PDA

View Full Version : Ilace popullore - Naturopathic medicine. (English)


Faqet : [1] 2

Hello Kitty
12-03-2013, 05:06
St John's Wort Tea Benefits.


St John's Wort Tea Benefits have been known for anti-depression treatment for a long time. It is widely prescribed by German medical practitioners to treat and fight cases of major depression.

Officially known as hypericum perforatum, St. John's Wort is a perennial plant.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c4/Saint_johns_wart_flowers.jpg/800px-Saint_johns_wart_flowers.jpg

The following are the healthy benefits attributed to St. John's Wort tea:

St. John's Wort Tea may help in fighting cases of major and mild depression.

St. John's Wort Tea may help relieve pain, especially those coming from spinal injuries and puncture wounds.

St. John's Wort Tea may also help in clearing bruises, sores and other skin problems.

St. John's Wort Tea may help in treatment of anemia.

St. John's Wort Tea may help in fighting headaches.

St. John's Wort Tea may help in treatment of jaundice.

St. John's Wort Tea may help in clearing chest congestion.

To make this tea, simply steep one teaspoon of dried St. John's Wort leaves and flowering tops in a half cup of water for five minutes. Drink two cups of tea a day, one in the morning and one in the evening.

It should be noted that St. John's Wort may increase sensitivity to sunlight and the risk of sunburn. It should not be used with a MAO or a Protease inhibitor.

Wort = lez, lyth...

Hello Kitty
12-03-2013, 05:08
http://www.amoryn.com/formula.php

Hello Kitty
12-03-2013, 16:48
Benefitet e cajit "St John's wort".


Caji i St John's Wort ka qene shume i njohur per trajtimin e anti-depresionit per nje kohe shume te gjate. Ky caj eshte pershkruar gjeresisht nga praktikuesit mjekesore gjermane, per te trajtuar dhe luftuar rastet e depresionit te rende.

Eshte i njohur zyrtarisht si Hypericum perforatum, St John's wort eshte nje bime shumevjecare.

Kryesisht ndihmon per trajtimin e anti-depresionit, por jo vetem. Ne vijim jane benefitet shendetesore te ketij caji:

-Ndihmon ne trajtimin e depresionit te lehte dhe sidomos atij te rende.

-Ndihmon ne lehtesimin e dhimbjeve, sidomos ato qe vijne nga lendimet/plagosjet/demtim e shtylles kurrizore dhe plaget e shpuara.

-Ndihmon ne pastrimin e mavijosjes, plageve dhe probleme te tjera te lekures.

-Ndihmon ne trajtimin e Anemise.

-Ndihmon ne ndalimin e dhimbjes se kokes.

-Ndihmon ne trajtimin e Verdhezes.

-Ndihmon ne pastrimin e Flegmes se mushkerive.

Per ta pergatitur kete caj, thjesht merret nje luge caji me gjethet e thara dhe lulet e kesaj bime dhe zhytet ne 1 gote e gjysem me uje te zier me pare per 5 minuta. Pini dy gota caji ne dite, nje ne mengjez dhe nje ne mbremje.

Ajo duhet te theksohet se ky caj mund te rise ndjeshmerine ndaj diellit dhe rrezikun e djegies nga dielli. Ajo nuk duhet te perdoret njekohesisht me *MAO ose me *Protease inhibitor.

*Wort = lez, lyth ... (per mua s'ben kuptim..)
*MAO = Monoamine oxidase
*Protease inhibitor - S'e kam idene fare cfare eshte kjo fjale...Sorry!

Mire thone nje foto sa 1000 fjale. Ja per kete lule behet fjale:

http://www.naturenorth.com/summer/St_Johns_Wort/St_Johns_Wort_01.jpg

Hello Kitty
12-03-2013, 19:32
http://www.ehow.com/about_5428102_st-johns-wort-herbal-remedy.html

Hello Kitty
12-03-2013, 21:57
Thanks to Socio, e gjeta me ne fund emrin e kesaj luleje si i thone ne shqip. Quhet Lulja e Balsamit ose Kantarion.

http://parthenonfoods.com/images/LuteaKantarionTea.jpg

Elushe
12-03-2013, 22:47
Eshte mire te shkojme back to basics. Po lexoja sot qe jemi bere kaq te varur ne antibiotike qe pas 20 e kusur vitesh s'do te mund te luftojme infeksione per shkak te imunitetit qe po na krijon trupi ndaj tyre.

Hello Kitty
12-03-2013, 23:03
Eshte mire te shkojme back to basics. Po lexoja sot qe jemi bere kaq te varur ne antibiotike qe pas 20 e kusur vitesh s'do te mund te luftojme infeksione per shkak te imunitetit qe po na krijon trupi ndaj tyre.

Eshte njesoj si floriri qe sa me shume e merr rrjedha e lumit aq me shume zvogelohet guri derisa humbet; po t'i shkosh rrjedhes ne te kundert atehere gjen the mother load.

Hello Kitty
15-03-2013, 01:59
http://www.stylelist.com/view/13-skin-care-tips-youve-never-heard?utm_source=crowdignite.com&utm_medium=referral&utm_campaign=crowdignite.com

Hello Kitty
19-03-2013, 02:42
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/16482_10151273259916570_1344840405_n.png

Hello Kitty
19-03-2013, 02:48
Gerson Therapy Green Lettuce Kale And Chard Juice.

- Dark green leaves
- Escarole (endive)
- Beet tops (young inner leaves)
- Watercress (5-6 leaves)
- Red cabbage (2-3 leaves)
- Green bell pepper (1/4)
- Swiss Chard
- 1 Green Apple

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/600451_10151249699511570_1516105144_n.png

Perkthimi here tjeter.

Hello Kitty
19-03-2013, 02:52
Coconut oil offers numerous health benefits and new claims are suggesting it can reverse Alzheimers.

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/537146_10151211280081570_167807626_n.jpg

http://www.hungryforchange.tv/article/do-you-have-an-underactive-thyroid

Hello Kitty
22-03-2013, 02:19
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/188444_10151510664808361_2000771033_n.jpg

Shafrani, ndryshe quhet edhe Krokus.. Eshte lulja e pare qe del prej bores, duke mundur dimrin dhe duke sjelle pranveren.. Eshte lule me veti te larta sheruese.. dhe gjithashtu, ereza me e shtrenjte ne bote..

.. Eshte lulja me e vjeter e vizatuar prej njeriut, qe prej 50.000 vjetesh.. Eshte perdorur nga Sumeret per magji.. Dhe me vone, qe prej periudhes se Asurbanipalit, egjiptianeve, persianeve, Aleksandrit te Madh, etj. shafrani perdorej si mjet sherues ndaj semundjeve, melankolise, plageve te luftes, etj.. Gjithashtu, perdorej edhe si parfum, maske lekure, ne caj, ne vere, si afrodiziak, etj.. Perset e perdornin edhe kur benin banje neper vaskat mbreterore.. ndersa budistet vazhdojne ta perdorin ende sot neper veshjet e tyre, per te sjelle paqe shpirterore..

.. Eshte nje lule me nje perdorim te gjithanshem, e cila permireson shendetin dhe rinon trupin dhe shpirtin.. Gjendet edhe ne territorin shqiptar, ne peridhen e shkrirjes se bores.. Meqenese eshte ereza me e shtrenjte ne bote, kur ta hasni ne gjendje te eger, ne natyre.. mos humbi rastin per ta marre me vete.. Perdorimi i saj do ju sjelle kenaqesi..

.. P.s.. –Fotoja eshte marre ne Rozaje te Malesise..

Hello Kitty
22-03-2013, 02:26
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/525006_571006642917729_133441898_n.jpg

Vaksinat te sigurta per shendetin?!

Pyetje: Doktori im thote qe thimerosal-i ne vaksina eshte “kaq pak sa nuk ja vlen te shqetesohesh” eshte ai/ajo i sakte? (thimerosal – konservant ne vaksine me perberje alkooli, alumin dhe merkur/zhive!!!)

Pergjigja: Nga Boyd Haley, profesor dhe shefi i departamentit Kimise se universitetit te Kentycky (SH.B.A.). “Niveli i sigurise EPA karshi ekspozimit ndaj merkurit ne diete (ushqim) eshte 0.1 mikrograme/2.2 paund (afersisht 1kg) te peshes trupore dhe vaksinat e konservuara me thimerosal kane rreth 12.5 mikrograme merkur (zhive) pra rreth 125 here me e larte se niveli i sigurise EPA. Kjo gje e ben ekspozimin ndaj vaksinave te sigurte vetem nese pesha e foshnjes suaj eshte 275 paund (rreth 120-130 kg). Porse ka nje klecke sepse thimerosali (konservuesi i vaksines) injektohet dhe nuk gelltitet, per pasoje kjo e ben kete procedure akoma edhe me toksike gjithashtu ketu perdoret dhe alumini i cili zmadhon neurotoksicitetin (helmimin e sistemit nervor). Pra mund te themi qe eshte e “cuditshme” qe nje mjek te jete kaq i lirshem te thote se thimerosal-i eshte kaq pak ne vaksine “sa nuk ka nevoje te shqetesohemi”. (Marre nga faqja http://www.autism.com/faq_triggers_of_autism.asp - shkaktaret e autizmit)

Nga faqja zyrtare e DMSA (produkt i cili perdoret per largimin e metaleve te renda (helmim me metale te renda) si psh merkuri, plumbi, alumini etj gjejme se arsyet e ekspozimit ndaj merkurit jane disa porse faktoret kryesore jane VAKSINAT dhe AMALGAMET (mbushjet e “argjendta” te dhembeve). Helmimi me merkur eshte ndoshta helmimi me i rende pas lendeve shume radioaktive sepse ky lloj helmimi perqendrohet kryesisht ne sistemin nervor duke demtuar qelizat nervore. Tek te rriturit shkakton kryesisht semundjet e parkinsonit dhe alzhaimerit (rol luan dhe alumini) tek te vegjelit prapambetje mendore, AUTIZEM dhe moszhvillimin normal i sistemit nervor ne teresi dhe dallimi praktik tek individet eshte aftesia e organizmave te tyre per ta ekskretuar kete substance/perberje te rrezikshme, prandaj sot nuk gjenden dy autike qe te kene teresisht te njejtat simptoma. (info – mjafton nje luge kafe merkur per te helmuar mbi 2 ton ushqime; lista e zeze e elementeve helmuese ne vaksina dhe semundjeve si pasoje eshte e gjate).

Edhe pak vite do te zhduken provat e fundit qe vaksinimet jane skema te deshtuara per shendetin, porse skema jashtezakonisht fitimprurese per industrine fermaceutike (aktualisht miliarda dollare ne vit dhe klientet kryesore te tyre jane vete individet e “vaksinuar” –fizikisht dhe menderisht) dhe keto jane gjysherit, stergjysherit tane, akoma gjalle e me shendet me te mire se femijet tane qe i kemi marre ne qafe, i njejti gjak, te pavaksinuar dhe natyrale ashtu si dhe jane krijuar (personalisht jemi demtuar me autizmin e femijes sone te 2-te pas vaksinimit me MMR-ne e famshme – fruth, shyta, rubeole – 3 semundje ne 1 vaksine !!). Edhe ne rinia e moshave 25-30 vjec nuk besoj se kemi bere ne femijerine tone me shume se 4-5 vaksina nga te cilat njera ishte me gervishtje kurse sot deri ne moshen 1 vjec ketu ne shqiperi jane 12 vaksina (ne SH.B.A. deri ne moshen 18 muaj 36 vaksina dhe deri ne 15 vjec mbi 60 vaksina) cuditerisht ne moshen me te njome e cila ndikohet me shpejt nga papastertite dhe helmet (kryesisht neurotoksike ne kohen kur truri dhe sistemi nervor akoma jane ne zhvillim).

Parimi aktual eshte “fito edhe nese merr te tjeret ne qafe” dhe kjo behet edhe me ushqimin e ujin i cili po helmohet dita dites dhe nuk eshte me natyral, me reklamimin pa kriter te objekteve te panevojshme duke bombarduar me nje informacion qe kthen lluksin ne nevoje e domozdoshmeri dhe si pasoje po varferohen masat dhe po bllokohet ekonomia nga mungesa e parase per shkak te shpenzimeve pa kriter, kurse shendeti/mireqenia fizike e mendore si dhe ushqimet cilesore e natyrale shihen si vjetersire...!!! Keshilla e fundit eshte se per ate qe do argumente ka plot, shteti e media sdo tia dije fare sepse pronaret dhe sponsoret e tyre jane po keto grupe te fuqishme te bisnesit, ekonomise, politikes etj... kerko te verteten.. mendo si i lire...

*E kam thene disa here qe Autizmi eshte perqendrimi i Merkurit (Zhives) ne qelizat e trurit.

SERAFIM DILO
22-03-2013, 02:35
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/188444_10151510664808361_2000771033_n.jpg

Shafrani, ndryshe quhet edhe Krokus.. Eshte lulja e pare qe del prej bores, duke mundur dimrin dhe duke sjelle pranveren.. Eshte lule me veti te larta sheruese.. dhe gjithashtu, ereza me e shtrenjte ne bote..

.. Eshte lulja me e vjeter e vizatuar prej njeriut, qe prej 50.000 vjetesh.. Eshte perdorur nga Sumeret per magji.. Dhe me vone, qe prej periudhes se Asurbanipalit, egjiptianeve, persianeve, Aleksandrit te Madh, etj. shafrani perdorej si mjet sherues ndaj semundjeve, melankolise, plageve te luftes, etj.. Gjithashtu, perdorej edhe si parfum, maske lekure, ne caj, ne vere, si afrodiziak, etj.. Perset e perdornin edhe kur benin banje neper vaskat mbreterore.. ndersa budistet vazhdojne ta perdorin ende sot neper veshjet e tyre, per te sjelle paqe shpirterore..

.. Eshte nje lule me nje perdorim te gjithanshem, e cila permireson shendetin dhe rinon trupin dhe shpirtin.. Gjendet edhe ne territorin shqiptar, ne peridhen e shkrirjes se bores.. Meqenese eshte ereza me e shtrenjte ne bote, kur ta hasni ne gjendje te eger, ne natyre.. mos humbi rastin per ta marre me vete.. Perdorimi i saj do ju sjelle kenaqesi..

.. P.s.. –Fotoja eshte marre ne Rozaje te Malesise..

Shum postim i bukur.. se kisha degjuar e lexuar.
(Kitty,nuk e di a ke mar ne shkolle 10 me yll,po kesaj radhe e meriton..)

Hello Kitty
22-03-2013, 02:40
Shum postim i bukur.. se kisha degjuar e lexuar.
(Kitty,nuk e di a ke mar ne shkolle 10 me yll,po kesaj radhe e meriton..)

Ne shkolle kam qene vertete 10 me yll! Vetem ne gjimnastike merrja 8 ose 9, por ate ma jepnin me hater, per hire te lendeve te tjera.

Hello Kitty
22-03-2013, 12:08
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSnLCVR7a8LLin6RhhiUtaB_GYtN92gI 4OPtnwBR5pQb7sGjTpd

Saffron is used for asthma, cough, whooping cough (pertussis), and to loosen phlegm (as an expectorant). It is also used for sleep problems (insomnia), cancer, “hardening of the arteries” (atherosclerosis), intestinal gas (flatulence), depression, Alzheimer’s disease, fright, shock, spitting up blood (hemoptysis), pain, heartburn, and dry skin.

Women use saffron for menstrual cramps and premenstrual syndrome (PMS). Men use it to prevent early orgasm (premature ejaculation) and infertility.

Saffron is also used for to increase interest in sex (as an aphrodisiac) and to induce sweating.

Some people apply saffron directly to the scalp for baldness (alopecia).

In foods, saffron is used as a spice, yellow food coloring, and as a flavoring agent.

In manufacturing, saffron extracts are used as fragrance in perfumes and as a dye for cloth.

Hello Kitty
23-03-2013, 16:34
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/576886_508539655859238_1964283483_n.png

Health Benefits of Peppermint

• increases memory
• increases alertness
• improves blood circulation
• enhances gastric emptying
• combats bad breath
• helps indigestion
• provides stress relief
• increases immunity
• helps with headaches
• antiseptic properties
• helps with toothache pain
• helps with hives and rashes

*Eat peppermint and the portable breath test by the police shows that you are... "clean as a whistle". -hihi-

Hello Kitty
23-03-2013, 16:42
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/734139_508537959192741_1771315820_n.jpg

Ushqimi qe ne hame ose mund te jete forma me e sigurte dhe me e fuqisheme e ilacit, ose forma e helmimit te ngadalshem.

Hello Kitty
23-03-2013, 16:44
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/602053_508537002526170_1133780293_n.png

Hello Kitty
23-03-2013, 16:53
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/64798_504894509557086_2134224211_n.png

Health Benefits of Tomatoes!

• excellent source of potassium
• fights inflammation
• may help burn fat
• reduces risk of ovarian cancer
• reduces risk of heart disease
• reduces risk of lung disease and asthma
• reduces prostate cancer risk by as much as 40%
• reduces urinary tract infections
• reduces oxidative stress
• improves vision boosts gut health
• reduces risk of hypertension
• can dissolve gallstones
• largest source of dietary lycopene

Lengu i domates sherben per Kurimin E PLOTE te Kancerit te Prostatit. E theksoj vetem lengu i domates, jo ngrenia e sallates, ose salca ose ndonje forme tjeter, and of course domate pa kimikate.

Hello Kitty
23-03-2013, 16:56
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/487972_503679193011951_695172190_n.jpg

Ja keshtu duhet te jene kabinetet e GUZHINES tone!

Hello Kitty
23-03-2013, 16:58
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/394731_502310189815518_1696155244_n.png

Hello Kitty
23-03-2013, 16:59
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/482243_501973676515836_1717198095_n.jpg

Magnezium eshte aq Important ne jeten tone, sa per kete mineral do flas shume me gjate dhe me hollesisht heren tjeter.

Hello Kitty
23-03-2013, 17:05
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/417703_500643763315494_1171089404_n.jpg

Hello Kitty
23-03-2013, 17:10
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/421894_498888886824315_1714396916_n.png

Hello Kitty
23-03-2013, 17:11
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/526147_498527000193837_1729804564_n.png

Hello Kitty
23-03-2013, 17:12
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/64522_497741533605717_2087877484_n.jpg

Hello Kitty
23-03-2013, 17:15
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/45828_496674587045745_1474368720_n.jpg

Hello Kitty
23-03-2013, 17:15
Top 10 Foods for Detoxing

1. Lemons
2. Beets
3. Apples
4. Green Veggies
5. Garlic
6. Sea Veggies
7. Broccoli Sprouts
8. Green Tea
9. Artichokes
10. Cilantro

Hello Kitty
23-03-2013, 17:24
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/535444_495544850492052_391481071_n.jpg

If Picasso used "and eat" veggies as his art medium.."Today he will be still ALIVE ...to collect his millions for his Art Work..!!!"

Thenie nga Viola.V

Hello Kitty
23-03-2013, 17:29
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/558114_494762753903595_657619817_n.png

Hello Kitty
23-03-2013, 17:33
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/482505_494280477285156_1485398779_n.jpg

"Lean on me. I can peel away your problems!"

Hello Kitty
23-03-2013, 17:38
The darker the cherry, the more antioxidants for YOU!

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/563111_493526284027242_748554609_n.png

Health benefits of Cherries:
♥ Anti-inflammatory - helps relieve arthritis
♥ Rich in antioxidants
♥ Great for exercise recovery

Hello Kitty
24-03-2013, 01:12
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/222654_492235997489604_1572932841_n.png

Hello Kitty
24-03-2013, 01:17
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/541474_491697970876740_1522463710_n.jpg

Hello Kitty
24-03-2013, 01:21
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/310077_488434634536407_194681820_n.jpg

Hello Kitty
24-03-2013, 01:28
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/734446_487691154610755_1361348520_n.png

busavata
24-03-2013, 01:33
kur isha ne Hare Krishna (isha veq dy javė ) kishte veq ushqim vegetarian .. por nuk e di pse nuk kishte birra ..

Hello Kitty
24-03-2013, 01:34
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/311903_487611721285365_879058493_n.png

Hello Kitty
24-03-2013, 01:39
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/542519_484476414932229_1319991316_n.png

Hello Kitty
24-03-2013, 01:44
kur isha ne Hare Krishna (isha veq dy javė ) kishte veq ushqim vegetarian .. por nuk e di pse nuk kishte birra ..

Flene shpejte ata, nuk e kane ate privilegj te shijojne jeten e nates.

busavata
24-03-2013, 01:47
Flene shpejte ata, nuk e kane ate privilegj te shijojne jeten e nates.


po be nonen*** *** ; edhe zgjohen ne ora 5 te mengjesit me ja fillu me meditue ..

Hello Kitty
24-03-2013, 01:51
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/427990_480008125379058_1990388172_n.png

Hello Kitty
24-03-2013, 01:56
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/72876_477899605589910_1184058118_n.jpg

* HONEY & CINNAMON *
Use it for colds, bad breath, arthritis, weight loss, and longevity. What have you used this combo for?

HEART DISEASE: Make a paste of honey and cinnamon powder, put it on toast instead of jelly and jam and eat it regularly for breakfast. It reduces the cholesterol and could potentially save one from heart attack. Also, even if you have already had an attack studies show you could be kept miles away from the next attack. Regular use of cinnamon honey strengthens the heart beat. In America and Canada, various nursing homes have treated patients successfully and have found that as one ages the arteries and veins lose their flexibility and get clogged; honey and cinnamon revitalize the arteries and the veins.

ARTHRITIS: Arthritis patients can benefit by taking one cup of hot water with two tablespoons of honey and one small teaspoon of cinnamon powder. When taken daily even chronic arthritis can be cured. In a recent research conducted at the Copenhagen University, it was found that when the doctors treated their patients with a mixture of one tablespoon Honey and half teaspoon Cinnamon powder before breakfast, they found that within a week (out of the 200 people so treated) practically 73 patients were totally relieved of pain -- and within a month, most all the patients who could not walk or move around because of arthritis now started walking without pain.

BLADDER INFECTION: Take two tablespoons of cinnamon powder and one teaspoon of honey in a glass of lukewarm water and drink it. It destroys the germs in the bladder.

CHOLESTEROL: Two tablespoons of honey and three teaspoons of Cinnamon Powder mixed in 16 ounces of tea water given to a cholesterol patient was found to reduce the level of cholesterol in the blood by 10 percent within two hours. As mentioned for arthritic patients, when taken three times a day, any chronic cholesterol could be cured. According to information received in the said Journal, pure honey taken with food daily relieves complaints of cholesterol.

COLDS: Those suffering from common or severe colds should take one tablespoon lukewarm honey with 1/4 spoon cinnamon powder daily for three days. This process will cure most chronic cough, cold, and, clear the sinuses, and it's delicious too!

UPSET STOMACH: Honey taken with cinnamon powder cures stomach ache and also is said to clear stomach ulcers from its root.

GAS: According to the studies done in India and Japan, it is revealed that when Honey is taken with cinnamon powder the stomach is relieved of gas.

IMMUNE SYSTEM: Daily use of honey and cinnamon powder strengthens the immune system and protects the body from bacterial and viral attacks. Scientists have found that honey has various vitamins and iron in large amounts. Constant use of Honey strengthens the white blood corpuscles (where DNA is contained) to fight bacterial and viral diseases.

INDIGESTION: Cinnamon powder sprinkled on two tablespoons of honey taken before food is eaten relieves acidity and digests the heaviest of meals

INFLUENZA: A scientist in Spain has proved that honey contains a natural 'Ingredient' which kills the influenza germs and saves the patient from flu.

LONGEVITY: Tea made with honey and cinnamon powder, when taken regularly, arrests the ravages of old age. Use four teaspoons of honey, one teaspoon of cinnamon powder, and three cups of boiling water to make a tea. Drink 1/4 cup, three to four times a day. It keeps the skin fresh and soft and arrests old age. Life spans increase and even a 100 year old will start performing the chores of a 20-year-old.

RASPY OR SORE THROAT: When throat has a tickle or is raspy, take one tablespoon of honey and sip until gone. Repeat every three hours until throat is without symptoms.

PIMPLES: Three tablespoons of honey and one teaspoon of cinnamon powder paste. Apply this paste on the pimples before sleeping and wash it off the next morning with warm water. When done daily for two weeks, it removes all pimples from the root.

SKIN INFECTIONS:Applying honey and cinnamon powder in equal parts on the affected parts cures eczema, ringworm and all types of skin Infections.

WEIGHT LOSS: Daily in the morning one half hour before breakfast and on an empty stomach, and at night before sleeping, drink honey and cinnamon powder boiled in one cup of water. When taken regularly, it reduces the weight of even the most obese person. Also, drinking this mixture regularly does not allow the fat to accumulate in the body even though the person may eat a high calorie diet.

CANCER: Recent research in Japan and Australia has revealed that advanced cancer of the stomach and bones have been cured successfully. Patients suffering from these kinds of cancer should daily take one tablespoon of honey with one teaspoon of cinnamon powder three times a day for one month.

FATIGUE: Recent studies have shown that the sugar content of honey is more helpful rather than being detrimental to the strength of the body. Senior citizens who take honey and cinnamon powder in equal parts are more alert and flexible. Dr. Milton, who has done research, says that a half tablespoon of honey taken in a glass of water and sprinkled with cinnamon powder, even when the vitality of the body starts to decrease, when taken daily after brushing and in the afternoon at about 3:00 P.M., the vitality of the body increases within a week.

BAD BREATH: People of South America, gargle with one teaspoon of honey and cinnamon powder mixed in hot water first thing in the morning so their breath stays fresh throughout the day.

HEARING LOSS: Daily morning and night honey and cinnamon powder, taken in equal parts restores hearing.

busavata
24-03-2013, 02:01
Ajo foto nuk pershtatet hiq me mua ..

Hello Kitty
24-03-2013, 02:07
po be nonen*** *** ; edhe zgjohen ne ora 5 te mengjesit me ja fillu me meditue ..

Kur lexova nje liber anglisht, gjeja e pare qe me ra ne sy ne ate liber ishte shprehja "Early to bed, Early to rise, makes a man Healthy, Wealthy and Wise!" Qe nga ai moment eshte bere dhe motoja ime.

Hello Kitty
24-03-2013, 02:13
Ajo foto nuk pershtatet hiq me mua ..

Sorry, e vura gabimisht, se s'kishte lidhje me ate qe thashe!

Hello Kitty
24-03-2013, 02:14
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/486012_484464971600040_1805964002_n.png

Hello Kitty
24-03-2013, 03:23
Blushing.

There are so many triggers for blushing. It is important to determine what your triggers are. The most popular ones seem to be: spicy foods, embarrassment, alcohol consumption, being the center of attention or on a "stage" of some kind, stress, uncertainty, being singled out, and being made fun of. The list can go on and on. Also included as triggers are extreme changes in temperature, exercise and exertion.

Here are some over the counter herbal options for people suffering from face blushing episodes:

http://fear-go.com/images/fear-go-valerian-root.jpghttp://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRDuZlsV8wawKsCIKIQqnh4dV6ngOTOQ O6YmKCQ9-__gihOyey9

Valerian Root - an herb that's taken for a variety of reasons including: pain, anti-inflammatory, antispasmodic, sedative and hypnotic effects. It helps to reduce anxiety.

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tryptophan - an amino acid that's essential in the human diet. It helps to form serotonin and is naturally found in tons of different foods including: bananas, oats, peanuts, milk, and poultry. Tryptophan is what makes you tired after eating turkey!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://www.comoxvalleynaturalist.bc.ca/assets/images/plants/st-johns_wort2.jpghttp://gnc.imageg.net/graphics/product_images/pGNC1-2331376t300x300.jpg

St. John's Wort - a plant that's ground up and can be found in tablet, capsule, or tea form. It is often prescribed for depression but can also be beneficial for social anxiety sufferers.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://images.iherb.com/l/NOW-00215-0.jpg

GABA - an amino acid supplement that acts as a neurotransmitter. It helps to suppress nerve impulses in the brain which in turn reduces stress and anxiety.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://2.bp.blogspot.com/_lq42-S0byeU/Sd1batJ04AI/AAAAAAAABgY/_j4sPY_8zXE/s400/passion+flower.jpghttp://images.iherb.com/l/NOW-04763-2.jpg

Passion Flower - a woody climbing vine that helps to calm nerves.

...vazhdon..

Hello Kitty
24-03-2013, 03:23
Blushing.

http://www.herbalextractsplus.com/images/herbs/motherwort-isp.jpghttp://www.vitaminlife.com/images/products/023363102747.jpg

Motherwort - an herb with sedative properties.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://www.drfloras.com/wp-content/uploads/2010/10/hyssop-300x300.jpg?9d7bd4http://www.1wallmart.com/img/p/396-472-large.jpg

Hyssop - Is an herb that is used to ease nervousness by helping with blood circulation, and blood pressure.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://www.mdidea.com/products/new/humulus06.jpghttp://s4f109308e4879.img.gostorego.com/802754/cdn/media/s4/f1/09/30/8e/48/79/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/hops.jpg

Hops - an herb that helps to calm the nervous system.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://onlyorganicherbs.files.wordpress.com/2010/07/lemon-balm.jpghttp://www.greenpolkadotbox.com/media/catalog/product/cache/1/image/800x800/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/h/e/herbp-1-dlemon01-b1-01.jpg

Lemon Balm - an herb that has sedative properties. (Duket nga gjethet si dhjozme, por ka ere limoni).

~~~~~~~~~~~~

*Se mos ben gabim ndonje moderator dhe ma fshin kete postim! Kur te kem kohe do e perkthej dhe add more information.

Hello Kitty
24-03-2013, 03:38
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/248677_474630359250168_943071945_n.png

Hello Kitty
25-03-2013, 23:24
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/13145_429274590480661_2065439986_n.jpg

Hello Kitty
25-03-2013, 23:27
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/574804_427354290672691_442996357_n.jpg

Hello Kitty
28-03-2013, 02:41
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/602128_510889415624262_861146907_n.png

Top 5 Foods for Proper Liver Function!

Some foods aid the liver in the detoxification process while others are high antioxidant foods, which protect the liver during the process.

1. LEMON WATER - Cleanses the liver and promotes detoxification while stimulating bile production.

2. BEETS - Purifies the blood and absorbs heavy metals.

3. GARLIC - Rich in allicin, which aids the liver in detoxification and helps rid the body of mercury and food additives.

4. BLUEBERRIES - High in antioxidants, which protect the liver from free radicals released in the detoxification process.

5. DANDELION GREENS - Stimulates bile flow within the liver.

source: The Earth Diet

5 ushqime kryesore per funksionimin e duhur te melcise!

Disa ushqime ndihmojne melcine ne procesin e detoksifikimit, ndersa te tjerat jane ushqime te pasura me anditoxidants, te cilat e mbrojne melcine.

1. Uji me limon - pastron melcine, promovon detoxifikimin, dhe nderkohe stimulon prodhimin e *biliareve.

2. Panxhar - pastron gjakun dhe thith metalet e renda.

3. Hudhra - E pasur ne allicin, e cila ndihmon ne detoxifikimin e melcise dhe ndihmon trupin ne pastrimin e merkurit dhe kemikatet qe ju hedhin ushqimeve.

4. Boronica - Shume e pasur ne antioxidante, te cilat mbrojne melcine nga radikalet e lira qe leshoheen gjate procesit te detoxifikimit.

5. Luleradhiqja (lakrat e egra) - Nxit rrjedhjen biliare brenda melcise.

Hello Kitty
28-03-2013, 13:15
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/64003_464493420263862_1838244202_n.jpg

* Anti-Inflammatory Cure-All *

• 1 cup coconut, almond or other nut/seed milk
• 1 Tbs Coconut Oil
• 1 tsp Turmeric
• 2 tsp fresh grated ginger or 1 tsp dried
• ½ tsp cinnamon
• ½ tsp cardamom
• Stevia to sweeten

Drop 1 Tbs Coconut oil in small saucepan on the stove. When melted, add grated ginger and turmeric.

Stir to combine and simmer for 1 to 2 minutes. Add non-dairy alternative, stir to combine, and finally whisk in other ingredients.

Simmer to warm and enjoy!

Hello Kitty
06-04-2013, 18:46
Sėmundjet tė cilat i shėron FARA E BEREQETIT (Fara e zezė) (Black seed)

http://tryeza.org/wp-content/uploads/2012/06/fara-e-zeze.gif

1.* SHĖRIMI I PROBLEMEVE TĖ ZEMRES: Merrni 1/2 lugė vaj tė fares sė zezė tė pėrzier me ndonjė pije tė nxehtė ,te pihet pėrdite nė mėngjes kjo do te beje te zgjerohen venat & arteriet. Shmangni ushqimet me yndyre

2-* PĖR SHĖRIMIN E KOKĖ DHEMBJES ”Lyerja e kokės me vaj tė kokrres sė bereqetit (Vaj i farės sė zez) bėn dobi tė madhe kundėr kokė dhembjes.

(Koke dhimbja - s'e kisha degjuar ndonjehere...ahahaha)

Mėnyra e dytė: ”Lyerja e vendit tė dhembjes sė kokės duke fėrkuar me vaj tė kokėrres sė bereqetit (kokėrres sė zez).

Mėnyra e tretė: ”Pėrzihet lėngu(vaj) i kokėrres sė bereqetit me vaj ulliri dhe ky komponim pikohen nė hundė nga dy pika.

3.* PĖR SHĖRIMIN E MIGRENES:

Marrja e dozės orale dhe aplikim nė ballė ose nė pjesėn me dhimbje. Tė largohet nga ngrėnia e tepėrt e ėmbėlsirave.

4.* DHIMBJA E SHPINES & DHIMBJE TE TJERA REUMATIKE: Ngroheni mesatarisht Vajin e Fares se Zeze dhe vendoseni intensivisht mbi zonen e dhimbjes.Gjithashu pi tre here ne dite nje lug kafeje(5ml) Vaj te Fares se zez.
Sherimi do te arrihet brenda pak javeve.

5.* CDO DHIMBJE MUSKULARE: Beni masazh me vajin e fares se zez.

6.* PĖR SHĖRIMIN E KOLLITJES & ASTMES: Ferkojeni kraharorin dhe shpinen me vajin e Fares se Zeze,dhe pini nje luge kafeje (5 ml)vaji Fare Zeze ne mengjes,mesdite dhe naten.
Gjithashtu hidhni dy lugė tė vogla vaj te fares zez nė ujė tė vluar dhe thithni avullin e tij.

7.* PĖR SHĖRIMIN E DHEMBJES SĖ DHĖMBĖVE, MISHIT TĖ TYRE, TĖ FYTIT DHE BAJAMEVE ”Nėse zihet kokrra e bereqetit (zeze) me uthull dhe pastai shpėrlahet gpja me lėngun e pėrfituar nga zierja, ndihmon kundėr dhimbjes sė dhėmbėve nga tė ftohtit”.

Mėnyra tjetėr: ”Lėngu i pėrfituar nga vlimi i kokėrres sė bereqetit pėrdoret duke shpėrlarė gojėn, por edhe duke gargaritur, pastai me vaj tė kokėrres sė bereqetit lyhet fyti prej anės sė jashtme dhe pihet qė tė lyhen bajamet nga ana e brendėshme.

Hahet njė lug me kokėrr tė bereqetit tė zier duke e pėrtypur dhe gėlltitur nė esėll.

8.* PĖR SHĖRIMIN E DIAREAS: Perziej nje luge kafeje (5 ml) vaji Fare Zeze me nje gote kos,pijeni perzierjen 2 here ne dite per 3 dite rradhazi.

9.* GRIPI & BLLOKIMI I HUNDEVE: Katėr pika vaj te farave te zeza ne secilen vrim te hundes.

10.* DĖGJIMI: Tė gjitha problemet e veshit, duke pėrfshirė, infeksionet dhe dhimbjet e veshit si dhe dėgjimi i dobėt: Ngrohni vajin e fares se zeze dhe lereni te ftohet,me pas hidhni 2 pika vaj ne vesh.


11.* PĖR SHĖRIMIN E HIPERTENSIONIT (gjakut tė lartė ):Nje luge kafeje te fares se zeze e perzien me nje gote leng limoni dhe pihet dy here ne dite derisa simptomat te zhduken.

Ose cdo lloj pije te nxeht i shtohen disa (3 deri 5) pika vaj te fares se zez.

MĖNYRA E DYTĖ:

Merrni ½ luge Ēaji me vajin e fares se zeze e pijeni tė nxehtė nė Ēdo kohė dhe do merrni 2 hudhėra nė stomak bosh.

12.* SEMUNDJET E SYVE DHE MOSSHIKIMI MIRĖ: Gjysmė ore para se tė shkoni pėr tė fjetur lyeni kapakėt dhe lėkurėn e syve me vaj tė farės sė zezė. Eshtė e preferueshme qė njėkohėsisht dhe me lyerje tė pini dhe pėrzierjen e cila pėrbėhet nga njė lugė kafeje me vaj tė farės sė zezė nė njė gotė me lėng karote. Rezultatet do tė duken qė nė muajin e parė.

13.* NERVOZIMI & STRESI: Hedhja e disa pikave tė kėtij vaji nė njė filxhan me kafe qetėson sistemin nervor.

14.* KEPUTJE & DEMBELIZEM: Njė lugė tė vogėl(5 deri me 10ml) vaj tė fares sė zezė e shoqėruar me lėng portokalli, pihet pėr Ēdo ditė pėr 10 ditė rrjesht pas buke ne mėngjes dhe mė pas do tė shihni ndryshim nė vete menjėherė.

15.* AKTIVIZIM I MEMORJES DHE AFTESISĖ PER TE KUPTUAR: Njė lugė tė vogėl vaj tė fares sė zezė e shoqėruar me 100 ml nenexhik tė zier(uj ku ke zier nenxhik, pihet pėr Ēdo ditė pas buke nė mėngjes pėr 15 ditė rrjesht.16.* SEMUNDJET E ZEMRES: Pini Vaj te paster Fare te Zeze te shoqeruar me nje leng te nxehte psh.caj.Kjo ndihmon te shkrirjen e dhjamrave,hapjen e venave dhe arterieve.

17.* IMPOTENCA (DOBSIA SEKSUALE): 200 gr fara tė zeza tė bluara (kujdes jo vaj por fare e bluar) pėrzihen me 50 gr vaj ulliri, plus 100 gr ĒimĒakiz arab mashkull i bluar, plus 50 gr vaj xherxhiri, plus 50 gr vaj tė farės sė zezė, plus 20 gr mjaltė tė farės sė zezė, me pas pėrzihen tė gjitha. Pėrdoren tre herė nė ditė {nė mengjes drekė dhė darkė}, pas buke nga nje lug e madhe.

18.* PĖR SHĖRIMIN E PAGJUMSĖ: Nje luge kafeje vaj te farave te zeza e perzin me mjalt dhe e shtin ne pije te nxeht psh.caj dhe e pin.

19.* PER FYTYR DHE LEKUR TE SHENDETSHME: Perziej barazisht(ne mase) si vajin e Fares se Zeze dhe vajin e ullirit.
Ferkojeni me perzierjen fytyren dhe lereni keshtu per rreth 1 ore,me pas lajeni me sapun e uje do ta vreni se fytyra juaj shendrrit.20.* PROBLEMET E STOMAKUT: Pini nje got qumesht te perzier me vaj te fares se zez(5ml pra nje lug kafeje) 3 her ne dit per 5 dite me radh.

21.* TE VJELLAT E SHPESHTA: Njė lugė e vogėl vaj tė farės sė zezė dhe njė lugė e vogėl karafil i bluar, hidhet nė lėng nenexhiku tė zier dhe pihet nga kjo pėrzierje tre herė nė ditė nė mėngjes, drekė dhe darkė pas buke. Doza kėshillohet sa hėrė qė kemi tė vjella tė shpeshta.

22.* DIABETI: Perziej nje gote me gjethet e lules WaterCress,nje gote fara te Zeza,gjysem gote me lekura shege,dhe gjysem gote gjethe Fumaria.Bluajini ne grirese deri sa te behen si puder.Pini gjysem luge caji te kesaj perzierje me nje luge caji (5 ml) vaji te Fares se Zeze para se te hani mengjesin per rreth 1 muaj apo sa her qe te keni shqetesime ne rritjen e sheqerit ne gjak.

MĖNYRA E DYTĖ:

Merrni 1/2 luge caj te vjit te fares se zeze dy herė nė ditė nė mėngjes me ujė tė nxehtė.

23.* RENIA E FLOKEVE APO PER MOSTHINJURIT PARA KOHE: Ferko rrenjet e flokeve me leng limoni dhe lereni per 15min.Lajeni me shampo (apo me se miri me sapun te fares se zez) dhe uj teresisht.Me pas aplikoni vajin e Fares se zez ne rrenjet e flokeve.Perseritnje ket per disa jave.

24.* ZBOKTHI: Mix 10 ml vaj te fares se zeze ,30 ml vaj ulliri, 30 gr pluhur mehindi.Ngrohje pėr njė kohė dhe pasi pasta te bėhet e ftohtė, aplikoje dhe pas nje ore shpelaje me shampo.

25.* GURE NE VESHK, NE TEMTH DHE NE KANALIN E URINES: 1/4 kg fara Habe Seude(far e zez) 1/4 kg mjalt Habe Seude (mjalt i paster nga fara e zez) Bluhen mirė farat e zeza dhe pėrzihen me mjaltin e kokrrės sė zezė [Habe Seude] dhe dy lugė nga kjo pėrzierje i hedhim nė njė gotė tė mbushur pėrgjysėm mė ujė tė ngrohtė shoqėruar me njė lugė tė vogėl vaj tė fares sė zezė. Pihet pėr Ēdo ditė ne mengjes pėr njė muaj rrjesht.26.* KANCERI: (Kanceri i zorrėve, kanceri i gjakut, kanceri i fytit, etj):Merrni njė gotė lėng rrushi, Shto ½ lugė Ēaji vaj te fares se zeze dhe pije nė mėngjes para buke e pas drekės. Merrni 1 kg elb dhe 2 kg miell gruri, mix sė bashku dhe beheni bukė dhe jepjani pacientit pėr 40 ditė.shmangeni pataten.

27.* BELBĖZIMI: 1/2 luge me vaj te fares se zeze me 2 lugė mjaltė dhe mbajeni ate nė gjuhė dy herė nė ditė.

28.* TUMORET: Lyeni me vajin e fares se zeze pjeset e trupit te infektuara dhe pini nje luge te vajit te fares se zeze nje here ne dite per 15 dite resht.

29* HEMOROIDE: Pėrzihet vaji i farės se zezė me vaj ulliri nė tė njėjtėn masė dhe Ēdo ditė, pihen nga tre lugė tė mėdha {nė mėngjes, drekė dhe darkė} pėrgjatė njė periudhė 10 ditore. Me kėtė pėrzierje shpėrlahet fyti para gjumit njė hėrė nė tre ditė radhasi, dhe konsumohet per Ēdo ditė 3 kokrra fiq pėr gjatė njė jave.

MĖNYRA E DYT: Mund vetėm tė konsumohet fara e zezė me ushqim.

30.* MENINGJITI: Thith avujt e vajit te fares se zez dhe pi 2 lug kafeje(10ml) vaj te fares se zez me leng limoni cdo mengjes dhe dark.

Ose vetem konsumoni cdo dite faren e zez.31.* ZBARDHJA E LEKURES (VENDE VENDE NE FORM PULLASH):Fėrkohet vėndi i sėmurė mė uthull molle {lėng molle i fermentuar} e mė pas me vaj tė fares sė zezė pėr Ēdo ditė pėr 15 ditė me radhė.

32.* KUNDER PARALIZEZ FACIALE DHE TETANOZIT: Thithja e avullit tė vajit tė vluar tė farės sė zezė, ndihmon kundėr paralizės faciale dhe tetanozin dhe eliminon shkaktarėt e saj.

33.* ULCERI PEPTIK (ulĒeri i stomakut): Pihet doza e kėshilluar: Pesėmbėdhjetė minuta para mėngjesit dhe darkės, merret njė lugė e vogėl e vajit tė farės sė zezė dhe hidhet nė njė gotė tė mbushur pėrgjysmė me ujė tė vakėt dhe mė pas hidhet njė lugė e madhe mjaltė (mjalti ėshtė mirė tė jetė i kokrrės sė zezė, apo Ēdo lloj mjalti tjetėr). Mbasi pėrzihet mirė pihet kėshtu pėr Ēdo ditė pėrgjatė njė periudhe tre mujore. Largoju pėrdorimit tė frutave tė tharta si: (limoni, portokalli i thartė etj). Kėshillohet masazh i lehtė nga jashtė me vajin e farės sė zezė si dhe konsumimi i shegės bashkė mė cipėn e saj tė brėndėshme.

34.*PĖR SHĖRIMIN E ZEMERES DHE QARKULLIMIT TĖ GJAKUT: Kėshillohet tė pihet mėngjes dhe mbrėmje vaj i farės s’zez.

35.* TĖ VJELLUARAT: Merrni 1/2 luge lėng pėrzierje xhenxhefil tė freskėt me sasi tė barabartė vaj te fares se zeze , dy herė nė ditė.36.* KRIMBAT E STOMAKUT: Mix 1 lugė uthull me gjysmė lugė Ēaji vaj te fares se zeze dy herė nė ditė para dhe pasditeĀ pėr 10 ditė dhe mos hani ėmbėlsira.

37.* VĖSHTĖRSI NĖ MENSTRUACIONE:

38.* MOSTERJE, ACARIM NĖ STOMAK:Merrni njė lugė me lėng xhenxhefil dhe 1/2 luge Ēaji i fares se zeze dhe pije dy herė nė ditė. Ky trajtim ėshtė gjithashtu i dobishėm pėr trashje.

39.*Leucorrhoea, Shkarkimet e tė bardhave, Menstruacionet 2 deri nė 4 herė nė muaj, dhimbje barku, dhimbje anusi) :Merrni dy gota me ujė dhe Ēiban me nenexhik shtoni lugė vaj te fares se zeze.Pijeni para mėngjesit dhe pas darke pėr 40 ditė. Shmangni turshi, vezėt dhe peshkun.

40.* EPILEPSIA:Tė merrni njė gotė me ujė tė ngrohtė dhe tė shtoni 2 lugė mjaltė, ½ luge Ēaji te fares se zeze dhe ta pėrdorni dy herė nė ditė. Shmangni ushqimin e ftohtė,bananet & fiqte gjatė trajtimit.41. PĖR FORCIMIN E IMUNITETIT TĖ NJĖRIUT: Tė konsumohet fara e zezė me qumsht cdo mėngjes dhe mbrėmje

42.*PĖR TRETJEN E ACIDEVE: Disa pika tė vajit tė kokėrres sė zezė qiten nė njė gotė qumsht tė nxehtė dhe mė pas embėlsohet me mjat dhe pihet.

43.*PĖR SHĖRIMIN E PARALIZEZ SĖ FYTYRES: Ka thėnė Ibn Kajjimi: Nėse pėrdoret vaj i kokėrres sė zezė pėrmes hundės, bėn dobi kundėr paralizez sė fytyres.

44.*PĖR SHĖRIMIN E JASHTĖQITJES: Njė jogurti i qitet njė lugė e madhe me vaj tė kokėrres sė zezė dhe pihet. Kjo terapi merret tre ditė rregullisht deri sa tė ndalet jashtėqitja.

45.*PĖR SHĖRIMIN E SMUNDJEVE TĖ LĖKURES (shenjave nė lėkurė): Duhet tė lyhet cdo ditė vendi i lėkurės ku ėshtė i smur( ka shenja).46.* PĖR SHĖRIMIN E ZORRĖVE: Ka thėnė Ibėn Kajimi: Kokrra e zezė pakson lagshtinė (thartiren) e lukthit.

47.* PĖR TRASHJE TĖ TEPĖRT: Mix 2 lugė e ½ Ēaji mjaltė dhe vaj te fares se zeze ne ujė tė ngrohtė dhe pijeni 2 here ne dite. Mos hani oriz.

48.* PĖR KRIMBAT E STOMAKUT: Mix 1 lugė uthull me gjysmė lugė Ēaji vaj te fares se zeze dy herė nė ditė para dhe pasdite pėr 10 ditė dhe mos hani ėmbėlsira.

49.* PĖR TĖ VJELLUARAT E TEPĖRTA: Merrni 1/2 luge lėng pėrzierje xhenxhefil tė freskėt me sasi tė barabartė vaj te fares se zeze , dy herė nė ditė.

50.* PĖR SHĖRIMIN E REUMATIZMAVE(reumes): Ngrohni pak vaj te fares se zeze dhe aplikoje mbi te gjithe zonen. Fėrkoni kockat jo lėkurėn dhe pini gjysme luge per 30 dite resht.

51.Pėr kurimin e rasteve tė dobėsisė seksuale:
Nevojitet 200 gr kokėrr fare tė zezė tė shtypur (pluhur), 50 gr vaj ulliri, 100 gr dylli tė shtypur (dyllė peme mashkull), 50 gr vaj fare tė zezė, 50 gr vaj xhirxhiri (sallatė arabe, nė anglisht rocket ose eatercress) si dhe 200 gr mjaltė i pastėr. Kėto pėrzihen mirė sė bashku dhe pėrgatesa pėrdoret njė lugė kafeje pas Ēdo vakti. Kjo kurė kthen aktivitetin edhe nėse je nė moshė tė thyer.

Kėshilla tė tjera: Fara e zezė mund tė konsumohet me shumė lloj ushqime ku disa do tė i cekum mė posht:

1- Me Supė, 2- Me Sallata tė ndryshme, 3- Me Gjella tė ndryshme, 4-Me Qushmtė,Jogurt…

5- Me Mjaltė, 6-Me ujė, 7- Mund ta pėrdorni gjat cdo kohe tė ushqimit…KUJDES
Femijet nėn moshėn 12 vjec tė perdorin gjysmen e dozės sė tė rriturve.

Nuk kėshillohet pėr femijet nėn 5 vjec.
Nuk kėshillohet tė pėrdoret nga gratė shtatzėna,Gjatė shtatėzanisė vaji pėrdoret vetem per perdorim tė jashtėm.

.

DISA SQARIME RRETH FARĖS SĖ BEREQETIT:

Fara e zezė pėrmban vaj acidik tė pangopur, vaj me eter, vitamina dhe njė sėrė substancash tė tjera tė domosdoshme pėr organizmin. Tashmė ėshtė vėrtetuar se vaji acidik i pangopur qė pėrmban Fara e zezė ndikon pozitivisht mbi metabolizmin e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjinė.

Fara pėrmban pėrafėrsisht 38% karbohidrate, 35% vajra tė ndryshėm, 21% albuminė dhe pjesa tjetėr pėrbėhet prej mė shume se njėqind substancash tė ndryshme. Pėr tu pėrmendur jane: vajrat acidikė tė pangopur, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), minerallet (hekur, kalcium, magnez, zink etj.) dhe amino acidet.

VeĒoritė e vajrave acidikė tė pangopur:

Ndihmojnė metabolizmin e trupit

Nevojiten nė rritjen, zhvillimin dhe rinovimin e qelizave

Ndihmojnė nė zhvillimin e hormoneve dhe nė formimin e njė sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtės tė shendetshem.

Pengojnė shtimin e substancave qė dėrgojne sinjale alergjike

Ndalojnė qelizat mbrojtėse (imunitare) tė punojnė mė shumė se Ēduhet.

Kolesterolin nė gjak e kthejne nė nivelet normalė

Pengojnė bllokimin e damarėve duke rregulluar strukturėn e tyre dhe njėkohėsisht shpejtėsinė e qarkullimit tė gjakut

Ulin tensionin dhe reduktojnė rrezikun e ashpėrsimit tė damarėve dhe infraktit nė zemėr

Ndihmojnė nė pėrmirėsimin e shpejtė tė plagėve

Trupi i njeriut nuk i prodhon kėta vajra dhe ėshtė i detyruar ti marrė nga jashtė, 1gr. vaj i Farės se Zezė ėshtė i mjaftueshėm pėr nevojat ditore.

Vajrat me eter si Nigellon dhe alfa-Pinen zgjerojnė rrugėt e frymėmarjes, lehtėsojnė kollitjen, pengojnė qelbėzimin dhe ndalojnė dhimbjen. Nėse pėrdoren rregullisht ulin sheqerin nė gjak.

Vitaminat B1, B2 dhe B6 luajnė rol nė prodhimin e enzimave dhe forcojnė sistemin mbrojtės. Acidi Folik redukton rrezikun e tensionit dhe sėmundjeve tė zemrės, gjithashtu ėshtė i nevojshėm nė rinovimin e qelizave. Antioksidantet si vitaminat A, E, C dhe Beta-Karetin, forcojnė sistemin mbrojtės tė trupit.

PėrveĒ efektit qė jep Fara e Zezė nė sistemin imunitar, metabolizėm dhe zhvillimin e hormoneve, njėkohėsisht pastron trupin nga substancat e dėmshme tė quajtura Toxin, pėrforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon nė funksionin e zorrėve dhe rrit shkėlqimin e flokėve dhe lėkurės. Ul tensionin dhe temperaturėn dhe kryen funksionin e antibiotikėve. Ėshtė mjaft efektive ndaj sėmundjeve alergjike si Astma dhe alergjia ndaj polenave.

Pėr efektin qė ka nė sistemin imunitar ėshtė i kėshillushėm pėrdorimi nė sėmundjet si AIDS-si, kanceri etj.

/tryeza.org

Hello Kitty
06-04-2013, 19:15
Vetitė e dobishme dhe tė dėmshme tė qepės…

Ne vitin 1919 kur gripi i kushtoi jeten 40 milion personave ne mbare boten, nje doktor vizitonte cdo dite fshatrat dhe fermat ne perpjekje per te ndihmuar njerezit te luftonin semundjen. Shume fermere dhe familjet e tyre ishin prekur nga gripi dhe kishin vdekur.
Nje dite doktori vizitoi nje familje dhe per cudine e tij, te gjithe familjaret ishin te shendetshem. Kur doktori pyeti se cfare bente ndryshe kjo familje, gruaja e fermerit u pergjigj se kishte vene nga nje gjysem qepe te qeruar ne pjate ne secilen dhome te shtepise (zakonisht dy dhoma ne ate kohe. Doktori mund ta besonte kete dhe i kerkoi gruas nese mund ta merrte njeren nga qepet per ta pare ne miktoskop. Ajo i dha njeren nga qepet dhe pas vezhgimeve ne mikroskop, doktori gjeti virusin e gripit ne qepe. Tashme u be e qarte qe qepa i terhiqte bakteret, duke ruajtur ne kete menyre shendetin e familjes.Histori interesante per qepet:

Qero nje qepe, ndaje pergjysem, vendose ne nje pjate dhe lije afer krevatit te pacientit gjate nates. Ne mengjes, qepa do te marre nje ngjyre te erret.

Qepa dhe hudhra te vendosura ne dhome, shpetuan shume jete njerezish nga semundja e murtajes disa vite me pare. Ato kane veti te fuqishme kunder baktereve dhe infeksioneve.

Eshte edhe nje konstatim tjeter. Shpesh here kur kemi probleme me stomakun, nuk e dime se ku qendron problemi apo kujt t’ja veme fajin. Mbase qepet mund te jene nje nga shkaqet. Fakti qe qepet kane veti te terheqin bakteret dhe ne kete menyre te mbrojne shendetin tone, eshte arsyeja qe ne nuk duhet te konsumojme qepet qe kane qendruar me shume se nje dite qe nga koha kur jane prere apo qeruar.

QEPET E MBETURA MUND TE JENE HELMUESE.

Rastet kur raportohen helmime nga ushqimi, nder elementet e pare qe mjeket kontrollojne tek viktima eshte QEPA dhe nga cili ushqim ka ardhur ajo (sallata psh). Nuk eshte majoneza shkaku i helmatisjes, por me shume mundesi ushqimet qe permbajne QEPA te lene disa dite e prere, HUDHRAT dhe ne disa raste edhe PATATET.
Qepa ndotet mjaftueshem vetem duke e prere dhe lene te ekspozuar ne ambient per nje kohe te shkurter dhe mund te perbeje rrezik per persona te ndjeshem ( kjo ndodh zakonisht ne fast-food apo restorante ku sherbehen ushqime qe kane si perberes qepen!). Nese e pritni qepen shume shpesh dhe imet, mund te jete OK, por nese thjesht e ndani ne pak pjese dhe e vini ne sanduic, mund ti hapni probleme vetes. Qepet dhe patatet e lageshta ne sallate patatesh i terheqin bakteret me shpejt se cdo lloj majoneze mund ti terhiqte.

Gjithashtu qente nuk duhet te konsumojne qepe. Metabolizmi i tyre nuk e duron dot qepen.

Si perfundim mbani mend qe nuk eshte e keshillueshme (dhe mbase e rrezikshme) nese perdorni ne ushqime qepe te prera para me shume se nje dite. Ajo behet helmuese edhe nese lihet nje nate te vetme dhe krijon baktere toksike qe mund te shkaktojne infeksione te ndryshme te stomakut.

Ragnar
06-04-2013, 19:32
Hello Kitty nje pyetje ne rep e ke ?, lexoje pastaj nese mundesh be dicka flm.

Hello Kitty
06-04-2013, 19:49
Hello Kitty nje pyetje ne rep e ke ?, lexoje pastaj nese mundesh be dicka flm.

Yes, of course! Vetem me jep pak kohe.

Hello Kitty
14-04-2013, 04:09
5 Ways to Heal with Honey

1. Prevents insomnia - a tablespoon in a warmed (almond or rice) milk aids sleep.

2. Use as a wound treatment on burns and cuts. Adding crushed garlic to honey will help speed up healing. Bacteria can't survive in honey.

3. Acne & eczema preventer, use as a mask and leave on for thirty minutes then rinse thoroughly.

4. Strengthen bones and reverse osteoporosis. Honey aids in calcium utilization. Add a teaspoon a day to your diet.

5. Active Manuka honey can stop the growth of the antibiotic resistant superbug MRSA.

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/554889_515785135134690_64548158_n.jpg

Hello Kitty
16-04-2013, 11:35
Ginger roots ėshtė njė aleat mjaft i mirė nė luftė kundėr celulitit tė vjetėr, sepse stimulon mikro-qarkullimin.
Merr 2 lugė vaj bajamesh, 4 lugė lėng limoni dhe tre lugė ginger roots. Aplikojini nė zonat e ftohta dhe nė gropat e vogla. Duhet tė jesh konstant tė paktėn pėr njė muaj, rezultati nuk do tė vonojė tė bėhet i dukshėm.
Ginger roots ėshtė bimė tropikale. Rrėnja e tij ka njė erė tė kėndshme, kurse shija ėshtė e ėmbėl pikante dhe shumė e freskėt.

http://www.telegrafi.com/fo/foto-1qet.jpg

Hello Kitty
16-04-2013, 12:08
FAT FLUSH WATER !!!

You should drink at least three 8 oz glasses per day, they say the longer it sits, the better it tastes. You can eat them as well but they are intended as flavoring and still work, so that is a personal choice. The Vitamin C turns fat into fuel, the tangerine increases your sensitivity to insulin, and the cucumber makes you feel full. Try it for 10 days and see what you think!

Ingredients per 8 oz serving

Water
1 slice grapefruit
1 tangerine
½ cucumber, sliced
2 peppermint leaves
Ice – as much as you like

Directions
Wash grapefruit, tangerine cucumber and peppermint leaves. Slice cucumber, grapefruit and tangerine (or peel). Combine all ingredients (fruits, vegetables, 8 oz water, and ice) into a large pitcher.

Stir & Enjoy!

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/541478_512787458757392_583456309_n.jpg

Hello Kitty
16-04-2013, 12:26
Did you know?

The aloe vera miracle: A natural medicine for cancer, cholesterol, diabetes, inflammation, IBS, and other health conditions...

• Halts the growth of cancer tumors.
• Lowers high cholesterol.
• Repairs "sludge blood" and reverses "sticky blood".
• Boosts the oxygenation of your blood.
• Eases inflammation and soothes arthritis pain.
• Protects the body from oxidative stress.
• Prevents kidney stones and protects the body from oxalates in coffee and tea.
• Alkalizes the body, helping to balance overly acidic dietary habits.
• Cures ulcers, IBS, Crohn's disease and other digestive disorders.
• Reduces high blood pressure natural, by treating the cause, not just the symptoms.
• Nourishes the body with minerals, vitamins, enzymes and glyconutrients.
• Accelerates healing from physical burns and radiation burns.
• Replaces dozens of first aid products, makes bandages and antibacterial sprays obsolete.
• Halts colon cancer, heals the intestines and lubricates the digestive tract.
• Ends constipation.
• Stabilizes blood sugar and reduces triglycerides in diabetics.
• Prevents and treats candida infections.
• Protects the kidneys from disease.
• Functions as nature's own "sports drink" for electrolyte balance, making common sports drinks obsolete.
• Boosts cardiovascular performance and physical endurance.
• Speeds recovery from injury or physical exertion.
• Hydrates the skin, accelerates skin repair.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/548480_511318865570918_2040472161_n.jpg

Hello Kitty
16-04-2013, 12:32
2 part hydrogen peroxide to 1 part Dawn (original blue) will take the stains out of almost ANYTHING...even if they're old stains! Mix in a spray bottle and use as a stain remover spray!

2 pjese peroksid hidrogjeni me 1 pjese Dawn (origjinale ne blu) heq njollat pothuaj nga cdo gje...edhe nqs ato jane te vjetra. Mix ne nje shishe dhe perdoreni si spray per heqjen e njollave nga rrobat.

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/564450_510899438946194_1516833616_n.jpg

Hello Kitty
16-04-2013, 12:40
Mix 1/2 gallon of Apple Cider Vinegar, 1/4 c sea salt and 1/2 tsp Dawn liquid dish soap and pour into a spray bottle. Then just spray weeds thoroughly.

Perzje 1/2 uthull nga musht molle, 1/4 kripe deti dhe 1/2 luge caji me Dawn likuid sapun dhe derdhi ne nje shishe spray. Sperkat barerat e keqija teresisht.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/603878_510897425613062_507588359_n.jpg

Hello Kitty
16-04-2013, 12:56
Look to your kitchen for the BEST conditioners to moisturize and revitalize your hair!
Four different masks for each type of hair that you can easily make in minutes using all-natural ingredients you probably have sitting in your refrigerator or cupboard right now!

DRY hair –Olive Oil and Egg
In need of some major TLC?? Combine three tablespoons of extra virgin olive oil with two eggs and apply the mixture to your hair and let the mixture sit for 20 minutes before rinsing in the shower.
The olive oil will help hydrate brittle locks, while the protein in the eggs will promote healthy hair growth.

ALL HAIR TYPES — Avocado and Honey
Mask a ripened avocado and mix in a tablespoon of organic honey and allow it to sit for 20 minutes before rinsing it off in the shower.
Avocados are rich in a variety of vitamins and nutrients, including vitamin E and protein, both of which your hair needs to remain soft and healthy. Meanwhile, honey is a natural antibacterial agent.

OILY hair — Apple Cider Vinegar and Lemon
Combine 1/4 cup of apple cider vinegar with the grated peel of an entire lemon and allow it to set for 15 minutes to absorb the excess oil from your scalp, and then rinse in the shower.
Apple cider vinegar will remove build up from styling products and conditioners and strengthen the hair shaft, leaving you with soft, shiny strands. It will also balance hair’s pH level, kill bacteria, and is a cure for dandruff.

DRY, flaky scalp hair — Banana, Honey and Almond
Mash together 1/2 a ripe banana and add two tablespoons of honey and a few drops of almond oil and allow it to set with a shower cap on for 20 minutes before rinsing.
Bananas can increase the moisture of your hair, smooth frizz and soothe your itchy scalp.

Choose the one that fits you better and bring your hair back to life!! There is no need to buy the priciest conditioners on the market to moisturize and revitalize your hair.

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/557942_507411182628353_1808923447_n.jpg

Hello Kitty
16-04-2013, 13:01
***Mosquito trap - No more mosquitos!!

Cut the top off a 2 liter bottle. Invert the cone and place it inside the bottle. Glue the two pieces together. Add 1 tsp yeast and 1/2 cup sugar to some luke warm water, and pour the mixture into the bottle. Mosquitoes are attracted to the carbon dioxide that you exhale. The yeast feeds off the sugar and emits the same gas, so the mosquito enters the bottle, thinking she will find food there. FLIES LOVE THIS!!!

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/480002_504137772955694_1286384711_n.jpg

Hello Kitty
16-04-2013, 13:42
Time to get ready for Mosquito invasions. ;-) Here's an easy & pleasant repellent recipe you can make at home - Nje recete shtepiake per mushkonjat.

Combine in a 16 oz bottle - Perzje ne nje shishe
15 drops lavender oil - 15 pika vaj levande
3-4 Tbsp of vanilla extract - 3/4 luge gjelle prej vanille extraxt
1/4 Cup lemon juice - 1/4 gote uji me leng limoni
Fill bottle with water- Mbush shishen me uje.

Shake well.

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/390391_503620079674130_800227638_n.jpg

Hello Kitty
19-04-2013, 13:40
Maskė kunder rrudhave tė fytyrės e pėrgatitur nė shtėpi.

Lexo me shume: Maskė kunder rrudhave tė fytyrės e pėrgatitur nė shtėpi | Sekrete Bukurie http://www.sekretebukurie.com/maske-kunder-rrudhave-te-fytyres-e-pergatitur-ne-shtepi/#ixzz2QudLs2dg

http://www.sekretebukurie.com/wp-content/uploads/2013/03/Mask%C3%AB-kunder-rrudhave-t%C3%AB-fytyr%C3%ABs-e-p%C3%ABrgatitur-n%C3%AB-sht%C3%ABpi.jpg

Shumė e thjeshtė, por njė maskė shumė efektive, ėshtė maska kunder rrudhave e pėrgatitur nė shtėpi me pėrbėrės shumė tė mirė si avokadoja, e bardha e vezės dhe limoni. Avokadoja zbutė dhe pastron lėkuren tuaj, ndėrsa limoni ėshtė njė burim i pasur i vitaminės C, e cila ėshtė e domosdoshme pėr tė fshirė shenjat e rrudhave. Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė eleminuar shfaqjen e rrudhave dhe heqjen e atyre ekzistente.
Pėrbėrėsit;
¼ avokado
1 tė bardhė veze
Disa pika lėng limoni.
Nė njė pjatė hidhni gjithė pėrbėrėsit me radhė deri sa tė krijoni njė masė homogjene. Vendosni masken nė fytyrė dhe e lini tė qėndrojė 15 minuta. Shperlani fytyren me ujė tė vakėt dhe lyeni nė fund fytyren me krem kunder rrudhave.

Hello Kitty
19-04-2013, 13:43
Efektet ēudibėrėse tė majdanozit qė ne nuk i njohim.

http://lajme.parajsa.com/images/20111230024529.jpg

Vitet kalojnė dhe veshkat tona kanė nevojė pėr filtrimin e gjakut duke hequr helmin, kripėn dhe ēdo gjė tė padėshiruar qė hyn nė trupin tonė.Me kalimin e kohės, kripa akumulohet dhe kjo mund tė ketė nevojė pėr pastrim sa me natyral tė organizmit.Pėr kėtė ėshtė shumė e lehtė, merret njė tufė majdanoz pastrohet dhe lahet mirė, pastaj pritet nė copa tė vogla dhe vihet nė njė tenxhere me ujė tė pastėr.Pas kėsaj tenxherja vihet pėr tė valuar nė zjarr pėr dhjetė minuta, mė pas hiqet nga zjarri dhe lihet tė filtrojė.Lėngu i pastėr hidhet nė njė shishe dhe vendoset nė frigorifer. Pini nga njė gotė ēdo ditė dhe me kalimin e kohės do kuptoni se kripa dhe helmet e tjera tė grumbulluara nė organizmin tuaj do pastrohen pėrmes urinimit, ndėrsa ndihet njė lehtėsi qė nuk ka qenė mė parė.Majdanozi ėshtė njė kurė mjaft e njohur dhe efikase pėr pastrimin e trupit nė mėnyrė sa mė tė natyrshme, ndaj njė tufė majdanoz mund tė jetė efikase pėr njė organizėm funksional.

Per mendimin tim eshte me mire qe te pihet si leng, se sa te zihet majdanozi dhe te pihet ne forme caji.

SystemA
22-04-2013, 11:15
Efektet ēudibėrėse tė majdanozit qė ne nuk i njohim.

http://lajme.parajsa.com/images/20111230024529.jpg

Vitet kalojnė dhe veshkat tona kanė nevojė pėr filtrimin e gjakut duke hequr helmin, kripėn dhe ēdo gjė tė padėshiruar qė hyn nė trupin tonė.Me kalimin e kohės, kripa akumulohet dhe kjo mund tė ketė nevojė pėr pastrim sa me natyral tė organizmit.Pėr kėtė ėshtė shumė e lehtė, merret njė tufė majdanoz pastrohet dhe lahet mirė, pastaj pritet nė copa tė vogla dhe vihet nė njė tenxhere me ujė tė pastėr.Pas kėsaj tenxherja vihet pėr tė valuar nė zjarr pėr dhjetė minuta, mė pas hiqet nga zjarri dhe lihet tė filtrojė.Lėngu i pastėr hidhet nė njė shishe dhe vendoset nė frigorifer. Pini nga njė gotė ēdo ditė dhe me kalimin e kohės do kuptoni se kripa dhe helmet e tjera tė grumbulluara nė organizmin tuaj do pastrohen pėrmes urinimit, ndėrsa ndihet njė lehtėsi qė nuk ka qenė mė parė.Majdanozi ėshtė njė kurė mjaft e njohur dhe efikase pėr pastrimin e trupit nė mėnyrė sa mė tė natyrshme, ndaj njė tufė majdanoz mund tė jetė efikase pėr njė organizėm funksional.

Per mendimin tim eshte me mire qe te pihet si leng, se sa te zihet majdanozi dhe te pihet ne forme caji.

Me kane thene qe berthama e kajsise perdoret si ilac kundra kancerit!
Mund te shtoni edhe juve dicka?
Flm paraprakisht.

Puhiza
05-05-2013, 07:21
Aloe Vera, bima qe trajton lekuren e ndihmon organizmin

Druri Aloes eshte I dobishem kunder kolles dhe te vjellave, si dhe forcon zemren dhe shqisat. Aloe vera permban mbi 20 lloje mineralesh, qe jane te domosdoshme per organizimin e njeriut, si p.sh calcium, fosfor, kalium, hekur, natrium, klor, mangan, magnez etj. Gjithashtu ajo permban barbalonine, antranol, antracen, acid cimetik, acid aloik, vaj eterik, rezistanol, vitamina te shumellojshme. Aloe Vera ndihmon tretjen, qarkullimin e gjakut, funksionimin e veshkave, te melcise, fshikezes se temthit, lehteson dhimbjen reumatizmale, ul nivelin e kolesterines dhe triglicerideve si dhe nivelin e sheqerit ne gjak tek diabetiket, forcon sistemin imunitar dhe ka efekt antikancerogjen.


Bima
Bima nga ana e jashtme mund te ngjaje si nje kaktus, por Aloe Vera i perket familjes se bimeve zambakeve, qe rriten gjithmone te blerta ne klime subtropikale ne toke te pasur me minerale, por gjithashtu edhe ne rajone te thata. Per kete arsye, kjo bime e jashtezakonshme qe depoziton ujin njihet edhe si “zambaku I shkretetires”. Bima arrin efektivitetin e plote te saj pas tri apo kater vitesh per nje rritje pa problem. Aloe Vera grumbullon nje shume te madhe lengu Brenda gjetheve te saj 40-60 cm te gjate dhe 6-10 cm te trashe. Ky leng I pangjyre ne forme xhelatine mbrohet nga nje shtrese e dyllte dhe siguron nje perqendrim shume te larte lenesh ushqimore. Per shkak te aftesise se saj te larte lidhese dhe nje niveli te perbersve active depozite lageshtie, Aloe Vera njihet si nje bime sheruese shume e kerkuar, 3-4 here me shume se cdo bime tjeter dhe nje kozmetike popullore prej mijera vitesh.


Perberesit
Aloe Vera, me me shume se 200 perberes te vertifikuar shkencerisht qe aktivizojne dhe forcojne aftesine tone per vetsherim, e ka treguar veten sin je nder bimet me mira mjeksore. Kerkimet shkencore kane provuar se efekti kryesor I Aloe Veres, domethene aktivizimi I sistemit tone te imunitetit, bazohet ne perberin aktiv Acemannan, nje kompleks karbohidratesh, I cili thithet nga zorret dhe grumbullohet ne membranat e qelizave. Kjo rrit rezistencen e cdo qelize te vecante kunder viruseve te demshme dhe baktereve. Perberesit e ndryshem aktive pastrojne dhe forcojne ne menyre simultane zorren dhe I japin nej mbeshtetje te madhe organit me te madh te imunitetit ne trupin e njeriut. Perberja e te ashtuquajturve antioksidues qe gjenden ne Aloe Vera, vitaminat A, C dhe E te cilat perdoren per te luftuar semundjen e civilizimit dhe masat paraprake per kancerin, ia vlen te percaktohen sit e mira. Perbersit dytesore bimore te Aloe Veres e ndihmojne trupin tone qe t’i thithe me lehtesi keto substance jetesore 11 prej 20 aminoacideve me te njohura, modulet e proteinave qe shpenzohet gjate jetes si dhe 7 aminoacide kryesore. Nje nivel I larte I aminoacideve ne gjakun tone con ne forcimin e kockave, muskujve, nje shperndarje te mire te oksigjenit Brenda organizmit, nje system te forte imuniteti si dhe nje mendje te mire ekuilibruar. Per me teper, perberja e mineraleve, elementet e gjurmeve ne Aloe Vera jane ten je rendesie te madhe. Pervec hekurit, kalciumit dhe magnezit, te cilat jane substance thelbesore per te pasur dhmebe dhe kocka te shendetshme dhe nje metabolizem te mire, bima sheruese siguron gjithahstu sasi shume te medha potasi, te nevojshme per te rregulluar balancen e ujit ne trupin tone dhe per nje tension me te ulet te gjakut. Zinku e forcon sistemin imunitar, ndersa magnezi e ndihmon trupin gjate dezintoksikimit.


Perdorimi I Brendshem
Ilaci me I pershtatshem per trajtimin e brendshem eshte lengu I Aloe Veres. Ai mund te qetesoje problemet heterogjene dhe shkaqet e tyre. Efekti I saj ne zorre si organi me I madh imunitar ne trupin e njeriut eshte shume I vlersuar. Fuqia sheruese e ketij ilaci te vjeter dhe te mirat e tij ne sistemin e imunitetit perforcojne te gjithe organizmin, balancojne aftesite vetesheruese te trupit te njeriut, krijojne harmoni dhe ndihmojne ne parandalimin e semundjeve. Kerkimet shkencore tregojne se kur Aloe Vera merret per perdorim et brendshme ka nje ndikim pozitiv ne rruazat e bardha duke rritur rezistencen e tyre kunder viruseve te infiltruara. Nje shume e mahde ushqyesit vitaminoze dhe mineralesh mbeshtesin shendetin dhe mireqenien duke krijuar bazen per vitalitetin dhe entuziazmin per jeten. E rendesishem eshte te behet dallimi ndermjet productive Aloe Vera qe permbajne aloin, te cilet jane kryesisht laksative dhe produkteve pa aloine, te cileve u referohemi ne kete tekst. Aloina perftohet nga prerja e shteses se aloines se gjethes dhe permban substance laksative. Vetem vitaminat dhe substancat jetesore te palces perdoren per perdorim te metejshem. Keto substance ne perdorim te jashtem apo te brendshem e ndihmojne trupin tone te veshtersohet dhe te qendroje I shendetshem.


Perdorim I jashtem
Metodat e trajtimet te Aloe Veres jane zhvilluar qysh prej mijevjecaresh dhe vazhdojne dhe sot me produktet e reja te specializuara Aloe. Trajtimet me Aloe Vera kane dhene provat etyre ne rastet e neurodermatit, ekzemes apo urtikarieve. Lekura me lageshtira dhe ushqyes jetesore per te ndihmuar regjenerimin e plageve dhe per te pershpejtuar rritjen natyrale te qelizave. Duke perdorur Aloe Vera, qelbezimet, djegjet, pickimet e insekteve dhe gervishtjet sherohen me shpejt se zakonisht. Lengu ose xheli Aloe Veres mund te eprdoret gjithahstu si nje alternative balsamike ne sported e pergjithshme dhe product kunder terheqjes dhe bllokimit muskulor gjate terapise ne rastet e demtimeve sportive. Mjeket popullore rekomandojne qe nenat te perdorin prodhime natyrale te Aloe Veres per tu kujdesur per lekuren e ndjeshme te bebeve te tyre ne vend qe te perdorin kremra te prodhuar kimikisht, te cilet perberes qe mund te shkaktojne alergji. Per keto trajtime, Aloe Vera perfaqeson nje alternative te mrkullueshme.

Kujdes!
Prodhimet natyrale do te behen gjithnje e me te rendesishme per njeriun modern, I cili e kupton se shendeti dhe mireqenia jane te lidhura me harmonine shendetesore te te gjithe trupit te tij. Ushqyesi absolute natyror, pastrues dhe forcedhenes Aloe Vera, me me shume se 200 perberes active te provuar shkencerisht, po kerkon statsuin e saj te rendesishem ne nej shoqeri te drejtuar per nga shendeti. Qe Aloe Vera te kete efekt maksimal te trupi I njeriut, duhet te jete: xhel I paster I marre nga gjethja, pasi eshte qeruar me dore dhe xhel me perqindje me te larte ne produkte. Duke qene se Aloe Vera ka vlere unike ne natyre, ne ditet e sotme spekulhet shume me emrin e kesaj bime. Shume firma dhe prodhues te ndyshem ne te gjithe boten prodhojne produkte me permbajtje Aloe Vera, por jo gjithe kane cilesine dhe sasi te larte ne produktet e tyre.

amina
12-05-2013, 22:11
Thanks to Socio, e gjeta me ne fund emrin e kesaj luleje si i thone ne shqip. Quhet Lulja e Balsamit ose Kantarion.

http://parthenonfoods.com/images/LuteaKantarionTea.jpg

halo;desha me u pyet a jeni te sigurt se kantarion tea esht lule ballsami ne shqip

amina
18-07-2013, 15:02
mirdita ju lutem ku munt ta gjej ket caj ose herbal,jam ne angli kam pyet ne per farmacia ska caj as herbal,ju lutem me ndihmoni

SystemA
21-07-2013, 13:03
mirdita ju lutem ku munt ta gjej ket caj ose herbal,jam ne angli kam pyet ne per farmacia ska caj as herbal,ju lutem me ndihmoni

Cfar ndihme doni konkretisht? Si caj apo si tableta?

SystemA
22-07-2013, 07:55
mirdita ju lutem ku munt ta gjej ket caj ose herbal,jam ne angli kam pyet ne per farmacia ska caj as herbal,ju lutem me ndihmoni

Ne Angli ma merr menja mund te emertohen ndryshe ne farmaci.
Diten e mire.

Puhiza
08-11-2013, 22:19
Dobitė e mjaltit :

1. Duke pirė mjaltin e shkrirė nė ujė, tė gjitha njollat e zorėve do tė zhduken
2. Ngrėnia e rregullt e mjaltit ndihmon nė pėrforcimin e tė mbajturit mend (memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.
3. Nėse mjalti pihet i tretur nė ujė tė ngrohtė, ndihmon kundėr diaresė.
4. Nėse mjalti pihet i tretur nė ujė tė ftohtė, ndihmon kundėr kapėsllėkut.
5. Me pėrdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtėsohet qarkullimi i tij nėpėr trup
6. Mjalti ėshtė ilaēi i vetėm pėr shėrimin e tė rahurit tė shpejtė tė zemrės (tahikardia).
7. Mjalti krijon lehtėsim tė organizmit, ndėrsa sheqeri e rėndon atė.
8. Mjalti qė pihet i nxehtė pėr 7 minuta pėrzihet me gjakun, ndėrsa i ftohtė pėr 20 minuta.
9. Kur hahet mjalti lukthi punon nė rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilaēra pėr tė ndihmuar pėrpunimin.
10. Mjalti largon dhembjet nė sy, duke e fėrkuar me gisht tė pastėrt syrin.
11. Pėr anemikėt, mjalti ėshtė bombė gjaku.
12. Pėr dhembjet e eshtrave ngrėnia e mjaltit ėshtė ilaē i padiskutueshėm.
13. Tė sėmurėt nga verdha, nė qoftė se mėngjes dhe mbrėmje hanė mjalt, pėr 15-20 ditė ajo do tė shėrohet.
14. Mjalti largon ngėrēin e nervave.
15. Mjalti ndihmon nė rritjen dhe zhvillimin e fėmijėve.
16. Personave qė janė nervoz, si dhe atyre qė kanė gjumė, mjalti u ndihmon pėr t’u qetėsuar
17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pasė kaps dhe as qė mund t’i krijohen hemorroidet.
18. Nėse mjalti tretet nė qumėsht tė ngorhtė zhduken skrajat e zorrėve.
19. Nėse mjaltin lyeni mbi material tė nxehur dhe atė e veni mbi qafė ose nė gjoks, dhembjet e fytit menjėherė largohen. Kjo bėhet kur kemi ndezje te bajameve dhe anginė.
20. Nėse sasi e caktuar pėrzihet me vishnje dhe shpėrlahet fyti disa here nė ditė era e keqe nga goja menjėher do tė largohet.
21. Mjalti pėrdoret pėr shėrimin e sėmundjes “stalni aigan” plagės sė qelbosur. Plagėn e atillė duhet menjėherė te lyer me mjaltė, ndėrsa tė sėmurit duhet dhėnė qė tė hajė 10-15 herė. Shepjtė do tė vėrehet pėrmirėsimi.
22. Mjalti ndėrpret dhimbjet e stomakut.
23. Plagėt e zorrėve dhe tė lukthit mjalti shumė shpejtė i shėron. Gjatė njė jave duhet ngrėnė deri nė 4 kg mjaltė. Nėse edhe aq hamė edhe pėr tri javė, qė tė bėhet njė muaj nga cirri i stomakut nuk do tė ngelet asnjė shenjė.
Dr. Kolosau thotė: “Kėtė vetė personalisht e kam provuar nė 97 pacientė dhe nė fėmijėn tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. ”
24. Nėse dhembjet e shpinės dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjaltė e mbi tė vemė biber pluhur, tė shtypur, dhembjet menjėherė largohet.
25. Mjalti e bletės ėshtė ilaē kundėr reumės. Kohė pas kohe duhet lejuar qė bleta ti kafshojė vendet e prekura nga dhembjet reumatike.
26. Fėmijėt tė cilėt urinojnė nė shtrat duhet tė hanė mjaltė dhe kjo sėmundje do t’ju ndėrpritet.

Hello Kitty
04-06-2014, 17:49
https://scontent-a-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/1781981_674809135909568_1873075159_n.jpg

The US Government has known since 1974 that Cannabis cures Cancer. In '72 Richard Nixon wanted a larger budget for his war on drugs. He thought that if he proved Cannabis caused lung cancer like cigarettes do, he would get the support he needed. He gave the Medical College of Virginia 2 years to do a study on the effects of THC on the body. In '74 the study was completed. It turns out, THC when ingested in highly concentrated forms (such as eating Cannabis oil) will attack any mutated cells in your body while strengthening and rejuvenating the healthy cells. They found the PERFECT cure for Cancer. It worked fast, it worked well, it worked on many different forms of Cancer in ALL stages and it had ZERO harmful side effects. (Unlike Chemo which deteriorates your entire body and kills 1 in 5 patients. Not only that, but it dissolves ALL forms of tumors and can even combat super-bugs like MRSA.) When Richard Nixon saw the results of the study he was FURIOUS. He threw the entire report in the trash and deemed the study classified. In 1976 President Gerald Ford put an end to all public cannabis research and granted exclusive research rights to major pharmaceutical companies, who set out — unsuccessfully — to develop synthetic forms of THC that would deliver all the medical benefits without the “high.”

We only found out about the study a few years ago thanks to dedicated medical and law professionals who filed Freedom of Information Requests. The Govt lied for many reasons.. One of the main reasons is Pharmaceutical Companies. They spend billions every year lobbying to keep Cannabis illegal because they make TRILLIONS off Cancer drugs and research. They are already well aware that Cannabis cures Cancer. They have a great con going at the moment. Cancer patients and their loved ones will spend their entire life savings or even sell their houses and businesses in order to pay for Chemotherapy and other Cancer treatment drugs. A lot of the time they spend all that money and their loved one dies anyway. If the public found out that the Government has been lying for over 40 years, that MILLIONS of lives could have been saved and that the dying could grow the cure they need in their backyard... The Public would be going APE-SHIT.

PLEASE keep an open mind about this. I realize it's hard to believe but I PROMISE YOU, it's true. If you want to know more, you should Google 'Cannabis Cures Cancer'. You will see that there are thousands of published scientific studies, articles, books and documentaries on the subject. Id start with the film 'Run From The Cure'. Its one of my favorites

(Comment from the admin): I feel the need to be EXCEPTIONALLY CLEAR here because many people have attacked me for sharing this information. SMOKING CANNABIS DOES NOT CURE CANCER. EATING CANNABIS OIL DOES. There have been A LOT of skeptics about this. I highly suggest you actually RESEARCH THIS SUBJECT rather than demonize the people that have already actually researched it. Cannabis DOES CURE CANCER... This is not a rumor, this is not some internet hoax.. THIS IS A FACT. Every single person I know that's tried this cure, has successfully cured their cancer. Do you get what I'm saying? I KNOW PEOPLE WHO WOULD NOT BE HERE TODAY IF IT WEREN'T FOR THIS CURE. Plenty of people have posted proof online. Check before you doubt!!

Hello Kitty
04-06-2014, 17:53
mirdita ju lutem ku munt ta gjej ket caj ose herbal,jam ne angli kam pyet ne per farmacia ska caj as herbal,ju lutem me ndihmoni

Keto lloj herbs nuk shiten ne farmaci, por ne dyqane qe shesin kastile vitamina dhe herbs.

Me fal per pergjigjen pak me vonese!

Hello Kitty
24-06-2014, 00:47
Black Cumin – A Life Elixir for all Illness Except Death

http://www.tajagroproducts.com/images/Shahi%20Jeera%20(Black%20cumin%20seed)/onion%20seeds%20images.JPG

Known as miracle cure seed — Black Cumin is known as Habbatul barakah, meaning the “seed of blessing.” Black Cumin

Black Cumin seeds, also known as Nigella Sativa — has been used to successfully heal the body — for over 3,300 years, since their first reported discovery in Egyptian Pharoah Tutankhamun’s tomb. Part of the buttercup family, the seeds are dark, thin, and crescent-shaped when whole.

There have been reports of these “magical” seeds used throughout history in the Middle East, the Mediterranean and India. Regarded throughout the entire Middle East as one of the most powerful anti-carcinogenic herbs ever existing…

Cleopatra used it as a beauty treatment.
Queen Nefertiti used black seed oil to bring luster to her hair and nails.
Hippocrates used it to cure digestive and metabolic disorders.
The Prophet Muhammad called it “a remedy for every illness except death.”
Archaeologists even confirmed King Tut kept a bottle of Black Cumin Seed Oil in his tomb — for use in the afterlife.

Which brings no surprise that Black Cumin Seed Oil has also been used by practitioners of Ayurveda and Chinese Traditional Medicine for thousands of years for a similarly endless list of conditions. But in recent years, it has been put to the test and several scientific studies confirm its long reported health benefits.

“Black cumin oil is probably the single most important oil you can put in your system.” —Dr. Gary Null, Progressive Radio Network

Referred to As “The Cure For All Things”…

With proven effectiveness against the most life-threatening culprits, including but not limited to cancer, bacteria, viruses, ulcers, diabetes, chronic inflammation, liver & pancreatic disease, fungus, molds and deadly parasites….

Black Cumin may be the most “all-in-one” health food in existence.

Since 1964, there have been 458 published studies involving black cumin — confirming what Middle Eastern and North African cultures have known for thousands of years — that Black Cumin is nothing short of a miracle all-healing remedy.

It’s native source — Nigella Sativa has been involved in hundreds of studies regarding health, and particularly cancer treatment and prevention. One of its active ingredients, thymoquinone, has been effective in reducing the size of existing tumors. In studies on rats and humans, black cumin seed oil has been found to do the following:

Increase healthy bone marrow cells by 250 percent
Aid in the production of natural interferon
Demonstrate strong anti-bacterial and anti-inflammatory properties
Help to protect the body against damage from chemotherapy and radiation
Deactivate and/or kill certain types of cancer cells
The tangible miracle of black cumin

Black cumin is one of the earliest cultivated plants in human history, meaning it was one of the early providers of life. These black seeds contain over 100 chemical compounds and some of the ingredients are yet to be discovered and identified.

The main active ingredient in black seed oil is crystalline nigellone. The seed oil also contains beta sitosterol, thymoquinone, myristic acid, palmitic acid, stearic acid, palmitoleic acid, oleic acid, linoleic acid, arachidonic acid, proteins and vitamins B1, B2 and B3.

The seeds also contain calcium, folic acid, iron, copper, zinc and phosphorous. The high content of phytosterols found in black cumin oil is also necessary to the human body for natural production of hormones, pro-vitamin D and bile acid – aiding in a prevention of endocrine disorders, immune deficiency and the #1 killer – cardiovascular disease. As a result, these tiny black cumin seeds provide an all-around super multi-vitamin of nutrition.

CuminOil5 ‘Life-Saving’ reasons to consume black cumin daily and allow for miraculous living…

Potent enough to jumpstart the immune system - tackling nasty threats like cancer and HIV successfully

Dr. Gary Null states, “every time you take black cumin you are stimulating your immune system to fight on your behalf and increase natural killer cells,” referring to its ability to improve the immune system, and treat even the most impossible invaders like cancer and HIV, successfully.

Black cumin does this by helping to stimulate the production of bone marrow and cells throughout the immune system. It increases the production of interferon, protects normal cells from the damaging effects of harmful invaders, destroys tumor cells and increases the number of antibody producing B cells within us.

In turn, black cumin supports the entire body. Its immune-building properties and active compounds have been proven to fight a never-ending list of diseases and autoimmune disorders, via the boosting of the body’s immune cell production, bone marrow and natural interferon. Even for people in the best state of health, consuming black cumin regularly can greatly increase vitality and well-being.

Black Cumin Shown to Improve a Variety of Cancer Situations

Not only has black cumin been demonstrated to improve a variety of cancer situations like hers, but researchers at the Cancer Immuno-Biology Laboratory in South Carolina also found that black cumin helps stimulate the activity of neutrophil granulocytes – the most abundant type of white blood cell in the body. These neutrophils target cancer cells before they multiply, and eliminate them before they can develop into harmful tumors.

Study reveals Black Cumin effective against pancreatic cancer

Nigella sativa has been well-documented for its ability to fight many forms of cancer, including pancreatic cancer. Right now, pancreatic cancer is the fourth leading cause of cancer deaths in America, because the survival rate after five years of conventional cancer treatment is sadly only 4 percent. A study conducted at Kimmel Cancer Center, Thomas Jefferson University, Philadelphia revealed that Nigella sativa DESTROYED pancreatic cancer cells – with an incredible 80 percent cancer tumor cell death!

It also stopped the gene transcription process so cancer cells could not replicate! The magic ingredient in Nigella sativa appears to be thymoquinone. Researchers believe thymoquinone holds promise as a preventative strategy both for patients who have already gone through surgery and chemotherapy, and as an important prevention strategy for others, especially those who are genetically prone.

Follow your heart, you’ll need it

The utmost vitality doesn’t mean anything if you don’t maintain a HEALTHY HEART.

Black cumin benefits the heart and cardiovascular system in a variety of impressive ways… Rich, unsaturated omega 6 & 9 acids and phytosterols help fortify and increase the elasticity of blood vessel walls, decrease capillary fragility and permeability, prevent thrombus formation, and decrease arterial pressure.

Black cumin also assists in the decrease of blood cholesterol – preventing formation of dangerous atherosclerotic plaque, as well as preventing development of inflammatory elements in the overall cardiovascular system. Additionally, black cumin has been used for tachycardia, bradycardia, hypotension, hypertension, as well as other various heart diseases.

Protection against antibiotic resistant “super bugs” already threatening our future

In 1989, an article about phenomenal properties of black cumin was published in the Pakistani Medical Journal. Then in 1992, research of the antibacterial properties of black cumin in comparison with strong antibiotics was carried out in the medical department of the University of Dhaka in Bangladesh. The facts were very facsinating – black cumin oil demonstrated itself as a MORE EFFICIENT remedy against certain types of bacteria, including those which most strongly resist antibiotic drugs.

Black cumin has been shown to contain the following properties, which help define its powerful medicinal value.
Analgesic (pain-killing)
Antibacterial
Anti-inflammatory
Anti-ucler
Anti-cholinergic
Anti-fungal
Anti-hypertensive
Antioxidant
Antispasmodic
Antiviral
Bronchodilator
Gluconeogenesis inhibitor (anti-diabetic)
Hepato-protective (liver protecting)
Hypotensive
Insulin sensitizing
Interferon inducing
Reno-protective (kidney protecting)
Tumor necrosis factor alpha inhibiting
Conditions successfully impacted by consistent ingestion of black cumin oil:
Cancer
Heart disease
Dermatitis
Prostate issues
Weakness
Gallbladder stones
Kidney stones
Hemorrhoids
Varicose veins
Colds and flus
Intestinal parasites
Lethargy and depression
Parasites
Candida albicans
Allergies and sinusitis
Anxiety and nervous tension
Bronchitis
Colic (in babies)
Diabetes
Diarrhea, indigestion and heartburn
Headaches and migraines
High blood pressure
Insomnia
Chronic fatigue
High blood pressure
Depression
Asthma
Fungal and other infections
Joint pain
Psoriasis
Sore muscles
Additional therapeutic qualities of black cumin:
Stimulates menstrual periods
Increases healthy fat in the blood
Improves body tone
Calms nervous system
Boosts immune system function and response
Boosts functioning of metabolic processes.
Nourishes the skin and helps in the regeneration of damaged cells
Decreases the cholesterol level in blood
Prevents development of inflammatory processes in the cardiovascular system
Helps fortify and increase the elasticity of blood vessel walls
Helps clear up acne
Helps relieve backache, arthritis and rheumatism
Helps soothe burns
Boosts production of bone marrow
Helps with eczema
Stimulates urine production
Improves respiratory problems/symptoms
Fights infectious disease
Prevents epileptic seizures
Increases flow of breast milk in nursing mothers
The BEST Way to Consume Black Cumin

The “OIL” is the most effective form to consume because it is more concentrated than whole, unpressed seeds, and is more readily assimilated.

Also, because of its potent, absorbable concentration, only 1/2 teaspoon is needed per dose. Most health experts and natural physicians recommend taking 1/2 teaspoon of the oil two to three times per day for therapeutic effects, on an empty stomach/before meals and at bedtime. It can also be taken once per day for a healthy maintenance dose or as a preventative measure.

Black cumin can have sedative effects for some, and because the oils have bile-expelling characteristics, in my opinion, it is best taken in the evening – unless utilizing 2-3 times per day for therapeutic benefits. You can take the oil on its own, mixed in water or juice (great with raw honey), or added to warm tea.

Where to get 100% PURE black cumin oil?

BlackCuminFirst, it must be (true) black cumin oil – purely from Nigella sativa. You also only want to purchase organic, pure-pressed oil that is completely free of all additives – and should be stored in a light-protective and air-sealed Miron bottle.

Currently, Activation Products is the only supplier of pure black cumin oil that is matched to these standards.

The amazing health effects listed above are what inspired our team at Activation to produce pure black cumin oil.

Rexhina
24-06-2014, 01:18
Look to your kitchen for the BEST conditioners to moisturize and revitalize your hair!
Four different masks for each type of hair that you can easily make in minutes using all-natural ingredients you probably have sitting in your refrigerator or cupboard right now!

DRY hair –Olive Oil and Egg
In need of some major TLC?? Combine three tablespoons of extra virgin olive oil with two eggs and apply the mixture to your hair and let the mixture sit for 20 minutes before rinsing in the shower.
The olive oil will help hydrate brittle locks, while the protein in the eggs will promote healthy hair growth.

ALL HAIR TYPES — Avocado and Honey
Mask a ripened avocado and mix in a tablespoon of organic honey and allow it to sit for 20 minutes before rinsing it off in the shower.
Avocados are rich in a variety of vitamins and nutrients, including vitamin E and protein, both of which your hair needs to remain soft and healthy. Meanwhile, honey is a natural antibacterial agent.

OILY hair — Apple Cider Vinegar and Lemon
Combine 1/4 cup of apple cider vinegar with the grated peel of an entire lemon and allow it to set for 15 minutes to absorb the excess oil from your scalp, and then rinse in the shower.
Apple cider vinegar will remove build up from styling products and conditioners and strengthen the hair shaft, leaving you with soft, shiny strands. It will also balance hair’s pH level, kill bacteria, and is a cure for dandruff.

DRY, flaky scalp hair — Banana, Honey and Almond
Mash together 1/2 a ripe banana and add two tablespoons of honey and a few drops of almond oil and allow it to set with a shower cap on for 20 minutes before rinsing.
Bananas can increase the moisture of your hair, smooth frizz and soothe your itchy scalp.

Choose the one that fits you better and bring your hair back to life!! There is no need to buy the priciest conditioners on the market to moisturize and revitalize your hair.

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/557942_507411182628353_1808923447_n.jpg

dua ti kem floket si kjo….kam pasur nje studente ne klas qe i kishte tamem si kjo ne foto…ishia shume kurjoze te dija cfare perdorte :p

Hello Kitty
24-06-2014, 01:39
dua ti kem floket si kjo….kam pasur nje studente ne klas qe i kishte tamem si kjo ne foto…ishia shume kurjoze te dija cfare perdorte :p

Lyeje flokun me coconut oil (organic, nga ai i miri) dhe do shikosh ndryshim right away. Ose edhe me kos, lekuren e kokes.

Hello Kitty
30-06-2014, 03:12
http://www.medicalnewstoday.com/images/articles/260089-gray-hair.jpg

Graying hair has absolutely nothing to do with wisdom. Going gray is caused by a massive build up of hydrogen peroxide due to wear and tear of our hair follicles.

HYDROGEN PEROXIDE eventually blocks the normal production of melanin, the natural pigment responsible for hair color, as well as skin and eye color.

Firstly, the build up of hydrogen peroxide in the hair was caused by a reduction in an enzyme (called catalase) that normally breaks up hydrogen peroxide into water and oxygen and gets rid of it. They also discovered that because of low levels of other enzymes (called repair enzymes A and B) the hair follicles could not repair the damage caused by the build up of hydrogen peroxide. Further complicating matters, the build up of hydrogen peroxide together with the low levels of the repair enzymes, disrupted the production of yet another enzyme (called tyrosinase). As tyrosinase is responsible for producing melanin the production of melanin in hair follicles was very much reduced.

The researchers speculate that a similar loss of melanin could be the root cause of VITILIGO, a condition where white (de-pigmented) patches begin to appear on the skin.

Hello Kitty
06-07-2014, 13:54
Maca, quhet ndryshe Natural Viagra, sepse eshte libido enhancer.

http://www.zamnesia.com/img/cms/smartshop/Aphrodisiacs/Maca/Maca.jpg

Maca is a root that belongs to the radish family, is most commonly available in powder form. Grown in the mountains of Peru

There are no serious known side effects of maca, but like any other supplement it should not be taken in large amounts. When you first start using maca, it’s best to begin by taking smaller amounts and building up; even 1/2 teaspoon is a good place to start. And at the other end, 1 tablespoons (of the powder) is an average daily dose. Rotating a few days on and a few days off is often recommended. Taking too much can lead to adverse effects and throw your hormones out of whack. If you experience this, you should take less or wean yourself off completely.

Maca is good in smoothies, salads, drinks, cooked foods, and juices. Don’t add it to anything that’s very hot because it will lose all its benefits. The taste can be a bit odd at first but it gets more tolerable and it depends on what you mix it with. Its flavor has been described as “malted” or like toasted oats. Smoothies, puddings, raw sweets, and juices seem to be the best ways to use maca powder. Capsules are best to get past the taste.


1. Vitamins
Maca is rich in vitamin B vitamins, C, and E. It provides plenty of calcium, zinc, iron, magnesium, phosphorous and amino acids.

2. Sexual function
Maca is widely used to promote sexual function of both men and women. It serves as a boost to your libido and increases endurance. At the same time it balances your hormones and increases fertility.

3. Women’s health and mood
Maca relieves menstrual issues and menopause. It alleviates cramps, body pain, hot flashes, anxiety, mood swings, and depression. If you are pregnant or lactating you should avoid taking maca.

4. Energy
Within days of using maca your energy level may increase. It is also known for increasing stamina. Many athletes take maca for peak performance. If you find yourself tired most of the time, experiment with maca to see if it helps. Just a small amount could be exactly what you need for a boost!

5. General health
Maca helps your overall health in a number of ways. It supplies iron and helps restore red blood cells, which aids anemia and cardiovascular diseases. Maca keeps your bones and teeth healthy and allows you to heal from wounds more quickly. When used in conjunction with a good workout regime you will notice an increase in muscle mass.

But be very cautious if you have a cancer related to hormones like testicular and ovarian, among others. If you have liver issues or high blood pressure you should ask your doctor before taking maca.

6. Skin
Many people take maca for skin issues, as for some people it helps to clear acne and blemishes. Another benefit for your skin is that is decreases sensitivity. In hot or cold weather, maca may help your skin withstand extreme temperatures.

7. Mood balance
If you find yourself overcome with anxiety, stress, depression or mood swings, maca may help alleviate these symptoms, though of the evidence is anecdotal. Some have reported an increase in mental energy and focus.

Puhiza
23-09-2014, 15:58
Kuroni diabetin me lėngun e qepės!!

Njė kurė e cila pėrdoret pėr 40 ditė, e realizuar me anė tė lėngut tė qepės, ndihmon nė shėrimin e sėmundjes sė diabetit. Pėr kėtė na shėrben njė kokėr qepė, e ku do tė pėrdorim lėngun e saj. Njė kokėr qepė e ndarė nė 4 pjesė, hidhet nė njė gotė tė mbushur me ujė ēezme. Mė pas mbulohet me kapak dhe lihet 8-10 orė nė njė vend tė errėt. Nė mengjes uji kullohet nga qepa dhe pihet esėll. Pirja duhet tė zgjasė jo mė tepėr se 10 minuta. Kjo kure duhet tė vazhdojė pėr 40 ditė pa ndėrprerje. Kėtė recetė, mjekėt e keshillojnė pėr balancimin e sheqerit nė gjak tek diabetiket. Ky lėng lufton ērregullimet nė shikim e njekohesisht nė njė masė parazitėt nė aparatin tretės dhe nė zorrė, si edhe mjaft semundje tė tjera.

Hello Kitty
19-11-2014, 01:14
http://shqip.republika.mk/wp-content/uploads/2014/07/pije1.jpg

Kjo pije ėshtė rezultateve pėr kėto sėmundje:

1. Shkatėrron qelizat kanceroze, tė cilat do tė zhvillohen dhe izolon qelizat e kancerit qė tė mos zhvillohen.
2. Parandalon sėmundjet e mėlēisė, veshkave pankreasit, dhe shėron ulēerė.
3. Fuqizon mushkritė, parandaluar sulmin nė zemėr dhe presionin e lartė tė gjakut.
4. Forcon sistemin imunitar
5. Bėn mirė pėr shikimin, sytė, lehtėson sytė e skuqur dhe tė lodhur si dhe pastron perden.
6. Ndihmon nė eliminimin e dhimbjeve tė muskujve.
7. Desifikton duke ndihmuar funksionin e zorrės dhe eliminon kapsllėkun. Pra, bėni lėkurėn tuaj mė tė shėndetshme dhe mė tė shndritshme.
8. Pėrmirėson erėn e keqe tė gojės, qė krijohet pėr shkak tė mostretjes dhe infeksioni nė fyt.
9. Tė qetėson nga dhimbjet
10. Ndihmon tė sėmurin nga riniti alergjik.

Esther
19-11-2014, 01:17
Cfare teme super kjo HK. Faleminderit per keto info qe ke sjelle ketu. Kjo eshte dicka rreth se ciles jam me te vertet e apasionuar. :)

Hello Kitty
18-12-2014, 08:11
3 medikamente popullore pėr tė kuruar variēet.

http://www.lajmeglobale.com/wp-content/uploads/2014/12/varicet.jpg

Variēet nė vena janė njė sėmundje qė ndodh nė sistemin sipėrfaqėsor venoz. Ja tre metoda qė vijnė nga mjekėsia popullore, shumė efektive nė trajtimin e variēeve.

1. Uthulla e mushtit tė mollės

Uthulla e mollės ėshtė njė mėnyrė trajtimi shumė efikase, sepse ėshtė njė pastrues natyral. Duke e aplikuar nė venat e prekura, ndihmon nė rrjedhjen e gjakut dhe qakullimin e tij, pėr pasojė zvogėlon ėjntjen.

Si ta pėrdorni? Lagni njė copė pambuku me uthull molle. Aplikojeni nė zonėn e variēeve dy herė nė ditė: nė mėngjes dhe nė mbrėmje. Rezultatet do tė jenė tė dukshme mbas njė muaji.

2. Vaji i hudhrės

Hudhra ėshtė e njohur pėr vetitė anti-inflamatore si dhe pėr zvogėlimin e simptomave tė variēeve. Ajo redukton toksinat e dėmshme nė enėt e gjakut dhe ndihmon nė pėrmirėsimin e qarkullimit.

Si ta pėrdorni? Ēdo mbrėmje para se tė flini, hidhni disa pika vaji hudhre nė gishta dhe masazhoni me lėvizje rrethore zonat e variēeve. Vendosni sipėr njė qese plastike dhe lidhini kėmbėt me njė rrobė tė ngrohtė ose me fasho. Nė mėngjes, lani kėmbėt dhe vishni pantallona ose tuta tė ngrohta. Bėjeni ēdo natė kėtė kurė. Duhet tė prisni pak muaj qė tė shihni rezultatet.

Si tė pėrgatisni vajin e hudhrės?

Pėrbėrėsit:

3 portokalle

6 thelpinj hudhre

2 lugė gjelle vaj ulliri

Grini imėt thelpinjtė e hudhrės dhe vendosini nė njė kavanoz me kapak. Mė pas shtoni vajin e ullirit dhe lėngun e tre portokalleve. Lėreni tė qėndrojė 12 orė para pėrdorimit. Tundeni mirė para pėrdorimit.

3. Ēaji i hithrės

Pėrzieni 200 ml ujė dhe njė lugė gjelle hithrash tė freskėta dhe lėreni pėrzierjen nė zjarr tė ulėt derisa uji tė vlojė. Lėreni tė ftohet, kullojeni dhe pijeni tre herė nė ditė para buke. Duhet ta ndiqni tė paktėn gjashtė muaj kėtė kurė

Zana
18-12-2014, 09:05
Te lutem H -Kitty , sill nje foto me te qarte te Maca.. S'po e kuptoj dot qarte nga fotoja se c'fare eshte. Dhe nese eshte e mundur na sill ndonje recete smoothie ne lidhje me te ,per energji/palester . Flm .

Hello Kitty
19-12-2014, 00:01
Te lutem H -Kitty , sill nje foto me te qarte te Maca.. S'po e kuptoj dot qarte nga fotoja se c'fare eshte. Dhe nese eshte e mundur na sill ndonje recete smoothie ne lidhje me te ,per energji/palester . Flm .

Ok prit, ja te gjej ca info!

Hello Kitty
19-12-2014, 00:57
Te lutem H -Kitty , sill nje foto me te qarte te Maca.. S'po e kuptoj dot qarte nga fotoja se c'fare eshte. Dhe nese eshte e mundur na sill ndonje recete smoothie ne lidhje me te ,per energji/palester . Flm .

Ja nje foto tjeter. Eshte nje si lloj panxhari por jo i kuq. Eshte i verdhe. Nuk rritet ne Europe.

http://ts1.mm.bing.net/th?&id=HN.608030514672895643&w=300&h=300&c=0&pid=1.9&rs=0&p=0

http://ts1.mm.bing.net/th?&id=HN.607997967410071144&w=300&h=300&c=0&pid=1.9&rs=0&p=0

http://ts1.mm.bing.net/th?&id=HN.607998310993955553&w=300&h=300&c=0&pid=1.9&rs=0&p=0

Shitet ne Health Food Store, ose ne dyqane qe shesin fruta dhe perime organike. Ma do mendja se ne Angli ku je ti, s'do kesh problem te gjesh te tilla dyqane.

SystemA
19-12-2014, 04:01
dua ti kem floket si kjo….kam pasur nje studente ne klas qe i kishte tamem si kjo ne foto…ishia shume kurjoze te dija cfare perdorte :p

Floket lahen me shampo Femijesh,qe eshte A-ja!
Pastaj me teper te ndihmon Lifestyle.....femra <koti>.
Rexhi sa e bukur je moj citake:d
PS: ku e kam Zircon?
By

magnus
19-01-2015, 03:23
kshu ne burrat duhet te rrime larg ktyre barishteve.. :D

Mint, cauliflower and broccoli are popular for reduction of the level of androgens, or male sex hormones of which is the testosterone. Therefore NOT good for men.

Zana
19-01-2015, 23:44
Thnx H - Kitty, nderkohe qe invictus .. paska quote sipas interesit te tij :D :p

Ps...Kam edhe nje pyetje tjeter per beetroot. Is it true that if u wanna juice the beetroot, u should wait for it , 2 hours afterwards..before u drink it .. otherwise it is dangerous, 2 drink it straight away ?

Hello Kitty
20-01-2015, 00:53
Thnx H - Kitty, nderkohe qe invictus .. paska quote sipas interesit te tij :D :p

Ps...Kam edhe nje pyetje tjeter per beetroot. Is it true that if u wanna juice the beetroot, u should wait for it , 2 hours afterwards..before u drink it .. otherwise it is dangerous, 2 drink it straight away ?

Beet juice may boost stamina to help you exercise longer, improve blood flow, and help lower blood pressure..and that's why beetroot juice can have a strong effect on some individuals (that already have low blood pressure) when they use it, they feel some slight dizziness. Other than that, everything else is safe and sound. :))

Hello Kitty
20-01-2015, 01:38
Thnx H - Kitty, nderkohe qe invictus .. paska quote sipas interesit te tij :D :p

Ps...Kam edhe nje pyetje tjeter per beetroot. Is it true that if u wanna juice the beetroot, u should wait for it , 2 hours afterwards..before u drink it .. otherwise it is dangerous, 2 drink it straight away ?

Me fal se nuk te kuptova right away! Jo, nuk duhet te presesh 2 ore para se ta pish kete juice, por qe beet juice to kick in, you should wait 2-3 hours before the gun goes off, because peak levels arrive about 2-3 hours after ingestion.

Ne fakt ato qe ka shkruar Invictus jane true, sepse i degjoi nga mua..ahaha. Kush grua vuan nga qimet (qe do te thote shume androgen ne gjak) duhet te perdori sa me shume cauliflower and broccoli dhe sidomos MENTE per te ulur kete level androgeni. Pra grate qe kane "mustaqe dhe mjeker" dhe puērra, duhet te konsumojne sa me shume caj dhjozme/mente. Shtyp ca mente dhe veri mbi "mustaqet dhe mjekren" ..dhe qimet are goneeee..

*Kujdes se perdorimi i pamase i mentes/dhjozmes ul shume libido! -profesor-

Hello Kitty
27-01-2015, 13:52
https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/1450205_483035335144758_1945525195_n.jpg?oh=5f5fc4 30b7f4a019142639c7c649da25&oe=5567D4E6

Hello Kitty
09-02-2015, 04:35
10 Effective Warts Remedies

http://naturehacks.com/wp-content/uploads/2014/11/6-10-Most-Effective-Remedies-To-Get-Rid-Of-Warts.jpg

Banana

The moisture that is naturally present in banana will make it effective in softening warts. For best effect, it is recommended that you use yellow green or green bananas. Simply soak the area with warts for about ten minutes and remove dead skin with the use of pumice stone. Apply tea tree oil and put the banana peel with a bandage. Replace the banana peel once it has already dried.

Garlic

The lipid extracts that are derived from cloves of garlic are the ones that make it excellent for the removal of warts. Cut one clove of garlic into two parts. Use the cloves to wipe the area affected with warts. The goal is to cover it with as much garlic juice as possible. Once this is done, use an athletic tape to attach the garlic to the wart and leave it there overnight.

Dandelion

The stems, roots, and leaves of dandelion enjoy an extensive history in wart removal. The white sticky resin that can be derived from such parts can be applied directly to the warts. In turn, this will gradually dissolve the warts.

Apple Cider Vinegar

Once you have thoroughly cleaned the area with warts, apply a few drops of apple cider vinegar in a cotton ball. With the use of any adhesive that is available, have the cotton ball attached to the affected area and leave if there for at least a night or until whenever it is needed. This will result into making the wart black, which means that you can already peel it off.

Basil

If you often use basil for cooking, you can also use it as a home remedy for warts. The antiviral compounds that can be found in this herb make it able to kill the viruses that lead into wart. All that you need to do is to take out a couple of basil leaves and have them crushed. Cover the area with warts with the use of the crushed leaves and Band-Aid. Have it reapplied as needed.

Duct Tape

While this may seem to be a bit morbid, this will actually work. Simply cover the warts with a duct tape and leave it there for a couple of days. Remove the duct tape slowly. Wet the warts and scrape whatever you can remove from the surface. This should have softened already since it is wet and has been covered for some time.

Essential Oils

A wide array of essential oils is also rich with antiviral components that will make it possible for you to get rid of warts. Dilute a drop of your choice of essential oil with a carrier oil, which can be almond, olive, or coconut oil. Cover it with a duct tape afterwards and remove it. Make sure that the size of duct tape will be enough to cover the affected area.

Honey

While honey will generally be good for wart removal, it will be best if you can use Manuka honey. It has a very potent concentration that makes it abundant of antibacterial and antiviral properties. Simply put a thick layer of honey where the wart is and have it covered for about 24 hours.

Pineapple Juice

The acidity of pineapple juice is the main factor that makes it an excellent choice for the removal of warts. You simply have to soak the warts in fresh and pure pineapple juice for around five minutes. Pat it dry with a towel after the said duration. Proceed with filing, if it is preferred and if the area will not be too sensitive.

Diet

The last but not the least, you have to modify your diet. This proposed solution is quite general than the others that have been mentioned, but it can prove to be effective in the prevention of warts. It is important to enhance your immune system to make sure that warts will not develop. Incorporate a lot of green leafy vegetables and whole grains in your diet. Make sure that you also get the right amount of sleep and rest.

Hello Kitty
10-02-2015, 05:18
http://thedeliciousrevolution.com/wp-content/uploads/2010/11/SayNoToSoy.png

TOP TEN REASONS TO AVOID SOY

-Soybeans contain large quantities of natural toxins or “antinutrients”. First among them are potent enzyme inhibitors that block the action of trypsin and other enzymes needed for protein digestion.
-These inhibitors are not deactivated during cooking & processing. Test animals fed these inhibitors developed enlargement and pathological conditions of the pancreas, including cancer.
-Soybeans also contain haemagglutinin, a clot-promoting substance that causes red blood cells to clump together.
-99% of soy is genetically modified and it among the highest contamination by pesticides of any of our foods.
-Soybeans are high in phytic acid, a substance that blocks the uptake of the essential minerals calcium, magnesium, copper, iron and especially zinc, in the intestinal tract.
-Soy products contain high levels of aluminum, leached from the aluminum tanks in which they are acid washed and processed at high temperatures.
-Nitrites, which are potent carcinogens, are formed during the spray-drying of soy.
-Soy Protein Isolates, which are shown to enlarge the pancreas and thyroid and increase fatty acid deposits in the liver.
-Soy contains toxic isoflavones.
-Soy foods have a high concentration of goitrogens which block production of thyroid hormones.

Even a small serving of soy each day is enough to suppress thyroid function. So give your thyroid a break and ditch the soy.

Soy it’s one of the worst foods for your thyroid. Don’t underestimate how damaging this food is to your metabolism.

Hawk
10-02-2015, 10:44
http://shrinkingjeans.net/files/2013/05/KALE.jpg
http://www.vanchefs.com/wp-content/uploads/Goji-Berries-infographic.jpg

Zana
10-02-2015, 10:54
I use kale a lot... As a smoothie.

U cudita me soya .. I thought is very healthy . How about soya milk ? Thnx 4all those amazing health benefits, information .

Hawk
10-02-2015, 16:42
Use brown rice instead of white rice. It's healthier and they have the same price.;)

http://www.vegkitchen.com/wp-content/uploads/2012/01/White-and-brown-rice.jpg

Zana
10-02-2015, 18:53
Mua brown rice , asnjehere nuk me rregullohet/zihet sic duhet ...per kte arsye se perdor -pff-

Sa gjate e Len te zieje?

Hello Kitty
12-02-2015, 14:53
FACT: Cancer is a Fungus, It Can Be Prevented.


Do You Have These Symptoms?

...If So, It's Likely Candida Fungus Is Wreaking Havoc In Your Blood-Stream, Robbing You Of Your Life-Force.


The Most Common Symptoms of Candida Infection are:

Irritability

Thrush

Sore throat

Bloating

Gas

Constipation

Diarrhea

Ear ache

Once The Infection Has Reached Your Bloodstream It Can Travel All Around The Body To Other Vital Systems: the Brain, Reproductive System, Nervous System, and More. As the infection becomes more widespread the symptoms become more varied and include:

Sugar and alcohol cravings, as well as cravings for carbohydrate rich food.(bread, pasta, rice, etc.)

Migraines

Anxiety

Depression

Fatigue

Vaginitius

Foggy thinking

Itching

Acne

Hyperactivity

Sinus inflammation

Irritability

Dizziness

Low sex drive

Ear ache

Skin infections such as athlete’s foot

Chronic pain

Muscle weakness

Many Illnesses That Now Include:

Alcoholism

Asthma

Addison’s disease

Chronic fatigue syndrome

IBS

PMS

Depression

Anxiety disorders

Psoriasis

Arthritis

A full blown Candida infection could be robbing you of your life, as it can effect how you feel, and even how you think.

..and when the fungus takes off in the brain and sets up it's mycelium (mushroom,) like network in your brain, the most common symptoms are depression, anxiety, and foggy thinking.

Candida has been blamed for almost every disease under the sun.

So, what exactly is Candida? And Why is it so hard to get rid of?

Candida Albicans is a fungal yeast. It is present naturally in the human gut. Everyone has Candida albicans living within them to some extent... but it becomes problematic when it grows beyond normal levels and spreads throughout the gastrointestinal tract, into the bloodstream and from there throughout the body.

...Once it's loose in your blood-stream, the yeast then does something remarkable and changes into fungus.

The fungus wrecks havoc on your body, and excretes(poops) over 300 different mycotoxins into your blood stream as a result of it's own digestive processes.
The fungus is protected, as it has now left your gut and does not have the challenge of your gut bacteria trying to eat it.
The real problem with Candida is the 'armour' of the fungus...The Fungus Is Protected by an Armour-Like Cellular Membrane, Impossible for Your Immune System to Penetrate...

It's called: Chitin, or Chitin layer.

Imagine the fungus is wearing a suit of armour that your immune system cannot punch through if it's weak.
This is why Candida is so hard to get rid of!
There's plenty of Candida treatments...however all they do is simply put the fungal growth in control.
The fungus can stay dormant in your body for years, and the moment you slip up with your diet even just for a single day....then, the fungus explodes in growth.

Candida Cannot be 'Starved' To Death by a Special Diet, It Is Designed to Digest Your Body After You Die. Yes, even if your body dies, Candida will remain and thrive in your body.

Even when you stop breathing, stop eating, the Candida will still be alive inside of you and eat you from the inside out, because it's designed to deteriorate the body after Death...it's part of the natural process of decay in a dead body.

This is why special Candida diets or alternative treatments simply don't work, they only mask the symptoms, once a Candida fungal infection breaks out and latches it's teeth into your tissue, it's there for good unless the root of the problem is addressed...

To solve this problem, you have to know how you can rid yourself of Candida and Destroy the Candida. Not to put it in dormant state, but how to Destroy and Eliminate the Candida.

And this happen by destroying THE CHITIN LAYER.

What is the connection between Candida albicans and cancer? When you start looking at how Candida turns into fungus, and what happens after, the picture gets pretty clear.

http://candidacleanser.com/images/CandidaProgress.png

The first problem is that these CANDIDA get everywhere in your body, first in the gut, and later in the blood stream. Sugar feeds candida and moreover fungi are anaerobes, which means they don't use oxygen to survive. And candida thrives in situations where oxygen levels are lowered.

And the pattern follows: From Candida = to Yeast = to Fungus = to CANCER.

There's plenty of solutions out there for Candida, however, they do not deal with the root of the problem because the Candida is covered by an armor-like chitin layer.
The chitin layer is made of the same stuff that the hard exoskeletons of insects like cockroaches are made of!
This makes it impossible for your immune system to attack the fungus.
If you've ever had an insect problem in your home such as cockroaches or ants, then you might have an idea of what you're actually up against...These little suckers with chitin layer exoskeletons are nearly indestructible...

...except that this, is in your body!

http://candidacleanser.com/images/cockroach2.png

There is an easy, safe way that prevents the fungus from repairing it's chitin layer... and your immune system then simply wipes the fungus out!

The Solution Is To Weaken The Chitin Layer, And Let Your Body Naturally Get Rid Of The Fungus!

There is a way to rid yourself of the Candida fungus.

- It involves no special diet or restrictions through a diet, although a diet high in vegetables/anti-oxidants can help the body to fight off the fungus and die-off.
- It is completely safe on your liver and kidneys.

http://candidacleanser.com/images/bottle1.jpg

It's called Chitin Synthesis Inhibitor. How it works:

What Chitin synthesis inhibitor does, is it stops the Candida fungus from repairing its armour-like wall(chitin layer)

Normally, the Candida fungus has to constantly maintain and produce this wall to protect itself from your immune system, and the constant stress and pressure the fungus gets from being inside your body.

Chitin synthesis inhibitor prevents the Candida from doing this, the chitin layer begins to weaken, and your immune system begins to attack the fungus.

The fungus that previously was protecting itself from your immune system has now lost its armour and ready to be knocked out of your body!

Fungi, including Candida albicans, quickly die when there are holes in their cell walls, and that is what quickly happens when their Chitin production is stopped.

In other words, the fungus “bleeds” to death.

Hello Kitty
12-02-2015, 15:31
Mua brown rice , asnjehere nuk me rregullohet/zihet sic duhet ...per kte arsye se perdor -pff-

Sa gjate e Len te zieje?

Raporti me white rice eshte 2 gota uji (te zier me pare) me 1 gote orizi; ndersa me brown rice eshte 3 gota uje te zier me 1 gote oriz. Pra do me 1 gote uje me shume.

nghi ngo
12-02-2015, 20:39
Shume interesante Hello Kitty, flm qe I sjell:)

Zana
12-02-2015, 20:41
Raporti me white rice eshte 2 gota uji (te zier me pare) me 1 gote orizi; ndersa me brown rice eshte 3 gota uje te zier me 1 gote oriz. Pra do me 1 gote uje me shume.

E Shikoja qe gjithmone s'me ziente taman .. Now I know why, thnx :)

Hello Kitty
14-02-2015, 22:59
Dangers of Soy.


Soy Danger #1: Phytoestrogens

Soy is higher in phytoestrogens than just about any other food source. Phytoestrogens are plant-based estrogens that mimic estrogen in our bodies. In recent years, you may have read about studies which indicate phytoestrogens are good for you. But ask yourself, who funded those studies? The soy industry, that’s who. Independent research has clearly shown that consuming phytoestrogens is downright dangerous for the human body.

It’s only common sense. No one argues, for example, that a leading cause of breast cancer, endometriosis, uterine fibroids, infertility, and low libido is unopposed estrogen, or estrogen dominance. Why, then, would anyone argue that we should consume more of a food high in estrogen?

An infant taking the recommended amount of soy formula is consuming a hormone load equivalent of 4 birth control pills a day! Is it any wonder we’ve seen such a dramatic rise in precocious puberty with young girls starting their periods at 6 and 7?

Soy Danger #2: Goitrogenic

Soy will destroy your thyroid. Many foods are goitrogenic (thyroid suppressing), but soy is king of them all. Goitrogens work by preventing your thyroid from getting the necessary amount of iodine. Friends, I believe this is what happened to Oprah’s thyroid. She pushed soy for years, featured it in everyone one of her “healthy” diets, and it destroyed her thyroid. If your thyroid fails, what happens? You gain weight. You have a harder time regulating your moods. You get colder more easily. You’re more easily fatigued. You demonstrate an inability to concentrate and remember details. The list goes on. You simply don’t want to mess with your thyroid.

Soy Danger #3: Phytates

Phytates are enzyme-inhibitors that block mineral absorption in human digestive tract. They are naturally present in all grains, seeds, nuts, and legumes (which is why everyone should read this primer on how to eat grains, if you eat them at all.) But soy is so high in phytates that it’s almost impossible to get rid of them. Simply soaking soy overnight in an acidic medium won’t do the trick. Soy must be fermented in order to be digestible to humans. That means that if you eat soy at all, you should stick to fermented soy products like miso, tempeh, natto, or a naturally fermented soy sauce (tamari).

Soy Danger #4: Trypsin inhibitors

Finally soy is rich in trypsin inhibitors. Trypsin is a digestive enzyme we need to properly digest protein. Without enough trypsin, you’ll experience many digestive problems including stomach cramps, diarrhea, and bleeding. You’ll also be leaving yourself open to future problems with your pancreas.

@Zana, lexoje me poshte rrezikshmerine e soya and soya milk:

http://www.foodrenegade.com/dangers-of-soy/

*Me falni nqs j'ua sjell ne anglisht keto artikuj, por nuk kam kohe t'i perkthej. Arsyeja tjeter qe nuk i sjell nga ndonje web site ne shqip, eshte se jane shume te varfra dhe jo te plota ne informacionet qe sjellin, aq sa nuk ja vlen t'i lexosh fare. -profesor-

Hello Kitty
16-02-2015, 07:13
Cure of cancer - VitaminB17

Position on the use of vitamin B17 in the prevention or cure of cancer: if it is used as a cancer preventative, vitamin B17 should only be obtained from natural sources (see list of foods containing B17) and used in conjunction with a reduced animal-protein/dairy diet with a strong emphasis on raw, uncooked vegetables and fruits. If cancer is present, however, vitamin B17 may be obtained in both its natural form and injectable or pill form. This should be used in conjunction with a diet which emphasizes raw, uncooked vegetables and fruits, fresh vegetable and fruit juices, and the total elimination of animal-protein, dairy, sugar, and refined flour products.


Fruits Range*
blackberry, domestic low
blackberry, wild high
boysenberry med.
choke cherry high
wild crabapple high
market cranberry low
Swedish (lignon) cranberry high
currant med.
elderberry med. to high
gooseberry. med.
huckleberry med.
loganberry med.
mulberry med.
quince med.
raspberry med.
Seeds Range*
apple seeds high
apricot seed high
buckwheat med.
cherry seed high
flax med.
millet med.
nectarine seed high
peach seed high
pear seeds high
plum seed high
prune seed high
squash seeds med.
Beans Range*
black low
black-eyed peas low
fava high
garbanzo low to med.
green pea low
kidney low to med.
lentils med.
lima, U.S. low
lima, Burma med.
mung med. to high
shell low
Nuts (all raw) Range*
bitter almond high
cashew low
macadamia med. to high
Sprouts Range*
alfalfa med.
bamboo high
fava med.
garbanzo med.
mung med.
Leaves Range*
alfalfa high
beet tops low
eucalyptus high
spinach low
water cress low
Tubers Range*
cassava high
sweet potato low
yams low
Range*

High — above 500 mgs. nitriloside per 100 grams food

Medium — above 100 mgs. per 100 grams food

Low — below 100 mgs. per 100 grams food

Zana
16-02-2015, 12:00
Flm per informacionin H - Kitty ,nuk do e blej me. K'tu shitet edhe shtrenjte per arsye te reklames qe eshte good4u -pff-

Hello Kitty
19-02-2015, 17:12
Dawn, hydrogen peroxide, and baking soda will get food stains out of your clothes.

http://s3-ec.buzzfed.com/static/2014-04/enhanced/webdr04/28/12/grid-cell-5686-1398703197-10.jpg

Hello Kitty
19-02-2015, 20:51
Gjeta dicka te hajrit ne shqip. -profesor-


http://gazetaditore.net/wp-content/uploads/2015/02/Passport61.jpg1_61.jpg

Banania pėrmban tre lloje tė sheqerit natyral – sakarozė, fruktozė dhe glukozė tė kombinuar me fibėr. Njė banane japė energji tė menjėhershme dhe tė qėndrueshme. Hulumtuesit kanė zbuluar se vetėm dy banane, japin energji sa 90 minuta ushtrime fizike.
Nuk ėshtė ēudi qė banania ėshtė fryti i preferuar i atletėve tė njohur. Por energjia nuk ėshtė e vetmja gjė qė bėnė banania pėr tė na mbajtur nė formė.
Banania parandalon dhe shėron njė numėr tė madh tė sėmundjeve, gjė qė na bėnė tė mendojmė pėr tė futur nė dietėn tonė tė pėrditshme.
Depresioni
Sipas njė hulumtimi tė bėrė nga ‘MIND’ shumė nga personat qė kanė depresion, ndjehen mė mirė pasi hanė njė banane. Kjo pėr shkak se banania pėrmban proteinėn triptofan, qė trupi e shndėrron nė serotonin, e njohur pėr relaksim, pėrmirėsim tė gjendjes shpirtėrore dhe qė ju bėnė tė ndjeheni mė tė lumtur.
Menstruacioniet
Harroni pilulat – hani njė banane. Vitamina B6 qė pėrmban banania, rregullon nivelin e gjakut dhe ju bėnė tė ndjeheni mė tė disponuar.
Anemia
Me pėrmbajtjen e lartė tė hekurit, banania stimulon hemoglobinėn, qė mė pas ndihmon nė anemi.
Presioni i gjakut
Ky fryt unik tropikal, ka pėrqindje tė lartė tė kaliumit e nė tė njėjtėn kohė, pėrqindje tė ulėt tė kripės, qė ndihmon perfekt nė shtypjen e gjakut. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barėrave, e ka lejuar industrinė e bananeve, qė tė bėjė pretendime zyrtare se ky fryt ulė rrezikun e shtypjes sė gjakut dhe sulmit nė tru.
Fuqia e trurit
Nė shkollėn Tėickenham nė Londėr, 200 nxėnėsve ju kanė dhėnė banane nė mėngjes, drekė dhe darkė nė mėnyrė qė ti nxisin pėr tė mėsuar. Hulumtuesit kanė thėnė se kaliumi qė pėrmban ky frutė, bėnė ngritjen e vėmendjes pėr mėsim.
Kapsllėku
Pėrmbajtja e lartė e fibrave nė banane, ndihmon nė vėnien e rendit nė zorrė dhe ndihmon nė tejkalimin e problemit, pa pėrdorur laksativ.
Pirja e tepėrt
Mėnyra mė e mirė qė tė kėndelleni pas njė nate qė keni pirė shumė, ėshtė pėr pėrgatisni njė koktej me banane dhe qumėsht, tė cilės i vėni mjaltė. Banania e qetėson barkun, kurse mjalti stabilizon nivelin e sheqerit, kurse qumėshti ndihmon nė ri hidratimin e sistemit.
Djegie stomaku
Nėse vuani nga ky problem, provoni tė hani njė banane, pasi antacidi qė pėrmban fryti, ka njė efekt natyror qė bėnė lehtėsimin e dhimbjes.
Problemet nė mėngjes
Sikur tė hani nga njė banane nė mes shujtave, ju ndihmon nė rregullimin e nivelit tė sheqerit, qė parandalon tė vjellat dhe kokė dhembjen nė mėngjes.
Pickimi nga mushkonjat
Para se tė merrni kremin pėr tė lyer vendin ku jeni pickuar nga mushkonja, provoni tė fėrkoni me pjesėn e brendshme tė bananes. Shumė njerėz qė e kanė provuan, kanė thėnė se ėshtė mahnitshėm e suksesshme nė zvogėlimin e ėnjtjes dhe acarimit.
Nervat
Banania ka njė nivel tė lartė tė vitaminės B qė ndihmon nė qetėsimin e sistemit nervorė. Keni mbipeshė dhe jeni nė punė? Hulumtimet e Institutit tė Psikologjisė nė Austri, kanė ardhur nė pėrfundim se njerėzit qė kanė presion nė punė, vrapojnė pas ēokollatės dhe ēipsave. Mbi 5.000 pacientė nė spitale tė ndryshme, qė kanė problem me mbipeshė, kanė thėnė se shkaktarė ka qenė presioni i madh nė punė. Raporti konkludon se nėse presioni ju bėnė tė hani, atėherė duhet tė hani kėtė frutė me shumė karbohidrate pėr ēdo dy orė, nė mėnyrė qė tė rregullohet niveli i sheqerit.
Ulēera
Pėr shkak tė strukturės sė butė dhe tė lėmuar, banania pėrdoret nė dietat kryesore pėr qetėsimin e ērregullimeve nė bark. Ky frutė neutralizon aciditetin dhe rregullon iritimin nė stomak.
Kontrolli i temperaturės
Nė shumė kultura, banania ėshtė cilėsuar si njė mjet ‘freskues’ qė ulė temperaturėn fizike dhe emocionale tė nėnave tė ardhshme. Nė Tajlandė pėr shembull, gratė shtatzėnė hanė banane, nė mėnyrė qė fėmijėt e tyre tė lindin me temperaturė normale.
Pra njė banane ėshtė njė ilaē natyral pėr shumė sėmundje. Nėse e krahasoni me mollėn, banania ka katėr herė mė shumė proteinė, dy herė mė shumė karbohidrate, tre herė mė shumė fosfor, pesė herė mė shumė vitaminė A dhe hekur si dhe dy herė mė shumė vitamina dhe minerale.
Ėshtė shumė e pasur me kalium dhe ėshtė njė nga frutat mė tė mira qė ekzistojnė.

Hawk
20-02-2015, 18:11
I kam provuar ata Goji berries, do i provoj edhe

http://livelovefruit.com/wp-content/uploads/2014/10/chiaseedhealth-01.jpg

Hello Kitty
23-02-2015, 05:37
Hirrė: Pija mė e shėndetshme pėr mėlēinė e sėmurė!


Hirra duhet tė jetė pjesė e menysė sė pėrditshme nėse intenzivisht merreni me sport, tentoni tė humbni nė peshė, jeni nėn stres apo vuani nga sėmundje tė rėnda …

Dėshmi pėr kėtė ėshtė edhe Old Thomas Parr (1483–1635), fermer i thjeshtė anglez, i cili pėrjetoi 152 vite. Ai ishte i njohur pėr atė se ka pirė hirrė ēdo ditė.

Pėrbėrja dhe shėrueshmėria e hirrės ( qumėshtit)

Kjo pije ėshtė shumė e mirė tė pėrdoret qė nga lindja deri nė moshėn e vjetėr. Pėr shkak tė ngjashmėrisė me qumėshtin e gjirit, mund tė pėrdoret si zėvendėsim pėr qumėshtin nė ushqimin e foshnjave.

Hirra nė formėn origjinale ėshtė njė lėng qė pėrmban mė pak se 1 pėr qind proteina dhe mbi 93 pėr qind ujė.

Pėrbėrėsit e saj kryesorė janė kaliumi, natriumi, magnezi, fosfori, hekuri, zinku, bakri, kobalti, mangani, molibdeni, vitaminat, enzimet e vlefshme dhe aminoacidet. Njėqind gram hirrė pėrmbanė vetėm 26 kalori, pėr kėtė ėshtė veēanėrisht e pėrshtatshme pėr humbje peshe.

Pija mė e shėndetshme pėr sėmundje tė mėlēisė

Hirra ėshtė njė pastrues i fuqishėm i mėlēisė, kurse mėlēia e pastėr ėshtė ēelėsi pėr shėndet tė mirė. Nėse vuani nga ndonjė sėmundje e mėlēisė, pini rregullisht hirrė. Pėrmbanė beta-lactoglobulin i cili e furnizon organizmin me aminoacide tė quajtura BCAA, tė cilėt ndihmojnė nė mėnyrė tė konsiderueshme te sėmundjet e avancuara tė mėlēisė.

Ekspertėt konfirmojnė se te pacientėt me cirozė me plotėsimin me BCAA ju ndihmon tė jetojnė mė gjatė dhe mė mirė. Ajo pėrmbanė edhe alfa-lactalbumin, e cila ka shumė triptofan aminoacid esencial tė njohur pėr rregullimin e gjumit dhe pėrmirėsimin e disponimit.

Ėshtė e pasur me imunoglobuline dhe lyzozome, tė cilat forcojnė imunitetin, qė ėshtė shumė e dobishme te hepatiti kronik. Pėrmbanė laktoferrin anti-inflamator, njė pėrbėrės me njė vlerė tė papėrshkruar pėr ata, mėlēia e tė cilėve ėshtė e ndjeshme ndaj inflamacionit.

Ėshtė plot me cisteine, tė nevojshme pėr trupin pėr prodhimin e glutationit, njė antioksidant i cili mbronė trupin nga infeksionet dhe toksinat. Studimet klinike kanė treguar se nivel i ulėt i glutationit ėshtė vėrejtur te pacientėt me hepatit C, e cila pėrkeqėson dėmtimet e mėlēisė. Glutationi ėshtė njė antioksidant i fuqishėm qė ndihmon edhe te problemet me gjėndrėn tiroide, inflamacionet kronike, kanceri, skleroza e shumėfishtė dhe sėmundjen e Parkinsonit.

Pėr qėndrueshmėri dhe humbje peshe

Hirra duhet tė jetė pjesė e menysė sė pėrditshme nėse intensivisht merreni me sport, tentoni tė humbni nė peshė, jeni nėn stres apo vuani nga sėmundje tė rėnda. Ėshtė e pasur me elektrolite, hidraton shkėlqyeshėm trupin, jep mė shumė energji dhe ėshtė shumė mė e pėrshtatshme se sa pijet energjetike.

Ėshtė lėnda e parė kryesore pėr prodhimin e proteinave, tė cilat janė pjesė e pashmangshme e ushqimit tė ēdo sportisti. Mundėson shėrim mė tė shpejtė dhe rritje tė muskujve pas ushtrimeve, ul oreksin dhe nxitė humbje peshe.

Hulumtimet tregojnė se hirra kontribuon pėr shėndetin e sistemit tė qarkullimit tė gjakut, sepse ul glukozėn nė gjak dhe presionin e gjakut. Trashja, presioni i lartė i gjakut, lodhja dhe stresi janė epidemi tė jetės moderne tė cilat mundė ti lehtėsoni ndjeshėm me konsumimin e rregullt tė hirrės

Pėrgatitja dhe pėrdorimi i hirrės

Hirrėn mund ta bėni vetė nga qumėshti i papėrpunuar i shtėpisė, e bleni nga prodhuesit vendas, nė treg apo nė dyqane ushqimore-eko. Mė e mirė ėshtė hirra e dhisė, por e mirė ėshtė edhe e lopės. Ėshtė e rėndėsishme tė bėhet fjalė pėr kafshėt qė nuk janė “tė pompuara” me hormone.

Mesatarisht prej 10 litra qumėsht fitohet njė kilogram djathė dhe nėntė litra hirrė.

Fillimisht pini hirrė nė masė mė tė vogėl, sepse ka veti diuretike. Mund tė pini tri herė nė ditė nga 1,5 decilitra, kurse kjo dozė mund tė rritet gradualisht deri nė njė litėr nė ditė.

Te ērregullimet nė sistemin e tretjes, pėrzieni njė lugė gjelle hirrė nė njė gotė me ujė dhe pini para ēdo vakti. Pėrveē shėrimit, hirra mund tė pėrdoret edhe pėr kujdesin e jashtėm tė lėkurės dhe flokut, nė pėrgatitjen e produkteve tė brumit dhe ‘smoothies’, si dhe nė ushqim tė kafshėve shtėpiake

Hello Kitty
06-03-2015, 19:18
Informacioni eshte i mire, por i kane rene shume shkurt. Ja vlen te lexohet!

Kundėr rėnies sė flokėve
Thonė se nėse keni probleme me humbjen e flokut, rakia e mirė shtėpiake, disa kokrra tė hudhrės dhe pak hithra janė zgjidhje e mirė pėr problemet e juaja. Nė njė litėr raki rrushi, shtoni kokrrat e hudhrės dhe njė grusht rrėnjė tė hithrave. Koncentrati i tillė tė vendoset nė njė vend tė nxehtė dhe me diell njė muaj. Pas njė muaji, tė kullohet lėngu dhe i njėjti tė vendoset nė rrėnjėt e flokėve.

Nė raste tė djegies
Gjyshja do tė ju thotė se djegia do tė zbutet nėse menjėherė vendin e djegur e lyeni me sipėrfaqen e patates sė prerė. Duke shijuar gjellėn, shpesh ndodhė qė tė djegni gjuhėn. Nėse ju ndodhė nė t’ardhmen, mjafton qė tė pini pak uthull dhe dhimbja e pakėndėshme do tė zhduket.

Kur keni dhimbje veshi
Gjithkush qė ndonjėherė ka patur dhimbje veshi e din se kjo ėshtė njė nga dhimbjet mė tė shėmtuara dhe mė tė mundimshme. Medicina popullore thotė se pėr veshin ėshtė mirė tė shtrydhen disa pika “luleveshi” (Sempervivum tectorum) nė vesh, dhe pastaj tė futet copė pambuku.

Kundėr kokėdhembjes (kokedhembje -qesh-)
Pėr dhimbje koke medicina popullore rekomandon nė dukje njė recetė tė pakėndshme. Gjegjėsisht, kėshilla ėshtė qė nė gjysmė filxhani me kafe tė zezė tė fortė tė shtrydhet mjaft limon tė freskėt dhe tė pihet lėngu.

Nėse keni ndezje tė vezorėve
Pėr probleme tė ndezjes sė vezoreve, kanaleve tė urinimit dhe veshkėve rekomandohet ēaj nga fletėt e majdanozit (Petroselinum crispum). Njė grusht fletė majdanozi e hudhim nė njė litėr ujė dhe e lėmė tė vlojė. Tė kullohet dhe tė pihet derisa ėshtė akoma i nxehtė. Mund tė pihet edhe i ftohtė, kurse rekomandohet qė tė pihet pėrgjatė tėrė procesit tė ndezjes.

Kundėr ftohjes
Ēaji i qepėve ėshtė njėri nga aleatėt mė tė popullarizuar nė shėrimin e simptomeve tė ftohjes. Kėshillohet qė qepa tė pastrohet dhe pritet nė katėr pjesė dhe lihet tė zihet, kur uji vlon, qepa tė zihet edhe dhjetė minuta. Pasi tė ftohet pak i shtohet mjalti dhe limoni, dhe ēaji i tillė tė pihet.

Si tė forconi imunitetin?
Pėr rritjen e imunitetit rekomandohet receta me mjaltė dhe limon. Duhet tė pastrohen nga farat gjysmė kilogrami limon, por jo edhe lėvozhga, dhe me ndihmėn e prerėses (mullirit) elektrike bluhen. Qullin e tillė e pėrziejmė me gjysmė kilogrami mjaltė dhe pėrzierjen e hudhim nė enė qelqi. Ēdo mėngjes merrni nga njė lugė gjelle nga kjo pėrzierje.

Pėr sėmundjet nervore
Medicina popullore pėr sėmundje nervore rekomandon rrėnjėt dhe lulet e aguliēes (primulaceae), boēė qiparisi (Cupressus Sempervirens L.), kaēa e verdhė (Berberidaceae) – nė sasi tė njejta. Tė gjitha tė pėrzihen mirė dhe njė lugė nga kjo pėrzierje tė shtohet nė 2dl ujė tė vluar. Tė lihet e mbuluar 10-15 minuta dhe pastaj tė kullohet, t’i shtohet mjalti, pak lėng limoni dhe tė pihet tri herė nė ditė pas ushqimit.

Parandalimi i ftohjes
Pėr parandalimin e ftohjes dhe rritjen nė pėrgjithsi tė sistemit tė imunitetit rekomandohet sa mė shumė pėrdorimi i lakrės nė ushqim. Medicina popullore thekson se lakra i tejkalon shumė bimė tjera shėruese. Nė muajt e dimrit mė sė shumti pėrdoret lakra turshi, dhe ėshtė dėshmuar se ajo rrit rrezistencėn kundėr shumė sėmundjeve. Kur lakra merret nė formė ēaji apo supe, parandalon ftohjen, kollitjen dhe gripin, si dhe ndikon nė mėnyrė antiseptike nė organet e frymėmarrjes. Pėr shkak tė vetive tė saj tė theksuara shėruese, populli pėr lakrėn thotė se ėshtė ”dollap barėrash pėr tė varfur”.

Kur keni ėnjtje
Lakra pėrdoret pėr zvogėlimin e tė enjturave. Nėse lėndoheni, e enjtura dhe mavijosjet mund t’i largoni me ndihmėn e ilaēit tė vjetėr. Mjafton qė dy fletė lakre ti mbėshtjellni nė vendin e lėnduar.

Kundėr anemisė
Lakra ėshtė e pasur me kripėra minerale, vitaminė dhe klorofil ashtuqė i rekomandohet njerėzve anemik tė cilėt duhet ta konsumojnė tė freskėt apo tė zier mbi avull. Ėshtė mirė qė pėrgjatė ditės tė pijnė nga dy gota lėng lakre tė shtrydhur.

Kur keni ethe…
Njė nga recetat e shumta pėr ethe rekomandon pėrdorim tė pėrzierjes nga lėvozhga e mėshteknės (Betula alba) dhe lulja e shtogut (Sambucus nigra) nga dy lugė, barė ethesh (Centaurium erythraea), lule blini (Tilia) dhe gencianė (Gentiana lutea) nga njė lugė. Lihet e mbuluar 10 minuta, pastaj kullohet, ėmbėlsohet, shtohet pak lėng limoni dhe ēdo njė-dy orė pihen nga disa gllėnka.

Ilaē pėr qetėsim
Balsam limoni, barė limoni apo nė gjuhėn popullore “mbretėresha e bimėve” pėrdoret si mjet pėr qetėsim dhe ēlodhje, kundėr pėrzierjes dhe vjelljes te gratė shtatzėna, e veēanėrisht rekomandohet gjatė krizave nervore, lodhjes fizike apo intelektuale, migrenės, neuralgjive dhe marramendjes.

Kundėr migrenės, ishijasit, dhimbjes sė eshtrave…
Shtogu pėrdoret pėr migrenė, dhimbje eshtrash, ishijas, neuralgji, dezinfektim, shpėrlarje tė gojės dhe fytit, kundėr ftohjes. Ilaē janė lulet e mbledhura tė sapoēelura nė njė kohė tė mirė dhe me diell. Lulja pėrmbanė heterozide tė cilėt nxisin djersitjen, sambunigrozid, heterozid flavonik, rutozid, tanin 0,025%, vaj eterik, rrėshirė, sheqer, holin, acide organike ….

Problemet me zemėr
Vetitė shėruese tė mjaltit zbusin probleme tė ndryshme, kurse nė rastin e problemeve tė zemrės, pėrgjatė dy muajve duhet tė merret nga njė lugė e madhe mjaltė i tretur nė njė gotė me ujė tė vakėt tri herė nė ditė, njė orė e gjysėm para ushqimit.

Probleme me bajame
Ilaēi popullorė kundėr bajameve tė ėnjtura rekomandon qė tė bluhen imėt rrėnjė alte (Althaea officinalis) dhe fara liri (Linum usitatissimum). Pėrzihen dhe zihen si qullė i hollė. Pėrderisa ėshtė i nxehtė, vihet nė njė leckė tekstili, e cila mbėshtillet dhe vihet nė fytin e sėmurė. Mbi tė, qafa mund tė mbėshtillet edhe me shall, ashtuqė tė mbahet nxehtėsia sa mė gjatė.

Probleme me tėmth
Kundėr sulmeve nė tėmth rekomandohet pėrzierje e 150g vaj ulliri, 15g raki dhe dy tė verdha veze, tė cilėt pėrzihen 15 minuta, pastaj shtohet 1/4g mente. Pėrzierja merret para sulmit nė tėmth. Pėr lehtėsimin e problemeve nė tėmth ėshtė i mirė edhe lėngu nga rrepa e zezė (grihet nė rende dhe shtrydhet si lėng), i cili pihet tri herė nė ditė, nė njė gotė tė vogėl.

Pėr njė jetė tė gjatė…
Nė fund po ju japim recetėn pėr njė jetė tė gjatė e cila bėhet prej tre pėrbėrėsish tė cilėt sigurojnė shėndetin, bukurinė dhe jetė tė gjatė. Merrni 10 limona, 10 thelpinj hudhėr dhe 1kg mjaltė. Shtrydhni lėngun e 10 limonave, shtypni 10 thelpinj hudhėr dhe e tėrė kėtė pėrzieni me 1kg mjaltė. Zbrazeni nė enė prej qelqi dhe vendoseni nė vend tė errėt dhe tė ftohtė 8 ditė. Merrni dy herė nė ditė nga njė lugė para ushqimit.

Kush di te me thote, si i themi tjeter ne shqip rrenje ALTE?! S'e kasha degjuar kurre kete fjale ne shqip rrenje Alte = Marshmallow root.

E gjeta kush eshte: qenka Mullaga e bardhe.

http://www.organicbeautytalk.com/wp-content/uploads/2014/01/organic-beauty-talk-marshmallow-root.jpg

Hello Kitty
06-03-2015, 19:24
Rrenje Alte = Marshmallow roots.

It can likely be attributed to marshmallow root’s many healing properties. When taken internally, marshmallow root acts as a diuretic and also soothes coughs and sore throats. Externally, marshmallow root acts as an anti-inflammatory and helps treat irritations, burns, and sores. The very same inflammation-minimizing properties also reduce skin degeneration and cell oxidation, both of which lead to premature aging. But the youth inducing benefits don’t stop there – marshmallow root also supports hyaluronic acid levels, which boost moisture content resulting in softer, smoother skin. Pretty impressive!

Hello Kitty
06-03-2015, 19:30
A Homemade Syrup That Will Help You to Get Mucus Out of Your Lungs

http://www.healthyfoodadvice.net/wp-content/uploads/2015/03/How-to-Get-Mucus-Out-of-Lungs-Homemade-Syrup-600x398.gif

There are several homemade medicines which have been proven to treat excessive mucus. Here is one natural remedy which is considered to be one of the most effective for treating excessive phlegm formation.

Ingredients:
1 cup of pure maple syrup
250 ml filtered water
1sliced lemon
1 tablespoon flaxseed
1tablespoon sage
1 tablespoon marshmallow root

Preparation:

Combine the water with the maple syrup in a small saucepan. Heat on a medium heat for 10 minutes and then add the remaining ingredients. Heat for 15 more minutes on low heat.

Store the mixture in the fridge and consume 1 tablespoon 3 times per day until you notice an improvement.

thirsty
06-03-2015, 19:43
Kitty
cfare ke e Dr. Oz? :P

Hello Kitty
08-03-2015, 21:09
Chaga is the most powerful antioxidant.

Chaga Tea: A Wide Range of Benefits

Hidden away in the birch forests of the northern hemisphere, the parasitic mushroom called chaga makes its home on the trunks of birch trees. Its growth is rare, estimated to appear only on one in every 15,000 birch trees. It can also be difficult to miss for those unfamiliar with its odd appearance, which looks generally like a charred growth of bark. In spite of this unappealing appearance, this mushroom houses a score of beneficial qualities. For centuries, this mushroom has been used to create an herbal tea that has served as a powerful folk medicine, and today’s research has helped to validate many of its early uses. Some of the benefits found in chaga tea include strengthened immunity, improved digestion, reduced stress and even anti-cancer properties.


Antioxidant & Nutrient Rich

Chaga tea’s exceptionally high antioxidant levels make it a great natural resource for helping to counter free radical damage. It is also an excellent source for vitamin D, vitamin K, multiple B vitamins, and minerals like iron, calcium, copper and zinc. Its various other constituents include betulin and betulinic acid, responsible for much of its positive effects, as well as flavonoids, polysaccharides and other phytonutrients.

Antioxidant Comparison

Chaga - 1104

Acai - 165

Pomegranate - 105

Blue Berries - 24

Fortifies Immunity

A weakened immune system may benefit greatly from drinking chaga tea. The polysaccharides in chaga, especially the beta glucans, help to stimulate the growth of leukocytes within the body, making the immune system better equipped to fend against infections. Furthermore, it also offers a number of antibacterial, antiviral, antifungal and anthelmintic (parasite-killer) properties that further assist the body in eliminating harmful pathogens.

Cancer-Countering Effects

A number of chaga tea’s effects may be beneficial for cancer patients. Not only does the betulinic acid found in chaga help to eliminate cancer cells, but this herbal tea can also help to overcome the unpleasant effects of chemotherapy. Its immune-boosting effects are especially useful, as many cancer treatments can have a negative impact on the immune system, and chaga may also alleviate digestive upset common to chemotherapy.

Supports Healthy Digestion

Drinking chaga tea is also an excellent way to naturally promote healthy digestion. With its anti-inflammatory effect, chaga may relieve digestive discomfort and promote better digestive function. It also stimulates the production of digestive bile in the liver, aiding in the breakdown of food to make it easier for nutrients to be absorbed. It even offers a natural source of dietary fiber, important for the smooth function of the digestive system.

Promotes Healthy

Skin health may also be improved with chaga tea. Chaga is a natural source of melanin, the pigment that darkens skin and provides protection against solar UV rays. With its anti-inflammatory effects, chaga can help to clear skin conditions like rashes, acne and eczema more quickly. It even protects the firmness and elasticity of skin, delaying the formation of wrinkles.

Alleviates Feelings of Stress

As an adaptogen, chaga tea can help to abate stressful feelings. Adaptogens function by balancing the body’s various systems, energizing systems that are fatigued and quieting overactive systems. This is especially helpful for stressful situations, when the body releases stress hormones that lead to feelings of anxiety and fatigue.

Aids Liver Function

Chaga tea’s ability to stimulate the production of bile in the liver is not only beneficial for digestive function, but for liver health as well. Bile helps the liver to flush out toxins filtered from the bloodstream, preventing them from accumulating in the liver and causing damage to the surrounding tissue.

Benefits Cardiovascular Health

Chaga tea can even promote healthy cardiovascular function. The betulinic acid in chaga can enter the bloodstream, where it assists in breaking down harmful LDL cholesterol, and its beta glucans can also have a positive effect on cholesterol levels. By controlling cholesterol, chaga tea may reduce the buildup of plaque in the bloodstream and lower the risk of potentially harmful cardiovascular disease.

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQPRA1CaikR6htaIqCenfdiWCONxWWGI NJW86vgUPJDGJ6CYyek8A

Hello Kitty
10-03-2015, 04:38
Organic is good, but wild is better.

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/10487296_10152161555801160_6783565658256301520_n.j pg?oh=9ced873822e4c10d7c621a6dc3eef3d7&oe=55B9982E&__gda__=1433735619_f9d0a744e82e080e6ba0467931bd2c6 5

Hello Kitty
11-03-2015, 01:21
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRzg-Y5G4J72vYK4S1eCFCy9PVgkxXe111Wq_UdlxMlO44c5OC7

Hello Kitty
11-03-2015, 14:20
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT1CXVGm70vlXFS3Yt_jmIJ8Xi6EGXte Nmj-SVpVeXqt0s_wApAxErC_CY

Hello Kitty
14-03-2015, 17:47
http://d9u4g4o0cwh9c.cloudfront.net/wp-content/uploads/2014/10/garlicsoup.jpg

This soup, made from 50 garlic cloves, 1 red onion, and some thyme, is capable of fighting off many flu viruses, colds, and even the Norovirus.

The pharmaceutical and health care industries have massively over-prescribed antibiotics, which has lessened their effectiveness and even created antibiotic resistant diseases. With that being said, more and more people are rapidly turning back to nature to find remedies for their health problems. The winter Norovirus, also know as the the winter vomiting bug, got a lot of attention in early 2014. Symptoms include vomiting, diarrhea, fever, stomach cramps, and headaches.

The interesting thing about garlic, is that new and mutated viruses/infections, which cannot be treated with traditional antibiotics, are still effected by the garlic. The reason behind garlic’s amazing antibiotic properties is a chemical called allicin, found within the cloves. A study preformed by Washington University has shown that garlic is 100 times more effective than 2 most popular antibiotics on the market.

Ingredients
50 cloves of organic garlic (5 garlic bulbs) cleaned and peeled
2 tablespoons of olive oil
2 tablespoons of butter
2 large bulbs of red onion, diced
1 tablespoon fresh cut thyme
6 cups (250ml) of chicken broth
fresh or dried herbs for taste (parsley, bay leaves, whatever you prefer!)
3 cups of stale bread, cubed or crushed
1 cup of sour cream

Preparation
Preheat the oven to 350°F (180°C). While the oven warms up, chop off the heads of the garlic bulbs, spread the cloves out on some foil, drizzle in olive oil, and wrap them in the foil. Place the foil wrapped garlic in a pan, and place them in the oven to cook for about 90 minutes. Give them some time to cool once they’re done. Next, mix 2 tablespoons of olive oil and 2 tablespoons of butter in a soup pot, over medium heat. Place the diced red onion in the mixture, cook for 10 minutes, stirring frequently.

Now that the garlic has cooled down, grind it, and mix it together with the stewed red onion. Mix well, add the fresh thyme and other herbs. Lower the temperature and mix in the bread crumbs/cubes. Cook for about 5 minutes or until the bread softens. Remove the fresh herbs from the mixture and place in a blender or food processor until it becomes a semi-creamy mixture. Place the soup back into the pot, add in the sour cream, and feel free to add salt or pepper according to your taste preferences! Enjoy!

Regina
14-03-2015, 17:58
Kitty a nuk mundesh te postosh ne shqip, pavaresisht se duke i pare nga kendveshtrimi im postimet jane shume interesante.

Hello Kitty
14-03-2015, 18:29
Kitty a nuk mundesh te postosh ne shqip, pavaresisht se duke i pare nga kendveshtrimi im postimet jane shume interesante.

Perkthimi merr kohe dhe koha eshte flori. -profesor-

Hawk
16-03-2015, 10:20
FLIJA- ne kombinim me Ajranin/Jogurtin (biggest contribution of the Turks to the Human Civilization) eshte nje ushqim shume nutriciente qe sheron semundje nga me te ndryshme duke fillu nga polipet ne zorre te trashe e deri te permallimi dhe depresioni si rezultat i konsumimit te tepert te fast-foods.

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10440665_811376835603222_3191886958331829596_n.jpg ?oh=ef3dfdce3ab16c249f5d6e62ccd568c7&oe=557EFE0D

Hello Kitty
16-03-2015, 14:42
FLIJA- ne kombinim me Ajranin/Jogurtin (biggest contribution of the Turks to the Human Civilization) eshte nje ushqim shume nutriciente qe sheron semundje nga me te ndryshme duke fillu nga polipet ne zorre te trashe e deri te permallimi dhe depresioni si rezultat i konsumimit te tepert te fast-foods.Kam provuar fli tek shoqet kosovare. Nuk na the cilat jane faktoret/ingredients qe luftojne polipet. Eshte brumi apo kosi?

Zana
16-03-2015, 15:54
Flija permban shume gjalpe/vaj, kam pare nje shoqe si e gatuan... Gjer kur e gatoi/mbaroi ...thjeshte e provova, si ta shpjegoj shijen... It's like a pitta bread fried in oil .

Wht I wanted to clear/ask is : are organic food , really proven that they are organic ?

Hello Kitty
16-03-2015, 17:32
Flija permban shume gjalpe/vaj, kam pare nje shoqe si e gatuan... Gjer kur e gatoi/mbaroi ...thjeshte e provova, si ta shpjegoj shijen... It's like a pitta bread fried in oil .

Wht I wanted to clear/ask is : are organic food , really proven that they are organic ?

Po jane! Shiko te dhenat ne cdo produkt qe blen dhe aty e krijon idene.

Hello Kitty
18-03-2015, 03:21
Pelini i ėmbėl - Bima qė shėron kancerin pėr vetėm 16 orė!

(Artemisinin or sweet wormwood ne anglisht)

http://www.fermaime.com/fo/9/20140204114833772577.jpg

Nėse bima pėrdoret e vetme, shkakton reduktim pėr 28 pėr qind tė qelizave tė kancerit tė gjirit, por nė kombinim me hekur, pelini i ėmbėl ia ka dalė qė ta ''fshijė'' kancerin nė tėrėsi pėr 16 orė

Ilaēi i kancerit ekziston edhe jo vetėm njė, por ekziston njė varg i ilaēeve bimore qė me sukses e shėrojnė kancerin.

Por, kjo bimė, pelini i ėmbėl, nė fakt ėshtė zbulim i jashtėzakonshėm nė luftėn kundėr kėsaj sėmundjeje vdekjeprurėse. Edhe pse studimi ekziston para ndeshm dyshohet qė industria farmaceutike do ta pranojnė ndonjėherė qė njė bimė mundet tė bėjė atė qė nuk do tė mund ta bėjnė mijėra ilaēe sintetike. Pra sipas hulumtimeve tė bėra para pak kohėsh, tė cilat janė botuar nė revistėn shkencore 'Life Science', artemisinina, derivat i bimės 'Sweet Worm-Wood' (Artemisia Annua L., pėrkthim nga anglishtja - pelini i ėmbėl), e i cili pėrdoret nė mjekėsinė kineze, mundet tė shkatėrrojė 98 pėr qind tė qelizave tė kancerit tė gjirit pėr mė pak se 16 orė! Nėse bima pėrdoret e vetme, shkakton reduktim pėr 28 pėr qind tė qelizave tė kancerit tė gjirit, por nė kombinim me hekur pelini i ėmbėl ia ka dalė qė ta "fshijė" kancerin pothuajse nė tėrėsi. Pėr mė tepėr, nė qelizat normale dhe tė shėndetshme tė gjirit pothuajse nuk ka pasur aspak ndikim nė kėtė hulumtim i cili, pėr dallim nga kimioterapia, ėshtė revolucionar, sepse pėrveēqė i shkatėrron qelizat e kėqija tė kancerit, ajo e shkatėrron edhe indin e shėndetshėm dhe nė atė mėnyrė e dėmton seriozisht organizmin e njeriut.

Artemisinina nė tė kaluarėn ėshtė pėrdorur si mjet i fortė kundėr malaries, por tani ėshtė dėshmuar se ėshtė efikase edhe kundėr kancerit. Kur pjesėmarrėsve tė studimit u ėshtė shtuar edhe hekuri, i cili shpesh mblidhet nė indin e gjirit, por veēanėrisht nė qelizat e infektuara me kancer, artemisinina nė mėnyrė pėrzgjedhėse i ka sulmuar qelizat e "kėqija", ndėrsa nuk i ka prekur qelizat e "mira".

"Nė pėrgjithėsi, rezultatet tona dėshmojnė qė pengimi i faktorit transkriptues E2F1 nga ana e artemisininės ndėrmjetėson nė ndaljen e qarkut qelizor tė qelizave tė kancerit nė mėnyrė kritike transportuese me tė cilėn artemisinina e kontrollon rritjen e qelizave riprodhuese tė kancerit", thuhet nė konkluzionin e studimit tė laboratorit tė kancerit nė Universitetin e Kalifornisė.

Hekuri mblidhet nė qelizat kancerogjene me receptorė tė veēantė qė u ndihmojnė nė ndarjen e qelizave. Qelizat normale i kanė gjithashtu kėta receptorė, por qelizat kancerogjene i kanė nė sasi mė tė mėdha, dhe sipas kėsaj, mund tė shėnjestrohen me kambinimin e hekurit dhe artemisininės.

Deri tani janė bėrė shumė eksperimente qė dėshmojnė se artemisinina mundet ta mėnjanojė nė mėnyrė efikase sėmundjen me prani tė hekurit.

Ky ekstrakt nė kinė ėshtė pėrdorur pėr mijėra vite kundėr malaries. Paraziti i malaries nuk mundet qė tė jetojė nė prani tė artemisininės, sepse ėshtė i pasur me hekur.

Deri tani ku ekstrakt ka qenė vėshtirė qė tė blihet me ēmime tė volitshme, por me rritjen e interesimit pėr kėtė bimė edhe ēmimi do tė mund tė ishte u pranueshėm.

Kompania prodhuese e ilaēeve 'Sanofi' nga Franca ka premtuar se do tė prodhojė 50 deri 60 tonelata artemisininė nė vit, duke shpresuar se do ta plotėsojė nevojėn e tregut botėror.

*Perkthimin nuk e bera une, e morra te gatshem nga Web site ne shqip.

Hello Kitty
18-03-2015, 03:32
Tea To Be Pain Free

The following recipe is great for the body because not only is it refreshing, but it can also help the body be pain free. To make pain free tea, you will need the following ingredients:

• 2 cups water
• 2 teaspoons dried black tea leaves
• 2 cardamon pods that have been lightly crushed
• 1 inch of ginger that has been peeled and grated
• 2 teaspoons of honey
• 1⁄4 teaspoon cinnamon
• 1⁄2 cup almond milk (other milks will work fine as well)

Begin by boiling the water with the ginger, cardamon, and cinnamon for 10 minutes. Add the black tea leaves and let simmer for 1 to 2 minutes. Remove from heat source, then stir in the almond milk.
Strain well, then add honey to sweeten.

The benefits of each of the ingredients are:

• Water- Water is needed daily by the body to help us survive. This tea can count towards a daily water requirement. Water will help flush the kidneys and liver of toxins, giving us glowing skin.

• Black tea leaves- Black tea is great for oral health by reducing the plague formation on the teeth. It will also help to restrict bacteria from growing, which will mean fewer cavities. Black tea is full of antioxidants, which are needed for a healthy lifestyle. Drinking black tea can give us a healthier heart as well and can help to ward off cancers.

• Cardamon- This spice helps to eliminate waste from the kidneys, helps with bad breath, and will help to protect the body against certain cancers. It will also lower blood pressure, prevents blood clots from forming, can be helpful in fighting depression, and relieve the symptoms of the flu and colds. It is great for digestive issues for the stomach, fighting gas, heartburn, constipation and more.

• Ginger- Ginger will help to reduce inflammation in the body and is useful in treating body aches, headaches, and menstrual cramps. It will help to relieve gas, and may also prevent stomach ulcers from forming.

• Honey- This natural sweetener helps to kill antibiotic resistant bacteria. Honey can also prevent low white blood cell counts in patients with cancer. It is great for preventing seasonal allergies as well.

• Cinnamon- This spice that is full of antioxidants has anti-inflammatory properties, which will essentially lower the risk of disease. Consuming it can lower the chance of heart disease and has been proven to help individuals that have type 2 diabetes.

• Almond Milk- Almond milk will help to keep the heart healthy while often helping individuals with weight management as it is lower in calories than regular milk. It will help make the muscles in the body stronger while also keeping digestive issues at bay.

Hello Kitty
18-03-2015, 03:39
The Miracle Called Carob (Ceratonia siliqua)

Ceratonia Siliqua-amount people knowing like Carob allso is know like Bread of St.John.
Carob is much appreciated, and even be regarded as a sacred tree, because it is a lot of resistance to various pests.
There is no need for spraying with various chemicals, and that means healthy ecological product.
One of the good features of Carob is that it can remain on the Tree for years and when it’s not to lose valued trait.

Carob
Fruits of the Carob can be eat and are very nutritious allso from the seeds u can cooked drink similiar to coffee.
Allso u can use for replacement for sugar and cocoa.
Fruits are rich in food fiber (pectin and lignin) that IMPROVEMENTS flora in the digestive tract,reduces the quantity of harmful bacteria, and decrease the level of holesterol.
In addition, they removed heavy metals and toxic substances from the organism.

Bark and the leaves of tree have medicinal properties and are used for the preparation of various extracts that help fight cold, bronchial and pulmonary diseases, as well as digestive disruption.

Natural replacement for sugar which protects against cancer of the uterus.
Can be used as a remedy for internal injury, the wound in the mouth, cough, breathing problems, and even diabetes.

http://www.secretlyhealthy.com/wp-content/uploads/2013/09/rogac1-600x453.jpg

Mr. E
18-03-2015, 18:23
Fruta e lajthisė ėshtė shumė e kėndshme dhe e ushqyeshme. Lajthia pėrdoret e freskėt, e thatė dhe e pėrpunuar nė ėmbėlsira tė ndryshme.
Frutat pėrmbajnė rreth 60 pėr qind vaj, albuminė dhe pak sheqerna. Me miellin e saj edhe tė grurit pėrgatitet njė bukė shumė e ushqyeshme.
Thelbi ėshtė i pasur nė kripėra minerale si dhe vitamina A, B1, B5, C, PP etj. Lajthitė pėrdoren me rezultate tė mira dhe rekomandohen pėr organizma tė dobėsuar dhe anemikė, si dhe pėr gratė me barrė.
Nuk kėshillohet pėrdorimi i lajthive, atyre qė vuajnė nga stomaku dhe nga dispepsia (tretje me vėshtirėsi e ushqimit dhe me dhimbje tė aparatit tretės.)
Lėvorja e rrėnjės ka veti antipiretike. Pjalmi i luleve ėshtė pėrdorur kundėr epilepsisė (sėmundjes sė tokės).
Gjethet e lajthisė kanė veprim qetėsues nė dhimbjet dhe infeksionet e zorrėve dhe pėrdoren kundėr diarresė, meqenėse ato pėrmbajnė lėndė tanike.
Nga druri i lajthisė nxirret njė vaj eterik, qė pėrdoret kundėr dhimbjeve tė dhėmbėve; pėr kėtė do tė mjaftonin disa pika mbi dhėmbin e sėmurė.
Gjithashtu, ky vaj ka dhėnė rezultate tė mira pėr luftimin e krimbave askaride. Me pėrdorim tė jashtėm jep efekt kundėr thumbimeve tė insekteve.

Hello Kitty
21-03-2015, 13:36
Stress? Can't fall asleep? - Salt and sugar is the answer!

http://www.healthandlovepage.com/wp-content/uploads/2015/03/Salt-and-Sugar-Sleepy-Dust.jpg

Salt and sugar have not healthy properties. That’s why they are not recommended in large amounts.
However, they have positive sides too, especially the mix of salt and sugar, which is very good for your health.

You are wondering why you are waking up at the middle of the night? According to a study, 42% of Americans reported waking up in the middle of the night and 29% finding it difficult to fall back asleep. There must be an answer. The reason is that you are literally under stress. Now when we found the answer, what is the solution? Salt and sugar!

This mix is “a must” for the stress that appears at night. It allows a production of energy and respiration of cells. Just put the mixture in your mouth below the tongue if you wake up at the middle of the night with a feeling of stress and adrenaline. The sugar will help you reduce the production of the stress hormones. Leave the salt and sugar mix close to your bed because these hormones are the reason why you wake up at night.

Using salt and sugar mixture to manage the stress is not considered as unhealthy, because the sugar does not have the effect of causing hyperactivity when is used in small quantities.

Salt and Sugar Sleepy Dust

How To Make Hypnotic Powder Using Salt and Sugar

The best way to do this sweet and salty mixture is with sea salt and brown sugar. If you do not have brown sugar and sea salt, ordinary salt and sugar are also good way.

Hypnotic Powder Mix Ratio
•1 tablespoon of salt
•5 tablespoon of sugar

Put the ingredients in a baggie and shake it well. You need 2 minutes to do this.

After you do this, put a small pinch with your fingers, or a spoon under your tongue after you shake the bottle. You can do this before sleeping or when you wake up at night. This will put you back to sleep in no time.

Hello Kitty
21-03-2015, 15:28
In 1985, Ronald Reagan's presidency came to a screeching halt.

Not many in the public know. And the press barely reported it.

Behind closed doors, our beloved 40th President was diagnosed with three deadly forms of cancer.

But hope came from the most unlikely source.

Not from a top-rated American hospital... Not from a celebrated cancer specialist... Not even from the leading authorities at the FDA, CDC, or NIH.

Hope for Ronald Reagan's life and presidency came from a secret meeting in Germany.

You see, instead of seeking conventional cancer treatments like chemo or radiation, our heroic president took a different route.

And it's a good thing he did.

Not only did Reagan survive, he finished out his second term with incredible victories like the one that led to the fall of the Berlin Wall.

So what was the overseas discovery that saved Reagan's life?

Why has this landmark story been CENSORED for the last 35 years?

And why did the establishment hush this up?

In fact, some may have even been "in" on this cover-up....

http://www.alsearsmd.com/landing/MB_BeWellBuzz_CC_Reagan_20141113.html

Hello Kitty
21-03-2015, 16:13
Top 10 Immune Boosters for Cancer – and Other Diseases, Too

10. Chicken Soup

At the bottom of our list of ten – but worthy or your consideration – is Mom’s favorite, chicken soup.

Recent studies show chicken soup indeed relieves cold and flu symptoms. It helps break up congestion and inhibits inflammatory response to sore throat. Chicken soup is rich in cysteine, an amino acid that’s been proven more effective than hot water vapors for congestion.

To reap the maximum benefit, make your own soup and start with bone-in chicken – check out Google for some easy options. Use a bit of apple cider vinegar or wine to help leach the minerals out of the bones and enrich your soup with these nutrients.

Don’t wait till someone’s sick. Make it part of your preventive program. Sore, inflamed or swollen nostrils and sinus passages are fertile ground for infections, so eating this food is a good preventative measure.

9. Colostrum

One of the most respected immune boosters is bovine colostrum, the first breast secretion a newborn calf receives from its mother within the first 24-48 hours after birth.

Colostrum is found in the breast milk of ALL mammals in the hours after giving birth, but most of the research has been conducted on cow’s milk. The colostrum from cow’s milk is higher in immune factors than a human mother’s colostrum.

The same properties in colostrum that build a newborn’s immune system and promote growth also make it an important cancer fighting weapon.

According to Dr. Daniel G. Clark, author of the book Colostrum, Life’s First Food, “bovine colostrum rebuilds the immune system, destroys viruses, bacteria, and fungi, accelerates healing of all body tissue, helps lose weight, burn fat, increase bone and lean muscle mass and slows down and even reverses aging.”

Human colostrum contains a rich supply of the protein called lactoferrin, which is often extracted and taken separately as an immune-booster.

Lactoferrin is found abundantly in the first breast milk from a mother who has just given birth. It immediately strengthens a baby’s immune system. But, unlike colostrum, it continues to be present in the milk throughout the nursing period.

A review of lactoferrin clinical studies published in the journal Biochemistry and Cell Biology showed that bovine lactoferrin significantly inhibited colon, esophagus, lung, and bladder cancers in laboratory rats.

In one study, Japanese researchers found that lactoferrin stopped tumor growth in laboratory mice. It also prevented cancer from spreading in these animals.

Both colostrum and lactorferrin are readily available from supplement vendors.

8. Japanese Mushrooms

“Medicinal” mushrooms are considered some of the most potent immune boosters and disease fighters. Here are the best ones:

agaricus

Agaricus Blazei Murill (ABM) – known in Brazil as “The Mushroom of God.” A Japanese study compared ABM to several other well-known cancer-fighting and immune-boosting mushrooms – and ABM came out at the top of the list. In fact, the studies show ABM is 80% more effective than the world’s number one cancer drug, PSK. And though most mushrooms were effective against solid cancers, ABM helps wipe out six non-solid cancers too.

Human subjects given ABM showed a 3,000% increase of NK cells (designed to hunt and kill cancer cells) within two to four days.

Coriolus Versicolor (Asian “Turkey Tail”) – contains agents effective against leukemia, and stomach, esophagus, colorectal and lung cancers.

Coriolus Versicolor

Shiitake, Maitake, and Reishi – stimulate the immune system to fight cancer, block tumor formation, build resistance to viruses, lower blood pressure, and more.

miraculous-mushrooms-reishi

The products of a company called Mushroom Science come very strongly recommended by one of the most knowledgeable doctors I’ve met. It seems like top nutritionists and herbalists are lining up behind this company. Mushroom Wisdom is another company I have confidence in.

Many people opt for mushroom blends and extracts such as AHCC or MGN-3, available on the Internet. Hundreds of studies show that extracts from the roots of certain shiitake mushrooms called “active hexose correlated compound” (AHCC) have tremendous medicinal properties. They fight many kinds of cancer in multiple ways.

AHCC is hailed as a leading alternative cancer therapy in Japan, where it’s used in hundreds of clinics, advocates of the treatment say.

The extract MGN-3 is also backed by impressive scientific evidence, with proven immune boosting properties. Reportedly, thousands of patients became cancer-free thanks to this popular treatment. But the FDA shut down the leading American distributor of MGN-3, and since then the name of the product and the channels of distribution have become somewhat muddled. A number of companies sell or claim to sell MGN-3, but we don’t have the means to verify the purity or potency of their products.

7. Turmeric

Turmeric has the ability to destroy cancer cells and promote healthy cells. One of the world’s leading natural medicine doctors, Dr. William LaValley, notes that turmeric (or its extract curcumin) has the most evidence-based literature supporting its use against cancer of any nutrient. And it appears to work for nearly every type of cancer.

It’s not enough to add turmeric liberally to your food. You need a high quality turmeric extract that contains 100 percent certified organic ingredients, with a minimum of 95 percent curcuminoids.

For those battling cancer, Dr. LaValley suggests doses of up to 3 grams, three to four times a day. Take care if using it in powder form, as it easily stains everything yellow. It’s a fat-loving molecule, so take it with healthy fatty foods for better absorption. Perhaps ideal is to take it at the same time you take fish oil for omega 3 fatty acids.

6. Vitamin D

Scientists now believe vitamin D may reduce the risk of at least 17 different kinds of cancer. One review estimates that 50 to 70 thousand Americans die prematurely each year from cancer because their vitamin D levels are inadequate.i

Compelling research also suggests that your likelihood of catching a cold or flu goes up as your D levels go down. Vitamin D helps kill bacteria, viruses, and fungi. Subpar Vitamin D levels greatly impair your immunity.

Vitamin D is well tolerated at doses up to 2,000 IU daily for adults. Many studies suggest 35 IU’s per pound of body weight. That would put the daily requirement at more than 5,000 IU for a person who weighs 150 pounds. Sunshine on exposed skin is the best source, when weather and time of year permit.

A blood test is the only way to ensure your vitamin D levels are adequate and to adjust your supplement intake to make sure you’re getting what you need. You may be in for a surprise. Despite taking 4,000 to 5,000 IU of vitamin D per day and getting quite a bit of sun as well, my own blood levels were still too low according to my latest blood test.

5. Garlic

Fresh garlic is a potent triple antimicrobial — it fights bacteria, viruses and fungi – as shown by an impressive list of studies demonstrating its 150 benefits. Garlic may be effective against drug-resistant bacteria, and it reduces risk for heart disease, stroke, many kinds of cancer and more.

Its therapeutic effect may come largely from its sulfur-containing compounds like allicin. Crush or chop fresh garlic to stimulate allicin. Fresh garlic is far more potent than jarred, powdered, or dried.

4. Zinc

Zinc improves immunity, and is an antioxidant and anti-inflammatory. Oxidative stress and inflammation have been implicated in cancer formation. One study showed that 65 percent of head and neck cancer patients were zinc deficient.

A 2009 study showed zinc status was a better indicator of tumor burden and stage of cancer, hospital admissions and infections than overall nutritional status.

Zinc helps keep your immune system healthy, trigger enzymes, build proteins and create DNA.

If you’re deficient, animal foods are better than plants. Think in terms of seafood, beef and lamb (organic and grass-fed), lean pork shoulder, and chicken.

3. Selenium

Selenium may be less well known, but it’s almost a ‘miracle mineral’. One study showed it was able to cut the number of cancer deaths in half.

Selenium’s answer to cancer-triggering free radicals is to prevent cellular damage and stimulate the immune system.

Selenium significantly reduces risk of prostate, colon, lung, and other cancers.

Also, AIDS patients with low selenium were 20 times more likely to die. Women with low levels of selenium are more likely to miscarry; men with low selenium have poor sperm quality. Low selenium is also linked to dementia, senility and low thyroid function.

Best food sources are Brazil nuts and kidneys. But if you want to ensure adequate intake, you should consider supplements.

2. Sleep

A study recently showed that mice with disrupted sleep developed tumors twice as large and more aggressive compared to those developed by well-rested mice.

According to the study director, it’s not the tumor, it’s the immune system. Fragmented sleep changes how the immune system deals with cancer.

These differences appear to be driven by immune cells called tumor-associated macrophages (TAMs) – which can work in one of two ways. The researchers found that well-rested mice’s TAMs worked at the core of the tumors to get rid of cancer cells. But the sleep-disrupted TAMs merely worked around the edges, promoting blood vessel growth and thereby providing blood supplies for new tumor growth.ii

A 2009 study also found that less than seven hours of sleep tripled your risk for colds compared to getting more than eight hours. Other bonuses of sleep: you’ll look more attractive, make better decisions, remember things more clearly, concentrate better and live longer in general.

So turn off the TV, shut down the electronics, and relax with a book (not a thriller), calming music or warm bath. Then hit the hay nine hours before you have to get up. That sets the stage for a great night’s sleep. Keeping your room pitch black and scenting the room with herbal lavender also support your quest for quality sleep. Most health food stores can set you up with a simple diffuser and some essential oil of lavender.

1. Vitamin C

F.R. Klenner, M.D., once famously stated, “Some physicians would stand by and see their patient die rather than use ascorbic acid…”

To date, no virus has ever demonstrated itself resistant to proper dosing of vitamin C. Klenner showed this decades ago, using this therapy in the 1940s to successfully treat every polio case he saw.iii

Viruses are linked not only to colds, flu, pneumonia, and more, but also to 20 percent of cancer cases worldwide. Surprised? You shouldn’t be. Hepatitis and HPV infections cause a vast number of cancers. Low C levels are linked to heart and autoimmune diseases too.

Klenner’s view was, “The sicker the patient, the higher the dose.” He gave doses of up to 35,000 mg or more per day, saying, “Don’t expect to control a virus with 100 to 400 mg of C.”

“We’ve used massive doses of vitamins on over 10,000 people over a period of 30 years,” he said, “and we’ve never seen any ill effects from them. The only effects we’ve seen have been beneficial.”

Doses of this size are not practical by mouth. They have to be administered by IV, and that’s exactly what is done at many alternative cancer clinics. Most people will develop diarrhea at some dose higher than about 10 grams.

The U.S. RDA is based on preventing scurvy. Natural doctors consider it far too low for optimal health, especially for severe challenges.

Short of injections and intravenous C, some scientists believe liposomal C is better absorbed than water-based C, because it penetrates the cell’s lipid barrier for up to 90 percent absorption.

Hello Kitty
23-03-2015, 02:29
If you carefully compare the effects of chemotherapy and the effects that you can expect from the bioactive compounds that are part of grape seed extract, you will notice that this natural remedy can sometimes be much more effective than chemotherapy.

In addition, you should know that grape seed don’t come with any side effects compared to chemotherapy that can seriously damage other systems in your body and it also doesn’t guarantee that the patient will be cured or that the cancer won’t appear again after a while.

Grape Seed Health Benefits

According to a recent study that took place in Colorado’s Center for Cancer Research, grape seed extract can prevent the progress and spreading of cancer and in some cases, it can eliminate it. Even in cases where patients deal with cancer in the fourth stadium, grape seed extract can provide positive effects. Therefore, it is no surprise why so many supplements and capsules are found on the market these days.

The scientists from Colorado have confirmed that grape seed extract has the ability to act on several cell mutations and changes and it can both destroy and prevent the spreading of cancer all over the body. Using 200 mg of grape seed extract per day can prevent the formation of colorectal cancer. In addition, this amazing extract can prevent and heal few other diseases too.

Thanks to its strong ability to improve the health of blood vessels, this extract can not only reduce the risk of heart disease and stroke, but it can also improve the weak and fragile capillaries and improve blood flow especially in the extremities. That’s why many experts consider this extract to be a very useful supplement for almost all types of cardiovascular insufficiencies as well as for all types of bad cardiovascular functions, including varicose veins, diabetes, certain cases of impotency, numbness and tingling in the hands and feet and spasms in the legs. Grape seed extract stimulates the work even of the smallest blood vessels, so it can definitely improve the blood circulation in our eyes.

http://www.healthandlovepage.com/wp-content/uploads/2015/03/Grape-Seed-Featured.jpg

Grape Seed Featured

It is often recommended as a supplement useful in cases of eyeball spots and cataracts – one of the main reasons for blindness in old people. Besides that, this extract can be very helpful for people who use computers on a daily basis. Few studies have confirmed that taking about 300 mg of this extract every day in a period of two months can reduce the eyestrain associated with the work on computer and improve the contrast eyesight.

In addition, grape seed extract helps the preservation and strengthening of the collagen found in the skin and you can often find it in the most popular cosmetic creams as an ingredient that helps the elasticity of skin. This extract can also ease the symptoms of allergies because it prevents the release of substances that lead to these symptoms (like histamine for example). These are some of the most important grape seed extract health benefits when they are used in the form of extract.

However, grape seed oil can be quite useful too. According to a study conducted by a group of scientists working at the University of Syracuse Health Science Center in the state of New York, two tablespoons of grape seed oil per day can increase the level of good cholesterol by 15% and reduce the level of triglycerides by 14% in a period of only 4 weeks. This oil can be used instead of many other essential oils in the process of cooking or in salads.

Hello Kitty
25-03-2015, 00:08
4 Herbs That Relieve Joint Pain.

http://www.healthyfoodadvice.net/wp-content/uploads/2015/03/4-Herbs-That-Relieve-Joint-Pain.png

As we get older our body starts to deceive us and we are forced to face many types of inconveniences. Joint pain is very often present in the elder years. The first symptoms are the symptoms of inflammation which are redness, swollen joints warm to touch, loss of joint function, stiffness and the most unbearable symptom the joint pain.

Things can sometimes get worse because these symptoms can be followed by fever chills, headaches, loss of appetite and low energy together with muscle stiffness. In worst cases if you don’t treat the joint pain on time it can be a precursor to rheumatoid arthritis. Healing rheumatoid arthritis takes time and money. Also the treatment includes medicines that can suppress you immune system that might be a reason for development of other diseases. If you want to save your money and to avoid bigger pain you should turn to natural remedies and treat the inflammation before it`s too late.

The main reasons for inflammations are the toxins and other waste products present in the metabolic system. In order to get rid of them we need to cleanse our body and the best way for us to do this is by using herbs from the nature.

The following herbs will help you a lot to reveal joint pain:

1. Burdock Root (Rodhja qe u ngjitet deleve)

The essential fatty acids are known as best thing for joint pain. You can consume them by consuming Burdock root. They are full with fatty oils. The anti inflammatory properties of this herb will calm the inflammation which will reduce the pain. You can combine this herb with food, or you can dry the rood and put it in boiling water and leave it like that for about 10 minutes. Strain and rink it while is warm. If you want to make things simple you can always take it in a form of capsule.

2. Turmeric

This herb is very good when you have any kind of inflammation, it will help you to reduce the pain really quickly. It’s a god substitution for the pills doctors prescribe to people when they have joint pain. Turmeric has also good effect for people with cataracts and Alzheimer`s Disease because the anti inflammatory effect that it contains helps in the treatments of these diseases.

3. Ginger

Ginger is one more herb in the row of herbs that help when you have some kind of inflammation, but the difference is that it also contains anti rheumatic agent. It functions in that way that blocks the activation of COX2 and TNF – the inflammatory mediators. In one study in which were included people who suffered from rheumatoid arthritis or osteoarthritis was investigated the effect of this herb. After two and a half years the researchers come to conclusion that 75 percent of the people that were included experienced pain relief and decreased swelling. And what is best there were no side effects noted.

4. Flax

Fats from animal sources are one of the reasons for inflammations for people with arthritis. The omega3 in vegan form that are part from the flax are great for fighting this type of inflammation. All you should do is to consume 2 tablespoons each day. Be aware that boiling or cooking might damage the Omega3. And if you suffer from irritable condition consuming seed can make the condition worse so in such a case consume only the oil.

Hello Kitty
25-03-2015, 23:08
Efficient solutions for the recovery of the natural hair color

The guilt of the hydrogen-peroxide - The hydrogen perioxide which is responsible and guilty for the premature hair graying.

1. Everyday consume 300-400 micrograms of folic acid. It contains para-aminobenzoic acid (PABA) which stimulates melanin, stops the gray hair and even re-pigmentates the already grayed hair.

2. Minerals as calcium, copper and zinc can delay the appearance of gray hair because they control the biotin. The best sources of these minerals are the spirulina and chlorella algae.

3. Temporary recovery of the natural color: make a strong extract of 100g sage and 500ml water which you will smooth on your head.

4. Make a mixture of salt and lemon juice and clean your scalp with this mixture in to order to get rid of the dandruff. According to some studies, the dandruff speeds the graying process.

5. Make a mixture of equal amount of chamomile and bowl, and then add some hot water to get polish. Add a spoon of wine vinegar and mix again. Smooth your head with the cooled mixture. Wash it after 20 minutes.

6. Mix curry with coconut oil and heat it. With the cool mixture massage the root of the hair.

7. Add a spoon of salt to a cup of black tea, and then put it on your head. Leave it fot 30 minutes, then wash the hair.

Esther
26-03-2015, 02:22
Hello Kitty, a e perdor grape seed oil per gatim?

Rexhina
26-03-2015, 02:26
hello me gje dicka per "migraines" :p, kam frik ti jap njeres disa ilace per migranen se kam frik mos i abuzon :/

Hello Kitty
26-03-2015, 15:05
hello me gje dicka per "migraines" :p, kam frik ti jap njeres disa ilace per migranen se kam frik mos i abuzon :/

Apple cider vinegar
Heavy metal cleanse (especially removal of dental metal filling)
Alpha biotic, Probiotic and Enzymes.
Epsom salt baths
Feet detoxification (banja te kembeve me permanganat kaliumi)
Red juices (beet, red wine; anything red)
Turmeric
Vit K 2 + D 3 - very important - scrapes build up calcium in arteries.
Pomegranate juice (hollon gjakun = increase blood flow)

Hello Kitty
26-03-2015, 15:11
Hello Kitty, a e perdor grape seed oil per gatim?

Jo, s'kam perdorur kurre! Flax oil doja te perdorja dhe eshte naaaaasty taste (duket sikur eshte vaj peshku i djegur). E perdor tani brenda ne smoothies qe bej, se s'dua ta hedh poshte. Kam perdorur nje lloj vaji tjeter, por ja kam harruar emrin (very expensive). Extra virgin coconut oil dhe olive oil perdor vetem ne shtepi. Nuk blej kurre vaj tjeter.

Mr. E
26-03-2015, 20:11
Lėngu i karotės ėshtė njė nga lėngjet mė tė popullarizuara me nivel tė ulėt tė kalorive. Ai ėshtė i pasur me vitamina dhe minerale, ka njė shije tė kėndshme dhe bėhet lehtė, ndėrsa ka pėrfitime tė shumtė shėndetėsore.

Ja disa prej tyre:
Pėrmirėson shikimin
Karota pėrmban beta-karotene dhe luteinė, pėrbėrėsit qė gjenden nė retinė. Dihet se kėta dy pėrbėrės ndikojnė nė shikim tė mirė, por edhe mbrojnė nga problemet e syrit si glaukoma. Ato gjithashtu ndihmojnė tek e ashtuquajtura verbėria e natės.

Forcon imunitetin
Lėngu i karotės ėshtė i pasur me njė shumėllojshmėri tė pėrbėrėsve dhe antioksidantėve ushqyes qė forcojnė sistemin imunitar.

Rregullon nivelin e sheqerit nė gjak
Lėngu i karotės pėrmban pėrqindje tė lartė tė karotenoideve, komponimeve pėr tė cilat besohet se veprojnė nė balancimin e niveleve tė sheqerit nė gjak.

Ėshtė i dobishėm pėr lėkurėn
Karota ėshtė e pasur me vitaminė A dhe C tė cilat ndihmojnė nė kujdesin e lėkurės, parandalojnė tharjen e saj, ndėrsa ndikojnė dobishėm nė rastet e psoriazės dhe njollave nė lėkurė. Pėrveē kėsaj, antioksidantėt nga karota e ngadalėsojnė procesin e plakjes dhe ndihmojnė nė prodhimin e kalogjenit, i cili ėshtė pėrgjegjės pėr elasticitetin e lėkurės.

Pėrmirėson tretjen
Nėse pini lėng tė karotės 20 minuta pėrpara se tė hani, do ta stimuloni prodhimin e lėngjeve digjestive gjė qė e lehtėson tretjen.

Gjithashtu, lėngu i karotės pėrmban fibra tė tretshme tė cilat gjithashtu e pėrmirėsojnė tretjen.

Mr. E
30-03-2015, 15:04
Kopra pastron organizmin
Nė mjekėsinė alternative, pjesė shėruese tė bimėve konsiderohen rrėnjėt, tė cilat mblidhen nga mesi i marsit deri nė fund tė prillit, ndėrsa pjesė e bimėve mbi tokė konsiderohen gjethet, tė cilat mund tė mblidhen gjatė gjithė verės.
Farat dhe rrėnjėt e koprės janė pjesė pėrbėrėse tė ēajeve pėr pastrimin e organizmit, gjė qė i atribohet vajit esencial, i cili e lufton fryrjen, qetėson dhimbjen e barkut dhe zorrėve dhe veprim kundėr helmimit. Vaji i pastėr esencial fitohet me distilimin nga farat, ndėrsa rekomandohet edhe konsumimi me sheqer apo nė ujė pėr t'i trajtuar dhimbjet e fytit dhe ngjirjen e zėrit.
Gjithashtu rekomandohet pėr pėrdorim tė jashtėm, si pjesė e agjentėve antireumatik pėr masazh.
Kopra
Kopra (Foeniculum vulgare) ėshtė njė bimė dyvjeēare e egėr apo e kultivuar rezistuese me rrėnjė tė gjerė, nga e cila nė vitin e parė rriten gjethet, ndėrsa nė vitin e dytė rritet deri nė dy metra e gjatė me gjethe dhe lule. Nė ēdo fryt ka qindra fara tė pasura me vajra esenciale. Farat janė tė vogla, aromatike, ndėrsa pėrdoren si erėz. Tė gjitha pjesėt e koprės, pėrdoren nė pėrgatitjen e ushqimit.
Nė vend tė sallatės sė gjelbėr, provoni qė nė sandviē tuaj tė preferuar tė vendosni kopėr tė copėtuar tė freskėt ose hidhni jogurt duke i shtuar nenexhik tė sapo-copėtuar.
Kopra ėshtė njė nga bimėt mė tė vjetra shėruese e pėrdorur nga egjiptianėt, romakėt dhe grekėt e lashtė, ndėrsa ėshtė e shkėlqyer pėr problemet e tretjes dhe pėr ftohjet.
Romakėt i kanė shijuar gjethet, rrėnjėt dhe farat e kėsaj bime nė sallata dhe nė bukė. Nė mesjetė ėshtė pėrdorur pėr t'i larguar insektet. Besohej qė i freskonte shtrigat prandaj pėr mbrėmjen e mesit tė verės e kanė varur nė derėn e hyrjes.
Nga mineralet, kopra ėshtė njė burim i shkėlqyer i kaliumit, birim i mirė i manganit, ėshtė njė burim i shkėlqyer i vitaminave. Nė cilėsinė e pėrgjithshme tė pėrmbajtjes ushqyese veēohen flavonoidet dhe kuercetina, pastaj glikozidet e ndryshme kempferolike, tė cilat kanė efekt tė fuqishėm antioksidant.
Ruajtja nė kuzhinė
Nėse blini kopėr, zgjidhni kokėrza mė tė vogla tė cilat janė mė tė forta dhe mė pak fijore. Shmangni koprėn qė ka lule nė kėrcell, sepse kjo ėshtė njė shenjė qė nuk ėshtė i pjekur.
Koprėn ruajeni nė pjesėn e frigoriferit pėr perime deri nė katėr ditė, edhe pse mė sė miri ėshtė tė pėrgatitet tė njėjtėn ditė pas blerjes, sepse duke qėndruar e humbet aromėn e tij. Farat e thata tė koprės ruani nė njė enė tė mbyllur fort nė njė vend tė ftohtė dhe tė thatė deri nė gjashtė muaj.

Hello Kitty
30-04-2015, 18:03
Say goodbye to pain with the help of aluminum foil.

http://www.feelhealthylife.com/wp-content/uploads/2015/04/pain.jpg

Believe it or not, ordinary aluminum foil can be used to get rid of pain in the body.

If you worry about pain in the neck, back, shoulders, knees or you have heel pain, which does not allow you to step on it, you can on the sick place to put the foil. For your happiness and surprise after a while the pain disappeared.

The next time when your arm hurt , neck, knees or back, on the spot place a piece of aluminum foil ordinary and you’ll be surprised how quickly you pass the pain.

Pain ceases ,because that pass through our organism in biological active point is reflected and returned back to the meridian, whence come.

This interesting way of treatment has long been practiced by Chinese and Russian healers, and is described in the works of psychotherapist Wilhelm Reich, a student of Freud.

How to set the foil?

Cut a piece of foil and place a bandage. Must every day for the next 12 days to put foil on the affected area.

Treatment with aluminum foil is used in all kinds of aches, back, arms, legs, joints, sciatica, arthritis….and others.

Also excellent results are obtained and to reducing the pain of a surgical incision.

Eagleone
30-04-2015, 19:39
Eshte mire te shkojme back to basics. Po lexoja sot qe jemi bere kaq te varur ne antibiotike qe pas 20 e kusur vitesh s'do te mund te luftojme infeksione per shkak te imunitetit qe po na krijon trupi ndaj tyre.

infeksionet avancojne por edhe antibiotike avancojne, por une per mendimin tim si preference te pare gjithmone kam bimoret, cajra e ekstrakte qe i pergatis kryesisht vete.

Eagleone
30-04-2015, 19:41
Jo, s'kam perdorur kurre! Flax oil doja te perdorja dhe eshte naaaaasty taste (duket sikur eshte vaj peshku i djegur). E perdor tani brenda ne smoothies qe bej, se s'dua ta hedh poshte. Kam perdorur nje lloj vaji tjeter, por ja kam harruar emrin (very expensive). Extra virgin coconut oil dhe olive oil perdor vetem ne shtepi. Nuk blej kurre vaj tjeter.

ju lutem flisni shqip qe te kuptojme edhe ne tjeret.

Eagleone
30-04-2015, 19:42
hello me gje dicka per "migraines" :p, kam frik ti jap njeres disa ilace per migranen se kam frik mos i abuzon :/

o rexhina doktore qenke ti? per migrenen eshte nje terapi tjeter shume me efektive se cdo lloj alternative tjeter.

Hello Kitty
23-06-2015, 18:08
http://gazetapro.com/wp-content/uploads/2015/06/670px-Shave-Your-Legs-and-Underarms-Step-1-670x478.jpg


Mė nė fund ju mund t’i hiqni qimet e padėshiruara dhe monotone nga kėmbėt, duart, kofshėt dhe pjesėt tjera tė trupit.

Dhe e tėrė kjo nė mėnyrė plotėsisht natyrale dhe plotėsisht falas dhe ēka ėshtė mė e rėndėsishmja, pėrgjithmonė.

Pra ekziston zgjidhja e pėrhershme pėr telashin mė tė madh tė femrave, qimet.

Me mėnyrė natyrale, pa pagesė, mund t’i hiqni qafe tė gjitha qimet.

Kjo nė tė vėrtetė ėshtė njė recetė ruse, e cila u ka ndihmuar shumė damave qė tė zgjidhin kėtė problem tė padėshiruar.

Kur tė filloni ta aplikoni kėtė preparat, qimet fillimisht do tė fillojnė tė rrallohen dhe tė bėhen mė tė dobėta dhe me kalimin e kohės do tė zhduken pėrgjithmonė, shkruan sot gazeta “Zėri”.

Vetėm llogaritni se sa kohė ua merr e rruara apo depilimi dhe do ta kuptoni se sa shumėfish kjo u shpaguhet.

Disa femra kanė shumė qime nė fytyrė dhe pėr to kjo ėshtė njė zgjidhje ideale, sepse e rruara vetėm sa i forcon, derisa depilimi kėrkon qė qimet tė lihen tė rriten, ēka nė kėtė zonė tejet tė dukshme nuk sugjerohet aspak.

Pėrbėrėsit: Disa lėvozhga tė arrave dhe kėtu nuk bėhet fjalė pėr lėvozhgėn e gjelbėr, por pėr lėvozhgėn e fortė dhe ujė.

Pėrgatitja: Lėvozhgat duhet tė jenė plotėsisht tė thara. Ndizni ato dhe lėrini tė digjen. Nga hiri i fituar, shtoni ujė aq sa ėshtė e nevojshme qė tė fitoni njė masė kremi sikurse pasta. Lėreni tė qėndrojė ashtu pėr 12 orė.

Aplikimi: Masėn e fituar, vendoseni nė pjesėn e trupit nga e cila dėshironi tė largoni qimet e padėshiruara. Lėreni masėn tė qėndroj aq sa keni kohė (mė sė miri gjysmė ore) dhe pastaj pastrojeni.

Pėrsėriteni kėtė tretman tre herė nė ditė, derisa tė paraqiten rezultatet e para dhe pastaj vazhdoni njėherė nė ditė derisa qimet mė nuk vazhdojnė tė rriten.

Leaf
23-06-2015, 18:20
Hithra, mbretėresha e bimėve popullore qė pastron gjakun. Njė gotė ēaj nė ditė lėng hithre, ilaē pėr veshkat, reumatizmin dhe artritin

Nė mjekėsinė popullore hithra njihet si mbretėresha e bimėve mjekėsore, pėr shkak tė efekteve tė saj pozitive nė shėrimin e disa sėmundjeve. Pėrdorimi i kėsaj bime gjatė periudhės sė pranverės dhe verės ndihmon nė pastrimin e gjakut dhe tek tė sėmurėt me anemi. Kėshillohet qė gjatė kėsaj kohe tė konsumohet sa mė shpesh bima e hithrės nė formė sallate ose dhe e gatuar nė supė ose byrek.

Gjithashtu, mund tė pihen 3 gota ēaj nė ditė nga kjo bimė. Kjo bimė ndihmon edhe nė problemet qė mund tė shfaqen nė mėlēi dhe pėr prodhimin e lėngut nė tėmth. Pėr kėtė qėllim mjekėt rekomandojnė tė pihet njė gotė nė ditė nga ēaji i pėrgatitur i hithrės. Ėshtė mirė qė ai tė pihet herėt nė mėngjes pėr tė dhėnė dhe efektin e duhur. Njė ndihmesė tė madhe jep hithra edhe pėr njė funksionim sa mė tė mirė tė veshkave dhe sėmundjeve tė tjera reumatike dhe artritin.

Pėrgatitja

Pėr tė pėrgatitur ēajin nevojitet njė lugė nga bima e tharė dhe e grimcuar. Kjo masė hidhet nė njė gotė me ujė tė nxehtė dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta.

Mė pas kullohet dhe pihet 3 herė nė ditė nga njė gotė. Njė tjetėr mėnyrė pėr tė shėruar dhimbjet e reumatizmit ėshtė edhe vendosja e bimės sė freskėt nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me lėkurėn.

Vendi i dhimbjes rrihet me bimėn e freskėt derisa te dallohet njė si pullė gjaku. Njė efekt tė menjėhershėm jep kjo bimė edh nė rastet e diarresė. Qė ky problem tė kalojė shpejt dhe lehtė, duhet tė pihet ēaj hithre.

Marrja e tij duhet tė konsiderohet si njė masė e rėndėsishme pėr qetėsimin e gjendjes. Te nėnat me fėmijė tė vegjėl, pėrdorimi i hithrės ndihmon nė prodhimin e qumėshtit aq i rėndėsishėm pėr shėndetin e fėmijės.

Nė kozmetikė ndihmon kundėr rėnies sė flokut dhe zbokthit. Personat qė kanė probleme me zbokthin u rekomandohet larja e kokės me lėngun qė pėrftohet nga zierja e hithrės. Ėshtė mirė qė larja tė kryhet dy herė nė javė dhe tė vazhdojė deri nė eliminimin pėrfundimtar tė zbokthit.

Larja e kokės me ujin e hithrės kėshillohet edhe pėr ata, qė kanė probleme me rritjen e ngadaltė tė flokut. Pėr tė pasur flokė tė gjatė e tė shėndetshėm rekomandohet larja e flokut me kėtė bimė.

Efektet anėsore tė hithrės janė ende tė panjohura. Por, ėshtė e dėmshme tė pėrdoret te personat, qė kanė akumulime ujore si pasojė e aktivitetit tė kufizuar tė zemrės dhe veshkave, pasi ėshtė njė ēaj qė nxit largimin e ujėrave nga trupi.

Hithra mund tė pėrdoret nė gatime pėr tė zėvendėsuar spinaqin, mund tė pėrdoret si sallatė ose tė zihet pėr supė.

Hithra pėrmban sasi tė konsiderueshme tė vitaminės A dhe C, vitaminė K, amin si histamina, serotoninė dhe minerale siē ėshtė hekuri shumė i rėndėsishėm pėr organizmin e njeriut. Pra, pėr shkak tė vlerave tė shumta qė ajo pėrmban dhe efektet e saj janė tė menjėhershme.

Pėrfitimet e hithrės janė tė njohura prej kohėsh, por mė posht po ju rendisim disa prej vetive tė tyre mė tė mira:

1- Tonik pėr femrat veēanėrisht pėr gratė e reja nė fillim tė menstruacioneve dhe gratė mė tė vjetra nė menopauzė.

2- Mund tė ndihmojė trupin nė detoksifikimin e kimikateve dhe metaleve tė rėnda. Ndihmon pėr tė reduktuar mbajtjen e ujit, dhe ėshtė veēanėrisht e dobishme kur ka rrjedhje tė rėndė menstruale tek gratė.

3- Stimulimi i hithrės i ndihmon nėnat pėr qumėsht dhe rritje tė energjisė pas lindjes.

4- Pėrforcues natyror i testosteronit i cili ndihmon nė rritjen e vitalitet tek meshkujt.

5- Diuretik, rritės i sekretimit tė acidit tė urinės ndėrsa nė tė njėjtėn kohė forcon rezistencėn e shkuarjes nė banjo gjatė natės, pra ndihmon pėr problemet e rrugėve urinare.

6- Steroli, njė pėrbėrės qė zvogėlon aktivitetin e DHT i cili eshte njė lloj testosteroni qė shkakton zgjerimin e prostatės.

7- Ka kapacitet anti-inflamator qė vepron pėr tė ndihmuar shumė nga simptomat qė lidhen me artritin.

8- Pasuria me mineralet bor dhe silic ndihmojnė pėr tė zvogėluar dhimbjet e osteoartritit, tendinat, bursit, artritit dhe pėrdhesit. Gjethet mund tė bėhen njė forme paste dhe te vihen direkt nė zonat e dhimbshme tė lėkurės pėr kushte tė tilla si artrit.

9- Nė tė gjenden cilėsi si Anti-hemorragjik pėr gjakderdhje tė brendshme, si dhe gėrvishtjet dhe plagėt.

10- Anti-astmatik pėr tė dy vėshtirėsite bronkiale dhe asmatike, ndihmon pėr tė pastruar bronket dhe hundėn.

11- Pėrmban antihistamine natyrore. E mirė pėr temperaturėn dhe alergjitė.

12- Agjent depurative dhe tonik pėr gjendrėn veshkore.

Esther
23-06-2015, 19:22
http://gazetapro.com/wp-content/uploads/2015/06/670px-Shave-Your-Legs-and-Underarms-Step-1-670x478.jpg


Mė nė fund ju mund t’i hiqni qimet e padėshiruara dhe monotone nga kėmbėt, duart, kofshėt dhe pjesėt tjera tė trupit.

Dhe e tėrė kjo nė mėnyrė plotėsisht natyrale dhe plotėsisht falas dhe ēka ėshtė mė e rėndėsishmja, pėrgjithmonė.

Pra ekziston zgjidhja e pėrhershme pėr telashin mė tė madh tė femrave, qimet.

Me mėnyrė natyrale, pa pagesė, mund t’i hiqni qafe tė gjitha qimet.

Kjo nė tė vėrtetė ėshtė njė recetė ruse, e cila u ka ndihmuar shumė damave qė tė zgjidhin kėtė problem tė padėshiruar.

Kur tė filloni ta aplikoni kėtė preparat, qimet fillimisht do tė fillojnė tė rrallohen dhe tė bėhen mė tė dobėta dhe me kalimin e kohės do tė zhduken pėrgjithmonė, shkruan sot gazeta “Zėri”.

Vetėm llogaritni se sa kohė ua merr e rruara apo depilimi dhe do ta kuptoni se sa shumėfish kjo u shpaguhet.

Disa femra kanė shumė qime nė fytyrė dhe pėr to kjo ėshtė njė zgjidhje ideale, sepse e rruara vetėm sa i forcon, derisa depilimi kėrkon qė qimet tė lihen tė rriten, ēka nė kėtė zonė tejet tė dukshme nuk sugjerohet aspak.

Pėrbėrėsit: Disa lėvozhga tė arrave dhe kėtu nuk bėhet fjalė pėr lėvozhgėn e gjelbėr, por pėr lėvozhgėn e fortė dhe ujė.

Pėrgatitja: Lėvozhgat duhet tė jenė plotėsisht tė thara. Ndizni ato dhe lėrini tė digjen. Nga hiri i fituar, shtoni ujė aq sa ėshtė e nevojshme qė tė fitoni njė masė kremi sikurse pasta. Lėreni tė qėndrojė ashtu pėr 12 orė.

Aplikimi: Masėn e fituar, vendoseni nė pjesėn e trupit nga e cila dėshironi tė largoni qimet e padėshiruara. Lėreni masėn tė qėndroj aq sa keni kohė (mė sė miri gjysmė ore) dhe pastaj pastrojeni.

Pėrsėriteni kėtė tretman tre herė nė ditė, derisa tė paraqiten rezultatet e para dhe pastaj vazhdoni njėherė nė ditė derisa qimet mė nuk vazhdojnė tė rriten.

HK e ke provuar vete kete?

zirconium
23-06-2015, 19:30
Menyra alla shqiptarshe.
Merrni nje tufe hithrash edhe lehtesisht aplikojini gjethet jeshile mbi vendin e deshiruar.
Hithrat rrisin qarkullimin e gjakut edhe e rinovojne lekuren tuaj. E certifikuar edhe nga Parlamenti Europian si nje medikament natyral per rigjenerimin e lekures. Aplikimi falas nga ne!

Esther
23-06-2015, 19:34
Nqs hithrat jane hisllat qe i thoshim ne, e kam provuar efektin e tyre kur kam qene e vogel dhe isha harrakate. Ata te vegjlit jane teper pikant. :p

derjansi
23-06-2015, 19:36
HK e ke provuar vete kete?

ta them un ni metode popullore ma te mir

merr tutkall te vecant perzije me barut, do te meshtjellesh trupin me nape tre her ne dit.

do dalesh en ballkon kur hana te jete pergjys e do bertesesh "hiqmi qimet, hiqmi qimet"

lol

Leaf
23-06-2015, 19:37
Nqs hithrat jane hisllat qe i thoshim ne, e kam provuar efektin e tyre kur kam qene e vogel dhe isha harrakate. Ata te vegjlit jane teper pikant. :p

lere se tani i kisha neper duar sa i lava dhe i griva per byrek
me duket dora e djathte sikur i kam injektuar anestezi...

p.s. mamaja ime kur i ankohem per ndonje prapsi te femijeve, me thote gjithmone "bej nje tufe hithra edhe mbaje afer ... edhe vet vet.. vet" :p

zirconium
23-06-2015, 19:39
Nqs hithrat jane hisllat qe i thoshim ne, e kam provuar efektin e tyre kur kam qene e vogel dhe isha harrakate. Ata te vegjlit jane teper pikant. :p

E per ato e kam fjalen. Jane merhem per lekuren. Ta rrisin qarkullimin e gjakut e largojne mbetjet metabolike. :D

zirconium
23-06-2015, 19:40
lere se tani i kisha neper duar sa i lava dhe i griva per byrek
me duket dora e djathte sikur i kam injektuar anestezi...

p.s. mamaja ime kur i ankohem per ndonje prapsi te femijeve, me thote gjithmone "bej nje tufe hithra edhe mbaje afer ... edhe vet vet.. vet" :p

Te ziera nuk diegin. Po kam lexuar neper librat e vjeter qe jane plot vitamina:p

Esther
23-06-2015, 19:42
lere se tani i kisha neper duar sa i lava dhe i griva per byrek
me duket dora e djathte sikur i kam injektuar anestezi...

p.s. mamaja ime kur i ankohem per ndonje prapsi te femijeve, me thote gjithmone "bej nje tufe hithra edhe mbaje afer ... edhe vet vet.. vet" :p

E mbaj mend si tani qe nje dite po zihesha me vellane dhe duke ikur me vrap mbi krevatin e prinderve, e thyem. Kjo zonja na gjuante ndonjehere me keta hidhrat me gjethe te medhaja kur nuk flinim gjume po ata s'te benin asgje. Dhe ne ate dite qeshnim dhe i thame "mos u lodh kot se nuk na bejne gje". Le te themi qe ajo ishte dita e fundit e qeshjeve se pastaj na u prezantuan keta gjethe vegjelit. :p

Esther
23-06-2015, 19:44
ta them un ni metode popullore ma te mir

merr tutkall te vecant perzije me barut, do te meshtjellesh trupin me nape tre her ne dit.

do dalesh en ballkon kur hana te jete pergjys e do bertesesh "hiqmi qimet, hiqmi qimet"

lol

"qesh" "qesh" "qesh"

Kam frike se mos fillon burri cigaren keshtu si padashje me qellim dhe e vervit cigaren nga ballkoni. :D

derjansi
23-06-2015, 19:57
po aq ma mir nimon ne nezjen e barutit :P


ajo ishte recete speciale e Zeqo pilafit lol, po ti se ma men at telekomedi se je re :P

Hello Kitty
23-06-2015, 23:27
HK e ke provuar vete kete?

Jo, nuk kam provuar hirin e arrave, por thjesht kam provuar hirin e drurit. Punon si magic. Shkonim dhe merrnim hi tek furra e qytetit qe te lanim rrobat me finjė, ruajtjen e vezeve ne kohen qe s'kishim frigorifer..dhe pjesa tjeter per qimet. Ta le lekuren shumeeeee smooth. Pas disa here perdorimi te ikin vertete qimet.

Esther
23-06-2015, 23:34
Po ku paske qene se u shkundem nga leket me laser treatments. lol

Hello Kitty
23-06-2015, 23:39
Menyra alla shqiptarshe.
Merrni nje tufe hithrash edhe lehtesisht aplikojini gjethet jeshile mbi vendin e deshiruar.
Hithrat rrisin qarkullimin e gjakut edhe e rinovojne lekuren tuaj. E certifikuar edhe nga Parlamenti Europian si nje medikament natyral per rigjenerimin e lekures. Aplikimi falas nga ne!

Me shaka apo me vertete, kjo qe thua eshte mė se e vertete. Im'at u paralizua nje here nga njera kembe. Aq shume u semur, sa i ngeli vetem lekura dhe i dukej kocka (njesoj sikur kishte dale nga Aushvic). Ngaqe dinte pak a shume nga mjekesia popullore, na dergoi mua dhe motren te mblidhnim hithra jashte rrethinave te qytetit. E shtypte me nje shishe si pelte dhe e mbulonte komplet kemben. Nuk e mbaj ment ne vinte kripe apo jo, por rezultati ishte i pabesueshem. Pasi j'u mbush kemba mbrapsht me muskujt, ne fund fare bleu 100 blete dhe i vuri ne kembe qe ta thumbonin. Kjo ishte e gjithe kura qe beri. 2-3 muaj me vone kemben e perdorte njesoj si tjetra.

Esther
27-06-2015, 23:31
Hithra, mbretėresha e bimėve popullore qė pastron gjakun. Njė gotė ēaj nė ditė lėng hithre, ilaē pėr veshkat, reumatizmin dhe artritin

Nė mjekėsinė popullore hithra njihet si mbretėresha e bimėve mjekėsore, pėr shkak tė efekteve tė saj pozitive nė shėrimin e disa sėmundjeve. Pėrdorimi i kėsaj bime gjatė periudhės sė pranverės dhe verės ndihmon nė pastrimin e gjakut dhe tek tė sėmurėt me anemi. Kėshillohet qė gjatė kėsaj kohe tė konsumohet sa mė shpesh bima e hithrės nė formė sallate ose dhe e gatuar nė supė ose byrek.

Gjithashtu, mund tė pihen 3 gota ēaj nė ditė nga kjo bimė. Kjo bimė ndihmon edhe nė problemet qė mund tė shfaqen nė mėlēi dhe pėr prodhimin e lėngut nė tėmth. Pėr kėtė qėllim mjekėt rekomandojnė tė pihet njė gotė nė ditė nga ēaji i pėrgatitur i hithrės. Ėshtė mirė qė ai tė pihet herėt nė mėngjes pėr tė dhėnė dhe efektin e duhur. Njė ndihmesė tė madhe jep hithra edhe pėr njė funksionim sa mė tė mirė tė veshkave dhe sėmundjeve tė tjera reumatike dhe artritin.

Pėrgatitja

Pėr tė pėrgatitur ēajin nevojitet njė lugė nga bima e tharė dhe e grimcuar. Kjo masė hidhet nė njė gotė me ujė tė nxehtė dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta.

Sa provova cajin e hithres qe e bera gjithe qejf dhe gje me te peshtire nuk kisha pire ndonje here. yuuuuuuck...down the drain.

zirconium
27-06-2015, 23:37
Ti kishe hedhur sheqer ose mjalte. -qesh-

Esther
27-06-2015, 23:39
Ja ta dergoj ty ate kutine dhe hidhi ca kocifoz po deshe se kam degjuar qe e ben te mire. -pis-

zirconium
27-06-2015, 23:54
Ja ta dergoj ty ate kutine dhe hidhi ca kocifoz po deshe se kam degjuar qe e ben te mire. -pis-

Une e kam bere cajib me hithra te njoma kur kam qene i vogel. Sme eshte dukur edhe aq keq. :))
Ca eshte kocifoz?

Esther
27-06-2015, 23:59
Nje lloj sheqeri.

zirconium
28-06-2015, 00:00
Bari i miut qenka lloj sheqeri?
Me qafsh, ti embeltoke edhe helmin. :D

Esther
28-06-2015, 00:04
lol

...........

Hello Kitty
02-08-2015, 04:37
The Most Powerful Natural Antibiotic Ever – Kills Any Infections in The Body


The basic formula of this powerful tonic dates back to medieval Europe, that is, from the era when people suffered from all sorts of diseases and epidemics.

This master cleansing tonic is actually an antibiotic that kills gram-positive and gram-negative bacteria. It has also a powerful antiviral and antifungal formula, increases blood circulation and lymph flow in all parts of the body. This plant-based remedy is the best choice for the fight against candida.

This tonic has helped many people to cure many viral, bacterial, parasitic and fungal diseases and even plague! Its power should most certainly not be underestimated.

It can cure many chronic conditions and diseases. Encourages blood circulation, and purifies blood. This formula has helped millions of people throughout the centuries to fight the most deadliest diseases. The secret is in the powerful combination of high-quality natural and fresh ingredients!

To sum up, this tonic is effective in the treatment of all diseases, successfully strengthens the immune system, acts as an antiviral, antibacterial, antifungal and antiparasitic medicine. Assists in the most severe infections.

Master tonic – Recipe

You may want to wear gloves during the preparation, especially when handling hot peppers, because it is difficult to get the tingling off your hands! Be careful, its smell is very strong, and it may stimulate the sinuses instantly.

Ingredients:

24 oz /700 ml apple cider vinegar (always use organic)
¼ cup finely chopped garlic
¼ cup finely chopped onion
2 fresh peppers, the hottest you can find (be careful with the cleaning – wear gloves!!!)
¼ cup grated ginger
2 tbsp grated horseradish
2 tbsp turmeric powder or 2 pieces of turmeric root

Combine all the ingredients in a bowl, except for the vinegar.
Transfer the mixture to a Mason jar.
Pour in some apple cider vinegar and fill it to the top. It is best if 2/3 of the jar consist of dry ingredients, and fill in the rest with vinegar.
Close well and shake.
Keep the jar in a cool and dry place for 2 weeks. Shake well several times a day.
After 14 days, squeeze well and strain the liquid through a plastic strain. For better results put a gauze over it. Squeeze well so the whole juice comes out.
Use the rest of the dry mixture when cooking.
Your master tonic is ready for use. You do not need to keep the tonic in your fridge. It will last for long.

Extra Tip: You can also use it in the kitchen – mix it with some olive oil and use it as a salad dressing or in your stews.


Caution: The flavor is very strong and hot!
Extra Tip: Eat a slice of orange, lemon or lime after you take the tonic to ease the burning sensation and heat.
Gargle and swallow.
Do not dilute it in water as it will reduce the effect.
Take 1 tablespoon every day to strengthen the immune system and fight cold.
Increase the amount every day until you reach a dose of 1 small glass per day (the size of a liquor glass).
If you struggle against more serious disease or infection, take 1 tablespoon of the tonic 5-6 times a day.
It is safe for pregnant women and children (use small doses!) because the ingredients are all-natural and contain no toxins.
Health benefits

Garlic is a strong antibiotic with a wide range of health benefits. Unlike chemical antibiotics that kill millions of friendly bacteria your body needs, its only goal is bacteria and microorganisms. Garlic also encourages and increases the level of healthy bacteria. It is a powerful antifungal agent and destroys any antigen, pathogen, and harmful disease-causing microorganisms.


Onion is garlic’s closest relative ​​and it has a similar but milder action. Together they create a strong fighting duo.

Horseradish is a powerful herb, efficient for sinuses and lungs. It opens sinus channels and increases circulation, where common colds and flu usually begin, as most doctors would agree.

Ginger has powerful anti-inflammatory properties and it is a strong circulation stimulant.

Chili peppers are the most powerful circulation stimulators. They just send their antibiotic properties to fight the disease where it is mostly needed.

Turmeric is the most perfect spice, cleanses infections and reduces inflammation. Blocks the development of cancer, and prevents dementia. It is especially useful for those who struggle with joint pain.

Apple cider vinegar – there must be something very healthy in the use of apple cider vinegar as the father of medicine, Hippocrates, used vinegar around 400 BC because of its healthy properties. It is said that he used only two remedies: honey and apple cider vinegar.

Apple cider vinegar is made from fresh and ripe apples which are later fermented and go through rigorous process to give the final product. Apple cider vinegar contains pectin, a fiber that reduces bad cholesterol and regulates blood pressure.

Health experts agree that people need more calcium as they get old. Vinegar helps the extraction of calcium from foods it is mixed with, which helps in the process of maintaining bone strength. Potassium deficiency causes a variety of problems including hair loss, brittle nails and teeth, sinusitis, and runny nose.

Apple cider vinegar is rich in potassium. Studies have shown that potassium deficiency results in slow growth. All of these problems can be avoided if you use apple cider vinegar regularly. Potassium also removes toxic wastes from the body.

Beta-carotene prevents damage caused by free radicals, maintains skin firm and young. Apple cider vinegar is good for those who want to lose weight.

It breaks up fat which supports a natural weight loss process. Apple cider vinegar contains malic acid, efficient in the fight against fungal and bacterial infections. This acid dissolves uric acid deposits that form around the joints, and thus alleviates joint pain. Dissolved uric acid is later eliminated from the body.

It is believed that apple cider vinegar is useful in treating conditions like constipation, headaches, arthritis, weak bones, indigestion, high cholesterol, diarrhea, eczema, sore eyes, chronic fatigue, mild food poisoning, hair loss, high blood pressure, obesity, and many other health problems.

The master tonic is the best combination to fight each of these conditions. Protect your health using natural antibiotics!

Hello Kitty
12-08-2015, 14:36
The Best Natural Remedies for Cracked Heels

If you have developed cracked heels and experience dry and flaky skin you know how problematic and uncomfortable it can be. The itching and unsightly appearance has inspired people who have this issue to search everywhere for a suitable remedy to their problem. The use of natural solutions has proven to be an effective and safe way to alleviate the symptoms of cracked heels.

Cooking Oils

Rubbing cooking oil on your feet? I’m aware that some of these might sound a little crazy at first but don’t knock it until you try it. Believe it or not, you can use multiple household cooking oils to effectively treat your cracked heels. Some of the more popular choices are sesame, coconut, vegetable, and olive oil.

First you should make sure that you clean off the affected area as much as possible. Remove any excess skin or flakes with a tool like a pumice stone. After your heels are nice and clean, use a cotton ball to evenly spread a generous amount of oil on the dry skin. For the best results, try doing this regularly before bed.

Banana and Avocado

In case you were wondering, yes every item on this list is completely edible. What can you trust more than something that is also good for you to eat? For this treatment, you will need a whole ripe banana and half of an avocado.

Slice the banana up into a blender or food processor and then scoop in the avocado. Blend up the ingredients until you have a nice thick paste. If necessary, you can add a splash of water to help it blend better. Gently rub the paste on to your heels and leave it on for about 15 minutes. When the time is up, wash off your feet with some warm water.

Honey

This treatment for cracked heels is one of the most popular thanks to its effectiveness and ability to promote soft and healthy skin. Honey can provide your feet with moisturizing benefits as well as antibacterial properties.

Mix a few tablespoons of honey with a small bucket of warm water. After stirring the water and making sure the honey is completely dissolved, immerse your feet into the bucket. Let your feet soak in the mixture for about 20 minutes then gently pat them dry. Another option is to apply honey directly over the cracked heels. Then put socks to cover the heels and leave for few hours. You can find here another great ways to use honey for your health.

Lemon Juice

Lemon juice is used in many different natural health remedies because of its high acidic levels. It can effectively soften your skin and help treat cracked heels. To some people the citrusy smell is quite pleasant and therapeutic as well.

There are two ways you can use lemon juice to treat cracked heels. Some people prefer to apply it directly to the skin with a cotton ball. Others mix the juice with warm water and soak their feet in the mixture for up to 15 minutes. Most of the remedies on this list require you to gently pat dry your feet. This is much better for dry skin since rubbing with a towel can irritate the area and be detrimental to your treatment.

Aloe vera

You can apply fresh aloe vera gel after soaking your feet in lukewarm water. Wear socks and leave for few hours or do it before going to sleep at night. Find here the best uses of aloe vera for healthy skin.

Bid Farewell to Dry Heels

We all know cracked heels are far from pleasant. You don’t have to let them make you uncomfortable or insecure about exposing your feet. If you are persistent and patient with the above mentioned treatments, you will eventually see real results in treating your heel fissures. You can rest easy knowing that the ingredients are completely natural and safe for even the most fragile skin. I mean look at them, the list practically looks like a baking recipe! Give one of these natural remedies a try and say goodbye to the inconvenience of dry heels.

Hello Kitty
14-08-2015, 20:14
Lower Blood Pressure Naturally With Hibiscus Tea

http://www.motherearthnews.com/~/media/Images/MEN/Editorial/Articles/Magazine%20Articles/2011/10-01/Lower%20Blood%20Pressure%20Naturally%20With%20Hibi scus%20Tea/Hibiscus.jpg


Hibiscus is safe and, unlike most blood pressure drugs, rarely causes side effects.
Recent studies show that hibiscus tea can lower blood pressure as effectively as some standard hypertension drugs can. Hibiscus is widely consumed around the world as a ruby-colored, lemony beverage (it’s the main ingredient in Red Zinger tea).

Hibiscus (Hibiscus sabdariffa) has been used to treat high blood pressure in both African and Asian traditional medicine. In 1996, researchers in Nigeria confirmed this age-old wisdom by showing that hibiscus flowers reduced blood pressure in laboratory animals. Soon after, researchers in Iran showed the same benefit in people. After measuring the blood pressure of 54 hypertensive adults, the researchers gave them 10 ounces of either black tea or hibiscus tea for 12 days. Average blood pressure decreased slightly in the black tea group, but decreased a significant 10 percent in the hibiscus group.

Since then, several additional studies have confirmed this effect, including two that tested hibiscus head-to-head against standard blood pressure medications:
•Scientists in Mexico gave 75 hypertensive adults either captopril (Capoten; 25 milligrams twice a day) or hibiscus tea (brewed from 10 grams of crushed dried flowers — about 5 teaspoons per 1 to 2 cups water — once a day). After four weeks, the herb had worked as well as the drug, with both groups showing an 11 percent drop in blood pressure.
•In another study, the same researchers gave 193 people either lisinopril, (Zestril, Prinivil; 10 milligrams per day) or hibiscus (250 milligrams in the form of a capsule). After four weeks, the herb had worked almost as well as the drug: Blood pressure decreased 15 percent among those on the drug, and 12 percent among those taking hibiscus.

How does hibiscus lower blood pressure? Recent research suggests a combination of reasons: It has diuretic properties, it opens the arteries, and it appears to act as a natural angiotensin-converting enzyme (ACE) inhibitor, which means it slows the release of hormones that constrict blood vessels. In addition, hibiscus boosts immune function and provides valuable antioxidants.

Dose recommendations vary from about 1 teaspoon of dried “flowers” (technically, the calyxes surrounding the flowers) per cup of boiling water up to the 5 teaspoons used in one of the Mexican studies. Steep five to 10 minutes. If you have high blood pressure, you should own a home blood pressure monitor. Take readings before different doses and retest an hour later to see what works best for you. Check with your doctor prior to taking hibiscus if you’re currently on medication to lower blood pressure — often a combination of an herb and a lower dose of a pharmaceutical provides the same benefit.

Hello Kitty
14-08-2015, 20:51
Controlling arthritis pain with an ancient treatment.

http://a57.foxnews.com/global.fncstatic.com/static/managed/img/fn2/video/876/493/MOXI.jpg?ve=1&tl=1


It’s been around for thousands of years and has been used to treat a variety of disorders. Now, a Chinese study has found that the ancient practice of moxibustion is an effective way to control arthritis pain in the knee.

The Traditional Chinese Medicine technique involves burning herbs and applying the resulting heat to specific points in the body.

Researchers at the Shanghai University of Traditional Chinese Medicine studied 110 people with knee osteoarthritis. Half of the participants were treated with moxibustion and the other group was not. The group who received moxibustion three times a week, for six weeks, had much less pain and better mobility, compared to the placebo group, for up to 18 weeks after the last treatment.

“In addition to improving pain scores and improving mobility, there were absolutely no side effects,” Jamie Starkey, lead acupuncturist at the Cleveland Clinic Center for Integrative Medicine, told FoxNews.com.

While the mechanism of moxibustion therapy is still not well understood, it’s thought to be similar to that of acupuncture therapy. According to researchers, the treatment is safe and effective.

CERMENIKASI
14-08-2015, 22:03
sot mė erdhi njė libėr qė kisha porositur .
Titulli i librit ėshtė: "Shėrimet nga Maria Treben".
Maria Treben (1907-1991) ėshtė marrė ngahera me bimė mjeksore .
Ka botuar disa libra ,disa prej tė cilėve janė pėrkthyer nė 27 gjuhė!

Hello Kitty
15-08-2015, 01:43
sot mė erdhi njė libėr qė kisha porositur .
Titulli i librit ėshtė: "Shėrimet nga Maria Treben".
Maria Treben (1907-1991) ėshtė marrė ngahera me bimė mjeksore .
Ka botuar disa libra ,disa prej tė cilėve janė pėrkthyer nė 27 gjuhė!

Pak paska jetuar, per njohurite qe ka pasur.. :((

Hello Kitty
15-08-2015, 01:51
http://albanian.cri.cn/541/2014/06/27/302s132678.htm

Hello Kitty
15-08-2015, 16:06
Buy some quality companies that will ship nationally include Jean's Greens, Mountain Rose Herbs, and Herbalist & Alchemist.

Here are three herbs for stress and anxiety that might just surprise you.

1. Blue vervain (verbena hastata)

http://rinhs.org/wp-content/uploads/2012/03/verbena-hastata.jpg

You may not know this potent treat, but the ancients sure did. It was a favorite herb for many civilizations, including Roman, Celtic, and Native Americans. Blue Vervain has many actions, including cleansing your liver, reducing sugar cravings, sweating out a fever, relaxing your muscles, balancing female hormones, and calming your nervous system. But it’s best used for the overachiever, perfectionist type who specifically carries tension in the neck and shoulders. This ally will vastly reduce stress and neck pain, along with getting you out of your head and back on track to changing the world.

2. Wood betony (stachys officinalis)

http://www.plant-pictures.net/picsinfull/stachys_officinalis.jpg

Another ancient herb that’s fallen out of favor, wood betony is the premiere headache herb. When you’ve got too much energy circulating the noggin, betony will pull you right back down into your body. It’s good for nervousness, anxiety, hysteria, or the occasional stuck-in-your-head syndrome. It will pull you away from your thoughts and back into your body, where you can take action, instead of mulling it over all day long.

3. Slippery elm (ulmus fulva)

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS6JbmHXOhvckFIdSiJ-xPbkEDKEl6qLAzIPEUoUfgbSwsa5uBxWA

The inner bark of the elm tree has been a medicinal favorite of the Native Americans for centuries. Packed with nutrients, such as calcium, iron, magnesium, manganese, phosphorus, potassium, selenium, zinc, and vitamins B1, B2, B3, and C, slippery elm can give a real boost to nervous system function. But its real value comes from the presence of mucilage in the bark, which soothes and coats all mucus membranes, including the digestive tract. If you’re one of the many people who hold stress in their stomachs, then slippery elm can teach you how to quite literally let go and get back on your game.

Hello Kitty
26-08-2015, 15:46
7 Medicinal Plants You Can Use to Benefit Your Health


Below is an excellent starting point to learn how to harness the power of medicinal plants. This is only a small sample, of course, and once you get your feet wet, you’ll likely be inspired to explore more and more uses for these healing wonders.

1. Ginger


Ginger is one spice that I recommend keeping on hand in your kitchen at all times. Not only is it a wonderful addition to your cooking (especially paired with garlic) but it also has enough medicinal properties to fill several books.

Ginger is best known for its antinausea effects but also has broad-spectrum antibacterial, antiviral, antioxidant, and anti-parasitic properties, to name just several of its more than 40 scientifically confirmed pharmacological actions. It is anti-inflammatory, making it valuable for pain relief for joint pain, menstrual pain, headaches, and more.

The pain-relieving potential of ginger appears to be far-reaching. Along with help for muscle and joint pain, ginger has been found to reduce the severity of migraine headaches as well as the migraine medication Sumatriptan – with fewer side effects.4

Ginger also shows promise for fighting cancer, diabetes, non-alcoholic fatty liver disease, asthma, bacterial and fungal infections, and it is one of the best natural remedies available for motion sickness or nausea (from pregnancy or chemotherapy, for example).

Taking one gram of ginger daily may help reduce nausea and vomiting in pregnant women, or those with migraines and ginger has been shown to work better than a placebo in relieving morning sickness.5

Ginger is also a must-have if you struggle with indigestion, and it does more than simply relieve pain. Ginger contains powerful protein-digesting enzymes and helps to stimulate the emptying of your stomach without any negative effect, and it’s an antispasmodic agent, which may explain its beneficial effects on your intestinal tract.

Many people enjoy ginger tea on a regular basis, and this is one of the simplest ways to use it. Simply chop off a couple of inches of ginger root and let it steep in hot water for fresh ginger tea. I would advise against using it daily as it can lead to an allergy and is what happened to me about twenty years ago.

You can also peel the root using a paring knife and then slice it thinly (or grate it or mince it) to add to tea or cooked dishes. You can’t go wrong by adding ginger to stir fries or even your favorite homemade chicken soup. For serious issues, a natural health care provider can help you get the maximum therapeutic benefits of ginger.

2. Garlic


Eating a clove or two of fresh garlic a day may indeed keep the doctor away, in part because it has immune-boosting, antibacterial, antiviral, and anti-fungal effects. Many of garlic’s therapeutic effects are derived from its sulfur-containing compounds, such as allicin, which are also what give it its characteristic smell. In general, garlic’s benefits fall into four main categories:
1.Reducing inflammation (reduces the risk of osteoarthritis and other disease associated with inflammation)
2.Boosting immune function (antibacterial, antifungal, antiviral, and antiparasitic properties)
3.Improving cardiovascular health and circulation (protects against clotting, retards plaque, improves lipids, and reduces blood pressure)
4.Toxic to at least 14 kinds of cancer cells (including brain, lung, breast, gastric, and pancreatic)

In addition, garlic may be effective against drug-resistant bacteria, and research has revealed that as allicin digests in your body, it produces sulfenic acid, a compound that reacts with dangerous free radicals faster than any other known compound.6 This is one of the reasons why I named garlic as one of the top seven anti-aging foods you can consume.

In order to get the health benefits, the fresh clove must be crushed or chopped in order to stimulate the release of an enzyme called alliinase, which in turn catalyzes the formation of allicin.

Allicin, in turn, rapidly breaks down to form a number of different organosulfur compounds. So to “activate” garlic’s medicinal properties, compress a fresh clove with a spoon prior to swallowing it, or put it through your juicer to add to your vegetable juice.

A single medium-size clove or two is usually sufficient and is well-tolerated by most people. The active ingredient, allicin, is destroyed within one hour of smashing the garlic, so garlic pills are virtually worthless. Black garlic, which is basically fermented garlic, and sprouted garlic may contain even more antioxidants than regular garlic.

3. Peppermint


Peppermint offers benefits to the respiratory system, including for coughs, colds, asthma, allergies, and tuberculosis. In terms of digestive health, peppermint oil capsules have been described as "the drug of first choice" in IBS patients,7 and peppermint oil is an effective alternative to drugs like Buscopan for reducing colonic spasms.8

It may also relax the muscles of your intestines, allowing gas to pass and easing abdominal pain. Try peppermint oil or leaves added to tea for gas relief. Inhaling the peppermint aroma may offer memory enhancement and stress relief, and peppermint oil acts as an expectorant and decongestant, and may help clear your respiratory tract.

Use peppermint essential oil as a cold rub on your chest or inhale it through a vaporizer to help clear nasal congestion and relieve cough and cold symptoms. Peppermint oil may also help relieve tension headache pain. For headache pain, try dabbing a few drops on your wrist or sprinkling a few drops on a cloth, then inhaling the aroma. You can also massage the oil directly onto your temples and forehead. Peppermint essential oil is ideal for muscle and chest rubs, headache pain, dental care, and aromatherapy. You can even add it to your homemade cleaning supplies for extra antimicrobial power and natural fragrance.

When selecting peppermint for your own use, the fresh leaves will impart a superior flavor to dried leaves (such as for use in tea). Look for fresh leaves that are green in color without any dark spots or yellowing. In addition to using fresh mint leaves in tea, you can add them to soups, fruit salad, or gazpacho. Additionally, it is really easy to grow peppermint yourself and the plant works as a highly effective deterrent to many insects that might invade your garden or your home.

4. Lavender


Lavender oil has a chemically complex structure with over 150 active constituents.9 This oil is rich in esters, which are aromatic molecules with antispasmodic (suppressing spasms and pain), calming, and stimulating properties. The chief botanical constituents of lavender oil are linalyl acetate, linalool (a non-toxic terpene alcohol that has natural germicidal properties), terpinen-4-ol, and camphor. Other constituents in lavender oil that are responsible for its antibacterial, antiviral, and anti-inflammatory properties include cis-ocimene, lavandulyl acetate, 1,8-cineole, limonene, and geraniol.

lavender essential oil usesLavender oil is known for its calming and relaxing properties, and has been used aromatherapeutically for alleviating insomnia, anxiety, depression, restlessness, dental anxiety, and stress. It has also been proven effective for nearly all kinds of ailments, from pain to infections.

I am particularly fascinated by lavender oil's potential in fighting antifungal-resistant skin and nail infections. Scientists from the University of Coimbra found that lavender oil is lethal to skin-pathogenic strains known as dermatophytes, as well as various Candida species.10 Lavender oil can also be used to:
•Relieve pain. It can ease sore or tense muscles, joint pain and rheumatism, sprains, backache, and lumbago. Simply massage a small amount of lavender oil onto the affected area. Lavender oil may also help lessen pain following needle insertion.
•Treat various skin disorders like acne, psoriasis, eczema, and wrinkles. It also helps form scar tissues, which may be essential in healing wounds, cuts, and burns. Lavender can also help soothe insect bites and itchy skin (lavender oil can help ward off mosquitoes and moths. It is actually used as an ingredient in some mosquito repellents).
•Keep your hair healthy. It helps kill lice, lice eggs, and nits. The Natural Medicines Comprehensive Database (NMCB) says that lavender is possibly effective for treating alopecia areata (hair loss), boosting hair growth by up to 44 percent after just seven months of treatment.11
•Improve your digestion. This oil helps stimulate the mobility of your intestine and stimulates the production of bile and gastric juices, which may help treat stomach pain, indigestion, flatulence, colic, vomiting, and diarrhea.
•Relieve respiratory disorders. Lavender oil can help alleviate respiratory problems like colds and flu, throat infections, cough, asthma, whooping cough, sinus congestion, bronchitis, tonsillitis, and laryngitis. It can be applied on your neck, chest, or back, or inhaled via steam inhalation or through a vaporizer.
•Stimulate urine production, which helps restore hormonal balance, prevent cystitis (inflammation of the urinary bladder), and relieve cramps and other urinary disorders.
•Improve your blood circulation. It helps lower elevated blood pressure levels and can be used for hypertension.

5. Thyme


Thyme is a fragrant herb that makes a wonderful addition to your cooking, in part because it is rich in antioxidants. Thyme contains health-boosting flavonoids including apigenin, naringenin, luteolin, and thymonin, and has been shown to protect and increase the percentage of healthy fats found in cell membranes. As reported by the George Mateljan Foundation:12 “In particular, the amount of DHA (docosahexaenoic acid, an omega-3 fatty acid) in brain, kidney, and heart cell membranes was increased after dietary supplementation with thyme.”

Thyme is also nutrient dense, containing vitamin C, vitamin A, iron, manganese, copper, and dietary fiber. When used in cooked dishes, thyme may also help inhibit glycation and the formation of dangerous advanced glycation end products (AGEs) in your food, making thyme a potential preventer of heart disease and premature aging. Due to thyme oil’s antibacterial, antispasmodic, antirheumatic, expectorant, hypertensive, and calming properties, it also has a long list of topical uses, including:
•Home remedy – Thyme oil is used to relieve and treat problems like gout, arthritis, wounds, bites, and sores, water retention, menstrual and menopausal problems, nausea and fatigue, respiratory problems (like colds), skin conditions (oily skin and scars), athlete’s foot, hangovers, and even depression.
•Aromatherapy oil – The oil can be used to stimulate the mind, strengthen memory and concentration, and calm the nerves.
•Hair product – It is said that thyme oil can prevent hair loss. It is used as a treatment for the scalp and is added to shampoos and other hair products.
•Skin product – Thyme oil can help tone aged skin and prevent acne outbreaks.
•Mouthwashes and herbal rinses – Like peppermint, wintergreen, and eucalyptus oils, thyme oil is used to improve oral health.
•Insecticide/insect repellent – Thyme oil can keep insects and parasites like mosquitoes, fleas, lice, and moths away.

6. Chamomile


Chamomile is most popular in tea form for use to calm upset stomach and help support restful sleep. Germany’s Commission E (a government organization) has even approved the use of chamomile for reducing swelling on your skin and fighting bacteria. Chamomile is a powerful anti-inflammatory that also has antibacterial, anti-spasmodic, anti-allergenic, muscle relaxant, and sedative properties. It is used to treat psoriasis, eczema, chickenpox, diaper rash, slow-healing wounds, abscesses, and gum inflammation,13 and according to Herb Wisdom may also be useful for the following conditions:14


“The oil serves many medicinal purposes, but one of the best-documented uses is for relaxation. The oil has a calming effect on people, and can be used to help induce sleep, ease frayed nerves, and promote a general sense of calmness and well being. It is great for those with nervousness or anxiety problems. Aside from having mental calming properties, chamomile is also good at relaxing sore muscles and tight joints.

It can ease menstrual cramps and back aches, as well as relax the digestive system to ease upset stomach or indigestion issues. When applied topically to the skin, it soothes redness and irritation. For this reason, it is a common ingredient in skincare. It also eliminates itchiness and is good for those with allergic reactions. Sometimes chamomile is used on rashes. Because of its anti-inflammatory properties, it can work to take down swelling caused by rashes or skin irritants.”

7. Dandelion


This flowering plant has traditionally been used as a liver tonic, useful for detoxification and improving liver function. Dandelion is known as a stimulant that is typically used for kidney and liver disorders. It is also traditionally used to reduce the side effects of prescription drugs, as well as to treat infections, gallbladder problems, water retention and swelling.15 Dandelion greens, which you can prepare simply by blanching them in boiling water for 20 seconds to help remove their bitter flavor (they can also be added to vegetable juice), contain many nutrients, including vitamin C, vitamin B6, thiamin, riboflavin, calcium, iron, potassium, and manganese. They are a particularly good source of vitamin A and may also have cancer-fighting properties.

Hello Kitty
04-11-2015, 03:28
Vetitė e dobishme dhe tė dėmshme tė qepės…

Ne vitin 1919 kur gripi i kushtoi jeten 40 milion personave ne mbare boten, nje doktor vizitonte cdo dite fshatrat dhe fermat ne perpjekje per te ndihmuar njerezit te luftonin semundjen. Shume fermere dhe familjet e tyre ishin prekur nga gripi dhe kishin vdekur.
Nje dite doktori vizitoi nje familje dhe per cudine e tij, te gjithe familjaret ishin te shendetshem. Kur doktori pyeti se cfare bente ndryshe kjo familje, gruaja e fermerit u pergjigj se kishte vene nga nje gjysem qepe te qeruar ne pjate ne secilen dhome te shtepise (zakonisht dy dhoma ne ate kohe. Doktori mund ta besonte kete dhe i kerkoi gruas nese mund ta merrte njeren nga qepet per ta pare ne miktoskop. Ajo i dha njeren nga qepet dhe pas vezhgimeve ne mikroskop, doktori gjeti virusin e gripit ne qepe. Tashme u be e qarte qe qepa i terhiqte bakteret, duke ruajtur ne kete menyre shendetin e familjes.Histori interesante per qepet:

Qero nje qepe, ndaje pergjysem, vendose ne nje pjate dhe lije afer krevatit te pacientit gjate nates. Ne mengjes, qepa do te marre nje ngjyre te erret.

Qepa dhe hudhra te vendosura ne dhome, shpetuan shume jete njerezish nga semundja e murtajes disa vite me pare. Ato kane veti te fuqishme kunder baktereve dhe infeksioneve.

Eshte edhe nje konstatim tjeter. Shpesh here kur kemi probleme me stomakun, nuk e dime se ku qendron problemi apo kujt t’ja veme fajin. Mbase qepet mund te jene nje nga shkaqet. Fakti qe qepet kane veti te terheqin bakteret dhe ne kete menyre te mbrojne shendetin tone, eshte arsyeja qe ne nuk duhet te konsumojme qepet qe kane qendruar me shume se nje dite qe nga koha kur jane prere apo qeruar.

QEPET E MBETURA MUND TE JENE HELMUESE.

Rastet kur raportohen helmime nga ushqimi, nder elementet e pare qe mjeket kontrollojne tek viktima eshte QEPA dhe nga cili ushqim ka ardhur ajo (sallata psh). Nuk eshte majoneza shkaku i helmatisjes, por me shume mundesi ushqimet qe permbajne QEPA te lene disa dite e prere, HUDHRAT dhe ne disa raste edhe PATATET.
Qepa ndotet mjaftueshem vetem duke e prere dhe lene te ekspozuar ne ambient per nje kohe te shkurter dhe mund te perbeje rrezik per persona te ndjeshem ( kjo ndodh zakonisht ne fast-food apo restorante ku sherbehen ushqime qe kane si perberes qepen!). Nese e pritni qepen shume shpesh dhe imet, mund te jete OK, por nese thjesht e ndani ne pak pjese dhe e vini ne sanduic, mund ti hapni probleme vetes. Qepet dhe patatet e lageshta ne sallate patatesh i terheqin bakteret me shpejt se cdo lloj majoneze mund ti terhiqte.

Gjithashtu qente nuk duhet te konsumojne qepe. Metabolizmi i tyre nuk e duron dot qepen.

Si perfundim mbani mend qe nuk eshte e keshillueshme (dhe mbase e rrezikshme) nese perdorni ne ushqime qepe te prera para me shume se nje dite. Ajo behet helmuese edhe nese lihet nje nate te vetme dhe krijon baktere toksike qe mund te shkaktojne infeksione te ndryshme te stomakut.

Sorkadhe, lexoje kete dhe do te rifreskoje dhe riforcosh ato njohuri qe ke per qepen! -profesor-

Hello Kitty
04-11-2015, 03:32
The importance of Baking Soda (not the baking powder) -profesor-

Baking soda can be used for all types of cleaning, deodorizing, and other miscellaneous needs. Here are some top benefits of baking soda.
•Clean fruits and vegetables. Sprinkle some on a sponge, wipe fruits and vegetables clean, and rinse them off.
•Wash dishes, pots and pans. Adding a couple tablespoons to your dishwater can help remove grease and food from your dishes. If the food is cooked on, let it soak first then use some dry baking soda on a cloth to scrub it away.
•Clean your oven. Sprinkle it in your oven and spray with water, then let it sit overnight. The next day, scrub the oven and scoop out the baking soda.
•Clean tubs, tiles, and sinks. Pour some on a damp cloth or sponge and scrub away. Rinse and dry. You’ll be surprised how well this works.
•Mop floors. Just add a half cup to a bucket of warm water and mop away. You might still need a cloth or sponge to get up scuff marks.
•Clean grease and oil stains. Pour some on the spot and scrub it with a wet brush.
•Clean walls and furniture. Any painted surface can be cleaned with some baking soda on a damp cloth or sponge. Rub lightly and dry with a clean cloth.
•Clean your car. A half cup mixed with a half gallon of warm water is the perfect solution for cleaning tires, windows, floor mats and vinyl seats.
•Keep your refrigerator smelling good. This is the most common usage. Just place an open box in the door. Bad smells are neutralized.


•Deodorize sinks and trash cans. For the sink, pour half a cup down the drain while running warm water. For the trash, sprinkle some on the bottom of your trash can and in your trash occasionally.
•Deodorize carpet. Most of those powder carpet deodorizers you see in the store are a rip-off. Just sprinkle some baking soda and let it sit overnight before sweeping/vacuuming it up.
•Deodorize the litter box. If you have a cat, you understand what a nuisance the smell of the litter box is. Sprinkle baking soda in the box before and after you add the litter.
•Keep clothes and shoes smelling fresh. Keep an open box with your clothes and sprinkle some into your shoes when you’re not wearing them.
•Deodorize yourself. A little bit patted onto your underarms can go a long way toward cutting down on body odor.
•Brush your teeth, freshen your breath. Toothpaste can be made with baking soda and a 3 percent hydrogen peroxide solution. For fresh breath, put a teaspoon in some water, swish it in your mouth and spit it out.
•Make soap. The formula is three parts baking soda to one part water. Rub it on your face and body, then rinse off.
•Use it as an antacid. It’s great for indigestion, heartburn and sour stomach. Add half a teaspoon to half a glass of water and drink it. Make sure it is completely dissolved before swallowing.
•Rinse your hair. Add a little bit of baking soda to your shampoo then wash and rinse as usual. This helps remove residue from shampoo and styling products so your hair is cleaner.
•Relieve itchy skin and insect bites. Mix water and baking soda into a paste and apply to the affected area.
•Put out fires. If you don’t already have a fire extinguisher, then you should keep an open box of baking soda in every room. It works for normal fires, electrical fires and grease fires. Smother the base of the flame.

Hello Kitty
05-11-2015, 01:32
Cancer is a Fungus. Cancer is Not a Cell It's a Fungus (Candida)


Candida produce Carbon Dioxide (CO2) which it poison your blood, and this will most definitely kill you.

Why Does Blood Become More Acidic When Carbon Dioxide Increases?
Because carbon dioxide is a weak acid, the more carbon dioxide in the blood, the more acidic the blood becomes.

Carbon dioxide has the chemical formula CO2. This means that for every one molecule of carbon, there are two molecules of oxygen. When dissolved in water, carbon dioxide forms carbonic acid, H2CO3. Carbon acid can lose two hydrogen atoms, or protons. The loss of protons in a solution is what makes that solution acidic, while the bicarbonate part of the system can neutralize hydrogen ions, which decreases the pH of the blood.

Because baking soda breaks down into sodium ions in the body -- an electrolyte that can have powerful effects -- taking too much baking soda can disrupt the activity of your muscles, heart and brain. Safe dosage of baking soda, mixing 1/2 teaspoon of baking soda into 1/2 glass of water is a safe dose for the relief of heartburn, and acidity.
Baking soda is essentially an alkaline substance, which means it can be used to treat acidity.

Maintenance of Blood pH – The normal pH of the human body is slightly basic, constricted within the narrow range of 7.35 to 7.45. It is crucial for the body pH to stay within this range. Otherwise, an excess of acid in your blood can cause widespread damage ranging from bones to heart problems and even infections. Drinking baking soda helps remove the excess acid in your blood and keep it in the normal range. Thus, drinking baking soda and water helps prevent osteoporosis, osteomalacia, arthritis, and atherosclerosis and even inhibits the growth and spread of disease causing bacteria, viruses and parasites.

•Antiseptic effect – If you have a habit of drinking baking soda, you are inadvertently doing your immune system a huge favor! Baking soda has mild antiseptic properties and kills pathogens and molds that cause infections. So every time you drink baking soda and water, you’re thwarting the common and very annoying throat infection. You can also apply baking soda to your toothbrush or even gargle with baking soda water solely for the purpose of a mouthwash. If you get burnt or scalded, you should immediately apply baking soda. Not only does it prevent your skin from blistering, it also prevents germs from invading the damaged skin.


SODIUM CARBONATE is an antacid.

Sodium carbonate (baking soda) is more alkaline than sodium bicarbonate (baking powder), that's why we use something more alkaline to absorb acidic solution like CO2 from the blood stream.

Not only can it be used to treat various diseases, a baking soda drink also help in maintaining optimum pH levels in your body.

It is commonly used to increase the pH and total alkalinity of the water for pools and spas. Sodium bicarbonate can be added as a simple solution for restoring the pH balance of water that has a high level of chlorine.

Baking soda is used as an alkaline therapy against cancer. It is known that cancer creates and favors an acid environment and because of this, using baking soda as an alkaline therapeutic agent.

Sodium carbonate is an antidote to this acidity.
Therefore baking soda with water absorbs carbon dioxide from your blood stream. Here is the formula:

2 NaHCO3 = Na2CO3 + CO2 + H2O

https://www.youtube.com/watch?v=U_cK16EAQ7M

https://www.youtube.com/watch?v=VyXSiKkhz4k

https://www.youtube.com/watch?v=hq-pkSH2YaQ

http://www.thriftysue.com/wp-content/uploads/2013/06/baking-soda.jpg

Hello Kitty
10-11-2015, 14:27
Hithra dhe dobite e saj.

http://www.lajmeinstant.net/wp-content/uploads/2015/11/leng-hithre.jpg

Hithra ėshtė njohur edhe si “urtia dionica” nė latinisht dhe ka njė trashėgimi tė pasur bimore. Hithra ka qėnė pėrdorur si njė diuretik qė nė kohėt mesjetare nė Europė. Njė filxhan ēaj hithre/ ujė hithre pėrmban vitamina A, B, K, riboflavin, nicalin, folate, karbohidrate (71.33%), yndyrė (2.36%) dhe proteina (25.8%). Ai ėshtė gjithashtu i pasur me minerale si kalcium, hekur, kalium, fosfor, mangan, zink, bakėr dhe magnez. Ju mund ta pėrgatisni lėngun e hithrės duke valuar disa gjethe hithre nė ujė, mund t’i shtoni 1 lugė mjaltė ėr ta ėmbėlsuar.Ja disa nga vetitė ushqyese dhe medicinale tė hithrės:
Parandalon formimin e gurėve nė veshka dhe problemet e traktit urinar: lėngu i hithrės ėshtė njė diuretik natyror qė lejon rrjedhjen e duhur tė lėngjeve nga veshka dhe fshikėza duke parandaluar kėshtu formimin e gurėve nė veshka. Ai mund tė trajtojė infeksionet e traktit urinar.
Lehtėson dhimbjet e gjymtyrėve dhe muskujve: hithra ka qėnė pėrdorur qė nė kohėt e lashta pėr trajtimin e artritit. Ai ka veti anti-inflamatore dhe redukton dhimbjet e muskujve gjithashtu.
Kuron ekzemėn dhe sėmundjet e tjera tė lėkurės: pėr shkak tė vetive anti-bakteriale qė ka, lėngu i hithrės ndihmon nė eliminimin e toksinave nga trupi dhe kuron sėmundjet dhe irritimet e lėkurės.
Parandalon dhe shėron alergjitė: lėngu i hithrės mund tė lehtėsojė alergjitė qė ndodhin pėr shkak tė ndryshimeve sezonale si kruarjet, rinititin dhe teshtimėn.
Ėshtė tonik i mirė pėr femrat: lėngu i hithrės ėshtė i pasur me hekur dhe ndihmon nė luftimin e anemisė. Gratė shtatzėna duhet ta pėrdorin lėngun e hithrės pėr tė parandaluar gjakderdhjet dhe pėr ta bėrė fetusin mė tė fortė. Ajo stimulon prodhimin e qumėshtit nė gji gjithashtu. Femrat qė vuajnė nga dhimbjet e ciklit duhet tė pėrdorin lėng hithre pėr tė lehtėsuar kėto dhimbjet.
Ėshtė i mirė pėr tretje: pini lėng hithre nė mėnyrė qė tė parandaloni dispepsinė, tė vjellat, kolitin, parazitėt dhe sėmundjet e trakit tretės.
Ul nivelin e kolesterolit nė gjak: hithra pėrmban beta sitosterol, ky pėrbėrės ndihmon nė thithjen e kolesterolit tė keq dhe siguron njė zemėr tė shėndetshme.
Ruan strukturėn e duhur tė qelizave: hithra ėshtė e pasur me flavonoide si kuercetinė, i cili ėshtė antioksiddant i shkėlqyer. Lėngu i hithrės ndihmon nė mbrojtjen e ADN-sė.
Parandalon diabetin dhe presionin e lartė tė gjakut: lėngu i hithrės do tė ulė nivelet e sheqerit dhe glicemisė nė gjak. Ai ka veti diuretike tė cilat ndihmojnė nė mbajtjen e presionit tė gjakut nė nivelet e duhura.
Redukton gjakderdhjen e brendshme: pakėson gjakderdhjen nga mitra, hunda apo edhe nė zorrė. Lėngu i hidhrės ka veti tė shkėlqyera medicinale.
Perfekt pėr higjenėn orale: pėrdoreni lėngun e hithrės nė formė gargare nė mėnyrė qė tė pastroni gojėn nga bakteret e dėmshme qė ēojnė nė prishjen e dhėmbėve dhe erė tė keqe tė gojės.
KUJDES! Personat qė kanė probleme me stomakun, gratė shtatzėna dhe fėmijėt duhet tė konsultohen me mjekun pėrpara se ta pėrdorin lėngun e hithrės si njė bimė medicinale, jo tė gjithė trupat reagojnė nė mėnyrė tė njėjtė.

Hello Kitty
27-11-2015, 18:25
https://scontent-yyz1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11147032_10153616337403490_6670792786816187985_n.j pg?oh=5fc394ab6d9c54008a0db4d3bc6b6b2c&oe=56F7C3A6

Hello Kitty
28-11-2015, 02:36
3 Secrets of Teeth Whitening

1.Baking soda and lemon

This works great as a natural teeth whitener. Many people confirm to the fact that it does make their teeth look whiter.

You will need the following:

-Several teaspoons of baking soda
-Enough lemon juice or water to form a paste
-A toothbrush

Directions:
1.Mix several teaspoons of baking soda with enough fresh lemon juice (or water) to make a paste.
2.Wipe your teeth and any extra saliva off of them with a paper towel.
3.Put a good amount of paste onto your toothbrush and apply. Leave the paste on for 1 minute, then rinse, so as to avoid the acid effecting enamel.
4.If you are using just water you can leave it on for up to 3 minutes.

Lemon has ananti-bacterial and antioxidant property and works great as a total mouth and gum cleaner and keeps the mouth free of germs.

2.Apple Cider Vinegar

It makes sense that apple cider vinegar would eventually remove stubborn stains on the teeth, especially from coffee and nicotine. It has been proven that it does work but you have to be consistent and it takes a least a month of continuous usage to see results. Some say that using ACV looks like you just got your teeth professionally cleansed.

Be careful, as with all acids, it can remove the enamel on your teeth as well. After brushing with ACV, you will need to brush again with regular toothpaste, preferably a non-fluoride paste, or rinse your mouth out really well.

3.Strawberries, Salt, and Baking Soda Scrub

Strawberries are high in Vitamin C, which can help break-down plaque that is causing your teeth to look yellow. It also has an enzyme called malic acid, which may help to remove surface stains.

You will need the following:

-1-3 large strawberries
-A pinch of seat salt
-1/2 teaspoon of baking soda (optional)

Directions
1.Mash the berries into a pulp, and add a pinch of sea salt and ½ teaspoon of baking soda, if you’re using it.
2.Wipe any extra saliva off your teeth with a paper towel, and then apply a generous portion of the mixture to a toothbrush and apply.
3.Let the mixture sit for 5 minutes, then rinse. Do this nightly.

You may notice an immediate difference with the first application, you may not. But if you’ll do it consistently for a few days to a week, I think you’ll be surprised by how much of a difference it makes.

Hello Kitty
28-11-2015, 02:48
Oil pulling.

Oil pulling is an age-old cure that utilizes regular substances to clean and detoxify teeth and gums. It brightens teeth naturally and demonstrates that it is beneficial in improving gums and removing dangerous bacteria.

Oil pulling includes swishing oil around the mouth and has been utilized for many years as an Indian folk remedy.
You put a tablespoon of oil in your mouth, then gargle it around for 15-20 minutes, in order to oil pull. The main advantage of doing this is that it decreases the amount of dangerous microscopic organisms in the mouth. There are thousands of distinctive sorts of microscopic organisms in the mouth.

Streptococcus Mutans is one of the bacteria that is noticeable in the mouth and it has been studied for its part in tooth decay and gum ailment. It was shown that oil pulling diminishes the quantity of Streptococcus Mutans bacteria in the mouth, particularly when done with coconut oil.

The bacteria in the mouth make a “biofilm” on the teeth – a slight layer that they use to stick to the surface. This is the thing that we know as “plaque.”

Having some plaque on your teeth is typical, however in the event that it gets out it can bring about a wide range of issues, including awful breath, yellow teeth, gum inflammation, gingivitis and cavities.
The way oil pulling works is very simple. When you swish the oil around your mouth, the microscopic organisms “get stuck” in it and dissolve in the liquid oil.

Fundamentally, by doing this you remove a lot of the bacteria and plaque in your mouth.

What type of oil?
Many cultures utilize sesame or sunflower oil for oil pulling however you may utilize coconut oil for a few reasons.

Coconut oil is compelling in attacking Streptococcus Mutans microbes which causes cavities. It is rich in medium chain triglycerides and high in lauric acid.

The benefits of oil pulling

1. Reduces dangerous bacteria in the mouth
In one study from 2008 with 20 young men, oil pulling (utilizing sesame oil) brought on a reduction in the number of Streptococcus Mutans in the plaque for less than two weeks.
It was not as compelling as a Chlorhexidine mouthwash, but rather less expensive and much less nasty.

2. Reduces plaque and gingivitis
The inflammation on the gums is the reason for gingivitis, and it happening when the immune system begins to attack the bacteria in the plaque. According to one study both the oil pulling and chlorhexidine mouthwash were effective against gingivitis.
3. Reduces bad breath
It is also known as halitosis and it is caused by the smell of chemicals and gases produced by bacteria in the mouth. As per a third study of 20 adolescents, the oil pulling therapy decreased all markers for bad breath and it was as effective as chlorhexidine mouthwash.

How to use coconut oil for oil pulling◾You should put one-two teaspoons of coconut oil in the mouth.
◾Swish the oil around your mouth for about 15-20 minutes. According to Dr. Bruce Fife, the timing is essential. This timing is enough to break thorough plaque and bacteria. The oil will become thicker and milky because it is mixed with salvia during this time, and it can be creamy-white when spit out.
◾You have to spit oil into the trash can, not in the sink, because it can clog.
◾Rinse your mouth with warm water and brush your teeth.
◾You should not swish forcefully, and if you feel pain you should relax a bit.What to expect

If you are doing this for ten days, you will definitely notice that your breath is fresher and your teeth will look cleaner.
Oil pulling is very effective at diminishing the dangerous bacteria in your mouth and it is improving oral and dental health.


Procesi eshte shume i thjeshte dhe me rezultate te shkelqyera.

Ne vend te vaj kokonati perdorni vaj ulliri te pa-rafineruar dhe do shikoni rezultate ne 2-3 dite.

Hello Kitty
04-01-2016, 21:19
How To Clean Your Oven.

Here’s what you need:

-Water
-Spray bottle
-Baking soda
-A rag
-Vinegar
-A small bowl

And here’s what you do:


First, remove the oven racks.
Mix a couple of spoonfuls of baking soda with some water in the bowl. Create a paste that will be easily spread on oven surfaces.
Spread the paste on the inside of the oven (baking soda will turn brown). Let it sit overnight (at least 12 hours).
The next day, take a wet rag and wipe out as much of the baking soda paste as you can.
Put some vinegar in a spray bottle and spritz on surfaces where you still see baking soda residue. Then wipe with a wet rag.
Put the racks back in the oven and turn the oven onto a very low temperature for 15-20 minutes to let dry.
To clean the oven window:

Make another paste out of baking soda and water.
Apply the paste directly to the window and let it sit for 30 minutes.
Use a clean rag to wipe the window clean.

Akrepi
04-01-2016, 21:51
Po do tė lexojmė ndonjė gjė shkruaji shqip Kitty.

Marya
04-01-2016, 21:55
amani mi cupka , ju lutem ma perktheni pak se kam i prezantim dhe me google translation skuptoj gje te madhe:)

Discussion
In both the main analysis and the validation study, patients with early-onset type 2 diabetes had a higher risk of non- fatal cardiovascular disease at all age groups compared
with patients with late-onset type 2 diabetes. The higher risk among patients with early-onset type 2 diabetes is mostly explained by prolonged duration of diabetes.
Studies have reported a consistent increase in prevalence of early-onset type 2 diabetes worldwide—eg, in the UK,16 Finland,17 and Japan.18 In mainland China, prevalence of early-onset diabetes (younger than age 40 years) in the general population increased from 1·01% in 1997 to 5·7% in 2010.10,19,20 In our study, early-onset type 2 diabetes accounted for 7·6% of patients recruited from primary care centres, 10·5% of patients recruited from secondary care centres, and 12·7% of patients recruited from tertiary care centres.
Patients with early-onset type 2 diabetes have been suggested to have increased risk of cardiovascular complications compared with those with late-onset diabetes, and more rapid development and progression of complications.3–8,21,22 A large study4 in a predominantly white population reported that adults with type 2 diabetes who were diagnosed younger than age 45 years had a 14 times increased risk of developing myocardial infarction compared with patients diagnosed at age 45 years or above. Data from the Hong Kong Diabetes Registry11 also showed that early-onset type 2 diabetes was associated with a substantially higher risk of cardiovascular-renal complications compared with late-onset type 2 diabetes at all ages. These studies are in agreement with our data showing that Chinese people in mainland China with early-onset type 2 diabetes have sharply increased risk of non-fatal cardiovascular disease.
Several epidemiological studies have investigated whether the increased risk of complications associated with early-onset type 2 diabetes is attributable to prolonged exposure to diabetes and subsequent worsened metabolic profiles.22,23 In the Hong Kong study, increased risk of cardiovascular and renal complications associated with early-onset type 2 diabetes was ascribed to a prolonged duration of diabetes.11 Similarly, microvascular complications in Chinese people with early-onset type 2 diabetes who were treated in accredited 3A hospitals were almost completely attributable to prolonged duration of diabetes and subsequent metabolic disorders.12 Con- sistently, patients with early-onset type 2 diabetes had worse metabolic profiles compared with patients with late-onset type 2 diabetes. Prolonged type 2 diabetes might lead to reduced β-cell function and increased HbA1c concentrations, which might then increase systolic blood pressure and LDL-C concentrations owing to increased oxidative stress and activation of the renin-angiotensin system.24,25 Prolonged duration of diabetes and worsened metabolic profile could explain most, although not all, increased risk of cardiovascular disease observed in this study. Data from the large JADE registry26 showed that triglyceride concentrations were higher in patients with early-onset type 2 diabetes than in those with late-onset type 2 diabetes at baseline. In our study, triglyceride concentrations were also significantly lower in patient

Marya
04-01-2016, 21:56
with early-onset type 2 diabetes than in those with late- onset type 2 diabetes at similar ages (except for those aged younger than 45 years), although triglyceride con- centrations were similar at baseline. Low triglyceride con- centrations might result from decreased β-cell function, and decreased β-cell function owing to prolonged duration of diabetes and subsequent metabolic disorder might account for increased risk of cardiovascular disease. This idea is supported by several observations: triglyceride concentrations are positively associated with plasma insulin concentrations;27 insulin has a selective effect on increasing synthesis of free fatty acids;28 and patients with early-onset diabetes have higher HbA1c concentrations compared with those with late-onset type 2 diabetes at similar ages. The observed association between early-onset type 2 diabetes and risk of cardiovascular disease was mainly driven by patients with BMI less than 24 kg/m2, to a lesser extent, patients with BMI 24 kg/m2 and above, and by patients with longer duration of diabetes (eg, 10 years or more). These observations are consistent with the finding that β-cell mass in obese people without diabetes is increased by about 50% compared with people with normal bodyweight.29 Thus, these findings support the idea that decreased β-cell function might play a key part in the increased risk of cardiovascular disease in patients with early-onset type 2 diabetes, highlighting the importance of maintaining β-cell function in management of early-onset type 2 diabetes. Interestingly, the risk of cardiovascular disease associated with early-onset type 2 diabetes was higher in women than in men. Further research is needed to investigate whether the decline in β-cell function after lengthy exposure to type 2 diabetes is more severe in women than in men.
Our findings have important implications for shaping public health policy regarding prevention of diabetes in China, where its prevalence has escalated during the past three decades, and increasing numbers of people are diagnosed at a young age.10 Results of several major studies9,30,31 showed that type 2 diabetes is preventable with lifestyle modification interventions. We showed that risk of cardiovascular disease rapidly increased in the early-onset type 2 diabetes cohort as early as at age 40 years—10 years earlier than the late-onset cohort. Our study suggests that priority should be given to prevention of diabetes among young patients.
Our findings also have important clinical implications. Results of the United Kingdom Prospective Study32 showed that intensive management of newly diagnosed type 2 diabetes reduced long-term cardiovascular disease. Results of another major study33 showed that integrated interventions aiming to normalise glycaemia, blood pressure, and lipids reduced diabetes complications, including cardiovascular disease and death. Thus, our findings suggest that more medical resources should be allocated to management of patients at high risk of non-fatal cardiovascular disease.
The strength of our study was its large sample size, with patients recruited from almost all provinces of China, meaning that it was, to some extent, representative of patients with type 2 diabetes throughout China. Our study also has several limitations. First, our study might over-represent tertiary care hospital patients and under- sample primary care hospital patients. Second, coronary heart disease, stroke, and cardiovascular disease cases in our study were ascertained by reviewing medical records. Some medical records were not available and therefore some cardiovascular disease cases might have been missed. Third, although our study covered the different levels of hospitals in China, some economically disadvantaged patients or patients with mild type 2 diabetes might not have sought medical treatment and thus might have been missed. As a result, the true prevalence of macrovascular complications might be underestimated. Fourth, the inclusion and exclusion criteria only recruited patients on hypoglycaemic drug treatments in the CNHSS. Although this procedure minimised misclassification of non-type 2 diabetes as type 2 diabetes, patients on diet management only were missed. Data for lifestyle measures such as smoking status, alcohol consumption, dietary intake, and exercise were also not collected. The study design also has limitations; eg, this was a cross-sectional study, so competing risk of death could not be considered. Since duration of diabetes was associated with death,34 especially from cardiovascular disease, more deaths were expected in patients with early-onset type 2 diabetes than in those with late-onset type 2 diabetes at the same ages. Therefore the prevalence of non-fatal cardiovascular disease in early-onset versus late-onset type 2 diabetes might be underestimated. We also did not systematically screen for underlying autoimmune diabetes and secondary diabetes, which might have accounted for some cases of type 2 diabetes in our study.35 Data for peripheral vascular disease were not collected in the CNHSS cohort, nor was use of antihypertensive drugs and lipid-lowering drugs recorded. However, in the validation study, adjustments for these confounding factors and inclusion of peripheral vascular disease in non-fatal cardiovascular disease resulted in only marginal changes in the effect sizes seen between early- onset versus late-onset type 2 diabetes. Therefore, non- inclusion of these factors in the main analysis might not have had major effects on effect sizes. Finally, the 3B study invited hospitals only in selected areas of China and might be less representative than the CNHSS.
In summary, early-onset type 2 diabetes increased the risk of non-fatal cardiovascular disease in Chinese patients, mostly due to prolonged exposure to type 2 diabetes. Because of the preventable nature of type 2 diabetes, and because intensive management can reduce risk of cardiovascular disease in these patients, priority should be given to prevention of diabetes in young people, and intensive management of patients

Hello Kitty
04-01-2016, 22:25
Po do tė lexojmė ndonjė gjė shkruaji shqip Kitty.

-boh- Hera e pare qe gjej nje artikull edhe shqip edhe anglisht. U perpoqa me mish e me shpirt te beja copy ne shqip kete artikullin me siper dhe nuk me lejonte. Perdora shume menyra dhe s'ja dola dot mbane. Edhe pse artikullin shqiptaret e kane bere vete copy, nuk j'ua lejojne te tjereve. -mos- Pse kot jemi shqipo neve?
Anyway, per ta perkthyer e di vete qe duhet shume kohe.

Hello Kitty
04-01-2016, 22:34
@ Marya, po qe se te pret koha (1 jave te pakten), me gjithe qejf do te mundja te beja une, por jam shume e stresuar keto dite dhe nuk kam kohe fareeee. Mbase te ndihmon ndonje tjeter. Sorry, por vertete nuk kam kohe!

Hello Kitty
09-02-2016, 17:31
When one of our biggest organs – our skin, begins to give symptoms, this can be an indicator that something is wrong. And what is that, we can see from our face.

According to Chinese medicine every part of our face represents certain organs of our body, and when imbalance occurs it is shown on our face. The signs are pimples, rash and change of skin color.

http://www.explorehealthyfood.com/wp-content/uploads/2015/02/dxf45678.jpg

Forehead: bladder and small intestine

Cause:

Too much fats and processed food causes slow digestion, as well as too much alcohol, sugar and staying up late, stress.

Cure:

Raw food, lots of water, alcohol abstinence and good sleep.

Between the eyebrows: liver

Cause:

Your stomach is working too much and doesn’t get the rest it needs. You eat a lot of meat and you might be allergic to some ingredients.

Cure:

Healthy and fresh food is recommended, fresh air, exercises like yoga, fast walk and meditation.

Eyebrow arch: kidneys

Cause:

Too much smoking, alcohol, bad circulation, weak heart

Cure:

A lot of clean water, cut down on caffeine, sweetened drinks and alcohol. Check if you have dehydrated.

Nose: heart

Cause:

Closed rooms, polluted air, gasses, swollen stomach, bad circulation. High blood pressure can also cause many problems in this area of the face.

Cure:

Check your blood pressure, follow the cholesterol level. Organic green tea can help you get rid the toxins. Exercising is mandatory.

Upper part of the cheeks: lungs

Cause:

Asthma, pollution, smoking…..There is also a chance of dark circles round your eyes

Cure:

Keep away from polluted air and smoke. If you smoke, stop smoking. Start with physical activities.

Cheeks: lungs and kidneys

Cause:

Smoking, stress and bad food as well as lots of sugar

Cure:

Eliminate bad food and start using quality cosmetic products.

Mouth and chin: stomach

Cause:

Food that contains lots of fat, sugar and stimulants like caffeine and alcohol. This part is most affected after using season food. Staying up until late as well as stress can cause imbalance.

Cure:

Start a diet that can help you establish balance. Eat a lot of fruit. If the problems continue visit a doctor.

Jaw and neck: hormones

Cause:

Too much salty food, spices and not enough water. Sometimes too much caffeine.

Cure:

Cut down on salt, spices and caffeine. But, drink more water.

Hello Kitty
25-03-2016, 19:28
Ja po sjell nje artikull ne shqip per majdanozin, por prapeseprape nuk ehste i plote. Keshtu qe do ta sjell ne anglisht dobite, qe sjell si caji, po ashtu edhe vaji i majdanozit.

https://www.organicfacts.net/wp-content/uploads/coriander1.jpg

Shumė ēaje pėr humbjen e peshės pėrmbajnė majdanoz. Pėr kėtė shkak, besohet se ai i shkrin kilet e tepėrta, por nė fakt, ai bėn qė nga organizmi tė dalė sasia e tepėrt e ujit.

Dobitė e tjera tė ēajit tė majdanozit

Ėshtė i pasur me vitamina A, C, E dhe me minerale
Zvogėlon kolesterolin e keq
Pėrdoret pėr uljen e shtypjes sė gjakut
Zbutė dhembjet menstruale
Ėshtė i pasur me hekur, prandaj preferohet te anemia.

Pėrgatitja e ēajit nga majdanozi

Nė njė enė qitni gjysmė litri ujė dhe vlojeni atė
Pasi qė tė vlojė uji, qitni 2 lugė tė majdanozit tė freskėt, duke e lėnė qė tė zihet pėr 3 deri 5 minuta
Kullojeni ēajin dhe lėreni qė tė ftohet
Ēaji mund tė pihet i nxehtė, apo edhe i ftohtė. Mos e pini nė mbrėmje, meqė do t’ju shkojė nata duke urinuar.

Hello Kitty
25-03-2016, 19:37
Health Benefits of Coriander Essential Oil.

https://www.organicfacts.net/wp-content/uploads/2013/05/Coriander11.jpg

The health benefits of Coriander Essential Oil can be attributed to its properties as an analgesic, aphrodisiac, antispasmodic, carminative, depurative, deodorant, digestive, fungicidal, lipolytic, stimulant and stomach substance.

Coriander essential oil is extracted from the seeds of coriander with the help of steam distillation. The scientific name of Coriander is Coriandrum Sativum. Coriander essential oil consists of compounds like Borneol, Cineole, Cymene, Dipentene, Linalool, Phellandrene, Pinene, Terpineol and Terpinolene, and these are the causes behind its medicinal properties.

Coriander is famous worldwide as a spice, and we are aware of some its medicinal properties as well, such as its digestive and stomachic properties. But seldom do we care to know about its other health benefits, those mainly enjoyed when its essential oil is used.

You never know when you might need some new information about an essential oil, or when its health benefits will come in handy. Let’s take a look at some of these important health benefits now.

Health Benefits of Coriander Essential Oil

Aphrodisiac: Coriander oil can make your married life heavenly. It arouses and increases the libido, as well as cures temporary impotency, frigidity of both males and females, erectile dysfunctions, and general loss of interest in sex. It stimulates certain hormones that activate the sleeping Cupid in you and puts you in a frisky or naughty mood that is ready for some bedroom fun!

Lipolytic: People who are fed up of trying all possible methods to lose weight need to pay attention to this property of coriander oil. It promotes lipolysis, which means hydrolysis of lipids, which in turn means hydrolysis or breaking down of fats and cholesterol. The faster the lipolysis, the faster you get slim and lose weight. The best part of it is that you don’t need to get liposuction, which has terrible adverse effects on overall health, and costs a fortune.

Coriander Antispasmodic: Tired of endless coughing? Are you unable to put your best effort into sports due to frequent cramping? Then it is high time for you to try coriander oil. It will relieve you of spasmodic cramps, both of the limbs and intestines as well as coughs. It will also prove beneficial in cases of spasmodic cholera. Finally, it also relieves nervous cramps, convulsions, and generally relaxes your body and mind.

Carminative: Coriander oil literally gives the gases built up in your body a healthy outlet. Only those who suffer from gas will know how it feels when you are finally relieved of it. You might be surprised to know that each year; many people die of gas, since it becomes particularly dangerous when it rises upwards, rather than downwards. It can cause severe pain in the intestines, stomach, chest and even in the muscles. It is a good idea to have a small tea spoon full of coriander oil and eliminate excess gas in your system. It won’t let additional gases form either.

Purative: Coriander Oil cleans the blood of toxins and thus acts as a detoxifier or blood purifier. It helps to remove regular toxins like uric acid, heavy metals and certain compounds and hormones produced by the body itself, as well as other foreign toxins which get into the blood accidentally.

Analgesic: Components like Terpineol and Terpinolene make coriander oil an analgesic, which means any agent that reduces pain. This oil has been found to be effective for curing toothaches, headaches and other pain of the joints and muscles, as well as those resulting from injuries or collisions. It reduces pain by desensitizing the affected area.

Deodorant: Like coriander, coriander oil is a good deodorant. It reduces bad breath and eliminates mouth and body odor when used either internally or externally. When consumed or ingested, the typical aroma of coriander oil mixes with sweat and fights body odor as well as oral odor coming up from your stomach, filling your mouth. This also helps to inhibit bacterial growth in your mouth and around your sweat glands, thereby fighting odor. It can be mixed in water, then externally applied or used as a mouthwash to get all of these benefits.

Stimulant: It stimulates and warms up the organ systems and various functions going on inside the body. It stimulates hormone and enzymes secretions, digestion, excretion, brain functions and nervous system activity. It also fights depression and boosts your spirits.

Stomach: It ensures good health of the stomach by regulating all stomach functions and toning up the stomach.

Digestive: Coriander oil has very good digestive properties. It gives prompt relief of indigestion and flatulence and its aroma also acts as an appetizer.

Fungicidal: It inhibits the growth of fungus and helps to cure fungal infections. This property helps cure a number of skin diseases, most of which are caused due to fungal infections. It also helps to cure dysentery, which is often caused by fungal growth.

Other Benefits

Coriander oil improves appetite, regulates endocrinal secretions, cures nausea and eliminates vomiting as a symptom of many conditions.

A Few Words of Caution

There is nothing serious in terms of health risks, but if taken in excess, coriander oil can make you lose control over your senses for a while, as if you are spell bound. It is a powerful agent that impacts the body, but it can also impact the mind and cause you to lose the ability to think clearly or make decisions, so be careful!

Blending: The other essential oils with which Coriander Oil can be blended with are Bergamot, Cinnamon, Grapefruit, Ginger, Neroli, Lemon, Lime, Orange and other Citrus fruits oils.

Hello Kitty
25-03-2016, 19:40
Arben, ky caji i majdanozit te ben shume mire ty. Ngaqe po lexoja per stomak acid, me doli ky artikull perpara.

Leaf
25-03-2016, 19:59
Arben, ky caji i majdanozit te ben shume mire ty. Ngaqe po lexoja per stomak acid, me doli ky artikull perpara.

po coriander s'eshte majdanoz moj zemer, duhet me e gjet si i thone shqip .
ngjan si majdanoz italian gjethja po s'eshte. Perdoret ne kuzhinen meksikane dhe aziatike the most. Eshte nje erze qe njerezit o e duan shume ose e urrejne aromen.

*ARiel*
25-03-2016, 20:39
Urime per temen Kitty :) Me pelqen mjekesia qe bazohet ne trajtime natyrale bimore. Kam nje liber te vjeter ne shtepi qe ka nje numer te madh bimesh te cilat mund te perdoren per trajtimin e semundjeve te ndryshme, tregon edhe sesi mund te perdoren, dozat qe perdoren. Kur te kem mundesi do te sjell ndonjehere shkrime te kesaj natyre :)

Hello Kitty
26-03-2016, 02:16
po coriander s'eshte majdanoz moj zemer, duhet me e gjet si i thone shqip .
ngjan si majdanoz italian gjethja po s'eshte. Perdoret ne kuzhinen meksikane dhe aziatike the most. Eshte nje erze qe njerezit o e duan shume ose e urrejne aromen.

E di, se e kam provuar vete ne sandwich nga nje dyqan Thai. Ne supermarket ka nje ere si kabuzhel qe leshojne ere mbas shiut, prandaj nuk pelqehet. Kur e bleva ne sandwich me pelqeu aq shume sa vetem ato blija per djalin ne shkolle dhe haja dhe vete. Ne nje familje futen though me majdanozin, por kjo ka e shume efekte kuruese. Psh nqs do te detoksifikohesh qofte nga toxins, qofte mercury dhe all heavy metals perdoret coriander jo majdanoz.

Kur e perdora une per 15 dite rrjesht kete juice me dolen pllucka me uje te zi ne fytyre, aq i forte eshte. Kur i shtrydhje plluckat vinte era metallic. Majdanozi eshte gjeja e pare qe mund te gjendet ne Europe. Une vete nuk e kam pare ne Greqi per sa kohe qe kam qene. Vetem ketu ne Kanada.

*Ta rekomandoj edhe ty ta besh kete detoxification me coriander juice. Hidhi pak banane qe t'i iki era dhe te mbuloje shijen, ose hidhi blueberries. Eshte good for everything, like candida albican, excess sodium, especially for heavy metals (mercury).

Leaf
26-03-2016, 02:32
E di, se e kam provuar vete ne sandwich nga nje dyqan Thai. Ne supermarket ka nje ere si kabuzhel qe leshojne ere mbas shiut, prandaj nuk pelqehet. Kur e bleva ne sandwich me pelqeu aq shume sa vetem ato blija per djalin ne shkolle dhe haja dhe vete. Ne nje familje futen though me majdanozin, por kjo ka e shume efekte kuruese. Psh nqs do te detoksifikohesh qofte nga toxins, qofte mercury dhe all heavy metals perdoret coriander jo majdanoz.

Kur e perdora une per 15 dite rrjesht kete juice me dolen pllucka me uje te zi ne fytyre, aq i forte eshte. Kur i shtrydhje plluckat vinte era metallic. Majdanozi eshte gjeja e pare qe mund te gjendet ne Europe. Une vete nuk e kam pare ne Greqi per sa kohe qe kam qene. Vetem ketu ne Kanada.

*Ta rekomandoj edhe ty ta besh kete detoxification me coriander juice. Hidhi pak banane qe t'i iki era dhe te mbuloje shijen, ose hidhi blueberries. Eshte good for everything, like candida albican, excess sodium, especially for heavy metals (mercury).


Une e perdor goxha ne kuzhine. Sidomos ne pjata qe anojne ne shije vendesh te nxehta.

Por do ta provij ne juice sic me the . Une bej pothuaj perdite lengun me avocado , spinaq , banane dhe qumesht bajamesh ose arre kokosi. Edhe majdanoz i hedhe po tani qe me the per kete , do ta shtoj patjeter.

Thx Kittush!

Hello Kitty
26-03-2016, 04:13
Une e perdor goxha ne kuzhine. Sidomos ne pjata qe anojne ne shije vendesh te nxehta.

Por do ta provij ne juice sic me the . Une bej pothuaj perdite lengun me avocado , spinaq , banane dhe qumesht bajamesh ose arre kokosi. Edhe majdanoz i hedhe po tani qe me the per kete , do ta shtoj patjeter.

Thx Kittush!

Anytime my niece!

Avokadon perdore ne sallate, lyej fytyren, bej cfaredo lloj gjeje, vetem me cilantron mos e perziej.

Cilantros hidhi vetem gjysem banane, sa per t'i hequr eren, ose lere pa hic fare, lere shqeto nqs e pine ashtu. Cilantro sec ka nje perberes qe sherben si conduct, ose si magnet qe thith metalet ne trup. Ka veti te tjera, por ky ehste roli kryesor i cilantro juice - magnet per heavy metals ne trup.

Prishtinasi
27-03-2016, 19:53
Farat e kungullit (Kürbiskerne)
Jane shume te randesishme per shendetin.

Ma poshte jane dhane ne gram,miligram ose ne mikrogram
pjese perbamse (vitamina,minerale etj.) ne cdo 100 g fara.Vitamin A Retinol 0,00 mg
Vitamin D 0,00 µg
Vitamin E Aktiv. 4,00 mg
Folsäure 50,00 µg
Vitamin B1 0,59 mg
Vitamin B2 0,04 mg
Vitamin B6 0,09 mg
Vitamin C 0,20 mg
a-Tocopherol 4,00 mg
Vitamin K 0,00 µg
Nicotinamid µg
Pantothensäure 0,60 mg
Biotin 1 0,00 µg
Vitamin B12 0,00 µg
Retinoläquivalent 38,00 µg
ß-Carotin 228,00 µg
Niacinäquivalent 10637,00 µg
freies Folsäureäquivalent µg
freie Folsäure µg
Natrium 28,00 mg
Kalium 570,00 mg
Magnesium 285,00 mg
Calcium 10,00 mg
Eisen 4,89 mg
Phosphor 516,00 mg
Kupfer 833,00 µg
Zink 6,15 mg
Chlorid 80,00 mg
Fluorid 90,00 µg
Jodid 2,70 µg
Selen µg
Mangan 2768,00 µg


Arginin 5137,00 mg
Cystin 392,00 mg
Histidin 820,00 mg
Isoleucin 1570,00 mg
Leucin 2639,00 mg
Lysin 2283,00 mg
Methionin 677,00 mg
Phenylalanin 1534,00 mg
Threonin 1106,00 mg
Tryptophan 535,00 mg
Tyrosin 1284,00 mg
Valin 2461,00 mg
Alanin 1462,00 mg
Asparaginsäure 3139,00 mg
Glutaminsäure 5529,00 mg
Glycin 2247,00 mg
Prolin 1248,00 mg
Serin 1427,00 mg

sonst. essent. Aminosäuren mg
essent. Aminosäuren * 20438,00 mg
sonst. n. essent. Aminosäuren mg
n. essent. Aminosäuren* 15052,00 mg


Ballaststoffe wasserl. 1,73 g
Ballaststoffe w.unlösl. 6,93 g
Lignin 173,00 mg*
Essent.Aminosäuen ----- Aminoacidet esenciale
N.essent. Aminosäuren ----- Aminoacidet jo esenciale

Hello Kitty
28-03-2016, 23:15
https://scontent-yyz1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/11755190_10152879730376512_1005465733039559479_n.j pg?oh=3486ba58a9be5f2faeabfb288f43dc55&oe=578B04A8

Mr. E
28-03-2016, 23:17
Pak me pare e pashe ke OraNews.tv qe e kishte marre diku tjeter, qe ajo tjetra kushedi se nga e ka marre... nejse

Mjalti me arra: ilaēi mijėravjeēar dhe sėmundjet qė trajton
Mjalti me arra mund tė quhet si njė nga ilaēet mė tė mira natyrore dhe qė ėshtė i aftė tė trajtojė disa sėmundje.
Ky kombinim i siguron trupit tė gjitha vlerat thelbėsore duke filluar nga vitaminat, mineralet, proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet e nevojshme.
Pėrgatitja ėshtė shumė e thjeshtė, pėrzieni gjysmė kilogrami arra dhe gjysmė kilorgami mjaltė tė papėrpunuar, mund t’i shtoni dhe lėng limoni. Kėtė pėrzierje duhet ta konsumoni 3 herė nė ditė, para konsumimit tė vakteve.
Ky kombinim trajton presionin e lartė tė gjakut, aneminė, dhimbjet e kokės, ulēerat e stomakut, lodhjen kronike, pagjumėsinė, sklerozėn etj. Pėrveē se ju jep tė gjitha vlerat ushqyese, kjo pėrzierje ju pėrshpejton metabolizmin dhe pėr pasojė ju ndihmon tė binin nė peshė.

Hello Kitty
28-03-2016, 23:40
Pak me pare e pashe ke OraNews.tv qe e kishte marre diku tjeter, qe ajo tjetra kushedi se nga e ka marre... nejse

Mjalti me arra: ilaēi mijėravjeēar dhe sėmundjet qė trajton
Mjalti me arra mund tė quhet si njė nga ilaēet mė tė mira natyrore dhe qė ėshtė i aftė tė trajtojė disa sėmundje.
Ky kombinim i siguron trupit tė gjitha vlerat thelbėsore duke filluar nga vitaminat, mineralet, proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet e nevojshme.
Pėrgatitja ėshtė shumė e thjeshtė, pėrzieni gjysmė kilogrami arra dhe gjysmė kilorgami mjaltė tė papėrpunuar, mund t’i shtoni dhe lėng limoni. Kėtė pėrzierje duhet ta konsumoni 3 herė nė ditė, para konsumimit tė vakteve.
Ky kombinim trajton presionin e lartė tė gjakut, aneminė, dhimbjet e kokės, ulēerat e stomakut, lodhjen kronike, pagjumėsinė, sklerozėn etj. Pėrveē se ju jep tė gjitha vlerat ushqyese, kjo pėrzierje ju pėrshpejton metabolizmin dhe pėr pasojė ju ndihmon tė binin nė peshė.

Prandaj duhet te zgjedhim ushqimet qe ha bleta dhe jo arza.

Hello Kitty
28-03-2016, 23:43
https://scontent-yyz1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t1.0-9/11709653_10152865503516512_2568700315857530988_n.j pg?oh=ef73af49ed464edaf092a2a12d0f6010&oe=57966383

Mr. E
28-03-2016, 23:44
Prandaj duhet te zgjedhim ushqimet qe ha bleta dhe jo arrza.

Para disa ditesh isha me nje mikun tim qe eshte nga nje fshat i Tiranes andej lart nga rr. Elbasanit (Picall me duket) dhe po me thoshte qe mjalti me i mire i bletes eshte ai ku kullosin me nje lloj lule (shtorpe a dicka e tille) qe rritej vetem tani ne pranvere, me nje zone ku po hanim dreken andej mi tregoi keto lulet si gri, ishte plot andej. Po nuk besoj se jane te ngrenshme apo gatuhen keto lulet :)

Hello Kitty
28-03-2016, 23:47
https://scontent-yyz1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfl1/v/t1.0-9/11695913_10152859947711512_978460931418513075_n.jp g?oh=7ae2c2c5b3b3e98e42352700be2eb0bb&oe=577B1F91

Hello Kitty
28-03-2016, 23:52
Para disa ditesh isha me nje mikun tim qe eshte nga nje fshat i Tiranes andej lart nga rr. Elbasanit (Picall me duket) dhe po me thoshte qe mjalti me i mire i bletes eshte ai ku kullosin me nje lloj lule (shtorpe a dicka e tille) qe rritej vetem tani ne pranvere, me nje zone ku po hanim dreken andej mi tregoi keto lulet si gri, ishte plot andej. Po nuk besoj se jane te ngrenshme apo gatuhen keto lulet :)

Japonezet kultivojne vetem 5 lloje lulesh dhe aty lene bletet "te kullosin". Ky lloj mjalti sherben per sherimin e kancerit ne palcen e kockave. Asnje lloj ilaci tjeter nuk nevojitet, vetem ky lloj mjalti, nothing more.

Finally, nderrove emrin ne dicka te hajrit! Mr E tingellon shume bukur! -shok-

Hello Kitty
28-03-2016, 23:59
https://scontent-yyz1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/11539559_10152845993451512_7203671673736482735_n.j pg?oh=ee8dc8b9f359a8982a612bfc9a27024f&oe=578EA416

Hello Kitty
29-03-2016, 00:04
https://scontent-yyz1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlf1/v/t1.0-9/11659317_10152834361256512_4956704741365579861_n.j pg?oh=275c3d725dc144b4ee250df8fb868d17&oe=578EDBF4

Hello Kitty
29-03-2016, 00:06
https://scontent-yyz1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/l/t1.0-9/11262008_10152830704516512_6154292263785636732_n.j pg?oh=f83597564f67949d0ca5f8aed0300714&oe=57888558

Zana
29-03-2016, 00:07
Japonezet kultivojne vetem 5 lloje lulesh dhe aty lene bletet "te kullosin". Ky lloj mjalti sherben per sherimin e kancerit ne palcen e kockave. Asnje lloj ilaci tjeter nuk nevojitet, vetem ky lloj mjalti, nothing more.

Finally, nderrove emrin ne dicka te hajrit! Mr E tingellon shume bukur! -shok-

E qysh quhet ky mjalti.... ku mund ta gjejme ?

Mjalti qe kam marre heren e fundit ne Albania, edhe pse e marr tek njerez te sigurte, nuk kishte shije mjalti dhe ishte shume i trashe.

Mr. E
29-03-2016, 00:12
E qysh quhet ky mjalti.... ku mund ta gjejme ?

Mjalti qe kam marre heren e fundit ne Albania, edhe pse e marr tek njerez te sigurte, nuk kishte shije mjalti dhe ishte shume i trashe.

Me kete "nuk kishte shije mjalti" me shkrive fare :) Cfare shije kishte ?!
Shija dhe trashesia ndryshon ne varesi te luleve ku kullosin bletet

Zana
29-03-2016, 00:17
Me kete "nuk kishte shije mjalti" me shkrive fare :) Cfare shije kishte ?!
Shija dhe trashesia ndryshon ne varesi te luleve ku kullosin bletet

ha ha ... ku di une , mo.. nuk i bie dot per ere :P

Zakonisht ka pasur shije/arome lulesh, dhe ishte pak i holle... ndersa ky i fundit s'ka asnje lloj shijeje/arome per mjalte.

Mbase pak si shije druri, se ashtu eshte edhe i ngjeshur...ama bletet nuk kullosin neper drure .... ?

Mbase edhe ma kane bere me hile, ama gjithmone e marr tek njerez te sigurte . (- gjoja-).-mendon-

Hello Kitty
29-03-2016, 00:17
E qysh quhet ky mjalti.... ku mund ta gjejme ?

Mjalti qe kam marre heren e fundit ne Albania, edhe pse e marr tek njerez te sigurte, nuk kishte shije mjalti dhe ishte shume i trashe.

Me duhet ta kerkoj neper shenimet e mia, se nuk e mbaj mend.

Mjalti nqs eshte shume i trashe, do te thote qe ka perzierje tjeter. Ne fllim e shtonin me sheqer, ndersa tani e kane filluar ta shtojne me Maple syrup (nuk e di si i thone ne shqip). Mire do ishte dhe kjo, por nuk ka vetite e mjaltit. Mbase eshte edhe nje si tip reshire, qe del nga kumbullat mashqine, se ngjan me mjaltin, por nqs e vendos ne frigorifer nuk ngrin. Ka plot hile qe mund t'i behet mjaltit.

BATO
29-03-2016, 08:41
E qysh quhet ky mjalti.... ku mund ta gjejme ?

Mjalti qe kam marre heren e fundit ne Albania, edhe pse e marr tek njerez te sigurte, nuk kishte shije mjalti dhe ishte shume i trashe.
Mjalti i mirė dhe pa hile duhet tė jetė i hollė dhe nuk duhet tė ngrijė.
Kuptohet edhe nga shija.

Zana
29-03-2016, 09:52
Mjalti i mirė dhe pa hile duhet tė jetė i hollė dhe nuk duhet tė ngrijė.
Kuptohet edhe nga shija.

Ah ... ky qe kam une, po e fute ne frigorifer, behet kalldrem fare....tani po e kuptoj, qe qenka me hile.....ma ka marre mendja, qe e ka dicka ... por fakti qe gjoja e kam marre tek njerez te njohur, nuk kam dashur ta besoj/pranoj , qe kane bere hile .

Arsyeja , pse e marr andej ...eshte siguria dhe sinqeriteti ..pikerisht nga k'to njerez qe njoh , por tani po i ve vizen k'tij fakti .-pff-

Ishalla na e gjen H - Kitty , emrin e mjaltit qe ka sjelle me lart.

Angelisa
29-03-2016, 10:04
Mjalti I perzier ngrihet edhe jasht frigoriferit, cfare do temperature qofte ...
Here tjeter porosit andej nga malet nga veriu:p
Mjalt geshtenje The best

Zana
29-03-2016, 10:06
Andej e kam porositur gjoja.... po nejse, u pa kjo pune.

Nuk ka te beje veriu vs jugu, ama Shqiptaret ne pergjithesi... po e humbasin sensin e sinqeritetit. Nese do te genjesh edhe per dicka te tille, mah...imagjino gjera me te rendesishme. -pff-

BATO
29-03-2016, 10:15
Ah ... ky qe kam une, po e fute ne frigorifer, behet kalldrem fare....tani po e kuptoj, qe qenka me hile.....ma ka marre mendja, qe e ka dicka ... por fakti qe gjoja e kam marre tek njerez te njohur, nuk kam dashur ta besoj/pranoj , qe kane bere hile .

Arsyeja , pse e marr andej ...eshte siguria dhe sinqeriteti ..pikerisht nga k'to njerez qe njoh , por tani po i ve vizen k'tij fakti .-pff-

Ishalla na e gjen H - Kitty , emrin e mjaltit qe ka sjelle me lart.
Pėr kėto gjėra unė kam mėsuar t'i besoj vetėm vetes, jo tė tjerėve.
Edhe unė kam marrė raki tek tė njohur, por nuk mė ka dalė e mirė.
Njė raki qė e gjeta nė njė fshat, tek njė i panjohur, mė doli e mirė dhe
sa herė qė shkoj nė Shqipėri, vetėm atje marr.

BATO
29-03-2016, 10:16
Mjalti I perzier ngrihet edhe jasht frigoriferit, cfare do temperature qofte ...

Kjo ėshtė e vėrtetė, ngrin edhe jashtė frigoriferit.

*ARiel*
29-03-2016, 10:35
Mjalti eshte i mire ta marresh ne kohen e luleve ne pranvere. Gjate dimrit me shume i ushqejne me sheqer. Keshtu me kane thene.
E mira eshte te gjesh hojen e bleteve ne nje peme te mbushur plot me mjalte e ta marresh -enderron- ai eshte mjalt bio natyror se bletet jane te lira edhe kullosin lule me lule.

Hello Kitty
31-03-2016, 14:42
Nje maske natyrale per largimin e qimeve dhe pushit ne fytyre - Mjalte, tershere dhe leng limoni.

https://scontent-yyz1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/1476581_561369303946310_264617473_n.jpg?oh=84e5e54 9ef21eca0d449d24f5d1351ad&oe=57748E4A


Edhe femrat kane qime ne fytyre dhe per kete nuk ka asnje befasi. Nese jeni njera pre tyre qe e ka kete problem, mos u shqetesoni. Ja nje maske e tille, qe mund t'ju ndihmoje t'i thoni lamtumire kesaj ceshtje.

Perberesit

1 filxhan kafeje mjalte
1 filxhan kafeje miell tershere
1 filxhan leng limoni.

Pergatitja

Perzieni tre perberesit dhe maska juaj per heqjen e qimeve eshte gati. Vendoseni perzierjen ne pjesen qe deshironi t'i hiqni qimet. Mbajeni ne fytyren tuaj per 15 minuta dhe pastaj largojeni me ndihmen e ujit te nxehte. Ne fund vendosni krem dhe perseriteni kete procedure per 2-3 here ne jave.

Pas nje muaji, problemi juaj me qimet e fytyres do jete pjese e te kaluares.

Here tjeter mos me kerkoni t'ju sjell receta ose ndonje artikull te hajrit ne shqip. Shikoni cfare ndryshimi ka po i njejti artikull ne shqip dhe sa i sakte dhe i perpikte qenka ne anglisht. Kur ta shikoni ate ndryshim, atehere do gjeni te verteten se cdo artikull i huazuar dhe i perkthyer ne shqip, humbet kuptimin dhe vlerat e verteta.

Oatmeal Scrub:

Oatmeal has a gentle grainy texture which makes it as a good exfoliating agent. Commercial scrubs may leave skin dry, itchy and red, whereas oatmeal is a natural scrub that contains antioxidants that help to reduce redness and also protect the skin against UV sun damage. When combined with other skin friendly ingredients like honey or lemon, it will leave your skin soft and hydrated.

Ingredients:

Oatmeal – 1/2 teaspoon
Lemon juice – 6 to 8 drops
Honey – 1 tablespoon

Process:

Grind oatmeal coarsely and then add lemon juice and honey.
Stir it well and apply this on your face evenly.
Let it sit for about 15 – 20 minutes.
Then gently rub the face in the circular motion for about 2 – 5 minutes.
Rub against the direction of the hair growth.
Wash it off with water and repeat this for 2 – 3 times a week.

Iness
31-03-2016, 14:49
Kityy ndonje recete per apotoksinosi te organizmit ke?

Akrepi
31-03-2016, 14:57
Mjalti i mirė dhe pa hile duhet tė jetė i hollė dhe nuk duhet tė ngrijė.
Kuptohet edhe nga shija.
E ke gabim, mjalti pa hile ngrin kur ftohet koha, bėhet kokriza tė vogla. :p
Kaq vėshtirė e keni tė pyesni njė qė merret me mjaltin, pyet Sopotin se ai ka bletė. ;)

*ARiel*
31-03-2016, 15:05
E ke gabim, mjalti pa hile ngrin kur ftohet koha, bėhet kokriza tė vogla. :p
Kaq vėshtirė e keni tė pyesni njė qė merret me mjaltin, pyet Sopotin se ai ka bletė. ;)

Epo hė fol edhe ti , se u tremba me keto qe lexova :D une kam blere nja 2 kile mjalte qe vjet ne pranvere edhe gjate veres shkrinte (aq e nxehte sa ishte kjo vera qe kaloi) , ndersa ne dimer ngriu, u be me kokrriza.
Ps : Nuk e dija qe Sopoti ka blete, duhet me e pyetur :)

Iness , ca eshte apotoksinosi ?

Akrepi
31-03-2016, 15:09
Epo hė fol edhe ti , se u tremba me keto qe lexova :D une kam blere nja 2 kile mjalte qe vjet ne pranvere edhe gjate veres shkrinte (aq e nxehte sa ishte kjo vera qe kaloi) , ndersa ne dimer ngriu, u be me kokrriza.
Ps : Nuk e dija qe Sopoti ka blete, duhet me e pyetur :)

Iness , ca eshte apotoksinosi ?
Unė kam shok tė mitė qė kanė bletė dhe pėr vete shkoj ditėn kur i vjelin dhe marr.

Hello Kitty
31-03-2016, 15:35
Epo hė fol edhe ti , se u tremba me keto qe lexova :D une kam blere nja 2 kile mjalte qe vjet ne pranvere edhe gjate veres shkrinte (aq e nxehte sa ishte kjo vera qe kaloi) , ndersa ne dimer ngriu, u be me kokrriza.
Ps : Nuk e dija qe Sopoti ka blete, duhet me e pyetur :)

Iness , ca eshte apotoksinosi ?

Greqisht per Detoxification.

Hello Kitty
31-03-2016, 15:43
Kityy ndonje recete per apotoksinosi te organizmit ke?

Po Iness kam. Do i gjej dhe do t'i sjell.

Iness
31-03-2016, 15:49
Po Iness kam. Do i gjej dhe do t'i sjell.

Thx Kityy :)

Sopoti
31-03-2016, 15:56
Mjalti eshte i mire ta marresh ne kohen e luleve ne pranvere. Gjate dimrit me shume i ushqejne me sheqer. Keshtu me kane thene.
E mira eshte te gjesh hojen e bleteve ne nje peme te mbushur plot me mjalte e ta marresh -enderron- ai eshte mjalt bio natyror se bletet jane te lira edhe kullosin lule me lule.


Ariel!

Degjome(pa propagande,me noten me te larte te sinqeritetit).

Tash e per nje muaj fillon shtegetimi bashke me kosheret e bleteve.
Ato dergohen atje ku ka lule me shume.

Nqs i prin moti i mire atje mund ti vjelesh dy here e brenda 10 diteve.

Mjaltit nuk i futet sheqer Ariel,edhe besome ne c'ka po them.
Nqs do me drejtohesh tani them qe s'kam mjalt.

E kemi vitin e pare qe po u kushtojme vemendje kundrejt bletes.
Me shume e nisem si hob,e po e shohim ne dy kendveshtrime tashme.

Mjalti i mire njihet.
Burrnisht nuk e di c'ka eshte mjalti i sheqerit.(Te pakten se dime).

C'ka fola jam i sinqerte.

Sopoti!

ndjese se dola jasht teme.

Hello Kitty
31-03-2016, 16:30
Thx Kityy :)

3 menyra shume te thjeshta sa per fillim:

Shko dhe blej κολίανδρο - coriander (jo majdanoz, duket si majdanoz, por ka ere jo dhe aq te mire - pyet ne llaiki cfare eshte koliandros, nqs nuk e njeh vete)

1- Cdo mengjez merr nje tufe koliander dhe bluaje ne mixer sa te behet si uje fare (jo si llapa), duke i shtuar vetem nje gjysem banane, sa per t'i mbuluar pak shijen. Rri pa ngrene per me shume se 20-30 min.

Gjate dites pi shume uje - mundesisht 4-5 litra (duken shume, por mesohesh shume shpejt. Merr 1-2 luge gjelle vaj peshku (domosdoshmerisht); nderkohe merr multivitamina per gra (une marr vitamina per moshen 50+); mundesisht gjej glutathione dhe merr 3 kokrra ne dite (γλουταθειόνης) ne farmaci ose ne dyqane qe shesin vitamina.

2- Para se te flesh gjume zieje nje gote me uje; lere te vaket dhe hidhi 1 filxhan kafeje me uthull molle (musht molle - apple cider vinegar) dhe pije ashtu te ngrohte.
Asnjehere mos perdor uthull te bardhe.

3- Shko ne supermarket dhe bli baking soda . Hidhe ne vaske nje grusht ose me shume dhe qendro per me shume se 1 ore. Ne pamundesi te blesh baking soda, zevendesoje me permanganat kalciumi (perdoret si antiseptik, por ka edhe veti te tjera per detox).

Hidh pak pluhur permanganati (1 luge kafeje) ne nje legen me uje te ngrohte dhe mbaji kembet per me shume se 30 minuta.

Akrepi
31-03-2016, 16:32
Ariel!

Degjome(pa propagande,me noten me te larte te sinqeritetit).
Mjaltit nuk i futet sheqer Ariel,edhe besome ne c'ka po them.
Nqs do me drejtohesh tani them qe s'kam mjalt.
Mjalti i mire njihet.
Burrnisht nuk e di c'ka eshte mjalti i sheqerit.(Te pakten se dime).


Kė quan mjalt me sheqer ti Sopot?

Sopoti
31-03-2016, 16:33
Kė quan mjalt me sheqer ti Sopot?
Ushqehet me sherbet,edhe pas perpunimit t'ia marresh mjaltin.

Akrepi
31-03-2016, 16:53
Ushqehet me sherbet,edhe pas perpunimit t'ia marresh mjaltin.
Bletės i hidhet ushqim kur ka mungesa nė natyrė.
Nuk ėshtė ai mjalti me sheqer por sherbet i pregatitur trashė me esencė lulesh dhe pėrzihet me mjaltin tjetėr tė rregullt. ;)

Sipas kėsaj llogjike pula kur ha m*t i bėhet mishi m*t?! :D

Ik se s'na the gjė. :p

Sopoti
31-03-2016, 16:56
Bletės i hidhet ushqim kur ka mungesa nė natyrė.
Nuk ėshtė ai mjalti me sheqer por sherbet i pregatitur trashė me esencė lulesh dhe pėrzihet me mjaltin tjetėr tė rregullt. ;)

Sipas kėsaj llogjike pula kur ha m*t i bėhet mishi m*t?! :D

Ik se s'na the gjė. :p

Mos me testo me:P se me fut friken kur pyet:@

Dikush thote.
S'ka mjalt te keq,mjafton te mos futet dora e njeriut.

Akrepi
31-03-2016, 17:02
Mos me testo me:P se me fut friken kur pyet:@

Dikush thote.
S'ka mjalt te keq,mjafton te mos futet dora e njeriut.

Qė ta marėsh vesh, atė vėndin sipėr pėr tė hedhur ushqim e ka kosherja.
Deri sa ne e vjelim (i marrim mjaltin) ē'do haj ajo atė ka ushqim gjat kohės kur nuk ka kullotė.
Ka spekullantė qė pėrzjejnė sheqer me ujė ku ka zjerė ēaj mali psh. dhe i del edhe ngjyra dhe trashėsia e mirė, dhe aromėn e ka por nė fakt ėshtė sherbet.
Kam blerė njė shishe njėherė nga njė tepelenas kastile dhe e kam lėnė nė ambjent tė hapur nė tė ftohtė dhe nuk ngrinte, e vura nė frigorifer dhe prap nuk ngrinte. :D

Sopoti
31-03-2016, 17:08
Qė ta marėsh vesh, atė vėndin sipėr pėr tė hedhur ushqim e ka kosherja.
Deri sa ne e vjelim (i marrim mjaltin) ē'do haj ajo atė ka ushqim gjat kohės kur nuk ka kullotė.
Ka spekullantė qė pėrzjejnė sheqer me ujė ku ka zjerė ēaj mali psh. dhe i del edhe ngjyra dhe trashėsia e mirė, dhe aromėn e ka por nė fakt ėshtė sherbet.
Kam blerė njė shishe njėherė nga njė tepelenas kastile dhe e kam lėnė nė ambjent tė hapur nė tė ftohtė dhe nuk ngrinte, e vura nė frigorifer dhe prap nuk ngrinte. :D

Sinqerisht nuk e di.
Burrnisht s'ia kemi idene.

Dua te them se kosheret i kemi bere vete polysteroli,por serish jemi ne testim se a do jete rezistent ndaj kohes.
Diferencen e shoh ketu.
Dikur kishim 4 koshere blete,e s'na mjaftonte mjalti ne familje,disa tjere me kater koshere shisnin 70 kg mjalt``fumato``

Hello Kitty
31-03-2016, 18:36
Russian scientist claims with certainty: a spoonful of this mix, and eventually escape from cancer.

Professor Hristo Mermerski, has managed to create a natural remedy, which, through which, according to him, could fight cancer. The drug, solvent containing essential vitamins, minerals, proteins, carbohydrates, fats and solvents bioactive substances.

“It’s a kind of compound that affects the whole body and cancer under his action, completely removed from man” – says Professor Mermerski.
Besides cancer, this mixture is very helpful and serves as a remedy for spider bites, improves heart health, strengthens the immune system and eliminates toxins from the kidneys.
Moreover, he has the ability to improve brain function, memory and prevents the destruction of koronares. Also, blending helps in keeping away heart crisis. Many people claim that the medicine has helped them to fight and win against various types of cancer.

Ingredients necessary
1 kg of pure honey
12 fresh garlic head
15 bio lemons
400 gr wheat hamburger (grure i bluar)
400 gr fresh nuts

How to prepare medicine
First of all, mix corn, nuts and garlic heads. Greene then 5 lemons and mix well all together. Squeeze the remaining 10 lemons and combine with the rest of the fluid mixture. Trazojini till attain a homogeneous mass.
Further proceed to add the honey and stir the mixture. ADD in the refrigerator and let it stay there for 3 days in a row. Further start consuming mixing.

consumption
Pėrzirjen consume 30 minutes before you eat breakfast, lunch, dinner and before going to bed. For cancer treatment, consume one to two teaspoons every two hours. According to Professor Mermerskit, this recipe will enable natural good health and long life. It is also proven that cancer can be cured completely, keep in shape and have enough energy.
“This cure contains essential vitamins, mineral salts, bioactive substances, proteins, carbohydrates and fats dissolved. Moreover, increases and improves performance of all organs of the body, which leads to total cure cancer “- explains Mermerski.

http://tryeza.net/wp-content/uploads/2016/02/10433162_555747601246549_3026310734485586556_n-6.jpg

Tani vura re qe anglishtja qenka perzier me shqipen - ahahahaha..

Akrepi
31-03-2016, 18:42
Ja u zgjidh dhe ēėshtja e kancerit. :D

Hello Kitty
31-03-2016, 20:06
Ja u zgjidh dhe ēėshtja e kancerit. :D

Mesonju Akrep mesonju! Lere mendjen te hapur, se mbase shkon i mesuar ne ate jeten tjeter... :P

*ARiel*
31-03-2016, 21:43
Ariel!

Degjome(pa propagande,me noten me te larte te sinqeritetit).

Tash e per nje muaj fillon shtegetimi bashke me kosheret e bleteve.
Ato dergohen atje ku ka lule me shume.

Nqs i prin moti i mire atje mund ti vjelesh dy here e brenda 10 diteve.

Mjaltit nuk i futet sheqer Ariel,edhe besome ne c'ka po them.
Nqs do me drejtohesh tani them qe s'kam mjalt.

E kemi vitin e pare qe po u kushtojme vemendje kundrejt bletes.
Me shume e nisem si hob,e po e shohim ne dy kendveshtrime tashme.

Mjalti i mire njihet.
Burrnisht nuk e di c'ka eshte mjalti i sheqerit.(Te pakten se dime).

C'ka fola jam i sinqerte.

Sopoti!

ndjese se dola jasht teme.

Faleminderit per informacionin Sopoti :)
Une kam nje shoqe qe ka blete edhe ajo me ka thene qe gjate dimrit i ushqejne me sheqer , dmth sesi nuk e di mund tja bejne sherbet sikur thote Akrepi
Une te uroj qe te te shkojne sa me mbare :) ku i dihet, mbase marrim edhe ne ndonjeher mjalte tek ty, megjithese ma merr mendja se eshte nje radhe e madhe para nesh e pale do teproje per ne :d.

Zana
31-03-2016, 21:58
Bletės i hidhet ushqim kur ka mungesa nė natyrė.
Nuk ėshtė ai mjalti me sheqer por sherbet i pregatitur trashė me esencė lulesh dhe pėrzihet me mjaltin tjetėr tė rregullt. ;)

Sipas kėsaj llogjike pula kur ha m*t i bėhet mishi m*t?! :D

Ik se s'na the gjė. :p

-qesh-

E rregulloi me postimin e dyte, po he :D

Ti qenke eksperti i bletes ... mo :P

Prishtinasi
01-04-2016, 16:47
Mjalta

Permbajtja mesatare

Uje 17,5 %
Shiqer (ne pergjithesi) 80 %
- Fruktoze 38 %
- Glukoze 31 %
- Sakaride * 1 %
- Disakaride 8 %
- Sakaride ma te nalta 2 %

Acide organike (0,6 %)
- Acid Glukozik
- Acid Citrik
- Acid te molles
- Acid Sukcinik
- Acid Formik

Enzime ,vitamina dhe komponente aromatike rreth 2 %

Enzimet :
- Invertaze (Sakaraze)
- Diastaze (Amylase)
- Katalaze (kunder oksidues)
- Phosphataze
- Inhibine (Glukoze-Oksidaze, etj. kane veprim antibiotik)
si dhe ...
- Komponente aromatike
- VitaminaMinerale
- kryesisht kripna te Kaliumit 0,2 %

* (mono)Sakaride jane edhe Fruktoza e Glukoza,po ketu me Sakaride nenkuptohen shiqerna tjera.


Perbamsit kryesore te mjaltes jane shiqeri (kryesisht Fruktoze dhe Glukoze) dhe uji.
Mbas perfundimit te fermentimit,sasia e ujit ne mjalte eshte diku
15 - 20 %.Mbi 21 % nuk ben me u tejkalue.

Sakaroza (disakarid) qe perbahet nga Glukoza dhe Fruktoza , ne mjalte eshte e pranishme rreth 1 %.Nektari permban dukshem ma shume Sakaroze.

Cka ndodhe me nektarin ne procesin e perftimit te mjaltes ?

Bleta ne vendin ku don ta ben mjalten (ne koshere p.sh.) bashke me nektarin i jep (deponon) disa enzime.Pa ato enzime nuk do te kishim mjalte.
Ky eshte proces fermentimi ne te cilin vepruesi kryesor eshte enzimi i bletes , Sakaraza.
Gjate ketij procesi , nepermes enzimit Sakaraze zberthehet Sakaroza (dimer) ne komponentet themelore (monomere), ne Glukoze dhe Fruktoze , me qe rast nga nektari harxhohet nji molekule uje.
Ne ket menyre gjate zhvillimit te procesit vazhdimisht zvoglohet perqindja e Sakarozes dhe e ujit te nektarit (produkti i langet bahet viskoz-trashet).
Kah fundi i procesit te fermentimit,produkti (mjalta) tanima eshte viskoze,lang i trashe.Ky eshte procesi themelor.

Por , gjate asaj qe u tha ma nalt ndodhin edhe procese tjera.
Me ndihmen e te njejtit enzim (Sakarazes) Sakaroza , ne vend qe te zberthehet ne dy monomeret, bashkohet me nji molekule tjeter Fruktoze ose Glukoze. Nese bashkohet me Glukoze do te kemi :

Glukoze-Glukoze-Fruktoze ( trimer ) qe quhet Erloze.Ky trimer eshte i randesishem se e pengon shume kristalizimin e mjaltes.Megjithe qe, pas qendrimit te gjate mjalta prape kristalizon.
Mjalta qe ka kristalizue nuk ben te nxehet drejtperdrejt mbi stufe a mbi ndonji trup tjeter nxemes se prishet.Ajo duhet vu ne banjo uji te vokt.Ne kete menyre kristalet treten shume
ngadale , por mjalta nuk damtohet dhe ne fund e arrin viskozitetin qe e pat ne fillim.

Enzimi tjeter i randesishem ne mjalte eshte Glukoze-Oksidaza.
Ky oksidon beta-Glukozen ne Acid Glukozik, me qe rast lirohet Peroksidi i Hidrogjenit.
Qe te dyte , Acidi Glukozik dhe Peroksidi i Hidrogjenit , kane veti konzervuese.
Nga prania e Acidit Glukozik bje vlera e pH-se dhe keshtu mjalta mbrohet nga damtues te ndryshem.
Tue qene se Glukoza ne tretsire ujore eshte perziemje dinamike e formave alfa dhe beta,ku forma alfa dominon dukshem, oksidimi ne fjale eshte mjaft i ngadalshem.Qe domethane
se bleta damtohet fort pak ose nuk damtohet fare nga Acidi Glukozik dhe Peroksidi qe formohen ne ket rast.


Meqene se mjalta eshte produkt fort i randesishem , manipulohet shume.
Ma se shpeshti , tue i shtue uje.

Jane disa metoda te thjeshta praktike qe na ndihmojne me e vleresue mjalten se a eshte e vertete apo eshte e manipulueme.
1. Merret pak mjalte me luge caji dhe vehet ne nji gote te mbushun me uje.Nese tretet , nuk eshte mjalte e vertete.

2. Merret mjalte me luge dhe luga rrotullohet per 360 °.
Nese gjate kesaj pikon , nuk eshte mjalte e vertete.


3. Ne nji gote me uje te vokt vehet me luge caji pak mjalte.
Perzihet me luge deri sa te tretet.I shtohen 4-5 pika thartine acetike,qe blehet ne treg.
Nese formohet shkume , ka gjasa te medha qe mjalta eshte trajtue me Sulfat Kalciumi.
Domethane nuk eshte mjalte natyrore , nuk eshte mjalte e vertete.


4. Ndezet nji fije shkrepese dhe provohet pak mjalte te digjet.
Nese nuk digjet , nuk eshte mjalte e vertete.

5. Tretet pak mjalte ne nji gote me uje te vokt.
I shtohen disa pika tretesire jodi.Nese perziemja merr ngjyre te kaltert , mjalta nuk eshte e vertete , permban komponente te miellit.

6. Merret nji fleger(cope e holle) buke e bardhe e thate dhe futet ne mjalte e hiqet.
Nese buka mbetet e thate , mjalta eshte e vertete.
Nese zbutet buka , kjo eshte shej qe tregon se mjalta permban ma shume uje se sa duhet , dmth eshte mjalte e manipulueme.

Hello Kitty
01-04-2016, 16:52
Mjalta
Meqene se mjalta eshte produkt fort i randesishem , manipulohet shume.
Ma se shpeshti , tue i shtue uje.

Jane disa metoda te thjeshta praktike qe na ndihmojne me e vleresue mjalten se a eshte e vertete apo eshte e manipulueme.
1. Merret pak mjalte me luge caji dhe vehet ne nji gote te mbushun me uje.Nese tretet , nuk eshte mjalte e vertete.

2. Merret mjalte me luge dhe luga rrotullohet per 360 °.
Nese gjate kesaj pikon , nuk eshte mjalte e vertete.


3. Ne nji gote me uje te vokt vehet me luge caji pak mjalte.
Perzihet me luge deri sa te tretet.I shtohen 4-5 pika thartine acetike,qe blehet ne treg.
Nese formohet shkume , ka gjasa te medha qe mjalta eshte trajtue me Sulfat Kalciumi.
Domethane nuk eshte mjalte natyrore , nuk eshte mjalte e vertete.


4. Ndezet nji fije shkrepese dhe provohet pak mjalte te digjet.
Nese nuk digjet , nuk eshte mjalte e vertete.

5. Tretet pak mjalte ne nji gote me uje te vokt.
I shtohen disa pika tretesire jodi.Nese perziemja merr ngjyre te kaltert , mjalta nuk eshte e vertete , permban komponente te miellit.

6. Merret nji fleger(cope e holle) buke e bardhe e thate dhe futet ne mjalte e hiqet.
Nese buka mbetet e thate , mjalta eshte e vertete.
Nese zbutet buka , kjo eshte shej qe tregon se mjalta permban ma shume uje se sa duhet , dmth eshte mjalte e manipulueme.

Keto jane shume te verteta, sidomos ajo qe thua me 360 rrotullim.

Psh merr nje pike mjalte dhe vije ne thoin e gishtit te madh dhe ktheje gishtin permbys - po pikoi, nuk eshte mjalte i vertete.

Hello Kitty
03-04-2016, 17:55
Ky nuk eshte ilac popullor, por qenka interesant fakt si nje gjetje shkencore.

The brain may be able to repair itself - with help.

Idea worth spreading

Through treating everything from strokes to car accident traumas, neurosurgeon Jocelyne Bloch knows the brain's inability to repair itself all too well. But now, she suggests, she and her colleagues may have found the key to neural repair: Doublecortin-positive cells. Similar to stem cells, they are extremely adaptable and, when extracted from a brain, cultured and then re-injected in a lesioned area of the same brain, they can help repair and rebuild it. "With a little help," Bloch says, "the brain may be able to help itself."

https://www.youtube.com/watch?v=6d6oq0zGGmw

CERMENIKASI
03-04-2016, 18:31
Jocelyne Bloch asht nji kirurge nga Zvicra e cila e ka pėrdor ketė metodė ndėrhymje ke majmuna (shimpanze) qė kishin lėndime trunore dhe mbas janė konstatue pėrmirėsime tė dukshme si psh rilėvizėja e nji krahu tė paralizuem krejtėsisht.

Jocelyne Bloch asht tu prit lejen prej organėve qeveritare zvicėrane kompetente pėr me e pėrdor ketė metodė ke disa njerėz me pasoja tė randa mbas njė AVC (aksident vaskular cerebral)

Sikur tė arriheshte diē nė ketė drejtim do tė ishte mrrekulli pėr gjithė njerėzit tė cilėve AVC (ose trauma mbas nji aksidente...) u a ka kthye jetėn nė nji tmerr tė papėrshkrueshėm

Hello Kitty
03-04-2016, 21:15
Motherwort is a tall strong-smelling plant of the mint family, with purplish-pink lipped flowers clustering close to the axis. It is used in herbal medicine, especially in the treatment of gynecological disorders.

Motherwort eshte nje lule e gjate, me nje arome shume te forte dhe i perket familjes se nenexhikut, me lule qe kane ngjyre violet-roze , lulet jane te grumbulluara buze te gjetheve, afer kercellit. Ajo eshte perdorur ne mjekesine bimore, sidomos ne trajtimin e crregullimeve gjinekologjike.

Ne pergjithesi kjo lule sherben ne hollimin e gjakut, ne trajtimin ndaj tromposes, ndaj crregullimeve te zemres, etj., etj.Cfare quhet kjo lule MOTHERWORT ne shqip? Emri latin eshte Leonurus Cardiaca.

http://www.mywildflowers.com/hires/2011/ph21.jpg
http://www.hlasek.com/foto/leonurus_cardiaca_a2529.jpg