PDA

View Full Version : Mund te vendosi dikush per te jetuar ose vdekur per jeten qe sesht e tij??


Skydive
03-05-2012, 10:31
Para ca kohesh kam diskutuar ne kete drejtim
Kisha deshire te dija mendimet tuaja persa i perket ketij problemi


Po mundohem ti bashkangjis disa shkrime te mijat,dhe te me kuptoni per cfare e kam fjalen

Wachkoma ose (Apallisches Syndrom)


Pacienten s'mund te Komunikojne, te Hane, te Pine. Disa prej tyre jane gjith kohen ne gjume ndersa disa te tjere japin Reagime -Muzik, Aromat, Temperaturat, zeri i nje personi te njohur etj. Por ka edhe shume raste qe smund te zgjohen asnjehere;kjo varet nga demtimi i trurit,sa dhe ku.
Syte te hapura, Fytyra pa mimik, e pamundur per te levizur dicka (duart, kembet etj.) dhe e pamundur per te shprehur ate qe ndjejn, por me durim dhe pune te perhereshme, gjithashtu bashkepunimi i ngushte me Mjeket-Terapistet-Infermieret-dhe Familja arihet permiresimi i gjendjes se Pacientit.

Pothuajse 35.000 Patienta vetem ne B.R.D ndodhen ne Wachkoma, ndosha me Muaj, ndoshta me Vite (Aksidente me makina, droga etj)

10.000.0 Wachkoma Pacienta ne bote,ndodhen nepermjet Jetes dhe Vdekjes.

Para disa kohesh ne USA Pacienteva ne Wachkoma filluan tu heqin ushqimin/ujin ( qe jepet nepermjet sondes direkt ne stomak) qe mos t'ia u zgjasin me jeten.

Per kete vedos Familja/ose Personi me i afert i Pat.
Nuk dua qe te torturohet thone Prinderit.....
Ai/Ajo ishte shume i/e semure....

Por lind pyetja: Kush ka te drejte???

Mund te vendosi dikush per te jetuar ose vdekur per jeten qe sesht e tij??
Cbehet me deshiren time??


Ndoshta un nuk deshiroj te mbaroj jeta ime, ndoshta jam shume e lidhur mbas jetes dhe deshiroj te luftoj per te jetuar edhe pse ne karoce ose me makinen e frymemarjes, edhe pse s'mund te flas.....

Do te me interesonte mendimi juaj persa i perket kesaj teme teper delikate, pasi eshte nje teme qe po diskutohet pothuajse ne gjith boten..


-----------------------------------------------------------------------

Wachkoma-( Eutanazia jovullnetare ).

Edhe pse ndodhen ne kete gjendje,cdo gje e ndjejn cdo gje e degjojn por jane te lidhur ne trupin e tyre dhe smund ta shprehin me te folur (varet ku eshte bere demtimi ne tru),shumica e rasteve kontaktojn nepermjet syve-pergjigjja po/syte mbyllur ,pergjigja jo /syte hapur.durim durim durim.

Njeriu duhet te shikoj me zemer ,gjerat e tjera jane per syte te padukshme(Der kleine prinz)


--------------------------------------------------------------------------

(Pratolini) shkruajti dicka qe smu hoq nga mendja per nje kohe te gjate:

Pike se pari behet fjale per rastet e komas se gjate, te cilat statistikisht ju bashkangjitet nje probabilitet shume i vogel rikthimi ne jete normale. Te mbash ne jete artificiale nje person ne koma eshte jashtezakonisht e kushtueshme dhe megjithese nje pjese e caktuar mund te rimbursohet prej sigurimeve shendetesore, fakti qe koha eshte e papercaktuar ( pra personi mund te rrije edhe 25 vjet ne koma ) e ben akoma me te kushtueshme. Ne momentin qe familjaret nuk kane se me cfare te perballojne kete kosto, gjenden perballe nje realiteti shume te hidhur : Paguaj ose hiq tubin !

Mendimi im eshte qe ketu qendron problemi per fat te keq
............................


Paguaj ose hiq tubin! Dhe kjo e ben punen e veshtire per Mjekesin

Jeta e njeriut = Para

-------------------------------------------------------------------------------

Shpesh kam perjetuar qe X-Individ edhe pse me vite te tera ne Wachkoma dhe pothuajse te gjith ishin te mendimit qe nuk mund te permisohet gjendja e tij/saj, eshte rikthyer ne jete normale

...............dhe a e dini cfare???

Gjeja me e tmeruar ishte kur tregonte se si e ndjente veten kur te gjith ja kishin hequr "vizen" Familja,shoqeria,per fat te keq edhe disa nga mjeket. Mund ta emagjinoni sado pak cfare perjetimi ka patur kur tregon se nuk dinte cfare Viti ishte ,cfare Muaji cfare Dite,syte i digjeshin per te pare dike nga familja etj etj etj.

Mos i ngateroni gjerat ,ketu eshte llafi per Wachkoma dhe per kete behet fjala,kur X-Individ nuk pyeten a duan te jetojn apo jo (ne disa shtete),zgjat koha, ndoshta muaj ndoshta vite dhe dikush duhet te investoje,pra konkluzioni:

Ke leke-Jeton. Ske leke - Nuk jeton.

Kjo sesht humane per mendimin tim.Asnjeri ska te drejte te vendosi kohen e zgjetjes se jetes te nje X-Individi qofte ky edhe personi me i afert i tij.

SystemA
03-05-2012, 11:19
Para ca kohesh kam diskutuar ne kete drejtim
Kisha deshire te dija mendimet tuaja persa i perket ketij problemi


Po mundohem ti bashkangjis disa shkrime te mijat,dhe te me kuptoni per cfare e kam fjalen

Wachkoma ose (Apallisches Syndrom)


Pacienten s'mund te Komunikojne, te Hane, te Pine. Disa prej tyre jane gjith kohen ne gjume ndersa disa te tjere japin Reagime -Muzik, Aromat, Temperaturat, zeri i nje personi te njohur etj. Por ka edhe shume raste qe smund te zgjohen asnjehere;kjo varet nga demtimi i trurit,sa dhe ku.
Syte te hapura, Fytyra pa mimik, e pamundur per te levizur dicka (duart, kembet etj.) dhe e pamundur per te shprehur ate qe ndjejn, por me durim dhe pune te perhereshme, gjithashtu bashkepunimi i ngushte me Mjeket-Terapistet-Infermieret-dhe Familja arihet permiresimi i gjendjes se Pacientit.

Pothuajse 35.000 Patienta vetem ne B.R.D ndodhen ne Wachkoma, ndosha me Muaj, ndoshta me Vite (Aksidente me makina, droga etj)

10.000.0 Wachkoma Pacienta ne bote,ndodhen nepermjet Jetes dhe Vdekjes.

Para disa kohesh ne USA Pacienteva ne Wachkoma filluan tu heqin ushqimin/ujin ( qe jepet nepermjet sondes direkt ne stomak) qe mos t'ia u zgjasin me jeten.

Per kete vedos Familja/ose Personi me i afert i Pat.
Nuk dua qe te torturohet thone Prinderit.....
Ai/Ajo ishte shume i/e semure....

Por lind pyetja: Kush ka te drejte???

Mund te vendosi dikush per te jetuar ose vdekur per jeten qe sesht e tij??
Cbehet me deshiren time??


Ndoshta un nuk deshiroj te mbaroj jeta ime, ndoshta jam shume e lidhur mbas jetes dhe deshiroj te luftoj per te jetuar edhe pse ne karoce ose me makinen e frymemarjes, edhe pse s'mund te flas.....

Do te me interesonte mendimi juaj persa i perket kesaj teme teper delikate, pasi eshte nje teme qe po diskutohet pothuajse ne gjith boten..


-----------------------------------------------------------------------

Wachkoma-( Eutanazia jovullnetare ).

Edhe pse ndodhen ne kete gjendje,cdo gje e ndjejn cdo gje e degjojn por jane te lidhur ne trupin e tyre dhe smund ta shprehin me te folur (varet ku eshte bere demtimi ne tru),shumica e rasteve kontaktojn nepermjet syve-pergjigjja po/syte mbyllur ,pergjigja jo /syte hapur.durim durim durim.

Njeriu duhet te shikoj me zemer ,gjerat e tjera jane per syte te padukshme(Der kleine prinz)


--------------------------------------------------------------------------

(Pratolini) shkruajti dicka qe smu hoq nga mendja per nje kohe te gjate:

Pike se pari behet fjale per rastet e komas se gjate, te cilat statistikisht ju bashkangjitet nje probabilitet shume i vogel rikthimi ne jete normale. Te mbash ne jete artificiale nje person ne koma eshte jashtezakonisht e kushtueshme dhe megjithese nje pjese e caktuar mund te rimbursohet prej sigurimeve shendetesore, fakti qe koha eshte e papercaktuar ( pra personi mund te rrije edhe 25 vjet ne koma ) e ben akoma me te kushtueshme. Ne momentin qe familjaret nuk kane se me cfare te perballojne kete kosto, gjenden perballe nje realiteti shume te hidhur : Paguaj ose hiq tubin !

Mendimi im eshte qe ketu qendron problemi per fat te keq
............................


Paguaj ose hiq tubin! Dhe kjo e ben punen e veshtire per Mjekesin

Jeta e njeriut = Para

-------------------------------------------------------------------------------

Shpesh kam perjetuar qe X-Individ edhe pse me vite te tera ne Wachkoma dhe pothuajse te gjith ishin te mendimit qe nuk mund te permisohet gjendja e tij/saj, eshte rikthyer ne jete normale

...............dhe a e dini cfare???

Gjeja me e tmeruar ishte kur tregonte se si e ndjente veten kur te gjith ja kishin hequr "vizen" Familja,shoqeria,per fat te keq edhe disa nga mjeket. Mund ta emagjinoni sado pak cfare perjetimi ka patur kur tregon se nuk dinte cfare Viti ishte ,cfare Muaji cfare Dite,syte i digjeshin per te pare dike nga familja etj etj etj.

Mos i ngateroni gjerat ,ketu eshte llafi per Wachkoma dhe per kete behet fjala,kur X-Individ nuk pyeten a duan te jetojn apo jo (ne disa shtete),zgjat koha, ndoshta muaj ndoshta vite dhe dikush duhet te investoje,pra konkluzioni:

Ke leke-Jeton. Ske leke - Nuk jeton.

Kjo sesht humane per mendimin tim.Asnjeri ska te drejte te vendosi kohen e zgjetjes se jetes te nje X-Individi qofte ky edhe personi me i afert i tij.
I ke shkruajtur vete te gjitha,nje shtese po ta shkruaj une:
http://de.wikipedia.org/wiki/Erste_Hilfe#Umfang_der_Erste-Hilfe-Ausbildung
Per baze kjo se mund te jepja dhe Rotez Kreuz.
Dhe e freskojme 1 here ne dy vjet.
Shyqyr nuk ka ndodhur ne punen time,se mbase e kisha vdekur ndonjonin ne vend qe ti jepja ndihmen e pare.
Dhe nji nga keta humanet qe na mesojne per raste te vecanta Wachkoma ne fjale: mbase(ai)flas gabim,por personi nuk ka shance per te jetuar ose mund te zgjasi infinit???Pra(ai) personi vuan,dhe shpenzime qe i behen barre kases shendetsore!
Me keto shpenzime(ai) shpetonim jete te tjera?????
Te gjithe dakord,perjashto nje nga Sri Lanka dhe une nga Albania.
Ai nga Sri Lanka: eshte makaber,jeta e njeriut nuk ka cmim!
Dhe Albania: po te ishte Nena ose Babai jot,si do veproje???
Garant qe ti do ti hiqje zorren.
KAQ.

Skydive
03-05-2012, 12:22
Ne asnje menyre SistemA
Flas mendimin tim
Pastaj ku bazohesh qe thua:
personi nuk ka shance per te jetuar ose mund te zgjasi infinit???
Ka dhe shume biles
e kam shpjeguar dhe me siper
qe ne qofte se ndodhesh ne ate gjendje,nuk do te thote qe ske shans per te jetuar

Ajo qe solle ti eshte Ndihma e pare,gje qe eshte shume mire per ta ditur dhe hera pas here ta rifreskosh
un e kisha fjalen per tjeter gje
Po ta shpjegoj por te lutem me jep mendim te sinqerte

Larg o zot ben aksident me makine ose ose ose,pas shume peripecish ndodhesh ne Koma
Mosha re,zemra e forte,therapie mbas therapie,i degjoje te gjitha smund te reagoje(ne syrin e te tjereve)por ama ndoshta mundohesh tja u beje te ditur te tjereve qe i kupton,qofte me shenjat e syve qofte me frymemarje
pra JETOJE
Do deshiroje TI qe dikush tjeter te vendoste mbi jeten tende,te te hiqte tubat ty,pra te vendoste mbi jeten tende,edhe pse ti ne brendesi te vetes tende nuk do e deshiroje mbarimin?
Ketu e kisha llafin systemA

SystemA
03-05-2012, 12:31
Une e di shume mire si funksionon!
Vendos kasa e shendetesise me firme!
Kur del me humbje as nuk diskutohet.

SystemA
03-05-2012, 12:44
Ne asnje menyre SistemA
Flas mendimin tim
Pastaj ku bazohesh qe thua:
personi nuk ka shance per te jetuar ose mund te zgjasi infinit???
Ka dhe shume biles
e kam shpjeguar dhe me siper
qe ne qofte se ndodhesh ne ate gjendje,nuk do te thote qe ske shans per te jetuar

Ajo qe solle ti eshte Ndihma e pare,gje qe eshte shume mire per ta ditur dhe hera pas here ta rifreskosh
un e kisha fjalen per tjeter gje
Po ta shpjegoj por te lutem me jep mendim te sinqerte

Larg o zot ben aksident me makine ose ose ose,pas shume peripecish ndodhesh ne Koma
Mosha re,zemra e forte,therapie mbas therapie,i degjoje te gjitha smund te reagoje(ne syrin e te tjereve)por ama ndoshta mundohesh tja u beje te ditur te tjereve qe i kupton,qofte me shenjat e syve qofte me frymemarje
pra JETOJE
Do deshiroje TI qe dikush tjeter te vendoste mbi jeten tende,te te hiqte tubat ty,pra te vendoste mbi jeten tende,edhe pse ti ne brendesi te vetes tende nuk do e deshiroje mbarimin?
Ketu e kisha llafin systemA
Wo bist du versichert AOK????

Skydive
03-05-2012, 12:47
O systemA vellai
po clidhje ka se ku jam une versichert?
Ska te beje ajo fare,
Njeriu eshte njeri

shoku_tanku
03-05-2012, 12:54
Eutanazia eshte nje ceshtje shume e diskutuar dhe nuk eshte e lehte te japesh nje pergjigje te prere.Nuk na takon ne te vendosim per jeten e te tjereve por mund te vendosim per jeten tone.Do ishte mire qe ligji te krijonte hapsirat e nevojshme qe nepermjet nje dokumenti apo deklarate te noterizuar,nuk e di si mund te quhet.Te autorizonim mjeket qe nese do te ndodheshim ne nje situate te pashprese per jeten te na i nderprisnin aparaturen e frymemarrjes artificiale ose te mos e benin nje gje te tille,ne baze te vullnetit te gjithesecilit.E di qe mund te duket cinike dicka e tille por me duket zgjidhja me e duhur.

Skydive
03-05-2012, 12:56
Eutanazia,ne disa vende te botes pranohet ne disa Jo
Eshte teper delikate si ceshtje

me vone po te sjell ca foto te nje shkrimi i nje djali 25 Vjecar,sec cfare ka shkruajtur kur doli nga koma ,mbas 3 viteve

Tani he si thua ti,ai po jeton,ka jetese sociale,komunikon me ane te pc ka shoqeri dhe eshte i pranishem ne shoqeri,gjithashtu ka filluar pune
Sipas teje prinderit e tij ne kohen qe ai ndodhej ne koma,dhe kur shume mjeke"ja hoqen vizen" te vendosnin prinderit per heqjen e tubave????

Skydive
03-05-2012, 13:00
Eutanazia eshte nje ceshtje shume e diskutuar dhe nuk eshte e lehte te japesh nje pergjigje te prere.Nuk na takon ne te vendosim per jeten e te tjereve por mund te vendosim per jeten tone.Do ishte mire qe ligji te krijonte hapsirat e nevojshme qe nepermjet nje dokumenti apo deklarate te noterizuar,nuk e di si mund te quhet.Te autorizonim mjeket qe nese do te ndodheshim ne nje situate te pashprese per jeten te na i nderprisnin aparaturen e frymemarrjes artificiale ose te mos e benin nje gje te tille,ne baze te vullnetit te gjithesecilit.E di qe mund te duket cinike dicka e tille por me duket zgjidhja me e duhur.

Ne nje fare menyre PO
Ekziston,mbas shume e shume diskutimesh me ne fund qe cdo person ka te drejte te vendosi per jeten e tij patientenverfügung formular;nuk e di ne Shqiperi eshte apo Jo
Ne disa vende eshte e pranueshme ne disa JO

Persona
03-05-2012, 13:01
secili duhet te kete te drejte te vendose per jeten e tij deri ne castin e fundit, ne rast gjendje vegjetative permanente testamenti biologjik do e garantonte kete te drejte, por fatkeqesisht pranohet nga shume pak shtete te botes. personalisht nuk do doja te vazhdoja me nese do perfundoja ne nje gjendje te tille dhe kete ua kam bere te ditur personave me te afert per mua.

SystemA
03-05-2012, 13:02
O systemA vellai
po clidhje ka se ku jam une versichert?
Ska te beje ajo fare,
Njeriu eshte njeri
Ka te beje,jam bei KKH.
Dhe kam pasur unfall me kerr,ne 2007.
Tod oder lebend war die frage.
Habe glück gehabt.
Am ende muss ich nach legen,wenn du verstehst wass ich meine?
U quante operacion plastik per bukuri.
Ne baze te siguriacionit.
M.gj-se e detyrueshme ishte(notfall).
MOTRA,ti je njeri por vlen sa paguan.
Ti e ke shkruajtur.
Privat oder Vollkasko.

tété
03-05-2012, 15:24
Une jam pro eutanazise. Flas per ate te vendosur nga vete pacienti mbas vitesh te tera pa shprese. Te gjithe meritojme te vdesim me dinjitet dhe kur kemi deshire!

atrevido
03-05-2012, 17:54
Si jo. Perdite ka njerez qe vendosin mbi jeten e te tjereve...i vrasin. :d

simple mind
03-05-2012, 20:38
Para ca kohesh kam diskutuar ne kete drejtim
Kisha deshire te dija mendimet tuaja persa i perket ketij problemi


Po mundohem ti bashkangjis disa shkrime te mijat,dhe te me kuptoni per cfare e kam fjalen

Wachkoma ose (Apallisches Syndrom)


Pacienten s'mund te Komunikojne, te Hane, te Pine. Disa prej tyre jane gjith kohen ne gjume ndersa disa te tjere japin Reagime -Muzik, Aromat, Temperaturat, zeri i nje personi te njohur etj. Por ka edhe shume raste qe smund te zgjohen asnjehere;kjo varet nga demtimi i trurit,sa dhe ku.
Syte te hapura, Fytyra pa mimik, e pamundur per te levizur dicka (duart, kembet etj.) dhe e pamundur per te shprehur ate qe ndjejn, por me durim dhe pune te perhereshme, gjithashtu bashkepunimi i ngushte me Mjeket-Terapistet-Infermieret-dhe Familja arihet permiresimi i gjendjes se Pacientit.

Pothuajse 35.000 Patienta vetem ne B.R.D ndodhen ne Wachkoma, ndosha me Muaj, ndoshta me Vite (Aksidente me makina, droga etj)

10.000.0 Wachkoma Pacienta ne bote,ndodhen nepermjet Jetes dhe Vdekjes.

Para disa kohesh ne USA Pacienteva ne Wachkoma filluan tu heqin ushqimin/ujin ( qe jepet nepermjet sondes direkt ne stomak) qe mos t'ia u zgjasin me jeten.

Per kete vedos Familja/ose Personi me i afert i Pat.
Nuk dua qe te torturohet thone Prinderit.....
Ai/Ajo ishte shume i/e semure....

Por lind pyetja: Kush ka te drejte???

Mund te vendosi dikush per te jetuar ose vdekur per jeten qe sesht e tij??
Cbehet me deshiren time??


Ndoshta un nuk deshiroj te mbaroj jeta ime, ndoshta jam shume e lidhur mbas jetes dhe deshiroj te luftoj per te jetuar edhe pse ne karoce ose me makinen e frymemarjes, edhe pse s'mund te flas.....

Do te me interesonte mendimi juaj persa i perket kesaj teme teper delikate, pasi eshte nje teme qe po diskutohet pothuajse ne gjith boten..


-----------------------------------------------------------------------

Wachkoma-( Eutanazia jovullnetare ).

Edhe pse ndodhen ne kete gjendje,cdo gje e ndjejn cdo gje e degjojn por jane te lidhur ne trupin e tyre dhe smund ta shprehin me te folur (varet ku eshte bere demtimi ne tru),shumica e rasteve kontaktojn nepermjet syve-pergjigjja po/syte mbyllur ,pergjigja jo /syte hapur.durim durim durim.

Njeriu duhet te shikoj me zemer ,gjerat e tjera jane per syte te padukshme(Der kleine prinz)


--------------------------------------------------------------------------

(Pratolini) shkruajti dicka qe smu hoq nga mendja per nje kohe te gjate:

Pike se pari behet fjale per rastet e komas se gjate, te cilat statistikisht ju bashkangjitet nje probabilitet shume i vogel rikthimi ne jete normale. Te mbash ne jete artificiale nje person ne koma eshte jashtezakonisht e kushtueshme dhe megjithese nje pjese e caktuar mund te rimbursohet prej sigurimeve shendetesore, fakti qe koha eshte e papercaktuar ( pra personi mund te rrije edhe 25 vjet ne koma ) e ben akoma me te kushtueshme. Ne momentin qe familjaret nuk kane se me cfare te perballojne kete kosto, gjenden perballe nje realiteti shume te hidhur : Paguaj ose hiq tubin !

Mendimi im eshte qe ketu qendron problemi per fat te keq
............................


Paguaj ose hiq tubin! Dhe kjo e ben punen e veshtire per Mjekesin

Jeta e njeriut = Para

-------------------------------------------------------------------------------

Shpesh kam perjetuar qe X-Individ edhe pse me vite te tera ne Wachkoma dhe pothuajse te gjith ishin te mendimit qe nuk mund te permisohet gjendja e tij/saj, eshte rikthyer ne jete normale

...............dhe a e dini cfare???

Gjeja me e tmeruar ishte kur tregonte se si e ndjente veten kur te gjith ja kishin hequr "vizen" Familja,shoqeria,per fat te keq edhe disa nga mjeket. Mund ta emagjinoni sado pak cfare perjetimi ka patur kur tregon se nuk dinte cfare Viti ishte ,cfare Muaji cfare Dite,syte i digjeshin per te pare dike nga familja etj etj etj.

Mos i ngateroni gjerat ,ketu eshte llafi per Wachkoma dhe per kete behet fjala,kur X-Individ nuk pyeten a duan te jetojn apo jo (ne disa shtete),zgjat koha, ndoshta muaj ndoshta vite dhe dikush duhet te investoje,pra konkluzioni:

Ke leke-Jeton. Ske leke - Nuk jeton.

Kjo sesht humane per mendimin tim.Asnjeri ska te drejte te vendosi kohen e zgjetjes se jetes te nje X-Individi qofte ky edhe personi me i afert i tij.

ne disa vende eutonazia eshte e lejuar

Altruista
02-08-2012, 21:14
Te jesh apo te mos jesh ,, thike me dy presa .

Meri
02-08-2012, 22:14
Mund.

gurax
02-08-2012, 23:00
Pro per Eutanazian, pa diskutim nese eshte vendim i marre nga vete personi.
Ndersa per rastin qe duhet marre ky vendim nga dikush tjeter, eshte pak me delikate.
Per te tera ceshtjet morale e drejte apo jo, jeta ka vlere apo jo, rilexoni dhe nje here c'kane shkruajtur Atrevido dhe SystemA. Njerezit vriten si pleshta neper luftra qe nuk i kane zgjedhur vete t'i luftojne. Gjithashtu ceshtjet e kostos jane ne nivele maramendese per keto raste. Dhe sic thote dhe Tete, ka disa njerez qe nuk shohin ndonje vlere ne jete kur e vetmja gje qe bejne eshte te prodhojne jarge per te tjeret qe t'ua fshijne.
Dhe ne fund, ne menyre te pashmangshme do te perfundoje ne nje llogaritje probabiliteti: sa mundesi ka te rimarre veten ky pacient, dhe sa mundesi ka ta kaloje tere jeten ne koma?
Ngelet vetem te percaktohet sa do jete fiks niveli sigma i sigurise probabilitare. Kush e arrin, says good bye. Une vete ne nje gjendje te tille koma apo edhe ne gjendjen lock-in qe eshte e verifikueshme, do doja qe dikush ta fikte makinerine.

magnus
02-08-2012, 23:33
Ne asnje menyre SistemA
Flas mendimin tim
Pastaj ku bazohesh qe thua:
personi nuk ka shance per te jetuar ose mund te zgjasi infinit???
Ka dhe shume biles
e kam shpjeguar dhe me siper
qe ne qofte se ndodhesh ne ate gjendje,nuk do te thote qe ske shans per te jetuar

Ajo qe solle ti eshte Ndihma e pare,gje qe eshte shume mire per ta ditur dhe hera pas here ta rifreskosh
un e kisha fjalen per tjeter gje
Po ta shpjegoj por te lutem me jep mendim te sinqerte

Larg o zot ben aksident me makine ose ose ose,pas shume peripecish ndodhesh ne Koma
Mosha re,zemra e forte,therapie mbas therapie,i degjoje te gjitha smund te reagoje(ne syrin e te tjereve)por ama ndoshta mundohesh tja u beje te ditur te tjereve qe i kupton,qofte me shenjat e syve qofte me frymemarje
pra JETOJE
Do deshiroje TI qe dikush tjeter te vendoste mbi jeten tende,te te hiqte tubat ty,pra te vendoste mbi jeten tende,edhe pse ti ne brendesi te vetes tende nuk do e deshiroje mbarimin?
Ketu e kisha llafin systemA
Une po, nese s'do mund dot te shpreh deshiren time per te vdekur, ja le te afermve, kam degjuar qe dhe njerzit ne koma jane plotesisht te ndergjegjshem, kuptojne cdogje cfar behet perreth. pra perkundrejt nje tmerri pa fund, do zgjidhja nje fund te tmerrshem(vendimin ta merrte nje i afermi im).

ciarli
04-05-2018, 10:14
..vetevrasja eshte nje hallke kyce ne zinxhirin evolutiv te karmave, psh nese enderron te behesh njeri i madh!