PDA

View Full Version : Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek


Forum-Al
19-02-2010, 15:50
http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/02/kapslleku.jpg

Problemet e kapsllėkut kanė tė bėjnė kryesisht nga njė diete e keqe kėshtu qė nėse shtoni mė shumė perime me gjethe tė gjelbėrta dhe fruta nė dietėn tuaj ju do ti dhuroni trupit ekstra fiber, diēka qė i mungon pėr tė nxjerr mė lehtė jashtėqitjen. Pra, nė fillim thjeshtė shto sasinė e ushqimeve qė pėrbėhen na laksativ natyral. Ato ushqime janė avokado, bajamet, kajsia, kokosi, ēikori, hurmet, fara tė lirit, fig, mango, rrush, papaja, ullinj, majdanoz, sojė, rrepė, arra dhe lakėrishtė. Favoritė prej kėtyre qė pėrmendėm janė mango dhe farat e linit.

Shtimi i vitaminės C nė dietėn tuaj gjithashtu ndihmon qė tė luftoni ndonjė infeksion qė mund tė ndikoj nė jashtėqitjen tuaj.

Njėherė kur tė fillon kapsllėku gjendja mė pas shkon duke u keqėsuar nėse nuk trajtohet. Sa mė gjatė ushqimi mbetet nė sistemin e tretjes aq mė shumė ujė shpenzohet (nxirret) prej ushqimit pėr tu pėrdor pėr pjesėt tjera tė trupit. Kėshtu pra e bėnė ushqimin mė tė fortė dhe mė tė vėshtirė qė tė lėvizė. Pėr tė shėruar kėtė ju duhet tė shtoni sasinė e ujit qė pini. Nėse pyet sa uje duhet pire pėr kėtė atėherė mund tė themi se nga 6 deri 8 gota tė mėdha ujė nė ditė ndihmojnė dhe mjaftojnė. Kėto gota ujė shtojnė lagėshtinė ushqimit qė po bllokon sistemin tuaj dhe ndihmon qė gjithēka tė lėviz tutje. Dhe nėse mėrzitesh duke pirė ujė atėherė ėshtė nė tė mirėn tėnde e gjithashtu ėshtė edhe e sigurt ti shtoni disa pika limoni nė gotėn me ujė qė pini.

Nėse akoma po kėrkoni tė gjeni ilac per kapsllek atėherė mė poshtė keni disa metoda shtepiake apo barna shtepiake kunder kapsllekut qė mund ti provosh.


Shto 1-2 lugė gjelle me mjaltė nė njė gotė me qumėsht dhe pije kėtė dy herė nė ditė.
Pėr lehtėsim tė menjėhershėm nga kapslleku pi lėng karrote me lėng spinaqi para se tė bini pėr tė fjetur.
Pi leng portokalli nė stomak tė thatė nė mėngjes, dhe
Sė dy apo tri herė nė ditė pi njė gotė ujė me dy lugė uthull molle, dy lugė limon dhe mjaltė, nėse ki, pėr ti rregulluar shijen.
Nėse problemi vazhdon akoma pėr 8-10 ditė, duhet qė tė vizitoni mjekun. A kemi dikė kėtu qė ka apo ka pasur probleme me kapsllėk dhe tė na tregoj pėrvojėn e tij se si e ka mėnjanuar kėtė problem? Ti ndajmė pėrvojat tona dhe tė tregojmė se ēka ndihmon dhe ēka nuk ka pasur sukses nė trajtimin e kapsllėkut.

http://img.zemanta.com/pixy.gif?x-id=9c3e7241-ffe3-8fe9-8cda-d539f0e60fecForum-Al.com
Aty ku shqiptarėt mblidhen!

SEa
11-02-2011, 08:19
Kur je kaps mundeni te hani kajsia te thata ose fiq ... por sduhet henger shume se mos ju bej dhe te kunderten :D

klm.

Kryeplaku
11-02-2011, 08:20
hahahahahaha ose Hani nje patate te pa zier hahahahahaha

PuffetiNa
30-01-2012, 00:17
Lool.

A kemi dikė kėtu qė ka apo ka pasur probleme me kapsllėk dhe tė na tregoj pėrvojėn e tij se si e ka mėnjanuar kėtė problem? Ti ndajmė pėrvojat tona dhe tė tregojmė se ēka ndihmon dhe ēka nuk ka pasur sukses nė trajtimin e kapsllėkut.

Iku vetvetiu :p

PuffetiNa
30-01-2012, 20:39
Lol.

E sakt, kalojme ne pytjen tjeter :p

PuffetiNa
30-01-2012, 20:45
Asnjehere me mire nuk kam qen , me dul nga hundet po he :P

SystemA
26-02-2012, 14:02
Asnjehere me mire nuk kam qen , me dul nga hundet po he :P
Shko ne farmaci,blej vaj lini edhe......kujdes se shkon fjolle.
U zgjidh problemi:d-party-

PuffetiNa
26-02-2012, 14:09
Sa i trash qe JE !

``Ec``

``gozilla``

SystemA
26-02-2012, 15:29
haha ....u nxef Puffe`-jaMe shume Rspc per : Prof.(an).doc. "arQIle boti" :P
Cfar te besh,pune IQ-je.
Mos abuzo me pacienten.....lol

cool_shqype
27-02-2012, 21:28
ose leng kumbullash (me duket se i quanin "hoshaf") shum e mire per te pasur nje funksionim te rregullt.....