PDA

View Full Version : Skandal ,SHQIPERIA i thote *JO* EURO 2015 BASKET!


AAO
23-01-2014, 14:55
Nėse nė edicionin e EURO 2013, finalet e tė cilit u luajtėn nė Slloveni, Kombėtarja shqiptare nė basketboll pėr meshkuj mori pjesė, njė gjė e tillė nuk do tė ndodhė edicionin e ardhshėm me ndalesė finale Ukrainėn. Skandal, por ky ėshtė realiteti i hidhur pėr komunitetin vetė, jo mė pak pėr tifozerinė e tij pėr ta ndjekur nga arenat e akullta sportive. “Pikiata” nė vite e pėrfitimit tė fondit grant nga Ministria respektive, ka bėrė qė Federata Shqiptare e Basketbollit tė tėrheqė kandidaturėn nga shorti, qė do tė hidhet mė 3 shkurt nė Barcelonė tė Spanjės, e vlefshme pėr raundin kualifikues qė starton nė orėn 13:00. Po kėtė ditė do tė hidhet edhe shorti i Kupės sė Botės 2014. Federata Shqiptare e Basketbollit, si shumė federata shumėsportėshe nė vend, po trajtohet nė shifra edhe qesharake nga shteti. Nė njė hulumtim tė shpėrndarjes sė granteve pėr vitet 2009-2010-2011-2012- 2013, trendi i pėrfitimit tė granteve nga Federata Shqiptare e Basketbollit ka qenė si vijon: 12 milionė, 12.5 milionė, 12 milionė, 9 milionė dhe po 9 milionė. Pėrsėritet historia edhe nė kėtė vit tė ndarjes sė Shqipėrisė nga Europa…
Indinjata - Shpallja e datės sė shorteut tė Europianit dhe 29 shteteve pjesėmarrėse tė raundit kualifikuese, mes tė cilave pėr fatin e keq tė tė gjithė shqipfolėsve nuk figuronte emri i kombėtares sonė, ngjalli indinjatėn e mė tė drejtė nė radhėt e vetė lojtarėve tė Kombėtares. “Shkėndijėn” e parė e dha me anė tė njė postimi nė rrjetin e tij social “Facebook” ish-kapiteni kuqezi Ermal Kuqo dhe, mė pas, nuk reshtėn rezervat ndaj aktualitetit keqardhės tė basketbollit shqiptar. “Urime basketbollit shqiptar pėr mospjesėmarrjen nė fazėn eliminatore pėr Kampionatin Europian ‘Ukrainė 2015’. Kush ėshtė tradhtar tani? Tani merrini ata ‘Molten’-at e rrumbullakėt, lyejini me pak vazelinė… Diēka duhet bėrė, qė tė paktėn pas 3 vitesh, kur tė jenė eliminatoret e ardhshme, Shqipėria tė ketė njė mundėsi pėrfaqėsimi”, – shkruante Kuqo, tashmė pjesė e turqve tė Banvit. Ndėrsa legjionari i Italisė, Franko Bushati, do tė postonte: “Unė jam lojtar, nuk jam politikan apo ndonjė gjė tjetėr. Kam folur nė fushė, nuk ka ardhur njeri tė mė pyesė pėr asgjė. S’mė ka pyetur njeri se ēfarė mund tė bėhet pėr tė ndryshuar situatėn. Atė qė kisha pėr ta thėnė ua kam thėnė personave qė kishin dhe kanė nė dorė basketbollin shqiptar. Prandaj me vite jam quajtur tip problematik”. Me ēėshtjen nė fjalė u solidarizua edhe ish-deputeti Andis Harasani: “Pėr kėtė duhet tė reagojė qeveria. Ėshtė skandal! Dhe tė mendosh qė njė tufė me hipokritė quajnė tradhtarė Ermal Kuqon dhe Adnan Januzajn pse nuk luan me Kombėtaren shqiptare. Jemi populli mė i aftė pėr tė sharė e kritikuar tė tjerėt nga kafenetė e mbushura me tym”.
DEKLARATAT
ERMAL KUQO – “Urime basketbollit shqiptar pėr mospjesėmarrjen nė fazėn eliminatore pėr Kampionatin Europian ‘Ukrainė 2015’. Kush ėshtė tradhtar tani? Tani merrini ata ‘Molten’-at e rrumbullakėt, lyejini me pak vazelinė… Tė paktėn pas 3 vitesh Shqipėria tė ketė njė mundėsi pėrfaqėsimi”.
FRANKO BUSHATI – “Kam folur nė fushė, nuk ka ardhur njeri tė mė pyesė pėr asgjė. S’mė ka pyetur njeri se ēfarė mund tė bėhet pėr tė ndryshuar situatėn. Atė qė kisha pėr ta thėnė, ua kam thėnė personave qė kishin dhe kanė nė dorė basketbollin shqiptar”.
HENRI MOJA – “Rėndėsi ka qė tė marrim pjesė nė kombėtaret e moshave se i intereson dikujt pėr fėmijėn e vet, jo pėr zhvillimin e basketbollit. Rėndėsi ka qė njė nėpunės i FSHB-sė tė qėndrojė nė detyrė pėr 10 vjet, qoftė dhe i paaftė, vetėm tė marrė rrogėn, tė rregullojė kalamajtė dhe tė mbajė peng njė sport tė tėrė”.
RED VOGLI – “Mos e vrisni mendjen ēuna. Nė mos sot, nesėr do bėhet, nė mos nesėr mbase kur tė vdesim. Mbi tė gjitha duhet menduar edhe pėr zyrtarėt e federatės qė janė lodhur duke luajtur Spider, solitare ose lojėra online me njėri-tjetrin”.
ENDRIT HYSENAGOLLI – “RIP basketbolli shqiptar!”
ANDIS HARASANI – “Pėr kėtė duhet tė reagojė qeveria. Ėshtė skandal! Dhe tė mendosh qė njė tufė me hipokritė quajnė tradhtarė Ermal Kuqon dhe Adnan Januzajn pse nuk luan me Kombėtaren shqiptare. Jemi populli mė i aftė pėr tė sharė e kritikuar tė tjerėt nga kafenetė e mbushura me tym”.
OLGERT SERANI


http://www.panorama-sport.com/zoom/skandali-shqiperia-i-thote-jo-euro-2015-ne-basket/

drague
23-01-2014, 15:01
une kam pa Romen ne Tirane para 90 -tes kundra partizanit

Xhebraili
23-01-2014, 15:02
Kush i paska fajet tani>?

AAO
23-01-2014, 15:08
Mesa degjova shteti i jep federates se basketbollit 60 milion lek ne vit (te vjetra) ,nderkohe kostot e kombetares ne kto eleminatore kapnin nje shifer diku ke 250 mije euro :D.

Shume ekspert midhjesh perfshi dhe ato te federates se basketbollit shprehen qe Shqiperia edicionin e kaluar nuk fitoi asnje ndeshje dhe kjo eshte nje nder arsyjet kryesore qe ne u terhoqem nga evropiani i ktij vitit lol

Me pak fjale llogjika e ktyre zoterive te ben te mendosh qe vende si San Marino ,Andorra e ku di une duhet ti zhdukin sportet e tyre sepse nuk fitojne dot nje ndeshje?

Po si mund ti heqesh publikut shqiptar kombetaren e basketbollit se kuptoj? Sado e dobet te jete ajo ,crendesi ka ,duhet me patjeter te marri pjese. Se po kthehemi ne kohen e dulles vitet 70 ku kombetarja e futbollit mbas nje humbjeje te thelle ish jugosllavine ne mos gaboj 4-1 ,u perjashtua nga partia per 8 vjet e kusur mos pjesmarrje ne aktivitetet nderkombetare.

Nqf se ka problem fondesh , ngrije si problem ,coje deri ne institucionet me te larta qe shteti te jape me shume per basketbollin e mos mbaj federata hipizmi ,ping pongu e ku di une qe marrin fonde kot ,pa nxjerre qofte edhe nje sportist. Por jo direkt presidenti federates basketbollit merr vendim pa u ul me palet dhe thote nuk marrim pjese sepse spo fitojme dot nje ndeshje ,lol. turp i zotit!

Gjynah ,ne cfare pike kemi ardh. Dikur Agim Fagu me shoke shkruante Historine me kombetaren dhe Partizanin ,sot jemi bere per turp te zotit. Futboll ,Basketboll ,volejboll , mundje , Peshngritje ..etj etj. Te gjitha jane shkaterruar.

SERAFIM DILO
23-01-2014, 15:09
une kam pa Romen ne Tirane para 90 -tes kundra partizanit

E paske pa D'antonin me Caēin live.
Edhe nuk bom figur te keqe me B.Roma.

drague
23-01-2014, 15:16
E paske pa D'antonin me Caēin live.
Edhe nuk bom figur te keqe me B.Roma.

gaz ēaēi ka qen fantastik.

me vjen keq qe rilindja e ka shefin basketbollist-gezuar-

Xhebraili
23-01-2014, 15:21
Mesa degjova shteti i jep federates se basketbollit 60 milion lek ne vit (te vjetra) ,nderkohe kostot e kombetares ne kto eleminatore kapnin nje shifer diku ke 250 mije euro :D.

Shume ekspert midhjesh perfshi dhe ato te federates se basketbollit shprehen qe Shqiperia edicionin e kaluar nuk fitoi asnje ndeshje dhe kjo eshte nje nder arsyjet kryesore qe ne u terhoqem nga evropiani i ktij vitit lol

Me pak fjale llogjika e ktyre zoterive te ben te mendosh qe vende si San Marino ,Andorra e ku di une duhet ti zhdukin sportet e tyre sepse nuk fitojne dot nje ndeshje?

Po si mund ti heqesh publikut shqiptar kombetaren e basketbollit se kuptoj? Sado e dobet te jete ajo ,crendesi ka ,duhet me patjeter te marri pjese. Se po kthehemi ne kohen e dulles vitet 70 ku kombetarja e futbollit mbas nje humbjeje te thelle ish jugosllavine ne mos gaboj 4-1 ,u perjashtua nga partia per 8 vjet e kusur mos pjesmarrje ne aktivitetet nderkombetare.

Nqf se ka problem fondesh , ngrije si problem ,coje deri ne institucionet me te larta qe shteti te jape me shume per basketbollin e mos mbaj federata hipizmi ,ping pongu e ku di une qe marrin fonde kot ,pa nxjerre qofte edhe nje sportist. Por jo direkt presidenti federates basketbollit merr vendim pa u ul me palet dhe thote nuk marrim pjese sepse spo fitojme dot nje ndeshje ,lol. turp i zotit!

Gjynah ,ne cfare pike kemi ardh. Dikur Agim Fagu me shoke shkruante Historine me kombetaren dhe Partizanin ,sot jemi bere per turp te zotit. Futboll ,Basketboll ,volejboll , mundje , Peshngritje ..etj etj. Te gjitha jane shkaterruar.


Po ky dreq shteti qe erdhi me buje sikur te mos shpenzonte 400 000 mije euro renovim ne zuyra e gjera koti ,ne do te luanim ne kualifikime per europbasket edhe se bashku me basketbollistet e Kosoves ndoshta edhe do te kualifikoheshim....

E kuptoj sala spaska qen sportist *po ky i deshtuari basketbollist pa fije turpi deklaron ska fonde ....


Ska shtet thuj o ENDRI, me ndal gjysmen e atyre ministrijave qe ka kriju qe nuk egzistojne ne bote ishin bo fondet per basketbollin...

Se kemi te vetmen qeveri qe vetem se nuk ka kriju edhe nje ministri per pune te KOTA e me ja jep njo 20 milion.....


PFfffffff TURP

SERAFIM DILO
23-01-2014, 15:37
gaz ēaēi ka qen fantastik.

me vjen keq qe rilindja e ka shefin basketbollist-gezuar-

Mbas Gim Fagut ka qene basketbollisti me i mire qe ka nxjerr Shqiperia.
Shefi eshte me shume tifoz i shtangistit.

shoku_tanku
23-01-2014, 15:39
pse ore me revizionista do luajm neve!

Rex
23-01-2014, 19:30
Per te kuptuar seriozitetin dhe punen e federates se basketbollit te Shqiperise mjafton t'i leshohet nje sy faqes zyrtare te saj. Hera e fundit qe eshte fut ndonje shenim qenka viti 2012.

http://www.fshb.al/fshb/index.php

Zgjidhja e problemeve ne sport, sidomos ne sportet kolektive, eshte unifikimi i ligave te para te Shqiperise dhe Kosoves.

Shtohet buxheti, rritet shikueshmeria, shtohen sponsoret privat, zhvillohen grupmoshat e reja, krijohet nje kombetare me e forte me lojtar nga Shqiperia e Kosova, ashtu si eshte ne futboll...etj.