PDA

View Full Version : Dinamo e sotme, sunduese e dekadės sė fundit


Forum-Al
19-02-2010, 14:26
Askush si blutė nė 10 kampionatet e fundit s’ka arritur +15 pikė nė 21 javė kampionat

Renditja e javės sė 21-tė nė dekadėn e fundit
2000-2001: Vllaznia 43, Tirana 41 (+2)
2001-2002: Dinamo 52, Tirana 49 (+3)
2002-2003: Tirana 51, Vllaznia 39 (+12)
2003-2004: Tirana 47, Partizani 42 (+5)
2004-2005: Tirana 53, Elbasani 46 (+7)
2005-2006: Elbasani 44, Partizani 40 (+4)
2006-2007: Tirana 46, Teuta 38 (+8)
2007-2008: Dinamo 42, Partizani 39 (+3)
2008-2009: Vllaznia 41, Tirana 40 (+1)
2009-2010: Dinamo 54, Besa 39 (+15)

Skuadra e Dinamos ka vazhduar dje pėrgatitjet pėr ndeshjen e javės sė 22-tė. Pėrballė do tė jetė Apolonia, e cila nė ndeshjen e fazės sė parė i ka krijuar jo pak probleme nė “Qemal Stafa” skuadrės sė Shkėlqim Muēės. Do tė mungojė Elis Bakaj, si pasojė e plotėsimit nė 3 tė kartonėve tė verdhė nė sfidėn e fundit ndaj Besės, por Dinamo ka njė organikė tė plotė.

Pėrpara ndeshjes me verdhezinjtė, dinamovitėt, edhe pse nėn zė deklaruan se luajnė pėr rekorde kėtė sezon, distanca +15 pikė nga ndjekėsi mė i afėrt ėshtė tepėr e frikshme, ku vetėm pas javės sė 21, kur duhen edhe 12-tė tė tjera pėr tė mbyllur kampionatin e 71-tė kombėtar, blutė janė “arratisur” dhe duken pėrpara kohe kampionėt e rinj tė Shqipėrisė. Askush sa dinamovitėt nuk e ka arritur diēka tė tillė nė 10 kampionatet e fundit pėr njė afat 21-javor.

Duke e filluar “skanimin” e statistikave nga sezoni 2000-2001, deri mė sezonin aktual 2009-2010, kur blutė janė +15 pikė tė shkėputur nga Besa, distanca nga vendi i parė nė tė dytė gjatė javės sė 21-tė tė 10-tė kampionateve tė fundit s’ka qenė kurrė kaq e madhe. Kėto shifra tė dhėna tepėr dominuese, tė cilat mund tė mbyllin tė gjitha “gojėt e liga”, qė deri tani kanė “pėrshpėritur” kundėr Dinamos. Njė shifre tė tillė i ėshtė afruar skuadra e Tiranės gjatė sezonit 2002-2003, duke qenė nė javėn e 21-tė e shkėputur +12 (Tirana 51, Vllaznia 39) nga Vllaznia e Shkodrės.

Ky rekord mė vete duket se tashmė ėshtė mposhtur nga dinamovitėt. Por blutė kėrkojnė njė tjetėr rekord me anė tė Kupės sė Shqipėrisė, ka mė tepėr se 10 vite qė nė Shqipėri njė skuadėr nuk bėn “bis”, qė nga sezoni 1998-1999, ku Tirana arrinte t’i fitonte dy trofetė brenda njė aktiviteti futbollistik. Bardheblutė asokohe kanė fituar titullin kampion dhe mė pas edhe Kupėn e Shqipėrisė. Tė shohim nėse Dinamo do ta realizojė edhe kėtė arritje, por pėrpara ėshtė Shkumbini i Peqinit, njė ekip pėr t’u vlerėsuar gjatė kėtij sezoni futbollistik.

Sefa: Me kėtė ritėm deri nė fund

Pas javės sė 22-tė tė superligės, skuadra e Dinamos vazhdon kryesimin e shkėputur. Blutė, tashmė me njė diferencė prej 15 pikėsh nga vendi i dytė, kanė filluar tė mendojnė pėr ndeshjen e kėsaj fundjave, me Apoloninė. Sulmuesi lushnjar i bluve, Fatjon Sefa, nė lidhje me pėrballjen e radhės, shprehet: “Pas fitores me Besėn ne kemi filluar tė mendojmė pėr ndeshjen e radhės, transfertėn me Apoloninė. Pavarėsisht objektivave tė kundėrshtarit ne do tė shkojmė nė Fier pėr tė marrė maksimumin, pavarėsisht se diferenca me Besėn, qė ėshtė edhe ndjekėsja jonė mė e afėrt ėshtė 15 pikė.

Deri nė fund tė garės ne do tė mbajmė kėtė ritėm,” - pohoi fillimisht Fatjon Sefa. Pavarėsisht se u aktivizua nė pjesėn e dytė nė pėrballjen e luajtur me verdhezinjtė nė “Qemal Stafa”, ai nuk kėrkon qė tė bėjė replikė, por tregohet profesionist, duke thėnė: “Dėshira ime, ashtu si e ēdo futbollisti, ėshtė qė nė ēdo sfidė tė luaj titullar, mirėpo kjo nuk varet vetėm nga unė, edhe pse, gjithnjė sa herė jam aktivizuar, kam dhėnė maksimumin. Pavarėsisht se kam shėnuar 9 gola deri mė tani, besoj se deri nė fund tė garės do tė shėnoj akoma mė tepėr, nė kampionat dhe kupė, sepse Dinamo ėshtė njė skuadėr qė ta jep kėtė luks.”Forum-Al.com
Aty ku shqiptarėt mblidhen!

Dori
19-02-2010, 15:41
Po e favorizojn albitrat shume kete dinamon :@ Shum pik i ka marre fal albitrave . GJithsesi sduhet mohuar qe dinamo sivjet eshte ne forme te shkelqyer . POR TIRONA GJITHMON KAMPION :)

Golden_Boy
19-02-2010, 15:58
Nuk ka futboll ne shqiperi !

Skydive
30-05-2013, 17:36
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/971889_10152857983685416_1570922054_n.jpg


Disa nga Legjendat blu, qė gdhendėn nė Histori, emrin:

* DINAMO TIRANĖ *

BlueBaron
30-05-2013, 18:23
Dive, m'vje keq, por duhet te te kundershtoj energjikisht !!!

Nuk ka pas Tirana, as Dinamo as Partizan.

Dinamo origjinal eshte Dinamo MPB.

Partizani origjinal eshte Partizani MMP.


Targa e busit te Dinamo eshte akoma Policia. -qesh-


ACAB !!!

shoku_tanku
30-05-2013, 18:26
Kushedi kur eshte shkruar kjo teme se dinamo e sotme eshte ne kategori te trete

BlueBaron
30-05-2013, 19:03
Kushedi kur eshte shkruar kjo teme se dinamo e sotme eshte ne kategori te trete

19/02/2010


Shume e lashte ... -qesh-

shoku_tanku
30-05-2013, 19:08
E ka fajin smodja qe vete germon te tilla tema ne nje kohe te papershtatshme :)

SystemA
30-05-2013, 19:10
Ishte deshira e saj e kuptueshme!
Pse ngrefeni ju si gjela....mer

SystemA
30-05-2013, 19:20
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/971889_10152857983685416_1570922054_n.jpg


Disa nga Legjendat blu, qė gdhendėn nė Histori, emrin:

* DINAMO TIRANĖ *
E njof klubin me sy mbyllur.
Asnjeri nuk me kundershton dot,per faktin qe aty tek aneksi luanim kaladibronce.
Nuk ka shance asnjoni.

Mano
02-06-2013, 01:58
Akoma egziston emri Dinamo ne Shqiperi???

SystemA
02-06-2013, 14:58
Akoma egziston emri Dinamo ne Shqiperi???
Gjeografikisht ben pjese ne zonen Juglindore!