PDA

View Full Version : 10 zakonet qė dėmtojne trurin


Skydive
26-04-2012, 10:05
Kjo eshte lista me 10 zakonet me te shpeshta por teper te rezikshme per shendetin mendor:

1. Pa mengjes

Njerezt te cilet nuk hane mengjes, kane nivele te uleta sheqeri ne gjak. Kjo con ne furnizimin e pamjaftueshem te trurit me ushqyes.

2. Tejngopja

Tejngopja shkakton forcimin e arterieve te trurit, duke ulur ne kete menyre fuqine mendore.

3. Duhanpirja(Be si them une,dhe mos be si bej un)-brr-

Shkakton tkurrje te shumefishte te trurit dhe gjithashtu mund te jete shkak per semundjen Alzheimer.

4. Konsumi i larte i sheqerit

Shume sheqer nderpret thithjen e proteinave dhe ushqyesve te tjere dhe mund te nderhyje ne zhvillimin jo normal te trurit.

5. Ndotja e ajrit

Truri eshte konsumatori me i madh i oksigjenit ne trupin tone. Thithja e ajrit te ndotur zvogelon furnizimin e trurit me oksigjen, duke sjelle renie te efikasitetit.

6. Pagjumesia

Gjumi lejon trurin tone per te pushuar. Privimi afatgjate i gjumit pershpejton vdekjen e qelizave te trurit.

7. Mbulimi i kokes gjate gjumit

Fjetja me koken mbuluar rrit perqendrimin e dioksidit te karbonit dhe ul perqendrimin e oksigjenit, cka mund te shkaktoje demtime te trurit

8. Sforcimi i trurit gjate semundjeve

Puna e rende dhe studimi gjate semundjeve te ndryshme mund te shkaktoje renie te efektshmerise se trurit dhe ta demtoje ate.

9. Mungesa e mendimeve stimuluese

Te menduarit eshte menyra me e mire per te stervitur trurin tone. Mungesa e mendimeve shkakton tkurrjen e trurit.

10. Mungesa e dialogut

Bisedat intelektuale promovojne efikasitetin e trurit.

Hello Kitty
26-04-2012, 12:26
Wow, me pelqeu nr 10! Nga mungesa e dialogut harron gjuhen!

Skydive
26-04-2012, 12:55
Wow, me pelqeu nr 10! Nga mungesa e dialogut harron gjuhen!

e pra,e shikon apo jo

Keshtu qe Dialog dialog thuj Amores tende Landit :)

shoku_tanku
26-04-2012, 14:54
une jam ok me te gjitha pikat me siper,vetem ndotjes se ajrit nuk kam c'ti bej sepse nuk eshte ne doren time.

Skydive
08-05-2012, 07:41
Kodi i Jetės

Andrija Puharich, i cili vdiq nė 1995, ishte pionieri i kerkimeve nė fushen e elettrobiologjise mjekėsore si dhe studimin ne extrasensoret e trurit.


Gjatė karrierės sė tij shkencore Dr Puharich ishte drejtues per pesėdhjetė e gjashtė vjet ne SHBA i lidhur me bashkepuntore te huaj pėr shpikje patentash nė fushėn e mjekėsisė elektronike, dhe ne biokibernetiken neurophysiologjike Ai ishte autor i mbi pesėdhjetė gazetat shkencore.

Gjatė jetės sė tij ai ishte anėtar i Akademisė sė Shkencave te Njy Jorkut. i shoqatės Amerikane pėr Avancimin e Shkencės,i Shoqates se Hapėsirė ajrore te Mjekėsisė dhe tė Shoqatės Amerikane pėr Psikologji Humanistike.Eshte marrė me disa studime me valė Tesla ,jo hertizane (Elf), duke vėnė nė dukje potencialin e madh ne dėm tė njerėzve dhe tė mjedisit.

Gjate jetes se tij ai ka ber disa eksperimente ne ndikimin e frekuencave ne jeten e perditeshme njerzore.Ja se cfare rezulton ne studimet e tij.

.Nė njė frekuencė prej 10,80 Hz tek njerzit, do tė kishte provokuar njė sjellje tė dhunshme ,me frekuencen 6,60 Hz do shkaktonte depresion tek njerzit
.
Nė kerkimet e mėtejshme u zbulua se frekuenca e 3,5 Hz rezulton me formimin e kancerit,me frekuencen 0,7-0,6 Hz shkakton tingėllim nė veshė, japin njė ndjenjė tė ngushtimit tė gjoksit,duke rritur presionin e gjakut,shkakton lodhje , dhe nė frekuencat 8,60-9,80 Hz provokojnė ndjenjat e induktimit te gjumit e ndjesi shpimi gjilpėrash

Perkundrazi frekuencat me pėrzierje mes 17 Hz dhe 70 Hz shkaktojnė efekte biologjike shume te dėmshme dhe shkaterruese per trurin njerzor.

Puharich nė tekstin e tij e quajti sasine 8 Hz si ndryshim te fazes elektronike te shpejtesise orbit- proton

Me fjalė tė tjera,gjate eksperimenteve, u zbulua se sasia 8 Hz eshte nė gjendje tė depėrtojnė sasi energjie fizike ne tru(pa shkaktuar deme), duke zbuluar ” shume dimensione vektoriale ” qe do te thote ndryshime te lėndės ne hapėsirė-kohė .Pra sasia prej 8 herz e emetuar ne trurin njerzor,eshte quajtur ndryshe….Zbulimi i kodit te jetes.

Ky zbulim i hap rrugen studimeve te metejshme mbi kurimin e shume semundjeve ne tru, qe deri me sot jane futur ne dosjen ”e pamundur” nga mjeksia.

http://www.kuriozitete-enigma.com/wp-content/uploads/2012/04/onde-cerebrali.jpg

Lov!
08-05-2012, 11:05
Mė iku mėndja, :)