PDA

View Full Version : Nė kėrkim tė ilaēit ideal tė gjumit


Regina
24-09-2013, 17:20
laēet e gjumit kanė famė shumė tė keqe: ato konsiderohen tė rrezikshme dhe shkaktojnė varėsi. Por pėr njerėz me pagjumėsi kronike kėto substanca janė shpesh e vetmja zgjidhje.
Vuajtjet e Anne Marie-se nisėn para 19 vjetėsh: atė nuk e zinte gjumi. “Ishin 19 vite plot vuajtje”, tregon ajo. “Pagjumėsia ėshtė njė barrė e rėndė. Njerėzit, qė nuk vuajnė prej saj, nuk janė nė gjendje tė kuptojnė se ēfarė do tė thotė kjo.”

http://gazetadita.al/wp-content/uploads/2013/09/insomnia.jpg

Pagjumėsia filloi pas vdekjes sė nėnės sė saj. Anne-Marie kujton ende sot momentet, kur preku trupin e pajetė tė nėnės. “Nuk e dija qė trupi i njeriut mund tė ishte aq i ftohtė. Ishte tronditėse.” Natėn rrinte zgjuar, nuk ishte nė gjendje tė mbyllte sy.

Pas disa ditėsh iu drejtua mjekut. “Isha aq e rėnduar emocionalisht, sa qava nė klinikė.”

Anne-Marie ėshtė sot 68 vjeē dhe jeton nė Lohmar, nė afėrsi tė Bonit. Asaj i duhet njė gjysmė ore pėr tė treguar pėr gjithė mjekėt, te tė cilėt ka qenė gjatė 20 vjetėve, kanė qenė shumė. “Por asnjėri nuk arriti tė mė ndihmojė.”

Mė nė fund ajo gjeti njė rrugė pėr ta pėrballuar sėmundjen: ēdo mbrėmje merr njė ēerek tablete gjumi. “Para dhjetė vjetėsh mendova: ose do pish tani kėtė tabletė, ose do tė vdesėsh. Gjumi ėshtė i rėndėsishėm po aq sa ushqimi dhe uji.”

Armiku u gjumit: gjendja e tensionuar

Sipas institutit Robert-Koch rreth 25 pėr qind e gjermanėve kanė simptoma tė pagjumėsisė. Nė SHBA vuajnė rreth 10 deri 15 pėr qind e tė rriturve nga pagjumėsia kronike, shkruan Qendra Kombėtare pėr Studimin e shqetėsimeve tė gjumit nė SHBA.

Shkaqet kanė shpesh natyrė psikologjike, thotė Hans-Günter Weeß drejtues i Qendrės sė Gjumit nė klinikėn e Pfalcit nė Klingenmünster. “Pacientėt janė ēmėsuar tė qetėsohen nė dhomėn e gjumit. Ata mendojnė pėr detyrat e jetės sė pėrditshme.”

Edhe sėmundje organike, si ērregullime tė tiroides, mund tė sjellin pagjumėsi.

Ta detyrosh trurin tė flerė

Tė flesh nė mėnyrė tė natyrshme, ėshtė gjithnjė zgjidhja mė e mirė. Por disa njerėz si Anne-Marie nuk arrijnė tė flenė pa ndihmė pėr gjumė. Pėr kėtė arsye shkencėtarėt zhvillojnė kėrkime pėr tabletėn ideale tė gjumit pa efekte tė dėmshme anėsore.

Para disa dekadash njė mjet i tillė ideal pėr gjumė konsideroheshin barbituratet. Por nė vitet 1950 mjekėt kuptuan se substancat mund tė krijojnė shumė varėsi. Barbituratet fituan famė tė trishtueshme, kur personazhe tė njohur si Marilyn Monroe vranė veten me to.

Mė vonė tregun e pushtuan benzodiazepinat, ndėr tė cilat mė i famshmi ėshtė valiumi. Megjithėse benzodiazepinat vazhdojnė tė jenė nė treg, ndėrkohė ka njė alternativė tė re mė tė mirė: substancat Z. Ato kanė marrė kėtė pėrshkrim, pasi emrat e tyre fillojnė tė gjitha me Z. Kėtu bėjnė pjesė p.sh. zolpidem dhe zopliclon. Kėto substanca kanė mė pak efekte anėsore se benzodiazepinat dhe sot konsiderohen mė tė rekomanduarat pėr trajtimin e pagjumėsisė.

Edhe substanca me bazė bimore si valeriana mund t’i ndihmojė njerėzit tė qetėsohen dhe tė flenė. Por shpesh ato ndihmojnė vetėm nė raste forma tė buta tė pagjumėsisė. Anne-Marie thotė se valeriana e ndihmon atė vetėm nganjėherė dhe shumė shpesh nuk ka asnjė efekt.

Shpresė pėr njė mjet tė ri gjumi

Nė tė ardhmen Anne-Marie dhe ata, qė vuajnė si ajo nga pagjumėsia, mund tė pėrdorin edhe njė tjetėr mjet tė quajtur DORA (orexin receptor antagonist). Shkencėtarėt kanė zbuluar kohėt e fundit se pėrcjellėsi nervor orexin luan njė rol qendror nė kontrollin e ritmit ditė-natė nė trupin e njeriut. “Gjatė ditės niveli i orexinės ėshtė i lartė pėr ta mbajtur njeriun zgjuar”, shpjegon Jason Uslaner, nga koncerni farmaceutik Merck nė Pensilvani tė SHBA-sė. “Natėn niveli bie nė mėnyrė qė njeriu tė flerė.

Substancat DORA i bllokojnė kėta receptorė dhe kėshtu pėrcjellėsit nervorė nuk mund tė funksionojnė. Uslaner edhe ekipi i tij zhvillojnė kėrkime pėr kėtė klasė tė re mjetesh gjumi. Deri tani substancat kanė pasur sukses nė eksperimente paraklinike nė kafshėt e laboratorit. Do tė duhet kohė derisa shkencėtarėt tė mėsojnė, nėse janė tė pėrshtatshme pėr t’u pėrdorur nga njerėzit.

Zgjidhje e detyruar

Anne-Marie thotė se ajo ka provuar gjithēka pėr tė fjetur nė rrugė tė natyrshme. Ajo themeloi madje njė grup vetėndihme pėr tė prekur nga pagjumėsia. Por tani grupi nuk ekziston mė, thotė Anne-Marie, pasi mungesa kronike e gjumit merr shumė energji. “Njerėzit ishin mbrėmjeve shumė tė lodhur pėr tė ardhur nė takime.”

Ēerek tableta, qė merr ēdo mbrėmje, i jep atė, qė i nevojitet. Mjeku ia jep recetėn pa probleme, “sepse ai e di, qė unė nuk marr sasi tė madhe.”

Por tabletat e gjumit janė vetėm njė zgjidhje e detyruar dhe nuk luftojnė shkaqet e pagjumėsisė. Ato vetėm qetėsojnė shqetėsimet. Pėr Anne-Marie kjo ėshtė megjithatė mė se e mjaftueshme.

Lajme flash.

Fehmikaciu
24-09-2013, 17:38
Larg Ilaqeve,,,,merrnu me sport ,hani gjera natyrale dhe zgjeroni aktivitetet fizike ,ikni situatave qe sjellin depresion dhe mos u beni nervoz fare.
Njeriu Frigen,telashet dhe nervozen e ka pa para me ble saduash dhe vetem per se rani i ban,,sahatit te dekes askushe nuk mundet ti ik,pra te jetojme te lumtur ta shfrytezojme kohen qe na u ka dhen si mundesi te bejme gjera te mira dhe te vleshme dhe ta shfrytezojm dashurin si qelse i te gjitha dyerve ...

Meri
11-06-2015, 15:37
Nėse doni tė relaksoheni apo tė ndiheni tė qetė, kėshilla shkencore ėshtė tė dėgjoni muzikėn e Giuseppe Verdi, e cila duket se ul presioni e gjakut mė shumė se muzika pop, rock apo jazz.

Sipas njė studimi tė ri, muzika e qetė me njė pėrsėritje prej 10 sekondash ka njė efekt tė mahnitshėm qetėsues pėr dėgjuesit sepse lidhet me valėt 10 sekondėshe tė kontrollit tė presionit tė gjakut.

Muzika e Verdit, sė bashku me pjesėt e ngadalta tė simfonisė sė 9 tė tė Bethovenit dhe arieve tė Puēinit janė ndėr muzikat mė qetėsuese sepse ato duket se kanė tė njejtin ritėm 10 sekondėsh qė kontrollon rritmin e sistemit kardiovaskuar .

www.cityfm.al

Kjo vlen....ėshtė efikase.

(me provė*)

Packa se me zgjimin, qen-ė-rohemi pėrsėri...

ODEON
11-06-2015, 15:44
Ka disa menyra per te te vene ne gjume, psh une rekomandoj mbajtjen e nje ēomange ne shtepi por pa anen prerese dhe matjuni mire pas koke dikujt qe sfle, vetem me karar se nuk zgjohet me pastaj.

Ndersa une e kam gjetur ilaēin per vete. Ve ne youtube filma shqiptar te ndryshem dhe ja kepus gjumit venēe.

cool_shqype
11-06-2015, 16:00
Po punove (sidomos pune fizike)gjate dites, te ze gjumi si qefull.

Oqeani
11-06-2015, 16:50
Eh siē nuk po e dikan gjinia e bukur - pas ėndjes mi !!!!!

derjansi
11-06-2015, 20:05
Po punove (sidomos pune fizike)gjate dites, te ze gjumi si qefull.

babxhyshi im rahmet past ka pas than po nuk te zu xhumi ske punu mjaftushem, e po nuk hangre ēka te t'vejn para nuk je unshem :)

Prishtinasi
12-06-2015, 20:20
Nese s`ke gjume,celi dritoret e futja gjimnastike,ngritje ne duer p.sh.
50-60 ngritje se paku.Rri rahat se ka me te marre gjumi si kingjin.

YOKO
12-06-2015, 20:34
Njerezit bejne gabim qe shkojne ne krevat kur s'u flihet, a thua se s'kane c'te bejne tjeter pervec gjumit.
Une per vete, qekur kam lexuar Khajamin :p, shkoj ne krevat kur syte i kam pothuajse te mbyllur.

SystemA
14-06-2015, 09:41
laēet e gjumit kanė famė shumė tė keqe: ato konsiderohen tė rrezikshme dhe shkaktojnė varėsi. Por pėr njerėz me pagjumėsi kronike kėto substanca janė shpesh e vetmja zgjidhje.
Vuajtjet e Anne Marie-se nisėn para 19 vjetėsh: atė nuk e zinte gjumi. “Ishin 19 vite plot vuajtje”, tregon ajo. “Pagjumėsia ėshtė njė barrė e rėndė. Njerėzit, qė nuk vuajnė prej saj, nuk janė nė gjendje tė kuptojnė se ēfarė do tė thotė kjo.”

http://gazetadita.al/wp-content/uploads/2013/09/insomnia.jpg

Pagjumėsia filloi pas vdekjes sė nėnės sė saj. Anne-Marie kujton ende sot momentet, kur preku trupin e pajetė tė nėnės. “Nuk e dija qė trupi i njeriut mund tė ishte aq i ftohtė. Ishte tronditėse.” Natėn rrinte zgjuar, nuk ishte nė gjendje tė mbyllte sy.

Pas disa ditėsh iu drejtua mjekut. “Isha aq e rėnduar emocionalisht, sa qava nė klinikė.”

Anne-Marie ėshtė sot 68 vjeē dhe jeton nė Lohmar, nė afėrsi tė Bonit. Asaj i duhet njė gjysmė ore pėr tė treguar pėr gjithė mjekėt, te tė cilėt ka qenė gjatė 20 vjetėve, kanė qenė shumė. “Por asnjėri nuk arriti tė mė ndihmojė.”

Mė nė fund ajo gjeti njė rrugė pėr ta pėrballuar sėmundjen: ēdo mbrėmje merr njė ēerek tablete gjumi. “Para dhjetė vjetėsh mendova: ose do pish tani kėtė tabletė, ose do tė vdesėsh. Gjumi ėshtė i rėndėsishėm po aq sa ushqimi dhe uji.”

Armiku u gjumit: gjendja e tensionuar

Sipas institutit Robert-Koch rreth 25 pėr qind e gjermanėve kanė simptoma tė pagjumėsisė. Nė SHBA vuajnė rreth 10 deri 15 pėr qind e tė rriturve nga pagjumėsia kronike, shkruan Qendra Kombėtare pėr Studimin e shqetėsimeve tė gjumit nė SHBA.

Shkaqet kanė shpesh natyrė psikologjike, thotė Hans-Günter Weeß drejtues i Qendrės sė Gjumit nė klinikėn e Pfalcit nė Klingenmünster. “Pacientėt janė ēmėsuar tė qetėsohen nė dhomėn e gjumit. Ata mendojnė pėr detyrat e jetės sė pėrditshme.”

Edhe sėmundje organike, si ērregullime tė tiroides, mund tė sjellin pagjumėsi.

Ta detyrosh trurin tė flerė

Tė flesh nė mėnyrė tė natyrshme, ėshtė gjithnjė zgjidhja mė e mirė. Por disa njerėz si Anne-Marie nuk arrijnė tė flenė pa ndihmė pėr gjumė. Pėr kėtė arsye shkencėtarėt zhvillojnė kėrkime pėr tabletėn ideale tė gjumit pa efekte tė dėmshme anėsore.

Para disa dekadash njė mjet i tillė ideal pėr gjumė konsideroheshin barbituratet. Por nė vitet 1950 mjekėt kuptuan se substancat mund tė krijojnė shumė varėsi. Barbituratet fituan famė tė trishtueshme, kur personazhe tė njohur si Marilyn Monroe vranė veten me to.

Mė vonė tregun e pushtuan benzodiazepinat, ndėr tė cilat mė i famshmi ėshtė valiumi. Megjithėse benzodiazepinat vazhdojnė tė jenė nė treg, ndėrkohė ka njė alternativė tė re mė tė mirė: substancat Z. Ato kanė marrė kėtė pėrshkrim, pasi emrat e tyre fillojnė tė gjitha me Z. Kėtu bėjnė pjesė p.sh. zolpidem dhe zopliclon. Kėto substanca kanė mė pak efekte anėsore se benzodiazepinat dhe sot konsiderohen mė tė rekomanduarat pėr trajtimin e pagjumėsisė.

Edhe substanca me bazė bimore si valeriana mund t’i ndihmojė njerėzit tė qetėsohen dhe tė flenė. Por shpesh ato ndihmojnė vetėm nė raste forma tė buta tė pagjumėsisė. Anne-Marie thotė se valeriana e ndihmon atė vetėm nganjėherė dhe shumė shpesh nuk ka asnjė efekt.

Shpresė pėr njė mjet tė ri gjumi

Nė tė ardhmen Anne-Marie dhe ata, qė vuajnė si ajo nga pagjumėsia, mund tė pėrdorin edhe njė tjetėr mjet tė quajtur DORA (orexin receptor antagonist). Shkencėtarėt kanė zbuluar kohėt e fundit se pėrcjellėsi nervor orexin luan njė rol qendror nė kontrollin e ritmit ditė-natė nė trupin e njeriut. “Gjatė ditės niveli i orexinės ėshtė i lartė pėr ta mbajtur njeriun zgjuar”, shpjegon Jason Uslaner, nga koncerni farmaceutik Merck nė Pensilvani tė SHBA-sė. “Natėn niveli bie nė mėnyrė qė njeriu tė flerė.

Substancat DORA i bllokojnė kėta receptorė dhe kėshtu pėrcjellėsit nervorė nuk mund tė funksionojnė. Uslaner edhe ekipi i tij zhvillojnė kėrkime pėr kėtė klasė tė re mjetesh gjumi. Deri tani substancat kanė pasur sukses nė eksperimente paraklinike nė kafshėt e laboratorit. Do tė duhet kohė derisa shkencėtarėt tė mėsojnė, nėse janė tė pėrshtatshme pėr t’u pėrdorur nga njerėzit.

Zgjidhje e detyruar

Anne-Marie thotė se ajo ka provuar gjithēka pėr tė fjetur nė rrugė tė natyrshme. Ajo themeloi madje njė grup vetėndihme pėr tė prekur nga pagjumėsia. Por tani grupi nuk ekziston mė, thotė Anne-Marie, pasi mungesa kronike e gjumit merr shumė energji. “Njerėzit ishin mbrėmjeve shumė tė lodhur pėr tė ardhur nė takime.”

Ēerek tableta, qė merr ēdo mbrėmje, i jep atė, qė i nevojitet. Mjeku ia jep recetėn pa probleme, “sepse ai e di, qė unė nuk marr sasi tė madhe.”

Por tabletat e gjumit janė vetėm njė zgjidhje e detyruar dhe nuk luftojnė shkaqet e pagjumėsisė. Ato vetėm qetėsojnė shqetėsimet. Pėr Anne-Marie kjo ėshtė megjithatė mė se e mjaftueshme.

Lajme flash.

Von Brigitte Osterath......levizni dhe mos rrini tere kohen pasiv apo shikoni tere diten programe televizive.

Papseudonim
26-06-2015, 23:21
Marrja e melatonines ndihmon per ata qe kane probleme per gjume, eshte nje lloje hormoni dhe nje konsultim me mjekun kryen pune ;) .

Besoja
28-06-2015, 17:21
Seks dhe vetem seks.
Gjumin e ke gati sapo mbaron aktin seksual.
Pra,i vetmi derman,seksi.
Sinqerisht dhe boterisht.

Persona
28-06-2015, 20:25
aktiviteti fizik :)

Oqeani
28-06-2015, 20:46
aktiviteti fizik :)

Cili !!!! -mendon-

Persona
29-04-2017, 13:05
Cili !!!! -mendon-

cfaredo te jete, mjafton venia ne levizje te trupit. :)

Prudence
29-04-2017, 13:40
Une ilac gjumi kam tv dhe librat.

par
07-01-2018, 13:13
Nuk qajmė sepse ndihemi tė dobėt, apo tė paaftė, por sepse jemi tė gjallė dhe nuk na vjen turp tė shprehim ndjenja tona. Emocionet nuk janė tė gjitha njėsoj, dhe as pranohen njėsoj nga shoqėria jonė. Emocioni mė i pranuar ėshtė lumturia, sepse ajo tregon siguri dhe sukses.
Pėr kėtė arsye, ndonjėherė tregohemi tė detyruar tė shtiremi sikur jemi tė lumtur, duke u pėrgjigjur se jemi mirė dhe duke buzėqeshur, kur na pyesin se si jemi, edhe pse pėrbrenda mund tė ndihemi tė shkatėrruar.
Trishtimi ėshtė kategorizuar si njė emocion negative, njė emocion qė duhet fshehur dhe nga i cili duhet tė ndihemi tė turpėruar. Shpatullat e mbledhura dhe sytė e lagur nga lotėt konsiderohen si shenja dobėsie dhe pasigurie. Kjo shoqėri qė na kėrkon tė dukemi tė lumtur, ėshtė e padrejtė, sepse nuk funksionon kėshtu ēdo gjė. Shpesh ndihemi tė trishtuar.
Nga ana tjetėr, tė fshehėsh trishtimin tė bėn tė ndihesh mė keq, tė bėn tė mendosh sikur nuk je mjaftueshėm i/e fortė pėr tė pėrballuar siē duhet problemet nė jetė. Nė tė vėrtetė, personat qė e shprehin trishtimin e tyre duke qarė kanė njė stabilitet mė tė lartė emocional, krahasuar me ata qė i fshehin ndjenjat dhe emocionet e veta. Por pse janė mė tė ekuilibruar nga aspekti emocional personat qė e shprehin trishtimin duke qarė?
Vetėm personat e sigurtė nė vete, dhe ata me inteligjencė emotive, janė tė aftė tė njohin emocionet e tyre dhe t’i shprehin ato, edhe pse mund tė konsiderohen si emocione “negative” nga shoqėria jonė. Duhet shumė kurajo pėr tė dalė kundėr “turmės” dhe pėr tė shprehur atė qė ndien vėrtet nė njė moment tė caktuar.
Nga ana tjetėr, fshehja e emocioneve apo mungesa e shprehjes sė tyre, shkakton njė dėm shumė tė madh jo vetė nė shėndetin tonė mendor, por edhe atė fizik, shkruan Bota.al. Nė kėto raste ėshtė vėnė re njė rritje e rrezikut pėr t’u prekur nga sėmundje si astma bronkiale, hipertensioni arterial, si dhe patologji tė tjera kardiake. Gjithashtu personat qė nuk i shprehin emocionet e tyre, reagojnė nė mėnyrė shumė tė ekzagjeruar ndaj stresit, sipas njė studimi tė kryer nė Universitetin e Standfordit.
E qara ėshtė njė nga shprehitė mė intime tė ndjenjave tona. Kur qajmė pėrpara dikujt, ėshtė njėsoj si ta zhveshim shpirtin tonė pėrpara mendjes sė personit qė po na dėgjon. Nėse ky person “e pranon” trishtimin tonė dhe nuk pėrpiqet tė largohet nga ne, apo tė pėrdorė fjalė inkurajuese pėr tė na bėrė tė pushojmė, ne krijojmė njė lidhje tė ngushtė shpirtėrore me tė.
Pėr ta mbyllur kėtė shkrim, duam tė themi se ne nuk qajmė sepse ndihemi tė dobėt, apo tė paaftė, por sepse jemi tė gjallė dhe nuk na vjen turp tė shprehim ndjenjat tona. /albeu.com/

Kurt
08-01-2018, 19:07
Ilaci me i mire i gjumit eshte te behesh tejet i.e depresionuar. Dmth kur shkon me fjet gjume duhet te imagjinosh ne nje form lutjeje te mos sgjohesh me kurre. Athere gjumi vjen i thelle me plot endrra.
Cdo rrekomandim tjeter eshte i kote. Po nuk u fik truni asgje nuk te ndihmon.

SystemA
08-01-2018, 19:09
Ilaci me i mire i gjumit eshte te behesh tejet i.e depresionuar. Dmth kur shkon me fjet gjume duhet te imagjinosh ne nje form lutjeje te mos sgjohesh me kurre. Athere gjumi vjen i thelle me plot endrra.
Cdo rrekomandim tjeter eshte i kote. Po nuk u fik truni asgje nuk te ndihmon.

CocainCaubojs ka Kuksi???????????????

Kurt
08-01-2018, 19:29
CocainCaubojs ka Kuksi???????????????

Nuk po kuptoj mire ca po thu?!
Ajo qe po them une eshte 100% e vertet. Truni duhet shfaroset komplet nga energjia ne menyre qe ankthi dhe merakosjet e dites e jetes te duken gjera elementare. Dhe depressioni ndihmon ne ket rast.

Robbery
08-01-2018, 19:41
bar. .........

Elian70
08-01-2018, 20:03
une e kam gjetur...nuk kushton fare dhe fle si sheleg...eshte forumi...

p.s. pse hallakaten kaq shume mileti???