PDA

View Full Version : Semeterapi


Delirium Mind
03-09-2013, 08:16
Quhet "mjekesi alternative" shum e perdorur ne japoni ku eshte e konsideruar si "ushqim mbreterore"(pappa reale), thon qe te shton jeten!

Efektet psikologjike
Gelltitja e spermes nga nje femer eshte perfundim i natyrshem i aktit seksual: instinkti natyror i njeriut eshte ti japi femres faren, dhe ajo e femres ta marri ate.
Neqoftese marredhenia seksuale nuk mbaron me transferimin e spermes ne trupin e femres, akti behet i pakenaqshem dhe frustruese per mashkullin.
Pakenaqesia eshte shpesh e pandergjegjshme, por ne kalimin e kohes con ne perkeqesim te marredhenieve.
Nga pikepamja filozofike, transferimi i nje pjese te trupit te mashkullit ne femren qe e gelltit dhe e asimilon,paraqet nivelin me te larte te bashkimit dashuror mes dy indiivideve dhe eshte e krahasueshme vetem me raportin eskluziv mes nje nene dhe femijes qe ushqen me qumshmtin e saj.

Nga cfare eshte i perbere?
Ai permban ne vecanti:
fruktoza,zink,manjez,vitamina E dhe A, disa proteina me funksion enzime. Virtytet natyrore qe i atribuohen jane te shumta: tonifikim, antidepresiv dhe anxiolytic, proenergjike ,stimuluese dhe e nevojitshme per balancimin e sistemit imunitar.
Per te qene me te sakte:
vellim 1,5-5ml per ejakulacion
pH 7,2-8,0
pesha specifike 1,033 g/cc
numri i spermatozoive 40-150 milion per mm3
fruktoza 150-500 mg/100 ml
proteinat 1,58-1,80 mg/100 ml
prosphatase acid 7-30 U/ml
acid citric 200-600 mg/dl
zink 20-35 mg/100 ml
glicerofosforrilcolina 30-70 mg/dl
prostaglandine 10-35 mcg/ml
carnitina 800-1000 nanomol/ml


Efektet ne shtatzeni
Studime te tjera te profesorit Gustaaf Dekker, Australi, tregojne se gelltitja e spermes nga femra e ndihmon jo vetem per te lindur, por e ben shtatzanine me te sigurt dhe te suksesshem.
Ky studim australian tregon qe sperma permban nje faktor te rritjes qe ndihmon sistemin imunitar te nenes qe te pranoj spermen. Gelltitja e rregullt perpara shtatzanise ka efekte pozitive dhe eviton rrezikun e refuzimit.
Probleme gjat shtatzanise jane shpesh rezultat i konfliktit mes sistemit imunitar te nenes dhe te fetusit qe njihet si nje "trup i huaj".
Shume nga proteinat e femijes kane origjine nga babai, kshuqe ne qoftese nena eshte e ekspozuar rregullisht me ta edhe perpara shtatzanise, trupi i saj eshte me i gatshem ti pranoj.

Si te praktikohet semeterapia
Femra mund ta gelltisi gjat ejakulacionit ose nese nuk i pelqen shija mund ta mbledhi dhe ta perzieje me leng frutash ose qumesht dhe ta pije menjehere pas.
Natyrisht sa me i fresket te jet( i ngroht) me i mir i ben organizmit.
Mund te konservohet ne frigorifer dhe rekomandohet perdorimi perpara 12 ore nga ejakulacioni. Keshillohet perdorimi 2-4 her ne jave.

Paralajmerim
Eshte e domosdoshme te beni kujdes sepse fara mund te transmetoj semundje infektive ( si hepatiti B dhe C, gonorre etj...)
Prandaj eshte e domosdoshme qe dhuruesi te jet i shendetshem. Sigurohuni qe partneri juaj te mos jet i semure; dhe perpara se te filloni ket terapi duhet ti nenshtrohet nje analize te gjakut.

http://i1040.photobucket.com/albums/b408/riverblog/Marzo_2011/1-2.jpg?t=1301394734
http://i1040.photobucket.com/albums/b408/riverblog/Marzo_2011/3-3.jpg?t=1301394956

http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/50554_104282456278104_2601_n.jpg

shoku_tanku
03-09-2013, 08:23
po ne lagjen time vetem une jam i shendetshem...pfff...nuk me pelqen ideja qe komshiet te me trokasin ne dere edhe te me kerkojne nje gote sperme si te ishte fare kosi :((