PDA

View Full Version : Gjakova triumfon nė 'gothia cup'


Rex
20-07-2013, 15:55
20 Korrik 2013

Skuadra e tė rinjve e KF Gjakovės ka arritur njė sukses tė jashtėzakonshėm. Ekipi gjakovar ka arritur ta fitoj turneun ‘Gothia Cup’, i cili ėshtė mbajtur nė Suedi.

Gjakova nė finale tė kėtij turneu prestigjioz ka dėrmuar skuadrėn suedeze Halmstads, duke e mundur me rezultat tė thellė 8:2.

Pėr tė arritur deri nė finale, gjakovarėt kanė mposhtur kėto skuadra: nė xhiron e parė kanė mposhtur ekipin suedez, Gerskens (6:0), pastaj Assyriska (4:3), Puebla nga Meksiko (5:2), Bele Barkaby (8:6 pen.), kurse nė gjysmėfinale kanė mposhtur ekipin gjerman, Maccabi Frankfurt (2:0).

Gjatė kėtij turneun, skuadra e Gjakovės ka pasur edhe pėrkrahjen nga bashkatdhetarėt, tė cilėt i kanė pėrkrahur nė ēdo ndeshje.

‘Gothia Cup’ ėshtė turne tradicional dhe mbahet ēdo vit. Ky turne mbledh rreth 1200 ekipe nga e mbarė bota.

express (http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,24,116925)

Rex
20-07-2013, 15:56
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/path/Gjakova1_37870.jpg

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/Gjakova_592442.jpg

Rex
20-07-2013, 16:02
Nga gjithsejt gjashte ndeshje i paskan shenuar poaq fitore. Goldallimi i pergjithshem 33 gola te shenuara dhe vetem 13 te pesuara. Gjenerate e arte.

E keqja eshte se nese nuk ndryshon dicka per mire sa i perket nderkombetarizimit te sportit te Kosoves, shumica prej ketyre talenteve rrezikojne qe te behen kamarier ashtu si qindra talenta tjere gjakovar para tyre.

shoku_tanku
20-07-2013, 16:17
jo re se i therret debjazi ne kombetare

Rex
20-07-2013, 16:33
Ne rastin me te mire do i therret nje a dy prej tyre, te tjeret do sherbejne makiato.

shoku_tanku
20-07-2013, 16:35
po normalisht,dy me te miret do thirren...pastaj nuk mund te rrije kombetarja e futbollit pa gjakovare se prishet tradita

Rex
20-07-2013, 16:46
Ky po qe eshte kompliment. Hasi dhe Cana e kan jap maksimumin gjithmone.

Puna eshte qe kombetarja pranon nje numer te kufizuar lojtaresh. Ndersa talentat jane ne numer shume te madh. Atyre ju nevojitet mundesia per tu afrimuar dhe per te depertuar jashte, neper klube europiane.

shoku_tanku
20-07-2013, 16:49
nuk kane as klubet shqiptare ndonje fare niveli...ketu digjen lojtaret dhe skuadrat europiane nuk para i hedhin syte ketej per te bere merkato

Rex
20-07-2013, 16:55
nuk kane as klubet shqiptare ndonje fare niveli...ketu digjen lojtaret dhe skuadrat europiane nuk para i hedhin syte ketej per te bere merkato

Skuadrat shqiptare te pakten luajne ne ndeshje nderkombetare dhe ofrojne me shume mundesi. P.sh. per Kukesin cdo dite shkruajne mediat ne Bosnje. Ose per Skenderbeun qe dje kishte bere deklarate edhe Berti Vogts. Po i kaluan keto rrathe do te flitet edhe me shume. Do te filloj edhe interesimi i skauteve.

Per klubet e Kosoves nuk di kush qe ekzistojne.

shoku_tanku
20-07-2013, 17:19
E keqja ketu eshte se nuk investohet per futbollin pa mund tu krijoheshin mundesi edhe talenteve te kosoves por imagjino..jane djegur me dhjetra talente shqiptare duke luajtur ne kete kampionat dhe jane fare pak ata qe kane mundur te bien ne sy nga klubet europiane,mund te numerohen me gishtat e nje dore,kjo jo sepse nuk ka talente por sespe nuk investohet seriozisht per futbollin...

Rex
20-07-2013, 17:37
Ky eshte problemi. Ne Shqiperi ka me shume investime ne futboll por investohet gabimisht. Investojne shume ne sjelljen e futbollisteve te huaj, kreysisht nga Ballkani. Ata luajne nje sezon apo dy, marrin parate e majme nga kontrata dhe serish qarkullojne.

Investim i qelluar dhe afatgjate eshte investimi ne shkollat e futbollit dhe ne kategorite e reja.

shoku_tanku
20-07-2013, 17:48
epo jane leke qe te kthehen vone ato...keta duan pak edhe menjehere