PDA

View Full Version : Thaēi: Vendimi i fifa's, afirmon shtetin kosovar


Llapi
22-05-2012, 22:39
THAĒI: VENDIMI I FIFA'S, AFIRMON SHTETIN KOSOVAR

Nga Express 22 Maj 2012 18:35

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ka pėrshėndetur vendimin e FIFA-s qė tė lejojė kombėtaren e Kosovės tė zhvillojė lojė miqėsore ndėrkombėtare.

"Vendimi i FIFA-s qė tė lejojė kombėtaren e Kosovės nė futboll tė zhvillojė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare, ėshtė njė hap i madh dhe i rėndėsishėm pėr Republikėn e Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare, qė do tė ndihmojė qė shteti ynė i ri tė njihet edhe mė shumė dhe tė tregojė vlerat e veta", thuhet nė njė deklaratė tė kryeministrit kosovar.

"Gjatė gjithė kėtyre viteve, futbollistėt kosovarė kanė treguar kualitete tė larta tė lojės si pjesė e kombėtareve dhe e klubeve tė ndryshme botėrore. Tani, ky vendim do t’iu mundėsojė atyre qė tė mbrojnė ngjyrat e shtetit tė Kosovės dhe tė afirmojnė sportin kosovar, duke ndihmuar kėshtu diplomacinė kosovare nė prezantimin e denjė tė Republikės sė Kosovės nė botė, ka vlerėsuar kryeministri Thaēi.

Tė hėnėn, FIFA ua ka mundėsuar 208 vendeve anėtare qė tė luajnė ndeshje miqėsore futbolli me Kosovėn.

Kosova po e thyen izolimin nė sport

Ndersa, Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit tė Kosovės (MKRS), Memli Krasniqi e ka mirėpritur vendimin e FIFA-sė, e cila i lejoi Kosovės zhvillimin e ndeshjeve ndėrkombėtare miqėsore.

Vendimi i Federatės Ndėrkombėtare tė Futbollit qė Kosovės t’i jepet e drejta pėr zhvillim tė ndeshjeve miqėsore nė arenėn ndėrkombėtare, ėshtė njė nga lajmet mė tė rėndėsishme qė ka marrė Kosova nė tėrė kėto vite.

“Mė nė fund pėrpjekjet e shumė njerėzve qė kanė punuar pareshtur, pėr tė ecur suksesshėm drejt ndėrkombėtarizimit tė sportit, po kurorėzohen me sukses. Padyshim ky moment ėshtė njė pikė kthese pėr futbollin, sportin nė pėrgjithėsi por edhe nė tėrėsi pėr shtetin. Me kėtė vendim sot ne po ecim suksesshėm drejt afirmimit tė shtetit dhe prezantimit tė vlerave tona. Dua tė shpreh konsideratat e mia mė tė larta pėr tė gjithė ata futbollistė, trajnerė, tifozė tanė, qė pėr kaq vjet kanė pasur vullnetin tė punojnė nė rrethana jo tė mira. Po ashtu dua tė shpreh falėnderimin pėr tė gjithė ata njerėz qė pėr kaq vite kanė investuar nė forma tė ndryshme nė zhvillimin e futbollit nė Kosovė. Falėnderim meritojnė edhe miqtė tanė ndėrkombėtarė qė na ndihmuan nė pėrpjekjet tona pėr tė thyer izolimin e futbollit kosovar. Gjithashtu, vlerėsim tė lartė meriton edhe puna qė kanė bėrė tė gjitha institucionet shtetėrorė tė Kosovės dhe veēanėrisht Federata e Futbollit tė Kosovės, nė krye me Fadil Vokrri. Kosova po e thyen izolimin nė sport”, ėshtė thėnė nė njoftimin e MKRS.

Ministri Krasniqi nėpėrmjet kėtij njoftimi ka thėnė se para ca ditėve kemi arritur tė kemi edhe federatėn e pestė tė pranuar ndėrkombėtarisht, me tė cilėn kemi plotėsuar kushtin teknik pėr aplikim nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar.

“Unė jam nė Kuebek tė Kanadasė, bashkė me kryetarin e Komitetit Olimpik tė Kosovės, Besim Hasani, nė Konventėn vjetore tė ‘SportAccord-it’, ku po mbahet edhe mbledhja e Komitetit Ekzekutiv tė Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar dhe ku do tė bisedohet edhe pėr sportin e Kosovės. Me tė drejtė, ne presim lajme te mira edhe ne Kuebek. Unė besoj fuqishėm se ne shumė shpejt do tė jemi edhe anėtar i barabartė i FIFA-s, UEFA-s dhe i gjithė federatave tjera globale dhe kontinentale. Unė do tė vazhdoj tė punoj shumė nė kėtė drejtim dhe i inkurajoj edhe drejtuesit e sporteve nė Kosovė qė shtojnė pėrpjekjet e tyre”, ka thėnė Krasniqi.

Mistrece
22-05-2012, 22:52
Tek Kombi? Siamo scesi davvero nel ridicolo.

Brari
22-05-2012, 23:27
Lajm i gzushem..

Suksese qeverise ne kte perpjekje..

Irfan CANA
23-05-2012, 06:59
Pėr sport njė sihariē i mirė.

Dardan.Ks
23-05-2012, 18:35
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Lajm i mir

AAO
23-05-2012, 20:05
Ndeshja pare miqsore pritet muajin e ardhshem me turqine ne prishtine.

Irfan CANA
23-05-2012, 20:54
E pra, pėr hajr na qoftė gjithėve,nėse gjer atėherė nuk i bijnė prapa FIFA.