PDA

View Full Version : Cfare mendoni per mjekesine shqiptare?


inteligjenti
17-08-2011, 12:31
mua absolutisht me duket shume e keqe.Vetem para duan asgje tjeter.mjeket shqiptare sot nuk dine te bejne as nje grafi dhe te thone se cfare ke.Shume shpesh neper spitale nuk ka ilace.Disa spitale mbajne ere,disa i jane thyer muret,kurse disa kane mjete jo modrene por disa mjete te viteve 1990

utopia
17-08-2011, 17:37
Mjekesia shqiptareeee! Sa shume me duhet te shkruaj per kete teme. Marr shkas nga nje histori personale, jo fort e kendeshme, ku mjeket e qytetit ku jetoj ...tim e me e nxorren me kancer, me azotemi ne veshka, me ulcer ne stomak etj etj. Mami duhej vetem te kalonte nga kokrra ne insulin, meqenese ka disa vjet qe vuan nga diabeti. Nuk di ta pershkruaj ate situat ku isha vetem e qe me thonin pa piken e taktit, ose me fjale me te zgjedhura per ate qe ata kishin dal ne perfundim, qe i kishin ngelur dhe pak jave jete!!!!. "Ata dilnin ne perfundime, jo dyshonin" kjo me bente qe te mendoja shume gjera. Nuk pendohem qe rrafa 2 doktoresha dhe i thyva 3 gishta nje infermjere ( qe vidhte dhe ilacet e pacienteve). Do e riperserisja po te mundja. Kurse ne Tirane, situata me ndryshe, doktoret me te komunikushem, kishin hipoteza, me sqaronin per cdo analiz, cdo gje qe duhej bere, me pyesnin per cdo shqetesim qe mami kishte, pyesnin mamin per cdo gje. Di vetem qe ato 3 muaj qe mami ishte ne spital ishte tmerr. Nuk eshte se spitalet tona kane kushte shume te mira, ne Tirane di qe ka mjek shume te mire, profesionist ne punen e tyre. Do me pelqente qe ti ritakoja, thjesht per ti pershendetur e per ti rifalenderuar. Nuk e harroj perqafimin e nje doktori ne tr. Ai xhaxhi eshte vertet njeriu qe do me mbush me buzeqeshje sa here qe do e kujtoj.

SERAFIM DILO
17-08-2011, 23:51
Mjeksia shqiptare po perparon.Thone qe ka akoma dhe doktora e disa ndertesa qe i quajne spitale.
Megjithate ēdo gje eshte falas.Pa u futur ne spital....duhet paguash rojen.

S'ke ēti besh,jo te gjithe vendet kane fatin e madh te kene Kryeministin Doktor.I ka bere spitalet si Shqiperine.

Eshte sikur te vesh nje futbollist kryeminister,e te nesermen te heqi nga futbolli kategorin e pare,kategorin e dyte...E te lej vetem kategorin e trete.

peshkaqeni33
20-08-2011, 23:48
S'ke ēti besh,jo te gjithe vendet kane fatin e madh te kene Kryeministin Doktor.I ka bere spitalet si Shqiperine.

haha

Une do thosha e ka bere Shqiperin si spital(psikiatrik). Se i ka cmendur te gjithe shqiptaret.

SERAFIM DILO
21-08-2011, 00:33
haha

Une do thosha e ka bere Shqiperin si spital(psikiatrik). Se i ka cmendur te gjithe shqiptaret.

Hahaaaaaaaaaaaa.
Nje fare te drejte e ke o Peshkaqen,kot nuk thon;me thuaj me ke ri e te them kush je.

Por nuk duhet ti ulim meritat xhaxhi Saliut !.Ne te vertete e ka regulluar mjekesin shqiptare,e ka bere si ate perendimore.Ke qef te futesh neper spitale e farmaci.....I ka regulluar si asnje doktor tjeter:
Kur shkon ne spital duhet te shkosh me thes me lek,e te jesh i sigurte qe nuk mjaftojne.
Ndersa farmacit i ka bere me plan,ku ka Bar ka dhe Farmaci.Pastaj ke qef te kerkosh nje ilaē ne farmaci!.Farmacisti te pyet;"sa kokra do"!.Ne si injorant i pergjigjemi;qe duam nje konfeksjon ilaēi, jo karamele.
E pastaj thone qe Shqiperia nuk po perparon !.Ne kemi perparuar aqe shume...... sa dhe ilaēet i shesim me kokra.
Keshtu mos ja ul vleften Saliut !.Te pakten si Doktor,mjekesin e kemi te mbrekullushme.

peshkaqeni33
21-08-2011, 00:46
Hahaaaaaaaaaaaa.
Nje fare te drejte e ke o Peshkaqen,kot nuk thon;me thuaj me ke ri e te them kush je.

Por nuk duhet ti ulim meritat xhaxhi Saliut !.Ne te vertete e ka regulluar mjekesin shqiptare,e ka bere si ate perendimore.Ke qef te futesh neper spitale e farmaci.....I ka regulluar si asnje doktor tjeter:
Kur shkon ne spital duhet te shkosh me thes me lek,e te jesh i sigurte qe nuk mjaftojne.
Ndersa farmacit i ka bere me plan,ku ka Bar ka dhe Farmaci.Pastaj ke qef te kerkosh nje ilaē ne farmaci!.Farmacisti te pyet;"sa kokra do"!.Ne si injorant i pergjigjemi;qe duam nje konfeksjon ilaēi, jo karamele.
E pastaj thone qe Shqiperia nuk po perparon !.Ne kemi perparuar aqe shume...... sa dhe ilaēet i shesim me kokra.
Keshtu mos ja ul vleften Saliut !.Te pakten si Doktor,mjekesin e kemi te mbrekullushme.

Jo,jo! Larg qofte. Doli nga shkronjat e mia ndonje ide e till?!..:O
Dhe mesa kuptova une as nga te tuat...-jo- nuk ka dal nje gje e till.

Saliu te na rroje sa malet se edhe na do, edhe nga Evropa na mbron. Edhe bagetia shtohet e shumohet sa here vjen Saliu(taksambledhesit eSaliut) ne fshatin tone.

SERAFIM DILO
21-08-2011, 01:02
Jo,jo! Larg qofte. Doli nga shkronjat e mia ndonje ide e till?!..:O
Dhe mesa kuptova une as nga te tuat...-jo- nuk ka dal nje gje e till.

Saliu te na rroje sa malet se edhe na do, edhe nga Evropa na mbron. Edhe bagetia shtohet e shumohet sa here vjen Saliu(taksambledhesit eSaliut) ne fshatin tone.

Ashtu te lumte goja !.Te na rroje sa malet bashke me partine.
Mezi e kemi,e shyqyr qe e kemi.
Sikur te mos ishte Saliu,do kishim vetem spitale normale me doktore e farmaci me farmacist.

SystemA
08-09-2011, 19:17
Ashtu te lumte goja !.Te na rroje sa malet bashke me partine.
Mezi e kemi,e shyqyr qe e kemi.
Sikur te mos ishte Saliu,do kishim vetem spitale normale me doktore e farmaci me farmacist.
Gedafi ka nevoje per perkrahje,nga doktori

Jolene
08-09-2011, 21:02
Mos rensha ne duart e tyre -lutem-

SystemA
09-09-2011, 18:43
Mos rensha ne duart e tyre -lutem-
Me ngrihen qimet e kokes kur me thane,qe nje student mjekesie i tha te dashurve te mi: po ju pse prekeni??? Sa vine ketu cdo dite,si puna e juaj(ai qelbsi i eger)kur AI po jepte shpirt!
Do u beja KANIBAL per momentin,dhe jo me llape.Pike.
Pasojat nuk do vlenin fare!

Mistrece
21-09-2011, 15:14
Mjekesia shqiptare eshte ne nje nivel poshte zeros.

0011
21-09-2011, 15:59
Mjekesia shqiptare eshte turpi i botes,ne vitin 2009 vellai im beri nje aksident dhe me nje her u dergu ne sallen e rianimacionit, kur vajta per ta takuar u futa ne sallen e rianimacionit aty ishin 2 mjek me 2-3 infermiere ulur per pes pal qefe duke pir DUHAN si kur te ishin ne bar.

J-W
08-10-2011, 00:04
Cdo gje mund ta quash, por mjeksi JO. Turp per shtetin qe i mban, qofte mjeket dhe infermjeret qe jane te korruptuar dhe 90% nuk marin vesh fare, por edhe per ambjentet si stalla

peshkaqeni33
25-10-2011, 21:49
Kohet e fundit ka edhe propzime nga shoqeria civile qe emri kriminel te hiqet dhe ne vend te tij te perdoren emrat mjek dhe infermier. Ata te rrjepin me keq se kriminelet.
Dhe me e keqja me keta eshte se pasi te kane rrjepur, te lene te vdesesh i rrjepur.

SystemA
26-10-2011, 01:46
Kohet e fundit ka edhe propzime nga shoqeria civile qe emri kriminel te hiqet dhe ne vend te tij te perdoren emrat mjek dhe infermier. Ata te rrjepin me keq se kriminelet.
Dhe me e keqja me keta eshte se pasi te kane rrjepur, te lene te vdesesh i rrjepur.
Ata me diplome nuk kane faj,kur kqyrin ca bashibozuker qe me kurse X mujore bejne miliona!
Ketu me djeg mua dhe nuk po shkruaj me!
kaq.

peshkaqeni33
16-11-2011, 16:51
- Ku eshte Selimi? - Pyeta nje shok per nje fqinjin tim kur vajta ne shqiperi per here te fundit.
- Per ke Selim e ke fjalen? Per Selim Doktorin? - Me pyet
- Jo, - i thashe - per Selim hajdutin qe kam patur dikur komshi.
- Fjala hajdut nuk perdoret me. Ajo eshte nje fjale ne zhdukje. Tani perdoret fjala Doktor. Jo vetem se te gjithe doktoret po vjedhin pa dhune, por edhe per faktin se kane lene hajdutet pa pune. E kane shtrydhur popullin dhe hajdutet nuk kan cfare vjedhin me.

Mistrece
16-11-2011, 19:39
C'te mendoj? Kam bere te pamunduren te sillja jashte shtetit ate qe me ka bere koken per ta operuar. Kjo me siguri per besimin qe kam ne mjeksine tone....

SystemA
21-11-2011, 09:05
C'te mendoj? Kam bere te pamunduren te sillja jashte shtetit ate qe me ka bere koken per ta operuar. Kjo me siguri per besimin qe kam ne mjeksine tone....
Personalisht nuk me kushtoi shume per ate qe me solli ne jete!
Komplet me kushtoi 80 euro(llogari pa vlere kjo).
Si perfundim doli: shume e ndjeshme.
Zemra top ketu.
Atje:hajde sot,neser,pasneser,mbas nje jave po nuk doli diagnoza e duhur......
Per AI e kam peng ne zemer:(

Mistrece
21-11-2011, 19:48
Personalisht nuk me kushtoi shume per ate qe me solli ne jete!
Komplet me kushtoi 80 euro(llogari pa vlere kjo).
Si perfundim doli: shume e ndjeshme.
Zemra top ketu.
Atje:hajde sot,neser,pasneser,mbas nje jave po nuk doli diagnoza e duhur......
Per AI e kam peng ne zemer:(

Edhe mua nuk me kushtoi asgje per ate qe me ke bere koken (me beri koken them per te dy prinderit) eshte pse vlera ishte 20-fishi i asaj me siper.

Ne Shqiperi nuk e mora mundimin fare...e dija ēfare do thoshin.
Per Ajo e kam edhe une peng ne zemer. :)

21-11-2011, 21:44
Mos rensha ne duart e tyre -lutem-

Amin , gjithashtu

daniel00
21-11-2011, 22:01
Tropikale ... Zere se te zune ethet ne xhungel dhe te kuron magjistari i fisit kanibal .

SystemA
22-11-2011, 08:20
Edhe mua nuk me kushtoi asgje per ate qe me ke bere koken (me beri koken them per te dy prinderit) eshte pse vlera ishte 20-fishi i asaj me siper.

Ne Shqiperi nuk e mora mundimin fare...e dija ēfare do thoshin.

Nejse pa hyre ne llogari sa kushtoi(fundja prinderit tane,AJO dhe AI).
Me AJO u qetesova ketu(e kam MJEKUN vertet FLORI,pa shaka kesaj rradhe).
Vete me tha apo propozoi: kjo metode eshte e sigurte,por te kushton 80 euro(si llogjike gjermane,humane individuale,sepse eurot shkonin ne llogarine e kases shendetesore,dhe jo ne xhepin e tij).
Per AI atje ne MEMEdhjeur tone shume te dashur human,jo e lane por i bene dhe moral kafsheror atyre sot qe jane gjalle akoma.
Kam shkruar per kete...
Nejse fajin vete e kam,nuk gjej justifikim...nuk kam perse!
klm

iDeA
30-11-2011, 23:06
Ishallah mos u katandisesha te arrije ne duart e tyre.
Kam patur nje njeri te semure ne familje, kemi hequr te zezat, cfare s'lam spitale klinika private etj. Por nuk e shpetuan.
Nuk kam besim ne radhe te pare per higjenen, per kurimet dhe identifikimin e semundjes. Nuk kam deshire as ti vizitoje jo me te vete dhe te besohem ne duart e tyre...me bejene te qaje sa here qe kam shkuar nga era..nga njerezit qe qarkullojne sepse tregojne mjerim ekonomik dhe shendetesor...
Kete vit kam pare vetem spitalin ushtarak ne kujtim te personit dhe ika....sdua te ve me kembe.

SystemA
02-12-2011, 07:54
Ishallah mos u katandisesha te arrije ne duart e tyre.
Kam patur nje njeri te semure ne familje, kemi hequr te zezat, cfare s'lam spitale klinika private etj. Por nuk e shpetuan.
Nuk kam besim ne radhe te pare per higjenen, per kurimet dhe identifikimin e semundjes. Nuk kam deshire as ti vizitoje jo me te vete dhe te besohem ne duart e tyre...me bejene te qaje sa here qe kam shkuar nga era..nga njerezit qe qarkullojne sepse tregojne mjerim ekonomik dhe shendetesor...
Kete vit kam pare vetem spitalin ushtarak ne kujtim te personit dhe ika....sdua te ve me kembe.
Ata mjeket aty tek SU kishin studiuar jashte trojeve tona,nuk ka rendesi ku se fillojne paragjykimet....
Edhe spitali civil ishte model ne pasterti,materniteti po se po.
Edhe atje kishin studiuar jashte.
Po,kishte korrupsion edhe atehere: nje sheleg te majme,pule apo sorre ndoshta lepuj te eger!
Por dhe humanizem kishte(ishte pa leka)
Mbaroje pune.
Sot nje kacurrel kokpalare,qimegjate dhe derr bien ere!
Dhe keta zhulamanet kane zgjedhur profesionin gabimisht,perfitojne ne fakt!
Nejse,Jil Sander ne floke qelbesh me vone!
lg

magnus
07-03-2012, 00:49
Spitalet e shqiperise jane me keq se te afrikes, pisllik i madh, jo profesionalizem, por une cuditem si i quani doktora keta hajvane, hajdute ordinere....keta jane ti shkosh te gjithe ne hell, nga i pari tek i fundit.

SERAFIM DILO
07-03-2012, 01:00
Eshte modernizuar shum.
Kryeministri e ka organizuar qe te paguash edhe rojen tek dera.

busavata
07-03-2012, 01:05
Eshte modernizuar shum.
Kryeministri e ka organizuar qe te paguash edhe rojen tek dera.

Thaqi , a po ?

magnus
07-03-2012, 01:08
kryeministri, ai po, esht daktor:p

SERAFIM DILO
07-03-2012, 01:16
Thaqi , a po ?

Ne mund te mburremi me mjekesin se e kemi kryeministrin doktor.
I ka bo spitalet qe edhe Gjermania po mer shembull.

Socio
08-03-2012, 21:18
Ide e mire do te ishte !

PuffetiNa
08-03-2012, 21:23
...Mire se erdhe ne Tirone

Lutu qe te dalish i gjall ! :(

Skydive
27-03-2012, 15:41
Spitalet e shqiperise jane me keq se te afrikes, pisllik i madh, jo profesionalizem, por une cuditem si i quani doktora keta hajvane, hajdute ordinere....keta jane ti shkosh te gjithe ne hell, nga i pari tek i fundit.

Te njejten gje kam degjuar dhe une
Te them te drejten me vjen shume keq qe eshte kjo gjendje keshtu ne vendin tone

Irfan CANA
27-03-2012, 19:15
Mjekėsia shqiptare nuk ėshtė pėr t'u nėnēmuar aq shumė,sipas disave qė bėnė pa kriter real.Duhet cekur mangėsitė,propozime mė tė mira dhe ide mė tė bujshme.Nė tė kundėrtėn,"cikrrime" tė ca tekstshkruesve s'kanė cvlerė dhe pėr atė duhet tė pyesin veten,pse llomotitėn kot!

Hajla
28-03-2012, 02:41
m v'jen keq por duhet t'them Te korruptum...:O..ndoshta,me pak si Qeverit.....:p

Hajla.

Hello Kitty
28-03-2012, 05:01
Qe pas ikjes time ne '90 nuk me ka rene rasti te shkoj ne spitalet e Shqiperise, por gjendjen e marr me mend se si mund te jete. Te vetmen rutine qe kurre nuk do ta nderroja, do ishte se akoma do shkoja tek dentisti qe kam pasur.

Irfan CANA
28-03-2012, 19:20
Dėshirė tė sinqertė dhe mjaft interesante e shprehe z.Hello KITTY!

SystemA
31-03-2012, 14:20
Mjekėsia shqiptare nuk ėshtė pėr t'u nėnēmuar aq shumė,sipas disave qė bėnė pa kriter real.Duhet cekur mangėsitė,propozime mė tė mira dhe ide mė tė bujshme.Nė tė kundėrtėn,"cikrrime" tė ca tekstshkruesve s'kanė cvlerė dhe pėr atė duhet tė pyesin veten,pse llomotitėn kot!
Tashti njeriu jeton ne Hene ose ne Toke.
As mish as peshk,mendimi jem.
Edhe kur humbet nje familiar te dhemb.Ne ate sistemin mjekesor MISERABEL.
Nuk behet fjale per aftesite e mjekeve me shkolle.
Behet fjale per kokpalaret!SHQIP.

shoku_tanku
31-03-2012, 15:26
nuk mendoj fare..kam hall se me prishen nervat po ta coj mendjen ne kete teme.

kam bere timen nje shprehje te gjyshit(njeriu duhet te behet doktor i vetes)perpiqem te kapem me thonj pas kesaj thenieje per te mos rreshkitur ne kasaphanen e quajtur,mjekesi shqiptare...

Irfan CANA
03-04-2012, 17:26
Mjekėsinė shqiptare,ēfarė do qė tė jetė,duhet respektuar dhe dashtė,sepse ėshtė e jona.I vie erė Ilirishtes dhe Pellazgėve tė vjetėr,nė tė kundėrtėn,do t'ipnim me 10,15,apo 2o mijė Euro pėr operacione trupore, jashtė vendit tonė.

Skydive
07-06-2012, 20:07
Me duket me vend ky certifikim per bluzat e bardha.

Riēertifikimi i bluzave tė bardha

Pėr bluzat e bardha diploma nuk do tė jetė mė kriteri i vetėm pėr tu punėsuar. Qėndra Kombėtare e Edukimit nė Vazhdim ka shpallur planin kombėtar tė aktiviteteve tė edukimit nė vazhdim falė tė cilave tė gjithė punonjesit e shėndetėsisė do tė sigurojnė kreditet e nevojshme pėr t’u ricertifikuar. Numri i detyrueshėm i krediteve pėr ciklin e pare 2011-2014 ėshtė 150, ndėrsa ai pėr gjithė ciklet pasuese 250. Kreditet mund tė fitohen pėrmes pjesėmarrjes nė konferenca, seminare, trajnime tė zhvilluara brėnda dhe jashtė vendit apo edhe aktivitete tė tė mėsuarit nė distancė, pune individuale kėrkimore e shkencore. Nė rast se profesionistėt e fushės sė mjekėsisė nuk arrijnė dot numrin e krediteve atyre do tu duhet ti nėnshtrohen njė provimi njohurish e kompetencash. Nėse dėshtojnė u ndėrpritet kontrata me institucionin pranė tė cilit janė punėsuar. Shumė mjek deklarojnė se nuk ndihen aspak tė shqetėsuar pėr tė grumbulluar kreditet, por problemi qėndron tek bluzat e bardha nė zonat rurale, pasi e kanė tė vėshtirė tė ndjekin seminaret ne Tiranė. Nė parim gjithēka duket premtuese pasi riēertifikimi i bluzave tė bardha do tė kryhet ēdo pesė vjet. Ne gjithė kėto vite tranzicioni askush nuk ishte i interesuar pėr thellimin e njohurive. Si pasojė ėshtė ndjerė mungesa e emrave tė mėdhenj tė fushės sė mjekėsisė tė cilėt parėsore nuk kishin lekun por dijen. Tė shpresojmė qė pas disa vitesh mjek mė i mirė tė mos jetė ai qė e ka tarifėn mė tė lartė
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/02/20100412032521_artikull.jpg

SystemA
08-06-2012, 10:34
Mjekėsinė shqiptare,ēfarė do qė tė jetė,duhet respektuar dhe dashtė,sepse ėshtė e jona.I vie erė Ilirishtes dhe Pellazgėve tė vjetėr,nė tė kundėrtėn,do t'ipnim me 10,15,apo 2o mijė Euro pėr operacione trupore, jashtė vendit tonė.
Juve ngaterroni patriotizmin me profesionalizmin ose detyren e zanatit.
Mos e provofsh te semuresh atje?
Sa per ketu jam operuar vete.
Asnje cent nuk me kushtoi(perjashto sherbimin sanitar e perditshem 15 euro ne dite).
Nejse nuk e di si funksionon aty sistemi shendetesor ku banoni juve.
@Ymer Prizreni
Shkruani dhe dicka me teper,n.q-se(deshiroj kurre jo) ju ka ndodhur apo ndonje tjetri.
KLM.

tété
20-07-2012, 13:26
Kaq hidhshmeri per mjekesine shqipetare.... Kaq urrejtje, percmim, dhe mllef..

Natyrisht qe nuk mundem tju kundershtoj shume prej jush sepse i kam pare edhe vete si punojne por nuk mundet ti fusni te gjithe ne te njejtin kallup...
Ka mjek te keqinj, ashtu si ka edhe mjek te mire. Por mbi te gjitha (me cpo shoh nga shkrimet) ka mjeke qe kane nje moral dhe ndergjegje ne pune dhe te tjere jo. Por kjo nuk ka te beje domosdoshmerisht me zotesine e tyre dhe do ti ndaja keto dy gjera.
Per zotesine, nuk do te guxoja te flisja sepse nuk me takon te prononcohem (kjo vlen edhe per te tjeret..)

Per moralin e tyre kam pershtypjen qe, megjithese ajo qe thoni eshte e drejte, jo gjithshka varet nga mjeket. Paraja i ka cthurur te gjitha bile edhe betimin e Hipokratit qe te gjithe mjeket bejne ne fund te studimeve te tyre. Perse? Si mendoni juve, a eshte normale qe nje profesion qe shpeton jeten e njerezve te paguhet 300 000 leke te vjetra rroge ne muaj? Nuk po i mbroj, thjesht po mundohem qe mos te hedh edhe une helm ne kete forum.

Pashe nje shkrim te Systemit mbi nje personin e aferm: Eshte turp menyra si ka reaguar ai mjek dhe tregon me se miri qe ata mendojne vetem per leket dhe kane harruar detyren e tyre kryesore..

Si perfundim, ata kane shume faje, por jo te gjitha..

Altruista
02-08-2012, 21:36
Mjeket me te mire ne bote . Me mungesa te theksuara mjetesh moderne po te pergatitur duke te dhene diagnozen thjeshte nepermjet pershkrimit te pacientit edhe pa bere analiza te pafundme. Flas per mjeket e vjeter edhe jo te korruptuar nga sistemi LEK.

Me thoni kujt i ka ndodhur te kete pasur nje pacient , tek i cili mjeket shqiptare kane dhene diagnozen KANCER MALINJ,,, dhe e kane shpetuar nga vdekja spitalet neper bote?

Ne c'kushte mizerabel per shkak te sistemit demokratik me shume pa drita sesa me drita,, punon nje qender poliklinike ne bote?

Kush prej jush ka marre nje recete me ilace nese pc i mjekut te familjes del jashte perdorimit ,,jashte Shqiperise?

A e dini c'pagese mujore ka nje mjek qofte dhe fillestar ne bote?

Per mendimin tim mjeket e vjeter e te pakorruptuar jane njerzit ideale qe i jane perkushtuar totalisht betimit te Hipokratit.

Presim keta mjeket e rinj te dale nga duart "e pastra" te provimeve me pagese ,, e me pas diskutojme per gjendjen qe do te shohim.

Linda
02-08-2012, 22:10
Para 3 viteve,kisha shtruar nipin tek spitali i femijeve.O zot ēte shikoje aty,pislliku i madh ne kulm:( te filloje qysh nga banjot,mirembajtja e dhomes,"lavamani" i thenēin,mirimangat mir qe nuk i jepje doren, krevatet,qe dysheket ishin o zot,ēte them,se ēarēafet dhe jastiket i mernin nga shtepija:( mjeket qe as nuk e ēanin koken per te semuret:( (qe ishin femije) per ato tenxhere,qe ishin qysh ne kohe te Enverit( at'here ishin tenxheret,qe shkelqenin)kurse tani ishin sterr te zeza,te vinte per te vjell kur i shikoje,dhe jo te haje nga ato tenxhere(mjer ato qe vijn nga rrethet:( ) O zot mos u befshin njerzit per spitale,se te mer frika:(:(

Rex
03-08-2012, 10:01
Nga pervojat personale kam dalur ekstremisht i zhgenjyer. Kam pasur raste me disa familjar dhe secilen here kam ngelur me pershtypje te keqija...perveq ne rastin e fundit qe ishte javen e kaluar.

Behet fjale per repartin e pediatrise ne QKUK (Prishtine), i cili me te vertete nuk kishte asnje perjashtim nga spitalet private qe kane mbire si kerpudhat pas shiut. Aty, duke filluar nga sjellja e rojtarit, motrave medicinale e deri te mjeket ishte cdo gje ne rregull. Nuk mungonte pastertia, barnat, kujdesi 24 ore etj. Per ushqimin nuk mund te flas sepse nuk behej fjale qe te lejoja gruan qe te ushqehej nga kuzhinat e spitaleve.

Gjithashtu as sindroma e korrupsionit nuk ekzistonte, me nje perjashtim qe nuk e di se a mund ta quaj korrupsion apo jo, e per te cilin do te shkruaj me poshte.

Eshte bere e zakonshme qe kur mjeku te keshillon per ndonje analize, e cila nuk behet ne spital, qe te te tregoj edhe adresen se ku ta besh analizen. Pra, nga dhjetera laboratore private qe ekzistojne ne Prishtine, mjeku te tregon njeren prej tyre me adrese te sakte, ne te cilen te keshillon qe te dergosh mostrat. Nuk nevojitet ndonje logjike e madhe qe te kuptohet se mjeku e ka nje % te caktuar te ai laborator. Pra, nuk e di se a llogaritet korrupsion apo jo, kur e kemi parasyshe se cmimet jane ne te gjithe laboratoret njesoj.


Ndersa rasti i parafundit ishte me nje familjar pak me te larget por per te cilin u kujdesa une qe nga fillimi e deri ne fund. Aty i kam perjetu disa nga ditet me te keqija te jetes time. Per te njejtat simptoma tre versione te ndryshme nga tre mjek te ndryshem, korrupsion maksimal, perkujdesje minimale etj etj.


Nje nga rastet ishte kur i dergova ca rezultateve te analizave te mjeku qe kishte marre rastin persiper dhe, edhe pse ishte ne zyren e tij dhe ne orar te punes, me keshilloj qe rezultatin e analizes t'ia dergoj pasdite ne ordinance private per lexim. Leximi i rezultatit te analizave zgjati me pak se 1 minute dhe cmimi ishte 15 euro.
Tjeter, per nje CT na keshilluan qe ta bejme ne privat (cmimi diku 120 euro, nese nuk gaboj) sepse, sipas tyre, ne CT te spitalit mund te vonohet deri ne 2 muaj. Ne rregull, u krye edhe CT te privati dhe u dorezua. Por, pas nja 2-3 ditesh erdhi nje pacient tjeter, familjaret e te cilit padyshim qe kishin lidhje ne spital, dhe CT e tij u krye brenda 24 oresh.

Ne kete repart, pyetja e pare qe iu be pacientit nga ana e mjekut ishte 'si qendroni materialisht'?!

Eshte fjala per repartin e mushkerive ne QKUK. Pastertine, perkujdesin, korrektesine etj...po i permbledhi me nje fjale te vetme - KATASTROFALE!


Nese deshironi te keni nje perfytyrim real te gjendjes se mjeksise ne Kosove, atehere rasti/shembulli i dyte eshte shume me i pranishem se i pari. I pari mund te sherbej si shembull per repartet e tjera. Shembull i rralle, nese jo i vetmi.

Loreal
16-04-2013, 13:11
Nuk mund ti pergjithesoj,por ka nga ata qe para kohe te qojne drejt vdekjes!Sidomos neper ca ordinanca private:S

SystemA
08-06-2013, 11:40
Nuk mund ti pergjithesoj,por ka nga ata qe para kohe te qojne drejt vdekjes!Sidomos neper ca ordinanca private:S
Po vazhdoj une se mora nje telefonate nga atdheu i dashur per disa ilace qe jane blere atje.Do keshillohem me mjekun perkates dhe pastaj do shkruaj emrat e ilaceve.Behet fjale per nje person familiar timin.Kerkova pak per kuriozitet dhe ketu jemi ne vend te dyte per kushtet:

http://www.zentrum-der-gesundheit.de/versandkosten.html

PS: i bertita ne tel.personit familiar dhe i thashe,do me pyesesh mua heren tjeter per ilacet.
Kaq dhe kalofshi bukur sot te gjithe!

BATO
08-06-2013, 12:17
http://www.zentrum-der-gesundheit.de/versandkosten.htmlKy ilaē qė nė Gjermani kushton 3 euro e 95 cent, nė Shqipėri bėn 35 euro rrumbullak!

Mjekėsinė e kemi tė mirė, se kryetari ynė ėshtė doktor vetė dhe i kushton njė rėndėsi tė veēantė mjekėsisė.

Doktori i ka shėruar zemrat e gjithė shqiptarėve, duke ua lehtėsuar vuajtjet dhe hallet, e duke e bėrė Shqipėrinė vendin e dytė nė Evropė pėr zhvillim ekonomik, pas Gjermanisė.

MICI
08-06-2013, 12:26
Ky ilaē qė nė Gjermani kushton 3 euro e 95 cent, nė Shqipėri bėn 35 euro rrumbullak!

Mjekėsinė e kemi tė mirė, se kryetari ynė ėshtė doktor vetė dhe i kushton njė rėndėsi tė veēantė mjekėsisė.

Doktori i ka shėruar zemrat e gjithė shqiptarėve, duke ua lehtėsuar vuajtjet dhe hallet, e duke e bėrė Shqipėrinė vendin e dytė nė Evropė pėr zhvillim ekonomik, pas Gjermanisė.

Bravo Bato !

SystemA
08-06-2013, 16:44
Ky ilaē qė nė Gjermani kushton 3 euro e 95 cent, nė Shqipėri bėn 35 euro rrumbullak!

Mjekėsinė e kemi tė mirė, se kryetari ynė ėshtė doktor vetė dhe i kushton njė rėndėsi tė veēantė mjekėsisė.Pra 900% me shtrenjte!
Shtet KRIMINEL.
Puhhhhhhhhhhhhhh

tipi engjellor
08-06-2013, 21:01
kerkah nuk jemi fare me mjeksin si ne ate shtetrore poashtu edhe ne ate private.....punohet pa pike pergjegjsie ne te dy anet.....

SystemA
08-06-2013, 22:09
kerkah nuk jemi fare me mjeksin si ne ate shtetrore poashtu edhe ne ate private.....punohet pa pike pergjegjsie ne te dy anet.....

Po ku jemi NE mire???????????????????
KU?
Me genjeshtrat e sale shtriges.

IronMan
09-06-2013, 14:31
Nuk arrij dot te shoh nje shkrim qe te marre ne analize sic duhet sistemin tone mjekesor! Ok, askush nuk e mohon faktin qe puna e lekeve nuk ekziston dhe eshte mjaft i theksuar por une do ta shihja kete teme nga nje pike tjeter kendveshtrimi:
- Shume prej jush e dine se sa paisje ka neper spitalet tona! Nuk mund te mendohet se mund te arrihet ne nje diagnoze pa pasur mjetet e duhura! Ata qe jane jasht shtetit (mua perfshire) e dine mire se ca analizash behen kur kerkohet nje diagnoze! E dine fare mire qe tomografite, rezonancat, shintigrafite, PET, SPECT etj jane gjera te perditshme! Duhet ta pranojme: NUK KEMI FUQINE FINANCIARE PER TE ARRITUR NIVELE TE ATILLA! Te gjithe e kemi te lehte te themi qe jo ska ket jo ska ate. Eshte e pamundur nda ana jona psh te perdorim ilaēe qe kushtojme me mijera euro (ku mund te permend disa antibiotike te fundit qe nje doze e vetme shkon tek 1000 euro dhe ato jepen per te pakten 7 dite si terapi) por ama mund te behet dicka qe situata te mos shkoje deri ne ate pike! Nuk i kemi ato fonde dhe per kete te jemi te gjithe te vetedijshem!
- Edukata e popullates! Ta pranojme: Jemi nje popull qe i leme gjerat derisa te na vije laku ne fyt. Sa prej nesh bejne analiza ose harxhojne leke per shendetin jasht momenteve kur mberrijne te semure ne maksimum. Sa prej nesh jane te njohur me semundjet? Sa prej nesh bejne analiza ose nje kontroll per nje mamografi, ose nje elektrokardiograme, ose nje analize gjaku thjesht per kontroll? Tani, pyetja tjeter eshte sa harxhohet per te blere rroba qe ndoshta do perdoren per nje here te vetme?
- Sistemi mjekesor ne Shqiperi ka shume probleme qe vijne kryesisht nga mungesa e reformave te duhura! Te gjitha keto gjithsesi cojne drejte per drejte ne sferen politike sepse jane ata qe duhet ti kryejne keto reforma. Por si mund te kryhen keto reforma kur ne Ministri te Shendetsise eshte me bere feste kur vjen nje minister qe eshte i fushes? Thenia eshte e thjeshte dhe mund ta pershtas ne gjuhe te popullit "Kur mocja nuk osh, minjt bojn dasem"! Kur nuk ka nje sistem qe i kontrollon, atehere normalisht do dalin lloj lloj stereotipesh! Keshtu qe ne maje te te gjitha problemeve eshte serish politika, sepse per sa kohe ajo e neglizhon kete fushe, pasojat do te jene shkaterruese!
Nuk ka dyshim qe pesha e shendetsise me kalimin e kohes do te rritet derisa te behet edhe me pak i perballueshem dhe kjo sepse po rriten dita dites semundjet kronike, menaxhimi i te cilave kushton jo pak!

Nuk pashe asnje postim qe te tregoje te pakten nje rast ku jane hasur me nje mjek qe eshet sjellur sic duhet dhe ka bere sa ka mundur (brenda mundesive natyrisht) ne interes te pacientit! Nuk ka persona te tille? Nese nuk i sillte edhe keto raste per te analizuar se cfare e dallon kete nga te tjeret, atehere ndryshoni titullin e temes!

shoku_tanku
09-06-2013, 15:20
Jemi edhe vete fajtore sepse nuk i denoncojme rastet korruptive dhe vazhdojme ti paguajme mjeket nen dore.Por qe eshte bere nje situate jashtezakonisht e padurueshme kjo eshte e padiskutueshme.Po mar si shembull sanatoriumin.Pata fatin e keq te shkoja perpara gjashte vjetesh dhe pata serish fatin e keq te shkoja tani afer.Perpara gjashte vitesh ishte ferr por tani ishte akoma edhe me keq.Pervec permiresimit njefaresoj te kushteve higjenike,ishte shtruar me pllaka,nderruar dyer e dritare e te tjera kesisoj,sherbimi ndaj pacientit ishte perkeqesuar.Dhomat ishin te mbingarkuara me njerez qe ju sherbenin te afermve.Gje qe ne nje spital semundjesh infektive si sanatoriumi duhet te jete rreptesisht e ndaluar.Infermieret neglizhonin ne punen e tyre.Doktoret nuk te fusnin ne salle te operacionit nese nuk shikonin me pare leket.Kur pyesje ndonje se kush ishte drejtori te pergjigjeshin se nuk e njihnin.Dinin vetem se ishte i emeruar politikisht dhe swe nuk ia kishin pare ndonjehere fytyren.Me pak fjale nje corganizim total.Ne presim qe gjerat te rregullohen por ato vazhdojne te perkqesohen ne menyre te frikshme..

SystemA
12-06-2013, 16:21
Ky ilaē qė nė Gjermani kushton 3 euro e 95 cent, nė Shqipėri bėn 35 euro rrumbullak!

Mjekėsinė e kemi tė mirė, se kryetari ynė ėshtė doktor vetė dhe i kushton njė rėndėsi tė veēantė mjekėsisė.

Doktori i ka shėruar zemrat e gjithė shqiptarėve, duke ua lehtėsuar vuajtjet dhe hallet, e duke e bėrė Shqipėrinė vendin e dytė nė Evropė pėr zhvillim ekonomik, pas Gjermanisė.

E para a ka ndonje mjek/e apo farmacist/e ne forum se dua ti pyes per cfare perdoren keto ilace: Nistatina dhe Buskol?
@Bato ose Eurostar(se ti banon atje) mbase me ndihmoni!!!!
Se nuk deshiroj te shkruaj gabim
Do <zoti> jam une gabim,se e bleva ilacin KETU me porosin e mjekut!
PS: po me doli ndryshe per atje...........??????????????????????
Flm.

ledion
12-06-2013, 16:22
po nuk pate lek
te lon me vdek !

SystemA
12-06-2013, 16:42
po nuk pate lek
te lon me vdek !
Me e keqja eshte kur leket i paguan edhe.................
Sdeshiroj te shkruaj me kot.
Po ja paten dhen gabim njeres,do lexosh qe ja thyne kafken njonit,ose nonjones.
E kam seriozisht.

ledion
12-06-2013, 17:02
Me e keqja eshte kur leket i paguan edhe.................
Sdeshiroj te shkruaj me kot.
Po ja paten dhen gabim njeres,do lexosh qe ja thyne kafken njonit,ose nonjones.
E kam seriozisht.


Nuk thu zoti na rujt
dhe ishalla nuk bohemi per spital,
.............
se do bjere ndonje infermjere ndashuri me ne :D

Rex
12-06-2013, 18:54
E para a ka ndonje mjek/e apo farmacist/e ne forum se dua ti pyes per cfare perdoren keto ilace: Nistatina dhe Buskol?
@Bato ose Eurostar(se ti banon atje) mbase me ndihmoni!!!!
Se nuk deshiroj te shkruaj gabim
Do <zoti> jam une gabim,se e bleva ilacin KETU me porosin e mjekut!
PS: po me doli ndryshe per atje...........??????????????????????
Flm.

Nistatina eshte bar (pika) kunder myshqeve ne zorre. Zakonisht keto myshqe shfaqen si rezultat i perdorimit te tepruar te antibiotikut. Me sa e di une perdoret edhe ne rastet kur kemi te bejme me renie te imunitetit.

Per barin tjeter nuk kam degju.

SystemA
12-06-2013, 20:06
Nistatina eshte bar (pika) kunder myshqeve ne zorre. Zakonisht keto myshqe shfaqen si rezultat i perdorimit te tepruar te antibiotikut. Me sa e di une perdoret edhe ne rastet kur kemi te bejme me renie te imunitetit.

Per barin tjeter nuk kam degju.
Faleminderit REX.
Te detyrohem dicka,mbase shume-shok-``16``
Ky eshte ilaci qe me dha mjeku:

SystemA
12-06-2013, 20:13
Nistatina eshte bar (pika) kunder myshqeve ne zorre. Zakonisht keto myshqe shfaqen si rezultat i perdorimit te tepruar te antibiotikut. Me sa e di une perdoret edhe ne rastet kur kemi te bejme me renie te imunitetit.

Per barin tjeter nuk kam degju.
Sorry,jo mbase por eshte!
U nxitova.

Rex
12-06-2013, 20:17
Faleminderit REX.
Te detyrohem dicka,mbase shume-shok-``16``
Ky eshte ilaci qe me dha mjeku:

Me nder qofsh. E kam ble tash vone, per dike tjeter, dhe e kisha te fresket ne koke.

``2``

SystemA
12-06-2013, 20:22
Me nder qofsh. E kam ble tash vone, per dike tjeter, dhe e kisha te fresket ne koke.

``2``
Tu rrit nera!
Jam per pune neser..

alnosa
12-06-2013, 22:11
Mos te coft zoti , te vdesin me pahir 😨

SystemA
12-08-2013, 18:44
Rra diku dikur pestie apo kolera.
Njerzit po vdisnin,dhe i morren mendimi nje jude.
Minjte futi ne fuci me drrasa,teoria e cifutit!
Mbaroi kolera kur liruan minjte!

ciarli
04-05-2018, 10:10
..mjekesia shqiptare i ngjan asaj foshnjes se vogel qe nuk ka ide te saja por qan dhe ankohet derisa prinderit ta qetesojne! por gjithsesi mjeket shqiptare jane infermjere te devotshem te mesimeve mjekesore edhe pse nuk kane force per iniciativa te lira!

Buzeqeshje
04-05-2018, 10:24
Mjeket kryesisht te vjetrit jane goxha te mire por rrogat e ulta dhe kushtet mizerable te spitaleve tona i bejne te kthehen ne matrapaz dhe lekist.