PDA

View Full Version : Futbollistėt shqiptarė nėpėr botė


Faqet : [1] 2

Rex
14-08-2013, 22:32
Numri i futbollisteve te suksesshem shqiptar sa vjen e shtohet. Mendoj se duhet nje teme e tille ku do te diskutonim per keta futbolliste, te cilet jane edhe ambasadoret tane ne vendet ku ata luajne.

Rex
14-08-2013, 22:35
Xherdan Shaqiri kishte deklaruar dje se Zvicrra do t'a mund Brazilin ne miqesoren qe u zhvillua sonte. Ashtu edhe doli. Zvicrra 1 - 0 Brazili.

Shaqiri dhe tjerėt mposhtin Brazilin (Video)

Pėrfaqėsuesja e Zvicrės e udhėhequr nga futbollistėt shqiptarė qė mbrojnė ngjyrat e kėsaj kombėtareje ka regjistruar fitore prej 1-0 nė njė ndeshje miqėsore kundėr Brazilit.
Xherdan Shaqiri shkėlqeu nė pjesėn e parė duke qenė rreziku kryesor pėr ekipin e Selecaos, megjithatė pas 45 minutash rrjetat nuk u prekėn.

Nė fillim tė pjesės sė dytė (48’), mesfushori i Bayern Munichut dėrgoi njė top nė drejtim tė sulmuesit Seferovic, i cili harkoi nė zonė dhe Daniel Alves nė pėrpjekje qė tė pastrojė, e dėrgoi topin nė rrjet me kokė.

Katėrshja shqiptare – Valon Behrami, Blerim Xhemaili, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka – luajtėn nga minuta e parė, ndėrsa Admir Mehmedi u inkuadrua nė fund tė takimit nė vend tė futbollistit mė tė mirė nė kėtė sfidė – Shaqirit, i cili mori duartrokitjet e merituara. /Telegrafi/

http://www.youtube.com/watch?v=o9j9o2-v1pk

Rex
14-08-2013, 22:38
Agim Ibraimi ishte serish protagonist kryesor ne kombetaren e Macedonise. E shenoi golin e pare ne minuten e '82. Rezultati i pergjithshem Macedonia 2 - 0 Bullgaria.

http://www.youtube.com/watch?v=ItixY2UVlgg

Rex
14-08-2013, 22:40
Kastriot Kastrati ishte lojtari qe shenoi golin e pare per U21 te Finlandes, kunder Uellsit. Rezultati i pergjithshem Uellsi 0 - 5 Finlanda.

shoku_tanku
15-08-2013, 14:38
eshte bere shqiperia si brazili..furnizon kombetaret e evropes me futbolliste

Rex
15-08-2013, 14:39
Brazili e ka si biznes kryesor kete pune. Ne e kemi prioritet hashashin :D

shoku_tanku
15-08-2013, 14:41
ne kemi shume prioritete

Rex
17-08-2013, 13:15
Behrami, mesfushori mė i mirė me tė cilin ka punuar Hitzfeld

http://www.koha.net/repository/images/f1_17-hitzfel1376728592.jpg

Basel, 17 gusht - Trajneri mė i mirė i botės i vitit 1997 dhe 2001, Ottmar Hitzfeld ėshtė gėzuar tej mase pas fitores 1:0 tė Zvicrės nė miqėsoren e sė mėrkurės kundėr kampionit tė pesėfishtė tė botės Brazilit. Trajneri i zviceran veēanėrisht ka thurur lavde pėr mesfushorin Valon Behrami (28). "Valoni ishte klasė botėrore nė kėtė ndeshje. Ai ėshtė i pazėvendėsueshėm nė skuadrėn tonė. Ai fiton shumė dyluftime, ėshtė shumė i sigurt nė top dhe shumė i shpejt. Valoni ka bėrė shumė pak ndėrhyrje tė palejueshme. Kjo tregon pėr klasin e tij", ka thėnė Hitzfeld pėr gazetėn Blick.

A ėshtė ylli i Napolit mesfushori mė i mirė defensiv qė ka pasur ndonjėherė Hitzfeld gjatė karrierės sė tij impresionuese?

"Unė nė tė kaluarėn kam pasur nė kėtė pozitė lojtarė si Jens Jeremies apo Stefan Freund, por atėbotė ishte futboll tjetėr. Sot nė futbollin modern me kėtė shpejtėsi dhe ndaj njė kundėrshtari siē ėshtė Brazili, mė duhet tė them: Valoni ėshtė vėrtet mė i miri qė kam pasur ndonjėherė", ka thėnė Hitzfeld, i cili gjatė karrierės ka drejtuar skuadra tė mėdha, si Bayern München e Borussia Dortmund.

"Ne jemi brazilianėt e kuq", kishte shkruar gazeta zvicerane "Blick" pas fitores.

Pėr Behramin, udhėheqėsin e "helvetikėve", kishte pasur njė notė maksimale 6 nga kjo gazetė.

"Valoni nė vitet e fundit ėshtė zhvilluar nė mėnyrė tė mrekullueshme, ka bėrė njė pėrparim pozitiv", thotė Hitzfeld.

Ėshtė harruar skena kur Behrami nė ndeshjen e fazės grupore tė Botėrorit 2010 nė Afrikė tė Jugut kundėr Kilit pas 31 minutave u pėrjashtua me karton tė kuq, ndėrsa Zvicra pėsoi me rezultatin 1:0. Edhe si njeri, futbollisti i lindur nė Kosovė ėshtė zhvilluar pozitivisht, thotė Hitzfeld.

"Pėrpara Valoni ishte njė lojtar individualist, tash ėshtė njė lojtar skuadre. Ai ėshtė zhvilluar nė njė lider tė madh me kompetenca sociale. Ai udhėheq lojtarėt e tjerė. Veēanėrisht tė rinjtė, me rrėnjėt e njėjta, Valoni i ka nė kontroll", thotė Hitzfeld. Ai mendon pėr lojtarėt si Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka. A ishte kjo ndeshja mė e mirė e Behramit me pėrfaqėsuese?

"Unė nuk e di. Gjithė skuadra ka bėrė lojė shumė tė mirė, me shumė personalitet nė fushė. Nė 15 minutat e parė patėm shumė respekt. Por, pas ndėrhyrjes sė tyre nė Stephan Lichtsteinerin e kuptuam se ata ishin nervozuar", ka thėnė Behrami.

Neymari kishte goditur nga pas Lichtsteinerin, ndėrsa Behrami menjėherė kishte reaguar.

"Kur njė kundėrshtar sulmon nė atė mėnyrė njė lojtar tonė, atėherė unė natyrisht se pėrfshihem", thotė Behrami.

Edhe kolegu i Behramit nė Napoli, Blerim Xhemaili pati njė paraqitje shumė tė mirė me pėrfaqėsuesen zvicerane.

"Ishte njė prej ndeshjeve tė mia mė tė mira me pėrfaqėsuesen. Jam i lumtur qė nė pėrfaqėsuese mė nė fund kam treguar njė paraqitje siē dua", ka thėnė Xhemaili/kohaditore.com

AAO
18-08-2013, 16:01
Urojme qe t'pranoje te luaje per kombetaren Adnan Januzaj. Nje talent i ralle tek manchester united. Ne 8 ndeshje miqesore ne azi dhe angli eshte shpallur 4 her man of the match. Super talent ,por per fatin tone t'keq kemi nje federate te mbushur plot me injorant pervec tek tuk ndonje si redi jupi ,pjesa tjeter jane komplet amator nga ana profesionale ose organizative, sidomos kur behet fjale tek zbulimi ose afrimi i talenteve.

Rex
18-08-2013, 21:18
Shpėrthen Kapllani, shėnon 3 gola

Edmond Kapllani ėshtė futbollisti mė i mirė shqiptarė kėtė javė nė futbollin evropian. Kapllani ka realizuar 3 gola nė fitoren e skuadrėn gjermane, FSV Frankfurt.
Tė parin e realizoj nė minutėn e 44. Nė minutrėn e 50 realizoj pėr 2 me 0, ndėrsa het trikun e kompletoj nė minutėn e 70. Pėr Fsv Frankfurt nė bankėn rezervė ishte edhe Odise Roshi/Indeksonline.

http://www.youtube.com/watch?v=W8iwydsG45U

Rex
18-08-2013, 22:07
Benjamin Sulimani (http://www.transfermarkt.co.uk/en/sulimani/profil/spieler_34736.html) eshte nje tjeter lojtar me origjine shqiptare qe shenoi kete jave. Ai luan ne ekipin Viking te Norvegjise.

Rex
20-08-2013, 22:14
Belgėt pėr Januzajn: Shqiptarėt po punojnė me mend

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/adn11.jpg&pozita=foto_lajm

Mediat belge e kanė vlerėsuar nė masė tė madhe iniciativėn pėr tė bindur Adnan Januzajn pėr tė pranuar Kombėtaren Shqiptare.
Mediat belge kanė thėnė se shqiptarėt kanė punuar me mend pėr tė bindur Januzajn, duke e vlerėsuar si tė "vdekur" interesimin e belgėve qė Januzaj tė veshė fanelėn e Belgjikės.
Njė televizion belg ka publikuar disa nga thirrjet e bėra nė rrjetet sociale qė Januzaj tė veshė fanelėn e Shqipėrisė.
Sipas disa burimeve nga Belgjika, Januzaj do tė vendosė se pėr cilėn kombėtare do tė luaj, vetėm pasi tė pėrfundoi ky edicion i saponisur me Manchester United./Indeksonline/

Rex
20-08-2013, 22:20
Harrison: Januzaj mund tė bėhet si Cristiano Ronaldo

Trajneri legjendarė i Manchester Unitedit, Eric Harrison, i cili ka qenė “mėsuesi” dhe ndihmėsi i parė i Sir Alex Fergusonit edhe gjatė fazės sė krijimit tė klasės sė 1992-shit, me yjet si David Beckham, Nicky Butt, Paul Scholes, Ryan Giggs dhe vėllezėrit Neville, tė cilėt shkruajnė historinė e tyre te ‘Djajtė e Kuq’, ka thėnė se Adnan Januzaj mund tė jetė Cristiano Ronaldo i ri i Manchesterit.

http://www.gazetatribuna.com/foto.php?foto=/sport/2013_08/januzaj_20130820091957.jpg&pozita=foto_lajm_in

“Januzaj ėshtė njė futbollist i magjishėm dhe mendoj se ėshtė i njėjtė sikur Cristiano Ronaldo. Ai mund t’i kalojė pa problem kundėrshtarėt dhe sė bashku me Wilfried Zaha mendoj qė i shtojnė shumė cilėsi skuadrės”, ka thėnė Harrison.

Ragnar
22-08-2013, 17:50
Sadiku vendos pėr Shqipėrinė

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/asdasdasda.jpg&pozita=foto_lajm

Mbrojtėsi kosovar Loret Sadiku ka vendosur qė tė luajė pėr kombėtaren e Shqipėrisė nė tė ardhmen. Sadiku 22-vjeēar ishte nė mes Shqipėrisė e Suedisė, ndėrsa thotė se tashmė vendimi ėshtė pėrfundimtar.
"Kam vendosur pėr Shqipėrinė dhe ky ėshtė vendim pėrfundimtar. Nuk kam mė tė bėj me Suedinė. Pres qė tė pajisem me pasaportė tė Shqipėrisė dhe shpresoj tė ftohem pėr ndeshjet e shtatorit", ka thėnė Sadiku tė mėrkurėn pėr gazetėn.
Ai thotė se nė Federatėn Shqiptare tė Futbollit ka nisur dy dokumente, ndėrsa duhet tė nis edhe njė qė tė fillojė procedura pėr pajisje me pasaportė shqiptare. Sadiku luan pėr Helsingborgun nė Suedi, ndėrsa pėr U-21 tė kėtij vendi ka luajtur tri herė.
Ndėrkohė, nė FSHF tė mėrkurėn kanė thėnė se sė fundmi nuk kanė patur kontakte me Sadikun. Drejtuesit e FSHF-sė, sipas "Panorama-Sport" druhen qė Sadiku ėshtė duke bėrė sėrish lojė tė dyfishtė. Ai ėshtė ftuar dy herė deri mė tani nga Shqipėria, por ka kėrkuar mė shumė kohė dhe ėshtė arsyetuar se ėshtė i lėnduar. Nė FSHF nuk janė tė bindur nėse Sadiku e ka seriozisht qė tė vishet kuqezi, apo po i bėn sėrish presion Suedisė./Indeksonline/

Rex
14-09-2013, 15:11
Fiton United, fantastik Januzaj

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/manutd3.jpg&pozita=foto_lajm

Manchester United ka marshuar me fitore nė Premierligėn Angleze. Skuadra e David Moyes e mposhti Crystal Palacen me rezultat 2 me 0.
Van Persie shėnoi pėr 1 me 0 nė minutėn e 43 nga njė penallti e dyshimtė. Rooney nė minutėn e 81 realizoj pėr 2 me 0.
Nė kėtė takim debutoi edhe talenti kosovar, Adnan Januzaj i cili pati njė paraqitje fantastike nė 25 minutat e tij nė fushė.
Pėr United shansin pėr debutim e pati edhe ylli belg, Marouane Fellaini./Indeksonline/

Rex
15-09-2013, 18:37
Debutimi i Adnan Januzaj ne ndeshjen kunder Crystal Palace.

Cfare lojtari klas!!!

http://www.youtube.com/watch?v=bhu2_3lz6HY#t=51

shoku_tanku
16-09-2013, 09:04
ishalla po lun per shqiperin

Mano
16-09-2013, 17:49
Debutimi i Adnan Januzaj ne ndeshjen kunder Crystal Palace.

Cfare lojtari klas!!!

http://www.youtube.com/watch?v=bhu2_3lz6HY#t=51

Me pelqeu shume menyra se si ai triblon. E kalon kundershtarin shume leht. Ka ekuiliber te bire, eshte teknike, e mban topin afer kemes dhe eshte shume aktive. Keto jane elementet perberes te nje lojtari me potancial te madh. Sigurisht kur dihet qe eshte vetem 18 vjec dhe sa shkon e duhet te permiresohet.

Nuk eshte pak te luash me Manchester United. Edhe pse une nuk e dua kete klub fare, do te bej 'tifo' per Jonuzajin persa kohe ai eshte ne fushe. Deri atehere Gooooo Chelsea!!!!!

AAO
16-09-2013, 17:52
Ky eshte krojfi shqiptar. Lojtar elegant ,driblues i mire dhe plot fantazi.

Mano
16-09-2013, 22:35
Ky eshte krojfi shqiptar. Lojtar elegant ,driblues i mire dhe plot fantazi.

E di qe e ke mire ti. Tamam si Krojfi i ri ngjason, me ato levizjet qe ben me topin. E pash te dje per here te pare dhe nuk ja vija dot gishtin se ke me kujtonte. Brravo! Une e kam par Krojfin vetem nepermjet videove sepse kur ishte ai ne kulmin e vet une i 'bija bishtit te maces me luge' ende:)

SystemA
17-09-2013, 17:57
E di qe e ke mire ti. Tamam si Krojfi i ri ngjason, me ato levizjet qe ben me topin. E pash te dje per here te pare dhe nuk ja vija dot gishtin se ke me kujtonte. Brravo! Une e kam par Krojfin vetem nepermjet videove sepse kur ishte ai ne kulmin e vet une i 'bija bishtit te maces me luge' ende:)

Nga faca i ngjan HOLLANDEZIT FLUTURUES,por eshte shume larg.....akoma.

Rex
30-09-2013, 22:46
Eurogol nga Adnan Januzaj

http://www.youtube.com/watch?v=mTi-fE0k0Ts

AAO
01-10-2013, 13:41
Eurogol nga Adnan Januzaj

http://www.youtube.com/watch?v=mTi-fE0k0Ts

Per fat te keq sot gazeta shkrunte qe Duka bashke me de biasin qekan takuar me babain e januzajt dhe pergjigja ka qene e prere dhe decizive qe djali im sdo te luaj per shqiperine. Tani mbetet te presim cila eshte deshira e januzajt pasi ne nje interviste para disa muajsh ka deklaruar qe nuk do luaj per belgjiken.

Babai Shqiptar
Nena Turke
Vete Januzaj i lindur ne Belgjike.

Mundesi zgjedhjeje jane 4 kombetare ,Belgjika ,Shqiperia ,Turqia ,dhe se fundmi ka shfaqur interes dhe Anglia.

Te shohim...

shoku_tanku
01-10-2013, 14:16
po ik ore le te pirdhet..se vetem te nje lojtar qendron problemi i kombetares tone..keta qe hapen shume keshtu si vaji ne lakra mbeten pa kombetare fare

Rex
01-10-2013, 19:16
Per fat te keq sot gazeta shkrunte qe Duka bashke me de biasin qekan takuar me babain e januzajt dhe pergjigja ka qene e prere dhe decizive qe djali im sdo te luaj per shqiperine. Tani mbetet te presim cila eshte deshira e januzajt pasi ne nje interviste para disa muajsh ka deklaruar qe nuk do luaj per belgjiken.

Babai Shqiptar
Nena Turke
Vete Januzaj i lindur ne Belgjike.

Mundesi zgjedhjeje jane 4 kombetare ,Belgjika ,Shqiperia ,Turqia ,dhe se fundmi ka shfaqur interes dhe Anglia.

Te shohim...

Me vjen keq qe qenka keshtu puna. Ky djalosh e ka mundesine qe te behet idhull i miliona adhuruesve shqiptar te futbollit. Nese vendos per ndonjeren nga kombetaret tjera aty do te jete vetem nje futbollist mesatar dhe kurre nuk do ta kete perkrahjen qe do t'ia kishin ofruar tifozet shqiptar.

J-W
01-10-2013, 20:18
Me vjen keq qe qenka keshtu puna. Ky djalosh e ka mundesine qe te behet idhull i miliona adhuruesve shqiptar te futbollit. Nese vendos per ndonjeren nga kombetaret tjera aty do te jete vetem nje futbollist mesatar dhe kurre nuk do ta kete perkrahjen qe do t'ia kishin ofruar tifozet shqiptar.

Nuk eshte hall perkrahje dhe duartrokitjesh, eshte hall eurosh lol Rex !!

Rex
01-10-2013, 20:23
Nuk eshte hall perkrahje dhe duartrokitjesh, eshte hall eurosh lol Rex !!

S'do t'kisha thon Freemason. Me kombetaret zakonisht fitohen disa premi, sipas sukseseve, por per lojtaret qe luajne ne klube te medha ato shuma qe fitohen nga ndeshjet e kombetareve jane te paperfillshme.

Ky luan ne Man Utd. Kerkohet edhe nga Juventus, Man City, Barcelona etj. Per cilindo prej ketyre klubeve qe nenshkruan, e siguron edhe jeten e nipave.

SystemA
01-10-2013, 20:46
Me vjen keq qe qenka keshtu puna. Ky djalosh e ka mundesine qe te behet idhull i miliona adhuruesve shqiptar te futbollit. Nese vendos per ndonjeren nga kombetaret tjera aty do te jete vetem nje futbollist mesatar dhe kurre nuk do ta kete perkrahjen qe do t'ia kishin ofruar tifozet shqiptar.

Eshte e kunderta se andej etablohet si lojtar.

Ragnar
01-10-2013, 20:54
SystemA, a doni me mujt Galaten neser ?

SystemA
01-10-2013, 21:42
Shpresoj,se ndeshjen e fundit e kemi atje tek minaret.
Qe nuk eshte Donetsk i kualifikuar.
Jemi me ????? Conte mbase duhet te beje friseure te re.
PS: keta goret e milankes mos te ndihen me per ndeshje te vjedhura.
E sata penallti falas ne min.shtese!
Naten e mire.

Ragnar
01-10-2013, 21:57
Shpresoj,se ndeshjen e fundit e kemi atje tek minaret.
Qe nuk eshte Donetsk i kualifikuar.
Jemi me ????? Conte mbase duhet te beje friseure te re.
PS: keta goret e milankes mos te ndihen me per ndeshje te vjedhura.
E sata penallti falas ne min.shtese!
Naten e mire.

Por prap kjo penallti Milanos nuk i ndihmoj, sepse ja barazuan Ajaxi pas 1 minuti :)

SystemA
05-10-2013, 20:45
Por prap kjo penallti Milanos nuk i ndihmoj, sepse ja barazuan Ajaxi pas 1 minuti :)

Te dhashe like...:))
Kqyr pak Interin..

Ragnar
05-10-2013, 20:50
Te dhashe like...:))
Kqyr pak Interin..

SystemA, e pash lojen Inter, une jam ANTI INTER, por penallti nuk ishte per ROMEN, ishte vetem faul, ngase lojtarin e fauloj jashta 16.

Mano
05-10-2013, 21:42
Sote gjate ndeshjes Man.U dhe Sunderland Januzaj ka qene motorri i skuadres. Luajti per 75 minuta dhe beri dy gola te mrekullueshem, duke i then fitoren Mancesterit qe po humbte deri ne ate kohe. Une e pash te gjith ndeshjen dhe me kete loj qe Januzaj ka bere sot me ka impresjonuar jasht mase.

Komentatori anglez perdori textualisht keto fjale per Januzajn:

'Sot po lind nje yll ne stadiumin e drites' :).

Bravo...bravo...me ka kenaqur sot ky djaleosh 18 vjecar i cili mbajti gjithe skuadren mbi supet tij.

Rex
05-10-2013, 21:53
Goli i pare i Adnan Januzaj, kunder Sunderland

http://www.youtube.com/watch?v=wH7u8n-w2h4


dhe goli i dyte

http://www.youtube.com/watch?v=MmLdCQrKFpg

Kjo dekade eshte e tij.

SystemA
05-10-2013, 22:11
SystemA, e pash lojen Inter, une jam ANTI INTER, por penallti nuk ishte per ROMEN, ishte vetem faul, ngase lojtarin e fauloj jashta 16.
Ra brenda zones por edhe nuk mund tu jepte.
Januzaj duket lojtar me talent(me aq sa kam pare nga videot)
Kaq.

BLEDI_SH
08-10-2013, 20:56
jepni nje vote te gjithe per SHQIPERINE
http://www1.skysports.com/football/news/11095/8962794/manchester-united-youngster-odds-on-to-represent-albania-and-161-to-play-for-england

Mano
09-10-2013, 15:08
TKZ shqiptarėve tė Zvicrės: Mos luani me Shqipėrinė!

Grupimi mė i madh i tifozėve tė kombėtares shqiptare, “Tifozėt Kuqezi” dėrguan njė letėr tė hapur nė adresė tė futbollistėve me origjinė shqiptare qė luajnė pėr fanelėn e Zvicrės, nė prag tė ndeshjes sė tė premtes nė “Qemal Stafa”.

Nė letėr “Tifozėt Kuqezi” u kėrkojnė futbollistėve me origjinė shqiptare qė tė mos zbresin nė fushė ditėn e premte mė 11 tetor kundėr Shqipėrisė.

“Futbollistėve: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami, Blerim Xhemajli, Admir Mehmedi dhe Pajtim Kasami. Jo rrallėherė pėr t’iu kundėrvėnė kritikave tė shumta pse keni zgjedhur pėr tė pėrfaqėsuar njė vend tjetėr e jo vendin e origjinės, ju i jeni pėrgjigjur se e doni shumė Shqipėrinė, se ndiheni shqiptarė, ashtu sikurse ndihen shumė familje shqiptare qė emigruan pėr njė mirėqenie mė tė mirė nė vende tė tjera. Meqenėse keni rrėnjė shqiptare dhe nuk ndiheni rehat tė luani kundėr Kombit tė rrėnjėve tuaja (ashtu siē edhe deklaroni nėpėr media ), ju kėrkojmė qė tė mos luani nė ndeshjen kundėr Shqipėrisė nė Tiranė”, nis letra e TKZ.

“Mendojmė se nė kėtė mėnyrė do tė jeni korrekt edhe me ngjyrat qė i pėrfaqėsoni, pasi ata do t'ju kuptojnė. Nėse veproni ndryshe dhe nuk jeni nė ditėn e tuaj mė tė mirė, atėherė ata (zviceranėt) do t'ju quajnė 'tradhtarė'. Mirėpo, nėse shėnoni gol, atėherė bashkėkombasit e tuaj, (Ne) tė anės tjetėr do t'ju quajmė po me tė njėjtin emėr. Besojmė shumė se kjo do tė ishte zgjidhja mė e mirė pėr tė gjitha palėt”, thuhet ndėr tė tjera nė letrėn e TKZ, ku sillet si shembull vendimi i Dardan Berishės, trajnerit tė Polonisė qė ndaj Shqipėrisė nuk u paraqit fare duke argumentuar “se nuk mund tė luante kundėr vendit tė tij”.

Artikulli origjinal: http://top-channel.tv/artikull.php?id=265290&ref=fp

SystemA
10-10-2013, 00:40
TKZ shqiptarėve tė Zvicrės: Mos luani me Shqipėrinė!

Grupimi mė i madh i tifozėve tė kombėtares shqiptare, “Tifozėt Kuqezi” dėrguan njė letėr tė hapur nė adresė tė futbollistėve me origjinė shqiptare qė luajnė pėr fanelėn e Zvicrės, nė prag tė ndeshjes sė tė premtes nė “Qemal Stafa”.

Nė letėr “Tifozėt Kuqezi” u kėrkojnė futbollistėve me origjinė shqiptare qė tė mos zbresin nė fushė ditėn e premte mė 11 tetor kundėr Shqipėrisė.

“Futbollistėve: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami, Blerim Xhemajli, Admir Mehmedi dhe Pajtim Kasami. Jo rrallėherė pėr t’iu kundėrvėnė kritikave tė shumta pse keni zgjedhur pėr tė pėrfaqėsuar njė vend tjetėr e jo vendin e origjinės, ju i jeni pėrgjigjur se e doni shumė Shqipėrinė, se ndiheni shqiptarė, ashtu sikurse ndihen shumė familje shqiptare qė emigruan pėr njė mirėqenie mė tė mirė nė vende tė tjera. Meqenėse keni rrėnjė shqiptare dhe nuk ndiheni rehat tė luani kundėr Kombit tė rrėnjėve tuaja (ashtu siē edhe deklaroni nėpėr media ), ju kėrkojmė qė tė mos luani nė ndeshjen kundėr Shqipėrisė nė Tiranė”, nis letra e TKZ.

“Mendojmė se nė kėtė mėnyrė do tė jeni korrekt edhe me ngjyrat qė i pėrfaqėsoni, pasi ata do t'ju kuptojnė. Nėse veproni ndryshe dhe nuk jeni nė ditėn e tuaj mė tė mirė, atėherė ata (zviceranėt) do t'ju quajnė 'tradhtarė'. Mirėpo, nėse shėnoni gol, atėherė bashkėkombasit e tuaj, (Ne) tė anės tjetėr do t'ju quajmė po me tė njėjtin emėr. Besojmė shumė se kjo do tė ishte zgjidhja mė e mirė pėr tė gjitha palėt”, thuhet ndėr tė tjera nė letrėn e TKZ, ku sillet si shembull vendimi i Dardan Berishės, trajnerit tė Polonisė qė ndaj Shqipėrisė nuk u paraqit fare duke argumentuar “se nuk mund tė luante kundėr vendit tė tij”.

Artikulli origjinal: http://top-channel.tv/artikull.php?id=265290&ref=fp

Akoma me <tradhetare>........
Le te luajne mendimi im,dhe te perfaqeojne vendin ku ju dha mundesine....
Keta pordhacet tane tju bejne balle.

Mano
10-10-2013, 03:08
Akoma me <tradhetare>........
Le te luajne mendimi im,dhe te perfaqeojne vendin ku ju dha mundesine....
Keta pordhacet tane tju bejne balle.

ashtu them edhe une.

Eshte gjynah ti vesh ne kete pozit keta lojtare qe kan lindur ne vendet e huaja dhe qe kan zgjedhur te perfaqesojn po keto vende. Kjo nuk do te thote se nuk e duan Shqiperine, por me te per eshte nje gjest mirenjohje per avantazhet dhe mundesite qe keto shtete krijuan per prindrit e tyre dhe si rrjedhoj edhe per ata vet. Ne e dime shume mire se shumica e shqipetareve ne Zvicer jane nga Kosova, dhe e dime shume mire se sa patriot jane Kosovaret. Per ata eshte sakrific qe femijet e tyre te luajn per nje shtet tjeter por ne te njejten kohe eshte edhe nje borxh kundrejt shteteve te adoptuara qe per femijet e tyre eshte vendlindja. Borxhi duhet paguar gjithmone. Per mua eshte gjest shume i mire. Tregon fisnikeri qe ne te vertet i nderon Shqipetaret.

Nejse...pun tifizash.

shoku_tanku
10-10-2013, 07:54
Sot ka ditlindjen xherdan shaqiri...ne tkz-te i urojme gezuar ditelindjen dhe nese ka deshire te festoje edhe nje ditelindje tjeter ben mire te mos vije ne shqiperi ne ndeshjen e radhes te eliminatoreve...firmosur nga shoku cimit,faqekuqi,bythziu dhe topederri...o sa mir me ken shqiptar ohe ohe ohe lelelemama

drague
10-10-2013, 08:07
Erjon Bogdani akoma nuk ka gjetur nje skuader per kete sezon dhe deklarata e tij se mund te lere futbollin ka ndezur thirrjet per nje rikthim te tij te Partizani, skuadra ku eshte formuar si lojtar dhe ku ka lujatur per here te pare si profesionist.

Ideja e afrimit te Bogdanit te Partizani eshte permendur qe disa vite me pare ne faqen tone, por atehere ishte pothuajse nje ender e parealizueshme pasi vete lojtari luante ne Serie A dhe Partizani po kalonte nje gjendje te veshtire. Tani gjendja eshte ndryshe dhe kushtet jane perfekte. Partizani eshte rikthyer ne Superlige dhe synon kreun, ndersa Erjon Bogdani eshte ne fundin e karrieres dhe nuk arriti te firmose kete sezon me ndonje skuader ne Serie A apo Serie B.

shoku_tanku
10-10-2013, 08:12
me bogun marim championsin sivjet :d

paaartizooni

BLEDI_SH
10-10-2013, 08:22
:d:d

http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=32131&kat=87

shoku_tanku
10-10-2013, 08:25
si po e shifte ai polici..presion i gjalle :D

shoku_tanku
10-10-2013, 08:26
http://www.shekulli.com.al/website/images/images14/3/72700.jpg

drague
10-10-2013, 08:34
si po e shifte ai polici..presion i gjalle :D

pse nuk i bi ma nai1 tulle polici masanej ta festoj ditlindjen

shoku_tanku
10-10-2013, 08:45
jooo...i kena polic te kulturum ne..garantojne rendin dhe sigurine...

SystemA
11-10-2013, 00:20
ashtu them edhe une.

Eshte gjynah ti vesh ne kete pozit keta lojtare qe kan lindur ne vendet e huaja dhe qe kan zgjedhur te perfaqesojn po keto vende. Kjo nuk do te thote se nuk e duan Shqiperine, por me te per eshte nje gjest mirenjohje per avantazhet dhe mundesite qe keto shtete krijuan per prindrit e tyre dhe si rrjedhoj edhe per ata vet. Ne e dime shume mire se shumica e shqipetareve ne Zvicer jane nga Kosova, dhe e dime shume mire se sa patriot jane Kosovaret. Per ata eshte sakrific qe femijet e tyre te luajn per nje shtet tjeter por ne te njejten kohe eshte edhe nje borxh kundrejt shteteve te adoptuara qe per femijet e tyre eshte vendlindja. Borxhi duhet paguar gjithmone. Per mua eshte gjest shume i mire. Tregon fisnikeri qe ne te vertet i nderon Shqipetaret.

Nejse...pun tifizash.

Nuk kame cfare te shtoj.....vetem...shiko vetem pamjet:
http://www.tagesanzeiger.ch/sport/fussball/Die-Albaner-lieben-Shaqiri/story/14673490

Natyrisht tani e <duam> te gjithe.
Hapur fare nga ana ime: po beri gol to gezohem,dhe jo ta fishkellej,do bertas biles!
Fundja-fundit ne ikem per lesh....matematikisht akoma jo!

shoku_tanku
11-10-2013, 07:52
epo me kshu tifozash qe boj tifo per skuadrat kundershtare skena per tpa hajer..rroft komtarja...rroft shqiponja lacios

Rex
17-10-2013, 20:13
Adnan Januzaj: Vij nė Kosovė... (Video)

http://www.gazetatribuna.com/foto.php?foto=/sport/2013_10/januzaja_20131017070012.jpg&pozita=foto_lajm_in

Sonte nė Interaktiv tė KTV-sė do tė transmetohet intervista ekskluzive me futbollistin kosovar tė Manchester Unitedit, Adnan Januzaj.

Intervista ėshtė realizuar nė Manchester nga Xhemajl Rexha, derisa Adnani dhe babai i tij, njėherit edhe menaxher i tė birit, flasin gjerė e gjatė pėr tė gjitha pikėpyetjet e ngritura rreth tė ardhmes sė tij.

Adnani, djali nga Istogu, nė kėtė intervistė flet shqip, derisa nė promon e Interaktivit ai thotė se do tė jap gjithēka pėr Manchester United.

“Vij nė Kosovė pėr tė parė familjen dhe tė gjithė tė tjerėt”, thotė Adnani. Me gjerėsisht sonte nė Interaktiv nė ora 23.30.

http://www.youtube.com/watch?v=VCaotJ9Hc5A#t=28

shoku_tanku
18-10-2013, 10:52
I ati i ketij thote qe ka genjyer federata shqiptare e futbollit..nuk na ka kontaktuar fare..jane perpjekur te na kontaktojne ne menyre individuale njerez te caktuar si cana apo zv presidenti i federates me nje telefonate por asnjehere ne nivel zyrtar e ne rang profesionistesh...si e akuzon keshtu federaten tone ky ?!

Rex
18-10-2013, 23:01
I ati i ketij thote qe ka genjyer federata shqiptare e futbollit..nuk na ka kontaktuar fare..jane perpjekur te na kontaktojne ne menyre individuale njerez te caktuar si cana apo zv presidenti i federates me nje telefonate por asnjehere ne nivel zyrtar e ne rang profesionistesh...si e akuzon keshtu federaten tone ky ?!

E kane kontaktuar vetem sa per te thene, ne menyre qe nje dite te kene nje alibi. U mesuam tashme me marifetlleqet e udheheqeve te FSHF-se.

Mano
26-10-2013, 15:57
Marko Arnautovic eshte nje lojat qe luan me Stoke City ne Angli. Ne wikki thote se eshte serb boshnjak lindur ne Austri. I jati eshte serb boshnjak dhe e jema austriake.

Dini ndo nji gje rreth prejardhjes se ketij lojtari?

Shqipetaret jane quajtur Arnaut nga Turqit: Arnaut-vic apo eshte vetem rastesi?

peshkaqeni33
26-10-2013, 17:42
Une mendoj qe serbet duhet te jene nje rrace hibride shqiptaro-sllave. Ashtu si kroatet e boshnjaket ndoshta edhe sllovenet. Ne pergjithesi te gjitha popullsite e sllaveve te jugut jane hibride sllavo-shqiptare. Ndryshon vetem raporti i perqendrimeve te te tiparit sllav me ate shqiptar. Ne disa popullsi ky tipar mund te jete me i ulet ne disa me i lart por kudo ne keto popullsi tipari shqiptar ekziston.

Prandaj Maqo, diku do jete ngaterruar me damar shqiptari ky. Nuk ka rendesi ne cilin breze.

SystemA
26-10-2013, 18:08
Humbje kohe.............me dardani

Semiku
23-03-2014, 06:11
Xherdan Shaqiri kerkohet nga shume klube evropiane
Duke u afruar fundi i kampionatit gjerman,shume klube jane duke e shprehur interesin qe te kene ne rradhet e veta shqiptaro-zvicerranin e Bayernit.

http://www.sportske.net/text_images/201304/saciri116500020130427171327.jpg

Para disa diteve u paraqiten informata nga burime mbrenda Fc Liverpool,qe njerezit kryesor te ketij klubi kane qellime serioze qe te nisin bisedimet me futbollistin shqiptar,qe prej sezonit tjeter Shaqiri te vesh fanellen e Liverpool.Lajm qe u konfirmua edhe nga Shaqiri ... mirepo sic duket,konkurrent te Liverpoolit do te jene edhe shume klube tjera te njohura nga Anglia dhe Italia,qe edhe ata nga ana e tyre kane filluar tentimet per ta bindur futbollistin te zgjedh ekipin e tyre.
Burimet nga Italia,percjelllin deklaraten e agjentit te Shaqirit,qe per lojtarin shtat shkurter egziston interesi i Interit ,Liverpoolit,Arsenalit dhe Man.utd !
" Atij i duhet minutazh me e madhe,ndersa per momentin kjo nuk mundet te arrihet ne Bayern M....ka interesime serioze per sherbimet e klientit tone nga disa klube elite ..." , theksojne ne agjencionin e autorizuar nga futbollisti, "IF managment" GmbH.

Xherdan Shaqiri (22 vjec),ka arrdhur ne Bayern M. ne vere te vitit 2012.,por deri me tani nuk ka arritur te ze vend ne 11 e pare.Ndersa kete sezon 2013/2014, eshte edhe me pak titullare,ne shume raste duke hyre si zavendesues.Si duket eshte duke perfunduar aventuren e tij ne Munchen.

Xh.Shaqiri
Bundes liga 2012-13 : 26 ndeshje / 4 gls,6 asiste
Bundes liga : 2013-14 : 15 ndeshje / 5 gls,1 asist
Vlera ne treg : 20.000.000 €

Semiku
02-04-2014, 13:31
Shkodran Mustafi (Sampdorija) ne ekipin ideal te Europes per muajin Mars.

Sajti i popullarizuar qe mirret me statistikat dhe vleresimin e futbollisteve nga ligat me te forta ne Bote,Whoscored,ka rradhitur shqiptarin Shkodran Mustafa (Gjermani) ne ekipin me te mire te muajit (Mars) ne Europe.
Ndersa Admir Mehmeti (Fraiburg) ,gjindet ne vendin e 4 per nga forma,menjehere mbas Messit,Suarezit,Ronaldos ,me noten mesatare 8.34...dhe para Tevezit,Hazardit dhe Ibrahimovicit.

http://164.177.157.12/img/graphics/1051.jpghttp://164.177.157.12/img/blog/2014%2f4%2fTOTM-March22.jpg

AAO
02-04-2014, 13:38
Mustafi eshte lojtar i talentuar ,me pelqen ,por gaboi qe zgjodhi gjermanine. Nqf se nuk kalon ne ndonje ekip kompetitiv ne itali apo diku tjeter do sfumohet shume shpejt ,ashtu sic u sfumu Mergim Mavraj ose Jurgen Gjasula qe e krahasonin mediat me Michael Ballack.

drague
02-04-2014, 14:03
Mustafi eshte lojtar i talentuar ,me pelqen ,por gaboi qe zgjodhi gjermanine. Nqf se nuk kalon ne ndonje ekip kompetitiv ne itali apo diku tjeter do sfumohet shume shpejt ,ashtu sic u sfumu Mergim Mavraj ose Jurgen Gjasula qe e krahasonin mediat me Michael Ballack.

e more Endro sa shkodran ka Gjermania.

kur do luj me kombtaren ne moshen e pjekurise?`dance`

Semiku
02-04-2014, 14:07
Ma Shkodran Mustafi eshte qendermbrojtes klasik,dhe prane Boateng dhe Martesaker nuk ka gjasa te ze vend ... do te thirret 5-6 here ne kombetaren gjermane,do hyje 2-3 here si zavendesues dhe mbaron karriera e tij.
Ne deklaratat e tij, edhe Ai vet thote qe eshte i befasuar qe gjindet ne kombetaren gjermane.:D
I don njeriu 5 minuta fame,ndersa Cana me muaj e lut qe te pranoj kombetaren shqiptare dhe e refuzon ... fujjjj Shkodran.

drague
02-04-2014, 14:13
Ma Shkodran Mustafi eshte qendermbrojtes klasik,dhe prane Boateng dhe Martesaker nuk ka gjasa te ze vend ... do te thirret 5-6 here ne kombetaren gjermane,do hyje 2-3 here si zavendesues dhe mbaron karriera e tij.
Ne deklaratat e tij, edhe Ai vet thote qe eshte i befasuar qe gjindet ne kombetaren gjermane.:D
I don njeriu 5 minuta fame,ndersa Cana me muaj e lut qe te pranoj kombetaren shqiptare dhe e refuzon ... fujjjj Shkodran.

lun 2-3 ndeshje me kombėtaren tate dhe per vite te kujtone miliona njerez.

Oxygen
02-04-2014, 15:30
Gjermania po nxjer goxha talenta dhe pse shumica jane te ardhur por besoj se nqs vazhdon keshtu dhe 2-3 vjet Mustafi mund te zeri vend.

Ne serie A ka dal disa here ne formacionin e javes dhe kohet e fundit perflitet se ka rene ne sy te Juventus (dhe pse llafe), nese shkon ne nje shkalle me lart nuk eshte per tu habitur qe te grumbullohet dhe pse si rezerve.

Mos harrojme qe Gjermania eshte skuader pretendente per cdo kupe qe luhet dhe nuk i mjafton vetem 1 formacion baze :). Kjo persa i perket karrieres...

Nqs zgjidhte AL ose KS do ishte me teper se 1 futbollist, do ishte nje figure!

Rex
05-04-2014, 13:41
Bomba e radhes nga Alban Meha!

http://www.youtube.com/watch?v=kH-3nGqqZ-4

drague
05-04-2014, 13:51
Bomba e radhes nga Alban Meha!

http://www.youtube.com/watch?v=kH-3nGqqZ-4

gjynah qe lun ne kategorine e dyte

AAO
05-04-2014, 13:55
Sezonin tjeter e sigurte qe do kaloje ne ndonje klub te bundesliges 1.

Oxygen
05-04-2014, 13:55
Alban Mehan dua ta shikoj diku me lart. Do preferoja Udinen :)

drague
05-04-2014, 13:58
Sezonin tjeter e sigurte qe do kaloje ne ndonje klub te bundesliges 1.

pederborni ka shanse per te dale ne bundeslige.1. FC Köln
29 16 10 3 43:15 28 58

2
SpVgg Greuther Fürth (A)
28 14 7 7 51:33 18 49
3
SC Paderborn 07
29 14 7 8 53:44 9 49
4

Semiku
05-04-2014, 16:17
Debuton per Bayern Munchen Ylli Sallahi

Ne ndeshjen Augsburg - Bayern Munchen per here te pare debuton shqiptari me shtetesi austriake Ylli Sallahi (19 vjec).Sallahi e filloi ndeshjen prej minutit te 1-pare,ndersa u zavendesua ne min. 51 nga Alaba.Debutimi i tij nuk kaloi mire,per lojen e tij u vleresua dobet me noten 6.20 ...Ylli Sallahi ishte ne stol ne ndeshjet me Shtutgardin dhe M`gladbach,por nuk u aktivizua.

http://www.ligainsider.de/images/player/big/ylli-sallahi.jpg

Ylli Sallahi
1994,Skenderaj,Kosove

Semiku
05-04-2014, 17:12
NewCastle - manchester utd 0:4

0:4 Januzaj 90+

https://31.media.tumblr.com/8e7d91f97a3961b2d42378b2004f3d0d/tumblr_n3kf5vnzcM1shaydvo2_250.gif.https://24.media.tumblr.com/66e1fb0a426f1edc0622870e3db394e2/tumblr_n3kf5vnzcM1shaydvo4_250.gif

Januzaj - Mata - Januzaj,...goli i 4 ne Premier League

Semiku
20-04-2014, 04:37
Edhe nje futbollist shqiptar do luaj per nje kombetare te huaj !

http://www.the-afc.com/uploads/afc/comps/acl/2014/sepahan_al_sadd_md5_3x2.JPG

Njė tjetėr futbollist shqiptar pritet tė luajė me pėrfaqėsuesin e njė vendi tjetėr.Kėsaj here nuk bėhet fjalė pėr Zvicrėn, Greqinė apo Norvegjinė.

Ėshtė Pėrfaqėsuesja e Iranit ajo e cila i ka dėrguar ftesė futbollistit shqiptar, Xhevahir Sukajt.
Rikthimi pozitiv i kėtij tė fundit me skuadrėn e Sepahan, ka bėrė qė drejtues sė Federatės sė Futbollit Iranian ta thėrrasin nė skuadrėn e tyre pėrfaqėsuese.
E, siē raporton ‘Supersport’, Sukaj ėshtė i tėrhequr nga kjo ofertė dhe me shumė mundėsi mund ta pranojė atė, pasi ai nuk ka marrė asnjėherė ftesė nga trajneri i Kombėtares sė Shqipėrisė, Gianni De Biasi.

Xhevahir Sukaj,1987,Shkoder.
Vllaznia
Orduspor (Turqi)
Ismayli CS (Egjipt)
NK Zagreb (Kroaci)
Sepahan FC (Iran)

Gold
19-05-2014, 20:27
Mėrgim Mavraj transferohet te FC Kėlni

Nuk ia doli ta siguronte elitėn e futbollit gjerman bashkė me Greuth Furthin, por ama do tė jetė pjesė e Bundesligės 1 nė sezonin e ri futbollistik. Mbrojtėsi i Kombėtares sė Shqipėrisė, Mėrgim Mavraj, ėshtė zyrtarisht pjesė e FC Kėlnit, skuadrės qė u ngjit nė sallonin e mė tė mirėve nė Gjermani dhe u u rendit i pari nė Bundesliga 2 kampionatin qė u mbyll. Faqja zyrtare e klubit nė fjalė, por edhe vetė Mavraj pėrmes njė njoftimi nė rrjetin social “Facebook” kanė njoftuar arritjen e marrėveshjes. “Tani ėshtė zyrtare. Unė po largohem nga Greuther Furthi nė drejtim tė Kėlnit. Dua tė falėnderoj tė gjithė pėr tri vitet e kaluara kėtu, duke pėrjetuar gjithēka”, – shprehet Mavraj.

Burimi: http://www.panorama-sport.com/legjionaret/mergim-mavraj-transferohet-te-fc-kelni/#ixzz32Hlx7HGb

Gold
19-05-2014, 20:29
pederborni ka shanse per te dale ne bundeslige.1. FC Köln
29 16 10 3 43:15 28 58

2
SpVgg Greuther Fürth (A)
28 14 7 7 51:33 18 49
3
SC Paderborn 07
29 14 7 8 53:44 9 49
4

Zyrtarisht Alban Meha eshte ne eliten e futbollit gjerman me ekipin e tij Paderborn 07.

Tani varet, duhet te shohim levizjet ne merkato nese do kaloje ne ndonje ekip me te mire te Bundesliges, ne ndonje lige tjeter te europes apo do qendroje te Paderborn. Siē ka shprehur ai vete deshiren, me shume mundesi do te qendroje tek Paderbon 07.

Rex
26-05-2014, 19:12
Meha lojtari mė i mirė i vitit nė Bundesliga 2

http://www.gazetatribuna.com/foto.php?foto=/sport/2014_05/4764_20140526124451.jpg&pozita=foto_lajm

Alban Meha shpallet lojtari i vitit nė Bundesligėn e dytė, nga faqja online liga2-online.de. Mesfushori kombėtares fitoi nė sondazhin e krijuar nga kjo faqe pėr futbollistin mė tė mirė tė kategorisė sė dytė nė Gjermani, ku Meha arriti tė marrė numrin mė tė lartė tė votave, sin ė votimin online gjithashtu dhe nė votimin qė u krye nė njė emission radiofonik tė sponsorizuar po nga kjo faqe.

Meha nė total grumbulloi 53 pėrqind tė tė gjitha votave duke lėnė pas Timo Horn tė Koln dhe Philipp Klingmann tė Karlsruhes. Nė sezonin qė sapo u mbyll Meha ishte njė prej lojtarėve kryesorė tė Paderbornit duke ndihmuar skuadrėn tė ngjitej nė Bundesligėn e parė.

Nė total Meha luajti nė 25 ndeshja pėr ekipin e tij duke shėnuar dhe 12 gola duke mos u ndalur as nga problemet nė menisk qė e mbajtėn disa javė jashtė fushave tė lojės nė mesin e fazės sė parė. Gjithashtu kėtė vit ai ishte shpallur dhe si futbollisti mė I mirė I skuadrės sė Paderborn, cmim qė e tėrhoqi nė javėn e fundit tė kampionatit/gazetatribuna.com

p.s. s'kam ide se sa zyrtar apo serioz eshte ai web.

drague
02-06-2014, 09:07
Zviceranėt tallen me paditurine e sulmuesit te tyre shqiptarit Granit Xhaka

Njė gabim gjeografik ka mjaftuar qė mesfushori shqiptar i kombėtares sė Zvicrės tė jetė nė thumb tė kritikave nga disa media zvicerane. Granit Xhaka pas fitores sė ekipit kombėtar tė Zvicrės nė futboll ndaj Xhamajkės (1:0), ishte deklaruar se xhamajkasit kanė qenė tė fuqishėm si afrikanė qė janė. Kaq ka mjaftuar qė kritikat tė drejtohen nė adresė tė tij nga tabloidi Blick. “Xhaka turpėrohet me deklaratėn e tij, mendon se kombėtarja e Karaibeve ėshtė nga Afrika”, shkruante dje Blick. “Nuk e njoh Xhamajkėn. Po e di se afrikanėt vrapojnė shumė dhe janė fizikisht tė fuqishėm”, kishte deklaruar Xhaka dhe reagimi ka qenė i menjėhershėm i portaleve zvicerane, bluewin.ch dhe watson.ch.

AAO
02-06-2014, 09:19
Crendesi ka pozicioni gjeografik. Origjina e xhamajkanve eshte afrikane :P

drague
02-06-2014, 09:47
Crendesi ka pozicioni gjeografik. Origjina e xhamajkanve eshte afrikane :P

shif cfare plehre gazetari injorant

Die Männer aus Jamaika aus Afrika? Nicht ganz. Er liegt daneben. Um 6316 Kilo*meter. Jamaika ist in der Karibik und liegt in Mittelamerika.


dmth. xhamajka eshte 6316 km larg nga afrika

Semiku
04-06-2014, 21:15
Shkodran Mustafi jashta Boterorit !

http://www.telegrafi.com/fo/sport/mustafi-jasht-euml-bot-euml-rorit_hd.jpg

Joachim Loew le jashta listes per KB "Brazil 2014" Shkodran Mustafin ... te perkujtojme qe Mustafi kishte oferte qe te vesh fanellen Kuq e Zi,refuzoi me te paren Shqiperine,vetem per te qene ne listen e zgjeruar te Gjermanise me shprese se do zgjidhej ne mesin e 23-futbollisteve per ne Botrore.
Tani le ta zgjedh Uzbekistanin ndoshta e marrin ne kombtaren e tyre ... ne ate Kuq e Zi nuk duhet pranuar...!

Lajm pak me vonese,por duhet te kenaqemi me deshperimin e tij ...

drague
04-06-2014, 21:23
Shkodran Mustafi jashta Boterorit !

http://www.telegrafi.com/fo/sport/mustafi-jasht-euml-bot-euml-rorit_hd.jpg

Joachim Loew le jashta listes per KB "Brazil 2014" Shkodran Mustafin ... te perkujtojme qe Mustafi kishte oferte qe te vesh fanellen Kuq e Zi,refuzoi me te paren Shqiperine,vetem per te qene ne listen e zgjeruar te Gjermanise me shprese se do zgjidhej ne mesin e 23-futbollisteve per ne Botrore.
Tani le ta zgjedh Uzbekistanin ndoshta e marrin ne kombtaren e tyre ... ne ate Kuq e Zi nuk duhet pranuar...!

Lajm pak me vonese,por duhet te kenaqemi me deshperimin e tij ...

gjermania nuk po merr shkodranet e vet.e provoj dhe ky njiher:P

drague
09-06-2014, 10:10
Hitzfield: Rregullore e re “kundėr” shqiptarėve

Trajneri i i kombėtares sė Zvicrės, Otmar Hitzfeld i bėn thirrje FIFA-s tė ndryshojė rregulloren, pėr tė mos lejuar largimin e lojtarėve tė cilėt luajnė nė pėrfaqėsueset e moshave tė njė vendi, qė tė ndryshojnė skuadėr, citon Supersport. Tekniku gjerman ėshtė i shqetėsuar nga fakti qė shumė futbollistė mė origjinė kosovare, qė rriten profesionalisht nė Zvicėr, preferojnė tė luajnė pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn, edhe pse nė moshė mė tė vogėl kanė qenė pjesė e pėrfaqėsueseve helvete. “Rregulli i FIFA-s, qė e lejon njė futbollist tė ndryshojė kombėtaren duhet tė ndryshojė menjėherė, sepse po sjell vetem kaos. Njė futbollist qė luan me njė kombėtare nuk mund tė ndryshojė skuadėr dhe tė pėrfaqėsojė njė vend tjetėr, qoftė me moshat apo me ekipin e parė. Ėshtė logjike qė nė njė moshė tė caktuar njė futbollist tė ketė mundėsinė e zgjedhjes, por jo tė ndryshojnė qėndrim. Unė kam shumė lojtarė shqiptarė te Zvicra, dhe besoj e kuptoni se ēfarė pasojash do tė kemi nėse ata vendosin tė pėrfaqėsojnė Kosovėn. Ata kanė luajtur me moshat e Zvicrės, janė formuar kėtu, janė shtetas tė kėtij vendi dhe nuk duhet tė zgjedhin Kosovėn. Ata duhet tė luajnė vetėm pėr Zvicrėn pasi ky vend i ka formuar. FIFA duhet ta marrė sa mė shpejt kėtė sugjerim. Situata e fundit qė u krijua me Januzajn nuk ishte e kėndshme.” Janė tė shumtė futbollistėt e kombėtares shqiptare qė mė parė kanė luajtur me moshat e Zvicrės, por qė nė moshė madhore duke parė edhe hapėsirat e pakta nė formacionin helvet, kanė preferuar tė veshin fanellėn kuqezi. Ndėr ta mund tė pėrmendim Bashėn, Abrashin, Gashin etj, por ajo qė i shqetėson mė shumė zviceranėt ėshtė fakti qė lojtarė tė tillė si Shaqiri, Xhaka, Behrami e Mehmedi, kanė mundėsinė tė zgjedhin Kosovėn, nėse kjo pranohet nė institucionet ndėrkombėtare.

albania news

Rex
09-06-2014, 10:35
gjermania nuk po merr shkodranet e vet.e provoj dhe ky njiher:P

Maestro, nese s'gaboj e kane ftuar Shkodran Mustafin me vone.

Do te jete edhe ky atje.

SystemA
09-06-2014, 11:36
Hitzfield: Rregullore e re “kundėr” shqiptarėve

Trajneri i i kombėtares sė Zvicrės, Otmar Hitzfeld i bėn thirrje FIFA-s tė ndryshojė rregulloren, pėr tė mos lejuar largimin e lojtarėve tė cilėt luajnė nė pėrfaqėsueset e moshave tė njė vendi, qė tė ndryshojnė skuadėr, citon Supersport. Tekniku gjerman ėshtė i shqetėsuar nga fakti qė shumė futbollistė mė origjinė kosovare, qė rriten profesionalisht nė Zvicėr, preferojnė tė luajnė pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn, edhe pse nė moshė mė tė vogėl kanė qenė pjesė e pėrfaqėsueseve helvete. “Rregulli i FIFA-s, qė e lejon njė futbollist tė ndryshojė kombėtaren duhet tė ndryshojė menjėherė, sepse po sjell vetem kaos. Njė futbollist qė luan me njė kombėtare nuk mund tė ndryshojė skuadėr dhe tė pėrfaqėsojė njė vend tjetėr, qoftė me moshat apo me ekipin e parė. Ėshtė logjike qė nė njė moshė tė caktuar njė futbollist tė ketė mundėsinė e zgjedhjes, por jo tė ndryshojnė qėndrim. Unė kam shumė lojtarė shqiptarė te Zvicra, dhe besoj e kuptoni se ēfarė pasojash do tė kemi nėse ata vendosin tė pėrfaqėsojnė Kosovėn. Ata kanė luajtur me moshat e Zvicrės, janė formuar kėtu, janė shtetas tė kėtij vendi dhe nuk duhet tė zgjedhin Kosovėn. Ata duhet tė luajnė vetėm pėr Zvicrėn pasi ky vend i ka formuar. FIFA duhet ta marrė sa mė shpejt kėtė sugjerim. Situata e fundit qė u krijua me Januzajn nuk ishte e kėndshme.” Janė tė shumtė futbollistėt e kombėtares shqiptare qė mė parė kanė luajtur me moshat e Zvicrės, por qė nė moshė madhore duke parė edhe hapėsirat e pakta nė formacionin helvet, kanė preferuar tė veshin fanellėn kuqezi. Ndėr ta mund tė pėrmendim Bashėn, Abrashin, Gashin etj, por ajo qė i shqetėson mė shumė zviceranėt ėshtė fakti qė lojtarė tė tillė si Shaqiri, Xhaka, Behrami e Mehmedi, kanė mundėsinė tė zgjedhin Kosovėn, nėse kjo pranohet nė institucionet ndėrkombėtare.

albania news

Ky PALLOSHI(me te madhe) hitzfield(me te vogel) duhet ta mbylli sqepin.Se pa ATA Shqiptaret e KOSOVES,do u merrnin akoma me LOPE keta zvicerat.
Kjo eshte te jesh trainer debil....para kampionatit.
Mendimi im.

SystemA
09-06-2014, 11:52
Se me beri pershtypje..............prandaj.
http://www.youtube.com/watch?v=RD9w8IW7VSI

Kemi aq TALENTE............qe ?????
Mire do behet.

drague
09-06-2014, 15:38
Ky PALLOSHI(me te madhe) hitzfield(me te vogel) duhet ta mbylli sqepin.Se pa ATA Shqiptaret e KOSOVES,do u merrnin akoma me LOPE keta zvicerat.
Kjo eshte te jesh trainer debil....para kampionatit.
Mendimi im.

ai eshte mendimi i te gjitheve.

legjenda
11-06-2014, 18:22
Disa prej yjeve tė Kampionatit botėror duhet tė kombinojnė obligimet fetare dhe futbollistike gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit qė do tė fillojė gjatė garės.
Pėr herė tė parė nga viti 1986, agjėrimi islamik do tė ndeshet ne Kampionatin botėror. Myslimanėt agjėrojnė nga lindja deri nė perėndim tė diellit gjatė Ramazanit dhe qėndrojnė larg ushqimit dhe pijeve, e kjo mund tė ketė ndikim tek paraqitja e tyre nė Brazil.
Ramazani fillon mė 28 qershor – dita e parė e ndeshjeve tė fazės sė dytė – dhe zgjatė deri mė 27 korrik. Yje tė shumtė si Xherdan Shaqiri, Yaya e Kolo Toure, Karim Benzema, Gervinho, Edin Dzeko, Mesut Ozil e shumė tė tjerė janė besimtarė tė devotshėm.
Dhe, mbetet tė shihet se si do tė ballafaqohen ata me Ramazanin dhe obligimet sportive nė garėn mė tė rėndėsishme tė futbollit ndėrkombėtar.
Njė lajm i mirė pėr tė gjitha ata qė planifikojnė tė agjėrojnė ėshtė se aktualisht vetėm 11 orė e ndajnė lindjen nga perėndimi i diellit nė Rio de Janeiro.
- See more at: http://lajmi.net/shaqiri-me-ramazan-gjate-boterorit_100069555.html#sthash.Gmo0emTN.dpufhttp://lajmi.net/media/image/201406/w670/73635200_75694400.JPG

Loreal
11-06-2014, 18:34
Mire se edhe ashtu paska shtuar ne peshe:P

yllbardh
11-06-2014, 18:55
Njė pėlqim ke vetėm se keni prurė burimin e lajmit :)

Rex
11-06-2014, 19:14
Njė pėlqim ke vetėm se keni prurė burimin e lajmit :)

lol

Une pervec pelqimit po e shtoj edhe nje rep.p.s. legjenda, mos u ngut me ma kthy reputacionin se e ke t'lodhet momentalisht. lol

Rex
11-06-2014, 19:41
Kaēe drejt Southampton

http://www.gazetatribuna.com/foto.php?foto=/sport/2014_06/kaqe_20140611071022.png&pozita=foto_lajm_in

Ergys Kaēe mund tė pėrfundojė nė Angli. Nuk bėhet fjalė pėr Ēelsin, klub ky qė nė fillim tė kėtij viti u interesua pėr mesfushorin shqiptar, por pėr njė tjetėr skuadėr, qė edicionin e fundit u konsiderua si surpriza mė e bukur e Premier Leagues: Southamptoni.

I ardhur nga Championship-i, skuadra e drejtuar nga Poketino (tanimė ėshtė larguar pėr te Totenhemi), arriti ta mbyllė 2013-2014 nė vend tė tetė me 56 pikė. Por largimi i trajnerit ka bėrė qė edhe mes lojtarėve tė nisė eksodi. Kėshtu, thuajse tė larguar janė edhe dy mesfushorėt e qendrės, Sneijderlin dhe Gaston Ramirez, pėr tė cilėt drejtuesit e klubit kanė marrė disa oferta zyrtare nga klube nė Angli, por jo vetėm.

Nė kėtė kontekst, po punohet jo vetėm pėr merkaton nė dalje, por edhe nė hyrje, duke shėnjestruar pikėrisht lojtarė tė aftė pėr tė zėvendėsuar ata qė do ikin nga Southamptoni. Dhe njėri prej tyre shihet edhe Ergys Kaēe, i cili mund tė zėvendėsojė pa problem Gaston Ramirezin, i cili ka qenė edhe shkatėrruesi kryesor nė mesfushėn e kėsaj skuadre. Sipas mediave greke (makthes.gr), nė zyrat e PAOK-ut kanė shkuar sinjalet e para pėr bisedime nė lidhje me blerjen e kartonit tė mesfushorit shqiptar, ndėrkohė qė presidenti Savides kėrkon mbi 2 milionė euro.

Po kjo media bėn me dije se shifra e mėsipėrme ėshtė konsideruar si e pranueshme nga ana e emisarėve anglezė dhe tanimė pritet qė palėt tė ulen pėr tė pėrfunduar tė gjitha detajet e transferimit. Natyrisht, nėse do ketė njė akord mes dy klubeve, mė pas do kėrkohet edhe njė takim mes menaxherit tė lojtarit dhe anglezėve pėr detajet e kontratės sė re tė Kaēes. Kujtojmė qė mesfushori ėshtė nė fokusin e disa klubeve europiane, nga ku veēohen mė sė shumti turqit e Beshiktash/gazetatribuna.com

shoku_tanku
12-06-2014, 17:10
ha ndonje cike buke i thuaj atij se nuk ke takat te vraposh masanej

drague
12-06-2014, 17:30
po hyka dhe ky ne greve urie.hallall

Xhebraili
12-06-2014, 17:32
veshtire qe do ti rezistoj temeperaturave atje

legjenda
15-06-2014, 19:05
Admir Mehmedi shėnoi golin e parė shqiptar nė histori tė Kampionateve Botėrore. Futbollistėt shqiptarė: Xherdan Shaqiri, Admir Mehmedi, Granit Xhaka e Valon Behrami, treguan lojė fenomenale dhe me Zvicrėn shėnuan fitore me rezultat 2:1 kundėr Ekuadorit.

Emri i Admir Mehmedit do tė shkruhet me shkronja tė arta pėr golin e parė shqiptar nė histori tė Kampionateve Botėrore. Futbollisti Mehmedi, shqiptari me prejardhje nga Maqedonia, ishte hero sė bashku me Rodriguez, duke i sjell Zvicrės fitoren me rezultat 2:1 nė ballafaqim me Ekuadorin, nė ndeshjen e parė tė grupit E nė Kampionatin Botėror “Brazili 2014” . Mehmedi u aktivizua nė pjesėn e dytė nė vend tė Stocker dhe i dha edhe mė shumė gjallėri lojės zvicerane. Xherdan Shaqiri, Valon Behrami e Granit Xhaka startuan titullarė, ndėrsa Mehmedi nga minuta e 46-tė, por secili ishte mė i mirė se tjetri. Shaqiri vazhdimisht ka qenė i rrezikshėm dhe shumė herė ka futur nė siklet mbrojtjen rivale. Zvicra startoi me fitore tė madhe dhe me mundėsi shumė tė arta pėr tė kaluar fazėn e grupit, e cila ka edhe dy ndeshje tė tjera me Hondurasin dhe Francėn. Nė stadiumin “Nacional”nė Brasilia, ishte njė atmosferė brilante. Nė minutėn e 22-tė Zvicra pėsoi gol. Ajovi pėr bukuri harkoi, kurse Enner Valencia, me kokė mposhti portierin zviceran dhe 0:1. Nė minutėn e 34-tė, Valon Behrami, nga rreth 11-12 metra, me kokė dėrgoi gjuajtje mjaft tė fortė por nuk befasohet portieri ekuadorian, Dominguez. Inler nė minutėn e 36-tė nga rreth 23-24 metra dėrgoi njė projektil tė vėrtetė, por portieri Dominguez me mund tė madh e largoi topin jashtė vijės fundore. Nė minutėn e 46-tė, sulmuesi Admir Mehmedi, ėshtė aktivizuar nė vend tė Stocker. Mehmedi ėshtė anėtar i Freibugut nė Bundesliga I dhe qė pati shėnuar 12 gola nė edicionin e fundit. Tė lumtė Admir Mehmedi. Pas dy minutave (48’) inkuadrimi nė lojė, ai nė stilin e tij shėnoi golin e barazimit. Pas harkimit fenomenal tė Rodriguez, kryetrimi shqiptar ishte i vendosur pėr mrekulli nė 16-sh dhe nga rreth 10-11 metra me kokė mposhti portierin Dominguez. Mehmedi ka ngjallur lojėn e zviceranė ku sė bashku me Shaqirin, Xhakėn e Behramin treguan lojė fenomenale. Zvicra tregoi lojė jashtėzakonisht tė mirė nė pėrgjithėsi. Si rrjedhojė e kėsaj nė minutėn e 90+3, njė veprim shkollor nga Behrami, deri tė Seferoviē, i cili e gjen pėr bukuri Rodriguez, ky i fundit ka shėnuar golin e fitores sė madhe 2:1. Zvicra startoi me fitore tė madhe, e cila me 20 qershor ndeshet me Francėn.

Zvicra – Ekuadori 2:1 (0:1)
Stadiumi “Nacional”, Brasilia.
Shikues: 65.000.
Gjyqtar: Ravshan Irmatov (Uzbekistani).
Shėnues: Mehmedi (48’), Rodriguez (90+3’) – Valenci (22’).
Kartonat e verdhė: Djourou- Paredes.
Zvicra: Benaglio, Lichtsteiner, Von Bergen, Djourou, Rodriguez, Inler, Xhaka, Behrami, Stocker, Drmiē (Seferoviē 75’)dhe Shaqiri.
Ekuadori: Dominguez, Guagua, Erazo, Paredes, Noboa, Montero (Rojas 76’), W. Ayovi, Gruezo, A. Valencia, E. Valencia dhe Caicedo (Arroyo 70’)http://images.botasot.info/uploads/largea_1402852163180_lc_galleryimage_brasilia_braz il_june_15_a-jpg1402853848.jpghttp://botasot.info/

Xhebraili
15-06-2014, 22:08
shqiptaro-zvicerani

drague
15-06-2014, 22:14
bravo i qoft ktij maqedonsit.gol te bukur boni

Xhebraili
15-06-2014, 22:16
so maqedons ky mut gjak shqiptari i shitun

atrevido
15-06-2014, 22:20
Mamin ku ta kete.

Xhebraili
15-06-2014, 22:21
ne zvicer aty e ka altrevideo

atrevido
15-06-2014, 22:25
Do ta kete kurve me siguri, se ky cun kurve eshte, bashke me ato tjeret.

Xhebraili
15-06-2014, 22:27
sta kundershtoj argumentin jam nje mendje me ty ,edhe ai Kone ai sigurt eka edhe me kurve se keta tjeret

Loreal
16-06-2014, 08:59
Goli i parė shqiptar nė Botėror i dedikohet gjyshės sė Mehmedit!

http://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/2014/06/633x347/mehmedi_8668.jpg

Sulmuesi shqiptar, Admir Mehmedi, ia ka kushtuar golin ndaj Ekuadorit gjyshės sė tij tė ndjerė.
Me tu futur nė fushėn e lojės, Admir Mehmedi u bė protagonist i fitores 2:1 tė Zvicrės ndaj Ekuadorit.

Sulmuesi shqiptar realizoi njė gol tė bukur me kokė pėr ta barazuar rezultatin nė 1:1, para se Seferoviq ta shėnonte golin e fitores nė minutat shtesė tė ndeshjes.

E, golin e parė tė njė futbollisti shqiptar nė njė Kampionat Botėror, Mehmedi ia ka dedikuar gjyshės sė tij.

“Unė menjėherė e kujtova gjyshėn time. Ishte njė moment prekės. Tė gjithė gjyshėrit e mi vdiqėn tė rinj. Vetėm me tė kam mundur ta shijoj fėmijėrinė kur isha nė Maqedoni”, u shpreh Mehmedi pėr Blick.

“Unė jam shumė i sigurt se ajo ėshtė shumė krenare atje nė qiell me mua”, shtoi tutje sulmuesi shqiptar.

AAO
16-06-2014, 09:04
Sme ben pershtypje fare. Sme jep asnje emocion dhe nuk me intereson. Per mu jane zvicerjan ,si shqiptaret e zvicres ashu dhe Gjergji (Pagnajotis Kone) I greqise!

Rex
16-06-2014, 09:08
Nė minutėn e 22-tė Zvicra pėsoi gol. Ajovi pėr bukuri harkoi, kurse Enner Valencia, me kokė mposhti portierin zviceran dhe 0:1.

Gol qe erdhi nga nje faul krejtesisht i panevojshem. Ju mundesuan goditje te lire nga nje pozite vdekjeprurese. Nejse, mire qe e permiruan gabimin me vone.

Fuqia e vertete e Zvicrres do te shihet ne ndeshjen me Francen.

Rina
16-06-2014, 12:09
Jam shkri me golin e fundit qe e nxorri Behrami...sosht normal ai qysh lujke...rrezoju cohu `lol`
.

Brari
17-06-2014, 01:32
bravo mehmed shqiptari

Oqeani
17-06-2014, 01:34
Kush nuk deshiron qe te punoje ne perendim per 4000 euro, e te punoje ne KS apo Shqiperi per 300 euro !

Sukse yne i pare ne nivel te tille :)

Ragnar
17-06-2014, 02:25
Kush nuk deshiron qe te punoje ne perendim per 4000 euro, e te punoje ne KS apo Shqiperi per 300 euro !

Sukse yne i pare ne nivel te tille :)

Oqena, kjo analiz eshte shume analize e mire, por ketu behet fjale per diqka qe njeriu e ndjen veten patriot. Shembull te gjithe lojtaret perfitojn shuma te paras nga ekipet qe luajn jo nga shtetet, sepse shteti nuk i paguan aq.

ana_gend
17-06-2014, 07:27
-urra-Admir Mehmedi, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami edhe Shkodrani BRAVO BRAVO si gjithmone isha ne medyshje ndermjet Gjermanise dhe Italise por po zgjedh Zvicren per te bere tifo kete rradhe.

Poeti
17-06-2014, 07:29
-urra-Admir Mehmedi, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami edhe Shkodrani BRAVO BRAVO

Dhe sot edhe Jonuzaj per Belgjiken....dhe Blerim Dzemaili qe nuk u aktivizua ne ndeshjen e pare te Zvicres.
Jane ne total 7 shqiptare qe luajn ne boteror (5 per Zvicren, 1 per Gjermanine dhe 1 per Belgjiken)


P.S. Se paku keta nuk i ndyshojne emrat sikur ata dy futbollistet shqiptar qe luajn per Greqine (Gjergji Kone alias Panagiotis Kone) dhe nje tjetri qe nuk po ia di as emrin.

Oqeani
17-06-2014, 10:09
Oqena, kjo analiz eshte shume analize e mire, por ketu behet fjale per diqka qe njeriu e ndjen veten patriot. Shembull te gjithe lojtaret perfitojn shuma te paras nga ekipet qe luajn jo nga shtetet, sepse shteti nuk i paguan aq.

Kur do te i kish pare bota keta?! Kurr !!!

SystemA
17-06-2014, 14:11
Ju LUMTE,patriot ketu apo toc diku...
Hiqju KAPELEN

Poeti
17-06-2014, 14:38
Urime djelmoshave tane, sepse kudo qe te jene dhe per kedo qe te luajn, ata jane se pari SHQIPTARE....

AAO
17-06-2014, 15:01
Dhe sot edhe Jonuzaj per Belgjiken....dhe Blerim Dzemaili qe nuk u aktivizua ne ndeshjen e pare te Zvicres.
Jane ne total 7 shqiptare qe luajn ne boteror (5 per Zvicren, 1 per Gjermanine dhe 1 per Belgjiken)


P.S. Se paku keta nuk i ndyshojne emrat sikur ata dy futbollistet shqiptar qe luajn per Greqine (Gjergji Kone alias Panagiotis Kone) dhe nje tjetri qe nuk po ia di as emrin.

Ato qe ndryshojne emrat nuk ndihen shqiptar ,por cfare ti bejme ktyre qe ndihen shqiptar e perfaqsojne ngjyra tjera. :D. Cme duhen mua tattoo me 2 krena t'shqiponjes kur kontributi yt per kombin eshte zero. Jemi i vetmi vend ne ballkan qe e shesim lekuren si prostitutat ,skemi asnje ndjenje nacionaliteti ,bejme gjithe si te zgjute dhe mundohemi medoemos te perbuzim dhe te perbaltim cdo gje shqiptare. Shif bosnjen ne boteror ,gjysma e ekipit ska lind ne bosnje ,por zgjedhjen e kane bere per kombin e tyre dhe jo per zvicer ,gjermani apo ku di une. Te dhjefsha famen me zvicren ose belgjiken kur t'gjithe e dine qe sje as belg as zvicerjan por nje cope emigrant i natyralizuar. Do thinjesh ,do plakesh e do mendosh me vete kisha mundesi te jepja nje kontribut per vendin tim por ja dhashe te gjithin zvicres qe nuk eshte vendi im. Dhe pastaj pyet zvicerjanet per futbollistin me te mire qe ka pas ndonjehere zvicra? Stéphane Chapuisat apo Xherdan Shaqiri dhe e merr menjehere pergjigjen sesa zvicerjan je ne t'vertete :D

Tung

SystemA
17-06-2014, 15:25
Prinderit mendojne per perspektiven e femijeve.
Kaq.

AAO
17-06-2014, 15:35
Prinderit mendojne per perspektiven e femijeve.
Kaq.

Systema ,cuditerisht vetem prinderit shqiptar mendojne per femijet e tyre ,serbet ,boshnjaket ,kroatet ,rumunet i dergojne ne vendin e origjines te vuajne dhe te shkaterrojne karrieren e tyre duke veshur fanellen serbska apo Hrvatska :D

Amon o plak se vetem justifikime jane. Shif Canen ,kombetarja e kthehu ne nje legjende ne Shqiperi. Fame fame ,paraja para dhe perfaqson ngjyrat e kombit te tij ,ku ka me bukur se kaq. Do thush ti boterori? Ka lojtar te medhenj si alfredo di stefano qe skane lujt kurre ne boteror ,dhe sja ka ul aspak famen qe krijoje me klubin e tij real madrid ,sot e ksaj dite mbetet nje legjende!

SystemA
17-06-2014, 15:40
Systema ,cuditerisht vetem prinderit shqiptar mendojne per femijet e tyre ,serbet ,boshnjaket ,kroatet ,rumunet i dergojne ne vendin e origjines te vuajne dhe te shkaterrojne karrieren e tyre duke veshur fanellen serbska apo Hrvatska :D

Amon o plak se vetem justifikime jane. Shif Canen ,kombetarja e kthehu ne nje legjende ne Shqiperi. Fame fame ,paraja para dhe perfaqson ngjyrat e kombit te tij ,ku ka me bukur se kaq. Do thush ti boterori? Ka lojtar te medhenj si alfredo di stefano qe skane lujt kurre ne boteror ,dhe sja ka ul aspak famen qe krijoje me klubin e tij real madrid ,sot e ksaj dite mbetet nje legjende!

Ne jemi komb i vecante...
M.gj-te per Shqiptaret e Zvicres kam mendimin tim....dhe jane Shqiptare.
Pushkash e kam lexuar,nuk e njof.
Thone ishte rebel

BATO
17-06-2014, 15:49
Gjėra tė tilla duhet tė na hidhėrojnė..
Duhet tė gėzoheshim vetėm po tė luanin dhe tė shėnonin pėr Shqipėrinė.

SystemA
17-06-2014, 15:58
Gjėra tė tilla duhet tė na hidhėrojnė..
Duhet tė gėzoheshim vetėm po tė luanin dhe tė shėnonin pėr Shqipėrinė.

Bato...te gjithe <figurat> shqiptare i ke jashte.
Belushi dhe Dioguardi....qe nuk dine shqip.
Perparesi Shqiptareve nga Zvicra.
FIKS.
Komb langaraq jemi...

Gon!
17-06-2014, 16:00
Hallall iu qofte boshnjakeve.

Poeti
17-06-2014, 16:04
Systema ,cuditerisht vetem prinderit shqiptar mendojne per femijet e tyre ,serbet ,boshnjaket ,kroatet ,rumunet i dergojne ne vendin e origjines te vuajne dhe te shkaterrojne karrieren e tyre duke veshur fanellen serbska apo Hrvatska :D

Amon o plak se vetem justifikime jane. Shif Canen ,kombetarja e kthehu ne nje legjende ne Shqiperi. Fame fame ,paraja para dhe perfaqson ngjyrat e kombit te tij ,ku ka me bukur se kaq. Do thush ti boterori? Ka lojtar te medhenj si alfredo di stefano qe skane lujt kurre ne boteror ,dhe sja ka ul aspak famen qe krijoje me klubin e tij real madrid ,sot e ksaj dite mbetet nje legjende!

Shiko te lutem perberjen e kombetares Zvicerane dhe me thuaj sa Zvicerane origjinal ka....pastaj flasim per Kroat e Boshnjak...dhe mos e krahaso kometaren Boshnjake dhe Kroate qe kane bere emer?
Perse valle askush s'po i permend ata dy futbollistet e lindur ne Shqiperi qe luajn per reprezentacionin e Greqise dhe qe kanenderruar edhe emrat bile!

Valle po e pyesim ne ndonjehere vehten: CFARE KEMI BERE NE PER KOMBIN , SA KEMI KONTRIBUAR dhe na del nje hic...sepse ne te gjithe dijme te akuzojme te tjeret dhe asnjehere nuk e shikojme vetvehten dhe kontributin tone. Armand Duka as qe e gjeti te udhes ti kontaktoj, derisa Otmar Hitcfeld i hskruan FIFA-s qe te mos e lejoj Kosoven te luaj ndeshje zyrtare sepse do te mbetet pa perfaqesuese? Cfare kemi bere ne, cilat ishin levizjet tona, cilet hapat tane...cka beri Shqiperia dhe Federata Shqiptare e Futbollit qe Kosova te pranohet nderkombetarish ne UEFA, apo te lejohet te luaj ndeshje zyrtare nga FIFA?

derjansi
17-06-2014, 16:13
Shiko te lutem perberjen e kombetares Zvicerane dhe me thuaj sa Zvicerane origjinal ka....pastaj flasim per Kroat e Boshnjak...dhe mos e krahaso kometaren Boshnjake dhe Kroate qe kane bere emer?
Perse valle askush s'po i permend ata dy futbollistet e lindur ne Shqiperi qe luajn per reprezentacionin e Greqise dhe qe kanenderruar edhe emrat bile!

Valle po e pyesim ne ndonjehere vehten: CFARE KEMI BERE NE PER KOMBIN , SA KEMI KONTRIBUAR,

sepse ato "shqiptaret" qe lujn ne greqi kerkush ne shqipri nuk i konsideron si shqiptar e as nuk u thurin heroizma, ato kan bo zgjedhjen e tyne, jan grek edhe kaq, njejt si krejt greket e tjere

kurse kto "shqiptaret" e zvicres ti po na i gren ne qiell. tatuja e flamura shqiptar te majn nate e dite por luften po e bojn per zvicren

bosnja ekip qe ka bo emer????

atrevido
17-06-2014, 16:19
Tani edhe pak luan Belgjika, mamin edhe Januzajt.

AAO
17-06-2014, 16:19
Shiko te lutem perberjen e kombetares Zvicerane dhe me thuaj sa Zvicerane origjinal ka....pastaj flasim per Kroat e Boshnjak...dhe mos e krahaso kometaren Boshnjake dhe Kroate qe kane bere emer?
Perse valle askush s'po i permend ata dy futbollistet e lindur ne Shqiperi qe luajn per reprezentacionin e Greqise dhe qe kanenderruar edhe emrat bile!

Valle po e pyesim ne ndonjehere vehten: CFARE KEMI BERE NE PER KOMBIN , SA KEMI KONTRIBUAR,

Fol per vete Vllai ,se une per veten time te gjithe fitimet ne 11 vjet emigrim ne vendin tim i kam investuar dhe ky eshte goxha kontribut qe kam dhene.

Sa per 2 shqiptaret qe luajne me greqine ,Sotir Nini dhe Gjergji Kone ..te dy kane deklaruar qe jane dhe ndihen grek pamvarsisht se kane lindur ne shqiperi. Nuk eshte se kane mbajt ndonje shqiptar me shprese si puna behramave e januzajve qe i bien gjoksit fort qe ndihen shqiptar dhe nga ana tjeter perfaqsojne dhe kendojne himnet e perfaqsuesve te tjera. :D

SystemA
17-06-2014, 16:32
Kthehuni ne troje dhe jepni shembull....qurramaner...
Wichser

Socio
17-06-2014, 21:33
Cilat troje mer ?!! Mos deshe t'a promovoj FYROM-in !

Ate dhe te tjere i ke nga Gostivari !

BATO
17-06-2014, 22:09
Bato...te gjithe <figurat> shqiptare i ke jashte.
Belushi dhe Dioguardi....qe nuk dine shqip.
Perparesi Shqiptareve nga Zvicra.
FIKS.
Futbollistėt shqiptarė qė luajnė nėpėr Evropė i kanė mundėsitė tė luajnė me kombėtaren, por nuk duan. Problemi nuk ėshtė ekonomik, se pėr tė fituar para ata fitojnė me klubet e huaja ku luajnė, jo me kombėtaret.

Problemi nuk ėshtė as politik, se vendet ku jetojnė u lejojnė dyshtetėsinė, por thjesht nuk kanė dėshirė. Kur dėgjojmė pėr lojtarė me origjinė shqiptare qė luajnė pėr kombėtare tė huaja, nuk ia vlen as t'i pėrmendim, e lėre mė tė jemi krenarė pėr ta.


Komb langaraq jemi...
Nuk jemi, por po na bėn sistemi. Ėshtė njė botė e tėrė qė po langaraqizohet dhe Shqipėria nuk shkon dot kundėr rrymės. Qė thua ti, unė kam vite qė nuk e ndjek mė kampionatin botėror tė futbollit pėr arsyen se kėto nuk janė skuadra kombėtare, por mercenare, qė luajnė me tė huaj. Dhe atėherė humbet kuptimin ēdo gjė.

Njė arsye tjetėr qė nuk e ndjek mė futbollin, janė edhe gjyqtarėt dhe gabimet e tyre, qė mėndoj se janė tė qėllimshme. Meqė Shqipėria nuk ka marrė pjesė nėpėr kampionate botėrore, nga skuadrat e huaja unė kam qenė tifoz me Gjermaninė. Mbaj mend nė 1998 kur Gjermanisė i bėnė padrejtėsi nė ndeshjen me Kroacinė dhe e larguan nga ai kampionat, dhe qė atėherė nuk e ndjek mė futbollin.

legjenda
18-06-2014, 10:08
Familja Mustafi kishte festė tė dyfishtė tė hėnėn. Shkodrani, djali i tyre, debutoi nė Kampionat Botėror pėr Gjermaninė.

22 vjeēari ėshtė njeri me fat. Fillimisht ai u la jashtė listės definitive, por e mori ftesėn nga pėrzgjedhėsi Joachim Loew mrekullisht dhe pa pritur e pa kujtuar e gjeti veten nė Botėror.

Sikur tė mos mjaftonte kjo. Qendėrmbrojtėsi shqiptar nga Maqedonia nuk e kishte menduar asnjėherė qė do tė luante ndaj Portugalisė.

Por, njė lėndim nė gju i mbrojtėsit Mats Hummels bėri qė futbollisti i Sampdorias tė futet nė lojė nė minutėn e 73-tė dhe tė bėhet shqiptari i parė qė luan pėr Gjermaninė nė njė eveniment aq tė rėndėsishėm.

Pasi portugezėt ishin me njė lojtar mė pak, ish-futbollisti i Evertonit nuk pati shumė punė, pasi Ronaldo me shokėt e mbetur nė fushė ishin tė parrezikshėm.Debutimi i Shkodranit, si njė ėndėrr

Kur djali i tij, Shkodrani, hyri nė lojė nė ndeshjen e zhvilluar nė Salvador, babai i tij, Kujtimi, po e pėrcillte ndeshjen nė shtėpi, pėrpara televizorit, sė bashku me familjen e tij nė Maqedoni.

Mustafit i kishte vdekur gjyshi, 88 vjeē, tė enjten e kaluar, ndėrsa pas funeralit, babai i futbollistit ishte kthyer nė shtėpi i mėrzitur. Mirėpo, djali i tij, Shkodrani, ishte ai qė ia riktheu gėzimin nė fytyrėn e tij.

“Mendoja se isha duke ėndėrruar. Familjarėt mė thonė se ky ėshtė njė realitet, por unė nuk mund tė besoj”, ka thėnė Mustafi sendor, i cili ėshtė ekspert i futbollit.

Sigurisht, pėr tė luajtur, Mustafit iu nevojit fatkeqėsia e tjetrit. Megjithatė, babai i futbollistit nuk i ėshtė gėzuar lėndimit tė Hummels.

“Shpresoj se nuk ėshtė lėnduar rėndė, nė mėnyrė qė Botėrori tė pėrfundojė pėr tė”, vijoi Kujtim Mustafi.

Ky i fundit nuk ishte befasuar kur e pa Shkodranin tė futej nė lojė, pasi nuk kishte shumė zgjidhje pėr trajnerin Loew, duke e pasur parasysh se qendėrmbrojtėsit tjerė ishin nė fushė.

“E parashikova se do tė hynte ose Shkodrani ose Matthias Ginter”, pėrfundoi babai i futbollistit.

Kujtimi nuk habitet nėse nė ndeshjet e ardhshme, Mustafi do tė luajė nga minuta e parė pėr Gjermaninė.http://www.zeri.info/third_party/timthumb/timthumb.php?src=http://www.zeri.info/uploads/Mustafi-1403017370.jpg&w=596&h=395&q=1000http://www.zeri.info/

legjenda
20-06-2014, 13:19
Mediat belge i kujtojnė trajnerit tė Djajve tė Kuq se nėse 19-vjeēari me origjinė shqiptare nuk luan asnjė minutė nė Brazil 2014, mund tė vendosė tė zgjedhė njė pėrfaqėsuese

Nė pėrballjen e parė me Algjerinė nė Grupin H, trajneri i Belgjikės Marc Wilmots bėri tre zėvendėsime nė pjesėn e dytė, qė i sollėn edhe fitoren me pėrmbysje ndaj pėrfaqėsueses afrikano-veriore, por nė fushė nuk u hodh Adnan Januzaj, telenti i Manchester United. Mediat belge, duke analizuar situatėn nė kombėtare i kujtojnė trajnerit tė Djajve tė Kuq se nėse 19-vjeēari me origjinė shqiptare nuk luan asnjė minutė nė Brazil 2014, mund tė vendosė tė zgjedhė njė pėrfaqėsuese tjetėr, pasi kėtė e lejon dhe rregullorja e FIFA-s. Pavarėsisht se Januzaj ėshtė grumbulluar nė Botėror me Belgjikėn, ai nuk do tė ketė mundėsi tė ndryshojė zgjedhjen e tij vetėm nėse luan nė njė sfidė zyrtare.

Mė 22 qershor nė stadiumin “Maracana” Belgjika do tė pėrballet me Rusinė ndėrsa 4 ditė i pret sfida me Korenė e Jugut. Nuk dihet nėse Wilmots do ka nė plan tė aktivizojė Januzajn nė kto dy takime, por duke patur parasysh faktin se ai mund tė largohet nga Belgjika nėse nuk luan asnjė minutė, pritet hedhja e tij nė fushė tė paktėn si zėvendėsues.http://www.klan.mk/wp-content/uploads/2014/06/jonuzaj-620x330-300x159.jpg

Rina
20-06-2014, 14:09
Ai trajneri i Belgjikes ish njefare baloshi si ky i joni i kosoves, bile edhe po perngjanin.

Mire ja beni ketij, le ta dije qe atje eshte vetem nje numer kurgjo tjeter, e per popullin e tij do te ishte nje hero.

Ishalla se le me luajtr asnje minute.

Oqeani
20-06-2014, 14:23
Rina, kur shqiptohet emri i tije belgianet dridhen !

Rina
20-06-2014, 14:25
Boll inat po mvjen kur po i shoh shqiptaret tu lujt per ekipe te huaja, pse a nuk kemi ne kombetare shqiptare a, si jetima po me duken.

Shkjet po dalin ma patriota se na.

Oqeani
20-06-2014, 14:32
Rina keta feigojne se ne selon fat e fundit i shitet ndeshja me matrapazat qe kemi ne udheheqesi!

Poeti
20-06-2014, 14:33
Une mendoj qe talentet sikur Jonuzaj nuk duhet ti kufizojme, le te shperthejne perpara. Tjeter qe me pjesemarrjen e tij ne boteror iu ngrit cmimi ne 41.5 milion dhe eshte vetem 19 vjec. Cfare do te fitonte po te luante per Shqipersine? Tash tjeter eshte a do te luaj apo jo? Besoj qe do ta fusin ne loje sa per ta bllokuar, sepse nese se fusin, atehere ai me siguri do te bej zgjidhjen e tij qe nuk do te jete me Bellgjika.

AAO
20-06-2014, 15:03
Une mendoj qe talentet sikur Jonuzaj nuk duhet ti kufizojme, le te shperthejne perpara. Tjeter qe me pjesemarrjen e tij ne boteror iu ngrit cmimi ne 41.5 milion dhe eshte vetem 19 vjec. Cfare do te fitonte po te luante per Shqipersine? Tash tjeter eshte a do te luaj apo jo? Besoj qe do ta fusin ne loje sa per ta bllokuar, sepse nese se fusin, atehere ai me siguri do te bej zgjidhjen e tij qe nuk do te jete me Bellgjika.

Kjo eshte si tet them une ty cfare fiton ti ne kte forum duke fol ose duke shkrujt shqip? Cila do ishte pergjigja jote? Une mendoj se pergjigja jote do ishte "flas dhe shkruaj shqip sepse jam shqiptar" apo jo?

Pse kapeni gjithmone ke ana materjale? Asnje kombetare nuk paguan per seleksionimet qe ben. Kjo eshte ceshtje komerciale me shume ,ne ditet e sotme jane sponsorat ato qe vendosin per te ardhmen e lojtarve. Megjithate Januzaj dhe Babai i tij nuk u treguan te ndershem ,u treguan te dy te paftyre qe hodhen akuza pa fund per njerez te federates e m'the t'thashe ,ato ishin thjesht nje alibi per te larguar sa me shume Januzajn nga kombetarja e shqiperise. Nejse e kemi ezauru kte teme. Tek ne mungon nazionalizmi ,ka vetem patriotizem falso ,sepse kur vjen puna per te shit lekuren jemi te paret qe e bejme. Nuk krahasohemi dot as me serbi ,as me kroaci as me bosnje ,kur behet fjale per nazionalizem jemi shume shume larg tyre. Shembull kemi Otomanet qe pushtuan pothujse gjithe evropen ,ballkanin po e po, dhe te vetmit qe u konvertuan ne musliman mbi 70% ishim vetem ne shqiptaret? Pse valle? Ma shpjegon dot dikush? Sepse historikisht kemi pas shume januzaj ,berhama ,shaqira e mehmeda qe se kane dash kurre venin e vet!

Poeti
20-06-2014, 15:11
AAO, nuk thash se kombetaret paguajn, por me pjesmarrjen aty lojtareve u rritet vlera.

Pastaj kur flasim per patriotizem, duhet ta harrojme anen materiale...e kush e ben sot kete?

Xhebraili
20-06-2014, 19:23
Trajneri Wilmots eshte i madh,Jonuzaj nje cope Muti por eshte lojtar i madh /.///

Eliot
20-06-2014, 22:54
Ai trajneri i Belgjikes ish njefare baloshi si ky i joni i kosoves, bile edhe po perngjanin.

Mire ja beni ketij, le ta dije qe atje eshte vetem nje numer kurgjo tjeter, e per popullin e tij do te ishte nje hero.

Ishalla se le me luajtr asnje minute.

Ec ne kuzhine,mos u merr me gjera qe per ty jane astronomike,te pakapshme.

Rina
20-06-2014, 23:07
Ec ne kuzhine,mos u merr me gjera qe per ty jane astronomike,te pakapshme.

Ec ne klase te pare e meso me shkru mire, mandej hajde cito. Shko vet ne kuzhine pastro ene e grij ndonje sallate e mos cito palidhje.

Mano
21-06-2014, 01:15
Jonuzajt i takon te luaj me Belgjiken ashtu sic u takon shqipetareve te Zvicres te luajn me Zvicren. Mirenjohja eshte nje nga virtytet ose karakteristik e shipetareve te vertet. Jonuzaj eshte vetem 19 vjec edhe sikur mos te luaj edhe nje sekond ne kete boteror fakti qe ai eshte mbledhur ne kombetaren eshte eksperience e vlefshme per te.

Oqeani
21-06-2014, 01:45
Ne ndeshjen me Luksemburgun luajti vetem 23 min, por ishte lojtari i ndeshjes !

Wilmots mund mos t'a inkuadrojė, por nuk od thot qe ai nuk ka vend, ai mund te a beje per xhelozi, por jo per diē tjeter!

Shume njerez ne jete jane viktimė e diktatoreve !!!!!

legjenda
23-06-2014, 21:02
Njė gazetar belg ka zbuluar arsyen pse Adnan Januzaj nuk po inkuadrohet nga pėrzgjedhėsi i Belgjikės, Marc Wilmots.

Kristof Terreur thotė se e ka zbuluar arsyen pse Adnan Januzaj nuk po luan me Pėrfaqėsuesen e Belgjikės nė Botėrorin e Brazilit.

Gazetari i gazetės HLN nė Belgjikė i cili po qėndron nė Brazil ka thėnė se Adnani s’po gjen hapėsirė nė formacionin belg pėr shkak se nuk po angazhohet nė stėrvitje.

“Njerėzit po pyesin ku ėshtė Adnan Januzaj? Le tė themi se Wilmotsit nuk po ia mbush syrin pėrpjekja e tij nė stėrvitje. Ai ishte shumė i plogėsht”, shkroi nė Tėitter, Terreur, i cili kritikoi Adnanin pėr mos-angazhim, transmeton express.

Januzaj u prit qė tė luante nė sfidėn ndaj Rusisė, mirėpo as aty pėrzgjedhėsi belg nuk vendosi nė inkuadrimin e tij.

Ndryshe, Belgjika fitoi tejet me vėshtirėsi dy ndeshje nė botėror, duke mposhtur Algjerinė dhe Rusinė.http://portalb.mk/wp-content/uploads/2014/06/Adnan-Januzaj1.jpghttp://portalb.mk/

derjansi
23-06-2014, 21:06
valla lexhendar je lol veq kush ta ka inatin :)

Rina
24-06-2014, 09:28
Mesa e di une prej ndeshjes se ardhshme fillon Adnani me lujt.

Oqeani
24-06-2014, 09:30
Kur t'a veje kemben ne fushe - keta do te shtangen !

Rina
24-06-2014, 09:30
Edhe nuk ka lidhje aspak me ate qe po thuhet ne artikull, po me koordinimin a lojtareve apo keshtu dicka.

Oqeani
24-06-2014, 09:32
Keta me shume frigojne se do ia ze vendin nje belgu !

Rina
24-06-2014, 09:34
Keta me shume frigojne se do ia ze vendin nje belgu !

Po per ate dicka ish puna, por prej ndeshjes se ardhshme kish me fillu Adnani me lujt mesa e di une.

Oqeani
24-06-2014, 09:35
Te shohim, dhe keta frigojne se do ikė !

Poeti
24-06-2014, 09:53
Lojtaret e mehershem te kombetares se Belgjikes nuk e kane pritur me entuziazem ardhjen e Januzajt ne ekip, prandaj edhe ka shume gjase qe te mos luaj fare...edhepse thuhet se nuk eshte shume aktiv ne trajnime. KJo do te ishte mire ne nje ane sepse pas boterorit, nese nuk luan mund te ndryshoj mendjen dhe te luaj per kombetaren tone ose per perfaqesuesen e Kosoves.

drague
24-06-2014, 09:57
haram tomli nones mer .........................

lind
24-06-2014, 10:03
Mjafton qe ben pjese ne Brazil,aq eshte max per te :D

Poeti
24-06-2014, 10:07
Per te qendruar ne Brazil ka edhe shume nga Kosova e Shqiperia qe rrijne ne uleset e stadiumeve, por per te dale ne fushe te lojes dhe per te traguar talentin. Per kete behet fjale, megjithse udhetimi i tij ne Brazil ia rriti vleren ne 41 milion

lind
24-06-2014, 10:12
megjithse udhetimi i tij ne Brazil ia rriti vleren ne 41 milion
Vlera iu ka rritur vertete por perpara se te shkone ne Brazil tani vetem sa iu ka ulur cmimi.

Poeti
24-06-2014, 10:30
Vlera iu ka rritur vertete por perpara se te shkone ne Brazil tani vetem sa iu ka ulur cmimi.

Ndoshta para udhetimit, por pas fteses qe te luaj per kombetaren Belge.....Tani ai e ka ne dore se c'vere do te kete. Megjithese ne shqiptare, dijme te behemi mendjemedhenje dhe ta shkaterrojme te ardhmen!

Mano
24-06-2014, 23:24
E para e punes Jonuzaj ka eksperience ne BPL por jo ne arenen nderkombetare. Zakonisht lojtaret kaq te rinj nuk futen ne loje ne kampionate boterore. Mund te futet ne nje loje qe nuk ka shume rendesi (kur skuadra eshte kualifikuar) ose nese eshte duke u eliminuar. Mund ta fusi ne lojen e rradhes, sepse Belgjika tashme eshte e kualifikuar.

Superman
25-06-2014, 05:41
Ska lidhje. Ky thjeshte nuk dha kontribut ne paraeliminatore, rrjedhimisht po luajti do luaj shume pak, ose aspak.

lind
25-06-2014, 08:26
E para e punes Jonuzaj ka eksperience ne BPL por jo ne arenen nderkombetare. Zakonisht lojtaret kaq te rinj nuk futen ne loje ne kampionate boterore. Mund te futet ne nje loje qe nuk ka shume rendesi (kur skuadra eshte kualifikuar) ose nese eshte duke u eliminuar. Mund ta fusi ne lojen e rradhes, sepse Belgjika tashme eshte e kualifikuar.

Nqs ke pare ndonje ndeshje te Hollandes ne kete boteror i gjithe argumenti qe te kam cituar,te bie poshte :)

Poeti
25-06-2014, 08:36
Jonuzaj nuk luan shkaku i raporteve ne kombetaren e Belgjikes, trajneri nuk do te rrezikoj me futjen e tij ne loje!

drague
25-06-2014, 08:41
Jonuzaj nuk luan shkaku i raporteve ne kombetaren e Belgjikes, trajneri nuk do te rrezikoj me futjen e tij ne loje!

e pse po rrezikon Van Gaal? ka tre mbrojtsa 20 vjeēar

Poeti
25-06-2014, 08:54
e pse po rrezikon Van Gaal? ka tre mbrojtsa 20 vjeēar

Nuk thash se s'po don me rreziku shkaku i moshes se Jonuzajt, por shkaku i raporteve ne ekip, kur ka shume rezistence ne lidhje me ftesen per Jonuzajn (ka aty qe iu rrezikohet vendi)

atrevido
25-06-2014, 19:38
Lodhet gjithe naten i shkreti, se shoqeron mamin neper night clubs.

Oqeani
26-06-2014, 20:11
Ja sonte do te jet ne 11-ėshin e parė :)

Oxygen
26-06-2014, 20:53
Ska lidhje. Ky thjeshte nuk dha kontribut ne paraeliminatore, rrjedhimisht po luajti do luaj shume pak, ose aspak.

Do luaj qofte dhe vetem 1 sekonde.
Lojtaret qe sjane te aktivizuar ne ndeshje zyrtare me nje kombetare kane te drejte te zgjedhin kombetare tjeter.

Sdo e ket kete shanc Januzaj.

Eshte normale mos te aktivizohet qe ne fillim, ska dhen asgje per Belgjiken.

Mano
26-06-2014, 21:42
E para e punes Jonuzaj ka eksperience ne BPL por jo ne arenen nderkombetare. Zakonisht lojtaret kaq te rinj nuk futen ne loje ne kampionate boterore. Mund te futet ne nje loje qe nuk ka shume rendesi (kur skuadra eshte kualifikuar) ose nese eshte duke u eliminuar. Mund ta fusi ne lojen e rradhes, sepse Belgjika tashme eshte e kualifikuar.

Kam ven re se shune nga ju qe komentoni ne temat e futbillit nuk merni vesh shume nga futbolli...:P

Ja ku doli ajo qe thash une. Lexoni me lart. Jonuzaj po luan sot.

P.s oooo harrova te them se USA do ta mundi Belgjiken...sorri Beaute por Amerika eshte me e 'madhe' dhe na ka ndihmuar me shume ne shqiepetaret:))

lind
27-06-2014, 09:29
Ja ku doli ajo qe thash une. Lexoni me lart. Jonuzaj po luan sot.

Duhet me pas shume mend per ta kuptuar ate teorine e aktivizimit te Januzaj & Co ne nje ndeshje pa rendesi!!

legjenda
27-06-2014, 09:40
Shqiptari Xherdan Shaqiri ka marrė nota maksimale nga analistėt e futbollit dhe gazetat zvicerane, pas fitores sė Kombėtares e drejtuar nga Ottmar Hitzfeld.
Futbollisti i Bayernit ėshtė nė tė gjitha faqet e para tė gazetave vendase, tė cilat duken se kanė qenė nė garė, se cila prej tyre do tė vendosė edhe titullin mė tė bukur.
Sipas tyre, shqiptari ka shpėrblyer besimin e tifozėve zviceranė, tė cilėt i kanė varur shpresat e tyre nė kėtė Botėror pikėrisht te 22-vjeēari, i cili ka lindur nė Gjilan tė Kosovės.
E pėrditshmja “L’Express” ka publikuar nė faqe tė parė njė foto tė Shaqirit gjatė festimit tė golit, ndėrkohė qė, edhe pse ėshtė shtatshkurtėr, titulli i saj ėshtė: Gjiganti Shaqiri!.
Nė njė editorial kushtuar shqiptarit, analisti sportiv Emmanuel Saraceno ka shkruar se 22-vjeēari ka stof kampioni, por pėr ta vėrtetuar kėtė duhet ta mposhtė Argjentinėn dhe Lionel Messin, kundėrshtarėt e ardhshėm tė Zvicrės nė Brazil 2014.
Ndėrkohė gazeta “Blik”, e cila publikohet nė gjuhėn gjermane, ka shkruar se Hitzfeld duhet tė mendojė qysh tani pėr Argjentinėn.
Sipas komenteve nė kėtė gazetė, lojtarėt e Argjentinės janė nėn presion tė madh pėr kėtė sfidė dhe kjo gjė duhet shfrytėzuar nga zviceranėt.
Analistėt e “Blik” e pranojnė faktin se Lionel Messi ėshtė njė nga lojtarėt mė tė mirė nė botė, por, sipas tyre, edhe Zvicra e ka “Messi”-n e saj dhe ai ėshtė Xherdan Shaqiri. / Epoka e Re
Komentehttp://drini.mk/wp-content/uploads/2014/06/Xherdan-Shaqiri.jpg

legjenda
27-06-2014, 09:46
Xherdan Shaqiri shkėlqeu duke realizuar het-trik nė fitoren e Zvicrės ndaj Hondurasit me rezultat 3:0, qė e kualifikoi skuadrėn helvetike nė fazėn eliminatore tė Kampionatit botėror nė Brazil.
Ylli kosovar qė ishte kritikuar pėr paraqitjet e tij nė dy duelet e para, shkėlqeu nė ballafaqimin e tretė nė kuadėr tė Grupit E kur i vetėm shėnoi tri herė nė portėn e Hondurasit dhe ndihmoi Zvicrėn qė tė dalė nė pozitėn e dytė, dhe kualifikohet pėrpara, ku do tė ndeshet me Argjentinėn e Lionel Messit.
Dhe, kjo dhe paraqitjet e mira nė pėrgjithėsi tė Shaqirit pėr Zvicrėn kanė bėrė qė e pėrditshmja Blick nė versionin e saj online tė krijon njė sondazh me titullin: “Kush ėshtė futbollisti mė i mirė i Zvicrės i tė gjitha kohėrave?".
Sė bashku me Shaqirin kandidatė janė edhe Seppe Hügi, Charly Elsener, Xam Abegglen, Kiki Antenen, Fredy Bickel, Severino Minelli, Alex Frei, Heinz Hermann, dhe Pascal Zuber Buhler.
Ndėrsa, deri nė momentin e publikimit tė kėtij lajmi, Shaqiri udhėheq me 25.3 pėr qind tė votave.
-

legjenda
27-06-2014, 09:59
Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga i ėshtė gėzuar het-trikut tė Xherdan Shaqirit kundėr Hondurasit qė e kualifikoi Zvicrėn nė 1/8 e finales sė Botėrorit.
“Hat-Trick nė Kampionat Botėror! Xherdan Shaqiri kujdes me zemrat tona!
Urime dhe faleminderit tė gjithėve pėr kujtimet qė i dhuruat Kosovės sonte”, ka shkruar presidentja nė Facebook.

3.51k

legjenda
27-06-2014, 10:21
Pas het-trikut ndaj Hondurasit, njė kompani zvicerane ka nxjerr nė treg djathė me emrin e Xherdan Shaqirit. Djathi quhet Le Sha qui ri.

Xherdan Shaqiri ėshtė njėri ndėr lojtarėt mė tė falshėm nė Zvicėr. Por, popullariteti i yllit nga Zhegra e Gjilanit ėshtė rritur edhe mė shumė pas het-trikut ndaj Hondurasit, qė i mundėsoi helvetikėve kalimin nė tė tetėn e finales.

Pas het-trikut ndaj Hondurasit, njė kompani zvicerane ka nxjerr nė treg djathė me emrin e mesfushorit tė Bayern munichut. Djathi quhet Le Sha qui ri.http://botasot.info/reklama/7fa849e408f7db990d702bb03bd7a776_7214.jpg

Loreal
27-06-2014, 11:48
E paskan bere lop :P

Zana
27-06-2014, 12:02
Sh mire .... Por prb eshte qe ne 1 fare forme , nuk Ndihem Hic krenare .... Kshuqe, s'ka shume rendesi per Mua .

Poeti
27-06-2014, 12:20
Pse moj Zana?

shoku_tanku
27-06-2014, 13:04
po nuk beri gol me argjentinen do ta shajne prape

Loreal
27-06-2014, 13:28
E paskan bere lop :P

Ne vend te tij do te ndihesha i ofenduar,me mire do te ishte aty ne kuti fotoja e Shaqirit duke ngren djathe:d

Poeti
27-06-2014, 14:02
S'po i ngjan hiq! haha

Zana
27-06-2014, 15:46
Pse moj Zana?

Duhet te te pergjigjem , me domosdo ? :p

Poeti
27-06-2014, 16:12
Duhet te te pergjigjem , me domosdo ? :p

Jo s'ka me domosdo...vec nese desheron?

IronMan
27-06-2014, 16:22
Mediat zviceriane ishin ato qe kur humbi Zvicra ndeshjen e dyte i tallen te gjithe futbollistet pa dallim nder te cilet edhe shqiptaret! Tani cuditerisht dilkan qe te gjitha kishin varur shpresat tek Shaqiri! Hajd mo, "analiste" futbolli! Si ne Itali qe deri para 3 ndeshjes, Balotelli ishte SuperMario pamvaresisht gjerave qe bente, ndersa tani qe doli jashte, filluan te gjithe me sha Balotellin, thua ishin keto 3 ndeshje qe e nderruan plotesisht si personazh!
Shaqiri i nxorri nga balta sepse i kualifikoi atehere kur i kishin humbur shpresat! Do doja ti kisha pare se ca do thonin nese nuk do kualifikohej!

Me pak fjale, ajo ideja e dikurshme "rendesi ka te marresh pjese" ka shku per lesh dhe tani ka vetem "rendesi ka kush fiton" :D

Zana
28-06-2014, 07:22
Jo s'ka me domosdo...vec nese desheron?

Atehere, po e le per heret tjeter :p

legjenda
28-06-2014, 11:47
Lionel Messi dhe Xherdan Shaqiri janė dy emrat mė tė pėrmendur nė javėn qė po lėmė pas. Dy superyjet e futbollit evropian kanė shkėlqyer me paraqitjet e tyre me Argjentinėn, pėrkatėsisht Zvicrėn.
Lojtari mė i mirė nė botė ėshtė pyetur dje nėse e njeh lojtarin mė tė mirė tė Zvicrės. Messit i ėshtė bėrė pyetja nga njė gazetar brazilian nėse ka njohuri pėr shqiptarin e Zvicrės.
“A e njhini Xherdan Shaqirin? Ėshtė ai qė po krahasohet me ju, tė kujtohet? ėshtė pyetur Messi.
“I kam parė golat e tij. Ėshtė njė djalosh i talentuar. Ai na ka shėnuar gol edhe nė miqėsore ndaj Argjentinės” ėshtė pėrgjigjur Messi.http://veriu.info/kanarina155/wp-content/uploads/2014/06/Messi1.jpghttp://www.veriu.info/

Rex
28-06-2014, 11:51
Shaqiri eshte 5 vjet me i ri se Messi dhe ka akoma kohe qe te permiresohet. Si fillim duhet te gjej vend si startues te Bajerni, ose t'ju le pendlen ne dore dhe te kaloj ne nje klub tjeter. Ky nuk eshte lojtar per banken rezerve.

Besoj se Shaqiri ne moshen 27 vjecare do te jete nje nga 5 lojtaret me te paguar ne bote.

lenci
28-06-2014, 11:56
Luan me Zvicrėn,shėnon pėr tė,ka nė fanellė flamurin zvicerian.
Ėshtė njė zvicerian,shqiptar nga Kosova duke parė origjinėn.
Si tė flitet pėr Shaqirin,ose pėr Suarez pėr mua ėshtė e njėjta gjė.

AAO
28-06-2014, 12:21
Shume po ekzagjerohet ky krahasimi i Shaqirit me Messin. E vetmja gje e perbashket qe kane jane te dy sallaksa , per krahasime te tjera ska vend sepse Messi eshte shume me shume lart Shaqos!

shoku_tanku
28-06-2014, 12:38
kush o ky mesi mer jau !

lind
28-06-2014, 13:01
O i ēerr s'ke si me e njoft :D

Loreal
28-06-2014, 15:49
Na vjen dita edhe neve!

Shaqiri njeher per njeher eshte ne ze te mire, shpresoj te vazhdon me suksese:))

peshkaqeni33
28-06-2014, 23:19
Kane ndryshim te madh me njeri tjetrin keta dy lojtar. Njeri luan dhe nderon vendin e tij, tjetri luan si mercenar per nje vend ku nuk e do njeri.

Rina
02-07-2014, 09:50
Xherdan, Granit, Valon... ju jeni kampionėt tanė tė Botėrorit!

Luajtėn ndaj lojtarėve mė tė mirė nė botė, apo kundėr disa prej tė cilėve qė thuhet se kanė teknikėn mė tė mirė nė botė.

Dhe, performuan shumė mirė. Jashtėzakonisht mirė. Aq mirė sa qė edhe nė fund, Ezequiel Lavezzi dhe i gjithė kombi argjentinas i luteshin Zotit pėr t'u kualifikuar nė ēerekfinale. Kjo sepse topin e kishte pranė vetes Xherdan Shaqiri, lojtari qė e quanin “Messi i Alpeve”.

Por, qė nga sot ky krahasim apo epitet nuk vlen mė. Sepse, unė mendoj se “Shaqiri i Andeve” apo “Shaqiri Latino-amerikan” ėshtė vet Lionel Messi.

Shaqiri i tregoi Messit se si luhet futbolli dhe bartet ekipi pėr 118 minuta lojė mbi supet e veta me njė futboll shumė sulmues dhe tentativ. Mirėpo, ēka tė duhet kjo kur nuk je klinik (konkret)? Kur nuk ke fat? Apo kur portieri argjentinas po ashtu “me fat” shpėtoi kombin e tij? E pakuptueshme.

Zvicra e dominoi ndeshjen ndaj Argjentinės dhe nuk ishte ky dominim nė posedim, sikurse futbolli bezdisės e shumė monoton i Spanjės dhe i Barcelonės. Ishte dominim konkret, sulmues, me raste shėnimi dhe lojė burrėrore.

Vet ky dominim demantoi ata qė i quajnė djemtė tanė tradhtarė. Ata qė besuan se Argjentina do ta deklasojė, apo do t'ia japė “pesė gola” Zvicrės, me Messin si shėnues i hettrikut. Ndodhi krejt e kundėrta, sepse ky Messi jo vetėm qė nuk shėnoi, por herė-herė u desh tė kthehej nė mbrojtje, sepse porta rrezikohej nga ylli i ardhshėm shqiptar i Liverpoolit, Xherdan Shaqiri.

Mehmedi i shkaktoi kokėēarje mbrojtjes “femėrore” tė Argjentinės, teksa Behrami dhe Xhaka bllokuan plotėsisht me performancė tė fortė burrėrore defensive lojtarėt e rrezikshėm si Di Maria, Messi, Palacio, Higuain e tė tjerė. Lojtarėt qė u konsiderua se kanė teknikė tė pandalshme.

Se fati ekziston, kėtė tregoi shtylla e Xhemailit nė sekondat e fundit shprese. Fati dhe futbolli janė ekuivalentė me njėri-tjetrin. E fati ishte nė anėn e Argjentinės. Por, edhe pse nuk kishin fat, unė besoj se futbollistėt shqiptarė tė Zvicrės janė tė bekuar nga Zoti dhe se nuk kanė arsye qė tė ndihen tė zhgėnjyer. Duhet tė ndihen krenarė, sepse i dhanė leksion tė madh atyre qė marrin miliona euro, e lavdėrohen si mė tė mirėt e planetit. Nė fund fitorja ėshtė ajo qė vlen, por jo mė pak vlen krenaria!

T'i lėmė anash folklorizmat tė cilat duhet t'ia tregoni babait "profesionel" tė Adnanit, Abedin Januzajt. Djemtė s'janė tradhtarė. Ata janė krenarė me vendin, pavarėsisht milionave, rrethanave qė i ēuan te Zvicra dhe suksesit me ekipet.

Ju jeni kampionė tė vėrtetė tė kėtij Botėrori. Ju jeni kampionėt tanė.

Krenarė me ju, Xherdan, Valon, Granit, Admir dhe Blerim!

http://www.telegrafi.com/lajme/xherdan-granit-valon-ju-jeni-kampionet-tane-te-boterorit-26-6867.html

Rina
02-07-2014, 09:54
http://drop.ndtv.com/albums/SPORTS/argentinaswitz2014/messi-shaqiri-ap.jpg

AAO
02-07-2014, 09:54
Amon kush i shkru kto artikujt "Shaqiri i tregoi Messit sesi luhet futboll" lol?

Edhe vete ai qe e ka shkrujt e di shume mire qe po ja fut kot sepse nuk mund te krahasohet nje rezerve e bayernit me Messin.

PS. Kampionet tane jane Lorik Cana ,Mergim Mavraj ,Alban Meha ,Shkelzen Gashi ,Migjen Basha ..Etj. Shaqiri me co jane kampionet e zvicerjanve ,JO TANET!

Tung

Rina
02-07-2014, 10:12
Switzerland's unlikely World Cup heroes

By Imogen Foulkes
BBC News, Berne

The name of Switzerland's most famous historical hero is, of course, William Tell. More recently, a man called Roger Federer has joined the hall of fame.

Few, though, would have predicted that the latest hero to make Swiss hearts swell with pride would be called Xherdan Shaqiri - not to mention his team-mates, Valon Behrami, Granit Xhaka, Haris Seferovic, or Admir Mehmedi.

They are all members of Switzerland's national football team, currently ranked sixth in the world, and set to take on Argentina in the last 16 of the World Cup in Brazil.

They are all Muslims, in a country which very recently voted to ban minarets.

And they are all immigrants or the children of immigrants to Switzerland, where voters in February backed strict new quotas on immigration.

Just 20 years ago, when Switzerland played in the World Cup in the United States, its team members sounded rather different: Marc Hottinger, Alain Sutter, Stephane Chapuisat, Jurg Studer. So why have things changed so much?

In the 1970s and 80s, Switzerland actively recruited workers from what was then Yugoslavia. The idea of course was that just the men would come, and, once their work was finished, they would go home.

But the best laid plans of Swiss industry did not foresee the implosion of Yugoslavia, the civil war in Bosnia, where Haris Seferovic was born, or the crisis in Kosovo, originally home to Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, and Valon Behrami.

Many of those temporary workers became permanent; some were granted refugee status, their families joined them.

Switzerland in numbers

• Population: 8 million

• Foreign population: 23%

• Swiss citizens with immigrant background: 12%

• 80,000 immigrants in 2013

• Unemployment rate 3.2% (EU 10.9%)

line break
Today, there are almost half a million people of Balkan origin in Switzerland. And among the country's total population of eight million, almost two million are not Swiss.

Perhaps it should not be a surprise, then, to see how many nations are represented in the Swiss team.

Goalkeeper Diego Benaglio's roots lie in Italy, Ricardo Rodriguez has a Spanish father and a Chilean mother, while captain Gokhan Inler's parents are Turkish.

Prejudice and discrimination

But many Swiss have been slow to come to terms with such a demographic change. Life has not always been easy for young people uprooted from their homes by war, making their way in a new country which has been, at times, unwelcoming.

When Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka and Valon Behrami were growing up in Switzerland, a poster from the right-wing Swiss People's Party appeared. It read simply "Kosovo-Albaner Nein", or "Kosovar Albanians No".

It was a campaign against public funding for integration centres for immigrants from Kosovo, and it cannot have made comfortable reading for Switzerland's future football stars.

Over the last decade, regular campaigns by the People's Party, against immigration, or against relaxing Switzerland's strict laws on citizenship, have targeted the Balkan community, and in particular the Kosovar Albanians.

A succession of party posters blamed them for everything from rising crime, to drug dealing, to speeding offences, and falling educational standards.

It was a campaign against public funding for integration centres for immigrants from Kosovo, and it cannot have made comfortable reading for Switzerland's future football stars.

Over the last decade, regular campaigns by the People's Party, against immigration, or against relaxing Switzerland's strict laws on citizenship, have targeted the Balkan community, and in particular the Kosovar Albanians.

A succession of party posters blamed them for everything from rising crime, to drug dealing, to speeding offences, and falling educational standards.

Successful integration?

So when the Swiss football team for Brazil 2014 was named, many hailed the multicultural squad as a success, at last, for integration.

Others simply hoped for a good attacking side and some football flair from a national team, which, in the past, has often been accused of boring play.

The Swiss media lost no time getting to know the new team members - and the reactions from the players have been very interesting.

As a rising star on the Swiss football scene, Xherdan Shaqiri was asked about his origins.

"I'm a Kosovar Albanian," was his answer, firmly identifying himself with a group which he knows very well has been demonised by some sections of Swiss society.

More recently, last December, he was asked how he celebrated Christmas.

"I'm a Muslim," he said with a smile. "So we don't celebrate it so much, but my little sister loves to have a Christmas tree, so we always get one of those."

Granit Xhaka meanwhile told a Swiss newspaper: "We play for Switzerland and we are proud to give our all." Asked though what music he would be listening to on the bus to the first World Cup match, he answered: "Albanian songs."

For Josip Drmic, it was Balkan music, while Haris Seferovic likes Bosnian songs before a big match, Ricardo Rodriguez listens to Spanish ballads, and Diego Benaglio is sure "it won't be alphorns".

The message is pretty clear: we are here, we are Swiss, we are proud to play for Switzerland, but do not ask us to abandon our culture.

All of them have Swiss citizenship of course. They have lived in Switzerland all, or nearly all, their lives.

But they have loyalties to their origins too: Shaqiri and Xhaka tweet in Albanian. Both are fiercely proud of Kosovo, and have their pictures taken, from time to time, with its blue and gold flag, or with Albania's double-headed eagle.

These ties clearly still irritate some Swiss. When the team got off to a rocky start in Brazil, the criticism was quick, and nasty: "Can these boys even sing the national anthem?" fumed one commentator.

But the criticism soon evaporated when Shaqiri scored a hat trick against Honduras, ensuring Switzerland goes through to the last 16.

Whatever happens in the next match, this team will have sent a message back home to their fellow Swiss.

Shaqiri, Benaglio, Inler, Rodriguez, Drmic, Seferovic, Xhaka - this is the sound of 21st-Century Switzerland, where Balkan beat club nights can outsell techno or house, where the supermarkets stock Turkish beer, Serbian biscuits and Portuguese salt cod next to the fondue and Ovaltine.

And if Shaqiri does put one past Argentina on Tuesday, he will do it with three tiny flags sewn into his boots: Swiss, Kosovar and Albanian. The goal, though, will be Switzerland's.

http://www.bbc.com/news/world-europe-28085070

Rina
02-07-2014, 10:41
Sa kilometra ka vrapuar mė shumė ‘xhuxhi magjik’ se ‘pleshti magjik’?

Xherdan Shaqiri apo siē e quajnė disa herė xhuxhi magjik ka vrapuar mė shumė se Lionel Messi i ashtuquajturi nė Barcelonė “pleshti”. Shaqiri ėshtė i gjatė 169 centimetra sa edhe Lionel Messi i Argjentinės. Shaqiri shkėlqeu me tri gola kundėr Hondurasit, ku Zvicra ngadhėnjeu me rezultat 3:0. Statistikat qė i ka nxjerrė gazeta zvicerane “Blick”, Shaqiri deri mė tash (nė tri ndeshjet e grupit) ka luajtur 267 minuta ose 24 minuta mė shumė se Messi qė ka gjithsej 243 minuta. Shaqiri ka vrapuar mė shumė se Messi! Shqiptari nga Kosova ka vrapuar pėr tri ndeshje 31.2 kilometra, ndėrsa Messi 22.3 kilometra. Xhuxhi magjik ka vrapuar pėr nėntė kilometra mė shumė se futbollisti mė i mirė nė botė. Messi mbetet i pakrahasueshėm. Ai ėshtė njė futbollist nga njė tjetėr planet. Dhe tifozėt e duan atė! Nė Facebook Messi ka pothuajse 60 milionė miq, ndėrsa Shaqiri nė njė milionė! Vlera e tregut flet pėr Messin qė vlerėsohet 146 milionė, ndėrsa Shaqiri 24 milionė franga. Kėto janė disa nga krahasimet e Shaqirit me Messin. Shaqiri ka realizuar tre gola, ndėrsa Messi 4, kurse pasime Shaqa ka pasur 111 ose shtatė mė pak se Messi dhe gjuajtje nė portė 17 futbollisti nga Kosova e 13 Messi. Tė martėn (me 1 korrik), nė orėn 18.00, nė tė tetėn e finales, takohen Zvicra dhe Argjentina ose “xhuxhi magjik” me “pleshtin”!

Bota Sot

Loreal
02-07-2014, 10:43
A emrat qe ju paskan vene hahahahahaa:P

Rina
02-07-2014, 10:45
A emrat qe ju paskan vene hahahahahaa:P

Prape me mire xhuxhi magjik sesa plesht qofte edhe magjik `lol`

Loreal
02-07-2014, 10:51
Disa foto s'kane nevoje per shume fjale!https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10519502_10152501033202349_5219715701129478587_n.j pg

Rina
02-07-2014, 10:56
Po duket si fmiush ngat tjereve si me bo naj sherr `lol`

http://gazetablic.com/wp-content/uploads/2014/06/shqqq.jpg

Loreal
02-07-2014, 10:58
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t1.0-9/10421433_697219456980196_3365036246138051966_n.jpg

Loreal
02-07-2014, 11:00
Edhe as ni ze mos ta nij qe i shani,moret vesh:P

Rina
02-07-2014, 11:02
Xhaken e kam si kusheri , dhe eshte e vertete qe rrjedh nga nje familje shume patriote. S'ka as nje muaj qe i ka vdekur axha qe ka kaluar kohe te gjate neper burgjet e Serbise.

Taulanti (Xhaka) do te lun per Shqiperine.

.

ana_gend
02-07-2014, 11:10
ndeshje madheshtore megjithese nuk fituan kane bere spektakel edhe pse llojin e lojes (perqendrimin ne mbrojtje) e percakton tjeterkush.

Loreal
02-07-2014, 11:34
Xhaken e kam si kusheri , dhe eshte e vertete qe rrjedh nga nje familje shume patriote. S'ka as nje muaj qe i ka vdekur axha qe ka kaluar kohe te gjate neper burgjet e Serbise.

Taulanti (Xhaka) do te lun per Shqiperine.

.

Rina ,edhe nje arsye me shume,qe te ndihemi krenar.

Edhe pse jeta i ka perplasur kado prap ndihen krenar qe jane shqiptar qe sa here e deshmojne te pakten me shpalosjen e flamurit si Xhaka,Shaqiri etj :))

cool_shqype
02-07-2014, 14:13
Megjithse ma kishte andja qe te luanin per kombetaren E TE GJITH SHQYPTAREVE edhe atje ku ata mendojne se duhet te luajne ata lane me te miret dhe kjo (ashtu sic tregohet ne ateikullin e BBC te sjelle nga Rina) personalisht me gezon dhe me gjith zemer i uroj djemve fat, shendet dhe kariere te gjate. Ky supermarket i madhe qe quhet kampionati boteror do tu shtoje vlerat e ketyre djemve duke i cuar nder e kipet me te famshme dhe bashke me ta sado pak do te flitet mire edhe per prejardhjen e tyre duke i ndryshuar jehones se perhapur shijen e keqe te lene prej disave.
Xhuxh...xhuxh por sidomos pjesen e pare i boni kaps pleshtat.....
UROJ TE MESOJE PREJ TIJ,E TE BEHET ME I MIRE SE MESSI

thirsty
02-07-2014, 14:17
teme pa lidhje

legjenda
02-07-2014, 19:32
Tė martėn kryqin zviceran e ka parė e tėrė bota. E kanė parė me miliarda njerėz. Zvicra ėshtė njė vend i vogėl, por me zemėr tė madhe. Kėto janė fjalėt e njė emigranti tunizian qė sot ishte tifozi mė i flakėt rrugėve buzė liqenit Bodensee.
Eliminimi i Zvicrės nga garat e kampionatit botėror pėr tė ishte vetėm njė humbje nė fushė qė solli njė fitore tė madhe nė zemrat e miliarda njerėzve anembanė botės.
Sot e gjithė bota e di se ku ėshtė Zvicra, edhe amerikanėt jugorė, edhe ai argjentinas qė mė pyeti njė vit mė parė se ku i bjen ky vend e ka parė sot Zvicrėn, tregonte me krenari Kerimi qė ka kaluar pjesėn mė tė mirė tė jetės nė kėtė vend.
„Ky ėshtė temperamenti i juglindorėve, kjo ėshtė Zvicra multikulturore me futbollistė qė tė bėjnė krenarė ta duash e ta puthėsh kryqin zviceran“, bėrtiste tuneziani, i cili ka tri dekada qė jeton nė Zvicėr.
Pėr dy vajzat e reja zvicerane, Maria dhe Jenny, qė prisnin tė mėrzitura skaj rruge makinat e pakta defiluese, Zvicra luajti shumė mirė, por ishte e pafat nė fund tė lojės.
Ne luajtėm mirė, thanė ato, por nuk patėm fat. Arbitri nuk e dėshironte Zvicrėn mė tej, ai referonte kundėr nesh, ishin ato njėzėri. Inler ėshtė lojtari i preferuar i Marias, dhe ai luajti mirė.
I preferuari i vajzės tjetėr, Shaqiri, tashmė ka hyrė nė zemrat e shumė tė rinjve. Ai ėshtė bėrė idhull jo vetėm i Jenny-t, por edhe i shumė e shumė zviceranėve tė tjerė.
Futbolli sot bashkoi qytetarėt e Zvicrės: dhimbshėm e nė lotė, por krenarė qė u matėn dinjitetshėm deri nė minutat e fundit tė lojės shtesė me njėrin ndėr ekipet favorite tė kėtij kampionati, Argjentinėn.
Secondot e Zvicrės sfiduan sot emrat mė tė mėdhenj tė futbollit botėror, si; Messin, Di Marian, Lavezzin, Higuanin.
Secondot e Ballkanit as sot nuk e kėnduan himnin, por treguan zemėr e sakrificė nė fushė, ata e deshėn fitoren mė shumė se ēdo qytetar tjetėr i Zvicrės.
Dėshpėrimi dhe lotėt e Admirit ishin dėshpėrim i gjithė vendit. Ishin lotė tė njė humbje tė dhimbshme qė nuk e merituam. Albinfo.ch
http://veriu.info/kanarina155/wp-content/uploads/2014/07/2-640x360.pnghttp://www.veriu.info/

legjenda
02-07-2014, 20:56
Xherdan Shaqiri ėshtė shprehur gjerė e gjatė pėr eksperiencėn qė e kaloi nė Kampionatin Botėror, i cili u mbajt nė Brazil.
Mesfushori kosovar insiston se futbollistėt e pėrfaqėsueses, i bėnė krenarė tė gjithė nė Zvicėr, Kosovė dhe Shqipėri.
22 vjeēari e ka postuar njė koment nė llogarinė e tij, nė rrjetin social, Facebook, ku i ka shprehur emocionet qė ndien.
“I falėnderoj tė gjithė tifozėt, familjen, miqtė pėr mbėshtetjen e tyre tė madhe gjatė kėtij Botėrori. Futbolli nuk tė gėzon gjithmonė, gjithsesi".
"Mirėpo, mė bėn krenar mbi tė gjitha fakti se kemi luftuar deri nė fund. Nuk jemi dorėzuar kurrė. Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė se i kemi bėrė krenare familjet tona nė Zvicėr, Kosovė dhe Shqipėri".
“Ēdo lojtar ėshtė munduar ta pėrfaqėsojė Zvicrėn nė perfeksion dhe ne e kemi bėrė kėtė. Jam krenar me ju, djelmosha. Faleminderit pėr njė moment tė madh tė dhuruar nė Brazil”, ka pėrfunduar Shaqiri.
- http://media.lajmi.net/media/image/201407/w670/77210000_77218900.jpg

drague
02-07-2014, 21:05
edhe ket becin tem e kan bo krenar

yllbardh
02-07-2014, 22:05
legjend njė kėshillė miqėsore:

Nė kėtė nėnforum ėshtė tema: http://www.forum-al.com/showthread.php?t=23068

ku mundė tė postosh pėr tė gjithė futbollistėt shqiptarė qė luajnė jashtė vendit tė tyre, ku edhe ndėr tė tjera ka edhe postime pėr shqiptarėt zviceran :)

legjenda
02-07-2014, 22:17
legjend njė kėshillė miqėsore:

Nė kėtė nėnforum ėshtė tema: http://www.forum-al.com/showthread.php?t=23068

ku mundė tė postosh pėr tė gjithė futbollistėt shqiptarė qė luajnė jashtė vendit tė tyre, ku edhe ndėr tė tjera ka edhe postime pėr shqiptarėt zviceran :)
ju faleminderit

Rex
02-07-2014, 22:46
Legjenda e ka nje te mire qe mjafton vetem nje here me ja terhek verejtjen dhe me nuk e perserit te njejtin gabim......deri ne postimin e radhes.

atrevido
03-07-2014, 21:39
ShaLqiri i ka ngjare mamit.

Zana
04-07-2014, 11:18
- Ne rregull por eshte heret per krahasime/mburrje te tilla, gjithashtu nese jane kaq patriote sa hiqen.... duhet te kontribojne edhe per vendin e tyre...pra te luajne per te - :)


Ps... jam dakort me AAO-

Poeti
04-07-2014, 11:25
Pse Panagiotis (Gjergji) Kone nuk luan per Shqiperine, i lindur dhe rritur ne Tirone...edhe emrin ka nderru e lene me kombsine....

Zana
04-07-2014, 11:26
Eshte deshira e tij....por nuk shkruan njeri per te. S'na intereson..... e njenta gje edhe per k'to!
Raste te tilla ne pergjithesi, i quajne tradhetare Jo Heronj . loooool

Poeti
04-07-2014, 11:36
Une do ta quaja trathetare ate qe i ofrohet nje mundesi qe te tjeret nuk ua ofrojne, por nje gje dihet, askush kete Kone (vec komentatoreve shqiptar) nuk e identifikon si shqiptare, derisa Shaqirin, Xhaken, Behramin, Mehmedin te gjithe i njohin si shqiptare.

Zana
04-07-2014, 11:53
Krenar/e duhet te ndihesh kur perfaqeson vendin tend ... Ne te kundert thjeshte shije personale. Loooool
E njenta gje edhe me Rita Ora qe e nisi karrieren e saj ne stil zezakje ... Me te ardhur turp loool

legjenda
04-07-2014, 11:53
kudo e shkon e luaj ndjeshje shaqir nuk e haron pa permendur flamur shqiptar kosovare

Poeti
04-07-2014, 11:56
Krenar/e duhet te ndihesh kur perfaqeson vendin tend ... Ne te kundert thjeshte shije personale. Loooool
E njenta gje edhe me Rita Ora qe e nisi karrieren e saj ne stil zezakje ... Me te ardhur turp loool

Turp eshte per Armand Duken qe lojtareve (edhe atyre qe luajn ne Shqiperi) u kerkon para qe tu lejoj te luajn per kombetaren e tyre!

Zana
04-07-2014, 11:56
Kjo sdo te thote gje legenda ... Ne kemi turiste qe veshin flamurin tone Anembane botes ...dhe s'kane lidhje me origjinen perkatese lool

Pra u dashka te ndihemi krenare , se Luajne per zvicren loool

AAO
04-07-2014, 12:16
Turp eshte per Armand Duken qe lojtareve (edhe atyre qe luajn ne Shqiperi) u kerkon para qe tu lejoj te luajn per kombetaren e tyre!

Dukesh qe sdi asgje per Armand Duken.
Qe ta dish ti poeto Armando Duka eshte nje nga njerzit me te pasur ne shqiperi ,vetem bentley qe leviz kap shifrat 300-400 mije euro. Cdo udhetim qe ben jashte shtetit nuk e ben buxhetin e federates por me lekt e veta sepse buxheti i federates nuk te con dot ne Hilton Hotel ku fle Duka.

Duka ka mekatet e veta dhe nuk ben per president federate ,por kur nigjoj komente qe merr lek nga lojtaret per ti fut n'kombetare eshte me verte per tu gajas.

AAO
04-07-2014, 12:28
Pse Panagiotis (Gjergji) Kone nuk luan per Shqiperine, i lindur dhe rritur ne Tirone...edhe emrin ka nderru e lene me kombsine....

Te pakten Panajotis Kone ta thote troc "JAM GREK" nuk jam shqiptar pamvarsisht se kam lindur ne Tirane. Por cfare ti bejme ktyre pseudo patriotve qe bejne tattoo shqiponjen me dy krena edhe ktej perfaqsojne zvicren? I fusin dhe i xhiro pastaj nga Prishtina dhe Tirana tu u hap bythesh dhe kur i behet ndonje pyetje nga dikush "Pse bre loqk zgjodhe zvicerrrrjont" pergjigjen e ke te tipit : FAJIN E KA DUKA :D. Por ka dhe nga ata te sinqertit si berhami psh qe e tha dhe ne ndeshjen me kombetaren tone qe edhe nqf se do behej fjale serish te zgjidhja midis Shqipnise dhe Zvicrrrrres ,do zgjidhja Zvicrrren. Kshu qe ti lejme patriotizmat sepse kto jane thjesht mercenar dhe si rruhet per kosove ..se per shqipni i kane dhon provat qe jo e jo.

Poeti
04-07-2014, 12:40
Pra me mire qenka te deklarohen Zviceran dhe te harrojne emrat dhe simbolet shteterore, per shkak se luajn per Zvicren?

Perse vellezerit Belushi askush nuk i akuzoi qe nuk luajten ne filmat e Kinostudios: "Shqiperia e Re", por lujten ne Holiwood? Pse ata biznismen me prejardhje shqiptare nuk vijne te investojne ne Shqiperi e Kosove, por kete e bejne jasht vendit, pra edhe ata jane trathetare?
Athua, sikur Shqiperia dhe Kosova te kishin mbeshtetur lojtaret qe luajn ne Shqiperi dhe Kosove, qe te arrijne kulminacionin dhe te mos kishin nevoje per Xherdanin me shoke, do te behej vone se cfare bejne ata?
Nuk jane te gjithe Majlinda Kelmendi...e cila nje kohe edhe u akuzuar (kur mori pjese ne Olimpiaden verore) pse nuk garoi nen flamurin e Shqiperise? Patjeter se e deshen te gatuar, meqe ajo e arrijti normen me garimin individual vetem si Majlinda Kelmendi. Mirepo ajo kembenguli dhe ne Boteror kishte flamurin dhe KOSOVO te shkruajtur ne kimonon e saj, edhepse himni i Kosoves nuk u ekzekutua, por edhe me mire ishte himni kombetar.

Poeti
04-07-2014, 12:43
Dukesh qe sdi asgje per Armand Duken.
Qe ta dish ti poeto Armando Duka eshte nje nga njerzit me te pasur ne shqiperi ,vetem bentley qe leviz kap shifrat 300-400 mije euro. Cdo udhetim qe ben jashte shtetit nuk e ben buxhetin e federates por me lekt e veta sepse buxheti i federates nuk te con dot ne Hilton Hotel ku fle Duka.

Duka ka mekatet e veta dhe nuk ben per president federate ,por kur nigjoj komente qe merr lek nga lojtaret per ti fut n'kombetare eshte me verte per tu gajas.Po de po eshte per tu gajas, sepse ai Bentley i tij i piku nga qielli dhe parat e tije personale i hargjon per nevoja te federates se futbollit. Ti si duket akoma beson ne perralla dhe magjira...

Poeti
04-07-2014, 12:47
kudo e shkon e luaj ndjeshje shaqir nuk e haron pa permendur flamur shqiptar kosovare

legjenda...ka ketu ne forum disa qe shiten me katolik se papa, por ne te shumten e rasteve jetojne jasht Shqiperise, per patriotizmin qe kane...kurse keta sportist gjenial duhet te luajn ne Shqiperi, nese nuk luajn jane trathetare!

Rex
04-07-2014, 13:12
Te pakten Panajotis Kone ta thote troc "JAM GREK" nuk jam shqiptar pamvarsisht se kam lindur ne Tirane. Por cfare ti bejme ktyre pseudo patriotve qe bejne tattoo shqiponjen me dy krena edhe ktej perfaqsojne zvicren? I fusin dhe i xhiro pastaj nga Prishtina dhe Tirana tu u hap bythesh dhe kur i behet ndonje pyetje nga dikush "Pse bre loqk zgjodhe zvicerrrrjont" pergjigjen e ke te tipit : FAJIN E KA DUKA :D. Por ka dhe nga ata te sinqertit si berhami psh qe e tha dhe ne ndeshjen me kombetaren tone qe edhe nqf se do behej fjale serish te zgjidhja midis Shqipnise dhe Zvicrrrrres ,do zgjidhja Zvicrrren. Kshu qe ti lejme patriotizmat sepse kto jane thjesht mercenar dhe si rruhet per kosove ..se per shqipni i kane dhon provat qe jo e jo.

E kush jemi ne qe t'iu diktojme atyre apo te japim vleresime se cfare tattoo mbajne ne trup dhe me ke krenohen?
Duhet t'i vleresojme per kete, e jo e kunderta. Jane djem qe e kane permiresuar imazhin e shqiptareve ne Zvicer per 180 shkalle. Pervec kesaj kontributi i tyre eshte edhe nje falenderim per shtetin e Zvicres per ata 250 mije shqiptar te Kosoves qe ju ka bere vend atje para, gjate dhe pas luftes.

Si pike e pare shumica prej tyre nuk jane ftuar kurre nga FSHF, pra KURRE. Te tjeret jane ftuar vetem kur kane filluar te luajne ne grupmoshat e vendeve ku kane lindur, jane rritur, zhvilluar dhe kane bere emer si futbollist.

Dhe me dy prej tyre qe e kam pasur rastin ti takoj personalisht, Xhaka dhe Behrami, vetem bythesh nuk hapen. Jane njerez me te thjeshte se une e ti qe jemi njerez fare te rendomte, ne kuptim qe s'jemi fytyra publike. Njejte pershkruhet edhe Shaqiri e te tjeret nga ata qe i njohin nga afer.

FSHF-ne ka arritur qe ta kendell deri diku Redi Jupi. Cdo respekt per te. Perndryshe kryemafiozi Duka qe e mbane ate post me dakada, sikur t'ia kishte lene trashegim baba, eshte nje cope biznesmen i piste qe luan me ndjenjat e shqiptareve dhe sa here qe t'i doje palla shet ndeshje te kombetares per hesape te vetat dhe te mafise.

AAO
04-07-2014, 13:19
Po de po eshte per tu gajas, sepse ai Bentley i tij i piku nga qielli dhe parat e tije personale i hargjon per nevoja te federates se futbollit. Ti si duket akoma beson ne perralla dhe magjira...

Me kto qe shkrun besoj se e kupton tani pse ne shqiptaret jemi te ndare ne 5 troje? Kosove ,Ilirida ,Mal i zi ,Presheva ,Cameria? Sepse seicili mbron bahcen e vet ,meqense Xherdani eshte nga kosova pse duhet me patjeter me u pajtu me komentet e "rebelve te shqipnise". Tjetri thote meqense Mehmedi eshte nga gostivari "pse duhet me lujt me patjeter me rebelt e shqipnise".etj etj. Pra ne skemi rrespekt per njeri tjetrin ,kalojme direkt ne akuza qe skane lidhje me kauzen qe deshirojne gjithe shqiptaret i cili eshte bashkimi kombetar. Ti psh kenaqesh kur sheh Majlinda Kelmendin qe perfaqeson kosoven apo jo? Nderkohe do rrudhje turit nqf se do perfaqsonte shqiperine. Pra qe ktu fillojne dallimet. Ndersa Po te pyesesh Majlinden se kujt kombi i perket ,do te pergjigjet KOMBIT SHQIPTAR. Qe kur keni kriju at flamurin blu-verdhacak sikur kerkoni me zor te krijoni nje identitet te tipit kombi kosovar? lol. Sinqerisht nuk u kuptoj ndonjehere ,po degjoja dhe ca intervista te shqiptarve te kosoves ne zvicer para fillimit te ndeshjes Kosove - Senegal dhe sa here i behej pyetje shqiptareve te kosoves ne lidhje me shqiptaret qe perfaqsojen zvicren degjoje dhe komente te tipit : "do ishte mire te luanin per kosoven sepse per shqipnine se shoh te arsyeshme ,por gjithsesi edhe pse luajne per zvicren serish jemi krenar. Deri ktu ska asgje te keqe ,problemi shfaqet tek shprehja do ishte mire te luanin per kosoven dhe nuk e shoh te arsyeshme te luanin per shqiperine? Nqf se ka komb kosovar dakort ,por une e di qe jemi NJE ,te pakten deri ne kto momente :D.

Rex
04-07-2014, 13:24
Me kto qe shkrun besoj se e kupton tani pse ne shqiptaret jemi te ndare ne 5 troje? Kosove ,Ilirida ,Mal i zi ,Presheva ,Cameria? Sepse seicili mbron bahcen e vet ,meqense Xherdani eshte nga kosova pse duhet me patjeter me u pajtu me komentet e "rebelve te shqipnise".

A eshte ftuar ndonjehere Xherdan Shaqiri qe te luaj per kombetaren e Shqiperise?

Nese po, kur?

AAO
04-07-2014, 13:43
A eshte ftuar ndonjehere Xherdan Shaqiri qe te luaj per kombetaren e Shqiperise?

Nese po, kur?

Rex une spunoj ne FSHF qe ta di ekzaktesisht. Por Meqense permende Redi Jupin po i referohem fjaleve te tij qe thote : Me Granit Xhaken fshf ka pas kontakte dhe ftese per te lujt me kombetaren ,por babai tij ka qene kundra. Me Behramin kur luante me veronen i ka thene PO fshf ,biles lajmi u publikua dhe ne mediat shqiptare bashke me disa foto qe kishte bere me tifozat kuq. 1 Jave me vone Behrami zgjodhi zvicren. Ndersa per Shaqirin sdi gje. Jane te rralle Besnik Hasat dhe Lorik Canat o Rex ,ato e kane vujt luften mbi supe dhe e dine cdo te thote te perfaqesosh kombin tend ,por jo se s'kishin mundesi te zgjidhin belgjiken apo zvicren.

Rex
04-07-2014, 16:49
Rex une spunoj ne FSHF qe ta di ekzaktesisht. Por Meqense permende Redi Jupin po i referohem fjaleve te tij qe thote : Me Granit Xhaken fshf ka pas kontakte dhe ftese per te lujt me kombetaren ,por babai tij ka qene kundra. Me Behramin kur luante me veronen i ka thene PO fshf ,biles lajmi u publikua dhe ne mediat shqiptare bashke me disa foto qe kishte bere me tifozat kuq. 1 Jave me vone Behrami zgjodhi zvicren. Ndersa per Shaqirin sdi gje. Jane te rralle Besnik Hasat dhe Lorik Canat o Rex ,ato e kane vujt luften mbi supe dhe e dine cdo te thote te perfaqesosh kombin tend ,por jo se s'kishin mundesi te zgjidhin belgjiken apo zvicren.

Po, edhe une e di se ka pasur kontakte me Xhaken e Behramin por kontaktet kane qene te vonshme sepse nese s'gaboj ata vetem kishin filluar te angazhoheshin me grupmoshat e reja te Zvicres. Jo se nuk u lejohej ligjerisht qe te luanin per Shqiperine, por moralisht e kane ndier veten te obliguar qe te mos ja kthejne shpinen Zvicres ne ate menyre, duke e pasur parasyshe qe me investimin dhe perkujdesjen e atij vendi kane arritur qe te jene keta qe jane sot.
Po te ishin ne Kosove, edhe perkunder talentit te tyre, sot ndoshta do te punonin kamariera pas stervitjeve.

Sa i perket Hasit e Canes keta meritojne respekt maksimal, respekt qe shqiptaret qe luajne ne kombetare te huaja nuk mund t'a kene kurre. Jo vetem keta dy, por secili lojtar ne fanelen kuq e zi.

Ajo qe mua me pengon nuk eshte qe dikush nuk i perkrah lojtaret shqiptar qe luajne per shtete tjera, sepse secili e ka mendimin e vet, por siguresa me del kur quhen tradhetar. Po cfare tradhetar aman?
Jane sportista familjet e te cileve u detyruan te migrojne jashte dhe keta e kishin ate fat qe te linden, te rriten dhe te zhvillohen si sportise jashte. Ne anen tjeter e kemi nje federate cop cop qe pret deri sa te shperthejne mire e mire si lojtar dhe pastaj ju dergon ftese per kombetare.

E thash edhe me heret se me angazhimin e Redi Jupit ne federate, gjerat kane ndryshuar pozitivisht. Tani eshte konfirmuar edhe vet vellau i Granit Xhakes dhe ka edhe dhjetera e qindra shqiptare neper akademite e ndryshme te europes qe mund te identifikohen dhe te shprehet interesim per ta qe te angazhohen ne kombetare, ne te ardhmen.

shoku_tanku
04-07-2014, 16:52
dale se ska njohur akoma Mehen Mesi,asi i ardhshem i europes

Gon!
04-07-2014, 16:55
Duka nuk iu kishte kerkuar leke, kur ata kishin shprehur deshiren qe te luajne per kombetaren shqiptare, ai u kishte thene atyre "jeni akoma te rinje dhe pa pervoje.." keshtu me duket se ka thene njeri nga shqiptaret qe luajne per Zvicren.

AAO
04-07-2014, 18:18
Po, edhe une e di se ka pasur kontakte me Xhaken e Behramin por kontaktet kane qene te vonshme sepse nese s'gaboj ata vetem kishin filluar te angazhoheshin me grupmoshat e reja te Zvicres. Jo se nuk u lejohej ligjerisht qe te luanin per Shqiperine, por moralisht e kane ndier veten te obliguar qe te mos ja kthejne shpinen Zvicres ne ate menyre, duke e pasur parasyshe qe me investimin dhe perkujdesjen e atij vendi kane arritur qe te jene keta qe jane sot.
Po te ishin ne Kosove, edhe perkunder talentit te tyre, sot ndoshta do te punonin kamariera pas stervitjeve.Kontaktet skane qene fare te vonshme rex ,sidomos me berhamin qe ka pas dhe shok skuadre bogdanin kontaktet kane nis shume heret. Biles sic ta thashe me siper berhami pranoi paraprakisht ,tha PO ,beri dhe nje foto me tifozat kuq e zi qe sapo ishin formuar ne at kohe dhe te gjithe kujtum qe u kry bac. 1 Jave me vone pranoi ftesen e zvicres.

Pastaj edhe dicka tjeter ,shume shqiptar te kosoves e shohin kombetaren tone si gome rezerve. Kontaktohen nga njerzit e federates dhe pergjigjet e prinderve jane ..prit prit prit , dhe ne momentin qe e shohin qe djali i tyre ka shume premisa te luaje per kombetaren e atij vendi ku jeton direkt e refuzojne kombetaren e shqiperise ,kjo ka ndodh edhe me xhaken ,ka ndodh edhe me Mergim Mavrjan ,edhe me Berhamin ..etj etj.

Tani sa i perket obligimit qe medoemos duhet te luanin me zvicren ne shenje mirenjohje ,kjo nuk eshte justifikim ,edhe Cana po aq i vogel sa kto djemt ka shku ne zvicer por zgjodhi shqiperine ,edhe Abrashi ,edhe lenjani ..etj etj. Tjeter ,nuk eshte vetem zvicra qe ka dhene kontributin e saj tek shqiptaret ,por dhe ne kemi dhene shume per zvicren ,si ne rangun sportiv ashu dhe ne ate ekonomik ,social e kshu me rradhe ,kshu qe une me shume e shoh dicka reciproke sesa kush e di se cfare ka bere zvicra per ne (ne i jemi mirnjohes dhe flm ,po zvicerjan nuk behemi dot me zor) ,ne fund te fundit u desh nje azem maksutaj kampion bote ne kick box ,nje xhavit barjami ne k1 ,dhe nja 5 shqiptar tjere qe i dhane kupen e botes zvicres ne futboll U17 qe te flitej ndryshe per shqiptaret. Une e kam vizituar zvicren dhe e di sesa na duan realisht zvicerjanet ,sna duan FARE.

Kshu o rex ,ke gjysmen e lojtarve kroat dhe boshnjak te lindur anembane botes ,por luajne dhe japin kontributin e tyre per vendin e vet. Ndersa ne presim ndonje telefonate nga Levi ose nga wilmots si puna mustafit dhe januzajt ,po sna moren ato kemi shqiperine si alternative ,pa kombetare nuk ngelemi ,kshu nuk ecet asnjehere perpara!

Rex
04-07-2014, 18:49
Kontaktet skane qene fare te vonshme rex ,sidomos me berhamin qe ka pas dhe shok skuadre bogdanin kontaktet kane nis shume heret. Biles sic ta thashe me siper berhami pranoi paraprakisht ,tha PO ,beri dhe nje foto me tifozat kuq e zi qe sapo ishin formuar ne at kohe dhe te gjithe kujtum qe u kry bac. 1 Jave me vone pranoi ftesen e zvicres.

Pastaj edhe dicka tjeter ,shume shqiptar te kosoves e shohin kombetaren tone si gome rezerve. Kontaktohen nga njerzit e federates dhe pergjigjet e prinderve jane ..prit prit prit , dhe ne momentin qe e shohin qe djali i tyre ka shume premisa te luaje per kombetaren e atij vendi ku jeton direkt e refuzojne kombetaren e shqiperise ,kjo ka ndodh edhe me xhaken ,ka ndodh edhe me Mergim Mavrjan ,edhe me Berhamin ..etj etj.

Tani sa i perket obligimit qe medoemos duhet te luanin me zvicren ne shenje mirenjohje ,kjo nuk eshte justifikim ,edhe Cana po aq i vogel sa kto djemt ka shku ne zvicer por zgjodhi shqiperine ,edhe Abrashi ,edhe lenjani ..etj etj. Tjeter ,nuk eshte vetem zvicra qe ka dhene kontributin e saj tek shqiptaret ,por dhe ne kemi dhene shume per zvicren ,si ne rangun sportiv ashu dhe ne ate ekonomik ,social e kshu me rradhe ,kshu qe une me shume e shoh dicka reciproke sesa kush e di se cfare ka bere zvicra per ne (ne i jemi mirnjohes dhe flm ,po zvicerjan nuk behemi dot me zor) ,ne fund te fundit u desh nje azem maksutaj kampion bote ne kick box ,nje xhavit barjami ne k1 ,dhe nja 5 shqiptar tjere qe i dhane kupen e botes zvicres ne futboll U17 qe te flitej ndryshe per shqiptaret. Une e kam vizituar zvicren dhe e di sesa na duan realisht zvicerjanet ,sna duan FARE.

Kshu o rex ,ke gjysmen e lojtarve kroat dhe boshnjak te lindur anembane botes ,por luajne dhe japin kontributin e tyre per vendin e vet. Ndersa ne presim ndonje telefonate nga Levi ose nga wilmots si puna mustafit dhe januzajt ,po sna moren ato kemi shqiperine si alternative ,pa kombetare nuk ngelemi ,kshu nuk ecet asnjehere perpara!

Pse Endri a nuk paska kroat e boshnjak qe luajne per vende te tjera? Nuk ke nevoje te shkosh aspak me larg se ne vet kombetaren e Zvicres ku e ke kroatin Josip Drmic dhe boshnjakun Haris Seferovic. E ke edhe nje te perzier kroato-boshnjak nese nuk mjaftojne keta te dy, Mario Gavranovic. Dhe nese nuk mjaftojne as keta ne postimin e ardhshem e sjelli nje liste te plote se sa lojtare me origjina te ndryshme luajne per kombetare te ndyshme.

Sa i perket imazhit te shqiptareve te cilin e paske vertetuar edhe vet me shkuarjen ne Zvicer, eshte pikerisht ai imazh qe ka nevoje te ndryshohet. Nese eshte bere e zakonshme qe te lexohen tituj per vjedhje, plagosje, droge etj., keta djem kane bere qe imazhi dhe titujt per shqiptaret te jene pozitiv.

Ndersa kur thua se prinderit e tyre e shohin Shqiperine si gome rezerve, atehere le te investohet me shume ne ligat vendore dhe ne gjeneratat e tjera, sic bejne vendet tjera dhe te nxjerrin lojtare vendor e te mos presin qe te marin lojtare te gatshem ne te cilet eshte investuar qe nga mosha tre vjecare nga nje vend tjeter.
Plus qe ne kete pike nuk ben te pergjithesohet sepse numri i shqiptareve te Kosoves qe luajne apo qe jane te gatshem te luajne per Shqiperine eshte shume me i larte se i atyre qe e kane refuzuar. Jane kurrizi i kombetares.

AAO
04-07-2014, 19:06
Pse Endri a nuk paska kroat e boshnjak qe luajne per vende te tjera? Nuk ke nevoje te shkosh aspak me larg se ne vet kombetaren e Zvicres ku e ke kroatin Josip Drmic dhe boshnjakun Haris Seferovic. E ke edhe nje te perzier kroato-boshnjak nese nuk mjaftojne keta te dy, Mario Gavranovic. Dhe nese nuk mjaftojne as keta ne postimin e ardhshem e sjelli nje liste te plote se sa lojtare me origjina te ndryshme luajne per kombetare te ndyshme.

Sa i perket imazhit te shqiptareve te cilin e paske vertetuar edhe vet me shkuarjen ne Zvicer, eshte pikerisht ai imazh qe ka nevoje te ndryshohet. Nese eshte bere e zakonshme qe te lexohen tituj per vjedhje, plagosje, droge etj., keta djem kane bere qe imazhi dhe titujt per shqiptaret te jene pozitiv.

Ndersa kur thua se prinderit e tyre e shohin Shqiperine si gome rezerve, atehere le te investohet me shume ne ligat vendore dhe ne gjeneratat e tjera, sic bejne vendet tjera dhe te nxjerrin lojtare vendor e te mos presin qe te marin lojtare te gatshem ne te cilet eshte investuar qe nga mosha tre vjecare nga nje vend tjeter.
Plus qe ne kete pike nuk ben te pergjithesohet sepse numri i shqiptareve te Kosoves qe luan apo qe este i gatshem te luaj per Shqiperine este shume me i larte se i atyre qe e kane refuzuar.

Mi gjej 10 boshnjak ,serb ose kroat qe luajten per kombetare te ndryshme ne kupen e botes Brazil 2014? Ska. Por ama kemi 10 shqiptar qe kane perfaqsuar kombetare te ndryshme ne boterorin e brazilit 2014. Kjo eshte shifer per tu shqetesuar dhe jo anasjelltas. Edhe ne bosnje e kroaci pyll pa derra ska ,por refuzime masive sic i ndodh kombetares tone asnje vend nuk e ka perjetuar si ne ,as afrika qe eshte atje ku eshte!

Sa per imazhin ,ndryshimi imazhit fillohet nga berthama qe eshte vendi origjines ,aty ku jetojne pjesa derrmuese e shqiptarve. Nuk ndryshohet imazhi shqiptarve me 5 shqiptar te famshem ne zvicer. Nevoje per ndryshim imazhi ka shqiperia bashke me kosoven sepse ne kto vende eshte burimi i krimit ,nuk jane problem imazhi 100 mije shqiptar qe kane 20-30 vjet qe jane integruar ne zvicer. Ke shembull brazilin qe ka nje kriminalitet te frikshem ,por ky imazh nuk pasqyrohet ne vende te tjera sepse e mbulon futbolli me yjet e saj dhe me spektaklin qe kane dhuru nder vite. Nejse kemi koncepte te ndryshme ne kte pike ,rrespektoj mendimin tend ,por une jam totalisht kundra lojtarve qe perfaqsojne ngjyra te tjera ,te isha ne vend te blaterit do kisha nxjerre nje ligj qe nqf se nuk ke asnje gen ose gjysem geni zvicerjan ,gjerman ,grek apo ku di une nuk mund te perfaqsosh kto vende ,por vetem vendin e origjines!

Zana
04-07-2014, 19:10
Fluturon miza pas kalit, fluturojne edhe k'to pas Shaqirit & Co...

Kush e ndien veten Zvicerian/ne le te krenohet ..s'ka asgje te keqe! Krenaria Kombetare/Nderkombetare shkon me Kombin ne pergjithesi / pra si komb qe e perfaqeson ate. Jo sipas shijeve individuale ne pergjithesi. Personi/nat ne fjale nuk kane bere asnje perpjekje te luajne per kombetaren e tyre . Neser mbase e blen edhe Serbi Greku etj etj ... u dashka te krenohemi me to loool

thirsty
04-07-2014, 19:12
Mi gjej 10 boshnjak ,serb ose kroat qe luajten per kombetare te ndryshme ne kupen e botes Brazil 2014? Ska. Por ama kemi 10 shqiptar qe kane perfaqsuar kombetare te ndryshme ne boterorin e brazilit 2014. Kjo eshte shifer per tu shqetesuar dhe jo anasjelltas. Edhe ne bosnje e kroaci pyll pa derra ska ,por refuzime masive sic i ndodh kombetares tone asnje vend nuk e ka perjetuar si ne ,as afrika qe eshte atje ku eshte!

Sa per imazhin ,ndryshimi imazhit fillohet nga berthama qe eshte vendi origjines ,aty ku jetojne pjesa derrmuese e shqiptarve. Nuk ndryshohet imazhi shqiptarve me 5 shqiptar te famshem ne zvicer. Nevoje per ndryshim imazhi ka shqiperia bashke me kosoven sepse ne kto vende eshte burimi i krimit ,nuk jane problem imazhi 100 mije shqiptar qe kane 20-30 vjet qe jane integruar ne zvicer. Ke shembull brazilin qe ka nje kriminalitet te frikshem ,por ky imazh nuk pasqyrohet ne vende te tjera sepse e mbulon futbolli me yjet e saj dhe me spektaklin qe kane dhuru nder vite. Nejse kemi koncepte te ndryshme ne kte pike ,rrespektoj mendimin tend ,por une jam totalisht kundra lojtarve qe perfaqsojne ngjyra te tjera ,te isha ne vend te blaterit do kisha nxjerre nje ligj qe nqf se nuk ke asnje gen ose gjysem geni zvicerjan ,gjerman ,grek apo ku di une nuk mund te perfaqsosh kto vende ,por vetem vendin e origjines!

do akuzonin pederat liberal per diskirminim

thirsty
04-07-2014, 19:14
Go Brazil :P

Rina
04-07-2014, 19:17
Tradhetare eshte Federata Shqiptare e Futbollit qe nuk kontribuoi der tani ne krijimin e nje lige te perbashket Kosove dhe Shqiperi, qe do tu mundesonte edhe ekipeve kosovare te perfaqesohen ne Europe. E di shume mire arsyen pse

Ata jane tradhetare, jo tjeret ;)

Pse mos jane prodhim i Dukes keta, jo. Prodhim i Zvicres jane. Keta po te ekishin ndonje lidhje me Duken kurre me sy boterorin se kishin pare.

Keta jane duke kryer misionin edhe per shqiptaret atje, se i kemi gati 300,000 shqiptare atje, e keta po kontribojne qe te kene nje jete me te mire atje dhe ne permiresimin e imazhit atje.

..

Zana
04-07-2014, 19:27
E kemi kombetaren Shqiptare, qe njihet dhe na perfaqeson ;)

Ps... eshte qesharake kur mendoni, qe per hir te k'tyre do tu permiresohet menyra e jeteses/imazhi Shqiptareve ne Zvicer imao :D

Rex
04-07-2014, 20:59
Mi gjej 10 boshnjak ,serb ose kroat qe luajten per kombetare te ndryshme ne kupen e botes Brazil 2014? Ska. Por ama kemi 10 shqiptar qe kane perfaqsuar kombetare te ndryshme ne boterorin e brazilit 2014. Kjo eshte shifer per tu shqetesuar dhe jo anasjelltas. Edhe ne bosnje e kroaci pyll pa derra ska ,por refuzime masive sic i ndodh kombetares tone asnje vend nuk e ka perjetuar si ne ,as afrika qe eshte atje ku eshte!

Tani po kalojme ne e lagu se lagu kot sa per te kundershtu. Cka ka lidhje se a kane qene pjesemarres ne boteror apo jo. Disa jane kualifikuar, disa te tjere jo. Ka mundur te mos kualifikohej as Zvicra dhe numri i shqiptareve ne boteror do te ishte me i vogel.
Ne po bisedonim per dukurine qe shume lojtare luajne per perfaqesuese te ndryshme nga origjina e tyre. Disa emra i solla, mund te sjelle edhe shume te tjere.

Sa per imazhin ,ndryshimi imazhit fillohet nga berthama qe eshte vendi origjines ,aty ku jetojne pjesa derrmuese e shqiptarve. Nuk ndryshohet imazhi shqiptarve me 5 shqiptar te famshem ne zvicer. Nevoje per ndryshim imazhi ka shqiperia bashke me kosoven sepse ne kto vende eshte burimi i krimit ,nuk jane problem imazhi 100 mije shqiptar qe kane 20-30 vjet qe jane integruar ne zvicer. Ke shembull brazilin qe ka nje kriminalitet te frikshem ,por ky imazh nuk pasqyrohet ne vende te tjera sepse e mbulon futbolli me yjet e saj dhe me spektaklin qe kane dhuru nder vite. Nejse kemi koncepte te ndryshme ne kte pike ,rrespektoj mendimin tend ,por une jam totalisht kundra lojtarve qe perfaqsojne ngjyra te tjera ,te isha ne vend te blaterit do kisha nxjerre nje ligj qe nqf se nuk ke asnje gen ose gjysem geni zvicerjan ,gjerman ,grek apo ku di une nuk mund te perfaqsosh kto vende ,por vetem vendin e origjines!

Nejse, ky eshte mendimi yt personal me te cilin nuk pajtohem por e respektoj.

Rina
04-07-2014, 21:56
Nuk eshte kombetare ajo qe mundohet ta kufizoje veten dhe te perfaqesohet vetem me 30% te popullsise.

Nje lige qe mundohet te perjashtoje perqindjen me te madhe te ekipeve shqiptare dhe ne anen tjeter mundohet te vjele te gjithe futbollistet shqiptare kudo qe jane deshmon sesa hipokrite eshte. Madje ata as qe jane serioz as ne kete gje, as ne ftesat qe i dergojne.

Edhe Zvicra nuk eshte Greqi, shtet qe ua done gjitha te keqiat shqiptareve dhe qe mundohet ti zhbej, por eshte nje shtet mik i shqiptareve, prandaj se di pse tradhetare ata. Me krenare eshte Zvicra per ta si shqiptare sesa qe do te ishte Armando Duka.
.

Zana
04-07-2014, 22:47
MEqe jane shembull pozitiv per ty/ju dhe te/ju duket normale, atehere I bie qe mund ta lini Kosoven dhe ti bashkangjiteni Zvicres..... se menyre tjeter si me e kuptuar efektin negativ te k'tij rasti nuk ka. E njenta gje shkon per te gjitha Shtetet, pra edhe nese Serbi/Greku etj etj do ja plotesonte nevojat/kerkesat e tij/tyre personale .. atehere do luanin per te . Dhe ky rast nuk perfaqeson Kombetaren tone kshuqe s'ke si te ndihesh krenar/e, ose nese ndihesh atehere I bien te jesh nenshtetas/e perkatese I/e Zvicres.

Ps... Nuk eshte skuader Kombetare kjo... po flasim per k'te qe kemi te mire te keqe, te bardhe te zeze....Por ju sic duket keni marre shume vrull dhe harroni te ktheni koken pas, si ne k'te rast ashtu edhe ne shume raste te tjera.... keni filluar te merrni ere nga koka . Une se kuptoj k'te termin dhe arsyen pse duhet te jesh / ndihesh krenar/e per dike qe perfaqeson Zvicren/Gjermanin/Serbin/Grekun apo ku di une...

Por nuk cuditem jo, se k'tu c'fare nuk lexon- Nese do ndodhte dicka e tille k'tu ku jetoj une , jo vetem qe s'do te krenohej njeri me to por do ishte ne rrezik jeta e personave ne fjale dhe do ta kishin te veshtire te dilnin ne publik.

Per me shume lexo komentin e AAO me lart, e ka prekur te gjithin.

Rex
04-07-2014, 22:53
:rolleyes:

http://pad1.whstatic.com/images/thumb/e/e0/Kill-Household-Bugs-Step-2.jpg/670px-Kill-Household-Bugs-Step-2.jpg

Zana
04-07-2014, 22:56
Te duket vetja I madh para 1 mize -qesh-

Eliot
04-07-2014, 23:06
Mi gjej 10 boshnjak ,serb ose kroat qe luajten per kombetare te ndryshme ne kupen e botes Brazil 2014? Ska. Por ama kemi 10 shqiptar qe kane perfaqsuar kombetare te ndryshme ne boterorin e brazilit 2014. Kjo eshte shifer per tu shqetesuar dhe jo anasjelltas. Edhe ne bosnje e kroaci pyll pa derra ska ,por refuzime masive sic i ndodh kombetares tone asnje vend nuk e ka perjetuar si ne ,as afrika qe eshte atje ku eshte!

Sa per imazhin ,ndryshimi imazhit fillohet nga berthama qe eshte vendi origjines ,aty ku jetojne pjesa derrmuese e shqiptarve. Nuk ndryshohet imazhi shqiptarve me 5 shqiptar te famshem ne zvicer. Nevoje per ndryshim imazhi ka shqiperia bashke me kosoven sepse ne kto vende eshte burimi i krimit ,nuk jane problem imazhi 100 mije shqiptar qe kane 20-30 vjet qe jane integruar ne zvicer. Ke shembull brazilin qe ka nje kriminalitet te frikshem ,por ky imazh nuk pasqyrohet ne vende te tjera sepse e mbulon futbolli me yjet e saj dhe me spektaklin qe kane dhuru nder vite. Nejse kemi koncepte te ndryshme ne kte pike ,rrespektoj mendimin tend ,por une jam totalisht kundra lojtarve qe perfaqsojne ngjyra te tjera ,te isha ne vend te blaterit do kisha nxjerre nje ligj qe nqf se nuk ke asnje gen ose gjysem geni zvicerjan ,gjerman ,grek apo ku di une nuk mund te perfaqsosh kto vende ,por vetem vendin e origjines!

Sa per info,vetem Australia i ka pasur 4 me origjine kroate.

Rina
04-07-2014, 23:07
Neser pergjigjem se tani jam duke festuar per Brazzon

Eliot
04-07-2014, 23:16
AAOIUYTS


Sa per Blatterin,ai duhet se pari ta pranoj Kosoven ne Uefa dhe Fifa e jo te mbaj pankarta ne duar,pasi ato pankarta debillin po e bejne racistin me te madh ne bote,duke ia pamundesuar shqiptareve te Kosoves ta perfaqesojne Kosoven ne futboll.

DO YOU SEE (UNDERSTAND)THE IRONY?

http://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/blatter.jpg

Eliot
04-07-2014, 23:28
MEqe jane shembull pozitiv per ty/ju dhe te/ju duket normale, atehere I bie qe mund ta lini Kosoven dhe ti bashkangjiteni Zvicres..... se menyre tjeter si me e kuptuar efektin negativ te k'tij rasti nuk ka. E njenta gje shkon per te gjitha Shtetet, pra edhe nese Serbi/Greku etj etj do ja plotesonte nevojat/kerkesat e tij/tyre personale .. atehere do luanin per te . Dhe ky rast nuk perfaqeson Kombetaren tone kshuqe s'ke si te ndihesh krenar/e, ose nese ndihesh atehere I bien te jesh nenshtetas/e perkatese I/e Zvicres.

Ps... Nuk eshte skuader Kombetare kjo... po flasim per k'te qe kemi te mire te keqe, te bardhe te zeze....Por ju sic duket keni marre shume vrull dhe harroni te ktheni koken pas, si ne k'te rast ashtu edhe ne shume raste te tjera.... keni filluar te merrni ere nga koka . Une se kuptoj k'te termin dhe arsyen pse duhet te jesh / ndihesh krenar/e per dike qe perfaqeson Zvicren/Gjermanin/Serbin/Grekun apo ku di une...

Por nuk cuditem jo, se k'tu c'fare nuk lexon- Nese do ndodhte dicka e tille k'tu ku jetoj une , jo vetem qe s'do te krenohej njeri me to por do ishte ne rrezik jeta e personave ne fjale dhe do ta kishin te veshtire te dilnin ne publik.

Per me shume lexo komentin e AAO me lart, e ka prekur te gjithin.


I admire you,no matter what you wrote(i didnt read at all).

-shtrydhje-

legjenda
07-07-2014, 16:27
Kėrcėnohet me vdekje Januzaj: ‘Mos shkel nė Kosovė’ Adnan Januzaj pas refuzimit qė i bėri kombėtares shqiptare dhe stolit tė rezervave qė ngrohu nė Brazil me Belgjikėn po kthehet nė fshat pėr tė filluar ēiklizmin.
Disa ultras tifozė e kanė kėrcėnuar me vdekje dhe kanė kėrkuar tė mos shkel nė Kosovė tradhėtari i shqipėtarve. Adnan Januzaj mund tė kalojė pushimet nė vendlindjen e tij nė Kosovė por nė rrjetet shqiptare tifozat kuqezi kanė shpėrndarė kėrcėnime me vdekje pėr Adnan Januzajn, transmeton portalb.

Ai kishte lajmėruar se do udhėtonte nė Istog, kėshtu tė paktėn njofton profili i tij nė Facebook me mė sė shumti fansa. Futbollisti kosovar, Adnan Januzaj, pritet t’i kalojė pushimet e tij nė Istog, qė ėshtė vendlindja e tij. Pas pėrfundimit tė aventurės nė Botėrorin e Brazilit, Adnani bashkė me babain e tij, Abedinin, kanė vendosur tė udhėtojnė drejt Kosovės.

Kėshtu tė paktėn njofton faqja me mė sė shumti fansa e Januzajt nė rrjetin social Facebook. “Ishte njė pėrvojė e mirė tė luaja nė Kupėn e Botės nė moshėn time. Tani unė do ta vizitojė familjen time nė Kosovė dhe do tė pėrgatitem pėr stinorin e ri me Manchester United”, shkroi faqja e Adnanit(nėse ėshtė e vėrtetė).
http://klankosova.tv/images/stories/januzaj_2708929b(3).jpghttp://klankosova.tv/

legjenda
14-07-2014, 23:56
Ish-futbollisti i mirėnjohur nga Kosova, Ardian Kozniku, flet ekskluzivisht pėr gazetėn kombėtare “Bota sot” se si ndihet qė Shkodran Mustafi vjen pas tij me medalje botėrore!

Futbollisti Shkodran Mustafi ėshtė shqiptari i parė nė histori qė ngrehu lart trofeun e Kampionatit Botėror. Ai me Gjermaninė janė kampion tė botės, pasi qė nė finale pas 120 minutave e mposhtėn me rezultat 1:0 Argjentinėn. Mustafi ėshtė shqiptari i dytė nė histori qė fiton medalje. Ardian Kozniku, ish-futbollisti i mirėnjohur nga Kosova, nė vitin 1998 me Kroacinė fitoi medaljen e bronztė nė Kampionatin Botėror - ‘France 98’. Kozniku atėkohė nė Botėror nuk luajti asnjė minutė por qe nė bankėn e kroatėve, ndėrsa Mustafi u paraqit me Gjermaninė plotė 132 minuta deri nė momentin e lėndimit. Mustafi ndaj algjerianėve luajti titullar deri nė minutėn e 70-tė (ndeshje e ēerekfinales), por fatkeqėsisht u lėndua dhe si pasojė e kėsaj mbetet jashtė fushės. Ardian Kozniku flet ekskluzivisht pėr gazetėn kombėtare “Bota sot” se si ndihet qė Mustafi vjen pas tij me medalje botėrore!
(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” nė Kosovė)http://images.botasot.info/uploads/largea_kozniku-e-mustafi1405359678.jpghttp://botasot.info/

Xhebraili
14-07-2014, 23:59
Me shume ka shkelqye shaqiri se ky harranopi i Gjermanis edhe pse kam antipati per shqiptaret qe nuk luajne per kombetaren...

Kozniku o mbreti i stolit Rezerv eshte me keq se Jonuzaj ky nuk ka lujt as edhe nje minut ne kampionat boteror kur ka fitu Kroacia medaljen e bronzte...