PDA

View Full Version : Dieta me Molla – Dieta Me 3 Molla Ne Dite


Forum-Al
19-02-2010, 15:50
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/fgIm-BPE7IDb1NBtjBKgmtT1GIw/0/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/fgIm-BPE7IDb1NBtjBKgmtT1GIw/0/da)
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/fgIm-BPE7IDb1NBtjBKgmtT1GIw/1/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/fgIm-BPE7IDb1NBtjBKgmtT1GIw/1/da)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/02/Dieta_me_molla.jpg (http://sherohu.com/dieta-me-molla-dieta-me-3-molla-ne-dite)

Dieta me molla ose ndryshe si e quajnė dieta me tri molla nė ditė (3 apple a day diet) ėshtė krijuar nga Tammi Flynn, instruktor trajnues grupor nė Gold’s Gym nė Washington. Flynn ka zbuluar se kur njėri nga klientėt e saj hante njė mollė gjithmonė para ushqimit pa ndryshuar asgjė tjetėr, ajo ishte nė gjendje tė humbte peshė mė shumė se zakonisht. Flynn me pas ka eksperimentuar me kėtė qasje (njė mollė para ushqimit) ndaj klientėve tjerė tė saj dhe ka parė rezultate tė pabesueshme, humbje peshe mesatarisht 8 kilogram pėr 12 javė.


Dieta Me Molla – Bazat

Plani i dietės me 3 molla nė ditė ka tė bėjė me ngrėnien e njė molle para secilit vakt tė ushqimit. Ideja qėndron nė atė se fibra qė gjendet nė mollė tė bėn tė ndihesh i ngopur dhe shuan apo kėnaq dėshirėn pėr tė ngrėnė mė shumė.
Pėrveē ngrėnies sė mollave ata qė bėjnė kėtė dietė gjithashtu ndjekin njė plan ushqimi qė ėshtė mjaft i ngjashėm me South Beach Diet (Dieta e plazhit jugor) me sasi relativisht tė vogėl tė marrjes sė karbohidrateve dhe zvogėlimit tė ndyrave tė ngopura. Sheqerkat e rafinuara duhet tė eliminohen krejtėsisht (ėmbėlsirat e zakonshme) pėrderisa nė anėn tjetėr rekomandohen karbohidratet me indeks tė ulėt tė gliceminės.

Ata qė bėjnė kėtė dietė kėshillohen qė tė konsumojnė 4-5 vakte ushqimi tė vogla nė ditė, qė duhet tė jenė kryesisht nga ushqime tė shėndetshme qė janė me pak yndyra. Secili vakt gjithashtu rekomandohet tė pėrmbajė edhe proteinė pėr shkak kjo ka treguar tė zvogėloj apetitin dhe pėrmirėsoj humbjen e peshėstv

Pėrveē ngrėnie sė tri mollėve nė ditė ata qė mbajnė kėtė dietė gjithashtu kėshillohen tė konsumojnė edhe gjashtė servime me fruta dhe perime tjera. Kjo mundėson qė tė zvogėloni sasinė e marrjes sė kalorive pa pėrjetuar urinė.

Ushqimet qė Rekomandohen

Molla, djathė me pak yndyrė, jogurt me pak yndyrė, vezė, gjoks pule, gjel deti, mish lope pa dhjam, peshk salmon, oriz (jo tė bardh), brokoli dhe lakėr.

Dieta me molla – shembull

Mėngjesi
Mollė
Omlet me djath
1 filxhan me qull tėrshėre

Meze e lehtė e mėngjesit
Gjysmė filxhani me djath
Gjysmė filxhani me jogurt pa yndyrė

Dreka
Mollė
2 filxhan me brokoli tė avulluar
gjysmė filxhani oriz tė kaftė

Meze e lehtė e drekės
Ndonjė pemė tjetėr ose sallatė

Darka
Mollė
Salmon tė pjekur nė skarė
Sallat tė gjelbėr

Ushtrimet Rekomandohen

Rekomandohet njė kombinimi i ushtrimeve kardiovaskulare dhe peshėngritjes. Libri pėrfshinė njė program 12 javor tė ushtrimeve pėr fillestarė.

Pėrparėsitė


Me ngrėnien e njė molle para secilit vakt ushqimi ju keni ndjesinė e ngopjes dhe zvogėlim tė tendencė pėr tė ngrėnė mė shumė se qė duhet.
Mollat pėrmbajnė fibėr qė ndihmon nė zvogėlimin e niveleve tė kolesterinės.
Mollat pėrmbajnė falvonoid qė ndihmon nė parandalimin e sėmundjes sė zemrės, goditjes nė tru dhe disa kancereve.
Ushqimet balancohen me kombinim tė proteinės, karbohidrateve komplekse, frutave dhe perimeve.
Sasia e lartė e tė ushqyerit me proteina zvogėlon apetitin dhe mirėmban masėn e muskujve pėrderisa mbani dietėn.
Inkurajon tė ushqyerit me fruta dhe perime tė freskėta.
Ėshtė e lehtė pėr tu ndjekur. Nuk ka njehsime apo matje, dhe
Inkurajon ushtrimet.
Dobėsitė


Ushqimet mund tė mos ju eksitojnė dhe mund tė ndodhė qė dieta tė tė bėhet bajat.
Mund tė mėrziteni duke ngrėnė ēdo herė nga njė mollė para secilit vakt ushqimi.
Eliminon shumė ushqime dhe nuk lejon mundėsinė qė tė pėrfshini ushqimet favorit herė pas here.
Mund tė jetė e vėshtirė pėr ata tė cilėt janė vegjetarian e kėsi nuk kemi shumė ne mesin e shqiptarėve.
Nė fundė….

Kombinimi i ngrėnies sė njė molle para secilit vakt ushqimi dhe plani i rekomanduar i ushqimeve mund tė zvogėloj apetitin dhe kėshtu ka gjasa tė rezultojė nė humbje tė peshės pėr shumė ata tė cilėt mbajnė kėtė dietė. Mollėt janė gjithashtu burim i mirė i fibrės qė ka njė mori dobish shėndetėsore.

Disa prej tyre qė mbajnė kėtė dietė (3 apple a day diet) pas pak mund tė mėrziten duke ngrėnė 3 molla nė ditė. Pėrveē tjerash edhe plani i ushqimit nuk lejon qė tė mashtroni dhe kėshtu mund ta bėjė kėtė plan tė vėshtirė pėr disa qė ta inkorporojnė kėtė si mėnyrė tė tė jetuarit (stil jete).

http://img.zemanta.com/pixy.gif?x-id=c9130030-cc32-895a-8055-e93e7ec4959c
Kliko Per te shkarkuar E-Librin 27 KESHILLAT SHENDETSORE QE DUHET TI DINI! (http://sherohu.com/shendeti.pdf)

Dieta me Molla – Dieta Me 3 Molla Ne Dite (http://sherohu.com/dieta-me-molla-dieta-me-3-molla-ne-dite)

Poste te ngjashem:
Dieta Per Lekur Te Bukur (http://sherohu.com/dieta-per-lekur-te-bukur) Nje pamje e shendetshme eshte gjeja me e vlefshme qe...
7 Ditė Nė Peshėn e Dėshiruar – Programi Mė Efektiv Pėr Humbje Tė Peshės (http://sherohu.com/7-dite-ne-peshen-e-deshiruar-programi-me-efektiv-per-humbje-te-peshes) Ky program ėshtė i qėlluar pėr ata qė dėshirojnė tė...
Dieta Per Humbje Peshe – Si te Dobesohemi (http://sherohu.com/dieta-per-humbje-peshe-south-beach-diet) Zgjedhja e planeve tė ushqimit tash ėshtė mė e gjėr...
Sekreti i Lindjes se Femijeve Inteligjent eshte Dieta me Peshk (http://sherohu.com/sekreti-i-lindjes-se-femijeve-inteligjent-eshte-dieta-me-peshk) Hulumtuesit nga Universiteti i Harvardit pohojne se nenat qe ushqehen...


http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=yIl2AUoC8zA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=74MUpgaApSU:bZLzWC_dqn8:yIl2AUoC8zA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=qj6IDK7rITs (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=74MUpgaApSU:bZLzWC_dqn8:qj6IDK7rITs) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=74MUpgaApSU:bZLzWC_dqn8:gIN9vFwOqvQ (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=74MUpgaApSU:bZLzWC_dqn8:gIN9vFwOqvQ) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=7Q72WNTAKBA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=74MUpgaApSU:bZLzWC_dqn8:7Q72WNTAKBA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=74MUpgaApSU:bZLzWC_dqn8:F7zBnMyn0Lo (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=74MUpgaApSU:bZLzWC_dqn8:F7zBnMyn0Lo) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=74MUpgaApSU:bZLzWC_dqn8:V_sGLiPBpWU (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=74MUpgaApSU:bZLzWC_dqn8:V_sGLiPBpWU)
http://feeds.feedburner.com/~r/Sherohu/~4/74MUpgaApSU

Forum-Al.com
Aty ku shqiptarėt mblidhen!

Jolene
16-05-2010, 22:02
Nje molle ne mengjes e ha.. pastaj gjat dites spara ha shume fruta.

Hello Kitty
06-06-2012, 14:07
Me kete diete qe ofrohet ketu, nuk eshte molla ajo qe te dobeson, por vete dieta.

Ka provuar njeri te haje nje koker molle dhe te mos i hapet oreksi me shume?!
Brockulla qe shiten me thes nga gjoja Golden Gym:

"Plani i dietės me 3 molla nė ditė ka tė bėjė me ngrėnien e njė molle para secilit vakt tė ushqimit. Ideja qėndron nė atė se fibra qė gjendet nė mollė tė bėn tė ndihesh i ngopur dhe shuan apo kėnaq dėshirėn pėr tė ngrėnė mė shumė.Pėrveē ngrėnies sė mollave ata qė bėjnė kėtė dietė gjithashtu ndjekin njė plan ushqimi qė ėshtė mjaft i ngjashėm me South Beach Diet (Dieta e plazhit jugor) .... :P :P :P

Blah blah blah...Cfare abuzimi qe i behet fjales MOLLE!!!