhumat kan ardhe

A i keni pa ato bythzinjet qe luajn per skuadrat tona ? o me e dit ca i kan pas bo bananes ne pem kur kan qen ne Gana e Senegal

Thuaj cte duash por e coi Shqiperine ne vendin e 46 ne renditje, maksimali ne historine tone!

baaroar
16-04-2013, 13:19
Pėrderisa De Biassi ka rezultate pozitive, duhet paguar.
Mė mirė ai se peshkaqen-mamuth Armand Duka.

shoku_tanku
16-04-2013, 13:48
dashka leke ai

BlueBaron
09-05-2013, 17:15
Renditja, Shqipėria vendos njė tjetėr rekord


Vazhdon ngjitja si me “ashensor” e kombėtares shqiptare tė futbollit nė renditjen mujore tė FIFA-s.
Nėse pėr prillin vendosėm njė rekord historik, duke ngjitur 16 vende njėherėsh dhe pozicionuar tė 48-t nė botė, pėr majin kemi superuar edhe 5 vende tė
tjera. Njė sukses i padiskutueshėm, sepse nė vendin e 43-tė Shqipėria nuk ka qenė kurrė nė
historinė e vet, ashtu sikurse nuk kishte qenė as
nė pozicionin e muajit tė kaluar.
Sipas pėrllogaritjes specifike tė FIFA-s, kuqezinjtė tanė vlerėsohen me 640 pikė, qė “pėrkthehet” ndryshe me vendin e 43-tė pėr muajin maj. Sa u pėrket rivalėve tanė nė grupin kualifikues tė “Botėrorit 2014”, mė lart qėndron Zvicra, nė vendin e 14-tė, me ngjitje njė shkallė mė tepėr nė krahasim me muajin paraardhės, ndėrsa nė vendin e 31-tė ėshtė Norvegjia, qė ka zbritur njė pozicion krahasuar me prillin. Shqipėria lė pas Slloveninė nė kėtė renditje tė FIFA-s, nė vendin e 55-tė, Islandėn, nė vendin e 73-tė, dhe Qipron nė vendin e 123-tė. Tė tria kėto kombėtare kanė qėndruar nė vend-numėro, pa lėvizur asnjė pozicion nė renditjet mujore tė prilit dhe majit 2013. Sikurse thamė edhe mė sipėr, nė fakt kombėtarja shqiptare e futbollit kishte bėrė njė kapėrcim rekord historik nė renditjen e FIFA-s qė nė prill, duke ngjitur plot 16 shkallė. Vendi i 48-tė ishte edhe arritja mė e madhe e kuqezinjve tanė nė kėtė drejtim pėr momentin, por tashmė jemi edhe mė lart.


PanoramaOnline

SystemA
18-05-2013, 12:24
Renditja, Shqipėria vendos njė tjetėr rekord


Vazhdon ngjitja si me “ashensor” e kombėtares shqiptare tė futbollit nė renditjen mujore tė FIFA-s.
Nėse pėr prillin vendosėm njė rekord historik, duke ngjitur 16 vende njėherėsh dhe pozicionuar tė 48-t nė botė, pėr majin kemi superuar edhe 5 vende tė
tjera. Njė sukses i padiskutueshėm, sepse nė vendin e 43-tė Shqipėria nuk ka qenė kurrė nė
historinė e vet, ashtu sikurse nuk kishte qenė as
nė pozicionin e muajit tė kaluar.
Sipas pėrllogaritjes specifike tė FIFA-s, kuqezinjtė tanė vlerėsohen me 640 pikė, qė “pėrkthehet” ndryshe me vendin e 43-tė pėr muajin maj. Sa u pėrket rivalėve tanė nė grupin kualifikues tė “Botėrorit 2014”, mė lart qėndron Zvicra, nė vendin e 14-tė, me ngjitje njė shkallė mė tepėr nė krahasim me muajin paraardhės, ndėrsa nė vendin e 31-tė ėshtė Norvegjia, qė ka zbritur njė pozicion krahasuar me prillin. Shqipėria lė pas Slloveninė nė kėtė renditje tė FIFA-s, nė vendin e 55-tė, Islandėn, nė vendin e 73-tė, dhe Qipron nė vendin e 123-tė. Tė tria kėto kombėtare kanė qėndruar nė vend-numėro, pa lėvizur asnjė pozicion nė renditjet mujore tė prilit dhe majit 2013. Sikurse thamė edhe mė sipėr, nė fakt kombėtarja shqiptare e futbollit kishte bėrė njė kapėrcim rekord historik nė renditjen e FIFA-s qė nė prill, duke ngjitur plot 16 shkallė. Vendi i 48-tė ishte edhe arritja mė e madhe e kuqezinjve tanė nė kėtė drejtim pėr momentin, por tashmė jemi edhe mė lart.


PanoramaOnline

Dhe kuotat kundra Wikingeve jane fantastike ne fushen TONE.
Ju zehet bese ketyre cunave tane?????????????
Sepse nji here top e masanej flop.
Nejse 100euro do i vej une per Albania,nomi u bofte!
Po sfitun mos tna cajne derrasat mo.
Ca menimi ke ti:confused:

shoku_tanku
18-05-2013, 19:30
mos luj bixhoz se demton shendetin...haji me mire berxolla ato 100 euro

drague
18-05-2013, 19:38
Dhe kuotat kundra Wikingeve jane fantastike ne fushen TONE.
Ju zehet bese ketyre cunave tane?????????????
Sepse nji here top e masanej flop.
Nejse 100euro do i vej une per Albania,nomi u bofte!
Po sfitun mos tna cajne derrasat mo.
Ca menimi ke ti:confused:

sikur i bohet qejfi ēunave po te hudhim nai1 lek

shoku_tanku
18-05-2013, 19:48
ja ky bastexhiu thekur

drague
18-05-2013, 20:25
ja ky bastexhiu thekur

kam vite qe nuk vej baste.

kom vu me cunin per borusian.

shoku_tanku
18-05-2013, 20:37
mso ne cunin me lujt baste...baba katastrofe

SystemA
19-05-2013, 14:00
mos luj bixhoz se demton shendetin...haji me mire berxolla ato 100 euro

Por jo mer Shoku tanku se ato qe i nxjerr me djerse me dhimen mu!
Por per keta karafilat tane me ate qe pashe atje<mendoj> qe fitojne.
Nejse i kam bo hallall edhe po humba...
Ene i gjo:
Gjermani-Shqiperi 2-1(Linda me duket e ka pare live) e kapme
England-Finland 2-1(Beckam me dy gola ne mos gabohem) e kapme
Hungari-Islande 1-1 e hongra sa krahu ketu.
Dhe keta Huniadet magare kishin fituar 6-1 4 dite me perpara ne fushen kundershtare.E kisha harruar qe ene Tirona kishte fituar 1-0 ne Hungari
Fitoja 1500 Marka,pagova 500 DM.
Qe ate dite per sport.

shoku_tanku
19-05-2013, 14:05
sa lodhesh edhe ti..lali dje bayernin 7+ 14 koeficientin edhe frankfurtin 2+ pjesa e pare 3.2 koeficienti...leku lek ene qefi qef

SystemA
19-05-2013, 14:37
Mire e ke tankso,por se haj mo derrin
Dortmund 1 4.80.
Bayern 2 1.80.

Ne finale kjo!

shoku_tanku
19-05-2013, 14:40
veje 1-2 me pjese se ka koficent te larte

SystemA
19-05-2013, 18:45
veje 1-2 me pjese se ka koficent te larte

Tall sumen ti....-pis-

shoku_tanku
19-05-2013, 18:50
Tall sumen ti....-pis-

skedinat kur vihen me tallje sume dalin drejt

shoku_tanku
30-05-2013, 16:54
e kishte kerku kjevo trajnerin tone....edhe nje here qe dum me bo skuader neve na vjedhin trajnerin...ishalla po rri me ne per seder

Rex
06-06-2013, 18:33
Rekord absolut, Kombėtarja renditet e 38-ta nė FIFA

Kombėtarja shqiptare vazhdon tė regjistrojė rekorde. Muajin e kaluar, Kuqezinjtė bėnė arritjen mė tė madhe nė renditjen e FIFA-s, duke u pozicionuar e 43-ta.

Por nė renditjen mė tė re tė Federatės Ndėrkombėtare tė Futbollit, e cila ėshtė publikuar sot, ekipi i Gianni De Biazit gjendet nė vendin e 38-tė, njė rekord absolut ky, i pa arritur ndonjėherė mė parė.

Shqipėria ka pėrparuar me pesė pozicione dhe ka 690 pikė, pėrpara Ukrainės dhe pas Venezuelės. Sa i pėrket renditjes sė pėrgjithshme, nė Top 10 nuk pati ndonjė ndryshim.

Renditja e FIFA-s

1.Spanja 1614

2.Gjermania 1416

3.Argjentina 1287

4.Kroacia 1222

5.Holanda 1158

6.Portugalia 1137

7.Kolombia 1123

8.Italia 1097

9.Anglia 1095

10.Ekuadori 1066

----------------------------

38. Shqipėria 690

SystemA
07-06-2013, 17:20
Do fitojme sot apo jo???
Apo prap zhgenjim!
Forca ALBANIA``shqipe``

shoku_tanku
07-06-2013, 17:26
do fitojme ore,ceshte ajo fjale!

thirsty
07-06-2013, 17:27
Rekord absolut, Kombėtarja renditet e 38-ta nė FIFA

Kombėtarja shqiptare vazhdon tė regjistrojė rekorde. Muajin e kaluar, Kuqezinjtė bėnė arritjen mė tė madhe nė renditjen e FIFA-s, duke u pozicionuar e 43-ta.

Por nė renditjen mė tė re tė Federatės Ndėrkombėtare tė Futbollit, e cila ėshtė publikuar sot, ekipi i Gianni De Biazit gjendet nė vendin e 38-tė, njė rekord absolut ky, i pa arritur ndonjėherė mė parė.

Shqipėria ka pėrparuar me pesė pozicione dhe ka 690 pikė, pėrpara Ukrainės dhe pas Venezuelės. Sa i pėrket renditjes sė pėrgjithshme, nė Top 10 nuk pati ndonjė ndryshim.

Renditja e FIFA-s

1.Spanja 1614

2.Gjermania 1416

3.Argjentina 1287

4.Kroacia 1222

5.Holanda 1158

6.Portugalia 1137

7.Kolombia 1123

8.Italia 1097

9.Anglia 1095

10.Ekuadori 1066

----------------------------

38. Shqipėria 690

Brazili ku eshte? ja kane futur kot lol

Rex
07-06-2013, 18:06
Brazili ku eshte? ja kane futur kot lol

Brazili eshte ne vendin 22 kete muaj. Nje arsye pse Brazili pozicionohet kaq poshte eshte se Brazili eshte nikoqir i boterorit te rradhes dhe si i tille nuk ka nevoje qe te merr pjese ne kualifikime, sepse kualifikohet direkt. Ndeshjet e paketa plus renia e formes ka bere qe te gjendet ne ate pozite.

Rex
07-06-2013, 18:07
Do fitojme sot apo jo???
Apo prap zhgenjim!
Forca ALBANIA``shqipe``

Patjeter, edhe pse pak i frikesohem euforise. Sa here qe jemi euforik e hajme sa krahu.

shoku_tanku
07-06-2013, 18:07
Brazili eshte ne vendin 22 kete muaj. Nje arsye pse Brazili pozicionohet kaq poshte eshte se Brazili eshte nikoqir i boterorit te rradhes dhe si i tille nuk ka nevoje qe te merr pjese ne kualifikime, sepse kualifikohet direkt. Ndeshjet e paketa plus renia e formes ka bere qe te gjendet ne ate pozite.

dmth mund ta kalojme brazilin neve po fituam dy ndeshjet e radhes ?

thirsty
07-06-2013, 18:09
Brazili eshte ne vendin 22 kete muaj. Nje arsye pse Brazili pozicionohet kaq poshte eshte se Brazili eshte nikoqir i boterorit te rradhes dhe si i tille nuk ka nevoje qe te merr pjese ne kualifikime, sepse kualifikohet direkt. Ndeshjet e paketa plus renia e formes ka bere qe te gjendet ne ate pozite.

pozicion 22 :D

Brazili eshte pozicion .1 :p

Rex
07-06-2013, 18:16
dmth mund ta kalojme brazilin neve po fituam dy ndeshjet e radhes ?

Brazili eshte kafshate e lehte. Syrin e kemi te Spanja.

Meri
07-06-2013, 18:16
Pa eufori Rex...http://gdb.rferl.org/EAC2F844-E27E-47C3-BB33-679C7C41D72B_mw1024_n_s.jpg

thirsty
07-06-2013, 18:18
Pa eufori Rex...http://gdb.rferl.org/EAC2F844-E27E-47C3-BB33-679C7C41D72B_mw1024_n_s.jpg

``rraf``

Rex
07-06-2013, 18:18
Pa eufori Rex...http://gdb.rferl.org/EAC2F844-E27E-47C3-BB33-679C7C41D72B_mw1024_n_s.jpg

Anti shqiptare, tradhetare, shpijune, pro serbe, pro norvegjeze, pro japoneze, pro...

Meri
07-06-2013, 18:20
Anti shqiptare, tradhetare, shpijune, pro serbe, pro norvegjeze, pro japoneze, pro...


...**apit !


na falni se jemi icik kshu si pa cef :S

shoku_tanku
07-06-2013, 18:20
Brazili eshte kafshate e lehte. Syrin e kemi te Spanja.

spanja eshte kafshate mashtruese...eshte gjermania ajo me te cilen do perballemi ne finalen e boterorit