PDA

View Full Version : Titulli pėr shqiptarėt


Skydive
14-04-2012, 16:18
Ajo qė Erkand Qerimaj ka bėrė tė enjten nė Kampionatin Europian tė Peshėngritjes nė Turqi ėshtė e jashtėzakonshme.

Sportisti i njohur shqiptar u shpall kampion i dyfishtė i kontinentit nė peshėn 77 kg, si nė dygarėsh ashtu edhe nė stilin e shtytjes, duke koleksionuar dy medalje tė arta, ndėrsa nė stilin e shkėputjes u rendit i dyti, duke u laureuar me medaljen e argjendit.

Pas kėtij suksesi tė mrekullueshėm, pasi Qerimaj ėshtė i pari Kampion Europe nė historinė e kėtij sporti pėr Shqipėrinė, vetė shkodrani ka rrėfyer emocionet e mėdha.

“Ėshtė njė rezultat shumė i madh, njė emocion i jashtėzakonshėm, u shpreh dje kampioni i ri i Europės. Fitoren ia dedikoj familjes sime dhe tė gjithė shqiptarėve, brenda dhe jashtė vendit. Momenti i ngritjes sė flamurit kuqezi, momenti kur po kėndohej himni shqiptar, mė dhuruan njė emocion vėrtet tė madh”.

Mė pas Qerimaj ka theksuar se ishte pėrgatitur shumė pėr tė arritur kėtė rezultat dhe ia doli me sukses. “Ishte njė objektiv i yni, pasi e dija qė i kisha mundėsitė. Ėshtė njė rezultat shumė i madh, pasi jemi nė prag tė Lojėrave Olimpike 2012”. Ndėrkohė, qė tė mėrkurėn Shqipėrisė iu bė njė padrejtėsi, pasi sot, pėrveē Erkand Qerimajt, duhej tė kishte edhe njė tjetėr kampione Europe. Bėhet fjalė pėr Romela Begajn, tė cilės, pas njė vendimi tė dyshimtė tė gjyqtarėve iu hoq e drejta pėr tė qenė ajo nė majėn e podiumit dhe fituese e titullit. “Ishte njė ndjesi shumė e keqe pėr mua, pasi ma hoqėn titullin pa tė drejtė. Por megjithatė unė ndihem moralisht njė kampione Europe. Pasi mbarova provėn e fundit, 5 minuta mė vonė u mblodh gjyqtari, pasi njė gjyqtar e ka menduar se ka pasur njė lėkundje shtanga. Por ajo nuk ishte lėkundje pėr tė mė ndihmuar nė shtytje, por thjesht frymėmarrja ime. Por ata vendosėn tė mos e merrnin parasysh kėtė provė. Ishte njė vjedhje, ishte njė vjedhje e medaljes sė artė. Tė gjithė gjyqtarėt mė pas mė kanė thėnė se ‘na vjen shumė turp tė tė dalim pėrpara, pasi gjithēka ishte e rregullt’”. Megjithatė, falė njė gare perfekte ajo arriti tė shpallet nėnkampione nė peshėn 58 kg dhe kampione Europe nė stilin e shkėputjes, duke koleksionuar njė medalje ari dhe dy argjendi. “Ambicia ime janė Lojėrat Olimpike 2012, dua ta pėrfaqėsoj Shqipėrinė denjėsisht. Besoj se do tė kemi ndihmėn e duhur nga tė gjithė faktorėt”, deklaroi nė fund Romela. Dje u ngjitėn nė pedanė edhe Endri Karina dhe Isa Bala, tė cilėt kanė dėshtuar nė peshėn 94 kg, duke mos u klasifikuar nė dygarėsh. Me medaljet e Qerimajt, Romelės, dhe atė tė bronztė tė Godellit, Shqipėria renditet e katėrta nė klasifikimin ekipor

Skydive
21-04-2012, 14:58
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/524411_298107973596950_100001932480143_698386_3097 67262_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/564806_298107993596948_100001932480143_698387_8559 47649_n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/535152_298108633596884_100001932480143_698392_2357 00180_n.jpg

Skydive
21-04-2012, 14:59
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/521944_298108653596882_100001932480143_698393_1317 937511_n.jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/524299_298108790263535_100001932480143_698396_7867 45851_n.jpg

Urimet me te mira

Skydive
21-04-2012, 15:00
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/383414_298107893596958_100001932480143_698384_7778 07880_n.jpg

Irfan CANA
21-04-2012, 15:58
Edhe kėta talentė sportiv janė krenaria jonė nė botė.

Skydive
22-04-2012, 07:13
Ashtu eshte Irfan
Te pakten patem pak suksese ne Sportin e peshngritjes,se neper sportet e tjera ....pale te kalojm te futbolli
Deshira jo vetem e imja por e gjith Shqiptareve do jete sikur Shqiperia te futet ndonjehere te treshja e fundit e kampionatit Europian ose ose meqe jemi te enderrat do ishte mire te ishte ne finalen e boterorit
Albania- Deutschland :):):):)

kermilli
22-04-2012, 10:43
Shyqyr qe eshte nga Shkodra djali se po te ishte nga jugu i Shqiperise do te kishte vajtur ne Greqi dhe do te ishte bere Grek, si disa disa emra nuk themi....

BRAVO LUANIT SHQIPTAR

SystemA
23-04-2012, 15:52
edhe kėta talentė sportiv janė krenaria jonė nė botė.
dakord.

SystemA
29-04-2012, 15:11
Terrorr JUVENTIN.
http://www.sportlemon.tv/
Cest la vie.
Andiamos

Skydive
07-06-2012, 19:51
‘Shtangė’ e rėndė pėr Qerimajn Federata e pezullon pėr 4 vjet

Ngritja e flamurit kuqezi nė vendin e parė nė Europianin e Antalias, ishte njė surprizė e bukur pėr tė apasionuarit shqiptarė tė peshėngritjes. por vendi i parė kampion Europe nė peshėn 77 kg pėr Qerimajn, ėshtė shoqėruar pak ditė mė vonė me pezullimin pėr doping.

Por tashmė ka ardhur edhe njė sanksion i rėndė nga federata botėrore e peshėngritjes e cila e pezullon shkodranin deri mė 22 Maj tė vitit 2016, pra njė dėnim 4 vjecar, qė e ka tronditur jo vetėm sportistin por edhe opinionin. Ngatėrresa e tij, pėr marrjen e kėsaj substance ushqyese, e cila ishte nė listėn e vitaminave tė ndaluara prej 2011, e penalizon kėshtu rėndė.

Erkand Qerimaj ka humbur titullin kampion Europe tė cilin e fitoi nė Antalia pak javė mė parė, si dhe tė drejtėn pėr tė qenė nė olimpiadėn e Londrės qė nis nė korrik 2012. Methyl-hexanamine quhet substanca e cila ka penalizuar Qerimaj, i cili kreu dy teste surprizė, njė pėrpara, dhe njė gjatė Europianit.(rb/shqiptarja.com)


http://njoftohu.info/wp-content/themes/ColdStone/timthumb.php?src=http://njoftohu.info/wp-content/uploads/2012/06/sht.jpg&h=250&w=250&zc=1

Skydive
12-09-2012, 08:23
Peshėngritje, Shqipėria pezullohet nga tė gjitha aktivitetet ndėrkombėtare


Edhe pse nuk ishte bėrė publike mė parė, mėsohet se Shqipėria ėshtė pezulluar nga tė gjitha aktivitetet sportive tė peshėngritjes qė prej 2 gushtit 2012.
Vendimi ekstrem i Federatės Ndėrkombėtare tė Peshėngritjes vjen si p[asojė e tre rasteve tė fundit ku peshngritėsit tanė kanė rezultuar pozitiv nė testet antidoping. Kėshtu IėF thekson se pas rasteve me doping tė sportistėve Erkand Qerimajt, Sh. Brahjes e Hysen Pulakut pėr Shqipėrinė nuk mjaftojnė vetėm ndėshkimet individuale.

Ndėrsa bėhet e ditur se mbledhja e ardhshme e Federatės do mbahet nė Sllovaki, nuk ėshtė saktėsuar se sa gjatė do tė vazhdojė ky penalitet nė grup qė i bėhet ekipit tonė kombėtar tė peshėngritjes.

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s480x480/246741_503563409655085_4338770_n.jpg