PDA

View Full Version : Ēajrat bimore


J-W
25-05-2013, 06:39
Kush ka ndonje informacion mbi Ēajrat e ndryshem kurues dhe qetesues i lutem ti postoje ketu informacionet . Gjithashtu dhe efektet ansore sepse kam degjuar qe kane efekte ansore shume te demshme


Te Mirat Shendetsore Te Cajit Jeshil

Ēaj i gjelbert – tė mirat shėndetsore dhe efektet e tij janė zbuluar 4000 vite me parė dhe qysh atėher konsiderohet si pije e mrekullueshme!

Ēaj i gjelbėr vepron si agjent antiviral. Pėrmban flluorur, nė mineral qė ndihmon nė parandalimin e kaviteteve dhe forcon enamelin e dhėmbėve. Njė gotė ēaj i gjelbėr nė ditė ndihmon nė zvoglimin e formimit tė pllakave dhe infeksioneve bakteriale nė goje. Vepron si anti-inflamator, pėrveē tjerash mirėmban njė metabolizėm dhe sistemin ēarkullues tė shėndetshėm dhe aktivė. Kjo vėrteton se kjo pije ėshtė njėmend nė mrekulli nė njė filgjan! Trupi juaj pėrgjigjet ndaj efekteve negative tė radikalėve tė lire duke shfrytėzuar molekulat antioksiduese mbrojtėse qė jan prezent nė sistemin tone nė mėnyrė qė tė detoksifikoj kėto efekte tė dėmshme.Kjo ėshtė arsyeja pse ju inkurajoheni nga profesionistėt shėndetsorė qė tė rrisni nivelin e antikosiduesve nė trupin tuaj. Fatmirsisht, kjo arrihet lehtė thjeshtė duke shtuar nė dietėn tuaj ushqime me vlera ushqyese sikur fruta dhe perime qė natyralisht janė tė pasura me antioksidues.

Nevelet antioksiduese nė ēaj tė gjelbėr janė 100 herė mė efektive se sa Vitamin C dhe 25 herė me tė mira se vitamin E nė mbrojtje tė sistemin imunitar tonė. Edhe njė arsye tjetėr qė tė pish disa gota pėr ēdo ditė. Pėrbėrėsit e ēajit tė gjelbėr janė pėrgjegjės pėr tė mirat e tij shėndetsore. Ato thirren kateqins (catechins)! Kateqins konsiderohen mė tė efektshmit nga tė gjithė antioksiduesit tjerė dhe sasit ashtu edhe efektet janė shumė mė tė larta ēaj tė gjelbėr nė krahasim me ēajin e zi. Fatki qė ēaj i gjelbėr ndėrhyn nė mė pakė ndryshime nga fleta e freskėt do tė thot se pėrmbanė sasin mė tė madhe tė kateqinės tė paprekur. Popullsia Aziatike po i pėrjetojnė efektet dhe tė mirat e mrekullushme tė tij. Statistikat tregojnė se Aziatikėt kanė pėrqindje me tė ulėt tė sėmurjes pėrshkakė tė mėnyrės tė shėndosh tė jetuarit. Njėra nga tė mirat shėndetsore tė ēajit tė gjelbėr ėshtė potenciali i tij tė veproj si agjent mbrojtės kundėr vdekjse sė hershme nga sėmundja e zemrės dhe kanceri. Pirja e ēajit tė gjelbėr thuhet tė zvogloj nivelet e kolesterolit total dhe kolesterolit-LDL, kėshtu duke zvogluar grumbullimin e pllakėzave tė gjakut dhe duke ndihmuar qė shtypje e gjakut tė jet nė rregull.

Tė mirat tjera shėndetsore tė ēajit tė gjelbėrt:

Lufton kancerin

Ndihmon nė stabilizimin e diabetit

Parandalon sėmundjet kardiovaskulare

Mbanė lėkurėn tuaj pa akne, duke e bėr mė tė bukur dhe mė tė shėndetshme

Ndihmon nė humbje tė peshės

Ngadalson procesin e plakjes

Ndihmon tretjen

Inkurajon rregullimin e jashtitjes

Ofron efekte mesatare stimuluse pa shkaktuar netė pa gjumė apo nervozizėm veēanėrisht gjatė shtatzėnis.

Ju mund tė bėni shumė gjėra me kėtė pije mrekullibėrėse. Ndoshta nuk e keni ditur qė tė mirat shėndetsore tė ēajit tė gjelbėrt nuk kufizohen vetėm me pirjen e tij por ju gjithashtu mund tė mjekon i me tė? Ēka bėn tjetėr? Ju gjithashtu mund tė pėrgadisni gatojca me ēaj tė gjelbėr e gjithashtu tė pėrdorni tė mbeturat e ēajit tė gjelbėrt pėr tė ujitur bimėt (lulet). Kėto tė mira tė fuqishme nuk mund tė krahasohen me ndonjė substancė tjetėr nė botė pa asnė efekt anėsorė.
.

J-W
25-05-2013, 06:54
ĒAJI JESHIL

Vitet e fundit gjate disa studimeve jane zbuluar vetite e jashtezakondeshme kunder plakjes dhe kunder kancerit te cajit jeshil. Kjo eshte vene re sidomos ne vendet si Japonia dhe Kina te cilet kane nje konsum siper normales se vendeve europiane te cajit jeshil dhe kane nje perqindje te ulet te semuresh me tumor .
Keshtu, perqindjet e tumoreve ne gjoks, zorre, lekure, ezofag, pankreas dhe stomak ne keto vende jane teper te ulta nder personat qe konsumojne kete caj.
Po ne keto studime u vu re qe fumatoret japonez te cilet konsumonin caj jeshil duket sikur kishin nje mbrojtje kunder kancerit ne mushkeri. Interesant eshte fakti qe ne boten e industrializuar japonezet kane numrin me te madh te fumatoreve e gjithashtu numrin me te ulet te te prekurve nga tumori i mushkerive.
Kjo aftesi e cajit vjen fale perberesve te tij qe perfshijne: karotenoid, klorofile, vitamine C, vitamine E, Mangan, Kalium e Zink. Ekspertet jane dakord qe jane disa perberes te tjere ne vecanti qe furnizojne perfitimin me te madh per shendetin tone: Ato jane POLIFENOLET. Keto molekula kane veti te medha anti-oksiduese.

Cfare tjeter mund te beje caji jeshil?

Historikisht caji jeshil eshte perdorur per te korrigjuar semundje te tilla si: alergjia, astma, kolera, rrufa, skuqja e syrit, kolla, depresioni, diarrea, problemet me tretjen, lodhjen dhimbjen e kokes, hepatitet dhe tifon.
Ne Kine ilacet e prodhuara me polifenolet e cajit jeshil jane perdorur per trajtimin e hepatitit, nefritit dhe leucemise.
Caji jeshil mund te eleminoje bakteret. Marrja me ushqimin mund te reduktojne rrezikun nga helmimi, mund te eleminoje bakteret e gojes qe shkaktojne kariesin dhe eren e rende te gojes. Efektet deodorante te gjetheve jane te njohtura per kohesh pradaj perdoret gjeresish edhe si deodorant.
Caji jeshil reprimon viruse te ndryshme, perfshire ketu ate te hepatit dhe, se fundi ne universitetin e Nagoya, Japoni, eshte treguar qe mund te bllokoje nje enzime e cila perdoret nga virusi HIV per riproduksionin e tij.
Kunderindikimet

Kujdes !

Perdorimi i tepert i tij mund te shkaktoje irritabilitet ( permban kafeine) dhe mund te perkeqesojne ulceren gastrike.Personat qe vuajne nga pagjumesia duhet ta evitojne perdorimin e tepert te tij (mund te perdoret 1 gote ne dite), ndersa ata me hipertension duhet ta konsumojne nen kontrollin e mjekut.

BlueBaron
25-05-2013, 08:03
Trenisto, na trego pak per hashashin ...

drague
25-05-2013, 08:14
Trenisto, na trego pak per hashashin ...

gjyshja ime me thonte qe ja jepte hashashin si ēaj kalamojve