PDA

View Full Version : Majlinda Kelmendi, Kampione e Botės


Llapi
27-08-2013, 21:46
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/path/Majlo_545860.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=Yj4M6l6_bH0

Kelmendi, Kampione e Botės (VIDEO)
Nga Valdet Hasani | 27 Gusht 2013 22:02


Majlinda Kelmendi ka fituar medaljen e artė nė Kampionatin botėror, i cili ėshtė duke u mbajtur nė Rio de Janeiro. Xhudistja kosovare, nė finalen e kategorisė 52 kilogramė, ka mposhtur brazilianen, Erika Miranda.

Majlinda Kelmendi nuk ka tė ndalur. Pasi u stolis me medaljen e artė nė turneun prestigjioz tė xhudos ‘World Masters’, i cili ėshtė mbajtur nė qytetin rus Tyumen, xhudistja kosovare ka arritur njė tjetėr rezultat tė mirė.

Xhudistja pejane sot ka fituar medaljen e artė, nė kategorinė 52 kilogramė, nė Kampionatin botėror tė xhudos, i cili po mbahet nė kryeqytetin brazilian Rio de Janeiro. Kelmendi nė finale tė kėsaj gare ka mposhtur xhudisten nga Brazili, Erika Miranda

Pėr tė arritur deri nė finale, Majlinda ka zhvilluar katėr lufta. Fillimisht ajo me short u pozicionua nė vazon A nė kategorinė deri nė 52 kilogramė.

Kelmendi nė raundin e parė u kualifikua pa luftė, derisa nė raundin e dytė mposhti xhudisten nga Portugalia, Joana Ramos.

Pejania edhe nė luftėn e dytė ishte e suksesshme pasi mundi francezen Priscilla Gneto. Ajo me sukses kaloi edhe sfidėn e tretė duke mundur gjermanen Mareen Kraeh, ku doli edhe fituese e vazos A.

Nė gjysmėfinale tė kėsaj gare, xhudistja nga Peja u pėrball me japonezen Yuki Hashimoto, tė cilėn arriti qė me sukses ta mposhtė.

Pas kėsaj fitoreje, Majlinda i hapi vetės rrugė pėr tė garuar nė finale me brazilianen Erika Miranda, tė cilėn e mundi pėr t’u stolisur me medaljen e artėnė Kampionatin botėror tė xhudos, i cili po mbahet nė kryeqytetin brazilian Rio de Janeiro, nė kategorinė 52 kilogramė

Ndėrsa, nesėr nė kategorinė deri nė 57 kilogram do tė garoj edhe xhudisja tjetėr nga Kosova, Nora Gjakova. Edhe kjo e fundit llogaritet si favorite pėr tė fituar medalje nė kėtė kategori.

Ragnar
27-08-2013, 22:33
Krenaria e Kosoves dhe Shqiperis, mburremi me ket vajz shqiptare e cila i tregoj botes qe ne kemi sport.

SystemA
28-08-2013, 00:53
Krenaria e Kosoves dhe Shqiperis, mburremi me ket vajz shqiptare e cila i tregoj botes qe ne kemi sport.

I LUMTE.
PS: po ndonje kampion mashkull kur do kemi???????????????????

Loreal
28-08-2013, 08:51
Shume urime per Majlinden tone, kampionen me te re boterore !

Ganimet
28-08-2013, 16:08
``puc````puc``-bravo-
Kosovo's Majlinda Kelmendi celebrates after defeating Brazil's Erika Miranda in the Women's 52kg category final of the IJF World Judo Championship in Rio de Janeiro, Brazil, on August 26, 2013. Kelmendi gave Kosovo their first ever judo world title on Tuesday as she beat Miranda in the -52 kilogrammes gold medal match in Rio de Janeiro.


Kshtu shkruajten po thuaja se te gjitha gazetat e BOTES.
Urime Majlinda,vertet e ke nderu kombin dhe sportin shqiptar.

Saura
28-08-2013, 21:28
I LUMTE.
PS: po ndonje kampion mashkull kur do kemi???????????????????

Ja ku e kemi ...


Rudina, jeta e re nė Tiranė me sportistin kosovar

Kampioni i kik-boksit, Xhavit Bajrami dhe prezantuesja e njohur po hapin biznes nė Tiranė, ndėrkohė qė planifikojnė martesėn. Moderatorja Rudina Magjistari dhe kampioni kosovar i kick-boksit, Xhavit Bajrami, tashmė po bėjnė plane serioze pėr jetėn, ndėrsa shihen gjithmonė e mė shumė bashkė kėto kohė nė Tiranė. Rudina e nisi vitin 2013, me njė rrėfim tė rėndėsishėm personal pėr veten, historinė e dashurisė nė lidhjen dyvjeēare me kampionin e kick-boksit, Xhavit Bajrami me origjinė nga Kosova, por qė bėn karrierė nė Zvicėr. Moderatorja e “Tv Klan” vendosi ta rrėfente vetė historinė e saj nė emosionin “Zonė e Lirė” tė Arian Ēanit, duke e pėrshkruar si njė njohje qė nisi nga njė mesazh i ardhur nė facebook, dhe qė pas takimit u konsiderua nga tė dy “dashuri me shikim tė parė”. Kjo lidhje u mbajt e fshehtė pėr dy vjet nga Rudina, ndėrkohė qė tashmė duket se lidhja e tyre ka hyrė nė njė fazė shumė serioze. Kėtė javė Rudina dhe Xhaviti janė shfaqur pėr herė tė parė ēift nė publik, ndėrsa kanė qenė tė pranishėm nė festėn qė ka organizuar Inva Mula e Ethem Ramadani pėr 1- vjetorin e vajzės sė tyre nė Durrės. Ndėrkohė qė Xhaviti tashmė po jeton nė Tiranė, pasi ėshtė duke pėrgatitur vendosjen e tij kėtu, fillimisht me hapjen e njė palestre gjigante, qė ėshtė duke u ndėrtuar pranė Universitetit Europian tė Tiranės. Rudina do e zhvendosė po ashtu qendrėn e saj estetike, pėr ta bashkuar biznesin e saj me Xhavitin. Pas kėsaj, ata thuhet se kanė planifikuar dhe njė martesė, pėr tė cilėn ishte Xhaviti ai qė pohoi se vendimin pėr tė lidhur kurorė po ia lėnė kohės, me qėllimin pėr t’iu shmangur deklaratave tė forta publike, por mė shumė pėr ta lėnė surprizė kėtė vendim. Ndėrkohė pėr kampionin 37-vejēar tė kick-boksit, kthimi i tij nė Shqipėri ėshtė njė vendim i menduar mirė, pėr faktin se ai mund ta lėrė sportin dhe tė vazhdojė punėn tashmė si trajner, njė punė qė e bėn ndėrkohė nė Zvicėr. Nga ana tjetėr, Rudina, paralelisht me emisionin e pasdites nė “Tv Klan”, prezanton dhe spektaklin e talenteve pėr fėmijė “Gjeniu i vogėl”, qė shumė fansa nė rrjetet sociale e kanė komentuar si njė rastėsi tė mirė pėr t’i sjellė asaj dhe njė fėmijė sė shpejti. Historia e dashurisė qė nisi virtiualisht me Xhavitin Historia e Rudinės me Xhavitin filloi para mė shumė se dy vitesh, kur ajo e kishte tė ftuar nė programin e saj, ndėrkohė qė ka deklaruar se mė parė nuk dinte asgjė pėr tė. Njohja fillimisht ishte virtuale, pas njė mesazhi qė i kishte shkruar Xhaviti, edhe pse s’ishin miq nė facebook. Pėrshėndetja e Xhavitit pėr Rudinėn vinte nga Tokio, vendi ku ai ushtronte sportin e tij, qė konsiderohet njė “sport luftarak”. Ai ėshtė njė djalė shtatlartė, pra 1.97 cm, dhe Rudina e ka theksuar si njė nga elementet kryesore qė e ka bėrė interesant nė sytė e saj, pasi pėr tė, djemtė e gjatė janė tėrheqės. “Mendoj se ishte vėrtet njė goditje nė atė moment. S’mė kishte ndodhur kurrė nė jetė njė gjė e tillė. Pastaj kjo u plotėsua edhe me gjėra tė tjera dhe u kompletua e gjitha. Kishte njė lloj solariteti nė portret, kishte shumė dritė nė pamje dhe gjithashtu edhe buzėqeshja e tij ishte shumė diellore”, gjė qė goditi menjėherė. Unė besoj te dashuria me shikim tė parė, sepse e di qė u ka ndodhur njerėzve, por nuk besoja se do tė mė ndodhte mua ndonjėherė. Ėshtė diēka e vėshtirė dhe shumė e rrallė qė ndodh, dhe tek-tuk dikujt mund t’i qėllojė tė provojė diēka tė tillė nė jetė. Jetova njė moment shumė tė bukur”, ka qenė njė nga deklaratat e Rudinės pėr kėtė histori. Fakti qė Xhaviti jetonte nė Zvicėr ka qenė arsyeja e mbajtjes sė fshehtė tė lidhjes, sipas saj. Ndėrkohė qė tani me hapjen e biznesit tė pėrbashkėt dhe jetės sė tyre nė Tiranė, Rudinės do i plotėsohej dėshira qė ka shprehur se nuk do tė dėshironte ta shihte tė dashurin e saj nė ring, pasi e konsideron sport tė rėndė dhe e shqetėsojnė ato pamje”. Tashmė, tė dy nė njė mėnyrė apo tjetėr janė shprehur se tė ardhmen e shohin bashkė. Rudina: Pėr tė konsoliduar lidhjen na ndihmoi distanca Lidhja e tyre deri para pak kohe konsiderohej lidhje nė distance, pėrderisa jetonin nė shtete tė ndryshme dhe takimet i kishin shumė tė rralla. Gjithsesi, pėr Rudinėn ky fat i lidhjes larg ėshtė konsideruar si favor, pasi i ka dhėnė asaj kohėn e mjaftueshme pėr ta parė me ftohtėsi dhe pėr tė reflektuar se ku po e ēonte kjo lidhje. Rudina ka pohuar se e ka pasur tė vėshtirė ta pranojė kėtė lloj sporti qė ushtron Xhaviti, duke e konsideruar si mė tė vėshtirin qė kėrkon pėrqendrim dhe kalkulim tė madh tė lėvizjeve e, qė nėse do ta ndiqte nė ring, do tė ndihej vėrtet e shqetėsuar. Ndėrkohė qė ajo e ka shprehur hapur qė me Xhavitin i ndodhi njė goditje e fortė dhe qė ka jetuar momente shumė tė bukura, tė cilat pak njerėzve u ndodhin nė jetė. Xhaviti: Shkojmė shumė me njėri-tjetrin, martesėn ia lėmė kohės Nga ana tjetėr, kampioni i kick-boksit nė rrėfimin e tij mediatik pėr gazetat kosovare, ka pohuar se: “ėshtė njė lidhje shumė e bukur kjo me Rudinėn dhe shkojmė shumė me njėri-tjetrin. Ndihemi shumė mirė dhe tė tjerat ia lėmė kohės”, duke nėnkuptuar martesėn. Pas publikimit tė historisė sė dashurisė midis tij e Rudinės, ai tregoi variantin e tij tė njohjes duke pohuar: “Fillimisht kemi folur pėrmes internetit, pastaj jemi takuar pėr disa ēėshtje pune dhe, kėshtu, pak nga pak ka ndodhur e gjitha”, rrėfen kampioni. Pėr shkak tė punės, atij i duhet tė jetė gjithė kohėn nė lėvizje, dhe kjo ka bėrė qė ēifti tė jetojė njė marrėdhėnie nė distance. Mirėpo duket se largėsia nuk i bėn pėrshtypje sepse, siē pohon edhe ai vetė, teknologjia i ka mundėsuar tė jenė gjithė kohėn bashkė. Prania e Rudinės nuk e pengon aspak punėn dhe karrierėn e tij. Pyetjes a ka ndikuar Rudina qė ai tė lėrė pas dore sportin, Xhaviti i ėshtė pėrgjigjur: “Jo aspak. Pėrkundrazi, ajo mė motivon edhe mė shumė pėr tė qenė i suksesshėm nė kėtė pasion dhe profesion timin qė ėshtė sporti”, ka thėnė Bajrami. Kush ėshtė Xhaviti, i njohur si “xhentėllmeni” nė botėn e kik-boksit Ai ka lindur nė Dumosh tė Podujevės, por qė nė moshė tė vogėl ka emigruar nė Zvicėr dhe aktualisht njihet si njė nga kampionėt e sportit luftarak, kik-boks. Xhavit Bajrami ėshtė kampion botėror nė kategorinė e rėndė nė versionin ISKA, titull tė cilin e mban nga viti 2004. Ndėrkohė qė ai ka bėrė publike disa plane pėr jetėn pas daljes nė pension. Ndeshjen e fundit, “Xhentėlmeni”, siē dhe njihet ai nė botėn e kik-boksit, e kishte zhvilluar nė korrik tė vitit 2012, ku kishte mbrojtur titullin e kampionit botėror pėr peshat e rėnda, duke e mposhtur me KO japonezin Takenori Onda. Krahas pjesėmarrjes aktive nėpėr gara, Bajrami ka edhe njė shkollė tė vetėn, ku u mėson tė rinjve se si tė bėhen kampionė tė ardhshėm. Nė kėtė aktivitet privat ai kalon njė pjesė tė mirė tė kohės tė tij. “Kik-boksi bėn pjesė nė sportet marciale dhe ėshtė njė sport tė cilin unė e dua shumė. Ndaj dėshiroj tė punoj gjithmonė pėr tė, nė mėnyrė qė tė rinjtė ta kuptojnė thelbin dhe filozofinė e kėtij sporti burrėror”, shtoi Bajrami, duke theksuar se tashmė ka nisur tė mendojė edhe pėr largimin e mėvonshėm nga ky sport. “Unė nuk do tė ndeshem gjithė jetėn nė ring, ndaj edhe mbyllja e karrierės sime me njė ndeshje finale pas pak kohėsh do tė vijė natyrshėm”, ka thėnė ai. Megjithatė, kik-boksi do tė jetė gjithmonė primar pėr tė. “Pasi tė dal nė pension, do tė merrem me promovimin e kėtij sporti, por edhe tė sporteve nė pėrgjithėsi. Ky ėshtė njė ndėr objektivat qė kam”, ka theksuar kampioni botėror, ndėrsa lė tė kuptohet se jeta e tij do tė vazhdojė si trajner nė Tiranė.
http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2013/05/burri1-168x300.jpg

Saura
28-08-2013, 21:31
http://lexovet.com/wp-content/uploads/2013/05/rudina_2-225x300.jpg

user010
29-08-2013, 01:35
Shume bukur!

Llapi
29-08-2013, 13:42
http://www.zeri.info/third_party/timthumb/timthumb.php?src=http://www.zeri.info/uploads/Memorandum%20bashkpunimi%20Majlinda%20Kelmendi%20-%20Ministria%20e%20kultures%20dhe%20sportit%20-%202%20korrik%202013-Driton%20Bublaku%20(5)-1377698003.JPG&w=596&h=395&q=1000


Shpėrblimi i shtetit tė Kosovės pėr Majlindėn, 40 mijė euro
Publikuar: 28.08.2013 - 15:48

Sipas rregullores qė tashmė ka hyrė nė fuqi pėr triumfin nė kampionatin botėror tė xhudos nė Brazil, Majlinda Kelmendi do tė shpėrtblehet nga shteti i Kosovės me 40 mijė euro dhe 600 euro ēdo muaj.

Pėrkujdesja institucionale nuk do tė mungojė pėr kampionen e botės nė xhudo, Majlinda Kelmendi. Kjo pėr shkak se muaj mė parė ėshtė aprovuar shpėrblimi pėr mė tė suksesshmit nė lėminė e sportit mė projektpropozimin e sponsoruar nga Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit.

Kėshtu, sipas kėsaj rregullore, Majlinda e cila ka fituar titullin e kampiones botėrore pritet tė shpėrblehet me 40 mijė euro nga buxheti i shtetit tė Kosovės.

Nė drafte parashihet qė trajneri i sportistit apo sportistėve qė kanė fituar medalje, do tė marrė si shpėrblim 50% tė shumės sė shpėrblimit qė merr sportisti.

Veē kėsaj, Majlinda tashmė ka siguruar mbėshtetjen e pėrhershme nga ky ligj, qė pėr titull kampioni tė botės vlen nga 600 euro nė muaj.

Kur fitoi medaljen e bronztė nė kampionat evropian, Majlinda Kelmendi mori nga Ministri, Memli Krasniqi ēekun prej 8000 euro, kėtė herė ky ēek do tė jetė plotė 40 mijė euro./sporti1/

Llapi
29-08-2013, 13:47
http://www.sporti1.com/fo/4/20130828090615167600.jpg


Mediat e huaja pėr triumfin e Majlinda Kelmendit
Publikuar: 2013-08-28 09:05:21

Tė gjitha mediat botėror kanė theksuar se ky ėshtė titulli i parė i botės pėr shtetin e Kosovės.

Triumfi i Majlinda Kelmendit nuk ka mbetur pa u shėuar nga mediat botėror. Ajo nė kampionatin botėror tė xhudos nė Rio de Janeiro mposhti vendasen, Erika Miranda pėr tė marr titullin e kampionit tė botės nė kategorinė deri 52 kilogram.

“Kelmendi bėn histori pėr Kosovėn”, ėshtė titulli i agjencisė sė njohur tė lajmeve, AFP.

“Botėrori i xhudos, kosovarja Kelmendi fitoi medaljen e artė”, raporton gazeta e njohur, Liberation.

“Kampione e botės u shpall, Majlinda Kelmendi e cila fitoi medaljen e parė tė artė pėr shtetin e Kosovės”, raportuan mediat gjermane nėpėrmjet agjencive tė tyre tė lajmeve.

“Erika humbi nga xhudistja kosovare, mori tė argjendėn”, transmeton Estadeo, medium brazilian.

Lajmi ėshtė dhėnė nga Brazili ku po mbahet botėror, deri nė Australi e Zelandė tė rė, tė gjitha mediat e rėndėsishme botėror dhe ato sportive./sporti1.com/

shoku_tanku
29-08-2013, 15:35
allall ja boft zoti

Skydive
31-08-2013, 07:47
Kelmendi shkruan historinė, fiton Kampionatin Botėror!

Xhudistja kosovare, Majlinda Kelmendi, ka arritur ta fitojė medaljen e artė nė Kampionatin Botėror qė po zhvillohet nė Rio de Janeiro, duke e mposhtur nė finale brazilianen Erika Miranda.

Kjo ėshtė njė fitore jashtėzakonisht e madhe pėr shqiptarėt anė e mbanė botės, pasi qė sonte Majlinda nuk ka fituar vetėm pėr vete por pėr tė gjithė shqiptarėt qė e kanė ndjekur atė dhe e kanė mbėshtetur hap pas hapi.

URIME TĖ PĖRZEMĖRTA PĖR MAJLINDĖN.

Xhebraili
19-01-2014, 02:52
Dihet nga vjen Kjo Pejank Babessss we are the Champions

Semiku
28-03-2014, 19:15
Majlinda Kelmendi pushton Turqinė, fiton medaljen e artė ne Judo Grand Prix, Samsun 2014

http://news.bbc.co.uk/media/images/57464000/jpg/_57464028_majlinda.jpg

Majlinda Kelmendi e ka fituar medaljen e artė nė turneun Grand Prix, Samsun 2014. Pejania nė finale tė kėsaj gare, nė kategorinė deri nė 52 kilogram, mundi xhudisten nga Italia, Odette Giuffrida me ippon.

Majlinda Kelmendi nuk ka tė ndalur. Pas triumfit nė turneun prestigjioz Grand Slam “Parisi 2014’, xhudistja pejan kafituar medaljen e artė, nė turneun Grand Prix, Samsun 2014, i cili po mbahet nė Turqi.
Kosovarja nė finale tė kėsaj gare, nė kategorinė deri nė 52 kilogram, mundi xhudisten nga Italia, Odette Giuffrida me ippon.
Pėr tė arritur deri nė finale Kelmendi nuk e pati tė lehtė. Shorti pėrcaktoi qė ajo tė jetė pjesė e Grupit A nė Grand Prix, Samsun 2014

Nė raundin e parė nuk pati kundėrshtar. Kurse, nė tė dytin u pėrballė me rumunen Larisa Florian,, tė cilėn e mposhti pa problem. Nė ēerekfinale Kelmendi pėrball pati xhudisten nga Ukraina, Mariia Buiok.
Edhe nė kėtė luftė pejania ishte e suksesshme, derisa doli fituese e Grupit A. Nė gjysmėfinale Kelmendi u ndesh me gjermanen Romy Tarangul,tė cilėn e kaloi pa problem dhe u kualifikua nė finale.

Pejania nė finale tė kėsaj gare, mundi xhudisten nga Italia, Odette Giuffrida, dhe fitoi medaljen e artė nė turneun prestigjioz Grand Prix, Samsun 2014.
Kelmendi suksesin mė tė madh e kishte arritur vitin e kaluar kur ishte shpallur kampione e Botės nė kategorinė 52 kilogramė nė Kampionatin Botėror i cili ishte mbajtur nė Rio de Janeiro.

Burimi: Gazetaexpress

Xhebraili
28-03-2014, 19:19
Pejone aty ku lindin talentet ma te mdhaja te sporteve

Semiku
28-03-2014, 19:53
Bravo Peja,shteti Shqiptar mbi te gjitha.Cdo sportist shqiptar duhet te perfaqesoj kombin e tij,vlerat,kulturen dhe te jete ambasor i tij ne Bote.
Mundemi edhe pa ata ikanaket qe vendosin ne gjoks stema te huaja....perpara edhe pa ta !

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1.0-9/10154083_10152313854178536_1473416134_n.jpg

https://scontent-b-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1.0-9/10154951_10152313834578536_173411028_n.jpg.https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1.0-9/10155948_10152313834728536_1722969505_n.jpg
Image,Majlinda Kelmendi - Judo Grand Prix,Samsun 2014.