PDA

View Full Version : Merret vendimi pėr ndėrtimin e stadiumit kombėtar me standarde botėrore


Ragnar
18-03-2014, 13:52
http://www.telegrafi.com/foto/sportivendor/merret-vendimi-p-euml-r-nd-euml-rtimin-e-stadiumit-komb-euml-tar-me-standarde-bot-euml-rore_hd.jpg

Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e saj ka marrė vendim pėr ndėrtimin e stadiumit Kombėtar sipas standardeve botėrore. Ky stadium sipas kryeministrit Thaēi do tė ketė kapacitet prej 25 deri 30 mijė ulėse.

Ai ka kėrkuar nga ministri i Kulturės, Memli Krasniqi dhe ministri i Financave, Besim Beqaj, qė menjėherė tė merren me procedurat dhe tė shpallet njė konkurs ndėrkombėtar pėr ndėrtimin e kėtij stadiumi.

“Ftoj ministrin e Kulturės z. Memli Krasniqin dhe ministrin e financave Besim Beqaj qė tė nisin menjėherė procedurat qė nė kornizėn afat mesme tė shpenzimeve tė pėrfshihet projekti pėr ndėrtimin e njė stadiumi tė ri dhe modernė nė Kosovė , stadiumin Kombėtar tė Kosovės sipas standardeve mė tė larta ndėrkombėtare. Stadiumi kombėtar i Kosovės do t`i ketė rreth 25 mijė apo 30 mijė ulėse dhe do tė ndėrtohet nė Prishtinė, ftoj dy ministrat qė t`i fillojnė procedurat pėr shpalljen e konkursit ndėrkombėtar pėr ndėrtimin e kėtij stadiumi, ky stadium do tė jetė po ashtu sikur stadiumet mė moderne nė Evropė. Ky stadium do tė jetė njė arenė feste dhe garė e vėrtetė dhe njė krenari pėr tė gjithė futbollistėt dhe tifozėt tanė”, ka thėnė Thaēi. /KP/Telegrafi/

SystemA
18-03-2014, 14:12
Hajde per hajer............................................. ................................

Ragnar
18-03-2014, 14:16
SystemA, nese ne Kosove behet nje stadium i till, eshte turp per Shqiperin qe ende nuk e beri nje te hajrit.

E mira e te mires eshte qe mundet me shfrytezu Shqiperia sa here te deshiron.

Zana
18-03-2014, 14:38
Turp eshte qe po ndertojne dicka te tille ,nderkohe qe kosova eshte akoma ne ndertim e lart ... Pse nuk thote ,sa milliona euro do kushtoje ...dhe ke do ftojne kshu per ndeshje duke e ditur qe Kosova ,akoma nuk njihet si e pavarur :S

Ps...Do Ishte me mire te investoheshin neper shkolla .Apo dicka tjeter me te hajrit ne ndihme te popullit.

gurax
18-03-2014, 14:41
Turp eshte qe po ndertojne dicka te tille ,nderkohe qe kosova eshte akoma ne ndertim e lart ... Pse nuk thote ,sa milliona euro do kushtoje ...dhe ke do ftojne kshu per ndeshje duke e ditur qe Kosova ,akoma nuk njihet si e pavarur :S

Fiks. E keqja e Shqiperise dhe Kosoves ketu paska qene, ke mungesa e stadiumeve me standarde boterore! Kosova pararoje dhe Shqiperise qe duhet t'i vije turp!

Ah ne shqiptaret e shkrete qe na kane pj** ne vesh po e po, por na eshte demtuar dhe truri nga kjo gje.

Ragnar
18-03-2014, 14:57
Ore Gurax, si shtet qe je duhesh patjeter te kesh nje stadium moderrne, nuk perzihet sporti me politik.

Shkollat ne Kosov jane te investuar ne menyren e duhur, nuk ju mungon asgje, te vetmen gje qe mungon ne shkolla eshte rinia qe mirren me gjera te kota e jo me shkollim.

Eshte turp per Shqiperin qe mbi 100 vjet shtet nje stadium nuk e ka te hajrit, jo pak here kane bere shaka vendet e huaja kur kane luajtur futboll ne Shqiperi, duke thene qe stadiumi ishte i viteve 80-ta.

Turp dhe turp do mbetet kjo gje.

Kulpra
18-03-2014, 15:01
Shkollat ne Kosov jane te investuar ne menyren e duhur, nuk ju mungon asgje, te vetmen gje qe mungon ne shkolla eshte rinia qe mirren me gjera te kota e jo me shkollim.

Per njimend e ke?

AAO
18-03-2014, 15:05
Ne boten moderne imazhin me te mire nje vendi e jep sporti ,dhe qe te krijohet ky imazh kerkon dhe investime ne infrastrukture. Dikujt mund ti duket budallek nje investim i tille ,por ne te njejten kohe ofron dhe punesim per njerzit ,sepse ne kohet e sotme stadiumet moderne jane ne te njejten kohe dhe qendra komerciale ku ofrojne punesim dhe zhvillim ,plus neser pasneser ato 30 mije vende po te mbushen plot me nga 10 euro bileta i thone 300 mije euro fitime vetem per nje takim te vetem.

Jo po te rrime me stadiumet e titos dhe enverit meqense popullin e kena te varfer. Ska sens dhe as llogjike! Jemi te vetmet vende ne evrope pa nje stadium me standarte evropiane. Eshte tjeter gje te besh 10 stadiume njeheresh me standarte evropiane kur popullin e ke per buken e gojes ,dhe eshte tjeter gje te besh nje stadium te vetem me standarte evropiane kur nuk ke asnje te vetem ne vend qe i ploteson kto standarte.

Ragnar
18-03-2014, 15:06
Per njimend e ke?

Po njemend, te lutem ketu debatohet per sport, nuk dua t'i nderrohet kahja temes, keshtu qe do te pastrohet nga pikat qe jane jashte teme.

Ragnar
18-03-2014, 15:08
Ne boten moderne imazhin me te mire nje vendi e jep sporti ,dhe qe te krijohet ky imazh kerkon dhe investime ne infrastrukture. Dikujt mund ti duket budallek nje investim i tille ,por ne te njejten kohe ofron dhe punesim per njerzit ,sepse ne kohet e sotme stadiumet moderne jane ne te njejten kohe dhe qendra komerciale ku ofrojne punesim dhe zhvillim ,plus neser pasneser ato 30 mije vende po te mbushen plot me nga 10 euro bileta i thone 300 mije euro fitime vetem per nje takim te vetem.

Jo po te rrime me stadiumet e titos dhe enverit meqense popullin e kena te varfer. Ska sens dhe as llogjike! Jemi te vetmet vende ne evrope pa nje stadium me standarte evropiane. Eshte tjeter gje te besh 10 stadiume njeheresh me standarte evropiane kur popullin e ke per buken e gojes ,dhe eshte tjeter gje te besh nje stadium te vetem me standarte evropiane kur nuk ke asnje te vetem ne vend qe i ploteson kto standarte.

Hallall per kete shkrim, ja keshtu jane dashamiret e sportit dhe njerzit qe shohin larg. Pikerisht amabasadoret e nje vendi jane sportistet.

Kryeministrin apo ministrat e Portugalis jo te gjithe e njohin apo i njohin, kurse Cristiano Ronaldon e njeh e gjithe bota.

Zana
18-03-2014, 15:29
Standarte Moderne ... looooool
Nuk luhet futboll me barkun bosh dhe plumbat mbi koke Endrush ..... e kshu ky stadiumi modern s'do japi asnje imazh pozitiv, pervecse korrupsionit dhe harxhimit te buxhetit ne kurriz te popullit/vendit. Stadium modern mes germadhave kshu I bie. Shtrij kembet sa ke jorganin,thote populli.
Pse ,c'ka ai stadiumi ne foto ...sh mire ngjan :S

SystemA
18-03-2014, 15:35
SystemA, nese ne Kosove behet nje stadium i till, eshte turp per Shqiperin qe ende nuk e beri nje te hajrit.

E mira e te mires eshte qe mundet me shfrytezu Shqiperia sa here te deshiron.

Pyet qeverine....jo mua!

SystemA
18-03-2014, 15:37
Ne boten moderne imazhin me te mire nje vendi e jep sporti ,dhe qe te krijohet ky imazh kerkon dhe investime ne infrastrukture. Dikujt mund ti duket budallek nje investim i tille ,por ne te njejten kohe ofron dhe punesim per njerzit ,sepse ne kohet e sotme stadiumet moderne jane ne te njejten kohe dhe qendra komerciale ku ofrojne punesim dhe zhvillim ,plus neser pasneser ato 30 mije vende po te mbushen plot me nga 10 euro bileta i thone 300 mije euro fitime vetem per nje takim te vetem.

Jo po te rrime me stadiumet e titos dhe enverit meqense popullin e kena te varfer. Ska sens dhe as llogjike! Jemi te vetmet vende ne evrope pa nje stadium me standarte evropiane. Eshte tjeter gje te besh 10 stadiume njeheresh me standarte evropiane kur popullin e ke per buken e gojes ,dhe eshte tjeter gje te besh nje stadium te vetem me standarte evropiane kur nuk ke asnje te vetem ne vend qe i ploteson kto standarte.

Edhe Brasili Endri,ndertoi stadiumin me te madh dhe modern per kohen.........
E prishen..........me duket apo i bene allci si sculpture.

derjansi
18-03-2014, 16:15
ni stadium modern olimpik i duhet pa tjeter shqipnis, edhe me verte asht turp e faqe e zez se ne qfar gjendje e ka infrastrukturen sportive. te vjen marre kur shef qe edhe trinidad tabago ka me shum sportiste se shqipnia ne lojra olimpike.

Zana
18-03-2014, 16:20
Si ju dashka stadium olimpik ore ? Sportin mund ta ushtrosh kudo ..zakonisht ne park/fushe. Kjo s'do te thote, qe japin rezultat ne baze te stadiumit. Kemi stadium dhe pallat Sporti.

derjansi
18-03-2014, 16:25
po stadium qe asht ndertu ne vitet 40, si stadium i lagjeve te indis

Edvin83
18-03-2014, 16:26
Pse nuk ndėrtohet njė stadium pėr tė dy vendet? Sidoqoftė herėt a vonė Kosova e Shqipėria do tė jenė njė shtet i bashkuar.

Zana
18-03-2014, 16:27
e ke gabim derjansi...mund ti besh riparime, por nuk eshte nevoja per harxhime llukzose...nderkohe qe kemi nevoje per gjera me te rendesishme.

AAO
18-03-2014, 16:29
Edhe Brasili Endri,ndertoi stadiumin me te madh dhe modern per kohen.........
E prishen..........me duket apo i bene allci si sculpture.

E di cfare Imazhi i ka dhene ai stadium Brazilit Sytema? Nje imazh te paimagjinueshem. Njerezit merrnin avionin nga anglia ,korea ,japonia ,kina ,rusia etj etj vetem per te pare nje here te vetme Maracanan. Finalen e boterorit te vitit 50 ndaj Uruguay e ndoqen plot 210 mije spektatore ,sot e ksaj dite mban rekordin boteror te shikueshmerise ne nje stadium. Nga vitet 50 deri para se te rikonstruktohej per kupen e botes 2014 eshte vizituar nga miliona turiste qe vinin nga anembane botes ,nje makineri te ardhurash per shtetin ,federaten apo dikush tjeter qe mund ta kete pasur me koncesion.

Nejse muhabet i gjate ,por sporti eshte imazhi me i mire i nje vendi ,dhe pa infrastrukture ska sport. Kosova psh me pak investime mund ti jape ngjyre tjeter imazhit te vendit ,pasi ne basketboll ,hendboll dhe futboll ka nje tradite te pasur! Ndryshe nga shqiperia ku tradite ka vetem ne peshengritje ,dikur ka pasur dhe ne volejboll por ka qene nje periudhe shume e shkurter!

derjansi
18-03-2014, 16:32
e ke gabim derjansi...mund ti besh riparime, por nuk eshte nevoja per harxhime llukzose...nderkohe qe kemi nevoje per gjera me te rendesishme.


nuk po thot kush me bo stadium si wembly ne londer po ni stadium te hajrit me 30-40mij shikus me standarte te kohes qe i ka hije ni shteti. edhe maqedonia e ndertoi stadiumin e ri kaq posht asht shqipnia?

Ragnar
18-03-2014, 16:37
Ja se cfare stadiumi kemi, shihe se cfare thojne te tjeret, vertet e tmerrshme !

Ne fokus/ Zvicerianet tallen me Stadiumin Qemal Stafa

Mediat zviceriane tallen me Qemal Stafen. Gazetaret e ardhur ne Tirane pasi kane bere nje vizite ne Stadiumin Kombetar ku u luajt ndeshja kane shkruar menjehere fjale te shemtuara per vendin e rrenuar qe ne Shqiperi e quajne akoma stadium. Fotot qe zvicerianet kane bere jane publikuar menjehere ne internet per te shpjeguar shemtine e stadiumit kombetar ku Shqiperia luan futboll ende ne vitin 2013.

http://www.shekulli.com.al/web/timthumb.php?src=http://shekulli.com.al/website/images/images14/5/1513620_pic_970x641.jpg&w=350&zc=1&a=t

http://www.shekulli.com.al/web/timthumb.php?src=http://shekulli.com.al/website/images/images14/5/1513624_pic_970x641.jpg&w=350&zc=1&a=t

http://www.shekulli.com.al/web/timthumb.php?src=http://shekulli.com.al/website/images/images14/5/1513638_pic_970x641.jpg&w=350&zc=1&a=t

http://www.shekulli.com.al/web/timthumb.php?src=http://shekulli.com.al/website/images/images14/5/1513644_pic_970x641.jpg&w=350&zc=1&a=t

http://www.shekulli.com.al/web/timthumb.php?src=http://shekulli.com.al/website/images/images14/5/1513646_pic_970x641.jpg&w=350&zc=1&a=t

http://www.shekulli.com.al/web/timthumb.php?src=http://shekulli.com.al/website/images/images14/5/1513606_pic_970x641.jpg&w=350&zc=1&a=t

Kulpra
18-03-2014, 16:41
Po njemend, te lutem ketu debatohet per sport, nuk dua t'i nderrohet kahja temes, keshtu qe do te pastrohet nga pikat qe jane jashte teme.

A une a ti ia nderruam kahun temes? :D

SystemA
18-03-2014, 17:00
Zvicra si reliev eshte malor,pra katundar me lope qe qumeshtin ja u blene shteti,dhe ju rrofshin Bankat!
Ta kene per ndere qe ka do te tjere..............atje!

AAO
18-03-2014, 17:04
Stadiumi Kombetar i Tanzanise :D

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/89/Dar_es_salaam_National_Stadium.jpg


Stadiumi kombetar i Zimbabwe :D

http://www.amazingvictoriafalls.com/wp-content/uploads/2010/04/Zimbabwe.-Harare-National-Sports-Stadium.jpg

Stadiumi kombetar i Shqiperise

http://lh4.ggpht.com/_LnOIRMvDXZw/R7mK1HYadHI/AAAAAAAAAUA/mlJxTK9Upso/DSC03796.JPG

lenci
18-03-2014, 17:37
Vetėm me lekėt qė grabiti Lulushi,nė rrugėn e kombit,mund tė ishin ndėrtuar 2 stadiume.
Pastaj Salziu,duke parė qė e ka prejardhjen nga malet,ku sport kombėtar ėshtė sharrimi i druve,nuk e pa tė arsyeshme qė ti thonte Lulzimes ruj ndonjė lek se do bėjmė stadiumin.
Gjėra qė ndodhin,ja tė shohim se ndoshta na e bėn qytetėria njė stadium tė hajrit.