PDA

View Full Version : Speci djegės pikant? Efektet kuruese dhe ēudibėrėse tė tij.


Regina
26-08-2012, 12:35
Hong Kong, 25 gusht 2012, NOA- Shumė persona thonė se nuk e hanė dot specin djegės, sepse u shkakton djegie nė stomak... asgjė mė tė gabuar nuk mund tė ketė se sa kjo thėnie, pasi nė shumė vende tė botės ēaji i kamomilit bėhet me pluhur speci djegės dhe mjaltė pėr ta ėmbėlsuar.

Natyrisht nuk u kėshillohet me tepri fėmijėve deri nė moshėn 12 apo 13 vjeēare, pasi nuk duhet tė abuzojnė me mukozėn e stomakut, por speci djegės ėshtė ēudibėrės.

Siē informon noa.al, njė studim i fundit i Chinese University of Hong Kong tregon se speci djegės shėrben si kurė pėr parandalimin e infarktit dhe sėmundjeve kardiovaskulare, pasi ul nivelin e kolesterolit nė gjak dhe lehtėson qarkullimin e gjakut.

Nė vijim theksohet se konsumimi i specit djegės ul nivelin e kolesterolit dhe ndihmon njerėzit qė vuajnė nga diabeti mė mirė se insulina.

Gjithashtu speci djegės ėshtė i njohur pėr vetitė e tij nė aktivitetin seksual dhe nė sistemin tretės, por veēojmė edhe rolin e tij mė se tė veēantė si kurues dhe lehtėsues i sėmundjes sė kancerit.

a.y/noa.al

http://www.noa.al/news/admin/home/noa/public_html/wp-content/uploads/2012/08/speci-djeges.jpg

Hello Kitty
26-08-2012, 14:23
Rekomandohet ne cdo ushqim, duke filluar qe me mengjez t'ja shtosh vezeve te skuqura. Turbo-speed your metabolism.

Socio
26-08-2012, 15:48
Une e perdori per pastrim te melqise dhe detoksifikim te tere systemit digjestiv. Dhe jo vetem si perime te gatshme, por me shume ne forme te byberit.

Loreal
29-08-2012, 10:03
Nuk eshte e vertet,sidomos ata qe kane probleme kardiovaskulare,kete e kam degjuar nga vet personi te cilit ia ka ndaluar doktori!

Ganimet
29-08-2012, 17:14
Speci me jep shum oreks per te ngren.Aq shum ha speca,sidomos nga gjahilat te qujtur faferon , me tre racione e hargjoj nji ambalazh prej 500 gr.
Ushqehem deri sa te djersitem i teri.Ushqehem me ta gjer sa te filloj goja te me qet flak.Per sa i perket shendetit edhe une kom degjuar se per ca smundje esht edhe si bar kurues..Ata qe kan tensin te lart duhet ti ikun sa me teper.Esht nji gje qe si jap spjegim qe kure jom me nerva fare nuk e ndjej shijen e tyre.Une vazhdoj ti konsumoj gjer sa ndjej se shija e specit le gjurm ne gjuhen time..ather them jom ne rregull.Nga i njejti ambalazh me duket shpesh sikur po ha domate.,mbase nuk e di pse nuk e ndjej shpesh ate shijen e tyre te sert.

Une smund te jetoi pa ta.Me ndihmojn shum ,ndihem mir me shendet,edhe pse nuk e di nese ndihmon ne mos mplakje a jo .

Rrnoft speci ..pa shaka.

Altruista
30-08-2012, 12:53
Eh cna kujtuat trahanane me mish te thate e me spec djegs .

Miti
15-09-2012, 23:00
Mos na lasht zoti pa speca ne pergjithsi e per ata djeges ne veqanti, kjo vlen sidomos per ne shqiptaret,:d
Edhe une e perdori specin djeges jo per tjeter por vetem per apetit,``fumato``

PuffetiNa
16-09-2012, 17:53
lol

Regi, ke vu turshia mi ?

Regina
16-09-2012, 17:56
lol

Regi, ke vu turshia mi ?

Ende jo me meso ti -boh-

Speci djeges Puffe te ben mire, por jo te hash shume se demtohet stomaku.`lol`

PuffetiNa
16-09-2012, 17:59
Ende jo me meso ti -boh-

Speci djeges Puffe te ben mire, por jo te hash shume se demtohet stomaku. Lol

N'varet se cfare turshia do , ke ruse greke dhe indiane :P

Eee Ai, i shkreti demton dyhere po hajt mo... ! :p

Regina
16-09-2012, 18:01
N'varet se cfare turshia do , ke ruse greke dhe indiane :P

Eee Ai, i shkreti demton dyhere po hajt mo... ! :p


S'ka rendesi, mjafton qe speci djeges, te beje pjese aty, hajt urte ti se e prishem temen. :d

utopia
17-10-2012, 19:07
Eh cna kujtuat trahanane me mish te thate e me spec djegs .

hmmmmm :) me pelqen dhe mua

SystemA
17-10-2012, 20:06
Speci me jep shum oreks per te ngren.Aq shum ha speca,sidomos nga gjahilat te qujtur faferon , me tre racione e hargjoj nji ambalazh prej 500 gr.
Ushqehem deri sa te djersitem i teri.Ushqehem me ta gjer sa te filloj goja te me qet flak.Per sa i perket shendetit edhe une kom degjuar se per ca smundje esht edhe si bar kurues..Ata qe kan tensin te lart duhet ti ikun sa me teper.Esht nji gje qe si jap spjegim qe kure jom me nerva fare nuk e ndjej shijen e tyre.Une vazhdoj ti konsumoj gjer sa ndjej se shija e specit le gjurm ne gjuhen time..ather them jom ne rregull.Nga i njejti ambalazh me duket shpesh sikur po ha domate.,mbase nuk e di pse nuk e ndjej shpesh ate shijen e tyre te sert.

Une smund te jetoi pa ta.Me ndihmojn shum ,ndihem mir me shendet,edhe pse nuk e di nese ndihmon ne mos mplakje a jo .

Rrnoft speci ..pa shaka.
Aha.Ke hemorroide ne perspektive.
Supozoj je nga Peja?

Meri
17-10-2012, 22:09
Speci me jep shum oreks per te ngren.Aq shum ha speca,sidomos nga gjahilat te qujtur faferon , me tre racione e hargjoj nji ambalazh prej 500 gr.
Ushqehem deri sa te djersitem i teri.Ushqehem me ta gjer sa te filloj goja te me qet flak.Per sa i perket shendetit edhe une kom degjuar se per ca smundje esht edhe si bar kurues..Ata qe kan tensin te lart duhet ti ikun sa me teper.Esht nji gje qe si jap spjegim qe kure jom me nerva fare nuk e ndjej shijen e tyre.Une vazhdoj ti konsumoj gjer sa ndjej se shija e specit le gjurm ne gjuhen time..ather them jom ne rregull.Nga i njejti ambalazh me duket shpesh sikur po ha domate.,mbase nuk e di pse nuk e ndjej shpesh ate shijen e tyre te sert.

Une smund te jetoi pa ta.Me ndihmojn shum ,ndihem mir me shendet,edhe pse nuk e di nese ndihmon ne mos mplakje a jo .

Rrnoft speci ..pa shaka.


Uau cfare ekspresioni !.... Me kete pathos`, rrnoft pa shaka...speci

PuffetiNa
18-10-2012, 11:40
Aha.Ke hemorroide ne perspektive.
Supozoj je nga Peja?

haha haha