PDA

View Full Version : Kosova-Haiti, miqėsorja e pare ndėrkombėtare mė 5 mars stadiumi Adem Jashari Mitrovic


Llapi
12-02-2014, 22:04
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/1925238_424469427687722_953865711_n.jpg


Kosova-Haiti, miqėsore ndėrkombėtare mė 5 mars

Federata e Futbollit e Kosovės ka arritur tė aranzhojė miqėsoren e parė ndėrkombėtare pas lejes qė i dha FIFA mė 13 janar. Kundėrshtari i parė i Pėrfaqėsueses sė Kosovės do tė jetė Haiti, kurse kjo miqėsore do tė zhvillohet mė 5 mars nė Kosovė. Zyrtarizimi i kėsaj ndeshje u bė, tė mėrkurėn, nė njė konferencė pėr media, ku ishin tė pranishėm nėnkryetarėt e FFK-sė, Agim Ademi e Bekim Haxhiu, sekretari i pėrgjithshėm, Eroll Salihu, zėdhėnėsi i FFK-sė, Fazli Berisha dhe menaxheri i kompanisė “AS Events”, e cila nė bashkėpunim me kompaninė “Gama Sports” ka ndihmuar nė aranzhimin e kėsaj miqėsoreje. “Kam nderin dhe kėnaqėsinė t’iu njoftoj se Kosova do ta luajė ndeshjen e parė miqėsore ndėrkombėtare mė 5 mars nė Kosovė”, ka thėnė Agim Ademi, nėnkryetar i parė i FFK-sė, pėr t’ia dhėnė fjalėn menaxherit tė kompanisė “AS Events”, Agron Selimi. Ky i fundit e ka falėnderuar kryetarin e FFK-sė, Fadil Vokrri, pėr angazhim maksimal nė aranzhimin e kėsaj miqėsoreje si dhe drejtuesit e tjerė tė FFK-sė pėr mbėshtetje. “Pas shumė kontakteve me federata tė ndryshme dhe falė angazhimeve tė Fadil Vokrrit, i cili ėshtė emėr i njohur nė shumė vende arritėm qė ta aranzhojmė ndeshjen miqėsore me 5 mars me pėrfaqėsuesen e Haitit. Pėr kėtė kundėrshtar e kemi marrė edhe aprovimin e pėrzgjedhėsit Albert Bunjaki”, ka thėnė Selimi. Ai mė pas ka folur edhe pėr dėshtimin e miqėsores sė kontraktuar me Xhamajkėn. “Miqėsorja me Xhamajkėn ka qenė e kontraktuar, por nė momentet e fundit ėshtė anuluar, pasi ata kishin frikė tė vinin nė Ballkan pas trazirave nė Bosnje e Hercegovinė. Ndėrkohė, ka pasur edhe shumė pėrfaqėsuese tjera qė i kemi kontaktuar, ku nė mesin e tyre Panamaja ėshtė shprehur e gatshme tė vijė nė maj nė Kosovė”, ka shtuar Selimi. Ndėrkohė, nėnkryetari tjetėr i FFK-sė, Bekim Haxhiu, ka thėnė se sipas tė gjitha gjasave kjo sfidė do tė luhet nė stadiumin “Adem Jashari”. “Pothuajse ėshtė definitive qė ndeshja ndėrmjet Kosovės dhe Haitit do tė zhvillohet nė stadiumin ‘Adem Jashari’ nė Mitrovicė, mė 5 mars nė orėn 15:00. Kontraktuesi i punės ka premtuar se deri nė fund tė kėtij muaji do tė pėrfundojnė tė gjitha punėt nė rinovimin e stadiumit. Unė shfrytėzoj rastin qė t’i ftoj tė gjithė dashamirėt e futbollit qė ta mbėshtesin sa mė fuqishėm Pėrfaqėsuesen e Kosovės dhe kėsisoj tė na ndihmojnė nė rrugėn drejt anėtarėsimit nė UEFA e FIFA”, ka thėnė Haxhiu.

Xhebraili
12-02-2014, 22:05
E prita Xhamajken nese luan qofte edhe nje prej serbeve sdo te shkoj askush ne stadium per te pare ata..

drague
12-02-2014, 22:15
pse nuk ka stadium Prishtina? kot fare

Xhebraili
12-02-2014, 22:16
Stadiumi i Prishtines eshte me i dobet sei Miotrovices ,stadium,i i Mitrovices eshte i vetmi stadium qe ploteson kriteret me lujt ndeshje nderkombetare vlla.

Llapi
12-02-2014, 22:21
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/1609813_572989572779295_846581200_n.jpg

drague
12-02-2014, 22:23
Stadiumi i Prishtines eshte me i dobet sei Miotrovices ,stadium,i i Mitrovices eshte i vetmi stadium qe ploteson kriteret me lujt ndeshje nderkombetare vlla.

jemi kot fare ne shqiptaret.

kur do ta bejne nje stadium te hajrit?

pa shtepi nuk ka zot shpie.jo po januzaj, jo po leshi e bubi

Llapi
12-02-2014, 22:23
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1546401_582823325129253_1587869641_n.jpg

Llapi
12-02-2014, 22:24
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1010971_577654212312831_1537003145_n.jpg

Llapi
12-02-2014, 22:30
Thaēi vizitoi stadiumin olimpik "Adem Jashari", nė ndėrtim, nė Mitrovicėhttps://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1/1620591_581424568602462_1497243777_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/1506418_581424561935796_280180513_n.jpg
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1/1609608_581424558602463_1546122406_n.jpg
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/l/t1/1620400_581424548602464_1491765461_n.jpg

thirsty
12-02-2014, 22:30
me zezaket do e luajn ndeshjen e pare? :D

Llapi
12-02-2014, 22:41
http://images.botasot.info/uploads/largea_thaci1390061352.jpgThaēi: E pres me padurim ndeshjen e parė tė Kosovės

Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi, nė njė postim tė tij nė “Facebook”, ka deklaruar se e pret me padurim debutimin e Pėrfaqėsueses sė Kosovės nė futboll nė arenėn ndėrkombėtare dhe ka premtuar se do tė jetė nė tribunat e stadiumit pėr t’i mbėshtetur futbollistėt e Kosoves. Ai premtoi se do tė mbėshtesė edhe renovimin e stadiumeve.

“Vendimi i FIFA-s pėr t’i lejuar Kosovės ndeshje miqėsorė nė futboll ėshtė njė zhvillim pozitiv qė do tė frymėzojė edhe mė shumė sportistėt tanė pėr tė pėrfaqėsuar shtetin tonė nė arenėn ndėrkombėtare. Tani, tė gjithė po presim organizimin e ndeshjeve tė para, tė cilat do tė kthejnė brohoritjet e tifozėve tė zjarrtė nė stadiumet tona. Unė do tė jem bashkė me ta. Ėshtė koha qė t’i dėshmojmė botės pasionin, talentin dhe fairplay-in, duke organizuar ndeshje nė mėnyrė sa mė tė mirė. Kėto ndeshje do tė jenė njė festė nė mbėshtetje tė reprezentacionit tė Kosovė dhe tė djemve tanė nė fushė. Tė gjithė futbollistėt tanė, kudo qė luajnė nė botė, na kanė bėrė krenar dhe nė kanė pėrfaqėsuar me dinjitet. Si Qeveri, nė vitet e fundit kemi investuar shumė nė pėrmirėsimin e infrastrukturės sportive anė e kėnd Kosovės. Ne do tė vazhdojmė tė mbėshtesim renovimin e stadiumeve tė futbollit, veēanėrisht tė atyre qė janė mė afėr plotėsimit tė kritereve pėr zhvillimin e ndeshjeve ndėrkombėtare, si nė Prishtinė dhe Mitrovicė.

Llapi
12-02-2014, 22:51
http://www.shekulli.com.al/website/images/images8/shaqie.jpg
http://www.kosovapress.com/repository/images/thumb_660x375/shaqiri--_535919.jpg
http://www.kosovapress.com/repository/images/thumb_660x375/9-shaqiri--_467100.jpg
http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2013/05/xherdan-shaqiri.jpg

Xhebraili
12-02-2014, 22:52
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1546401_582823325129253_1587869641_n.jpg

Ti LLap sheh onderra edhe diten lere me naten asnjeri prej ketyre qe i ke qit ska me lujt ne formacion te Kosoves...

Qou prej gjumi jaran edhe boll e reklamove flamurin e eulexit se qaj ty baben e as babegjyshin tond si ka lidh me te qenit shqiptar.,

Llapi
12-02-2014, 22:57
Ti LLap sheh onderra edhe diten lere me naten asnjeri prej ketyre qe i ke qit ska me lujt ne formacion te Kosoves...

Qou prej gjumi jaran edhe boll e reklamove flamurin e eulexit se qaj ty baben e as babegjyshin tond si ka lidh me te qenit shqiptar.,

une a jam ne gjum a jo ty mas paku te intereson
keta djem kan me lue shum shpejt per shtetin e kosoves
sot per sot ne e kemi te lejume vetem per ndeshje miqesore
e kur te pranohum me te drejta te plota flasum prap se kush do vjen e te luaj
per kosoven e sot normal qe edhe federata e jon nuk deshiron
qe per ndeshje miqesore ti lan keta djema reprezentacionet e zvicres shqiperis etj.

Xhebraili
12-02-2014, 22:57
Llap krejt kem qef ec Kosova perpara veq qa o kjo gjuhe urrejtje kurrqo ty e as mu si shqiptar te Kosoves nuk na lidh meqete flamur,..,


edhe shkruj njehere te vetme pa ofendu tjetrin nese don mos met komentu kerkush ne teme shkruj vlla ne Word e ruj qaty...


Forumi o per debat jo per me ja bo rrafsh vetes.

Xhebraili
12-02-2014, 23:09
Ku mos mu bo nervoz me ty..
Njerezit kan dek per flamurin kuq e zi jo per kete flamurin e jahudive,.
Ti pshtyn i pari mi gjak te tyne kur mi bon reklam ketij flamuri te imponum nga te huajt...
Mi permend lojtarte qe skan me lujt kurre per kombetaren e Kosoves sepse edhe 10vjet se paku i duhen te pranohen ne FIFA e UEFA...

Gjyko me TRU kerkush spo ta ndal dashnin per Hashimin po mos na shit ngjyren e zeze per te bardhe

Llapi
12-02-2014, 23:17
Stadiumin olimpik "Adem Jashari", nė Mitrovicė

http://www.sportrks.com/Articles/34/5027/Images/583X3665027stadiumi.jpg

Llapi
12-02-2014, 23:38
http://www.telegrafi.com/foto/sportivendor/cil-euml-t-lojtar-euml-do-t-euml-luaj-euml-p-euml-r-kosov-euml-n_hd.jpg

Cilėt lojtarė do tė luajnė pėr Kosovėn?

Publikuar: 15:30 / 16.01.2014


Pranimi i FIFA-s qė Kosova tė luajė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare, ėshtė pritur me gėzim nė vend, por qė ka krijuar “panik” tek shumė pėrfaqėsuese tė tjera. Kjo pėr faktin se Kosova ka shumė lojtarė qė luajnė pėr kombėtaret tjera evropiane dhe se ata tashmė mund t’i lėnė ato pėr Kosovėn. Mediat e huaja kanė nisur qysh tash ta parashikojnė se si mund tė duket Kosova, por vetė pėrzgjedhėsi i Kosovės, Albert Bunjaku, tash pėr tash nuk jep emra se kush do tė ftohet, por qė thotė se njėherė pėr njėherė nuk e ka ndėrmend t’iu bėjė ftesė yjeve tė mėdha, e sidomos jo atyre qė janė kualifikuar nė botėror.

“Shumica e lojtarėve qė luajnė nė Evropė, kanė deklaruar se do tė luajnė pėr Kosovėn kur ajo tė pranohet. Sipas rregullores sė FIFA-s, ata kanė tė drejtė zgjedhjeje.

Ylli i parė duket tė jetė futbollisti i Manchester Unitedit, Adnan Januzaj, prindėrit e tė cilit janė nga Kosova dhe ai ende nuk ka vendosur tė luajė me asnjė kombėtare tjetėr”, shkruan gazeta prestigjioze, franceze “L’equipe”, sipas tė cilės nėse njė futbollist si ai qė e gjithė bota e cilėson si nė hapat e parė tė karrierės, pranon tė nisė nga zero, pse kėtė gjė nuk do ta bėnin edhe futbollistėt tjerė qė tashmė kanė arritur kulmin e karrierės. Se sa e fortė mund tė bėhet Kosova sipas mediave tė huaja, mund tė shikojmė vetėm njė ndeshje ndėrmjet Zvicrės e Shqipėrisė, ku ajo mė shumė i ngjason njė pėrballje lokale se sa dy pėrfaqėsueseve tė ndryshme.

Valon Behrami, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Blerim Xhemaili, Admir Mehmeti e Pajtim Kasami pėr Zvicrėn pėrballė Etrit Berishės, Shkėlzen Gashit, Valdet Ramės, Agon Mehmetit, Alban Mehės tė Shqipėrisė. Madje kėta nuk janė tė vetmit, fanellėn e Kosovės mund ta veshin edhe Ermir Lenjani, Burim Kukeli, Armend Dallku, Samir Ujkani, Agonit Sallaj e mė i rėndėsishmi ėshtė Lorik Cana kapiteni i pėrfaqėsueses sė Shqipėrisė pėr nder tė tė cilit, shikuesit e Olimpique Marseille nė Francė hapėn njė transparent tė madh nė stadium nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės, pastaj Pėrparim Hetemaj e Erfan Zeneli qė luajnė pėr Finlandėn.

Mirėpo, a do tė bėhet kjo realitet apo jo mbetet tė shihet nė njė tė ardhme tė afėrt. Zyrtarėt e FFK-sė, kanė thėnė se do t’iu bėjnė ftesė tė gjithėve dhe mbetet tė shihet kush do tė pranojė e kush jo. Njė ėshtė e sigurt, kėta yje qė u pėrmendėn nuk do tė ftohen nė miqėsoren e parė qė Kosova pritet ta luajė mė 5 mars. /Zėri/Telegrafi/

kanina
13-02-2014, 00:16
me zezaket do e luajn ndeshjen e pare? :D

Rracist! :d

kanina
13-02-2014, 00:19
ne fillim nje flamur pastaj nje himn, pastaj nje "kombetare" ....
dhe keshtu me brezat e rinj qe rriten me keto simbole dhe jo me ato kombetare na behet nje "komb" i ri.

Xhebraili
13-02-2014, 00:22
ne fillim nje flamur pastaj nje himn, pastaj nje "kombetare" ....
dhe keshtu me brezat e rinj qe rriten me keto simbole dhe jo me ato kombetare na behet nje "komb" i ri.

Komb i kungujve si ky lakuriqi ska komb kosovar ka veq shqiptar,se po qe ashtu do ja nisim kombi tropojan,kombi pejon ,kombi vlonjat....

Llapi
13-02-2014, 02:07
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/Samir_655299.jpg


Kush do tė luajė nė ndeshjen Kosova – Haiti ?


Pėrparim Hetemaj dhe Samir Ujkani Pėrparim Hetemaj dhe Samir Ujkani
Kush do tė luajė nė ndeshjen Kosova – Haiti ?
Nga Valdet Hasani | 13 Shkurt 2014 01:25

Kundėrshtari i Kosovės pėr ndeshjen e parė miqėsore u zbulua. Por, tė gjithė janė kureshtarė ta dinė se cilėt futbollistė do tė ftohen pėr takimin e 5 marsit. Burime tė Gazetės Express kanė bėrė tė ditur se nė mesin e shumė yjeve pritet tė jenė edhe Samir Ujkani e Pėrparim Hetemaj.

Pas aranzhimit tė ndeshjes miqėsore Kosovė – Haiti, e cila do tė zhvillohet me 5 mars, vėmendja e sportdashėsve nė Kosovės ėshtė pėrqendruar te selektori i ekipit kosovar, Albert Bunjaku.

Tė gjithė janė kureshtarė ta dinė se cilėt futbollistė do tė ftohen pėr ndeshjen e parė miqėsore, e cila do tė luhet nė stadiumin Olimpik. ‘Adem Jashari’ nė Mitrovicė.

Nė kėtė takim, fanellėn e Kosovės pritet ta bartin kryesisht futbollistė qė nuk janė tė angazhuar me pėrfaqėsuesja tjera .

Por, sipas burimeve tė Gazetės Express nė ndeshjen kundėr Haitit, ekipit tė Kosovės pritet t’i bashkohen portieri i Palermos, Samir Ujkani, i cili ėshtė edhe anėtar i Shqipėrisė, dhe mesfushori i Chievos, Pėrparim Hetemaj, i cili ėshtė pjesė e pėrfaqėsues sė Finlandės.

“Alberti ka biseduar me Samirin dhe Pėrparimin. Ka gjasa tė mėdha qė tė dy t’i bashkohen Kosovės pėr ndeshjen miqėsore kundėr Haitit”, ka thėnė njė burim i afėrt me Bunjakun, i cili deshi tė mbetet anonim.

Por, kėta nuk pritet tė jenė yjet e vetėm qė do tė luajnė pėr Kosovės. Kėsaj tė fundit ka gjasa t’i bashkohen edhe shumė lojtarė tė tjerė qė luajnė nė ekipe tė ndryshme europiane, tė cilėt tashmė janė kontaktuar nga Bunjaku.

Ata janė: Anel Raskaj (Sandens), Ardian Gashi, Loret Sadiku (Helsingborgs), Besart Berisha (Brisbane), Emir Bajrami (Panathiakos), Ardian Nikēi (Thun), Kristian Nushi (St.Gallen), Enis Alushi (Kaiserslautern), Faton Toski (FSV Frankfurt), Astrit Ajdareviē (Charlton), Atdhe Nuhiu (Sheffield Wednesday), Frédéric Veseli (Bury), Alban Bunjaku (Slavia Praha) e tė tjerė.

Kurse, selektori Bunjaku tė mėrkurėn mbrėma ishte i papranishėm nė stadiumin Emirates, nė ndeshjen Arsenal – Manchstr United (0:0).

Ai kishte udhėtuar drejtė Anglisė me ambicien qė ta takoj edhe talentin e Manchester Untiedit, Adnan Januzaj, i cili ende nuk ka vendosur se pėr cilin vend tė luaj.

Por, vizitėn nė Angli Bunjaku thuhet se e ka shfrytėzuar pėr t’i takuar nga afėr edhe dy talentet kosovar tė Manchester Cityt: Sinan Bytyēin dhe Bersant Celinėn.

Llapi
13-02-2014, 04:21
https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-prn1/t1/c18.123.409.409/s160x160/63487_173289546035885_5663149_n.jpg

Bekim Haxhiu

Pėrfundoj epoka e izolimit tė futbollit tė Kosovės.
Momenti historik po afron, me 5 Mars 2014, nė ora 15:00, nė Stadiumi Olimpik Adem Jashari nė Mitrovicė, luajnė KOSOVA – HAITI.
Kjo ėshtė ndeshja e parė miqėsore - zyrtare nė kalendarin e FIFA-ės e reprezentacionit tė Kosovės nė futboll.
Apeloj nė mbėshtetje tė fuqishme tė reprezentacionit tė Kosovės, mbėshtetja pėr reprezentacionin e Kosovės ėshtė mbėshtetje jo vetėm pėr futbollin e Kosovės por edhe pėr shtetin e Kosovės.
Pres nga selektori Albert Bunjaku qė ta komponoi ekipin mė lojtarėt me tė mirė qė ka Kosova, me futbollistė qė do tė na bėjnė tė ndihemi krenar me ta.
Prandaj , tė gjithė ata futbollist tė dėshmuar nė futbollin botėrorė qė e konsiderojnė Kosovėn vend tė tyre, duhet tė jenė nė dispozicion tė selektorit Albert Bunjaku dhe tė reprezentacionit te Kosovės .
5 marsi ditė historike do tė shendohet nė futbollin Kosovės nė stadiumin Adem Jashari , le tė jetė ky edhe njė motiv mė shumė pėr futbollistėt tanė qė tė na pėrfaqėsojnė denjėsisht.
Me fat !

Xhebraili
13-02-2014, 07:01
https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-prn1/t1/c18.123.409.409/s160x160/63487_173289546035885_5663149_n.jpg

Bekim Haxhiu

Pėrfundoj epoka e izolimit tė futbollit tė Kosovės.
Momenti historik po afron, me 5 Mars 2014, nė ora 15:00, nė Stadiumi Olimpik Adem Jashari nė Mitrovicė, luajnė KOSOVA – HAITI.
Kjo ėshtė ndeshja e parė miqėsore - zyrtare nė kalendarin e FIFA-ės e reprezentacionit tė Kosovės nė futboll.
Apeloj nė mbėshtetje tė fuqishme tė reprezentacionit tė Kosovės, mbėshtetja pėr reprezentacionin e Kosovės ėshtė mbėshtetje jo vetėm pėr futbollin e Kosovės por edhe pėr shtetin e Kosovės.
Pres nga selektori Albert Bunjaku qė ta komponoi ekipin mė lojtarėt me tė mirė qė ka Kosova, me futbollistė qė do tė na bėjnė tė ndihemi krenar me ta.
Prandaj , tė gjithė ata futbollist tė dėshmuar nė futbollin botėrorė qė e konsiderojnė Kosovėn vend tė tyre, duhet tė jenė nė dispozicion tė selektorit Albert Bunjaku dhe tė reprezentacionit te Kosovės .
5 marsi ditė historike do tė shendohet nė futbollin Kosovės nė stadiumin Adem Jashari , le tė jetė ky edhe njė motiv mė shumė pėr futbollistėt tanė qė tė na pėrfaqėsojnė denjėsisht.
Me fat !

kur e thote ky se ja ka bo kryet def florin krasniqi hahahahah sigurt qe ka diqka pozitive aty hahhahaha

Burimi
13-02-2014, 09:14
Gon! deri me 17.02.2008 ske pas letėrnjoftim tė shtetit tėnd. Mos ke qene me i kenaqur ateher se tani ??!!!

Gon!
13-02-2014, 09:35
Po, me i kenaqur kam qene atehere.. Me mire te rri pa identitet fare, se sa te kem idnetitet sllav.

TerraN
13-02-2014, 10:45
*
Ne pasaportat e ish-Jugosllavise ka shkruajtur Pasoš (latinice), kurse ne pasaportat e "shtetit te pavarur", shkruan ΠΑСОШ (qirilice) qe ka domethenie shume te madhe, natyrisht ne disfavor tonin.
Ai i pari ka nenkuptur se ke qene shtetas nje bashkesie shumekombeshe (serb, kroat, 'maqedon', boshnjake, slloven), kurse ky i dyti nenkupton se Kosova eshte vend i dy kombeve: shqiptar dhe serb (qe nenkupton se n Kosove kane hise te njejte sa serbet, aq dhe shqiptaret).

Si rrjedhoje, edhe kjo fare ndeshja "miqesore" qe do te luhet, do te luhet me izen/lejen e Serbise...sepse edhe ashtu pranimi i Kosoves ne Fifa eshte ne dore te Serbise...
Paramendoni tash:
Edhe ndeshje miqesore na duhet te luajme me leje te Serbise, kurse ne anen tjeter festohet/urohet pavaresia. -jo-

*

Llapi
13-02-2014, 13:07
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1/1507978_582197355193912_1436989914_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1/1662488_581862828560698_774847649_n.jpg

Llapi
13-02-2014, 13:21
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/Haxhiu_756617.JPG

Kamishi fton yjet nė pėrfaqėsuesen e Kosovės

Nga Express | 13 Shkurt 2014 13:59


Bekim Haxhiu, nėnkryetari i Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK), u ka bėrė thirrje tė gjithė yjeve kosovarė, qė luajnė nėpėr klubet e ndryshme europiane, t’i bashkohen pėrfaqėsueses sė Kosovės.

Pas aranzhimit tė ndeshjes miqėsore Kosovė – Haiti, e cila do tė zhvillohet me 5 mars, vėmendja e tė gjithėve nė Kosovės ėshtė pėrqendruar te selektori i ekipit kosovar, Albert Bunjaku.

Edhe nėnkryetari i Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK), Bekim Haxhiu, ėshtė duke pritur qė Bunjaku ta formoj njė ekip me lojtarė cilėsor.

Madje, Haxhiu u ka bėrė thirrje tė gjithė yjeve qė luajnė nėpėr klubet e ndryshme europiane t’i bashkohen pėrfaqėsueses sė Kosovės.

“Pres nga selektori Albert Bunjaku qė ta komponoi ekipin mė lojtarėt me tė mirė qė ka Kosova, me futbollistė qė do tė na bėjnė tė ndihemi krenar me ta”, ka shkruar Haxhiu nė rrjetin social facebook.

“Prandaj , tė gjithė ata futbollist tė dėshmuar nė futbollin botėrorė qė e konsiderojnė Kosovėn vend tė tyre, duhet tė jenė nė dispozicion tė selektorit Albert Bunjaku dhe tė reprezentacionit te Kosovė”, ka shtuar nėnkryetari i FFK-sė.

Ndeshjen miqėsore Kosovės – Haiti, e cila do tė luhet nė stadiumin Adem Jashari nė Mitrovicės, Haxhiu e ka vlerėsuar si historike pėr vendin tonė.

“Momenti historik po afron, me 5 mars 2014, nė ora 15:00, nė Studionin Olimpik Adem Jashari nė Mitrovicė, luajnė Kosova – Haiti. Kjo ėshtė ndeshja e parė miqėsore - zyrtare nė kalendarin e FIFA-sė e reprezentacionit tė Kosovės nė futboll”, ka shkruar Haxhiu.

“5 marsi, ditė historike do tė shendohet nė futbollin Kosovės nė studionin Adem Jashari , le tė jetė ky edhe njė motiv mė shumė pėr futbollistėt tanė qė tė na pėrfaqėsojnė denjėsisht”, ka shtuar ai.

Haxhiu u ka bėrė thirrje tė gjithėve qė ta mbėshtesin fuqishme Kosovės. Sipas tij, mbėshtetja pėr reprezentacionin e Kosovės do tė jetė edhe mbėshtetje edhe pėr shtetin tonė .

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/1521581_572503062827946_844912622_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/1511721_572484882829764_1477208901_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/s403x403/1536520_629772703748720_257922884_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/s403x403/1618627_578282635583322_1629478022_n.jpg

Llapi
13-02-2014, 16:49
Samir Ujkani do ti bashkohet Kombėtares Kosovare!

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/p180x540/1911830_586005551477697_1192033583_n.jpg

Llapi
13-02-2014, 18:07
5 marsi, fundi i izolimit dhe fillimi i ri pėr futbollin e Kosovės nė “Adem Jashari”
Albatrit Matoshi Publikuar: 13.02.2014 - 17:09

http://www.zeri.info/third_party/timthumb/timthumb.php?src=http://www.zeri.info/uploads/k2-1392308214.jpg&w=596&h=395&q=1000
Me 5 mars nė stadiumin “Adem Jashari” pėr futbollin e Kosovės pritet qė tė hapet njė faqe e re nė historinė e saj.

Kosova do tė zhvilloj ndeshjen e parė miqėsore ndėrkombėtare kundėr Haitit duke nisur kėshtu aventurėn e saj nė arenėn ndėrkombėtare.

Megjithėse pėr momentin vetėm njė miqėsore kjo ndeshje pritet t’i hap rrugė integrimit tė futbollit kosovarė nė atė botėror dhe tė thyej njėherė e pėrgjithmonė izolimin shumė vjeēar tė tij.

Pėr kėtė ēėshtje ne kemi biseduar me akterėt kryesorė nė organizmin e kėsaj ndeshje.

Si erdhi deri te organizmi i ndeshjes me Haitin? Sa do tė kushtoj organizmi i saj? Kush e bėri tė mundur? Sa para janė investuar nė stadiumin “Adem Jashari” qė tė jetė i gatshėm pėr kėtė ndeshje? Cili do tė jetė formacioni me tė cilin do tė paraqitet Kosova? Pse ishte nė Londėr nė takimin Arsenal – Manchester United, pėrzgjedhėsi i Kosovės, Albert Bunjaki?, A do tė pėrkrahin Kosovėn, tifozėt “Kuq e Zi” dhe “Plisat”, Sa do tė jetė ēmimi i biletave pėr kėtė ndeshje? Kush pritet tė jetė kundėrshtari i radhės i Kosovės pas Haitit nė muajin maj? E shumė gjėra tė tjera mund t’i mėsoni nė kėtė shkrim i cili i dedikohet tėrėsisht ndeshjes sė parė historike tė Kosovės.

FFK: Ndeshje historike, test i madh karshi FIFA-sė

Pėr Federatėn e Futbollit tė Kosovės kjo ndeshje ėshtė historike. Por ėshtė edhe njė test i madh qė ata duhet ta kalojnė karshi FIFA-sė. FFK duhet tė dėshmojė qė ėshtė e gatshme tė organizoj ndeshje ndėrkombėtare nė mėnyrė qė FIFA ta konsideroj si njė vend serioz.

Kėshtu ata kanė nisur tė marrin tė gjitha hapat e duhur pėr organizmin sa mė tė mirė tė ndeshjes sė parė miqėsore zyrtare tė Kosovės duke nisur nga stadiumi “Adem Jashari” e deri te caktimi i grupeve qė tė pėrkujdesen pėr kombėtaren e Haitit, gjyqtarėt dhe delegatėt e FIFA-sė, tė cilėt do ta drejtojnė dhe do ta vėzhgojnė nga afėr kėtė takim.

Zėdhėnėsi i FFK-,sė Fazli Berisha, ka thėnė se FFK po bėnė gjithēka ėshtė e mundur qė kjo ndeshje tė kaloj nė kuadėr tė njė feste dhe njė organizmi i cili plotėson kushtet e FIFA-sė.

“Kjo ėshtė ndeshja mė e rėndėsishme pėr Kosovėn nė kuptimin e organizmit tė saj. Kjo do tė jetė njė test i joni qė duhet ta kalojmė tė FIFA. Ne duhet tė dėshmojmė qė e kemi merituar edhe mė herėt qė tė na lejohen ndeshjet miqėsore ndėrkombėtare pasi qė dimė tė organizojmė lojėra tė mėdha.

Ne kemi marrė tė gjitha pėrgatitjet pėr njė organizim sa mė tė mirė kėsaj ndeshje e cila pėrveē festė do tė jetė edhe test. Duke u nisur nga Stadiumi “Adem Jashari” ku tash e dy vite ministria ėshtė duke investuar nė tė dhe punimet janė nė fazėn e fundit e deri tek akomodimet e lojtarėve, tė gjyqtarėve dhe delegatit tė ndeshjes sė tė cilėt do t’i caktoj FIFA”, ka thėnė Berisha.

Biletat nga 5 dhe 10 euro

Biletat nuk do tė jenė tė shtrenjta pėr kėtė ndeshje. Tė paktėn kėshtu tregojnė propozimet e para. Ato pritet qė tė kushtojnė nga 5 dhe 10 euro shuma tė cilat pak a shumė janė tė pėrballueshme pėr secilin adhurues tė futbollit i cili pritet qė ta mbushin stadiumin prej 18 mijė ulėseve nė Mitrovicė.

Tifozėt “Kuq e Zi” dhe “Plisat”: Nuk do ta pėrkrahim kombėtaren e Kosovės

Tifozėt “Kuq e Zi” nuk do tė jenė nė stadiumin “Adem Jashari” me 5 mars pėr tė dhėnė pėrkrahen e tyre pėr kombėtaren e Kosovės. Tė krijuar si grup i tifozėve me 25 dhjetorė tė vitit 2003 nga pėrfaqėsues tė tė gjitha trojeve shqiptare ata kanė vetėm njė ideal.

Njė komb, njė kombėtare dhe do tė pėrkrahin vetėm ato ndeshje ku luanė kombėtarja e Shqipėrisė. Butrint Ymeri, pėrfaqėsues i tifozėve “Kuq e Zi” pėr Kosovė, ka thėnė pėr “Zėrin”, se ata jo vetėm kėsaj radhe mirėpo as kur Kosova tė pranohet me tė drejta tė plota nė UEFA dhe FIFA nuk do tė ndryshojnė qėndrim.

“Ne nuk do tė jemi nė atė ndeshje me 5 mars nė Mitrovicė. Ne jemi pėr njė komb dhe nė kombėtare e jo pėr ndasi mes vete andaj atė ditė do tė shkojmė pėr tė pėrkrahur kombėtaren shqiptare nė Elbasan e cila do tė zhvilloj ndeshjen miqėsore kundėr Maltės”, ka thėnė Ymeri.

“Ky qėndrim i yni ėshtė i pėrhershėm dhe do tė jetė i pandryshuar edhe kur Kosova tė pranohet nė UEFA dhe FIFA”, ka pėrfunduar ai.

Ndėrkohė tė tė njėjtit mendim janė edhe grupi i tifozėve nga Prishtina, “Plisat”.
Pėrfaqėsuesi i tyre, Albert Kastrati ka thėnė se ata nuk do tė pėrkrahin kėtė kombėtare por vetėm Prishtinėn dhe kombėtaren e Shqipėrisė.

“Grupi i tifozėve “Plisat” do tė pėrkrahė vetėm klubet e Prishtinės dhe kombėtaren e Shqipėrisė dhe askėnd tjetėr” ,ka thėnė shkurtė Kastrati.

Lumturia e kryeministrit dhe angazhimi i politikės

Angazhimi i politikės mbase ka qenė faktori kryesorė qė bėri qė ndeshja e parė miqėsore e Kosovės tė mos dėshtoj e pastaj edhe tė zhvillohet nė Kosovė.

Pėrveē faktit qė ėshtė menduar qė kjo ndeshje do tė zhvillohet nė Zvicėr me 5 mars ka pasur mundėsi qė tė mos zhvillohet fare.
http://www.zeri.info/uploads/A5-1392307997.jpg
Mirėpo falė angazhimit tė ministrit pėr Kulturė Rini dhe Sport, Memli Krasniqi, tė gjitha proceset kanė shkuar mė shpejt. Duke nisur nga punimet nė stadiumin “Adem Jashari” e deri te detajet mė tė vogla pėr aranzhimin e kėsaj ndeshje.

Sidoqoftė, ėshtė edhe vet kryeministri i Kosovės, ai i cili ka kontribuar nė kėtė gjė dhe me tė marrė lajmin qė kjo ndeshje u zyrtarizua ai nuk fshehu entuziazmin e tij.

“Lajmi u bė zyrtar! Kombėtarja e Kosovės do ta luan lojėn e parė ndėrkombėtare kundėr Haitit! Sapo investuam nė rifreskim tė infrastrukturės nė Mitrovicė, le tė jetė kjo njė festė sportive.

Fakti qė luajmė me Haitin, vend i largėt por shumė miqėsor, flet zėshėm pėr fuqinė qė ka futbolli pėr t'i bashkuar njerėzit”, ka shkruar Thaēi nė Facebook.

Ndėrsa deputeti i PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės dhe njėkohėsisht nėnkryetari i Federatės sė Futbollit tė Kosovės i ka ftuar edhe njėherė tė gjithė ata futbollist kosovarė tė cilėt luajnė jashtė vendit qė tė jenė nė gatishmėri tė pėrzgjedhėsi Albert Bunjaki pėr kėtė takim.

“Tė gjithė ata futbollist tė dėshmuar nė futbollin botėrorė qė e konsiderojnė Kosovėn vend tė tyre, duhet tė jenė nė dispozicion tė selektorit Albert Bunjaku dhe tė reprezentacionit te Kosovės .

5 marsi ditė historike do tė shendohet nė futbollin Kosovės nė stadiumin Adem Jashari , le tė jetė ky edhe njė motiv mė shumė pėr futbollistėt tanė qė tė na pėrfaqėsojnė denjėsisht. Me fat !”, ka thėnė

Bunjaki: Haiti kundėrshtar i respektuar, mendojmė pėr Botėrorin 2018

Pėrzgjedhėsi i pėrfaqėsues sė Kosovės nė futboll, Albert Bunjaki, ka thėnė pėr “Zėrin” se kjo ndeshje ėshtė e rėndėsishme qė tė tregojmė njė paraqitje sa mė tė mirė.
http://www.zeri.info/uploads/A1-1392308015.jpg
“Haiti ėshtė kundėrshtarė i respektuar dhe do tė jetė lojė interesante”, ka thėnė Bunjaki.

“Normalisht unė nuk njoh ndonjė kundėrshtarė i cili hynė nė lojė pėr ėt humbur. Pėr mua ėshtė me rėndėsi qė net ė kemi prezantim tė mirė dhe kontinuitet tė ndeshjeve nė tė ardhmen tė cilat do jenė nė shėrbim tė testimeve dhe harmonizimit tė pėrfaqėsues sonė. Ne duhet tė mendomė shumė mė lartė se njė lojė. Kampionati botėror do t vijė shumė mė shpejtė se qė ne mendojmė dhe kėto lojė miqėsore janė njė platformė e mirė pėr ndėrtim”, ka shtuari.

Se a do tė ketė futbollist nga kampionati i Kosovės tė ftuar pėr kėtė ndeshje dhe cilėt do tė jenė ata qė luajnė jashtė Kosovės, Bunjaki nuk ka zgjedhur qė tė tregoj. Mirėpo shkurt ka thėnė.

“Mė mė intereson futbollistėt mė tė mirė tė mundshėm dhe qė tė gjithė janė kosovarė”, ka pėrfunduari ai.

Bunjaki nė Londėr pėr Adnan Januzajn

Tė mėrkurėn nė mbrėmje nė stadiumin “Emirates” ku u zhvillua derbi i Premierligės angleze nė mes tė Manchester United dhe Arsenalit i pranishėm ishte edhe pėrzgjedhėsi i Kosovės, Albert Bunjaki.
http://www.zeri.info/uploads/A9-1392308068.jpg
Ai nuk ka treguar arsyen e vėrtet tė shkuarjes nė atė ndeshje mirėpo logjikisht mund tė kuptohet se arsyeja e vetme ėshtė Adnan Januzaj.

Madje Bunjaki ka treguar se ka qenė vetėm disa metra larg Boby Charltoni dhe Sir Alex Fergusonit nė tribinat e stadiumit. Kur ne e pyetėm se a ėshtė takuar me Adnanin apo babain e tij, Bunjaki me modesti tha.

“Ju e dini qė unė asnjėherė nuk pėrdori emra pėr tė mbrojtur integritetin, besueshmėrinė dhe punėn time”, duke lėnė tė aludohet se mbase njė takim i tillė ka ndodhur.

Menaxheri Selimi: Nderė pėr mua qė aranzhova ndeshjen e parė pėr Kosovėn

Personi i cili bėri tė mundur aranzhimin e parė dhe historik tė kombėtares sė Kosovės ėshtė Agron Selimi pėrfaqėsues i kompanisė, “AS ART ENT EVENTS”. Ai aktualisht po qėndron nė Kosovė dhe ka nisur pėrgatitjet teknike pėr secilin detaj tė kėsaj ndeshje.
http://www.zeri.info/uploads/A6-1392308086.jpg
Ai ka treguar pėr “Zėrin” se si mundėsia e parė ishte qė kjo ndeshej tė zhvillohet nė Zvicėr, dhe shuma totale e shpenzimeve sillej prej 800 deri nė 1 milion euro.

“Sė pari dua tė them se pėr mua dhe kompaninė time ėshtė nderė i madh qė patėm rastin tė aranzhojmė ndeshjen e parė miqėsore ndėrkombėtare tė Kosovės. Ndėrsa sė dyti dua tė potencoj gatishmėrinė e FFK-sė dhe Ministrisė pėr Kulturė Rini dhe Sport tė cilėt na kanė mbėshtetur nė ēdo aspekt. Kėshtu kur erdhėm deri te mundėsia e Haitit, fjalėn pėrfundimtare e kanė dhėnė FFK dhe pėrzgjedhėsi Bunjaki”, ka thėnė Selimi.

Si opsion i momenteve tė fundit ishte edhe kombėtarja e respektuar e Bolivisė mirėpo pasi qė ishte nėnshkruar marrėveshja me Haitin.

Selimi ka treguar se ai dhe kompania e tij do tė pėrkujdesen pėr tė gjitha shpenzimet nga nisja prej Haitit, arritjes nė Kosovė dhe kthimin e tyre pėrsėri nė shtėpi. Madje kanė paguar edhe njė shifėr e cila pėr momentin nuk ėshtė bėrė zyrtare vetėm qė ata tė pranojnė ta zhvillojnė kėtė ndeshje ashtu siq ndodh rėndom me tė gjitha ndeshjet miqėsore nėpėr botė.

Selimi ka thėnė se aranzhimi i kėsaj ndeshje nė Kosovė do tė kushtoj mė pak se sa qė do tė kushtonte nė Zvicėr e qė do tė kapte shifrėn prej 1 milion euro. “Ne e kemi llogaritur vetėm aranzhimin e lojės nė Zvicėr dhe pėr Kosovė ende nuk kemi bėrė ndonjė llogari. Gjithsesi do tė kushtoj mė pak se sa nė Zvicėr” ,ka thėnė ai.

Ai pėr fund ka shtuar se do tė jetė i gatshėm dhe nė dispozicion tė FFK-sė nė ēdo moment qė ata do tė kėrkojnė ndihmėn e tij pėr tė aranzhuar ndonjė takim. Panamaja tashmė ka quar ftesė pėr tė zhvilluar ndeshje me Kosovėn pėr datėn tjetėr tė lirė tė FIFA-sė nė maj tė kėtij viti.

Karaxhiē nuk vjen, FFK-ja nuk e thėrret

Vendimi pėr zhvillimin e ndeshjes miqėsore ndėrkombėtare tė pėrfaqėsueses sė Kosovės kundėr Haitit, ka zgjuar kėrshėrinė jo vetėm tek ne, por edhe te shtetet e rajonit, sidomos te ato serbe e kroate.

Derisa kroatėt shprehin keqardhje qė nuk iu mundėsua kėtij shteti qė ta zhvillojė ndeshjen e parė kundėr Kosovės, nė anėn tjetėr, serbėt e komentojnė ndryshe vendimin pėr zhvillimin e ndeshjes.

Nė fakt, kryetarin e Lidhjes sė Futbollit tė Serbisė Tomislav Karaxhiē, nuk e ka befasuar fare lajmi se pėrfaqėsuesja e Kosovės do ta zhvillojė ndeshjen e pare miqėsore ndėrkombėtare me 5 mars kundėr Haitit.
http://www.zeri.info/uploads/A3-1392308111.jpg
“Ėshtė ky vendim i FIFA-s, sipas rekomandimit tė qeverisė tone dhe ky ėshtė tregim i pėrfunduar”, tha Karaxhiē. Ai tha se nuk do tė shkon nė ndeshjen Kosova - Haiti, por as nuk prźt thirrje nga drejtuesit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės.

“Kjo as qė mė vjen nė mend. As nuk do tė mė thėrrasin, e as nuk do tė shkojė. Edhe nėse mė ftojnė, mendoj se kjo nuk do tė kishte kuptim. Dihet se ēfarė relacioni kemi ne me tė ashtuquajturėn Federatė e Futbollit e Kosovės”, shprehet Tomislav Karaxhiē.

Nė anėn tjetėr, as drejtuesit e futbollit kosovar nuk brengosen shumė se a do tė vijė apo jo Karaxhiē nė kėtė ndeshje, madje nuk e kanė ende tė qartė se a do ta ftojnė fare si mysafirė.

“ Nuk e di, ende nuk e kemi diskutuar pasi pėr kėtė vendos Komiteti Ekzekutiv i Federatės sė Futbollit tė Kosovės. Megjithatė, pėr shkak tė situatės, nuk besoj se do ta thėrrasim, ndonėse nuk e pėrjashtojė mundėsinė qė edhe ai tė ftohet.

Nėse ndodh kjo, atėherė nuk ka arsye tė mos vije, Nėse kėtu po vijnė kryeministri, presidenti e ministra tė shumtė tė Serbisė, pse tė mos vije edhe kryetari i Lidhjes sė Futbollit tė kėtij shteti”, tha Eroll Salihu, sekretar i pėrgjithshėm i Federatės sė Futbollit tė Kosovės. Sipas tij “ Karaxhiē ėshtė shumė mė sportist se politikanėt serb, por ai duhet ta ndjek dhe tė veprojė sipas politikės sė kėtij shteti dhe unė e kuptojė kėtė”.

Kush ėshtė kombėtarja e Haitit?

Kombėtarja e Haitit ėshtė themeluar nė vitin 1904 ndėrsa aktualisht zė pozitėn e 79-tė nė ranglistėn e FIFA-sė. Ngjyrat reprezentuese i kanė kuq e blu ndėrsa ndeshjen e parė ndėrkombėtare nė histori e kanė zhvilluar mė 22 mars 1925 ku kishin humbur 2:1 ndaj Xhamajkės.
http://www.zeri.info/uploads/A7-1392308129.jpg
Megjithėse ėshtė njė vend i Amerikės Qendrore me 27 mijė kilometra katror dhe afro 10 milion banorė, Haiti megjithatė ka marrė pjesė njė herė nė kampionatin botėror.

Ishte viti 1974 kur botėrori ishte organizuar nė Meksikė edhe pse nuk kishte arritur qė tė kaloi grupin.

Pėrzgjedhės aktual i Haitit ėshtė francezi Marc Collat ndėrsa ndeshjen e fundit e kanė zhvilluar kundėr Koresė sė Jugut me 6 shtator dhe kanė humbur 4:1.

Ndėrkohė mbahen mend humbja 2:1 me Spanjėn vitin e kaluar dhe barazimi 2:2 me Italinė nė kuadėr tė Kupės sė Konfederatave nė Rio De Janeiro.

Llapi
14-02-2014, 13:20
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/q71/s720x720/1939913_583092168437764_2064303291_n.jpg

Alkoma
20-02-2014, 13:27
Uroj qe Kosova te fitoje dhe te drejten per te marre pjese ne eleminatoret e ardhshme , por uroj qe lojtaret e kombetares Shqipetare te mos largohen nga ajo per tek Kombetarja Kosovare.

Kombetares Shqipetare i duhet Loriku, Etriti, Migjeni, Mergimi, etj.

respekte.

Rex
20-02-2014, 21:06
Uroj qe Kosova te fitoje dhe te drejten per te marre pjese ne eleminatoret e ardhshme , por uroj qe lojtaret e kombetares Shqipetare te mos largohen nga ajo per tek Kombetarja Kosovare.

Kombetares Shqipetare i duhet Loriku, Etriti, Migjeni, Mergimi, etj.

respekte.

Nuk ekziston dicka e tille si "Kombetarja e Kosoves". Behet fjale per "perfaqesuesen e Kosoves". Lojtaret qe luajne per Shqiperine nuk do te ftohen qe te luajne per kete perfaqesusese. Shpresoj qe edhe si e tille, perfaqesuese, te kete jete te shkurter.

p.s. cka paska ndodh me xhebron?

derjansi
20-02-2014, 21:08
Interesant lol

Po per llapin pse spo interesohesh ti mafiash lol

Rex
20-02-2014, 21:11
Interesant lol

Po per llapin pse spo interesohesh ti mafiash lol

Me Llapin eshte kontra. Befasohem kur e shoh pa ban.

Mafiash serbo-rus, se harrove. lol

derjansi
20-02-2014, 21:14
Valla thash me ket pushim qe more ktu ke kriju filialin tan te mafies po ti apet ne lidhje me serbo ruset paske met ahahahaha

kanina
20-02-2014, 21:16
Nuk ekziston dicka e tille si "Kombetarja e Kosoves". Behet fjale per "perfaqesuesen e Kosoves". Lojtaret qe luajne per Shqiperine nuk do te ftohen qe te luajne per kete perfaqesusese. Shpresoj qe edhe si e tille, perfaqesuese, te kete jete te shkurter.

p.s. cka paska ndodh me xhebron?

degjova qe ujkani po i le shendene kombetares dhe po shkon te perfaqesuesja?!!

ps: xhebro ka qene shume i "zjarrte" ne temen e lubonjes dhe sidomos ate te ēajupit.

Rex
20-02-2014, 21:31
degjova qe ujkani po i le shendene kombetares dhe po shkon te perfaqesuesja?!!

Nese eshte vendim i tij, per shkak te ndonje pakenaqesie me trajnerin a per ndonje arsye tjeter...s'kam koment. Nese e ka ftuar/joshur FFK, turp per federaten. Ka mjaftushem lojtare tjere qe mund te luajne per Kosoven.

ps: xhebro ka qene shume i "zjarrte" ne temen e lubonjes dhe sidomos ate te ēajupit.

S'kam ide per temen e Cajupit, por ajo e Lubonjes kishte shku ne shume postime dhe nuk e lexova.

kanina
21-02-2014, 16:43
Nese eshte vendim i tij, per shkak te ndonje pakenaqesie me trajnerin a per ndonje arsye tjeter...s'kam koment. Nese e ka ftuar/joshur FFK, turp per federaten. Ka mjaftushem lojtare tjere qe mund te luajne per Kosoven.

.

Me sa di une ka qene me ftes dhe seshte vetem ujkani edhe dhe nje lojtar tjeter por se mbaj mend kush eshte.
me apo pa ftes gjithsesi sben ndonje ndryshim kjo tregon qe po konkurojme njeri tjetrin ose me sakte po konkurojme me vetveten dhe kjo nuk ka per te sjelle ndonje gje pozitive.

Alkoma
21-02-2014, 17:02
Me sa di une ka qene me ftes dhe seshte vetem ujkani edhe dhe nje lojtar tjeter por se mbaj mend kush eshte.
me apo pa ftes gjithsesi sben ndonje ndryshim kjo tregon qe po konkurojme njeri tjetrin ose me sakte po konkurojme me vetveten dhe kjo nuk ka per te sjelle ndonje gje pozitive.

Ka shume mundesi qe Kosova futet ne boteror para Shqiperise.
Imagjino qe te dyja te bien ne nje grup eliminator.

kanina
21-02-2014, 17:03
Ka shume mundesi qe Kosova futet ne boteror para Shqiperise.
Imagjino qe te dyja te bien ne nje grup eliminator.

ore te veje puna deri atu pa varja se kush do futet. :)

Rex
21-02-2014, 17:23
Me sa di une ka qene me ftes dhe seshte vetem ujkani edhe dhe nje lojtar tjeter por se mbaj mend kush eshte.
me apo pa ftes gjithsesi sben ndonje ndryshim kjo tregon qe po konkurojme njeri tjetrin ose me sakte po konkurojme me vetveten dhe kjo nuk ka per te sjelle ndonje gje pozitive.

Kombetarja e Shqiperise duhet te jete e perbere nga lojtaret me te mire shqiptar nga te gjitha trojet.
Perfaqesuesja e Kosoves duhet te jete e perbere nga ata qe nuk mund te sigurojne vend ne kombetaren e Shqiperise. Keshtu mendoj une se do te duhej te ishte.

Rex
27-02-2014, 20:48
Zbulohen fanellat e perfaqesueses se Kosoves.

Ne vend te fusnotes e paskan vendos nje yll.

http://www.gazetatribuna.com/sistemi/data/Uniforma2-474x632.jpg

http://www.gazetatribuna.com/sistemi/data/uniforma1-474x632.jpg

Xhebraili
27-02-2014, 21:00
Mjaftoni ta shifni futbollistin me te mire ne Kosove Mentor Zhdrella edhe ta vereni se kampionati jone me pak investime edhe me njofje nga uefa e fifa do te ishim goxha te forte

Semiku
05-03-2014, 15:16
Kosova - Haiti

Livestream per ata qe duan ta shohin ndeshjen
Kosova - Haiti (http://www.youtube.com/watch?v=_v7yrPq_YyQ#t=4695&hd=1)

drague
05-03-2014, 15:21
po lujn me miire shqiptaret.

Samiu
05-03-2014, 15:50
Kosova - Haiti

Livestream per ata qe duan ta shohin ndeshjen
Kosova - Haiti (http://www.youtube.com/watch?v=_v7yrPq_YyQ#t=4695&hd=1)

Une jam duke e shikuar ketu;

http://goatd.net/78376/watch-kosovo-vs-haiti (Ne Gjermani)

Gon!
05-03-2014, 16:06
Nje-Komb-Dy-Perfaqesuese!

Semiku
05-03-2014, 16:09
Kosova - Haiti 0:0

http://www.botasot.info/reklama/kombetarj-5shhhhh.jpg

Miqėsorja e parė zyrtare, e konsideruar si historike, ka pėrfunduar pa gola pėr Kosovėn. Kombėtarja e drejtuar nga Bunjaku ka dominuar nė tė gjitha drejtimet, ka krijuar volum tė madh loje e raste, por ėshtė ndalur nė finalizim. Kjo sa pėr meritė tė mbrojtjes haitiane, reparti mė solid i miqve, por edhe pėr mefshtėsi tė lojtarėve ofensivė vendės. Pengesė pėr zhvillimin sa mė normal tė kėsaj ndeshjeje ėshtė bėrė edhe terreni i stadiumit tė Mitrovicės, ku u luajt ndaj Haitit, i cili me kalimin e minutave u rėndua mė shumė. Festa e madhe e rreth 18 mijė tifozėve, tė pranishėm nė shkallėt e stadiumit, i mbushur plot e pėrplot, nuk u sinkronizua dot me njė fitore tė lojtarėve nė fushė. Megjithatė, me rėndėsi historike pėr kosovarėt ėshtė se nisi njė rrugė e gjatė, ende e pazyrtarizuar nėn organizimin e UEFA-s dhe FIFA-s, por kjo gjė pritet tė vijė sė bashku me anėtarėsimin nė OKB tė shtetit mė tė ri nė Europės. Kujtojmė se skuadra e drejtuar nga Albert Bunjaki ende nuk mund tė pėrfaqėsohet me tė gjitha tė drejtat nė arenėn ndėrkombėtare dhe nuk mundet tė marrė pjesė as nė kompeticionet zyrtare, por gjithsesi ky mbetet njė hap i rėndėsishėm dhe pritet tė nxisė edhe mė shumė anėtarėsimin nė FIFA dhe UEFA.

Formacioni qe luajti ndeshjen historike

Kosova
Ujkani
Perdedaj
Nushi
Sadiku (Rexhepi 65`)
Pepa

Rashkaj
A.Gashi (L.Kraniqi 72`)
Alushi
Hasani (Kastrati 86`)

A.Bunjaku (Toski 72`)
Azemi (Bytyqi 57`)

Selektor: A.Bunjaku

Loreal
05-03-2014, 16:46
Te pakten fituam 4 : 0 :P

Ia vlejti edhe shiu e qe u bene dy gropa aty ne fushe:))

Rex
05-03-2014, 19:44
Kosova doli faqebardhe si me organizmin ashtu edhe me ndeshjen. Mediat kryesore boterore kane shkruar per kete ngjarje dhe mendoj ka qene nje hap pozitiv per imazhin e Kosoves.

Rex
05-03-2014, 19:46
fifa.com

Kosovo draw with Haiti on international bow

http://www.fifa.com/mm//Photo/world-match-centre/NationalTeams/02/29/30/55/2293055_FULL-LND.jpg

Six years after declaring independence from Serbia, Kosovo drew 0-0 in a friendly match with Haiti in their FIFA-approved debut on the international stage.

But even without a single goal scored, more than 17,000 fans at the Adem Jashari stadium frenetically applauded their squad playing in blue and white jerseys.

"It was fantastic, although if we had scored, everything would have been perfect," goalkeeper Samir Ujkani told reporters after the match.

The match against Haiti overcame a long impasse that saw Kosovar teams in all sports internationally isolated after Pristina unilaterally proclaimed independence from Serbia in 2008.

The breakaway territory is recognised as a new state by more than 100 countries, including the United States and 23 out of 28 European Union member states, but not by Serbia or its traditional ally Russia.

Serbia has been fiercely opposing Pristina's membership in the United Nations. As a consequence, Kosovo are also unable to join football's world governing body FIFA and many other international sporting organisations.

However, on 13 January, FIFA's emergency committee gave Kosovo's national team the green light to play matches following lobbying by Fadil Vokrri, the chairman of Kosovo's Football Federation, and long negotiations with Serbian football officials.

Kosovo president Atifete Jahjaga and prime minister Hashim Thaci joined the players on the pitch ahead of the start of the match, shaking hands with the squad amid lavish fireworks.

"You cannot miss such an event," 21-year-old student Shpend Gashi said, wrapped in a Kosovo flag. This was not an ordinary match, this was history."

Kosovo were not allowed to fly their national flag or play their anthem before the match on FIFA's request to prevent Serbia from opposing the decision.

But this did not prevent the fans from waving Kosovo flags and symbols.

"I am extremely happy," 53-year-old Arsim Bejtullahu said. "It was the first time in my life I was able to chant 'Kosovo, Kosovo' for my national team."

Rex
05-03-2014, 19:52
..se harrova!

Djegia e flamurit te Serbise budallallek me brire. Ne nuk jemi shkije!

Semiku
05-03-2014, 19:53
Kosova doli faqebardhe si me organizmin ashtu edhe me ndeshjen. Mediat kryesore boterore kane shkruar per kete ngjarje dhe mendoj ka qene nje hap pozitiv per imazhin e Kosoves.
Ndeshja u organizua shume mire,mirepo duhet pasur kujdes nga propaganda serbe ... shikone cfar fotomontazhe bejne sajtet serbe dhe e shperndajn neper bote,duke kerkuar denimin e FFK !!!
Lojtaret e reprezentacionit te Kosoves kinse te fotografuar me arme ne dore,naten para ndeshjes me Haitin !!!

http://www.sportske.net/text_images/201403/ntare600169411020140305141854.jpg

Rex
05-03-2014, 20:01
Ndeshja u organizua shume mire,mirepo duhet pasur kujdes nga propaganda serbe ... shikone cfar fotomontazhe bejne sajtet serbe dhe e shperndajn neper bote,duke kerkuar denimin e FFK !!!
Lojtaret e reprezentacionit te Kosoves kinse te fotografuar me arme ne dore,naten para ndeshjes me Haitin !!!

http://www.sportske.net/text_images/201403/ntare600169411020140305141854.jpg

Edhe kete e lexova me heret.

Kete foto e kane dergu edhe te organet me te larta te FIFA's, por e kishin marr nje pergjigje qe s'ju kishte pelqyer aspak.

Beaute
05-03-2014, 20:04
Nje-Komb-Dy-Perfaqesuese!

Kurre s'kan dashur nje SHQIPERI te Madhe prandaj.

Xhebraili
05-03-2014, 21:18
Organizim i mire.
Lojtar nordik shumica kusheri te Albert Bunjakut.
I vetmi kualitet qe pashe performanca e Hashkaj te tjeret pshurre ne ta me te superliges kish bo perfaqesim me te mire,,.,

Politike kjo thaqi para fushate e ka gjete me bo keso tripave e jan mbledhe krejt ata qe kan luajt nje ose dy ndeshje per suedin e norvegjin e masanej ju kan thone se splotesoni kushtet erdhen me bo futbollin ma interesant....

Sido qe te jete kan meritu me shume se barazimi sidomos Rashkaj lojtar i kalibrit te larte te tjerte sken me larte se niveli i superliges.

Loreal
06-03-2014, 09:47
:))

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1797469_607875602631762_2143758800_n.jpg

SystemA
11-03-2014, 19:37
:))

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1797469_607875602631762_2143758800_n.jpg

Ejvallah qe ne stadium nuk kane qene vetem me mjekra;))

Se fillun neshjet

Loreal
11-03-2014, 20:04
6 jane me mjekra.

Ejvalla :d

Semiku
27-03-2014, 17:14
Canal+ dokumentar pėr ndeshjen historike tė Kosovės

Televizioni i njohur francez, Canal+, ia ka kushtuar njė dokumentar ndeshjes miqėsore historike tė Pėrfaqėsueses sė Kosovės ndaj Haitit.
zhvilluar me 5 mars nė stadiumin ‘Adem Jashari’ nė Mitrovicė.Nė kėtė dokumentar, i cila zgjat 23 minuta, janė pėrfshira tė gjitha, gjendja aktuale e sportit kosovar, miqėsorja me Haitin dhe e ardhmja e futbollit kosovar.

https://www.youtube.com/watch?v=9U9HfrmwJfs

Rex
27-03-2014, 17:39
Ndeshja u organizua shume mire,mirepo duhet pasur kujdes nga propaganda serbe ... shikone cfar fotomontazhe bejne sajtet serbe dhe e shperndajn neper bote,duke kerkuar denimin e FFK !!!
Lojtaret e reprezentacionit te Kosoves kinse te fotografuar me arme ne dore,naten para ndeshjes me Haitin !!!

http://www.sportske.net/text_images/201403/ntare600169411020140305141854.jpg

Semiku, fotoja nuk eshte fotomontazhe por eshte e bere ne ambientet e nje poligoni te qitjes me qellim rekreacioni. Poligoni quhet 'Reload' dhe gjendet ne rrugen Prishtine - Ferizaj.

Zyrtaret e FIFA as qe kane dashur ta komentojne kete ankese qesharake te Serbise, pervec nje pergjigje ku thuhet se do t'a shqyrtojme kerkesen tuaj.

FIFA ne mbledhjen e saj te fundit serish e ka komentuar organizimin e ndeshjes te cilin e ka vleresuar shume pozitivisht.

Xhebraili
27-03-2014, 21:12
Semiku, fotoja nuk eshte fotomontazhe por eshte e bere ne ambientet e nje poligoni te qitjes me qellim rekreacioni. Poligoni quhet 'Reload' dhe gjendet ne rrugen Prishtine - Ferizaj.

Zyrtaret e FIFA as qe kane dashur ta komentojne kete ankese qesharake te Serbise, pervec nje pergjigje ku thuhet se do t'a shqyrtojme kerkesen tuaj.

FIFA ne mbledhjen e saj te fundit serish e ka komentuar organizimin e ndeshjes te cilin e ka vleresuar shume pozitivisht.


Rex veq shume klloshar jan tregu keta maqorrat me kon se ja kem* ngreh komen qaq shume armeve nuk kish bo shkau qa kish dashte ne Kosove...

Fuckking Pussy.....
Prej krejt qyteteve te Kosoves veq nje qytet mundet me rreh gjyks per trimeri e ata jane gjakovcat....


Me dal me revole ne Poligon qitje kur o kon vakti ku jan kon kta trima.....

Une mbaj mend Elton Zherken e Permet Vulen as kah 17vjet si kan pas kur kan shkel ne vendet me te rrezikshme ne vend .

Semiku
28-03-2014, 00:32
Semiku, fotoja nuk eshte fotomontazhe por eshte e bere ne ambientet e nje poligoni te qitjes me qellim rekreacioni. Poligoni quhet 'Reload' dhe gjendet ne rrugen Prishtine - Ferizaj.

Zyrtaret e FIFA as qe kane dashur ta komentojne kete ankese qesharake te Serbise, pervec nje pergjigje ku thuhet se do t'a shqyrtojme kerkesen tuaj.

FIFA ne mbledhjen e saj te fundit serish e ka komentuar organizimin e ndeshjes te cilin e ka vleresuar shume pozitivisht.
Po,ke te drejte ... fotoja ishte e vertet,kete e kam vertetuar edhe Une me vone.
Ne castin qe kam shkruar as ne Enderr nuk ma ka marr mendja qe jane ne gjendje te bejne nje gje te tille.Perfundimi i vetem i imi ishte qe eshte ndonje fotomontazh,sepse e kishin perhapur Serbet.
Gjest krejtesisht i panevojshem ne syte e nje Bote normale.

Rex
28-03-2014, 08:19
Rex veq shume klloshar jan tregu keta maqorrat me kon se ja kem* ngreh komen qaq shume armeve nuk kish bo shkau qa kish dashte ne Kosove...

Fuckking Pussy.....
Prej krejt qyteteve te Kosoves veq nje qytet mundet me rreh gjyks per trimeri e ata jane gjakovcat....


Me dal me revole ne Poligon qitje kur o kon vakti ku jan kon kta trima.....

Une mbaj mend Elton Zherken e Permet Vulen as kah 17vjet si kan pas kur kan shkel ne vendet me te rrezikshme ne vend .

Keni te drejte edhe ti edhe Semiku. Foto me arme, cfaredo lloji qofshin ato, ka qene budallaki me brina. Shkijet punojne 24/7 dhe nuk ju ike asgje.

Xhebro, respekt qe nuk e harron kurre ate qe ka ndodhe ne Gjakove. Permetin dhe Eltonin i kam njoft edhe personalisht. Djem urban dhe trima qe i kapen armet ne momentet e para te luftes. I lehte ju qofte dheu.

Edhe Peja ka bo shume per Kosove. Ka qene nje djale i Pejes qe e lavdojne shume, me nofken 'Zhuti', i cili ka ra ne luften qe ka ndodhe brenda qytetit, ne Cabrat. I lehte i qofte dheu!

drague
28-03-2014, 08:41
nga futbolli dolet ke UCK.

gjuha shkon ku dhemb dhembi apo jo?

Ragnar
21-05-2014, 19:18
Kokėn lart, e ardhmja ėshtė e Kosovės !

http://www.telegrafi.com/foto/sportivendor/pjesa-e-par-euml-kosova-realizon-golin-e-par-euml-n-euml-histori_hd.jpg

Pėrfasqėsuesja e Kosovės ka pėsuar disfatė me rezultat tė thellė 6 -1 nė ndeshjen miqėsore ndėrkombėtare tė dytėn nė histori tė zhvilluar ndaj Turqisė nė stadiumin “Adem Jashari”. Por, niveli i kėsaj ndeshje ishte i lartė dhe njė tjetėr mesazh pėr FIFA-n qė ta pranojė sportin tonė.

Nė njė atmosferė impozante para 17 mijė shikuesve filloi takimi nė stadiumin “Adem Jashari”, ku pėr dallim nga sfida e parė historike ndaj Haitit, tani dielli shoqėroi kėtė takim interesant nga fillimi.

Kryetrajneri Bunjaku ishte me disa mungesa tė rėndėsishme si Besart Celina dhe Ilir Azemi, por ai startoi me Rashkajn nė mesfushė si kapiten, teksa Albert Bunjaku e udhėhoqi sulmin e Kosovės.

Turqia vendosi qė tė startonte ndeshjen me lojtarė qė nuk janė standard, por luajnė kryesisht nė Ligėn e Dytė tė Turqisė. Nuri Sahin dhe Burak Yilmaz nuk u inkuadruan nga fillimi.

Pėrkundėr faktit se Turqia nuk filloi me pėrbėrjen mė tė fortė, ata arritėn qė tė realizojnė nė minutėn e parė tė takimit.

Ahmet Ozek ishte ai qė shfrytėzoi njė top tė mirė pėr tė nė zonė, duk shfrytėzuar hutinė e mbrojtjes sė Kosovės. Me njė goditje precize Ozek e zhbllokoi rezultatin pas minutės sė parė (1').

Nė vazhdim stadiumi u hesht dhe nuk pati aktivitet, me skuadrėn tonė qė vėshtirė se mundi tė depėrtonte nė mbrojtjen e Turqisė, qė doli larg mė e pėrgatitur pėr kėtė ndeshje se Kosova.

Nė minutėn e 26-tė Turqia ishte pranė golit me njė goditje nga distanca, por Kushtrim Mushica u tregua i sakt, ashtu sikurse nė dy -tri mundėsitė e tjera qė i ndali.

Por, Mushica nuk u tregua i vėmendshėm nė minutėn e 34, ku Kisa me njė eurogol nga distanca realizoi pėr 2-0 dhe epėrsinė e dyfishtė tė Turqisė.

Kur tė gjitė menduan se ndeshja pėrfundoi, tifozėve shpresėn dhe gėzimin ua ktheu Albert Bunjaku (35'), i cili shfrytėzoi njė aksion tė mirė ku u befasua mbrojtja turke, pėr tė realizuar pėr 1-2. Ishte ky goli i parė i pėrfaqėsueses sė Kosovės nė histori qė prej zhvillimitė tė ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare.

Kosova provoi qė me disa kundėrsulme tė realizojė, pasi edhe publiku edhe zemra e lojtarėve u kthyen dhe ndeshja u hap ndjeshėm.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/kosova475.jpg

Pjesa e dytė u mendua tė jetė nė favor tė Kosovės me njė pėrmbysje sensacionale tė rezultatit, por nė fakt ishte Turqia qė nuk lejoi befasi.

Sahan ai qė u inkuadrua nė lojė nė fillim tė pjesės sė dytė, ishte ai qė realizoi nė minutėn e 49-tė me njė eurogol pėr 3-1.

Pas pak minutash ishte Pektemek ai qė nga afėrsia realizoi pėr 4-1 (54'), duke i hedhur poshtė tė gjitha gjasat e Kosovės.

Kosova ishte pa asnjė gjasė nė pjesėn e dytė, ku si duket Fatih Terim e shtrėngoi ekipin e tij dhe kėrkoi tė bėnte presion, dhe ia arriti me sukses.

Nė minutėn e 70-tė ishte Pektemek ai qė realizoi me kokė pėr 5-1, me ē'rast edhe u dit fituesi i kėtij takimi.

Nė vazhdim Turqia vazhdoi tė aplikonte lojėn e saj me dominim, teksa Kosova nuk arriti qė tė depėrtonte e tė shėnonte ndonjė gol tjetėr.

Tifozėt zbrazėn stadiumin shumė minuta para pėrfundimit tė takimit, por kjo nuk duhej tė ndodhte.

Nė minutėn e 87-tė ishte Potuk ai qė realizoi nga penaltia pėr 6-1, teksa Turqia nė fund realizoi edhe njė gol qė u anulua.

Edhe pse me rezultat 6-1, kjo humbje si e tillė ka pak vlerė, pasi vlerė ka niveli i organizimit tė ksaj ndeshje e cila edhe njė herė ishte nderkombėtare dhe i vėrtetoi botės se pse duhet tė jemi tė ndėrkombėtarizuar.

Kosova duhet tė shtojė pėrgatitjet para ndeshjes qė zhvillohet pas tri ditėsh ndaj Senegalit nė Gjenevė tė Zvicrės. /Telegrafi/


Formacioni i Kosovės (4-4-2): Mushica, Curri, Alushi, Rexhpei, Hetemaj, Nushi, Raskaj, Perdedaj, Toski, Rexhepi, Bunjaku.Formacioni i Turqisė (4-4-2): Babacan, Camdal, Demirok, Tufan, Dogan, Karabulut, Kisa, Potuk, Ozek, Buyuk, Pektemek.

Loreal
21-05-2014, 19:24
Si nuk u gezuam asnjehere:p

Fehmikaciu
21-05-2014, 19:27
nga futbolli dolet ke UCK.

gjuha shkon ku dhemb dhembi apo jo?

hoshgelten dragua pasha,,,,,,qok karashmak!!!..:P

Ps.pershendetje mik i imi!

Ganimet
21-05-2014, 19:30
Nji futbollist turk, ne pjesen e dyt edhe pse nga 3 metershi nuk ia beri zemra me na dhan gol,zaher ish kan SHIPTAR.
Ai trejneri turk me beri nervoz kur na tha vllezrit kosovar...Kho gola si me bisht mazi:P

Ragnar
21-05-2014, 19:48
Thaēi: Ani de, edhe Bayern humbi 5:0 nga Real Madridi!

http://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/2014/05/633x347/thaci_2477.jpg

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, i ka dalė nė mbrojtje Pėrfaqėsueses sė Kosovės pas humbjes sė thellė nga Turqia.

Kreu i Qeverisė sė Kosovės, Hashim Thaēi, i ka dalė nė mbrojtje Albert Bunjakut dhe Pėrfaqėsueses sė Kosovės.

Kreu i Ekzekutivit tė vendit ka shkruar nė faqen e tij nė Facebook se edhe Bayern Munichut humbi thellė nga Real Madridi, por prapė mbetet njė skuadėr e madhe.


“Ani de, edhe Bayern humbi 5:0 total nga Real Madrid. Forca Kosova. Urime Turqisė. Kalova shumė mirė nė mes tifozėve”, shkroi Thaēi.

Rina
21-05-2014, 20:55
Ndeshje miqesore, ndeshje vellazerore, fap na e boni Turqia 6 me 1. Shykyr qe nuk zgjati ndeshja edhe disa minuta se paten me na e bo 10:1 :P

P.S. Po une t'isha kane ne fushe e kisha dhone 1 gol, e le mo ata qe s'dinin as ca jane tu bo.

Rina
21-05-2014, 21:12
Ishalla kalojme me mire me Senegalin, te cilet, sipas disa komenteve qe i lexova, nuk po na marrin seriozisht :)

Senegali sulmon Kosovėn me yllin, Demba Ba

Selektori francez i Senegalit ka shpallur listėn e futbollistėve pėr miqėsoren me Burkiana Faso dhe me Kosovėn.

Senegali do tė sulmojė Kosovė me yllin e Chelseat tė Londrės, Demba Ba, i cili ėshtė ndėr lojtarėt kryesor nė listėn e 23 futbollistėve qė ka pėrzgjedhur elektori francez, Alain Giresse pėr ndeshjet miqėsore me Burkina Faso dhe me Kosovėn.

Nė listė sipas medieve senegaleze vėrehet kthimi i Bukhari Drame dhe angazhimi i Diafra Baye, Oumar Sakho e Niasse.

Kosova luan me Senegalin mė 25 maj nė Gjenevė tė Zvicrės.


http://www.veqsport.com/artikulli.aspx?tid=senegali-sulmon-kosoven-me-yllin-demba-ba&id=18593

Rina
21-05-2014, 21:29
Nji futbollist turk, ne pjesen e dyt edhe pse nga 3 metershi nuk ia beri zemra me na dhan gol,zaher ish kan SHIPTAR.
Ai trejneri turk me beri nervoz kur na tha vllezrit kosovar...Kho gola si me bisht mazi:P

Ani kur rrejke qe gjysma e lojtareve mund te jene me origjine nga keto treva, kishe shqiptare, e ata ishin kane krejt si magjupe. Turk rrenc ish, asi dinaku oriental.

drague
21-05-2014, 21:51
kosova po na i trem januzat.shqiiptaret jane shqu gjithmome per...........

duhet te gezohemi qe ju dha mundesia te perfaqsohen si shtet.

Rina
21-05-2014, 22:04
Jo bre man me te mujt ne vendin tond 6:1 osht kogja problem :). Edhe keta tanet luanin si fillestar. Une garant kisha lujt me mire se ta, te pakten deshiren per fitore e kisha pase me te madhe.