PDA

View Full Version : Transplantimi i kokės ėshtė i mundshėm”!


Loreal
20-06-2013, 18:51
Neurokirurgu Sergio Canavera thotė se ėshtė i gatshėm pėr transplantim e parė tė kokės sė njeriut. Kėtė deklaratė tė tij, mediat italiane e kanė vlerėsuar si tronditėse.
"Jam i gatshėm pėr transplantim e kokės tek njeriu”, thotė neurokirurgu me nam botėror, Sergio Canavera, shkruan Oggi.it.

Ai shpjegoi se transplantimi teknikisht ėshtė i mundshėm, por se mund tė realizohet pėr disa vite. Canavera beson se transplantet e tilla mund tė kryhen tek tetraplegjikėt dhe personat qė vuajnė nga degjenerimi neuromuskular.

Ēėshtja kryesore ėshtė se kush do tė ishte donator nė raste tė tilla. Canavera shpjegon se fjala ėshtė pėr njerėzit qė kanė humbur jetėn, por qė nuk kanė pėsuar dėmtim tė kafkės.

Pasi deklarata e tronditi publikun italian, Canavera shpjegon se kėtu nuk ka dilema etike.

“Kjo do tė jetė njė metodė revolucionare qė do tė ndihmojė ata qė janė duke vuajtur”, thotė neurokirurgu. /Telegrafi/http://www.telegrafi.com/fo/bote/f.0620194252875_m.gif

shoku_tanku
20-06-2013, 18:55
ky po qe qenka lajm

Meri
20-06-2013, 18:58
ky po qe qenka lajm


e mo, e zure radhen i pari ti..-pis-
ik andej !
ka t'jere ktu para teje...

Loreal
20-06-2013, 19:01
e mo, e zure radhen i pari ti..-pis-
ik andej !
ka t'jere ktu para teje...

Per me e dhuru koken?"qesh"

Une kuerr...:O

engel
20-06-2013, 19:07
Teknikisht cdo gje eshte e mundshme , po trute ku komandohen te gjitha levizjet e trupit si do e transplantojne ?

shoku_tanku
20-06-2013, 19:13
e mo, e zure radhen i pari ti..-pis-
ik andej !
ka t'jere ktu para teje...

si thua sikur ti nderrojme trupat tane per ca kohe?

kam nevoje te rahabilitohem nga alkooli :)

J-W
20-06-2013, 19:14
Shih tashi kur te fillojne ato te xhihadit tu shit koka robsh

Akrepi
20-06-2013, 19:32
Teknikisht cdo gje eshte e mundshme , po trute ku komandohen te gjitha levizjet e trupit si do e transplantojne ?
Nė fillim do u transplantohet koka atyre qė nuk kan nevojė pėr tru sepse mendojnė me trutė e Sali Berishės, psh, Brari, Poko, Ajndej*.......-fershellen-

Loreal
20-06-2013, 19:35
Shih tashi kur te fillojne ato te xhihadit tu shit koka robsh

E vertet....:S

Rex
20-06-2013, 19:49
Blej koke te re.


Presim vetem ofertues serioz.

04758475592214

shoku_tanku
20-06-2013, 19:55
koka ne stamboll trupi ne janine

ZET
20-06-2013, 19:56
Nuk ma mori mendja, por qenka lajm real.

Sergio Canavero qenka drejtor i Turin Advanced Neuromodulation Group ne Itali. Siaps artikullit te botuar ne Surgical Neurology International, periodikun e Qershorit ekziston mudesia qe te ngjiten arteriet permes (http://www.surgicalneurologyint.com (S ekziston mudesia qe te ngjiten arteriet permes)fusogens (peg).

Artikulli i plote:

http://surgicalneurologyint.com/downloadpdf.asp?issn=2152-7806;year=2013;volume=4;issue=2;spage=335;epage=34 2;aulast=Canavero;type=2

ZET
20-06-2013, 20:14
Nga te gjithe operacionet e transplantimit ky eshte ai me potencial te larte problemesh etike, per shkakun se nuk do jetoje me personi i gjalle i ai qe ka vdekur (koka). Kjo mund te krijoje ne potencial nje rrjet mafioz qe rigjeneron personat e aferm te vdekur ne kurriz te te gjalleve qe nuk do mund te mbrojen vetven ligjerisht ose materialisht.

Ragnar
20-06-2013, 20:18
Nga te gjithe operacionet e transplantimit ky eshte ai me potencial te larte problemesh etike, per shkakun se nuk do jetoje me personi i gjalle i ai qe ka vdekur (koka). Kjo mund te krijoje ne potencial nje rrjet mafioz qe rigjeneron personat e aferm te vdekur ne kurriz te te gjalleve qe nuk do mund te mbrojen vetven ligjerisht ose materialisht.

Pajtohem me tye, nese tu kujtohet filmi " Face off " te interpretuar nga Nicolas Cage dhe John Travolta.

Rex
20-06-2013, 20:33
E kisha lexu para rreth 7-8 viteve nje shkrim ne nje reviste ku shkruhej se shume shpejt pritet futja ne perdorim e nje zbulimi te ri qe ishte zevendesim i shiringes. Ishte nje lloj mjeti i cili me ane te presionit e injektonte ilacin ne trup pa pasur nevoje per shpim te trupit. Pra, ishte nje lajm i mirepritur per te gjithe ata qe e urrejne te shpohen me gjilpere, duke me perfshi edhe mua.

Per here te fundit per kete lajm mendova dje kur per shkak te angines (infeksion i fytit) m'i pershkruan 3 injeksione. Para dy oresh e mora injekionin e dyte, me shiringe...kuptohet. Ajo qe desha te them eshte se keto lajmet i pranoj pak me skepticizem.

Ragnar
20-06-2013, 20:35
E kisha lexu para rreth 7-8 viteve nje shkrim ne nje reviste ku shkruhej se shume shpejt pritet futja ne perdorim e nje zbulimi te ri qe ishte zevendesim i shiringes. Ishte nje lloj mjeti i cili me ane te presionit e injektonte ilacin ne trup pa pasur nevoje per shpim te trupit. Pra, ishte nje lajm i mirepritur per te gjithe ata qe e urrejne te shpohen me gjilpere, duke me perfshi edhe mua.

Per here te fundit per kete lajm mendova dje kur per shkak te angines (infeksion i fytit) m'i pershkruan 3 injeksione. Para dy oresh e mora injekionin e dyte, me shiringe...kuptohet. Ajo qe desha te them eshte se keto lajmet i pranoj pak me skepticizem.

Injeksionet janer per burra, gajret :)

Akrepi
20-06-2013, 20:38
E kisha lexu para rreth 7-8 viteve nje shkrim ne nje reviste ku shkruhej se shume shpejt pritet futja ne perdorim e nje zbulimi te ri qe ishte zevendesim i shiringes. Ishte nje lloj mjeti i cili me ane te presionit e injektonte ilacin ne trup pa pasur nevoje per shpim te trupit. Pra, ishte nje lajm i mirepritur per te gjithe ata qe e urrejne te shpohen me gjilpere, duke me perfshi edhe mua.

Per here te fundit per kete lajm mendova dje kur per shkak te angines (infeksion i fytit) m'i pershkruan 3 injeksione. Para dy oresh e mora injekionin e dyte, me shiringe...kuptohet. Ajo qe desha te them eshte se keto lajmet i pranoj pak me skepticizem.
Ky lloj injeksioni me presion qė thua ti Rex ka kohė qė pėrdoret po jo nė shkallė tė gjėrė.

P.s. Tė shkuara se pėr pak harrova.:D

Rex
20-06-2013, 20:39
Injeksionet janer per burra, gajret :)

Po mer po, pasi qe s'kam zgjidhje tjeter patjeter qe kam me bo gajret.

Ragnar
20-06-2013, 20:40
Po mer po, pasi qe s'kam zgjidhje tjeter patjeter qe kam me bo gajret.

Sipas ketij zbulimi, tash Hashim Thaqi eshte rrezik nga LLAPI, sepse ky i fundit mundet me sulmu Hashim Thaqin, qe t'ja merr koken dhe ta bene veten Hashim Thaq, nuk eshte ide e keqe per LLapin :)

Rex
20-06-2013, 20:44
Ky lloj injeksioni me presion qė thua ti Rex ka kohė qė pėrdoret po jo nė shkallė tė gjėrė.

Cudi si s'paskam degju/lexu me per te. Ketu te ne vjen kur te behem une 68 vjec. lol

Ma gjej nje per neser please :D

P.s. Tė shkuara se pėr pak harrova.:D

Feleminderit. Ishalla nuk ju vjen andej se ish pilim.

engel
20-06-2013, 20:47
Pajtohem me tye, nese tu kujtohet filmi " Face off " te interpretuar nga Nicolas Cage dhe John Travolta.

Kjo eshte dicka tjeter , pavarsisht se ne film e kane realizuar te till sikur ja ndrruyn kokat njeri-tjetrit.


Te shkume Rex dhe ngushellime per neser :D

Rex
20-06-2013, 20:47
Sipas ketij zbulimi, tash Hashim Thaqi eshte rrezik nga LLAPI, sepse ky i fundit mundet me sulmu Hashim Thaqin, qe t'ja merr koken dhe ta bene veten Hashim Thaq, nuk eshte ide e keqe per LLapin :)

lol

Ka mundesi qe ngjarja te zhvillohet ndryshe. Nese Hashimit i duhet nje koke e re, Llapi do te jete donatori i pare ne liste.

Do te ishte nje operacion shume i lehte. Te dy e kane ne koke vetem nga nje tel i cili ju shperben qe t'iu mban veshet e ngjitur per koke.

Ragnar
20-06-2013, 20:50
lol

Ka mundesi qe ngjarja te zhvillohet ndryshe. Nese Hashimit i duhet nje koke e re, Llapi do te jete donatori i pare ne liste.

Do te ishte nje operacion shume i lehte. Te dy e kane ne koke vetem nga nje tel i cili ju shperben qe t'iu mbaj veshet e ngjitur per koke.

HAhahahahahahahaha, sa kam qesh hahahahahaha DONATOR I PARE , shume e fort ke qekjo hahahahhahahhaha.

-qesh-

Rex
20-06-2013, 20:55
Te shkume Rex dhe ngushellime per neser :D

Faleminderit engel -lutem-

:p