PDA

View Full Version : 17 vjeēarja qe zbulon nje kure kunder qelizave kancerogjene


bindi
10-12-2011, 20:17
Si 17 vjeēare zbuloi ilaēin qė vret kancerin (Video)

Berlin, 10 dhjetor – Angela Zhang quhet e reja e cila ia doli tė zhvillojė nano grimcat qė mund tė futen nė organizėm dhe tė cilat pastaj shkatėrrojnė qelizat e kancerit. Pėr kėtė zbulim ajo fitoi shpėrblimin prej 100 000 dollarėsh nė garėn e organizuar nga kompania gjermane Siemens.

Gjermania e re ia doli tė prodhojė nano grimca qė mund tė dėrgohen direkt nė tumor me ndihmėn e ilaēit salnomicin. Kur arrijnė nė vendin e duhur, nano grimcat shkatėrrojnė qelizat amė tė kancerit, duke pamundėsuar shumėzimin e qelizave tė sėmura.

Mirėpo, ajo shkoi edhe njė hap mė tutje dhe nė kėto nano grimca futi elemente tė arit dhe hekurit, qė mundėsojnė kontroll mė tė lehtė dhe joinvaziv tė tumorit me ndihmėn e CT skanerit dhe fotoakustikės.

Ajo deklaroi se pėr zhvillimin e kėtij projekti vendosi pasi kuptoi se cila ėshtė shkalla e vdekshmėrisė te pacientėt e trajtuar me ilaēe tė ndryshme. Qelizat amė tė kancerit janė rezistuese ndaj shumė formave tė ndryshme tė mjekimit, kėshtu qė ajo vendosi tė fokusohet nė zgjidhjen e kėtij problemi.

Angela ka vetėm 17 vjet, kurse gjatė vitit 2009 ajo i ka kaluar mbi 1 000 orė nė laborator duke zhvilluar nano grimcat. Dėshirė e madhe e saj ėshtė qė njė ditė tė bėhet profesoreshė hulumtuese.

http://www.koha.net/?page=1,7,80159

USA NR1
11-12-2011, 11:09
kjo eshte,do i ndihmon shume njerezve,bravo

Hello Kitty
09-05-2012, 01:48
Si 17 vjeēare zbuloi ilaēin qė vret kancerin (Video)

Berlin, 10 dhjetor – Angela Zhang quhet e reja e cila ia doli tė zhvillojė nano grimcat qė mund tė futen nė organizėm dhe tė cilat pastaj shkatėrrojnė qelizat e kancerit. Pėr kėtė zbulim ajo fitoi shpėrblimin prej 100 000 dollarėsh nė garėn e organizuar nga kompania gjermane Siemens.

Gjermania e re ia doli tė prodhojė nano grimca qė mund tė dėrgohen direkt nė tumor me ndihmėn e ilaēit salnomicin. Kur arrijnė nė vendin e duhur, nano grimcat shkatėrrojnė qelizat amė tė kancerit, duke pamundėsuar shumėzimin e qelizave tė sėmura.

Mirėpo, ajo shkoi edhe njė hap mė tutje dhe nė kėto nano grimca futi elemente tė arit dhe hekurit, qė mundėsojnė kontroll mė tė lehtė dhe joinvaziv tė tumorit me ndihmėn e CT skanerit dhe fotoakustikės.

Ajo deklaroi se pėr zhvillimin e kėtij projekti vendosi pasi kuptoi se cila ėshtė shkalla e vdekshmėrisė te pacientėt e trajtuar me ilaēe tė ndryshme. Qelizat amė tė kancerit janė rezistuese ndaj shumė formave tė ndryshme tė mjekimit, kėshtu qė ajo vendosi tė fokusohet nė zgjidhjen e kėtij problemi.

Angela ka vetėm 17 vjet, kurse gjatė vitit 2009 ajo i ka kaluar mbi 1 000 orė nė laborator duke zhvilluar nano grimcat. Dėshirė e madhe e saj ėshtė qė njė ditė tė bėhet profesoreshė hulumtuese.

http://www.koha.net/?page=1,7,80159

A mund te dergohen keto "nano" per sherimin e palces/marrow bone cancer?

tété
20-07-2012, 13:29
A mund te dergohen keto "nano" per sherimin e palces/marrow bone cancer?

Natyrisht, por pasi te gjehet menyra me e mire por ti drejtuar drejt organit dhe indit te semure:)

Kjo qe ka zbuluar vajza nuk eshte trajtimi i kancerit por thjesht vektori apo transportusi i molekulave qe sulmojne qelizat kanceroze (detaj..)

Hello Kitty
20-07-2012, 23:34
Tété, e shikoj qe je dr Adhamudhi...haha. He pra , aktivizohu pak me shume ne keto temat e mjekesise dhe na sill ndonje keshille mjekesore te vlefshme!

Elina
09-04-2013, 08:06
Pija e “mrekullisė” qė vdes qelizat e kancerit dhe shėron trupin tonė nga njė sėrė sėmundjesh tė tjera!


Qarkullon prej shumė kohėsh, por ėshtė bėrė publike dhe ka marrė pėrmasa tė mėdha vetėm ditėt e fundit!
Pija e “mrekullisė” siē e kanė pagėzuar ėshtė shpikje e z. Steo i cili pretendon se ajo ju ruan nga qelizat e infektuara qė formohen nė trupin tuaj apo tė bllokoj zhvillimin e tyre.

http://alb-observer.albaniaobserver.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/04/Pija-300x224.jpg

Seto vuante nga kanceri nė mushkri. Ia kėshilloj kėtė pije njė botanistė shumė i njohur nga Kina. Kėshtu pėr tre muaj rresht e merrte rregullisht kėtė pije, tashmė shėndeti i tij ėshtė normalizuar dhe pastruar nga ēdo e keqe, padyshim qė kanceri nuk ekziston mė.
Pija nuk dėmton asnjė organ tė trupit tė njeriut dhe nuk krijon komplikacione.
Ėshtė si njė pije “mrekulli”! Ėshtė e thjeshtė.
Ju duhet njė rrėnjė panxhari, njė karotė dhe njė mollė qė kombinohen sė bashku pėr tė bėrė lėng! I lani mirė tė sipėrpėrmendurat, i prisni bashkė me lėkurėn nė copa – vendosini nė shtrydhėse frutash dhe menjėherė ju keni njė lėngė tė pijshėm. Ju mund tė shtoni njė sasi tė vogėl limoni pėr shije shumė mė tė freskėt./alb-observer.com/
Kjo pije ėshtė rezultateve pėr kėto sėmundje:

1. Shkatėrron qelizat kanceroze, tė cilat do tė zhvillohen dhe izolon qelizat e kancerit qė tė mos zhvillohen.
2. Parandalon sėmundjet e mėlēisė, veshkave pankreasit, dhe shėron ulēerė.
3. Fuqizon mushkrit, parandaluar sulmin nė zemėr dhe presionin e lartė tė gjakut.
4. Forcon sistemin imunitar
5. Bėnė mirė pėr shikimin, sytė, lehtėson sytė e skuqur dhe tė lodhur si dhe pastron perden.
6. Ndihmon nė eliminimin e dhimbjeve tė muskujve.
7. Desifikton duke ndihmuar funksionin e zorrės dhe eliminon kapsllėkun. Pra, bėnė lėkurėn tuaj mė tė shėndetshme dhe mė tė shndritshme.
8. Pėrmirėson erėn e keqe tė gojės, qė krijohet pėr shkak tė mostretjes dhe infeksioni nė fyt.
9. Tė qetėson nga dhimbjet
10. Ndihmomė tė sėmurin nga riniti alergjik.