PDA

View Full Version : Prej duhanit mund tė marėsh Hiv


4x4
15-02-2010, 22:46
Duhani, qė tashmė dihet se ka lidhje me disa sėmundje, mund tė rrisė gjithashtu rrezikun e infektimit me HIV, virus qė shkakton sėmundjen e sidės, bėnė tė ditur sot kėrkuesit. Nė njė rishikim tė studimeve qė i pėrket lidhjes midis duhanit dhe virusit HI, mjekėt britanikė thanė se pesė nga gjashtė studime tė cilėt analizuan, treguan se duhanpirėsit kanė mė shumė shanse pėr infektim. Nėntė nga dhjetė studime tė tjera qė kanė tė bėjnė me kalimin nga HIV nė sėmundjen e lartpėrmendur nuk gjetur lidhje me duhanin. Dr. Andrea Furber dhe kolegė e tij, qė bėnė tė ditur zbulimet nė gazetėn pėr "Sėmundjet Seksualisht tė Trasmetueshme", thanė se duhani mund tė rrisė ndjeshmėrinė te virusi HIV, duke modifikur njė mori reagimesh ndaj sistemin imunitar. Kėrkimet treguan se duhani ėshtė shkaku kryesor i vdekjeve tė paevitueshme. Ai rrit rrezikun e infarkteve, problemeve me frymarrjen, mushkėritė dhe llojeve tė ndryshme tė kancerit. Rreth 40 milionė njerėz nė tė gjithė botėn janė prekur nga virusi HIV. Afėrsisht 5 milionė vetė u infektuan nė vitin 2005 dhe mė shumė se 3 milion tė rritur dhe fėmijė vdesin ēdo vit nga sėmundje e SIDĖS

SERAFIM DILO
04-07-2012, 14:03
Po prej Hiv-it mund te maresh nikotin ?

Skydive
04-07-2012, 17:33
Po prej Hiv-it mund te maresh nikotin ?

``respect``

USA NR1
04-07-2012, 18:22
Po prej Hiv-it mund te maresh nikotin ?

haha e mundshme eshte :)

tété
20-07-2012, 13:04
Me te lujt mendja ndonjehere kur sheh disa pyetje..ha ha ha

Loreal
16-04-2013, 12:47
Ketij shkrimi...mund ti fusesh vetem nje hahahahaha.