PDA

View Full Version : Nje tjeter bakter, me i rrezikshem se virusi i HIV


Baddd_GirL
30-04-2011, 12:01
http://www.keshilla.net/wp-content/uploads/2011/04/bakterijet-300x248.jpg

Superbakteri KPC, rezulton te jete rezisten ndaj te gjithe antibiotikeve.
Eshte pagezuar me emrin KPC, superbakteri i cili kohet e fundit ka gjetur nje shperndarje te madhe ne vendet e Amerikes Latine.
Sipas kerkuesve te fushe mikrobiologjike, ky superbakter, eshte ne gjendje te shkaktoje me shume vdekje se sa edhe vete virusi HIV dhe semundje te tjera te aparatit te frymemarrjes.
Ky lloj superbakteri eshte ne gjendje qe te zhvilloje mekanizme qe fuqizojne rezistencen ndaj antibiotikeve, dhe eshte ne gjendje te shkaktoje vdekje ne 50% te rasteve ku shfaqet.

ikub.al

Hello Kitty
12-04-2012, 20:49
Cilat jane simptomat?

bindi
14-04-2012, 21:08
Rrofsh moj vajze se na "gezove" me kete lajm,uroj qe askush te mos infektohet nga ky virus.