PDA

View Full Version : Vera dhe rrushi i kuq ju mbrojnė


Mandi
27-02-2013, 21:30
Vera e kuqe, e njohur pėr mbrojtjen ndaj kancerit, ndaj sėmundjeve bakteriale, pėr mbrojtjen e sistemit imunitar dhe pėr efektet qetėsuese nė tru, zbulohet se parandalon edhe humbjen e dėgjimit

http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/themes/gazeta-e-re/timthumb.php?src=http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2013/02/redwine.jpg&q=90&w=619&zc=1

Zbulohet se pėrbėrėsi i verės sė kuqe, resveratroli, parandalon humbjen e dėgjimit, pakėson mundėsinė pėr problemet e zemrės, kancerin dhe pėr ēmendurinė. Njė studim i kryer nga spitali “Henri Ford” nė Detroit, shprehet se minjtė e shėndetshėm tė ushqyer me resveratrol kishin mė pak mundėsi tė vuanin humbjen e dėgjimit, pavarėsisht zhurmės sė vazhdueshme tė nxitur nga shkencėtarėt. Studiuesit e kėrkimit shprehen se studimi i tyre i fundit pėrqendrohet mbi resveratrolin dhe efektet qė ka ai mbi njė trup tė ekspozuar ndaj dhimbjeve. 150 mililitra verė e kuqe ka rreth 0.30-1.07 miligramė resveratrol. Resveratroli ėshtė njė lėndė kimike shumė e fuqishme, qė duket se mbron trupin nga proceset njerėzore, si mosha, funksionimi i trurit dhe humbja e dėgjimit. Kjo e fundit prek gjysmėn e atyre qė janė nė tė 60-at e tyre, por shumė nga kėto probleme fillojnė tė lindin qė nė moshėn 40 ose 50-vjeēare. Humbja e dėgjimit shkaktohet nga vdekja e qelizave pėrgjegjėse pėr dėgjimin, pėr shkak tė moshės. Rreth 12 pėr qind e ushtarėve tė kthyer nga lufta e Irakut apo Afganistanit, diagnostikohen me probleme nė dėgjim. Nė eksperiment, resveratroli uli rrezikun e humbjes sė dėgjimit te minjtė qė u ekspozuan nė njė zhurmė shumė tė fuqishme. “Mėsuam se duke u dhėnė kavieve resveratrol, reduktohet mundėsia e rreziqeve nė tė dėgjuar apo rreziqeve tė procesit tė njohjes nė tru”, shprehet njėri nga shkencėtarėt. Nė janar, Universiteti Hebre i Jerusalemit raportoi se tė shpėlarit e mishit tė kuq me njė gotė verė mund tė ndalojė rritjen e sasisė sė kolesterolit nė trup. Pirja e njė gote vere tė kuqe ēdo ditė, ndihmon nė parandalimin e kancerit, shprehen kėrkuesit e Universitetit Leicester. Nė njė eksperiment me kavie, shkencėtarėt zbuluan se minjtė e laboratorit i rezistuan mė shumė zhurmės sė madhe shurdhuese, sesa minjtė e tjerė tė zakonshėm, tė painjektuar me resveratrol. Zhurma qė shkakton humbjen e dėgjimit ėshtė shkaktare edhe e disa problemeve si:

.Paaftėsia pėr tė dėgjuar saktė
.Vėshtirėsi me gjumin
.Probleme me tė folurit
.Rrezik i lartė i sėmundjeve tė zemrės, pėr shkak tė pėrhapjes sė .hipertensionit dhe rritjes sė nivelit tė sheqerit.

Resveratroli ėshtė i pranishėm te boronica, kikiriku dhe bimė tė tjera. Resveratroli ėshtė gjithashtu pjesė e verės dhe e rrushit tė bardhė, por nė pėrqendrim mė tė vogėl. Shkencėtarėt shpjegojnė se studimi i tyre ishte projektuar pėr tė identifikuar potencialin e mekanizmit tė resveratrolit nė varėsi tė ekspozimit ndaj zhurmės, duke matur efektet nė COX-2, enzima kryesore kjo e procesit imunitar. Ata zbuluan se mbidoza e efektit akustik shkaktoi njė rritje tė shprehjes sė proteinave tė COX-2, me kalimin e njė kohe tė caktuar. Ata gjithashtu vunė re se resveratroli reduktoi formimin reaktiv tė formacionit tė oksigjenit, duke bėrė kėshtu qė tė pakėsohej humbja e dėgjimit te minjtė.

Efekte tė tjera shėruese tė verės

Vera e kuqe ka njė histori tė gjatė nė pėrdorimin e saj. Nė kohėt e hershme quhej njė pije mjekuese dhe rekomandohej tė pihej ashtu si sot pėrdoret uji. Kohė mė pėrpara ajo pėrdorej pėr njė gamė tė gjerė sėmundjesh, qė nga pėrgjumja deri te diarreja apo pėr reduktimin e dhimbjeve gjatė lindjes sė fėmijėve. Nė Egjiptin e lashtė dhe nė civilizimin sumerian, ekzistojnė dokumente tė vitit 2200 para Krishtit, tė cilat e pėrmendin verėn e kuqe si ilaē mjekėsor. Tė njėjtin rol vazhdoi tė luante vera edhe gjatė shekullit 19 dhe 20, por pikėpamja pėr tė ndryshoi kur ajo filloi tė shihej si njė pije alkoolike qė ndikonte nė mėnyrėn e jetesės.

Vera e kuqe ruan sistemin imunitar. Sipas njė studimi tė Universitetit tė Floridės, vera e kuqe nuk e dėmton sistemin imunitar ashtu siē bėjnė pijet e tjera alkoolike. Njė eksperiment i kryer mbi minjtė tregoi se ata qė kishin pirė verė tė kuqe kishin nivel normal tė imunitetit, tė njėjtė me atė tė minjve qė nuk kishin pirė. Vera e kuqe pėrmban pigmente bimore tė tretura nė tė, tė cilėt janė antioksidantė qė parandalojnė kancerin. Nė njė studim tė kryer tek 1800 persona, shkencėtarėt testuan personat qė pinin dhe ata qė nuk pinin verė. U zbulua se personat qė pinin rregullisht njė gotė verė nė ditė prekeshin 7 pėr qind mė pak nga sėmundjet bakteriale. Ata qė pinin dy gota verė tė kuqe nė ditė prekeshin 18 pėr qind mė pak. Vera ka efekte qetėsuese dhe ndihmon nė pėrballimin e problemeve me gjakftohtėsi./gazeta-shqip/

BATO
27-02-2013, 21:35
Mua mė pėlqente mė shumė vera e bardhė, por e paskam pasur gabim...

Hello Kitty
27-02-2013, 22:19
Resveratrol is an antioxidant that might also help protect them from obesity and diabetes, both of which are strong risk factors for heart disease.

Resveratrol eshte nje antioxidant, qe mund te ndihmoje gjithashtu ne mbrojtjen nga obesiteti dhe nga diabeti, dy prej te cilave jane faktore kryesore te rrezikut ndaj semundjes se zemres.

Jolene
28-02-2013, 00:47
Me pelqen shume vera e kuqe, tani edhe me shume...