PDA

View Full Version : Krijuan pėr herė tė parė spermė artificiale


HELEN OF TROY
03-04-2011, 17:46
Pėr herė tė parė, meshkujt me spermė tė dobėt mund tė shpresojnė se nė tė ...

ardhmen do tė kenė nė dispozicion “armė” tė reja. Shpresa vjen nga shkencėtarėt japonezė tė cilėt nė kushte laboratorike krijuan, spermė gjitarėsh dhe konkretisht miu.

Bėhet fjalė pėr njė zbulim madhor, pasi deri mė sot dicka e tillė konsiderohej e pamundur.Kėtu e njė shekull shkencėtarėt mundohen tė krijojnė spermė jashtė trupit, por pa rezultat.

Studiuesit nga Universiteti i Mjeksisė nė Iokohama, me drejtor urologun Takehiko Ogava, botuan studimin e tyre nė revistėn “Nature”, duke shpjeguar se jo vetėm qė krijuan spermė minjsh nga vetė trupi i individėve meshkuj, por edhe e pėrdorėn atė pėr tė pllenuar vezėt e miusheve duke arritur tė lindin minj komplet tė shėndetshėm.

“Dėshiroj ta pėrdor kėtė metodė, pėr gjitarė edhe mė tė mėdhenj sic janė njerėzit”, deklaroi Ogava duke shpresuar se teknika e re do tė ndihmojė nė zbulimin e mekanizmave pėr krijimin e spermės njerėzore.

Grupi i shkencėtarėve shpreson se kjo teknikė do tė ndihmojė meshkujt e moshave tė reja dhe fėmijėt tė cilėt vuajnė nga sėmundje tė renda dhe i nėnshtrohen kimoterapive, tė ruajnė pjellorinė e tyre.

News it

SystemA
17-04-2011, 17:09
Gjyshi im me gjyshen pollen tete 8.
Baca jem 2
Une nuk e di.