PDA

View Full Version : Historia e sportit Shqiptar


fegi
04-05-2012, 12:42
Mbretėria e Shqipėrisė nė bregun perėndimor tė gadishullit Ballkanik ėshtė njė vend i egėr malor,ne tė cilin popullsia arrin rrethe.1 mili. Shqiptaret konsiderohet se prejardhja e tyre vjen nga banorėt e parė te evropes lindje-perendim dhe kan qen tė vendosur ti mbajn permanent traditat e tyre te vjetra. Me von te vjetrit jan marre me ushtrimin e gjuetis dhe tė luftės sportive tė lidhura por sė pari qė nga viti 1912 vendi u bė njė shtet i pavarur, sporti modern zuri vend ne gjith terenin e vendit.
Nė fillim tė viteve 1920 u ngrit klubi i futbollit dhe nė vitin 1925 u themelua klubi i ciklizmit. Aktualisht udhheqja behej nga disa deg tjera sportive. Me te popullarizuara jane: futbolli, ēiklizėmi, atletika, notimi, boksi dhe tenisi.
Sezoni i futbollistik mbulon muajin prill deri nė tetor. Lojtarėt ishin amator te thjesht dhe nė vitin 1929 konkuroi pėr her te par njė kampionat kombėtar.
Federata sportive Shqiptare eshte themeluar ne vitin 1930(riorganizuar me 1934) eshte shtetrore dhe udhheqet nga ministrat profesionist Kjo ka 10 nenudhheqje te medha te mbuluar 1938 mė shumė se 20 klube me rreth .2250 anėtarė. Pėr trajnimin sportiv dhe trajner gjimnastike nga koha nė kohė jan organizuar kurset nga qeveria.
Ne konkurrens nderkombtare Shiperia per her te par morri pjes ne Kampionatin Evropian te Atletikes me 1938 vetem me kater(4) pjesmarrs.
Linku me zmadhim.
http://img406.imageshack.us/img406/7998/skanna0001r.jpg

-Sporti i lire ne Tirane-Kryeqyteti i Shqiperis
-Gara e Motociklizmit ne Shqiperi
Nga Libri Nordiska Familjeboks-SPORT LEXIKON I -1938

Brari
04-05-2012, 13:59
feg..

per me shum hollesi gjej ne mundesh shkrime te besnik dizdarit i cili ka shkruar shum per historin e sportit shqiptar.

SystemA
04-05-2012, 14:11
Kqyr Sportin Popullor.