PDA

View Full Version : 5 Menyra Efektive Te Permiresimit Te Gjumit


Forum-Al
19-02-2010, 15:50
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/K6RBsG2z3qGYSk9Ouq2KSHtY2SU/0/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/K6RBsG2z3qGYSk9Ouq2KSHtY2SU/0/da)
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/K6RBsG2z3qGYSk9Ouq2KSHtY2SU/1/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/K6RBsG2z3qGYSk9Ouq2KSHtY2SU/1/da)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/01/pagjumesia.jpg (http://sherohu.com/5-menyra-efektive-te-permiresimit-te-gjumit)

Ėshtė pothuajse qesharake qė nė kohėt e sotme kur mendohet se kemi arritur dhe jemi avancuar shume, neve veēse na ėshtė keqėsuar gjumi. Ditė e pėrditė ka shumė e mė shumė njerėz prej qė kanė probleme tė bien nė gjumė dhe pėr kėtė ka mijėra gjėra pėr ti fajėsuar. Teknologjia me tė cilėn jetojmė, shoqėria kapitaliste gjithnjė e mė me pak kohė… lista vazhdon e zgjatet me secilin person qė pyet.
Kjo ėshtė kogja qėshtje e komplikuar pėr tu marr me tė, jam i sigurt qė ekzistojnė shumė faktor kontribuues dhe nuk po pretendoj se e di pėrgjigjen e pyetjes se pėrse shoqėrisė sė sotme ka probleme me gjumė. Unė i kamė dyshimet e mia dhe jam i sigurt se tė gjithė pak a shumė i dimė arsyet. Sidoqoftė, kėtu do i ndajė me ju sė paku disa kėshilla qė ju ndihmojnė tė ju nxė gjumi mė shpejt dhe ndiheni mė tė freskėt se zakonisht kur zgjoheni.


Zgjohu Herėt

Kėshtu ėshtė pra, gjumash: nėse dėshiron qė herėt dhe me lehtėsi tė shkoni nė shtrat, akordo alarmin nė ora 5 tė mėngjesit dhe ngrihu (kėrce) nga shtrati nė sekondėn qė bie alarmi.
Triku qė kjo tė funksionojė mbėshtetet nė atė se ju duhet tė shtrydhni nga vetja tė gjithė disiplinėn qė keni dhe jo vetėm tė zgjoheni nė momentin qė bie alarmi, por, tė zgjoheni pėrnjėherė nė momentin qė bie alarmi ēdo mėngjes. Ēka do qė ndodh, edhe nėse keni vetėm njė orė gjumė natėn e kaluar ju duhet tė zgjoheni.
Provo tė rrish vetėm me dy orė gjumė pėr pesė ditė me radhė e kthehu e mė thuaj se prapė nuk ishte i gatshėm tė hidhesh nė shtrat mė herėt se zakonisht. Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė e risetimit (ricaktimit) tė orarit tė gjumit.


Por, mos harro se vėrtet kėrkon vet-disiplinė edhe atė mė shumė se sa kanė disa njerėz.
Lexo Materialin e Duhur

Duhet tė bėsh zgjedhjen e duhur e jo tė lexosh diēka qė tė bėnė tė mendosh pėr tė e tė mos mund tė flesh. Kėtė po e them se ekziston njė kohė gjatė ditės kur ju duhet tė fikni mendjen aktive dhe tė lėreni at pasive tė marr punėn pėrsipėr, e kjo kohė ndodhė vetėm njė orė para orarit kur shkoni nė shtrat apo kur ktheheni nė shtėpi nga puna.

Sido qė tė jetė puna, ju duhet tė zbuloni se sa kohė ju duhet qė tė kaloni nga ajo mendje aktive qė tė mban duke menduar dhe te zgjuar gjatė gjithė natės dhe qėndro larg atyre aktiviteteve qė ju bėjnė tė mendoni shumė gjatė asaj kohe.


Kėshtu qė zgjidhni me kujdes librin apo gjėrat qė bėni nė orėt kur trupi juaj futet nė orėn kritike e mė pas tė mos mund tė flini duke menduar pėr pėrmbajtjen e ati libri. Kjo tė ndihmon qė tė parandaloni pagjumėsinė e shkaktuar nga tė menduarit e pandėrprerė pėr shkak tė ndonjė storie qė lexon nė njė libėr.
Fik Tė Gjitha Dritat


Zgjedhja mė e mirė qė tė keni gjumė tė rehatshėm ėshtė qė dhomėn ku flini ta bėni terr. Kur mjafton? Mjafton atėherė kur thoni, “gishtin n’sy me ta shti se s’pashe”. Pak humor, ama seriozisht po them se edhe njė dritė sado e vogėl qė mund tė jetė mund tė pengoj qė tė bėni gjumė tė rehatshėm. Ēfarėdo drite, edhe ajo mė e vogla si drita e televizorit qė rrinė e ndezur edhe pas fikjes, mund tė ndikoj nė kualitetin e gjumit qė bėni. Kėshtu qė zgjidhja ideale ėshtė ta bėni terr dhomėn duke fikur tė gjitha dritat.
Shlyej Nga Mendja Mendimet e Shthurura

Shpesh na ndodhė qė tė mbahemi tė zgjuar nga brengat si: a i kam kryer tė gjitha detyrat qė kam pasur pėr sot? Ēka nėse harroj ta thėrras Mustafėn (bie fjala) nesėr? Au, mė duhet tė pėrgatitem pėr intervistėn qė kam ose nuk e marr punėn…

Ajo qė duhet tė bėsh, e qė ėshtė parė tė jetė shumė efektive, ėshtė tė ulesh me njė stilolaps dhe fletore dhe tė kryesh pastrimin e mendjes para se tė biesh nė shtrat. Nxjerr secilin mendim nga mendja dhe shėnoje e ktheje nė formė tė prekshme (mendimi= i paprekshėm; mendimi i shkruar= i prekshėm). Pas kėsaj thjesht ndiheni sikur ti kishit nxjerr brengat e ti kishit hedhur nė njė kovė kėshtu qė nuk do tė keni nevojė tė merreni me to deri sa te jeni gati, pėrveē tjerash ėshtė edhe ves i mirė nėse dėshiron tė bėhesh mė i organizuar.


Shkruaj punėt qė duhet ti kryesh, njerėzit qė duhet ti kontaktosh, idetė qė ke pas gjatė gjithė ditės por ke dėshtuar t’i nxėsh dhe sigurohu ta kesh tė shkruar gjithēka qė ke nė mendje – sado e padobishme qė mund tė ju duket.
Shmang Kompjuterin dhe Televizorin


Nė ditėt e sotme kjo na ndodhė tė gjithėve sepse pak ka nga ne qė ikim pėr tė fjetur para orės 12. Disa nga ne rrinė duke pėrdor kompjuterin pėr tė shfletuar internetin, pėr tė bėrė chat (tė rinjtė), ose edhe pėr ndonjė punė tjetėr, kurse tė tjerėt i ngulin sytė televizorit dhe sa qel e mbyll sytė ora bėhet 4 i mėngjesit! Nėse e lė internetin pas orės 2 tė mėngjesit dhe pyet pse nuk po mund tė flini kjo ndoshta ėshtė pėr shkak tė kohės sė tepėrt qė kaloni duke i ngulur sytė ekranit. Rri larg ekraneve (kompjuterit apo televizorit) para se tė shkoni pėr tė fjetur.
Kėto 5 nuk janė tė fundit dhe sigurisht ju qė keni zgjidhur problemin e gjumit keni diēka pėr tė shtuar pėr ta bėrė mė tė plotė kėtė artikull.http://img.zemanta.com/pixy.gif?x-id=515ab159-082d-8680-9bf1-dcf7811c725b
Kliko Per te shkarkuar E-Librin 27 KESHILLAT SHENDETSORE QE DUHET TI DINI! (http://sherohu.com/shendeti.pdf)

5 Menyra Efektive Te Permiresimit Te Gjumit (http://sherohu.com/5-menyra-efektive-te-permiresimit-te-gjumit)

Poste te ngjashem:
5 Menyra Efektive Te Eliminimit Te Depresionit (http://sherohu.com/5-menyra-efektive-te-eliminimit-te-depresionit) Te jesh i vetmuar eshte pjese normale e jetes tone...
Mungesa e Gjumit Me Shume Godet Femrat (http://sherohu.com/mungesa-e-gjumit-me-shume-godet-femrat) Hulumtimet e mehershme kane sugjeruar se njerezit qe flejne me...
Gjumi – 9 Gjera Qe Duhet Ti Dini Rreth Gjumit (http://sherohu.com/gjumi-9-gjera-qe-duhet-ti-dini-rreth-gjumit) A bėni gjumė te mjaftueshėm? Shume njerez nuk arrijen te...
Fshij Moshen – Tri Menyra Per Tu Dukur Me I Ri (http://sherohu.com/fshij-moshen-tri-menyra-per-tu-dukur-me-i-ri) Shkencetaret ne kerkim te fontanes se rinis ndajen zbulimet e...


http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=yIl2AUoC8zA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=W7ZohlIEo7Y:by7ZlLPnuiQ:yIl2AUoC8zA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=qj6IDK7rITs (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=W7ZohlIEo7Y:by7ZlLPnuiQ:qj6IDK7rITs) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=W7ZohlIEo7Y:by7ZlLPnuiQ:gIN9vFwOqvQ (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=W7ZohlIEo7Y:by7ZlLPnuiQ:gIN9vFwOqvQ) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=7Q72WNTAKBA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=W7ZohlIEo7Y:by7ZlLPnuiQ:7Q72WNTAKBA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=W7ZohlIEo7Y:by7ZlLPnuiQ:F7zBnMyn0Lo (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=W7ZohlIEo7Y:by7ZlLPnuiQ:F7zBnMyn0Lo) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=W7ZohlIEo7Y:by7ZlLPnuiQ:V_sGLiPBpWU (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=W7ZohlIEo7Y:by7ZlLPnuiQ:V_sGLiPBpWU)
http://feeds.feedburner.com/~r/Sherohu/~4/W7ZohlIEo7Y

Forum-Al.com
Aty ku shqiptarėt mblidhen!