PDA

View Full Version : Rriqnat...


Brari
27-07-2013, 04:43
ne median kosovare flitet shum per rriqnat..
ne median e shqiperise asnjiher nuk flasin..
kush di te na e hape ketu kte harten qe sjell gazeta ketu..
ne radion suedeze flitet cdo dit per rrezikun e rriqnave..
dhe ne usa eshte prabllem ne ca zona..
mos i quajm me emer tjater ne ne shqiperi keto insektet e frikshme qe kosova u thot rriqen?
kjo vapa e madhe.. zhegu dmth..mos i ben rriqnat edhe me te rrezikshem?
ku eshte doktoresh teta?ja cthot gazeta

--

http://www.botasot.info/lajme/233683/harta-e-perhapjes-se-rriqrave-ne-kosove/Ėshtė publikuar harta e parė e pėrhapjes sė llojeve tė ndryshme tė rriqrave nė Kosovė dhe zonat mė tė rrezikuara nga ta. Nė bazė tė njė hulumtimi tė bėrė nga ekspertė tė veterinarisė, del se rriqrat nė komunėn e Malishevės dhe Suharekės janė vektor i pėrhapjes se virusit tė Etheve Hemorragjike Krime - Kongo.
Rezultatet e tij pritet tė kenė ndikim tė konsiderueshėm nė pėrcaktimin e masave konkrete pėr parandalimin e pėrhapjes sė shkaktarit tė sėmundjes si dhe mbrojtjen e fermerėve, si mė tė rrezikuar nga kjo sėmundje vdekjeprurėse.
Njė analizė e mirėfilltė pėr shkaktarin e etheve hemorragjike - Krime Kongo, duket se nuk ėshtė bėrė asnjėherė, deri sivjet, nė komunat qė janė mė tė rrezikuara. Kjo u ka kushtuar edhe me jetė qytetarėve. Ndėrkohė, njė hulumtim njė vjeēar nė komunat e Kosovės, i bėrė nga Dr.sc. Kurtesh Sherifi, profesor i Parazitologjisė me Sėmundje Invazive dhe Ligjshmėri Veterinare, nė Fakultetin e Bujqėsisė dhe Veterinarisė, tregon pėrhapjen e llojeve tė rriqrave dhe shkaktarin kryesor tė etheve hemorragjike.
Ai thotė pėr portalin “Ferma Ime”, se nė vitin 2012 – 2013, nė tetė komuna tė Kosovės, janė grumbulluar mbi 1000 mostra tė rriqrave. “Gjatė dy viteve tė fundit, ne kemi bėrė njė analizė duke mbledhur mostra nė tetė komuna dhe nė njerėz qė janė pickuar nga rriqrat. Nė Malishevė kemi marrė 242 mostra, Klinė 208 mostra, Suharekė 161 mostra, Gjilan 92 mostra, Prishtinė 127 mostra, Podujevė 77 mostra dhe nė Kaēanik - Hani i Elezit 108 mostra. Po ashtu edhe nga pacientėt e pickuar janė marrė 25 mostra tė rriqrave, janė futur nė ngrirje tė thellė nė minus 80 °C, dhe janė analizuar nė laborator pėr identifikimin e tyre nė gjini dhe lloje”, tha Sherifi.
Pas analizave dhe hulumtimeve qė janė bėrė, del se pėrhapja e llojit Hyalomma marginatum, qė njihet si vektor potencial i transmetimit tė virusit tė Etheve Hemorragjike Krime – Kongo, ėshtė i pėrhapur nė dy komuna tė Kosovės. Profesor Sherifi, thotė se identifikimi i tyre ėshtė bėrė me anė tė stereomikroskopit binokular dhe janė evidentuar kėto rezultate.
“Nė komunėn e Malishevės janė analizuar 242 mostra ku 238 ose 98% ishin Hyalomma marginatum, 3 ose 1% Ixodes ricinus dhe 1 ose 0.5% Rhipicephalus spp. Nė Komunėn e Klinės janė analizuar 208 mostra ku 159 ose 76.4 % ishin Hyalomma marginatum, 48 ose 23% ishin Ixodes ricinus dhe 1 ose 0.6% Rhipicephalus spp. Nė Komunėn e Suharekės janė analizuar 161 mostra ku 158 ose 98% ishin Hyalomma marginatum, dhe 3 ose 2% Ixodes ricinus”, thekson raporti.
“Nė Gjilan, nga 92 mostra tė analizuara rezultuan 59 ose 64% me Hyalomma marginatum, 30 ose 33% Ixodes ricinus dhe 3 ose 3% me Ripicephalus spp. Nė komunėn e Prishtinės janė analizuar 127 mostra, nga tė cilat 113 ose 89% rezultuan Ripicephalus spp. dhe 14 ose 11% Dermacentor spp. Nė komunėn e Podujevės, nga 77 mostra tė analizuara rezultuan 57 ose 74% Ixodes ricinus, 18 ose 23% Dermacentor spp. dhe 2 ose 3% Ripicephalus spp. Nė komunėn e Kaēanikut, nga 86 mostra tė analizuara rezultuan 83 ose 97% Ixodes recinus dhe 3 ose 3% Ripicephalus spp. Nė komunėn e Hanit tė Elezit nga 22 mostra tė analizuara rezultuan 3 ose 14% Hyalomma marginatum, 10 ose 45% Ixodes ricinus dhe 9 ose 41% Ripicephalus spp’”, thotė raporti pėr pėrfshirjen e rriqrave nė Kosovė.
Pos nėpėr komuna, pjesė e hulumtimit kanė qenė edhe personat e hospitalizuar nė Klinikėn Infektive tė Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės, qė po ashtu vinin nga komuna tė ndryshme. Nga 25 pacient tė pickuar me rriqra u evidentuan kėto rezultate: 24 ose 96% ishin Ixodes ricinus dhe 1 ose 4% Ripicephalus spp.
Prof. Kurtesh Sherifi shpjegon se deri nė fund tė vitit kėto mostra tė rriqrave do tė analizohen pėr detektim tė ARN-sė sė virusit tė Etheve Hemorragjike Krime – Kongo me anė tė analizave molekular-biologjike (RT-PCR).
Si pjesė e hulumtimit autori ka propozuar kėto rekomandime: “Dezinsektim tė kafshėve shtėpiake nė rajonet endemike, nė periudhėn prill-maj (me preparatin me te mire ne treg: psh DELTAMETHRIN). Tė gjithė pronarėt e kafshėve dhe ata qė i therrin ato, duhet tė kenė kujdes nė kontakt me gjakun e tyre. Pėrdorimi i repellenteve ose akaricideve (preparate kundėr rriqrave) nga personat e rrezikuar psh me “DEET – Dietyltoluamid“.
Vepron deri nė 4 ore nga thumbimi i rriqrės pas lyerjes nė lėkurėn e zbuluar te njeriu. Pėrkrahje me hulumtime shkencore nga institucionet tona lidhur me epidemiologjinė e kėsaj sėmundjeje, si nė kafshė, rriqra dhe njerėz”.
Nė klinikėn infektive tė QKUK-sė, ndodhen tė shtrirė tre paciente tė pickuar nga rriqrat. Dr. Sali Ahmeti, infektolog, thotė se rastet janė konfirmuar edhe virologjikisht ku nė mostrat e gjakut qė janė marrė nga pacientėt ėshtė gjetur gjenomi i virusit. “Prej tyre njėri ėshtė nė gjendje mė tė rėndė shėndetėsorė ndėrsa dy tė tjerėt janė gjendje tė qėndrueshme dhe stabile dhe aktualisht nuk iu kanoset ndonjė rrezik qė t'ju keqėsohet gjendja”. Gjatė kėtij viti nga ethet hemorragjike nė Kosovė kanė vdekur 6 persona


bota sot

.

.

Rex
27-07-2013, 08:44
Ne Shqiperi eshte prezent vetem ne veri, me konkretisht ne Kukes.


Ja nje lajm lidhur me ethet hemoragjike ne Shqiperi:

http://infoalbania.org/lajme-home/lajme-vendi/60281-ethet-hemoragjike-perfshijne-veriun-e-vendit-.html

Edvin83
27-07-2013, 16:48
Rriqnat gjenden pothuajse nė tė gjithė botėn, dhe Shqipėria nuk pėrbėn pėrjashtim. Por nė fakt, nė Shqipėri nuk njihen fare nga popullata. Bile shumė as nuk e kuptojnė fjalėn rriqėn. Kėtu nė Estoni po ashtu rriqnat janė nė faqe tė parė tė gazetave, dhe ēdo vit ka pickime nga to. Kėtė vit ka pasur pak, pasi vera ka qenė e nxehtė dhe e thatė, dhe rriqnat pėlqejnė mot me lagėshti e nuk e durojnė diellin qė i than. Prandaj dhe nė Shqipėri ke mė pak raste pickimi.

Nga rriqnat merren dy sėmundje (nėse rriqnat janė tė infektuara), encefaliti dhe ethet (lime disease-Lyme borreliosis). Pėr encefalitin ka vaksina por kushtojnė. Unė i bėra, dhe bėn 30 euro secila (bėhen 2 nė vit dhe ke imunitet pėr 5 vjet).
Pėr ethet nuk ka vaksinė prandaj duhet tė ruhesh. E veēanta ėshtė se nga ethet infektohesh vetėm nėse rriqna ka thithur gjak, ėshtė mbushur me gjak dhe pastaj vjell njė pjesė tė tij mbi plagė, nė kėtė rast merr bakterin. Por nėse rriqna sapo tė ka pickuar, nuk merr bakter, vetėm nė raste tė rralla. Dhe vetėm 5% e rriqnave kėtu nė Estoni p.sh. janė tė infektuara.

Media dhe shteti duhet tė bėjnė mė tepėr qė tė informojnė njerėzit, pasi mbi 90% e popullatės nė Shqipėri nuk e ka idenė e fjalės, e le mo tė pasojave e tė sėmundjeve qė sjell.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tick

edlin
27-07-2013, 23:53
Po si nuk njihen rriqnat ose rriqla ne Shqiperi....... eshte dhe nje shprehje... "mu ngjite mu bere rriqel"......

user010
28-07-2013, 00:30
Une hera e pare qe e degjoje, do ta kem ndermend.

SystemA
28-07-2013, 15:35
Une hera e pare qe e degjoje, do ta kem ndermend.
U perdornin kundra tensionit te gjakut.

Edvin83
28-07-2013, 16:49
Po si nuk njihen rriqnat ose rriqla ne Shqiperi....... eshte dhe nje shprehje... "mu ngjite mu bere rriqel"......

Shprehja njihet, por deri tani kam takuar vetėm njė nga Shqipėria qė e dinte se ēfarė janė rriqnat. Pėr tė tjerėt janė diēka e panjohur dhe nuk e dinė qė ėshtė kandėrr.

Edvin83
28-07-2013, 16:50
U perdornin kundra tensionit te gjakut.

Ato janė shushunjat ose ushunjėzat. Rriqnat janė kandrra e jo krimba.

Brari
30-07-2013, 08:15
thx per komentet e informacionet..

edvin me vjen mire qe kupton kto gjerat..

ne usa ishte nje zon a disa katunde diku qe behej kerdia nga rriqnat e nuk kuptonin nga po u vjen..
u desh nderhyrja e ca shkencetareve qe te kuptohej se ishin rriqnat shkaku i shum tragjedive ne ate vend..

me vjen mir qe media kosovare i kushton rendesi ketyre problemeve..

nuk me pelqen qe media kosovare me u duk toskerishte e ngrata se ka kompleks..nuk thot rriqnat sic thot populli por rriqerat ..lol

rriqerat e sateme oj medie majmune..

nejse..

tu themi njerzve te ken kujdes.. ti ruajn te afermit nga kjo kafshez e rrezikshme..

sidomos femijet..

kto dit vapa ben te veten..
dhe gjarperinjte behen te rrezikshem..
kini kujdes..

..

reks na sill foto me rriqna e me pasoja riqn-oiste..lol

se ne te shqiperise nuk kemi fort kultur nga qo ane..

un jetoj ne nje vend me shum natyre rreth e rrotull e dua te jem i mir informuar..

.

Loreal
30-07-2013, 09:07
Une hera e pare qe e degjoje, do ta kem ndermend.

Ta kesh parasysh keshtu duken,nga ne cdo stine te veres vdes ndokush nga to.http://images.botasot.info/uploads/largea_rriqrat1368952430.jpghttp://standardi.info/Articles/88139/Images/403x30288139rtklive112629062013_rriqrat.jpg

Edvin83
30-07-2013, 10:58
me vjen mir qe media kosovare i kushton rendesi ketyre problemeve..

nuk me pelqen qe media kosovare me u duk toskerishte e ngrata se ka kompleks..nuk thot rriqnat sic thot populli por rriqerat ..lol

rriqerat e sateme oj medie majmune..

.

Nė fakt edhe unė u habita nga ai emėrtim "rriqėrat" kur edhe vetė nė Shqipėri thuhet "rriqėn" e jo rriqėr. Nė fakt ėshtė dhe njė emėrtim tjetėr nė tė folurėn e jugut, "kėpusha", por fjala rriqėn ka mė tepėr dominim.
Jo ēdo fjalė me r ėshtė fjalė e toskėrishtes apo gjuhės standarde :)

Se kam parė dhe ca qė nuk e njohin mirė gjuhėn shqipe qė fjalėn shtatzani e bėnin shtatzėrėsi :D