PDA

View Full Version : Caji i Gjelber Zvogelon Rrezikun E Kancerit Ne Mushkeri Te Duhanpiresit


Forum-Al
19-02-2010, 15:50
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/lPRzuPsniUsSxlF9YntdHTivpbE/0/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/lPRzuPsniUsSxlF9YntdHTivpbE/0/da)
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/lPRzuPsniUsSxlF9YntdHTivpbE/1/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/lPRzuPsniUsSxlF9YntdHTivpbE/1/da)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/01/caji_i_gjelber.jpg (http://sherohu.com/caji-i-gjelber-zvogelon-rrezikun-e-kancerit-ne-mushkeri-te-duhanpiresit)

Njė studim tregon se duhanpirėsit qė konsumojnė Caj Jeshil (Ēaji i Gjelbėr) zvogėlojnė rrezikun qė tė sėmuren nga kanceri i mushkėrive.


Sipas njė hulumtueseje Tajvaneze pirja e njė filxhani tė pėrgatitur nga caji i gjelber (http://sherohu.com/te-mirat-shendetsore-te-cajit-te-gjelber) mund tė zmbrapsė efektet e duhanit nė kancer tė mushkėrive, veēanėrisht tek duhanpirėsit tė cilėt mund tė mos jenė gjenetikisht tė cenueshėm ndaj kancerit.

“Antioksidantet mund tė ndalojnė zhvillimin e tumorit,” thotė I-hsin Lin, studente e magjistraturės pranė Universitetit tė Mjekėsisė Chung Shan nė Tajvan. Ajo prezantoj zbulimet e saja para Shoqatės Amerikane pėr Hulumtime Tė Kancerit – nė mbledhjen e Shoqatės Ndėrkombėtare pėr Studim tė Kancerit Tė Mushkėrive nė Kolorado.

Lin ka zbuluar efektet mbrojtėse tė cilat ishin veēanėrisht evidente nė njė grup tė duhanpirėsve tė cilėt ajo kishte studiuar e tė cilėt kishin genotip specifikė qė nuk ishte lidhur me rrezikun pėr kancer tė mushkėrive nė disa studime.

Ekipi i Lin-it ka vlerėsuar 170 pacient me kancer nė mushkėri dhe 340 pacientė tė shėndetshėm. Ata kanė pyetur pjesėmarrėsit qė tė pėrshkruajnė veset e tyre tė pirjes sė duhanit, veset e tyre tė pirjes sė ēajit tė gjelbėr dhe faktor tjerė tė mėnyrės sė tė jetuarit.

Ata kanė pyetur pjesėmarrėsit tė pėrshkruajnė kėto vese pėr pesė vitet e mėparshme, thotė Lin.

Hulumtuesit kanė kryer genotipin nė pjesėmarrės pėr tė parė nėse ndonjėri kishte ndonjė genotip qė nė disa studime ėshtė zbuluar tė jetė i shoqėruar me rrezikun pėr kancer nė mushkėri. Kėta genotip pėrfshijnė IGF1, IGF2 dhe IGFBP3.

Lin ka zbuluar se nė pėrgjithėsi, duhanpirėsit dhe jo duhanpirėsit tė cilėt nuk pinin ēaj tė gjelbėr kishin mė shumė se pesė herė rrezik mė tė madh qė tė sėmuren nga kanceri i mushkerive krahasuar me ata tė cilėt pinin sė paku njė filxhan nga caji i gjelber nė ditė.

Nė mesin e duhanpirėsve ata tė cilėt nuk pinin ēaj tė gjelbėr ishin nė rrezik pėr 13 herė mė shumė tė sėmuren nga kanceri i mushkėrive krahasuar me duhanpirėsit tė cilėt pinin njė filxhan nga ēaji i gjelbėr apo mė shumė nė ditė.

Hulumtuesit kanė zbuluar se edhe mė dramatik ishte efekti mbrojtės nga caji i gjelber tek ata tė cilėt nuk kishin genotipet e tė cenuarit nga kanceri i mushkerive.

Ata tė cilėt pinin ēaj tė gjelbėr dhe tė cilėt nuk kishin genotip tė ashtuquajtur si i cenueshėm nga ana e hulumtuesve kishin 66% zvogėlim tė rrezikut ndaj kancerit tė mushkėrive krahasuar me ata tė cilėt pinin ēaj tė gjelbėr por edhe e ishin te cenueshėm.

Ata tė cilėt pinin shumė duhan, plus kishin genotipin e cenueshėm, kishin rrezikun shumė mė tė lartė ndaj kancerit tė mushkėrive.

Edhe pse Lin thotė se mėnyra mė e mirė e shmangies sė kancerit tė mushkėrive ėshtė ta leme duhanin, ēaji i gjelbėr duket tė zvogėloj rrezikun. Ajo thotė, “Caji i gjelber, njė filxhan apo mė shumė nė ditė, mund ti mbroje ata nga kanceri i mushkerive”.

Nathan Pennell, Pr. Dr pran Taussig Center Institute in Cleveland Clinic nė Ohio, ka thėnė se duhet tė jemi tė kujdesshėm ndaj kėtyre zbulimeve.

Ai thotė se “vetėm shatė nga duhanpirėsit pinin njė apo mė shumė filxhan me ēaj tė gjelbėr nė ditė.” Kjo do tė thotė se shumica nuk pinin asnjė filxhan apo kurrė nuk kishin pirė.

Sidoqoftė, shumė mirė janė tė njohura dobitė shėndetėsore tė kėti ēaji dhe nėse njė ditė vėrtetohet se njėmend ēaji i gjelbėr zmbraps rrezikun e kancerit tė mushkėrive, atėherė bėnė mirė qė ju tė konsumoni mė shumė nga ēaji i gjelbėr.

http://img.zemanta.com/pixy.gif?x-id=099502e9-5094-8588-b5b7-c673e2246072
Kliko Per te shkarkuar E-Librin 27 KESHILLAT SHENDETSORE QE DUHET TI DINI! (http://sherohu.com/shendeti.pdf)

Caji i Gjelber Zvogelon Rrezikun E Kancerit Ne Mushkeri Te Duhanpiresit (http://sherohu.com/caji-i-gjelber-zvogelon-rrezikun-e-kancerit-ne-mushkeri-te-duhanpiresit)

Poste te ngjashem:
A Zvogelojne Ushtrimet Rrezikun Ndaj Kancerit? (http://sherohu.com/a-zvogelojne-ushtrimet-rrezikun-ndaj-kancerit) Hulumtuesit Finlandez se fundi kane ardh ne perfundim se nese...
Te Mirat Shendetsore Te Cajit Te Gjelber (http://sherohu.com/te-mirat-shendetsore-te-cajit-te-gjelber) Ēaj i gjelbėr vepron si agjent antiviral. Pėrmban flluorur, nė...
Ushtrimet E Bejne Duhanin Me Pak Te Deshirueshem Per Duhanpiresit (http://sherohu.com/ushtrimet-e-bejne-duhanin-me-pak-te-deshirueshem-per-duhanpiresit) Ushtrimet bėjnė diēka tė mahnitshme pėr shėndetin tuaj. Ndoshta nuk...
Nje Studim Zbulon Se Kepurdhat Mund Te Mbrojne Nga Kanceri Ne Gji (http://sherohu.com/nje-studim-zbulon-se-kepurdhat-mund-te-mbrojne-nga-kanceri-ne-gji) Nje artikull i shkruar nga telegraph tregon se nje studim...


http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=yIl2AUoC8zA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=QXJREvtruwo:C2J0Ak5mcDE:yIl2AUoC8zA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=qj6IDK7rITs (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=QXJREvtruwo:C2J0Ak5mcDE:qj6IDK7rITs) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=QXJREvtruwo:C2J0Ak5mcDE:gIN9vFwOqvQ (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=QXJREvtruwo:C2J0Ak5mcDE:gIN9vFwOqvQ) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=7Q72WNTAKBA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=QXJREvtruwo:C2J0Ak5mcDE:7Q72WNTAKBA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=QXJREvtruwo:C2J0Ak5mcDE:F7zBnMyn0Lo (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=QXJREvtruwo:C2J0Ak5mcDE:F7zBnMyn0Lo) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=QXJREvtruwo:C2J0Ak5mcDE:V_sGLiPBpWU (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=QXJREvtruwo:C2J0Ak5mcDE:V_sGLiPBpWU)
http://feeds.feedburner.com/~r/Sherohu/~4/QXJREvtruwo

Forum-Al.com
Aty ku shqiptarėt mblidhen!

Aleks
19-02-2010, 17:13
pershendetje
po ca cai esht ky
``Bej_dy_pompa``lazarati
eheheheh
e ca cai
se interesohem

r00t
20-02-2010, 01:27
Aleksi lexo ketu qe te kuptosh ēfar ēaji esht

http://sherohu.com/te-mirat-shendetsore-te-cajit-te-gjelber

Hello Kitty
01-11-2012, 07:16
Green tea sherben per sherimin e te gjitha llojeve te semundjeve dhe te gjitha llojet e kancerit, jo vetem ate te mushkerise.