PDA

View Full Version : Mjekėt: Qėndrimi ulur, rrezik pėr shėndetin


Chanel
18-04-2011, 19:26
Tė jesh i ulur pėrpara televizorit, duke ndėrruar kanalet me telekomandė mund tė duket si njė aktivitet ēlodhės dhe aspak i dėmshėm pėr shėndetin. Por njė grup shkencėtarėsh amerikanė kanė zbuluar se tė rrish ulur pėrballė televizorit pėr orė tė tėra mund tė shtojė rrezikun e goditjeve nė zemėr me 80%, dhe ndikon nė mėnyrat se si trupi reagon ndaj glukozės, yndyrnave dhe kolesterolit.

Tė rrezikuar janė dhe punonjėsit e zyrave qė pėr orė tė tėra qėndrojnė nė tė njėjtin pozicion nė tavolinat e punės ose pėrpara kompiuterave.

Sipas profesorit Mark Hamilton, qėndrimi pėr njė kohė tė gjatė ulur ndikon edhe tek ata njerėz qė merren me gjimnastikė ose qė kanė nivele tė ulėta tė yndyrės. Ai u rekomandon njerėzve qė tė rrinė nė kėmbė ose tė ecin. Sipas studimit tė tij, edhe njė orė ulur pėrpara kompiuterit tė zyrės, apo pėrpara ekranit tė televizorit, mund tė ndikojė negativisht nė shėndetin tonė.

Sipas Fondacioanit Kombėtar tė Zemrės nė Australi, ku u publikua ky studim, kujdesi pėr tė mos qėndruar ulur pėr njė kohė tė gjatė duhet tė nisė nė njė moshė mė tė hershme. Sipas kėtij fondacioni mėsuesit duhet tė inkurajojnė nxėnėsit nėpėr klasa qė tė lėvizin, pėr tė evituar ndikimet negative tė qėndrimit ulur pėr njė kohė tė gjatė.

/VOA

Chanel
18-04-2011, 19:32
Pėrveē kėsaj duhet rikujtuar se jeta sedentare e rėndon shėndetin sepse 'qull' muskujt duke qėnė se nuk ka aktivitet fizik, madje mund tė shkohet aq larg sa nga 'fjetja' tė shkurtohet muskulatura ishiokrurale. Pėrveē kėsaj qėndrimi jo i mirė ulur shkakton deformime me natyrė skolitike tė shtyllės kurrizore.

peshkaqeni33
18-04-2011, 20:25
Ne njerzit jemi bere shume paranojak! E shohim te keqen te na vije nga cdo ane. Ndoshta profesori Mark Hamilton qe te marri rrogen duhet ne fund te fundit te thoj dicka, por e mira eshte te thoj dicka qe tį konceptoj llogjika.

Mos te harrojme sa e sa invalid qe e kalojne jeten neper karrige. Ky Hamiltoni nuk ben mire qe perhap panik ne kete pjese te vuajtur te shoqerise per te justifikuar punen e tij kerkimore.

YOKO
20-04-2011, 14:00
Ne njerzit jemi bere shume paranojak! E shohim te keqen te na vije nga cdo ane. Ndoshta profesori Mark Hamilton qe te marri rrogen duhet ne fund te fundit te thoj dicka, por e mira eshte te thoj dicka qe tį konceptoj llogjika.

Mos te harrojme sa e sa invalid qe e kalojne jeten neper karrige. Ky Hamiltoni nuk ben mire qe perhap panik ne kete pjese te vuajtur te shoqerise per te justifikuar punen e tij kerkimore.

I agree!