PDA

View Full Version : UEFA-Shqipėrisė: Mos u shitni bileta kosovarėve!


Ragnar
19-03-2014, 14:21
http://www.telegrafi.com/foto/sportivendor/uefa-shqip-euml-ris-euml-mos-u-shitni-bileta-kosovar-euml-ve_hd.jpg

Ndeshja Shqipėri- Serbi e 8 tetorit 2015 shihet qė tani si njė sfidė problematike dhe shumė e vėshtirė pėr tu menaxhuar. Ca mė shumė kur bėhet fjalė pėr njė shtet apo federatė si kjo e jona, qė nuk ka treguar doza tė forta besueshmėrie kur vjen puna te organizimi i tė tilla sfidave me nivel tė lartė rrezikshmėrie.

Nė kėtė kėndvėshtrim dhe ndoshta edhe pėr tė justifikuar disi gabimin (gafėn) e bėrė qė nė short (do kishte qenė mė mirė qė edhe pėr Shqipėrinė e Serbinė tė ishte ndjekur i njėjti rregull sikundėr pėr Spanjė-Gjibraltar dhe Armeni-Azerbajxhan, tė cilat nuk do ishin assesi nė njė grup kualifikues), UEFA i ka sugjeruar/rekomanduar, drejtuesve tė Federatės Shqiptare tė Futbollit qė tė mos u shesin bileta pėr kėtė takim tifozėve nga Kosova.

Gjithė qėllimi ishte qė tė ulet nė minimum rreziku i incidenteve, duke parė edhe historinė e afėrt, tė dhunshme dhe problematike qė ekziston ende mes Serbisė dhe shtetit tė Kosovės.

Lajmi bėhet i ditur nga burime tė sigurta nė FSHF, por qė nuk gjen njė konfirmim zyrtar, kjo natyrisht edhe pėr shkak tė ndjeshmėrisė qė prodhon tek tifozėt kuqezi nė Kosovė njė rekomandim i tillė, raporton “Panorama Sport”.

Duhet tė theksojmė se udhėzimi ėshtė gojor dhe jo-shkresor, nė formėn e njė sugjerimi, ashtu sikundėr ka bėrė gjithnjė UEFA kur para sfidave tė tilla si Serbi- Kroaci, Serbi-Bosnjė, Kroaci-Bosnjė, apo edhe Armeni-Turqi.

Kujtojmė se Kombėtarja shqiptare ka pasur njė mbėshtetje tė madhe gjatė gjithė kėtyre viteve nga publiku kosovar, edhe pėr arsyen e thjeshtė se nė pėrbėrje ka shumė lojtarė me origjinė nga Kosova, por edhe se kjo e fundit ka qenė nėn njė izolim (dhe vijon ende tė jetė) total sa i pėrket futbollit ndėrkombėtar.

Gjithsesi, mėnjanimi i sportdashėsve kosovarė nga kjo ndeshje, teorikisht duket i mundshėm, por praktikisht i pazbatueshėm. Federata mund tė mos shesė asnjė biletė nė pikat e shitjes nė Kosovė, por do ta ketė totalisht tė pamundur qė t’i ndalojė kėta tė fundit pėr t’i blerė biletat nė Shqipėri, apo nėpėrmjet internetit.

Madje, ndalimi i shitjes sė biletave pėr publikun kosovar nė Kosovė vetėm sa do rriste abuzimin, pasi me gjasa nė kėtė rast do lulėzonte “tregu i zi”, aty ku do rrekeshin mė shumė tifozėt kuqezi nga pėrtej kufirit pėr tė gjetur njė biletė. /KP/Telegrafi/

Gon!
19-03-2014, 14:30
Wtf!

AAO
19-03-2014, 15:33
Jo po ta lujm pa tifoze fare sepse kshu i pelqen pro serbeve te uefas me platinin ne krye...pffffffffff.

Kosovaret jane shqiptare dhe askush nuk mund ti ndaloje per te pare kombetaren e tyre. Shume e thjeshte!

Ps. Do ishte gabimi me i madh nese duka do binte pre e ktyre sugjerimeve!

derjansi
19-03-2014, 15:35
nuk e paskna pas dit se "kosovaret" e mbeshtetkan kombtaren per arsyen e thjesht se paska disa lojtar nga kosova ne te lol

portrale amatore

uefa ta qoj shurren perpjet sa ska me ja fut kush

AAO
19-03-2014, 15:42
nuk e paskna pas dit se "kosovaret" e mbeshtetkan kombtaren per arsyen e thjesht se paska disa lojtar nga kosova ne te lol

portrale amatore

uefa ta qoj shurren perpjet sa ska me ja fut kush

Po pra ,shkrim skandaloz ,kosovaret bejne tifozllik per shqiperine sepse luajne disa lojtar me origjine nga kosova .lol

Pse shqiptaret e kosoves nuk bejne tifozllik per zvicren? Edhe atje luajne kosovar :D.

drague
19-03-2014, 15:47
edhe nqs. duk kurva nuk e lejon ato prape do ti gjejnė biletat.

cool_shqype
19-03-2014, 16:11
Biletat nuk do tua shesim..... do tjua japim falas

Edvin83
19-03-2014, 18:00
E ka pasur pėr "kosovarėt" qė janė ata serbėt nė komunat e veriut :) Nė Kosovė jetojnė vetėm shqiptarė.

Po plas luftė prapė nė Evropė, e ne ende merremi me bileta. Kapni pushkėn e t'i shklyjmė kėlyshėt e Rusisė, qė janė serbėt.

Xhebraili
19-03-2014, 21:07
Ecni more nese bjen dakord federata e shqiperise me kete vendim do te behet katastrof ...

Te ju thote kroateve nje keso propozimi e do e shofim pergjigjen e tyre per serbet...

Xhebraili
19-03-2014, 22:22
Federata Shqiptare e Futbollit ka thėnė se tifozėt nga Kosova do tė jenė tė lirė tė vijnė nė stadiumin e Elbasanit pėr ndeshjen Shqipėri – Serbi,e cila do tč luhet nė kuadėr tė kualifikime pėr Euro 2016.
Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) ka mohuar njoftime se UEFA ka kėrkuar qė mos tu shiten bileta tifozėve nga Kosova, pėr ndeshjen Shqipėri – Serbi, qė do tė zhvillohet mė 8 tetor 2015, nė Elbasan:
“Nuk ka pasur rekomandime apo sugjerime tė tilla, pėr Federatėn Shqiptare tė Futbollit, nga ana e organizmit mė tė lartė tė futbollit evropian, UEFA”, thuhet nė njoftimin er FSHF-sė.
“Nga ana e saj, FSHF garanton qė edhe sikur tė kishte tė tilla “kėshilla”, ato kurrsesi nuk do tė merreshin parasysh nga ana e institucionit shqiptar tė futbollit. Tifozėt kosovarė, kanė qenė, janė dhe do tė jenė, kurdoherė tė mirėpritur, nė tė gjitha ndeshjet e kombėtares kuqezi, pavarėsisht se kundėr cilės kombėtare do tė luajmė”
“Mbėshtetja e tyre dhe e tė gjithė shqiptarėve kudo nė botė, pėr ekipin kombėtar tė futbollit, ėshtė e pazėvendėsueshme dhe burim frymėzimi pėr djemtė tanė nė arritjen e rezultateve pozitive qė i dėshirojmė tė gjithė”, vazhdon njoftimi.
Edhe njėherė FSHF i ka bėrė thirrje, tė gjithė grupimeve tė tifozerisė sė kombėtares, qė tė mbėshtesin sa mė fort, si deri mė tani, ekipin kombėtar tė futbollit./BotaSot/Indeksonline/

SystemA
20-03-2014, 00:50
http://www.telegrafi.com/foto/sportivendor/uefa-shqip-euml-ris-euml-mos-u-shitni-bileta-kosovar-euml-ve_hd.jpg

Ndeshja Shqipėri- Serbi e 8 tetorit 2015 shihet qė tani si njė sfidė problematike dhe shumė e vėshtirė pėr tu menaxhuar. Ca mė shumė kur bėhet fjalė pėr njė shtet apo federatė si kjo e jona, qė nuk ka treguar doza tė forta besueshmėrie kur vjen puna te organizimi i tė tilla sfidave me nivel tė lartė rrezikshmėrie.

Nė kėtė kėndvėshtrim dhe ndoshta edhe pėr tė justifikuar disi gabimin (gafėn) e bėrė qė nė short (do kishte qenė mė mirė qė edhe pėr Shqipėrinė e Serbinė tė ishte ndjekur i njėjti rregull sikundėr pėr Spanjė-Gjibraltar dhe Armeni-Azerbajxhan, tė cilat nuk do ishin assesi nė njė grup kualifikues), UEFA i ka sugjeruar/rekomanduar, drejtuesve tė Federatės Shqiptare tė Futbollit qė tė mos u shesin bileta pėr kėtė takim tifozėve nga Kosova.

Gjithė qėllimi ishte qė tė ulet nė minimum rreziku i incidenteve, duke parė edhe historinė e afėrt, tė dhunshme dhe problematike qė ekziston ende mes Serbisė dhe shtetit tė Kosovės.

Lajmi bėhet i ditur nga burime tė sigurta nė FSHF, por qė nuk gjen njė konfirmim zyrtar, kjo natyrisht edhe pėr shkak tė ndjeshmėrisė qė prodhon tek tifozėt kuqezi nė Kosovė njė rekomandim i tillė, raporton “Panorama Sport”.

Duhet tė theksojmė se udhėzimi ėshtė gojor dhe jo-shkresor, nė formėn e njė sugjerimi, ashtu sikundėr ka bėrė gjithnjė UEFA kur para sfidave tė tilla si Serbi- Kroaci, Serbi-Bosnjė, Kroaci-Bosnjė, apo edhe Armeni-Turqi.

Kujtojmė se Kombėtarja shqiptare ka pasur njė mbėshtetje tė madhe gjatė gjithė kėtyre viteve nga publiku kosovar, edhe pėr arsyen e thjeshtė se nė pėrbėrje ka shumė lojtarė me origjinė nga Kosova, por edhe se kjo e fundit ka qenė nėn njė izolim (dhe vijon ende tė jetė) total sa i pėrket futbollit ndėrkombėtar.

Gjithsesi, mėnjanimi i sportdashėsve kosovarė nga kjo ndeshje, teorikisht duket i mundshėm, por praktikisht i pazbatueshėm. Federata mund tė mos shesė asnjė biletė nė pikat e shitjes nė Kosovė, por do ta ketė totalisht tė pamundur qė t’i ndalojė kėta tė fundit pėr t’i blerė biletat nė Shqipėri, apo nėpėrmjet internetit.

Madje, ndalimi i shitjes sė biletave pėr publikun kosovar nė Kosovė vetėm sa do rriste abuzimin, pasi me gjasa nė kėtė rast do lulėzonte “tregu i zi”, aty ku do rrekeshin mė shumė tifozėt kuqezi nga pėrtej kufirit pėr tė gjetur njė biletė. /KP/Telegrafi/

Shtypi jone eshte komplet i pa afte dhe IDIOT,sepse ishte gojore....thenia,apo synetrim!
Man,man,man.

Xhebraili
20-03-2014, 00:57
Me duhet me u pajtu me ty keta nuk bejne lajme per ate qfare eshte po spekulime veq per klikime.....
Ani se memire se tani per inat te tyre ska me i zone stadiumi i elbasanit tifozet.


Veq 1 Zot Veq 1 Shqipni

SystemA
20-03-2014, 01:03
Me duhet me u pajtu me ty keta nuk bejne lajme per ate qfare eshte po spekulime veq per klikime.....
Ani se memire se tani per inat te tyre ska me i zone stadiumi i elbasanit tifozet.


Veq 1 Zot Veq 1 Shqipni

Do ti besoja keta qyrravecat tane po ta kishin me shkrim,ose me drejte Uefa-n gojarisht qe ti llapte federates serbic,biletat qe do keni ne dispozicion mos i merrni per ndeshjen ne Albani.

Ragnar
20-03-2014, 14:44
FSHF fton tė gjithė tifozėt kundėr Serbisė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/fshf-fton-t-euml-gjith-euml-tifoz-euml-t-kund-euml-r-serbis-euml_hd.jpg

Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) ka mohuar lajmin se UEFA ka kėrkuar qė mos tu shiten bileta tifozėve nga Kosova, pėr ndeshjen Shqipėri - Serbi, sfidė kjo qė ėshtė nė program tė luhet mė 8 tetor 2015, nė Elbasan.

FSHF pėrmes njė njoftimi, ka bėrė tė ditur se tifozėt nga Kosova do tė jenė tė lirė tė vijnė nė stadiumin e Elbasanit pėr ndeshjen Shqipėri –Serbi.

“Nuk ka pasur rekomandime apo sugjerime tė tilla, pėr Federatėn Shqiptare tė Futbollit, nga ana e organizmit mė tė lartė tė futbollit evropian, UEFA”, ėshtė thėnė nė njoftimin e FSHF-sė.

“Nga ana e saj, FSHF garanton qė edhe sikur tė kishte tė tilla ‘kėshilla’, ato kurrsesi nuk do tė merreshin parasysh nga ana e institucionit shqiptar tė futbollit. Tifozėt kosovarė, kanė qenė, janė dhe do tė jenė, kurdoherė tė mirėpritur, nė tė gjitha ndeshjet e kombėtares kuqezi, pavarėsisht se kundėr cilės kombėtare do tė luajmė. Mbėshtetja e tyre dhe e tė gjithė shqiptarėve kudo nė botė, pėr ekipin kombėtar tė futbollit, ėshtė e pazėvendėsueshme dhe burim frymėzimi pėr djemtė tanė nė arritjen e rezultateve pozitive qė i dėshirojmė tė gjithė”, thuhet nė njoftimin e FSHF-sė.

Sipas kėtij njoftimi, FSHF i ka bėrė thirrje, tė gjithė grupimeve tė tifozerisė sė kombėtares, qė tė mbėshtesin sa mė fort, si deri mė tani, ekipin kombėtar tė futbollit. /KP/Telegrafi/

shoku_tanku
20-03-2014, 15:45
Sa te jet tregu zi mos ēani kaptin fare.Do i blini pak shtrenjte po qejfi paguhet...

Xhebraili
20-03-2014, 19:56
Do jemi ne elbasan edhe nese kushton nje bilete sa me pa finalen e championsit keshtu qe le te na rruaje uefa

lenci
21-03-2014, 17:27
Nė Elbason do luhet neshja?
Erdhi edhe dita qė duhet me shkrujt nė histori qė nė El-bason ka luajtur kombėtarja e tė gjithė shqiptarėve.

Fshatari
21-03-2014, 17:46
Perkunder prepjekjeve te platinit dhe vellezerve te tij serbe, tifozet Kuqezi do ta ēojne deri ne finale kombetaren tone.

Xhebraili
21-03-2014, 17:48
Do jemi atje se sben ,te jav bojme jeten ferr serbeve

AAO
21-03-2014, 18:11
Nuk duhet te diskutohet fare problemi i shqiptarve te kosoves per ndeshjen ne elbasan. Por duhet te diskutojme per ndeshjen e beogradit ,duhet te organizohemi mire qe te jemi te shumte ne numer gjithmone nese na e lejon uefa. 5 % e kapacitetit te stadiumit te marakanas gjithmone nese luhet ne beograd i takon miqve ,kshu qe 3 ose 4000 mije ultras shqiptar nga te gjithe trojet e shqiperise mjaftojne per ta pushtu beogradin me thirrjet KOSOVA ESHTE SHQIPERI :D

ps. lajm tjeter i mire eshte qe stadiumit te elbasanit ka shume mundesi ti shtohen dhe 5000 mije vende te tjera per ta cuar kapacitetin ne 18 mije. Me 13 mije qe llogaritet aktualisht eshte shume i vogel per ndeshje nderkombetare!

Xhebraili
21-03-2014, 18:14
Nuk duhet te diskutohet fare problemi i shqiptarve te kosoves per ndeshjen ne elbasan. Por duhet te diskutojme per ndeshjen e beogradit ,duhet te organizohemi mire qe te jemi te shumte ne numer gjithmone nese na e lejon uefa. 5 % e kapacitetit te stadiumit te marakanas gjithmone nese luhet ne beograd i takon miqve ,kshu qe 3 ose 4000 mije ultras shqiptar nga te gjithe trojet e shqiperise mjaftojne per ta pushtu beogradin me thirrjet KOSOVA ESHTE SHQIPERI :D

ps. lajm tjeter i mire eshte qe stadiumit te elbasanit ka shume mundesi ti shtohen dhe 5000 mije vende te tjera per ta cuar kapacitetin ne 18 mije. Me 13 mije qe llogaritet aktualisht eshte shume i vogel per ndeshje nderkombetare!


ne beograd eshte veshtire te shkohet ste behen as 400 lere me 4000 mije duke pase parasysh ultrasit e serbis edhe pse me vjen inat ta pranoje ata kan ultrasit me te rrezikshem ne ballkan///

Nese na sigurohen Biletat nga FSHF jam i pari qe do shkoj ne Marakana nese luhet ne Beograd

AAO
21-03-2014, 18:27
ne beograd eshte veshtire te shkohet ste behen as 400 lere me 4000 mije duke pase parasysh ultrasit e serbis edhe pse me vjen inat ta pranoje ata kan ultrasit me te rrezikshem ne ballkan///

Nese na sigurohen Biletat nga FSHF jam i pari qe do shkoj ne Marakana nese luhet ne Beograd

Po more makinen dhe nisesh per beograd sigurisht qe serbet behen te rrezikshem. Por po u organizove 200-300 veta nga tirana ne beograd ose nga prishtina ne beograd ,nuk ka serb te rrezikshem. Edhe ultrasit boshnjak na kercenuan para 2 vitesh kur ikem ne bosnje ,por kur pane qe ishim gjithe bashke te organizuar na rrujten lesht. E njejta gje dhe me ultrasit e mariborit dhe olimpia ljubjanes kur luajtem ne slloveni ,do ju vrasim ,do ju presim ,por ja qe ishim ne qe e skuqem sllovenin me flamuj kuq e zi ;)

Xhebraili
21-03-2014, 18:31
Nuk te japin Bileta edhe ska shanc me perfundu mire nese lejohemi te shkojme atje,nuk e di sa e din ti po ne Beograd jetojne afersisht 30 000 shqiptar nese vetem 10% shkojne bohen 3000 tifoze kuq e zi atje...
Shpresoj te organizohemi e te bejme nje paraqitje te madhe ne Marakana apo kudo qe te luhet ndeshja....
Vetem une kam hallin ndeshjen ne Shqiperi per nje ndeshje te tille jan pak 18 000 ulese aty o problemi se edhe nese kish me qene sa Santiago Bernabeu ish mbush stadiumi.

Plaget qe kan lon serbet hala jane te hapura kjo ka me qene me shume se nje ndeshje futbolli

Ragnar
21-03-2014, 18:35
Pyetja rrjedh ketu, nga do te shkojn shkijet per ta pare ndeshjen ne Shqiperi ?, sigurisht qe jo nga Kosova, se do kthehen vetem eshra, por ndoshta do te vin nga Maqedonia.

AAO
21-03-2014, 18:39
Pyetja rrjedh ketu, nga do te shkojn shkijet per ta pare ndeshjen ne Shqiperi ?, sigurisht qe jo nga Kosova, se do kthehen vetem eshra, por ndoshta do te vin nga Maqedonia.

Nga maqedonia i duhet me patjeter te kalojne nga struga :D. Plus nuk jane vetem shqiptaret qe i urrejne ,por edhe vete maqedonsit ,kshu qe behet nje rruge e gjate per serbet deri ne elbasan.

Gold
19-05-2014, 20:34
nuk e paskna pas dit se "kosovaret" e mbeshtetkan kombtaren per arsyen e thjesht se paska disa lojtar nga kosova ne te lol

portrale amatore

uefa ta qoj shurren perpjet sa ska me ja fut kush

UEFA mund t'i japi dhe ndonje zgjidhje sipas "menyres" se saj problemit ne fjale.

Mundet p.sh. qe, ne ndeshjen para Serbise qe do luajme ne fushen tone, "mund" te hidhet ndonje send ne fushe, dhe atehere UEFA me vrap mer vendimin drastik, ndeshja me Serbine luhet pa tifoze.

Megjithate sido qe te vendose UEFA, ndeshja do te luhet me tifoze ose nuk do te luhet fare, pasi Shqiptaret jane shume te ndjeshem ne kete pike. Nuk besoj se do lejonin zhvillimin e ndeshjes pa tifoze nga protestat.