PDA

View Full Version : Kuriozitete mbi ORGANET e trupit


Skydive
19-12-2012, 07:55
1. Organi me i gjate i organizmit tone eshte zorra e vogel (intestinum tenue). Edhe pse quhet nga anglezet “small intestine” eshte 4 here me e gjate se gjatesia mesatare e nje njeriu te rritur.

2. Zemra e njeriut prodhon gjak me nje presion per ta pompuar ate deri ne 9 metra lartesi. Keshtu qe mos u preokuponi ne qofte se arrini te degjoni rrahjet e zemres tuaj. Per te pompuar gjak ne te gjithe trupin tone ne nje kohe kaq te shkurter duhet nje presion i mire nga kontraktimi i zemres.

3. Lengjet gastrike jane ne gjendje te tresin edhe nje flete brisku.

4. Mendohet se trupi njerezore ka me shume se 96 000 kilometra ene gjaku. Duke bere nje llogari te thjeshte me enet tona mund te behen me pak fjale 2 xhiro rreth botes.

5. Cdo 3 apo 4 dite ne stomakun tone krijohet nje membrane mukoze e re. Kjo per shkak te forces se madhe te acideve prezente ne stomak dhe kush vuan nga ulcera mund ta kuptoj shume mire sa te dhimbshme jane keto acide sidomos kur sulmojne muret e stomakut.

6. Siperfaqja e mushkerive tona eshte e barabarte me ate te nje fushe tenisi; ne fakt per te derguar sa me lehte oksigjenin ne gjak, mushkrite jane te pajisura me qindra bronke dhe hojeza. Keto jane te lidhura me kapilaret qe cojne oksigjenin ne gjak duke marre dioksidi i karbonit (CO2). Siperfaqja gjigande e mushkrive ndihmon keto veprime dhe na siguron nje shkembim te denje oksigjeni dhe dioksidit te karbonit ne cdo moment.

7. Zemra e femrave rreh me shpejte se ajo e meshkujve. Shkaku duhet kerkuar ne masen trupore, megjithese eshte zbuluar qe zemra femerore punon ndryshe nga ajo mashkullore.

8. Shkencetaret kane arritur te numerojne me shume se 500 funksione te melcise. Me shume mundesi kur dalim te shtunave dhe dehemi nuk mendojme per melcine tone, por ne qofte se doni ta dini melcia eshte organi qe punon me shume ne brendesi te trupit tone.

9. Aorta, arteria kryesore qe nis nga zemra jone ka diametrin e nje tubi normal. Kjo arterie eshte kaq e gjere sepse duhet te trasportoje ne brendesi te saj pjesen me te madhe te gjakut qe do te qarkulloje ne sistemin tone.

10. Mushkria e majte eshte me e vogel se mushkria e djathte per ti lene hapsire zemres.

11. Ne njeri mund te jetoje pa pjesen me te madhe te organeve te tij. Trupi yne mund te duket i dobet, por mund te mbijetoje pa stomak, pa 75% te melcise, 80% te zorres,dhe pa nje veshke. Me siguri s’do te ndiheshit shume mire, por organet e munguara nuk do t’ju sillnin vdekjen.

12. Gjendrat mbiveshkore e nderrojne madhesine gjate jetes. Perpara lindjes keto jane te medha sa nje veshke, ndersa me kalimin e kohes behen gjithnje e me te vogla, deri behen veshtiresishte te dukshme ne moshe te madhe.

Elina
20-03-2013, 10:51
SI T'I SHPETOSH NJE ATAKU KARDIAK KUR JE VETEM!

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/485908_221686527974399_1449113867_n.jpg

Vuan nga zemra dhe je vetėm dhe mendimi i parė ėshtė, nėse mė zė njė atak kardiak, si tė shpėtoj?
Ėshtė njė mėnyrė, mėsojeni!.
Sipas kardiologeve, nėse njė person qė vuan nga zemra ndjen qė rrahjet i janė ērregulluar, atėhere ai ka vetėm 10 sekonda pėr tė vepruar para se tė humbė vetėdijen.
Personi duhet tė marrė frymė thellė dhe mė pas tė kollitet fuqishėm. Cdo frymėmarrje duhet tė jetė e thellė dhe duhet marrė para cdo kollitje. Mė pas kollitja qė do pasojė duhet tė jetė e fuqishme, sikur do pėrpiqet tė prodhojė pėshtymė nga fundi i grykės, nga brendėsia e gjoksit.
Kjo duhet pėrsėritur cdo 2 sekonda, njė frymėmarrje, njė kollė, derisa rrahjet e zemrės tė normalizohen.

Hello Kitty
20-03-2013, 11:31
...

7. Zemra e femrave rreh me shpejte se ajo e meshkujve. Shkaku duhet kerkuar ne masen trupore, megjithese eshte zbuluar qe zemra femerore punon ndryshe nga ajo mashkullore.

...

Zemra e femres ndryshe nga ajo e mashkullit, eh? -mendon- No wonder they don't understand each-other! -mos-

Elina
23-03-2013, 12:47
E Pabesueshme! Njė 16-Vjeēare Ka Gjoksin Mė Tė Madh Nė Botė!

http://rrethjush.net/wp-content/uploads/2013/03/1.jpeg

Gjoksin mė madh natyral nė botė, e ka njė vajzė 16 vjeēe nga Kina, emri i saj Ting Hiafen…

Gjoksi i saj peshon 20 kg (10 kg ēdo njėri)

Sutienėt i gjen vetėm me porosi dhe ėshtė shumė e vėshtirė tė jetojė me “dhunti” tė tilla!/alb-observer.com/

Skydive
10-04-2013, 14:04
Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Shkencetaret thone se sa me i madh te jete IQ i nje personi, aq me teper ai person do te enderroje.
Qeliza me e madhe ne trupin e njeriut eshte veza e femres, ndersa ajo me e vogla eshte spermatozoidi i mashkullit.
Ne perdorim 200 muskuj per te hedhur nje hap.
Gishtat e medhenj te kembes kane nga 2 kocka secili, ndersa te tjeret 3.
Nje pale kembesh permban rreth 250,000 gjendrra djerse.
Acidi ne stomakun tuaj eshte aq i forte saqe mund te trese brisqe rrojesh.
Qeliza njerezore e trurit mund te mbaje 5 here me teper informacion se e gjithe Enciklopedia Britannica.
Endrra mesatare e njeriut zgjat per 2-3 sekonda.
Meshkuj qe nuk kane qime ne gjoks jane me te prire per te zhvilluar ceroze te melcise sesa ata qe kane.
Ne secilen kembe ka rreth 1 trilion bakterie.
Trupi juaj leshon nxehtesi ne gjysme ore e cila eshte e mjaftueshme per te zier gjysme galloni uje.
Enameli ne dhembe eshte substanca me e forte ne trupin e njeriut.
Dhembet fillojne te rriten 6 muaj pas lindjes.
Kur jeni duke shikuar nje person qe dashuroni, bebet e syve zmadhohen; e njejta gje ndodh kur shikoni nje person qe urreni.
Gishti juaj i madh eshte me gjatesi te njejte me hunden.
Sistemi qarkullues i arterieve, venave dhe kapilareve eshte rreth 60,000 milje i gjate.
C’do dite, nje personi te zakonshem i bien rreth 60-100 fije folkesh.
Siperfaqja e mushkrive njerezore eshte e madhe sa nje fushe tenisi.
Numri i marrdhenieve seksuale ne dite per te gjithe njerezit e Tokes bashke sot eshte ne 120 milion.
1 nga c’do 2,000 bebe lind me nje dhemb.
Shumica e meshkujve kane ereksione c’do ore kur jane ne gjume.
Mbasi keni ngrene me shume sec duhet, degjimi juaj eshte me i dobet perkohesisht.
Edhe zhurmat me te vogla shkaktojne bebet e syrit te zmadhohen.
C’dokush ka nuhatje unike, pervecse binjakeve identike.
Nga mosha 60 vjecare, shumica e njerezve do te kene humbur afersisht gjysmen e gjendrrave te shijes.
Njerezit e kane me te lehte te rrine pa ngrene sesa pa gjume.
Nje koke njeriu vazhdon te qendroje e vetedijshme per rreth 15-20 sekonda pasi eshte e shkeputura nga trupi (prere).
Dhembi eshte pjesa e vetme e trupit te njeriut qe nuk mund te sheroje/riparoje vetveten.
300 milion qeliza ne trupin e njeriut vdesin c’do minute.
Njerezit humbasin rreth 600,000 grimca lekure c’do minute.
Buzet e njeriut kane ngjyre te kuqe per shkak te koncetrimit teper te madh te shume kapilareve te gjakut shume pak poshte lekures.
Sa me e ftohte te jete dhoma ku flini, aq me i madh eshte probabiliteti per te pare nje enderr te keqe (makth).
Veshet sekretojne me teper dylle veshi kur jeni te frikesuar, sesa kur jeni te qete.
Njerezit jane kafshet e vetme qe prodhojne lote prej emocioneve.

Skydive
10-04-2013, 14:07
* Zemra e njeriut rreh 101,000 here ne dite. Gjate tere jetes,(te nje moshe mesatare) zemra rreh afersisht 3 miliarde here dhe qarkullon afer 400 milione litra gjak.

* Goja prodhon 1 liter peshtyme cdo dite.

* Mesatarisht, njerezit mund ta mbajne frymen per 1 minute. Rekordi boteror eshte shtate minuta e gjysem (7.5 min)

* Koka e njeriut permban 22 eshtra.

* Mesatarisht, nje njeri merr dhe nxjerr fryme 23,000 here ne dite.

* Mesatarisht, nje njeri flet 5,000 fjale cdo dite - edhe pse ne 80% te rasteve njerezit flasin me shume me vetveten.

* Truri i Ajnshtajni ishte i nje madhesie mesatare 1375 gram.

* Gjate 150 viteve te fundit, lartesia e njerezve ne vendet industriale eshte rritur per 10 cm.

* Ne shekullin e 19, burrat Amerikane ishin me te lartet ne bote, mesatarsisht 1,71m. Sot, lartesia mesatare e Amerikaneve llogaritet 1,75m krahasuar me 1,77m te Suedezeve dhe 1,78m banoret e Hollandes.

* Nese sasia e ujit ne trupin tuaj reduktohet per vetem 1% do ndjeni etje.

* Hipokrati, Babai i Medicines, sugjeroi qe grate te zmadhonin kraharorin duke kenduar me ze te larte me shpesh.

* Nje person mund te jetoje pa ushqim per nje muaj, por vetem nje jave pa uje.

* Gjate tere jetes (moshe mesatare) llogaritet se nje person konsumon afer75,000 litra uje.

* Burrat humbin afer 40 qime floke cdo dite, ndersa femrat afer 70.

* Nderrimi i pare i seksit ke njerezit ndodhi ne vitin 1950 kur nje doktor danez Christan Hamburger operoi Njujorkezin George Jargensen, i cili me pas u quajt Christine Jargensen.

* Nese ushqimi nuk perzyhet me peshtyme, nuk mund te shijohet.

* Thonjte e gishterinjve te dores rriten pothuajse 4 here me shpejte se ato te kembes.

* Afer 13% e njerezve jane mengjerashe.

* Pesha e kokes se nje foshnje te sapolindur llogaritet sa cereku i tere peshes qe ka foshnja.

* Nese drejtohet ADN-ja juaj, mund te arrije Henen 6,000 here.

* Afer dy te tretat e peshes se trupit te njeriut perbehen nga uji. Gjaku eshte 92% uji, truri 75% dhe muskujt poashtu 75% uje.

* Njerezit ne fakt nuk shohin me sy - por me tru. Syte jane ne fakt kamerat e trurit. Nje cerek truri perdoret per te kontrolluar syte.

Elina
18-04-2013, 07:59
Mushkerite.

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/20830_235079139968471_264935167_n.jpg.webp

Mushkeria e majte eshte me e vogel se mushkeria e djathte per t'i lene hapsire zemres. Siperfaqja e mushekrive tona eshte e barabarete me ate te nje fushe tenisi; ne fakt per te derguar sa me lehte oksigjenin ne gjak, mushkerite jane te pajisura me qindra bronke dhe hojeza. Siperfaqja gjigande e mushkerive ndihmon keto veprime dhe na siguron nje shkembim te denje oksigjeni dhe dioksidit te karbonit ne cdo moment.

Elina
24-07-2013, 21:20
Shkencėtarėt zbulojnė molekulėn qė shkakton ndjenjat e depresionit

http://www.mosfli.com/wp-content/uploads/2013/07/3114-300x214.jpg

Shkencėtarėt kanė pėrdorur njė nga makineritė mė tė fuqishme tė botės me rreze x, pėr tė identifikuar molekulėn pėrgjegjėse pėr ndjenjat e stresit, ankthit dhe madje edhe depresionin.
Gjėndra e hipofizės ėshtė e njohur nė botėn mjekėsore si njė lojtar kyē nė stres dhe ankth, ngaqė ajo liron kimikate tė stresit nė gjak.
Megjithatė, shkencėtarėt kanė zbuluar tani se proteina CRF1, ėshtė pėrgjegjėse pėr lėshimin e hormoneve tė cilat mund tė shkaktojnė ankthin dhe depresionin mbi periudha tė zgjatura kohore.
Proteina ėshtė gjetur nė tru dhe kontrollon reagimin tonė ndaj stresit. Kur zbulon lėshimin e molekulave tė stresit nga hipotalamusi, ajo liron kėto hormone.
Studimi, i kryer nga kompania e ilaēeve Heptares Therapeutics, u botua nė revistėn Nature mė 17 korrik. Informacionet e fituara nga ky studim do tė pėrdoret pėr tė hartuar ilaēe tė vogla, qė pėrshtaten pėr kėtė molekulė pėr tė trajtuar depresionin.

Akrepi
24-07-2013, 23:26
* Goja prodhon 1 liter peshtyme cdo dite.


Goxha interesant ky kuriozitet....unė nė fakt mė lindi njė pyetje kur e lexova.

Sa ditė duhet ruajtur pėshtyma....pėr tė pėshtyrė Brarin nė ndonjė takim fatlum???:D