PDA

View Full Version : Plisat e Prishtinės tė mėrkuren nė Durrės


Xhebraili
04-03-2014, 22:32
http://s30.postimg.org/a4uxrm79d/foto_php.jpg

Ndryshe nga shumica e tifozėve nė Kosove, grupimi nga Prishtina, “Plisat” tė mėrkurėn do tėe udhėtojnė drejt Durrėsit pėr tė ndjekur dhe pėrkrahur kombėtaren kuqezi. Shqiperia luan me Malten dhe “Plisat” si gjithmonė do tė jenė aty.

Lajmrimi i tifozėrisė 'Plisat' shkruan : "SHQIPERI - MALTE . MIQESORE. Historia shkruhet e rishkruhet. Eshte e rendesishme qe kur te kthesh koken pas – te jesh’ krenar per zgjedhjet qe i ke bere. Plisat jane te lumtur qe jane rreshtuar ne anen e duhur , gjurmet tona jane e do te jene te thella per t’i fshire ata qe vetem rreshqasin e nuk lene asnje shenje ne fletet e historise se ketij vendi. Shqiperi – Malte 05.03.2014 Nisja 04.03.2014 ora 16.00 takimi ne fanclub. Ne po shkojme qe te shijojme fitoren dhe te ngrohemi per perballjet e medha te fundvitit. Prapa na ka Shqiperia"./Indeksonline/

Ragnar
05-03-2014, 00:09
Sa mire edhe Livescore e ka bere te ditur qe ndeshja do luhet neser Kosova me Haitin.

http://www.livescores.com/soccer/2014-03-05/

Xhebraili
05-03-2014, 00:14
Sa mire edhe Livescore e ka bere te ditur qe ndeshja do luhet neser Kosova me Haitin.


17 000 bileta jan shite sot ka shkuar cmimi deri ne 100 euro per bilet

Eliot
05-03-2014, 00:15
Ketyre plisave dhe prijesave te tyre,jo per diqka,por nenen jau shkerdhevsha.Arsyen nese e do ,jau shpjegoj me vone,

p.s.Eshte ndeshje historike kjo qe e luan Kosova.

Xhebraili
05-03-2014, 00:17
Ketyre plisave dhe prijesave te tyre,jo per diqka,por nenen jau shkerdhevsha.Arsyen nese e do ,jau shpjegoj me vone,

p.s.Eshte ndeshje historike kjo qe e luan Kosova.

Na spjego tani pse po i shan per mendimin tim ata po bejne ate qe ndjejne ska ndjenje per ate flamur qe qitet ne ate stadium eliot..

Eliot
05-03-2014, 00:46
Plisat kane shkuar gjithmone ne perkrahje te kombetares,mirepo neser eshte ndeshja e pare nderkombetare e Kosoves dhe i duhet perkrahje nga te gjithe tifozet,keshtuqe edhe njehere nenen jau shkerdhevsha shqip e virtualisht plisave dhe gjithe atyre qe nuk gjejne kohe ta perkrahin Kosoven ne ndeshjen e pare historike.

Xhebraili
05-03-2014, 00:54
Plisat kane shkuar gjithmone ne perkrahje te kombetares,mirepo neser eshte ndeshja e pare nderkombetare e Kosoves dhe i duhet perkrahje nga te gjithe tifozet,keshtuqe edhe njehere nenen jau shkerdhevsha shqip e virtualisht plisave dhe gjithe atyre qe nuk gjejne kohe ta perkrahin Kosoven ne ndeshjen e pare historike.

Jan shit krejt biletat mos u tut sjan pa perkrahje 17 000 bileta jan shit,kombetarja ka nevoje edhe me shume se Kosova per neve sidomos masi ne tetor kemi ndeshjen me Serbin duhet te ndihmojme ata qe qendruan prapa kombetares edhe ata qe kan me mbrojt nderin ton ne ndeshjet me serbin...
Eliot mos shaj kaq ashper burre se Shqiptaret po shkojme me i perkrah jo Zhelezniqarin.

Ragnar
05-03-2014, 00:57
Eliot, si e arsyeton ti trenerin e skuadres se Kosoves, ku asnje lojtar nga ekipet e Kosoves nuk e ka perfshi, pra as edhe lojtarin me te mire 5 here radhazi qe u shpall Mentor Zhdrellen nuk e perfshiu ?

A nuk eshte kjo gje e keqe, kur dihet qe keta lojtar kan lujt per 50 euro ne muaj e disa prej tyre edhe pa asnje cent dhe ne fund nuk u respektuan, por u thirren disa lojtar qe vendet e huaja nuk i perfillen dhe erdhen te luajn per Kosoven.

Te lutem behu i sinqert dhe jepe nje mendim rreth qeti problemi.

Eliot
05-03-2014, 00:59
Trejneri ka zgjedh mire,nuk i ka zgjedh lojtaret e livadheve e "serrnishtave".

Ragnar
05-03-2014, 01:00
Trejneri ka zgjedh mire,nuk i ka zgjedh lojtaret e livadheve e "serrnishtave".

Po mire more Eliot, po keta lojtar te livadheve e serrnishtave qe po i quan ti, keta e kane mbajt gjall ligen e futbollit, pse mos te respektohen, por keta u injoruan te gjithe, kjo nuk eshte fer kjo eshte diqka shume e keqe dhe shume mosmirenjohese.

Xhebraili
05-03-2014, 01:03
Po mire more Eliot, po keta lojtar te livadheve e serrnishtave qe po i quan ti, keta e kane mbajt gjall ligen e futbollit, pse mos te respektohen, por keta u injoruan te gjithe, kjo nuk eshte fer kjo eshte diqka shume e keqe dhe shume mosmirenjohese.

Elito 4 bunjaku i ka marr qe jam i bindun se asnjeri as 10% si afrohet cilesive te mentor zhdrelles///

Edhe krejt jan rezervista ne ekipet e tyre qe dmth tere vitin a i luajne 90 minuta a jo...

Te pakten Zhdrella ,Haxhi Zeka ,eshte dashte me u thirr se kan mbajt futbollin gjalle edhe kan qene model per te rinjet qe me ju largu rrugeve te kqija...

Eliot
05-03-2014, 01:09
Po mire more Eliot, po keta lojtar te livadheve e serrnishtave qe po i quan ti, keta e kane mbajt gjall ligen e futbollit, pse mos te respektohen, por keta u injoruan te gjithe, kjo nuk eshte fer kjo eshte diqka shume e keqe dhe shume mosmirenjohese.

Eshte ndeshje nderkombetare dhe lojtaert e Kosoves nuk kane pervoja te tilla.
Sigurisht trajneri ka menduar me gjere se ne dhe do u jepet rasti ne te ardhmen edhe lpjtareve te superliges se Kosoves.

Xhebraili
05-03-2014, 01:12
Eshte ndeshje nderkombetare pa simbole pa send thjeshte eshte dashte te respektohen ata qe kan bere diqka per futbollin ketu se si humbem si fituam asgje nuk behet me teper ...
Edhe ata lojtar Eliot qe i ka marr duhet te jesh i sigurt se dy treningje kan bashke qe dmth se nuk ka bere asgje me mire ti nderonte ata qe kan bere diqka per kete futboll te serrnishtave se i thu ti se ti nderonte ata qe nuk kan ardhe se e duan Kosoven po kan ardhe si rezultat se Suedia e shtetet tjera sju kan jepe mundesin te jemi fer...


Ok Ska mujt krejt te pakten nje ose dy ti kete aty te tregoj se keta njerez kan jep model edhe kan lujt 10 vjet naper kushte mizerable meritojne te luajne m,e kete fanell/

Ganimet
05-03-2014, 09:31
Futbollistet e liges se Kosoves u injoruan,dhe kjo gje i beri te acarohen shum tifoz kosovar...per pasoj nji pjes e mir e tifozve e fudblldashesve do ta injorojn kte ndeshje te pare miqsore me Haitin.
Gjith ato perpjekje e ne kushte as pak te mira te sportistav kosovar,ne fund ata injorohen dhe lihen anesh.Pse te mos stimuloheshin futbollistet e Kosoves.
Do te duhej te kyqeshin se paku 6 ose 7 lojtar nga skuadrat kosovare.
Sa e sa angazhime te klubeve kosovare,financim nga qeveria per afro 1 mil euro ,dhe me ne fund shiqojm futboll diaspore.mekat a ?-gjynaf-


mir beren "plisat'

AAO
05-03-2014, 11:57
Plisat kane shkuar gjithmone ne perkrahje te kombetares,mirepo neser eshte ndeshja e pare nderkombetare e Kosoves dhe i duhet perkrahje nga te gjithe tifozet,keshtuqe edhe njehere nenen jau shkerdhevsha shqip e virtualisht plisave dhe gjithe atyre qe nuk gjejne kohe ta perkrahin Kosoven ne ndeshjen e pare historike.

Duhet te kuptosh nje dicka Eliot ,per te gjithe ata qe e ndjejne veten shqiptar KOMBI eshte me i rendesishem se Kosova. Plisat e kane kuptuar qe kombi tyre eshte vetem SHQIPERIA E MADHE E BASHKUAR ,NJE KOMB ,NJE KOMBETARE ,nuk ka nevoje te bejme tifo per ngjyra verdh e blu ,per simbole kombetare te sajume dhe per nje himn qe nuk eshte i yni. Rrespekte Kosoves dhe urime ,por kur ne te njejten dite luajne te dy kombetaret duhet te bejme tifo vetem per KOMBIN TONE DHE NGJYRAT KUQ E ZI.

Loreal
05-03-2014, 12:15
A po fitojm sot a Jo?

shoku_tanku
05-03-2014, 12:38
Hallall plisat.Edhe Prishtinen do e marim te luaje me ekipet e kampionatit shqiptar.

drague
05-03-2014, 12:51
Nė njė deklaratė pėr shtyp nga Durrėsi atje ku edhe kombėtarja shqiptare ėshtė grumbulluar dhe do tė zhvillojė nesėr lorikndeshjen miqėsore kundėr Maltės, kampiteni shqiptarė ka folur edhe pėr ēeshtjen e shumė debatuar sėfundmi nė lidhje me krijimin e ekipit pėrfaqėsues tė Kosovės. Pėr Canėn forcat duhet tė bashkohen vetėm nė njė kombėtare. ““Mendoj qė duhet tė bashkojmė forcat nė njė kombėtare, pasi jemi njė komb. Nėse do tė ndahemi nuk do tė jemi nė gjendje qė tė konkurrojmė pėr pjesėmarrje nė finalet e kompeticioneve europiane apo botėrore”. Nė lidhje me ndeshjen kundėr Serbisė Cana beson se Shqipėria do tė marri njė rezultat pozitiv. “Do tė zbresim nė fushė shumė tė motivuar, kam besim se do tė arrijmė njė rezultat pozitiv. Duhet qė tė mėsojmė nga gabimet e sė shkuarės”, ka pėrfunduar kapiteni.Mapo

shoku_tanku
05-03-2014, 12:55
Hallall Cana,ka fol si burrat.

Burimi
05-03-2014, 13:01
Nuk mbeti perfaqesuesja e Kosoves pa tifoze edhe pse nuk jane plisat.
Jane shitur te gjitha biletat per ate ndeshje dhe ketu tregon sa ka mjaft te interesuar per ta shikuar ndeshjen Kosova - Haiti.

Loreal
05-03-2014, 13:14
Nuk mbeti perfaqesuesja e Kosoves pa tifoze edhe pse nuk jane plisat.
Jane shitur te gjitha biletat per ate ndeshje dhe ketu tregon sa ka mjaft te interesuar per ta shikuar ndeshjen Kosova - Haiti.

As ti nuk paske gjetur bilete :))

Ragnar
05-03-2014, 16:28
Ajo qe me habit eshte qe deri tani ishte ndeshja duke u percjellur ne livescore, por pasi qe perfundoji, e larguan nga livescore, nuk figuron as si ndeshje e perfunduar, pra te gjijtha ndeshjet e tjera qe perfunduan gjinden ne liste qe u lujten, kurse Kosova nuk figuron.

http://www.livescores.com/

Ragnar
05-03-2014, 16:29
E futen prap ne list, si duket dikush ja ngrehi veshet per kete gje te pahijshme.

AAO
05-03-2014, 16:58
Si perfundim 0-0 apo jo?

Si lujti kosova? Atmosfera? Dikush qe e ka pa kte ndeshje tna japi ndonje koment?

Semiku
05-03-2014, 17:21
Si perfundim 0-0 apo jo?

Si lujti kosova? Atmosfera? Dikush qe e ka pa kte ndeshje tna japi ndonje koment?
Atmosfera ishte fenomenale,stadiumi i mbushur teresisht (18.000 shikues),... Kosova dic me e mire se Haiti (neqoftese nuk kerkojme shume nga Kosova - e nese po atehere teper dobet si loje ).
Terreni - bari ne fushe katastrofal ,ashtu sikur i juaji ne Qemal Stafa.

Nuk e kuptoj pse keta Haitianet nuk e leshuan nje gol,zakonisht kombetaret qe luajne ndeshjen e pare i lene te fitojne...ashtu sa per te nisur historine e futbollit kosovar me fitore !!

Ragnar
05-03-2014, 17:37
Une ndeshjen nuk e kam pare, por ndegjova qe djelmoshat kishin bere loje fenomenale.

Gon!
05-03-2014, 18:11
Shyqyr qe kish pas edhe shqiptar, kshu; bash shqiptar me veshje e me ndjenja shqiptare, e me flamur kuq e zi..

Xhebraili
05-03-2014, 21:26
Atmosfera impozante 17 000 shikues loja e lojtareve shqiptare te Kosoves me me shume raste po mungesa e pervojes e beri te veten ,..

Kualiteti i ekipes po thuajse amatorizem perjashto kapitenin Rashkaj qe ishte fenomen kur e merrte topin te tjerte lojtare qekan luajtur per norvegjin o per suedin po pastaj e kan pa se s kan send prej tyre edhe i kan largu....

Te kishte lojtar sikur Mentor Zhdrella me ato topa qe asistonte rashkaj 3-0 kish me fitu ekipi i Kosoves...

Zbuluam nje gjeni te mesfushes shpresoj qe FSHF ti hap syte e te ja mbush mendjen te vjen ne ekipin e vertet kombetar.

Albpelasgian
05-03-2014, 23:24
Lajmrimi i tifozėrisė 'Plisat' shkruan : "SHQIPERI - MALTE . MIQESORE. Historia shkruhet e rishkruhet. Eshte e rendesishme qe kur te kthesh koken pas – te jesh’ krenar per zgjedhjet qe i ke bere. Plisat jane te lumtur qe jane rreshtuar ne anen e duhur , gjurmet tona jane e do te jene te thella per t’i fshire ata qe vetem rreshqasin e nuk lene asnje shenje ne fletet e historise se ketij vendi. Shqiperi – Malte 05.03.2014 Nisja 04.03.2014 ora 16.00 takimi ne fanclub. Ne po shkojme qe te shijojme fitoren dhe te ngrohemi per perballjet e medha te fundvitit. Prapa na ka Shqiperia"./Indeksonline/

Tifozeria me e mire shqiptare qe tregohet ne lartesine e duhur morale e kombetare kur e do momenti. ''Plisat'' thjesht treguan qe s'hahet gjithcka qe fluturon.

Asht ma teper se irrituese te shohesh histerine e disave mbi ''kombetaren'' e Kosoves dhe ''suksesin'' e saj te paraqitjes se pare historike. Nuk e di per cfare lesh suksesi flitet kur ''perfaqesimi'' i saj eshte me teper blof sesa i vertete: eshte e vertete qe FIFA i ka dhene driten jeshile sa per te zhvilluar ndeshje te karakterit miqesor. Megjithate, asnje nga keto ndeshje nuk procedohet apo protokollohet zyrtarisht, gje qe do te thote se cilido qofte rezultati, ''Kombetarja'' e Kosoves nuk arketon as edhe nje pike te vetme ne ranglisten boterore. Cka asht me e keqja, eshte se per cdo ndeshje miqesore, FFK i duhet paraprakisht te informoje Federaten serbe, e kjo e fundit te shpreh pelqimin ose jo :(

Pra, kjo eshte te ngihesh me luge te shprazte. Nji zhvillim i tille vjen ne nje kohe kur ne vend qe sporti shqiptar te behet alfa dhe omega e njejtesimit, ai behet pengese duke krijuar rivalitet vetvrases.

perndryshe, ndeshja e sotme ishte qesharake, per te mos than e nivelit amatoresk. Me performance te tille, San Marino, Andora a Monaku bejne te duken si rivale te pamposhtshem.

Une per vete, jam njeri nga PLISAT e shumte. Jam me Kombetaren Kuqezi, ne suksese e zhgenjime. Une sikur cdo PLIS tjeter s'do te jemi kurre solidar me nji ''kombetare'' qe do te jete laramane ashtu si flamuri i saj me yje e me fusnote.

Gon!
07-03-2014, 10:58
Kjo qe po quhet "Kombetarja e Kosoves", ne fakt eshte "Nder-Kombetarja e Kosoves"!

Burimi
07-03-2014, 12:17
Sa interesant eshte kur sheh Shqiptar qe kerkojne si Federata e Serbise qe mos ti lejohet Kosoves te luaj ndeshje nderkombetare dhe qe jane kunder Kosoves.

Gon!
07-03-2014, 13:49
Ne e kemi ne sensin pozitiv, ndersa Serbia e ka ne sensin negativ mo vella (:

Burimi
07-03-2014, 14:12
Nuk e di cfar sensi ka kur dilet kunder Kosove. Aty ose je per ose kunder ska sens :)

derjansi
07-03-2014, 14:20
Ka sens burim ka se kosova nuk o komb qe tket kombtare
Sensi jon asht ni komb ni kombtare

drague
07-03-2014, 14:22
hajt se po bojm dhe nji kombtare ne mal te zi, nji ne lugine dhe tjetren ne maqedoni.

ne 7mio jena te gjithe.50%e kombėtares sone jane nga Kosova mos me shume

Burimi
07-03-2014, 14:26
Ka sens burim ka se kosova nuk o komb qe tket kombtare
Sensi jon asht ni komb ni kombtare

Kosova nuk eshte komb qe tkete kombtare po eshte shtet qe duhet ta kete perfaqesuesen e saj ne futboll dhe ne cdo sport tjeter.

Gon!
07-03-2014, 17:21
Nuk e kupton karten e globalizmit Burim :p

lenci
07-03-2014, 17:44
I didn't ask to be Albanian, I just got lucky!

AAO
07-03-2014, 17:49
Nuk e di cfar sensi ka kur dilet kunder Kosove. Aty ose je per ose kunder ska sens :)

Ti e ke nje kombetare vlla ku shallin kuq e zi e vendos ne qafe pa frike dhe therret me plot goje SHQIPERI ETNIKE. Ne kte kombetare ka vend per te gjithe ,shqiptar te kosoves ,camerise ,maqedonise ,malit te zi ,lugines presheves e kshu me rradhe.

Ne Mitrovice u luajt ne stadiumin Adem Jashari. Po te ishte gjalle cfare do mendonte valle Bac Ademi po te shihte ato qindra mijera ngjyra verdh e blu?

Kshu qe mos kerkojme qiqrra ne hell ,por te bashkohemi gjithe bashke dhe te kemi NJE KOMBETARE ,ashtu sic kemi nje KOMB.

Semiku
07-03-2014, 19:44
Cfare qendrimi eshte ky qe Kosova nuk duhet te kete perfaqesuesen e vet ! ... atehere duhet te jeni edhe kunder te gjitha perfaqesuesve te saj ne cdo sport, ... si do dalin klubet e futbollit ne Kosove ne garat europiane pa nje FFK te pranuar zyrtarisht nga Uefa & Fifa ?
FFK duhet te egzistoje por mos te formoj perfaqesuesen e saj ne futboll,ky eshte qendrimi juaj !!!
Po federatat tjera te sporteve ne Kosove cka duhet te bejne,p.sh. ajo e hendbollit,basketbollit ?
Me kend do te bashkohen hendbollistet dhe basketbollistet kosovar,kur keto sporte ne Shqiperi nuk "egzistojne" fare :keni federate per keto sporte ? haha

Kosova duhet te kete perfaqesuesen e vet ne futboll gjersa te behemi nje shtet ... deri atehere reprezentacioni i Kosoves ne futboll duhet te sherbeje si kombetare B per kombetaren e vertet ku futbollistet me te mire te Kosoves do te luanin me ate te Shqiperise,me flamurin kombetare.

Tani Kosova do te luaj me Turqine ndeshje miqsore,do t`ju gezoheni fitores se Kosoves kunder Turqise ? :P

drague
07-03-2014, 19:50
Cfare qendrimi eshte ky qe Kosova nuk duhet te kete perfaqesuesen e vet ! ... atehere duhet te jeni edhe kunder te gjitha perfaqesuesve te saj ne cdo sport, ... si do dalin klubet e futbollit ne Kosove ne garat europiane pa nje FFK te pranuar zyrtarisht nga Uefa & Fifa ?
FFK duhet te egzistoje por mos te formoj perfaqesuesen e saj ne futboll,ky eshte qendrimi juaj !!!
Po federatat tjera te sporteve ne Kosove cka duhet te bejne,p.sh. ajo e hendbollit,basketbollit ?
Me kend do te bashkohen hendbollistet dhe basketbollistet kosovar,kur keto sporte ne Shqiperi nuk "egzistojne" fare :keni federate per keto sporte ? haha

Kosova duhet te kete perfaqesuesen e vet ne futboll gjersa te behemi nje shtet ... deri atehere reprezentacioni i Kosoves ne futboll duhet te sherbeje si kombetare B per kombetaren e vertet ku futbollistet me te mire te Kosoves do te luanin me ate te Shqiperise,me flamurin kombetare.

Tani Kosova do te luaj me Turqine ndeshje miqsore,do t`ju gezoheni fitores se Kosoves kunder Turqise ? :P

per kampionat ballkanik?:P

Semiku
07-03-2014, 20:06
per kampionat ballkanik?:P
Kosova ende nuk eshte as per Ballkanin.
Por per JU ke te drejte,sepse me sa e di i vetmi trofe i fituar nga futbollistet e Shqiperise eshte ai ne nje Ballkaniade :D-:P,ne ato vite kur Enver Hoxha ishte djal i ri dhe i sapo ardhur ne pushtet.
Ballkani eshte shume i forte edhe per JU edhe per NE , te luajme futboll me vendet ballkanike por duke e perjashtuar Serbine,Greqine,Turqine ...madje edhe Bullgarija dhe Mali i Zi na mundin !
Me duket qe as nje shtet te Ballkanit nuk mundemi ta fitojme ... ndoshta Maqedonine.

drague
07-03-2014, 20:12
Kosova ende nuk eshte as per Ballkanin.
Por per JU ke te drejte,sepse me sa e di i vetmi trofe i fituar nga futbollistet e Shqiperise eshte ai ne nje Ballkaniade :D-:P,ne ato vite kur Enver Hoxha ishte djal i ri dhe i sapo ardhur ne pushtet.
Ballkani eshte shume i forte edhe per JU edhe per NE , te luajme futboll me vendet ballkanike por duke e perjashtuar Serbine,Greqine,Turqine ...madje edhe Bullgarija dhe Mali i Zi na mundin !
Me duket qe as nje shtet te Ballkanit nuk mundemi ta fitojme ... ndoshta Maqedonine.

mos i mani dardan ks ison.ne jemi nje komb do apo nuk do ti

iken ato kohet e para luftes.Kosova e filloj nga 0.

pse ishte jugosllavija superfuqi ne sport?

Semiku
07-03-2014, 20:21
...ne jemi nje komb do apo nuk do tiHajde de,me mban leksione patriotizmi ... pse shkrova dic kunder kombit tone qe duhet te jete NJE.
Parashtrova disa pyetje.
pse ishte jugosllavija superfuqi ne sport?
Nuk ishte superfuqi,por me trofe te shumta ne te gjitha sportet ... ndersa ne disa prej tyre ka qene superfuqi (basketboll,hendboll,vaterpolo...) !
Munde te na vie inati,por ashtu eshte.

drague
07-03-2014, 20:24
Hajde de,me mban leksione patriotizmi ... pse shkrova dic kunder kombit tone qe duhet te jete NJE.
Parashtrova disa pyetje.

Nuk ishte superfuqi,por me trofe te shumta ne te gjitha sportet ... ndersa ne disa prej tyre ka qene superfuqi (basketboll,hendboll,vaterpolo...) !
Munde te na vie inati,por ashtu eshte.


07 Mars 2014 - 02:14 | LAJME

TRANSLATE Perktheje lajmin ne gjuhe te tjera

Xhaka dhe Vokrri, kundėr Canės pėr njė kombėtare
Xhaka dhe Vokrri, kundėr Canės pėr njė kombėtareGranit Xhaka ėshtė kundėr krijimit tė njė kombėtareje tė pėrbashkėt Kosovė-Shqipėri. Ai nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė tė luajė pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės, kur kjo e fundit tė pranohet nė FIFA. Lorik Cana po insiston qė tė gjithė shqiptarėt ta kenė njė kombėtare tė pėrbashkėt. Por nuk mendon kėshtu Granit Xhaka. "Ėshtė e vėrtetė se ne jemi njė komb, por kemi dy shtete. Realiteti ėshtė i tillė. Pasi tani e kemi shtetin, si Kosovė, duhet tė bėjmė edhe pėrfaqėsuesen e futbollit tė Kosovės", - ka deklaruar mesfushori prishtinas nė njė intervistė pėr portalin albinfo.ch. "Ne si lojtarė shqiptarė nė kombėtaren e Zvicrės kemi biseduar sė bashku dhe e kemi pėrgėzuar vendimin pėr lejimin e miqėsoreve tė kombėtares sė Kosovės. Kėshtu do t'u jepet njė shans lojtarėve nga Kosova qė tė shpėrthejnė izolimin, tė luajnė me ekipe tė vendeve tė huaja. Unė besoj se Kosova do tė ketė njė ekip shumė tė mirė", - shtoi Xhaka.
ZVICRA
Anėtari i kombėtares sė Zvicrės nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė tė luajė pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės, kur kjo e fundit tė pranohet nė FIFA. "Unė i jam mirėnjohės Zvicrės pėr tė gjitha. Jam i lindur nė kėtė vend, kėtu e kam kryer shkollėn, kam mėsuar lojėn e futbollit dhe jam bėrė ky qė jam. Ndėrkohė, vendin tim, Kosovėn, nuk e harroj kurrė dhe jam shumė i lidhur me tė. Por, siē e thashė, angazhimi pėr Kosovėn nė kėtė fazė nuk ėshtė temė. Nėse Kosova pranohet me tė drejta tė plota si anėtare e FIFA-s, atėherė mund ta rishikoj pozicionin tim", - theksoi Xhaka, i cili vijon: "Duhet tė them se sidomos periudha kur kemi luajtur kundėr Shqipėrisė, nuk ka qenė aspak e lehtė, jo vetėm pėr ne, futbollistėt shqiptarė tė Zvicrės, por edhe pėr familjet tona. Tė luash nė Zvicėr dhe tė dėgjosh fishkėllimat e 13 mijė shqiptarėve kundėr teje nuk ėshtė aspak ndjenjė e mirė. Por tani, pasi Kosova e fitoi tė drejtėn pėr tė zhvilluar ndeshje miqėsore nė kuadrin e FIFA-s, ky presion ka rėnė, situata ėshtė bėrė mė e qetė".
VOKRRI
Presidenti i Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrri, i ka quajtur deklaratat e kapitenit tė kombėtares shqiptare, Lorik Canės, si tė pamatura dhe kuturu, sa i pėrket asaj se duhet tė ekzistojė vetėm njė kombėtare dhe nuk duhet tė ketė pėrfaqėsuese tjetėr. Ai ka shtuar se Cana dhe futbollistėt e tjerė e kanė nėnshkruar peticionin qė ėshtė dėrguar nė FIFA. "Tė gjithė futbollistėt e kanė nėnshkruar peticionin dhe e kanė pėrkrahur atė. Edhe Lorik Cana e ka nėnshkruar dhe e ka ditur qė po nėnshkruan pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės. Ata e kanė nėnshkruar dhe unė i falėnderoj. Nuk i kuptoj deklaratat e tij dhe tek e fundit ėshtė mendim i tij personal, por nuk mendoj qė ėshtė mirė tė thuhen deklarata tė pamatura", - ka thėnė Vokrri pėr KTV. Ndėrkohė, kundrejt Vokrrit ka pasur akuza nga ish-trajneri i Prishtinės, Kujtim Shala, i cili ka deklaruar se nė pėrfaqėsuesen e Kosovės ka nepotizėm. Kėto akuza u bėnė pasi u la jashtė grumbullimit tė parė Andis Shala, pjesėtar i ekipit tė Dunde Junajtid, djali i trajnerit Kujtim Shala. Por akuzat nuk kanė munguar edhe nga futbollistė si Zhdrella, i cili ėshtė shpallur 3 herė futbollisti mė i mirė nė Kosovė dhe qė u la jashtė grumbullimit kundėr Haitit.
(a.k/E.Ilnica/BalkanWeb)

Semiku
07-03-2014, 20:45
07 Mars 2014 - 02:14 | LAJME

TRANSLATE Perktheje lajmin ne gjuhe te tjera

Xhaka dhe Vokrri, kundėr Canės pėr njė kombėtare
Xhaka dhe Vokrri, kundėr Canės pėr njė kombėtareGranit Xhaka ėshtė kundėr krijimit tė njė kombėtareje tė pėrbashkėt Kosovė-Shqipėri. Ai nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė tė luajė pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės, kur kjo e fundit tė pranohet nė FIFA. Lorik Cana po insiston qė tė gjithė shqiptarėt ta kenė njė kombėtare tė pėrbashkėt. Por nuk mendon kėshtu Granit Xhaka. "Ėshtė e vėrtetė se ne jemi njė komb, por kemi dy shtete. Realiteti ėshtė i tillė. Pasi tani e kemi shtetin, si Kosovė, duhet tė bėjmė edhe pėrfaqėsuesen e futbollit tė Kosovės", - ka deklaruar mesfushori prishtinas nė njė intervistė pėr portalin albinfo.ch. "Ne si lojtarė shqiptarė nė kombėtaren e Zvicrės kemi biseduar sė bashku dhe e kemi pėrgėzuar vendimin pėr lejimin e miqėsoreve tė kombėtares sė Kosovės. Kėshtu do t'u jepet njė shans lojtarėve nga Kosova qė tė shpėrthejnė izolimin, tė luajnė me ekipe tė vendeve tė huaja. Unė besoj se Kosova do tė ketė njė ekip shumė tė mirė", - shtoi Xhaka.
ZVICRA
Anėtari i kombėtares sė Zvicrės nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė tė luajė pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės, kur kjo e fundit tė pranohet nė FIFA. "Unė i jam mirėnjohės Zvicrės pėr tė gjitha. Jam i lindur nė kėtė vend, kėtu e kam kryer shkollėn, kam mėsuar lojėn e futbollit dhe jam bėrė ky qė jam. Ndėrkohė, vendin tim, Kosovėn, nuk e harroj kurrė dhe jam shumė i lidhur me tė. Por, siē e thashė, angazhimi pėr Kosovėn nė kėtė fazė nuk ėshtė temė. Nėse Kosova pranohet me tė drejta tė plota si anėtare e FIFA-s, atėherė mund ta rishikoj pozicionin tim", - theksoi Xhaka, i cili vijon: "Duhet tė them se sidomos periudha kur kemi luajtur kundėr Shqipėrisė, nuk ka qenė aspak e lehtė, jo vetėm pėr ne, futbollistėt shqiptarė tė Zvicrės, por edhe pėr familjet tona. Tė luash nė Zvicėr dhe tė dėgjosh fishkėllimat e 13 mijė shqiptarėve kundėr teje nuk ėshtė aspak ndjenjė e mirė. Por tani, pasi Kosova e fitoi tė drejtėn pėr tė zhvilluar ndeshje miqėsore nė kuadrin e FIFA-s, ky presion ka rėnė, situata ėshtė bėrė mė e qetė".
VOKRRI
Presidenti i Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrri, i ka quajtur deklaratat e kapitenit tė kombėtares shqiptare, Lorik Canės, si tė pamatura dhe kuturu, sa i pėrket asaj se duhet tė ekzistojė vetėm njė kombėtare dhe nuk duhet tė ketė pėrfaqėsuese tjetėr. Ai ka shtuar se Cana dhe futbollistėt e tjerė e kanė nėnshkruar peticionin qė ėshtė dėrguar nė FIFA. "Tė gjithė futbollistėt e kanė nėnshkruar peticionin dhe e kanė pėrkrahur atė. Edhe Lorik Cana e ka nėnshkruar dhe e ka ditur qė po nėnshkruan pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės. Ata e kanė nėnshkruar dhe unė i falėnderoj. Nuk i kuptoj deklaratat e tij dhe tek e fundit ėshtė mendim i tij personal, por nuk mendoj qė ėshtė mirė tė thuhen deklarata tė pamatura", - ka thėnė Vokrri pėr KTV. Ndėrkohė, kundrejt Vokrrit ka pasur akuza nga ish-trajneri i Prishtinės, Kujtim Shala, i cili ka deklaruar se nė pėrfaqėsuesen e Kosovės ka nepotizėm. Kėto akuza u bėnė pasi u la jashtė grumbullimit tė parė Andis Shala, pjesėtar i ekipit tė Dunde Junajtid, djali i trajnerit Kujtim Shala. Por akuzat nuk kanė munguar edhe nga futbollistė si Zhdrella, i cili ėshtė shpallur 3 herė futbollisti mė i mirė nė Kosovė dhe qė u la jashtė grumbullimit kundėr Haitit.
(a.k/E.Ilnica/BalkanWeb)
Mire de,cka te them une ...flet Xhaka dhe thote qe do te luante vetem per Kosoven nese zyrtarizohet statusi i futbollit kosovar.Keshtu mendojne gati tere futbollistet kosovar . Me me deshire do te perfaqesonin Kosoven se sa Shqiperine,ky eshte realitet.
Kete ta thote edhe Gj.Shaqiri,Behrami...etj. Ja Ujkani iku,posa e humbi vendin e portierit titullar ne kombetaren shqiptare.
Nuk e di cfare peticioni ka nenshkruar Cana !
Ju thoni qe Kosova nuk duhet te kete fare perfaqesuese ne futboll - kjo nuk ka kuptim.

Ndersa ky Kujtim Shala sillet si debil,ankohet pse nuk ma thirni djalin ndersa akuzon per nepotizem!! hehe
Zhdrrelles ju eshte bere padrejtesi.

drague
07-03-2014, 20:48
une jam dashamires futbolli dhe jo nacionalist.

fadil vokrri ka lujt ne serbi,nuk tha kush pse?

Semiku
07-03-2014, 21:02
une jam dashamires futbolli dhe jo nacionalist.
Mire qe je dashamires i futbollit,ndersa per kete termin nacionalist as qe e ve ne dyshim qe ne Shqiperi nuk ka fare nacionalist.
Posa t`ja permendesh nacionalizmin dikujt nga Shqiperija ju ngrihen floket perpjete...E nuk duhet te jete keshtu,nacionalizem eshte fjale e huaj qe nuk i perputhet fjalorit te shqipes.
Une jam "nacionalist" !
fadil vokrri ka lujt ne serbi,nuk tha kush pse?Ne te vertet ka luajtur per nje klub serb (Fc Partizani) dhe per reprezentacionin e ish Jugosllavise.Nuk jemi duke e akuzuar per kete ,pse ku do luante ne vitet `80 ... njeriu eshte kryetar i FFK dhe detyra e tij eshte te zyrtarizoj futbollin kosovar.

lenci
10-03-2014, 17:23
07 Mars 2014 - 02:14 | LAJME

TRANSLATE Perktheje lajmin ne gjuhe te tjera

Xhaka dhe Vokrri, kundėr Canės pėr njė kombėtare
Xhaka dhe Vokrri, kundėr Canės pėr njė kombėtareGranit Xhaka ėshtė kundėr krijimit tė njė kombėtareje tė pėrbashkėt Kosovė-Shqipėri. Ai nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė tė luajė pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės, kur kjo e fundit tė pranohet nė FIFA. Lorik Cana po insiston qė tė gjithė shqiptarėt ta kenė njė kombėtare tė pėrbashkėt. Por nuk mendon kėshtu Granit Xhaka. "Ėshtė e vėrtetė se ne jemi njė komb, por kemi dy shtete. Realiteti ėshtė i tillė. Pasi tani e kemi shtetin, si Kosovė, duhet tė bėjmė edhe pėrfaqėsuesen e futbollit tė Kosovės", - ka deklaruar mesfushori prishtinas nė njė intervistė pėr portalin albinfo.ch. "Ne si lojtarė shqiptarė nė kombėtaren e Zvicrės kemi biseduar sė bashku dhe e kemi pėrgėzuar vendimin pėr lejimin e miqėsoreve tė kombėtares sė Kosovės. Kėshtu do t'u jepet njė shans lojtarėve nga Kosova qė tė shpėrthejnė izolimin, tė luajnė me ekipe tė vendeve tė huaja. Unė besoj se Kosova do tė ketė njė ekip shumė tė mirė", - shtoi Xhaka.
ZVICRA
Anėtari i kombėtares sė Zvicrės nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė tė luajė pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės, kur kjo e fundit tė pranohet nė FIFA. "Unė i jam mirėnjohės Zvicrės pėr tė gjitha. Jam i lindur nė kėtė vend, kėtu e kam kryer shkollėn, kam mėsuar lojėn e futbollit dhe jam bėrė ky qė jam. Ndėrkohė, vendin tim, Kosovėn, nuk e harroj kurrė dhe jam shumė i lidhur me tė. Por, siē e thashė, angazhimi pėr Kosovėn nė kėtė fazė nuk ėshtė temė. Nėse Kosova pranohet me tė drejta tė plota si anėtare e FIFA-s, atėherė mund ta rishikoj pozicionin tim", - theksoi Xhaka, i cili vijon: "Duhet tė them se sidomos periudha kur kemi luajtur kundėr Shqipėrisė, nuk ka qenė aspak e lehtė, jo vetėm pėr ne, futbollistėt shqiptarė tė Zvicrės, por edhe pėr familjet tona. Tė luash nė Zvicėr dhe tė dėgjosh fishkėllimat e 13 mijė shqiptarėve kundėr teje nuk ėshtė aspak ndjenjė e mirė. Por tani, pasi Kosova e fitoi tė drejtėn pėr tė zhvilluar ndeshje miqėsore nė kuadrin e FIFA-s, ky presion ka rėnė, situata ėshtė bėrė mė e qetė".
VOKRRI
Presidenti i Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrri, i ka quajtur deklaratat e kapitenit tė kombėtares shqiptare, Lorik Canės, si tė pamatura dhe kuturu, sa i pėrket asaj se duhet tė ekzistojė vetėm njė kombėtare dhe nuk duhet tė ketė pėrfaqėsuese tjetėr. Ai ka shtuar se Cana dhe futbollistėt e tjerė e kanė nėnshkruar peticionin qė ėshtė dėrguar nė FIFA. "Tė gjithė futbollistėt e kanė nėnshkruar peticionin dhe e kanė pėrkrahur atė. Edhe Lorik Cana e ka nėnshkruar dhe e ka ditur qė po nėnshkruan pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės. Ata e kanė nėnshkruar dhe unė i falėnderoj. Nuk i kuptoj deklaratat e tij dhe tek e fundit ėshtė mendim i tij personal, por nuk mendoj qė ėshtė mirė tė thuhen deklarata tė pamatura", - ka thėnė Vokrri pėr KTV. Ndėrkohė, kundrejt Vokrrit ka pasur akuza nga ish-trajneri i Prishtinės, Kujtim Shala, i cili ka deklaruar se nė pėrfaqėsuesen e Kosovės ka nepotizėm. Kėto akuza u bėnė pasi u la jashtė grumbullimit tė parė Andis Shala, pjesėtar i ekipit tė Dunde Junajtid, djali i trajnerit Kujtim Shala. Por akuzat nuk kanė munguar edhe nga futbollistė si Zhdrella, i cili ėshtė shpallur 3 herė futbollisti mė i mirė nė Kosovė dhe qė u la jashtė grumbullimit kundėr Haitit.
(a.k/E.Ilnica/BalkanWeb)

Tash ke fol si burrat o Granit Xhaka,respekte pėr fjalėt qė the.
Herė tjetėr mundėsisht mos e perzi himnin dhe flamurin kuqezi me ndjenjat e tua sportive.
Ke lind nė Zvicėr,i je mirėnjohės kėtij vendi,dhe ėshtė mėse normale,kur Kosova tė jetė pjesėtare e Fifa me gjithė tė drejtat,je i lirė tė shkosh e tė luash.
Shqiptar nuk bėhesh pse mban flamurin,por sepse gjaku i familjes ėshtė nė themelet e shtėpive ku sot jetojmė.