PDA

View Full Version : Keni pirė shumė? Ja kėshillat pėr tė marrė veten.


Regina
08-08-2013, 21:30
Nėse keni pirė shumė alkool, ja disa kėshilla pėr tė marrė veten tė nesėrmen nė mėngjes!

http://1.2.3.10/bmi/www.ikub.al/cache/images/81/814e7805-ec62-41ad-956c-dd56b9969226---0-.jpg

Pėr ata qė janė dehur, nuk ka gjė mė tė mirė se sa ilaēet pasi kanė pirė! E kujt nuk i ka ndodhur qė tė ketė pirė shumė dhe mes tė vjellave dhe dhembjes sė kokės tė ketė pasur nevojė pėr kurat apo ilaēet mbrapa dehjes? Ndonjėherė, nė festat ku bisedat dhe tė qeshurat nuk mungojnė, nga njė gotė alkool kalohet nė tjetrėn dhe pa e kuptuar fare keni pirė shumė… Kėtė gjė e kuptoni tė nesėrmen nė mėngjes, kur zgjoheni dhe kur kėrkoni ndonjė gjė pėr tė qetėsuar dhembjen e tmerrshme tė kokės dhe ndjesinė e pėrzierjes. Ne do t’ju sugjerojmė disa kėshilla pėr tė qetėsuar ose mė mirė akoma pėr tė parandaluar efektet normale tė dehjes.

Zgjidhni qumėsht dhe ujė!

Njė ndihmė e vlefshme, pasi keni pirė shumė alkool, vjen nga uji. Duke pirė shumė ujė, pėrpara se tė shkoni nė shtrat, ėshtė njė nga kėshillat e rėndėsishme pėr tė shmangur pasojat e pas pirjes. Njė metodė tjetėr e zakonshme, pėr tė shmangur njė dhembje tė fortė koke kur tė zgjoheni, ėshtė qumėshti, i cili ėshtė mirė qė tė pihet pėrpara se tė shkoni tė argėtoheni nga njė pije nė tjetrėn, pasi ai zvogėlon absorbimin e alkoolit nė trup. Po tė njėjtėn ndihmė iu jep edhe ushqimi. Pasi keni pirė shumė, duhet patjetėr tė hani, sepse ushqimi ka tė njėjtin rol si edhe qumėshti.

Vitamina pas dehjes

Pėr tė pėrshpejtuar qetėsimin e dhembjes sė kokės pasi keni pirė njė kėshillė e mirė ėshtė qė tė pini lėng frutash. Ashtu si dhe mjalti, ai ka prioritete tė forta kundėr dehjes si rezultat i nivelit tė lartė tė fruktozės qė pėrmban. Jo vetėm vitamina C, por edhe vitamina B, tė shtuara nė pėrbėrės tė ndryshėm, zvogėlojnė kohėzgjatjen e efekteve tė pas dehjes. Po kėshtu, edhe banania, nėse e hani kur sapo tė zgjoheni. Nėse keni nevojė pėr njė kurė mė efikase dhe tė fortė, pėrzieni kafe tė zezė me lėng limoni tė hidhur pa ėmbėlsues.

Konkluzione pėr tė pėrballuar situatėn pas dehjes

Anglezėt, pasi kanė pirė shumė, pėr tė rifituar fuqi dhe qetėsi janė tė vetmit qė gatuajnė vezė me bukė, proshutė dhe salcė holandeze, njė miks karbohidratesh dhe proteinash, mjaft efikase kundėr efekteve tė pas dehjes.

Metoda nga bota kundėr efekteve tė pasdehjes

Nė Kinė pinė ēaj jeshil, ndėrsa nė Rumani dhe Turqi specialiteti i tyre pasi janė dehur ėshtė kukureci nė supė me hudhėr dhe pana??. Koreanėt preferojnė supė me mish, ndryshe nga japonezėt qė zgjedhin qepė tė papėrpunuar dhe turshi tė marinuara. Ėshtė e qartė qė ēdo vend i botės ka mėnyra tė ndryshme tė kurimit pas dehjes. E rėndėsishme ėshtė tė qėndroni tė vetėdijshėm nė faktin qė e vetmja zgjidhje pėr tė hequr dhembjen e kokės, pėrzierjen dhe atė erėn e keqe tė alkoolit nė mėngjes, ėshtė qė tė mos pini shumė alkool nėse nuk doni qė tė vuani mė pas. Por nėse ju kap euforia e momentit apo e festimit, pėrpiquni tė paktėn tė zgjidhni kurat e duhura pas dehjes.

Dėmet nga alkooli

Pėrveē duhanit, njė ves tjetėr i dėmshėm ėshtė edhe alkooli. Edhe ky ves ėshtė shkaktar i njė vargu sėmundjesh duke filluar qė nga aparati tretės, mėlēia, pankreasi e deri nė dėmtime tė pariparueshme tė sistemit nervor qendror. Nė mėlēi, alkooli shkakton dėmtime tė qelizave hepatike, i cili pėrparon nė kohė dhe qė varet nga doza e konsumuar dhe nga veēoritė fiziologjike tė individit. Ėshtė vėrtetuar se sasia e rrezikshme ėshtė ajo prej 20-40 gramė alkool etilik, ndėrsa pėrdorimi 100-150 gramė alkool nė ditė, nė njė periudhė 10-vjeēare mund tė shkaktojė cirrozė. Nga ana tjetėr, ėshtė vėrtetuar edhe shkencėrisht se pėr shkak tė fiziologjisė, femrat dėmtohen shumė mė shpejt se meshkujt pėr tė njėjtėn sasi alkooli tė konsumuar. Njerėzit qė pinė me vite nuk ndiejnė asgjė dhe papritur njė ditė gjenden para njė fakti tė hidhur, mėlēia e tyre ka marrė fund, ėshtė kthyer nė njė mėlēi cirrotike, ose kanė shqetėsime tė lehta qė nuk ia vėnė veshin, por bukur mirė ata bėjnė “puthjen” e parė me vdekjen. Edhe pankreasi pėson dėmtime nga alkooli. Ėshtė vėrtetuar se konsumimi i 20-50 gramė alkool etilik (rreth 100 ml raki) nė ditė shkakton dėmtime, ndėrsa pirja e 100 gramėve alkool etilik ose mbi dy dopio raki (200 ml) apo 2 litra birrė pėr njė periudhė 6-12 vjet shkakton nė mėnyrė tė sigurt dėmtime tė pankreasit. Konsumimi pėr njė kohė tė shkurtėr i njė sasie tė madhe pijesh alkoolike shkakton rreziqe ndaj pankreasit akut, qė mund tė ēojė deri nė rrezikimin e jetės. Ėshtė vėrtetuar se pėr ēdo 1 litėr alkool tė konsumuar, vdesin 1.000-2.000 qeliza tė trurit. Kėshtu qė pėrdoruesit kronikė tė alkoolit, me kohė e ēojnė veten drejt demencės (skizofreni, marrėzi), degjenerimit mendor (matufosjes) etj. Pra, alkooli dėmton pa pėrjashtim tė gjitha organet e trurit

(Republika)

YOKO
08-08-2013, 21:55
Po te jesh dehur,kokaina te ben esell. Mbani gjithmone nje cike me vete.

drague
08-08-2013, 22:17
Po te jesh dehur,kokaina te ben esell. Mbani gjithmone nje cike me vete.

SI NUK TE VJEN TURP MOJ

je dhe femer me reputacin``serenat``

YOKO
08-08-2013, 22:37
Per cfare te me vije turp,qe u tregoj si te mos u bjere burreria ne toke fare???

drague
08-08-2013, 22:43
Per cfare te me vije turp,qe u tregoj si te mos u bjere burreria ne toke fare???

une drogen se kam provu ndonjėherė

raki .vetem per festa.

ps.mos me ngatėrron me nai1 drague tjeter``puc``

Linda
08-08-2013, 22:49
Po te jesh dehur,kokaina te ben esell. Mbani gjithmone nje cike me vete.

Do e kem parasysh kte keshille:D

Jo keq:P

Gezuar e pershumvjet Bajromin :)

YOKO
08-08-2013, 23:06
Thuaji nje cike dragues, se m'tha s'ke turp. :p

Pse sot eshte Bajrami???

Gezuar!

Mano
09-08-2013, 02:00
Ne fakt egziston nje zgjidhje me e mire se te gjitha ato qe pash ne list. Dhe jam me se I sigurt se asnjerit nuk I shkon ndermend ta bej perpara se te filloj pijen. Kush e gjen se cfar eshte? .

shoku_tanku
09-08-2013, 14:34
Te falenderojme nga zemra regina per keto tema te dobishme qe sjell ketu ne forum..megjithate ne ketej nga anet tona themi qe plumbi del me plumb...nese ke pire shume vere edhe zgjohesh me koken daulle,duhet te pish gjysem gote uji me vere nag ajo e mbremshmja qe te vish ne terezi(e kam provuar vete)te cliron ne cast..e njejta gje vlen edhe per rakine,megjithese rakia ka te miren qe sado te kesh pire sot,po te jete raki pa hile te nesermen zgjohesh qiqer...pijet e jashtme pastaj nuk di cte them..kam pire pa mase edhe nuk me kane dhene kurrfare efekti,as pozitiv as negativ...

Persona
09-08-2013, 15:50
nje gote gjigante me leng domate dhe te kuqen e vezes te rikthen serish ne gjendje dinjitoze ne keto raste.

shoku_tanku
09-08-2013, 16:07
jo po me long pattellxhoni...keta bejn te gjith si pijanec te regjur mer daj !

Persona
09-08-2013, 16:14
jo patellxhoni, por domate ose ketchup :p

une s'jam dehur ndonjehere shoku tanku

YOKO
09-08-2013, 16:14
lol….keshtu kemi degjuar. Po mundohemi te ndihmojme hallexhinjte. :)

shoku_tanku
09-08-2013, 16:16
lol….keshtu kemi degjuar. Po mundohemi te ndihmojme hallexhinjte. :)

mos ua qani hallin se dine si te dalin nga situata hallexhinjte

YOKO
09-08-2013, 16:20
Ne kete rast, hallexhinjte jane ata qe gjenden prane pijaneceve.

Tanku, pse s'kupton hic fare ti? He, pse? :p

shoku_tanku
09-08-2013, 16:21
Ne kete rast, hallexhinjte jane ata qe gjenden prane pijaneceve.

Tanku, pse s'kupton hic fare ti? He, pse? :p

hall i madh..ata le te pijne edhe uthull po deshen..nuk me intereson

YOKO
09-08-2013, 16:24
jo patellxhoni, por domate ose ketchup :p

une s'jam dehur ndonjehere shoku tanku

bej nje vend tek mesazhet private, se dua te te coj nje mp

thanks

shoku_tanku
09-08-2013, 16:30
filluat ju me ēuēuritje neper veshe?

palo gra!

SERAFIM DILO
09-08-2013, 16:47
Alkoli iken me alkol e ka shkruar njeri ..

shoku_tanku
09-08-2013, 16:48
Alkoli iken me alkol e ka shkruar njeri ..

epo ec e mbushu mendjen ketyre axhamive o sero...nuk ua degjojne llafin te vjeterve keta or jooo

Rex
09-08-2013, 17:04
Leng te rasojit nja dy gota...dhe loja prej fillimit.

Loreal
09-08-2013, 17:34
Jo po kryet ne dush te ftohte..:d

Persona
09-08-2013, 17:51
epo ec e mbushu mendjen ketyre axhamive o sero...nuk ua degjojne llafin te vjeterve keta or jooo

mire o tanku, bej si te duash. vetem me mua mos u merzit :))

Persona
09-08-2013, 17:52
bej nje vend tek mesazhet private, se dua te te coj nje mp

thanks

via libera :)

engel
09-08-2013, 18:21
megjithate ne ketej nga anet tona themi qe plumbi del me plumb...nese ke pire shume vere edhe zgjohesh me koken daulle,duhet te pish gjysem gote uji me vere nag ajo e mbremshmja qe te vish ne terezi(e kam provuar vete)te cliron ne cast..
Nqs te nesermen pi per te dal e djeshmja , esell quhesh akoma ?


Ps. Une pi shume rralle, por kur shkoi ne ndonje feste , te nesermen gjume dhe vetem gjume ( prandaj preferoj ditet kur kam tre dite pushim :D ) dush me uje te vaket , kafe pa sheqer dhe njekohesisht copa akulli siper kokes lol

shoku_tanku
09-08-2013, 18:35
sqenke per pije ti joo

Akrepi
09-08-2013, 19:50
Ne fakt egziston nje zgjidhje me e mire se te gjitha ato qe pash ne list. Dhe jam me se I sigurt se asnjerit nuk I shkon ndermend ta bej perpara se te filloj pijen. Kush e gjen se cfar eshte? .
Tė pish ca vaj ulliri pėrpara pijes?? Kėtė kishe ndėrmėnd?:p

E kam provuar nuk para tė bėn punė:D

Mano
09-08-2013, 20:03
.nese ke pire shume vere edhe zgjohesh me koken daulle,duhet te pish gjysem gote uji me vere nag ajo e mbremshmja qe te vish ne terezi(e kam provuar vete)te cliron ne cast..e njejta gje vlen edhe per rakine,megjithese rakia ka te miren qe sado te kesh pire sot,po te jete raki pa hile te nesermen zgjohesh qiqer...pijet e jashtme pastaj nuk di cte them..kam pire pa mase edhe nuk me kane dhene kurrfare efekti,as pozitiv as negativ...


Ajo qe thua ti eshte shume e vertet. Njerezit vuajn nga alkoli te nesermen per arsyen se alkoni (avujt) cvendosin ujin nga trupi, dhe nga mungesa e ujit qe eshte i domozdoshem ndjehemi te dobet dhe me dhimbje koke te forta. Menyra me e mire dhe me e shpejt per te luftuar pasojat e alkolit te nesrmen eshte te pish prap. Ne kete menyre ballancohet niveli i alkolit.

Kjo eshte menyra me e mire per tu ardhur ne 'vete' mbasi ke pire. Por egziston edhe nje menyre tjeter, qe parandalon pasojat e aklolit te nesermen. E shtrova pyetjen me lart dhe shoh qe askush nuk e ka 'prekur'

Mano
09-08-2013, 20:07
Tė pish ca vaj ulliri pėrpara pijes?? Kėtė kishe ndėrmėnd?:p

E kam provuar nuk para tė bėn punė:D

Jo..jo nuk eshte ajo! Edhe une kam provuar shume gjera, sepse per nji arsye apo tjetren mjaftojn vetem 2 gota ver per tu cuar me dhimbje koke te nesermen. Zakonisht une para se te bie te flej ja fus nja dy kokrra "advil' ilac per dhimbje koke dhe te nesrmen cohem 'esull' fare. Por edhe kjo nuk eshte me e mira sepse 'barnat' te demtojn melcine edhe me shume.

engel
09-08-2013, 20:16
Jo..jo nuk eshte ajo! Edhe une kam provuar shume gjera, sepse per nji arsye apo tjetren mjaftojn vetem 2 gota ver per tu cuar me dhimbje koke te nesermen. Zakonisht une para se te bie te flej ja fus nja dy kokrra "advil' ilac per dhimbje koke dhe te nesrmen cohem 'esull' fare. Por edhe kjo nuk eshte me e mira sepse 'barnat' te demtojn melcine edhe me shume.

Ilacet nuk keshillohen me alkol se krijon reaksion tjeter , qe eshte akoma dhe me i demshem .

YOKO
09-08-2013, 20:21
Po mos pini pra, kur qenka kaq e veshtire per te ardhur ne vete!

engel
09-08-2013, 20:22
sqenke per pije ti joo

Nje mikja ime thote qe nqs konsumohet akoli rregullisht nuk ke keto simtoma skandaloze :D

Me then te drejten nqs nje nate me pare kam pire ( behet fjale per me shume se nje gote ) e kam te pamundur te shoh gote alkoli te nesermen , aq me keq ti ndjej eren .
Nuk arrije dot ta kuptoje nje person qe e konsumon rregullit alkolin te ndihet gjithmon fitt. Ndoshta i ka fituar trupi imunitet .

Akrepi
09-08-2013, 20:33
Leng te rasojit nja dy gota...dhe loja prej fillimit.
Ēa lėngu ėshtė ky se nuk po e kuptoj dot?

Rex
09-08-2013, 20:50
Ēa lėngu ėshtė ky se nuk po e kuptoj dot?

Lengu i lakrave turshi :D

Akrepi
09-08-2013, 20:53
Lengu i lakrave turshi :D
Ahaaaa.....po rakia me turshi (tė ēdo lloji) ėshtė mbret.
Ku ka meze mė tė mirė pėr rakinė se turshia.:D

Rex
09-08-2013, 21:01
Ahaaaa.....po rakia me turshi (tė ēdo lloji) ėshtė mbret.
Ku ka meze mė tė mirė pėr rakinė se turshia.:D

Turshite ja fusin lezetin ne max rakise.

Dhe per kete punen e lengut te rasojit seriozisht e kam. Perdoret me t'madhe.

Mano
09-08-2013, 21:02
Ilacet nuk keshillohen me alkol se krijon reaksion tjeter , qe eshte akoma dhe me i demshem .

Po ashtu eshte. Sidomos ilacet qe jepen me recet te cilat jane me doza te larta dhe mund te shkaktojn rreaksjon deri ne vdekje. Por barna qe une pi nuk eshte 'ilac'. Ketu ku jam une shitet ne supermarket, eshte nje lloj aspirine. Biles tek shisha e barnes shkruan 'nese konsumon me shume se 3 pije alkolike per cdo dite nuk rekomandohet te perdoresh kete 'ilac''. Megjithate nuk eshte e keshillueshme prandaj edhe e theksova ne shkrimin me lart qe nuk eshte menyra me e mire per faktin se demton melcine akoma me shume.

Menyra per te evituar pasojat e akolit per ata qe nuk e mbajn dote ose vuajn shume te nesermen eshte ME MIRE MOS TA PIN HIC FARE! Yoko eshte e vetmja qe i ka ren ne te. Dhe kjo tregon se Yoko ka prejardhje Puro Dibrane:). Sepe Dibranet flasin pak por thon shume. Obooobo do te na vijn Tironset e Tironset tashi...

YOKO
09-08-2013, 21:05
Une kam futur nje here raki ne goje, se me dhimbte dhembi dhe s'e harroj kurre. Shije me te tmerrshme se jodio glicerina kishte. :p

Linda
09-08-2013, 21:06
Thuaji nje cike dragues, se m'tha s'ke turp. :pAi veē mos me rente ne dore,se te vdekur do e bej:D

Kush te nget ty,ka pune me mua:P:)

``14``

YOKO
09-08-2013, 21:08
E dija qe do ta beje te vdekur, prandaj e spiunova tek ti!

Linda, na kno nai kongo mi, se s'di ca konge t'nigjoj tani, se po haj dreken.

Akrepi
09-08-2013, 21:09
Menyra per te evituar pasojat e akolit per ata qe nuk e mbajn dote ose vuajn shume te nesermen eshte ME MIRE MOS TA PIN HIC FARE! Yoko eshte e vetmja qe i ka ren ne te. Dhe kjo tregon se Yoko ka prejardhje Puro Dibrane:). Sepe Dibranet flasin pak por thon shume. Obooobo do te na vijn Tironset e Tironset tashi...
Unė thash ēa metode do na thoshe ti.:P

Ore Mano po mos ja fut kot se tek e fundit ke fėmijė dhe nesėr do shkosh tek miku...ēdo bėsh do rrish si hu po nuk pive pak raki??:D

YOKO
09-08-2013, 21:15
Unė thash ēa metode do na thoshe ti.:P

Ore Mano po mos ja fut kot se tek e fundit ke fėmijė dhe nesėr do shkosh tek miku...ēdo bėsh do rrish si hu po nuk pive pak raki??:D

po rakia e ndan "si hu" nga "i hurit dhe i litarit". :p

me mire si hu! :)

Linda
09-08-2013, 21:18
E dija qe do ta beje te vdekur, prandaj e spiunova tek ti!

Linda, na kno nai kongo mi, se s'di ca konge t'nigjoj tani, se po haj dreken.

Per ty patjeter,shpresoj te pelqej:)

http://www.youtube.com/watch?v=Ac36k7Ogx6o

Akrepi
09-08-2013, 21:21
po rakia e ndan "si hu" nga "i hurit dhe i litarit". :p

me mire si hu! :)
Jo e ke gabim...ata qė bėjnė sherr nė raki asnjė nuk i preferon nė tavolinė.
Ka esnafė edhe nė raki (shoku_tanku psh).;)

Po nuk pive pak raki nė tavolinėn e ziafetit* nuk je nė gjėndje tė bėsh edhe muhabet.

YOKO
09-08-2013, 21:27
Po nuk pive pak raki nė tavolinėn e ziafetit* nuk je nė gjėndje tė bėsh edhe muhabet.

Edhe ti ke te drejte!

YOKO
09-08-2013, 21:28
Per ty patjeter,shpresoj te pelqej:)

http://www.youtube.com/watch?v=Ac36k7Ogx6o

Danke Linda! :)

Ragnar
09-08-2013, 21:29
Se kur pi, pi deri sa nuk di send me, e nese nuk muj, shkoj e qeli e pi edhe nje si uj :P

http://www.youtube.com/watch?v=G4fv8ZefsWA

Mano
09-08-2013, 22:45
Unė thash ēa metode do na thoshe ti.:P

Ore Mano po mos ja fut kot se tek e fundit ke fėmijė dhe nesėr do shkosh tek miku...ēdo bėsh do rrish si hu po nuk pive pak raki??:D

e kisha fjalen per ata qe nuk e mbajn dote pijen. Per ta nuk ja vlen barra qiran. Nese te nesermen vuan vetem nga nje gote raki, nuk ja vlen. Une per vete nuk pi raki shpesh por kur e pi te nesermen jam qiqerr fare. Edhe kualiteti i asaj qe pi ka te bej shume. 'Ne' e bjem rakin vet ja kemi marr doren sepse e benim vet qe ne Shqiperi me rrushin e vneshtave te baces qe kishim:). Dhe 'ne' Akrep kemi patur gjysmen e Peshkopis bacen Tone me lloj lloj rrushi me cilesine me te lart, pastaj erdhi xhaxhi dhe na helmoj rrushin:P. Tani duhet me e ble ndyqan.

Mano
09-08-2013, 22:49
Jo e ke gabim...ata qė bėjnė sherr nė raki asnjė nuk i preferon nė tavolinė.
Ka esnafė edhe nė raki (shoku_tanku psh).;)

Po nuk pive pak raki nė tavolinėn e ziafetit* nuk je nė gjėndje tė bėsh edhe muhabet.

Akrepo...ti e di rakija nuk eshte pije me shije qe te kenaq, por eshte pije qe te kenaq me shoqerine. Per mua rakia me meze allashqiptarce nuk zevendesohet as me 'Blue label' qe kushton $250 shishja.

thirsty
10-08-2013, 05:48
Perpara se te pish, pi pak vaj
mbas dehjes te nesermen pi nje virgin bloody mary


meri, eja se jam dehur ;)

Akrepi
10-08-2013, 19:53
Akrepo...ti e di rakija nuk eshte pije me shije qe te kenaq, por eshte pije qe te kenaq me shoqerine. Per mua rakia me meze allashqiptarce nuk zevendesohet as me 'Blue label' qe kushton $250 shishja.
Rakia ėshtė mbreti i tavolinės me shoqėrinė.
Kam njė shok nga Vlora ėshtė njeri publik (po ti them emrin mund ta njohin goxha antarė) kur ulemi pėr tė pirė tė kėnaq me muhabet.

I shkuan njė grup shokėsh pėr ngushėllim se i kishte vdekur babai...shkuan pas disa ditėsh qė kish vdekur.
U nxorėn kafe dhe nga njė gotė raki, ngushėlluan, bėn ato adetet qė kishin pėr tė bėrė dhe nė fund njėri nga shokėt pėr ta ngacmuar i thotė:
- Po mirė o (filan) me njė gotė raki do na pėrcjellėsh?
- Ore "palaēo", mua mė ka vdekur babai ... nuk kam bėr baban synet qė tja shtrojmė me raki...:D

YOKO
10-08-2013, 19:58
Me pelqejne njerezit me sens te theksuar humori. :)

Rex
10-08-2013, 19:59
Rakia ėshtė mbreti i tavolinės me shoqėrinė.
Kam njė shok nga Vlora ėshtė njeri publik (po ti them emrin mund ta njohin goxha antarė) kur ulemi pėr tė pirė tė kėnaq me muhabet.

I shkuan njė grup shokėsh pėr ngushėllim se i kishte vdekur babai...shkuan pas disa ditėsh qė kish vdekur.
U nxorėn kafe dhe nga njė gotė raki, ngushėlluan, bėn ato adetet qė kishin pėr tė bėrė dhe nė fund njėri nga shokėt pėr ta ngacmuar i thotė:
- Po mirė o (filan) me njė gotė raki do na pėrcjellėsh?
- Ore "palaēo", mua mė ka vdekur babai ... nuk kam bėr baban synet qė tja shtrojmė me raki...:D

Hahahahaha

YOKO
10-08-2013, 20:04
Njoh njerin une qe pi raki, of kors qe eshte lab dhe kur pi vendshe ai, fillon edhe I thote se shoqes o budallaqe,ndersa femrave rrotull u ben komplimente. Palo burre!

Mano
12-08-2013, 19:45
Rakia ėshtė mbreti i tavolinės me shoqėrinė.
Kam njė shok nga Vlora ėshtė njeri publik (po ti them emrin mund ta njohin goxha antarė) kur ulemi pėr tė pirė tė kėnaq me muhabet.

I shkuan njė grup shokėsh pėr ngushėllim se i kishte vdekur babai...shkuan pas disa ditėsh qė kish vdekur.
U nxorėn kafe dhe nga njė gotė raki, ngushėlluan, bėn ato adetet qė kishin pėr tė bėrė dhe nė fund njėri nga shokėt pėr ta ngacmuar i thotė:
- Po mirė o (filan) me njė gotė raki do na pėrcjellėsh?
- Ore "palaēo", mua mė ka vdekur babai ... nuk kam bėr baban synet qė tja shtrojmė me raki...:D

Ashtu eshte...

Njoh njerin une qe pi raki, of kors qe eshte lab dhe kur pi vendshe ai, fillon edhe I thote se shoqes o budallaqe,ndersa femrave rrotull u ben komplimente. Palo burre!

Thone qe kur njeriu eshte i pire flet te 'verteten':d

shoku_tanku
12-08-2013, 19:50
te jetosh 50 vjet me nje grua,ti thuash budallaqe eshte shfaqje dashurie

Rex
12-08-2013, 20:42
te jetosh 50 vjet me nje grua,ti thuash budallaqe eshte shfaqje dashurie

Ka edhe nga ata qe ne ate moshe i thone shpirt e zemer.

Jo nga dashuria, por kane harru se si quhet.

shoku_tanku
12-08-2013, 20:43
ka edhe raste ekstreme,nuk diskutohet

Mano
17-08-2013, 23:52
Konjak
Ver
Uiski
Birr
Tekila
Uiski
Ver-gezuar-tap_fare-paqe-``4````brutal``

Delirium Mind
02-09-2013, 14:11
un zakonisht pasi kthehem ja fus nje tas me qumesht dhe cereali :D
Te nesermen nje pako me patetina dhe jam OK

tété
02-09-2013, 15:23
Une per vete kam nje gje te mire me alkolin: kur fillon e behet i demshem me ngacmon stomakun para trurit keshtu qe nuk mund te them qe humb shpesh mendjen (bile nuk e kam humbur asnjehere).
Megjithate nqs e di qe do te pish alkool, eshte mire te marresh pak yndyrna (vaj ulliri ose gjalp) para dhe kur kthehesh ne shtepi te pish nje liter uje dhe nje paracetamol.
Por, a mundet te besh gje per alkolet qe shiten ne shqiperi? Me ata, vetem Zoti mundet te ndihmoje :p

thirsty
02-09-2013, 16:14
un zakonisht pasi kthehem ja fus nje tas me qumesht dhe cereali :D
Te nesermen nje pako me patetina dhe jam OK

sa pin ti ?

busavata
25-11-2013, 02:51
ne te cilet tan diten pimi ujė , a duhet ne mengjes te pim birra ?

SERAFIM DILO
25-11-2013, 02:58
Jo,ne mengjes pihet uje.
Ka qen nji shprehje Busave,mema qe i thot djalit:"Te ma pish rakin more djal vetem per ate ujin e mengjesit".Ngaqe rakia ipte etje e kur zgjoheshe ne mengjes pije shum uje,te shijonte.

busavata
25-11-2013, 03:03
Jo,ne mengjes pihet uje.
Ka qen nji shprehje Busave,mema qe i thot djalit:"Te ma pish rakin more djal vetem per ate ujin e mengjesit".Ngaqe rakia ipte etje e kur zgjoheshe ne mengjes pije shum uje,te shijonte.

ashtu asht , uji ta pastron trupin , sidomos ne mengjes kur e pi e ndjen freskine ujit aq sa qe nuk mundesh te ndalesh duke pi .. tek une ndikon asi soji sikur kur ta hudhesh ujin ne gelqere te thatė..

SERAFIM DILO
25-11-2013, 03:18
ashtu asht , uji ta pastron trupin , sidomos ne mengjes kur e pi e ndjen freskine ujit aq sa qe nuk mundesh te ndalesh duke pi .. tek une ndikon asi soji sikur kur ta hudhesh ujin ne gelqere te thatė..

hahaaaa,krijon reaksjon kimik.

busavata
25-11-2013, 03:20
hahaaaa,krijon reaksjon kimik.

po , sikur ato me epruveta qe bohen gati me eksplodue .. asht nje kenaqsi por edhe nje rezik eksplodimi ..

busavata
25-11-2013, 03:23
a ka rasoj :D

SERAFIM DILO
25-11-2013, 03:31
po , sikur ato me epruveta qe bohen gati me eksplodue .. asht nje kenaqsi por edhe nje rezik eksplodimi ..

Po pra uji per proveta eshte,me e hudh me pikatore,se vetem prish formulat.

kanina
25-11-2013, 10:32
hidhni pak uje ne nje gote hidhni dhe soda po pate nje limon shtrydhe brenda...efekti eshte i garantuar.(kjo eshte kur je i pire jo kur ngrihesh ne mengjes pas gjumit)

Zana
25-11-2013, 10:36
- Kurse mua me pershtatet 1 kafe e forte e zeze pa sheqer, me biskota te lyera me cokollate( e gjithe pakoja ne k'te rast) eshte dore me 1 per mua ( flas pas gjumit se atehere me shpifet, ajo dhimbja e kokes dhe perzierja ne stomak) ,- :P

Fehmikaciu
09-08-2014, 20:09
Alkoholi pihet kur je ne qejf e pin nje dopio dhe te ben qejfli,kurse kur jam i merzitur dhe nuk e kontrrolloj veten athere veq qeshi dhe kendoj ...-boh-

peshkaqeni33
09-08-2014, 20:31
Une nuk pi kurre alkol!
Vetem pije freskuese, vere dhe raki.
Te vetmen pije alkolike qe kam pire ka qene nje gote qumesht mbushur plot me dhall.

YOKO
09-08-2014, 20:39
jo po me long pattellxhoni...keta bejn te gjith si pijanec te regjur mer daj !

:D :D :D

U shkriva edhe me broken smile edhe me ty.

Linda
09-08-2014, 20:51
Pse mi dhe broken ka fillu nga teket???:D:D

Akrepi
09-08-2014, 20:54
Pse mi dhe broken ka fillu nga teket???:D:D
Sot dy teke njėra pas tjetrės unė (me raki ju lutmi shumė).:p

Linda
09-08-2014, 20:57
Sot dy teke njėra pas tjetrės unė (me raki ju lutmi shumė).:p

Qeke lodh :D

Te paska dal fyroma :D.........duke i pire ato teket :P

Po ti mo shoku,me mire e permblidhshe njiher e mire dhe e beje dopio :D:D:P

Akrepi
09-08-2014, 21:10
Qeke lodh :D

Te paska dal fyroma :D.........duke i pire ato teket :P

Po ti mo shoku,me mire e permblidhshe njiher e mire dhe e beje dopio :D:D:P
E ke gabim...ja tė tregoj njė histori*.:D

Konstandin Kristoforidhi ulur me njė libėr mbi gjunj hapur nė mes (prej guri ky) pėrball Kostandinit njė Bar-Bufe....ky ėshtė vėndi i ngjarjes.:p

Shkonte njėri ē'do ditė tek ky lokal dhe pinte, kthente njė teke dilte i hidhte njė sy bustit, kthehej i thoshte banakierit: -Ma mbush edhe njė teke, ja mbushte kamarieri e kthente ky dhe vazhdonte avazi dilte shihte bustin.
Njė dit u bė kurioz banakieri dhe e pyet:

-Ore tė kam par gjithmon qė kthen njė teke del shikon bustin, kthehesh kėrkon prap njė teke dhe prap shikon bustin, si ėshtė kjo punė?

- Kollaj ja kthen ky...pi njė shikoj bustin, pi njė tjetėr prap shikoj bustin....kur Konstandini fillon tė shfletoj librin e kuptoj qė nuk duhet tė pi mė se kam aritur masėn kur edhe mund tė dehem.:D

Linda
09-08-2014, 21:19
E ke gabim...ja tė tregoj njė histori*.:D

Konstandin Kristoforidhi ulur me njė libėr mbi gjunj hapur nė mes (prej guri ky) pėrball Kostandinit njė Bar-Bufe....ky ėshtė vėndi i ngjarjes.:p

Shkonte njėri ē'do ditė tek ky lokal dhe pinte, kthente njė teke dilte i hidhte njė sy bustit, kthehej i thoshte banakierit: -Ma mbush edhe njė teke, ja mbushte kamarieri e kthente ky dhe vazhdonte avazi dilte shihte bustin.
Njė dit u bė kurioz banakieri dhe e pyet:

-Ore tė kam par gjithmon qė kthen njė teke del shikon bustin, kthehesh kėrkon prap njė teke dhe prap shikon bustin, si ėshtė kjo punė?

- Kollaj ja kthen ky...pi njė shikoj bustin, pi njė tjetėr prap shikoj bustin....kur Konstandini fillon tė shfletoj librin e kuptoj qė nuk duhet tė pi mė se kam aritur masėn kur edhe mund tė dehem.:D

-qesh--qesh--qesh--qesh--qesh--qesh--qesh--qesh-

peshkaqeni33
09-08-2014, 21:52
Cfare faqe ka arritur Kostandini?
Se une po pres te mbaroi librin.

Elian70
09-08-2014, 21:53
une kur pija rrifja tre ne dite, por se kam gjetur akoma ilacin....

Cleopatra
21-07-2015, 02:33
2 aspirina e uje e kur ngrihesh nga gjumi ske hangover.

Marya
21-07-2015, 12:11
2 aspirina e uje e kur ngrihesh nga gjumi ske hangover.

vetem ajo qe nuk duhet bere
alkol + aspirine = vrime e madhe ne stomak :d

Fehmikaciu
21-07-2015, 12:14
vetem ajo qe nuk duhet bere
alkol + aspirine = vrime e madhe ne stomak :d
Ho-pa,veq edhe kjo eshte mangu!!! -jo-....un nuk pi shum,nje got dopio ne nengjes dhe 1-teke per gjum...kurgju me shum..

BABA nga DURRSI
21-07-2015, 12:49
keshilla me e mire? mjafton te njohesh limitet e tua dhe ne fund te thuash stop!