PDA

View Full Version : Superliga shqiptare 2013-2014


BlueBaron
15-03-2013, 19:28
Skandal i Disiplinės, falen kryebashkiakėtSkandal i Komisionit tė Disiplinės me vendimet pėr incidentet e ndodhura nė ndeshjet Besa-Tirana pėr Kategorinė Superiore dhe Gramshi-Mamurrasi pėr Kategorinė e Parė. Dy kryebashkiakėt, Elvis Rroshi i Kavajės dhe Dritan Bici i Gramshit, tė cilėt u bėnė protagonistė me gjestet e tyre, nuk morėn asnjė dėnim nga Disiplina. Anėtarėt e kėtij komisioni, tė mbledhur dje nė orėn 11:00 nė ambientet e FSHF-sė, kanė dhėnė disa masa tė ēuditshme, tė cilat prekin mė sė shumti tifozėt e Kavajės dhe tė Gramshit.
Nė njė kohė qė nė ndeshjen Besa-Tirana incidentet ndodhėn nė dhomat e zhveshjes dhe nuk kishin aspak protagonist tifozėt, Disiplina dėnon me njė 1 ndeshje pa spektatorė klubin kavajas. Nė 90 minutat e takimit nuk u hodh asnjė send nė fushė
dhe qėndrimi i publikut ka qenė korrekt, por me sa duket, gjestin e kryebashkiakut Roshi duhet ta pėsojnė tifozėt. Me vendimin e djeshėm, Disiplina injoroi edhe raportin e vėzhguesit tė takimit, Dhori Prifti, i cili kishte sqaruar me hollėsi atė qė ndodhi nė dhomat e zhveshjes. Nga ana tjetėr, nė ndeshjen e luajtur nė Gramsh, aty ku kryebashkiaku Bici shqeu portat e stadiumit, nė njė kohė qė ishte i dėnuar mė parė nga Disiplina, kjo e fundit dėnon sėrish tifozėt, duke u hequr mundėsinė ta ndjekin ekipin e zemrės nė stadiumin e tyre deri nė fundin e kėtij sezoni.


Dėnimet

– Trajneri i Tiranės, Nevil Dede, ėshtė pezulluar me dy ndeshje pėr shkak tė provokimit tė tifozėve tė Besės. Nga ana tjetėr, trajneri kavajas, Pėrparim Daiu, u pezullua me 4 ndeshje pėr sjelljen ndaj mesfushorit bardheblu, Gentian Muēa. Edhe gjesti i fantazistit tė Besės, Sokol Cikalleshi, ėshtė ndėshkuar nga Disiplina. Festimi i lojtarit me njė dedikim nė fanellė pėr njė kandidat pėr deputet ėshtė cilėsuar si shfaqje politike. Pas ndeshjes sė parė me verdhezinjtė kėtė sezon, Cikalleshi ėshtė i detyruar tė mungojė nė takimin e radhės me Luftėtarin. Ndėrkohė, nė vendimet e tjera ra nė sy pezullimi me 5 ndeshje i mbrojtėsit tė Luftėtarit, Alis Boci. Ky i fundit goditi me kokė njė lojtar tė Apolonisė dhe Disiplina nuk e fali pėr gjestin qė bėri.


Vendimet, ja ēfarė nuk shkon

1. Janė dėnuar tifozėt e Besės dhe Gramshit, nė njė kohė qė ndaj dy protagonistėve tė incidenteve, kryebashkiakėve Elvis Roshi dhe Dritan Bici, nuk ėshtė marrė asnjė vendim.
2. Disiplina ka injoruar totalisht raportin e vėzhguesit tė ndeshjes Besa-Tirana, Dhori Prifti, i cili ka qenė dėshmitar nė konfliktin mes kryebashkiakut Roshi dhe trajnerit Dede.
3. Trajneri Dede deklaroi publikisht se ėshtė goditur nga kryebashkiaku Roshi, ndėrkohė qė kėtė e konfirmoi edhe vėzhguesi i ndeshjes, Prifti. Disiplina dėnoi Deden pėr provokim, ndėrsa fali nė kėtė rast kryebashkiakun Roshi, i cili ishte agresori.


PanoramaOnline

BlueBaron
15-03-2013, 19:33
Revoltohen bardheblutė: Federata po stimulon dhunėn ndaj TiranėsKlubi i Tiranės ka reaguar ashpėr pas vendimeve tė Disiplinės. Mė shumė se ēdo gjė, ata i ka irrituar dėnimi i trajnerit Nevil Dede. Kėtė fakt ata e cilėsojnė absurd dhe pėrkrahės tė dhunės nė stadiume. Sipas deklaratės, Federata ndėshkoi viktimėn dhe komplimentoi agresorin pėr incidentin e ndodhur nė Kavajė. “KF Tirana e konsideron kėtė vendim tė federatės njė akt tė pashembullt, qė mbėshtet dhe stimulon hapur dhunėn nė sport nė pėrgjithėsi dhe mbėshtet dhunėn ndaj klubit tė Tiranės nė veēanti. KF Tirana nuk kėrkon tė ripėrsėrisė faktet tashmė tė pėrbotuara, por sqaron opinionin publik se, nė vendimin e Komisionit tė Disiplinės evidentohen probleme madhore tė cilat vijnė si produkt, fillimisht i parashikimeve jologjike tė korpusit ligjor sanksionues tė kundėrvajtjeve disiplinore, duke pėrfunduar nė inkoherencėn vendimmarrėse tė kėtij organi juridik, i cili ndėshkon viktimėn pėr pėsimin e dhunės dhe komplimenton agresorin pėr gjestin “civil” tė kryer. Kjo, nė terma tė Kodit tė Disiplinės Sportive tė miratuar nga FSHF-ja, pėrkufizohet: nxitje e urrejtjes dhe akteve tė dhunės”, theksohet nė deklaratė.
Sipas klubit kryeqytetas, edhe vendimi i marrė ndaj klubit tė Kavajės ėshtė jashtė ēdo logjike dhe rregulloreje. “Janė tė ftuar tė gjithė tė interesuarit qė tė lexojnė pėrmbajtjen e nenit 65.3/a, si vijon:
“Nė rastin e hyrjes brenda pjesės sė rrethuar tė fushės sė lojės tė ndonjė personi, pa shkaktuar akte tė dhunės apo ndėrprerje tė lojės, ekipi pėrgjegjės pėr sigurinė nė stadium do tė penalizohet me zhvillimin e 1 (njė) ndeshjeje pa spektatorė”.
Referimi i kryer ndaj kėsaj dispozite jo vetėm qė nuk ka tė bėjė me rastin konkret, por mohon edhe vetė deklarimet e kryera publikisht nga vėzhguesi i FSHF-sė pėr rrethanat e ngjarjes. Ndaj trajnerit Nevil Dede dhe rrjedhimisht, KF Tirana nė intervalin famėkeq nė pushimin e ndeshjes sė datės 10.03.2013, janė konsumuar shkelje tė rėnda, tė cilat do tė sillnin ndėshkimin e rėndė tė KF Besės, nė cilėsinė e skuadrės pritėse”.
Tirana vijon mė tej kur, nė bazė tė rregullores, kėrkon edhe tri pikėt nė tavolinė. “Shkelje tė tilla, si: kėrcėnimi, dėshtimi nė pėrmbushjen e pėrgjegjėsive, pa pėrmendur sjelljet ofenduese ndėshkohen/mund tė ndėshkohen me masėn e humbjes sė ndeshjes nė tavolinė me rezultatin 3:0. Kėto ndėshkime nuk janė kėrkuar nga ne pėr tė vetmin motiv: mė datė 10.03.2013 u luajt futboll i vėrtetė.
“Deklarata vazhdon duke ironizuar edhe faljen apo mosdėnimin e kryebashkiakut Elvis Roshi. Sipas saj, njė agresor i identifikuar, i cili ushtron funksionin e pėrfaqėsuesit tė aksionarit, konsumon
kundėrvajtjen e parashikuar nė nenin 48.2/b, si sjellje e keqe ndaj kundėrshtarėve, mbetet i pandėshkuar nga drejtėsia sportive, ndėrsa njė subjekt i dhunuar dhe i kėrcėnuar ndėshkohet pėr njė gjest tė ashtuquajtur provokues.
“Nėse Komisioni i Disiplinės merr atributet e amenduesit tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė, ne do t’i pėrulemi solemnisht sot e kurdoherė”, thuhet nė deklaratė.


PanoramaOnline

shoku_tanku
15-03-2013, 19:38
Ooo jane kryebashkijake ata....nuk kritikohet nje kryebashkiak pse i futi nje shpullez dashamirese nje trajneri...

Rex
15-03-2013, 19:45
Armando Duka. Ky emer eshte problemi i futbollit shqiptar.

BATO
16-03-2013, 08:48
Sigurisht, posti i kryebashkiakut ėshtė mė i madh dhe mė i rėndėsishėm se i trajnerit tė futbollit.
Mos u ankoni, se Shqipėria po zhvillohet dhe kėto janė gjėra qė tregojnė zhvillim.

Superman
16-03-2013, 21:49
Po dhe keta kryebashkiaket nuk kane pune tjeter per te kryer ? Te gjithe ne stadium shkojne ? Kete ves te keq e ka perhap i Topi, president qesharak, nje e dy e shifshe ne ndeshje futbolli e duke ju lut Platinise per bileta. Zorraxhinj.

Angel69
10-08-2013, 18:43
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/7063_370451966390014_1969551811_n.jpgJava e pare starton me 31 Gusht!


https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1001244_391737290928148_246609022_n.jpg

Angel69
30-08-2013, 19:14
Neser fillon SUPERLIGA SHQIPTARE me ke skuader beni tifo ???


https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1233475_494260823991412_788232989_n.jpg

SystemA
31-08-2013, 02:05
Neser fillon SUPERLIGA SHQIPTARE me ke skuader beni tifo ???


https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1233475_494260823991412_788232989_n.jpg

Me Butrintin

Skydive
31-08-2013, 07:51
po Dinamo ?????
kU mbeti flamuri Dinamos Angel?

Angel69
31-08-2013, 21:52
po Dinamo ?????
kU mbeti flamuri Dinamos Angel?

Dinamo luan nje kategoru me poshte.Ktu jan ekipet elitare te superliges.Dinamo dhe Elbasani i ka zen kriza financiare.

Angel69
02-09-2013, 13:00
Koreografia e hapjes se kampionatit ne Stadiumin "Skenderbeu"


https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/1174628_399046386863905_257726860_n.jpg

shoku_tanku
02-09-2013, 13:02
partizani e mer sivjet...pershnes gjith tifozat e partizonit

Angel69
02-09-2013, 13:06
Mire e bane qe pershendete tifozat e Partizanit,por me kap vendin e 3 sivjet do jet super sukses .

Dy vendet e para do ndahen midis Skenderbeut dhe Kukesit,dhe vendin e 3 mendoj se e meriton Teuta!

shoku_tanku
02-09-2013, 13:18
kete do ta shohim

Mano
03-09-2013, 20:07
Une per vete sigurish qe jam me Parizanin. Akoma me kesi emrash keta halet!``4``

Angel69
07-09-2013, 20:56
Renditja pas javes se pare...


https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1238781_10151709998593393_1679423344_n.png


04.09.2013
17:00 KS Lushnja 1-0 FK Kukesi
01.09.2013
19:00 Skenderbeu 1-0 Besa Kavaje
17:00 KF Tirana 0-0 KF Laci
31.08.2013
17:00 Kastrioti Kruje 0-2 Partizani Tirana
17:00 Teuta Durres 2-1 Bylis Ballsh
17:00 Vllaznia Shkodėr 0-1 Flamurtari Vlore

Angel69
19-09-2013, 12:36
Kjo eshte renditja e plot pas javes se 3-te !


https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/541831_502419159842245_1370097005_n.jpg


Ndeshjet e ardhshme
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/599306_404962722938938_1832297782_n.png