PDA

View Full Version : "Futbollistet kosovarė mund tė braktisin Zvicrėn”


Gon!
07-04-2014, 08:56
“Kosovarėt mund tė braktisin Zvicrėn”

http://www.telegrafi.com/fo/sport/ldquo-kosovar-euml-t-mund-t-euml-braktisin-zvicr-euml-n-rdquo_hd.jpg

Ottmar Hitzfeld i trembet Kosovės. Trajneri i kombėtares sė Zvicrės del hapur duke deklaruar se nė rast tė pranimit tė Federatės sė Futbollit tė Kosovės nė FIFA, pėrfaqėsuesja helvete mund tė humbasė bėrthamėn e saj tė pėrbėrė nga lojtarė me kombėsi shqiptare.
Nė intervistėn dhėnė pėr revistėn zvicerane “Bilanz”, tekniku gjerman shton se njė njohje e mundshme nga ana e FIFA-s do tė bėnte qė Kosova tė merrte pjesė nė eliminatore dhe nė kėtė mėnyrė, disa lojtarė mund tė mendojnė pėr t’u bashkuar me ekipin kombėtar tė origjinės sė tyre, ēka do tė shkaktonte njė tėrmet tė vėrtetė nė radhėt e Zvicrės.

I pyetur nė lidhje me tė ardhmen e Xherdan Shaqirit, Hitzfeld u shpreh se “nuk arrin ta parashikojė lėvizjen e mundshme tė sulmuesit, pasi vetė lojtari nuk ka folur asnjėherė nė lidhje me kėtė ēėshtje”, transmeton “Supersport”.

Aktualisht, nė kombėtaren e Zvicrės militojnė lojtarėt me origjinė kosovare, Valon Behrami, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, por shumė tė tjerė luajnė nė kombėtaret e grupmoshave.

Nė muajin janar, Kosova mori ok nga FIFA pėr tė luajtur ndeshje miqėsore ndėrkombėtare, ndėrsa dy muaj mė pas ekipi i drejtuar nga Albert Bunjaki debutoi ndaj Haitit.

Dy takimet e radhės pėr kombėtaren mė tė re tė Ballkanit do tė jenė ato ndaj Turqisė dhe Senegalit. /Telegrafi/

AAO
07-04-2014, 10:34
Llogarite jane shume te thjeshta. Per aq kohe sa do jene ne formacion baze harroje se po zgjedhin kosoven. Ne momentin qe do prekin stolin atehere PO ,do zgjedhin te luajne per kosoven.

Oxygen
07-04-2014, 13:09
Pavarsisht deshires per ti pare me kosoven mendoj se do ishte nje levizje qe do i hynte ne hak Zicres, nje shtet qe u ka dhene shume nuk braktiset kaq kollaj.
Spo flasim per Greqine qe kemi probleme nacinaliteti, zvicra eshte ndryshe.
Shpresoj ti shikoj me kosoven per te qene kombetare e madhe por ne rast se qendrojne me Zvicren nuk do zhgenjehesha.

Samiu
07-04-2014, 13:15
Nganjehere, them me vehte; "eeh...po fundja nuk ka rendesi se cfare vendosin keta djema, edhpse, sigurisht qe ne kemi deshire qe t“i shohim ne trikot e kombetares sone, sic thot edhe Hitzfeld, te origjines...", por fakti se ne po behemi here pas here objekt i bisedimeve te rendesishme nderkombetare. e kjo po ndodhe fal nderit te ketyre djelmoshave. Po ua "dridhin token nen kembe", madje edhe Hitzfeldit te njohur gjerman....

drague
07-04-2014, 13:19
a po te dhimet zvicra?

eh mor dardan, ja ngop dhe ti si xhebraili

drague
07-04-2014, 13:20
Sami ke hy pa radhe-qesh-

Gon!
07-04-2014, 13:23
Drague, akoma pa grada ti? :d

Poeti
07-04-2014, 13:25
Nese djelmoshat tane nuk kthehen te luajn per Kosoven, ne momentin kur te lejohen ndeshjet zyrtare, atehere do ti hyjne ne hak vendit te tyre *(edhe marreveshjet me kombetaret e vendit ku jetojne e lejojne qe ne rast se duan mund te luajn per vendlindjen e tyre)

zirconium
07-04-2014, 13:26
Drague, akoma pa grada ti? :d

Mire ti behet se nuk i hedh supes kryp :p

Gon!
07-04-2014, 13:27
Januzaj eshte kercenuar me "humbje te karrieres" nqs nuk luan per Angline (:

Gon!
07-04-2014, 13:27
Mire ti behet se nuk i hedh supes kryp :p

Vec piper djeges po i hedh, po na helmon tonve :p

zirconium
07-04-2014, 13:30
Vec piper djeges po i hedh, po na helmon tonve :p

Po pra sec e ka kap keq me ca erza djegse na beri lemsh shijen e gjelles :d

drague
07-04-2014, 13:32
Mire ti behet se nuk i hedh supes kryp :p

i hudha shume dhe Mandit nuk i pelqeu`dance`

po me vjen zor me bo autokritike ledio

Gon!
07-04-2014, 13:38
Po pra sec e ka kap keq me ca erza djegse na beri lemsh shijen e gjelles :d

Bash Thi eshte edhe ky Drague pasha besen :d. E ka bere aty "me pushime" per te arsyetuar heqjen e gradave.. :P

Po ska faj, se punedhenesit kur deshirojne te te largojne nga puna, te thone; "shko pak ne pushime, sepse ke nevoje te pushosh" lol :d

AAO
07-04-2014, 13:39
Pavarsisht deshires per ti pare me kosoven mendoj se do ishte nje levizje qe do i hynte ne hak Zicres, nje shtet qe u ka dhene shume nuk braktiset kaq kollaj.
Spo flasim per Greqine qe kemi probleme nacinaliteti, zvicra eshte ndryshe.
Shpresoj ti shikoj me kosoven per te qene kombetare e madhe por ne rast se qendrojne me Zvicren nuk do zhgenjehesha.

Oxygen ,mos harro qe dhe shqiptaret e kosoves i kane dhene shume zvicerjanve ,jo vetem ne futboll por edhe ne sporte tjera. Emra Si Azem Maksutaj apo Xhavit Bajrami konsiderohen ikona ne zvicer. Pa harruar pastaj pjesen e futbollit ku U17 e zvicres u shpall kampione e botes me 6 shqiptar ne gjirin e saj.

Kshu qe une do ta konsideroja dicka reciproke nga te dyja palet. Dhe jo anasjelltas apo braktisje. Plus qe Kosova ne kto momente ka nevoje me shume se kurre per kto shqiptare te diaspores.
Kontributi i tyre ne zvicer dihet dhe eshte vlersuar maksimalisht ,nderkohe kontributi i tyre per vendlindjen me emrin Kosovė eshte zero. Ne fillim vjen familja (ne kte rast vendlindja e tyre Kosove) pastaj tjerat.
Shqiptaret e Kosoves duhet te mendojne me pak per "demin" ose "hallet" qe do i shkaktojne zvicres ,dhe me shume per Kosoven. Te marrim shembull nga kroacia e 94 ku ju bashkuan emra te famshem te futbollit jugosllav si prosinecki ,Suker ,boban ,boksic ..etj etj.

drague
07-04-2014, 13:41
Bash Thi eshte edhe ky Drague pasha besen :d. E ka bere aty "me pushime" per te arsyetuar heqjen e gradave.. :P

Po ska faj, se punedhenesit kur deshirojne te te largojne nga puna, te thone; "shko pak ne pushime, sepse ke nevoje te pushosh" lol :d

leje ket muhabet Gon se eshte bosi neper kom`dance`

zirconium
07-04-2014, 13:42
Bash Thi eshte edhe ky Drague pasha besen :d. E ka bere aty "me pushime" per te arsyetuar heqjen e gradave.. :P

Po ska faj, se punedhenesit kur deshirojne te te largojne nga puna, te thone; "shko pak ne pushime, sepse ke nevoje te pushosh" lol :d

Ndoshta I kane thene bej ca pushime se ngeli duke bere pjata ekzotike. Ne pune vec krip e rigon lejohet :p

drague
07-04-2014, 13:48
Ndoshta I kane thene bej ca pushime se ngeli duke bere pjata ekzotike. Ne pune vec krip e rigon lejohet :p

jemi ke futbolli dhe jo ke qoftet shoku.

po cfare te kemi bere o zot.maloket e zvicres kan lujt me topa bore dikur

zirconium
07-04-2014, 13:52
jemi ke futbolli dhe jo ke qoftet shoku.

po cfare te kemi bere o zot.maloket e zvicres kan lujt me topa bore dikur

Paskam ngaterruar temen se ngela duke bere pershesh edhe une :p

Xhebraili
07-04-2014, 17:44
Robte ku ti kene keta klysh po nuk erdhen po u pranua Kosova ne FIFA

keta i kan jep me shume Zvicres se Zvicra tyne ,i kan qu ne boteror e europian....


Shqiptari me Kaci me punu ne Zvicer i doket Zvicra ku me dit qka.,..

SystemA
07-04-2014, 18:17
Nganjehere, them me vehte; "eeh...po fundja nuk ka rendesi se cfare vendosin keta djema, edhpse, sigurisht qe ne kemi deshire qe t“i shohim ne trikot e kombetares sone, sic thot edhe Hitzfeld, te origjines...", por fakti se ne po behemi here pas here objekt i bisedimeve te rendesishme nderkombetare. e kjo po ndodhe fal nderit te ketyre djelmoshave. Po ua "dridhin token nen kembe", madje edhe Hitzfeldit te njohur gjerman....

ABSOLUTISHT-shok-
http://www.blick.ch/sport/fussball/nati/es-ist-wahrscheinlich-dass-shaqiri-wechseln-darf-id2722182.html
Por politika(eshte per te vjellur) vendos.

Semiku
07-04-2014, 21:44
Nuk vijne "zvicerranet" edhe po te pranohet Kosova ne Fifa.

Neven Subotic,i rritur ne Shba,serb - luajti per U17 dhe U20 te Shba-ve,posa mori ftesen e Serbise menjehere pranoi te luaj per Serbine.
Ivan Rakitic,kroat,i lindur ne Zvicerr.Luante per U21 te Zvicrres - posa e mori ftesen e Kroacise ju pergjigj dhe perfaqeson Kroacine.

Keto vetem si shembull,se ka plot tjere...krahaso tani serbet dhe futbollistet tane.Argumentet Duka,kombetarja jone nuk eshte si ajo serbeve dhe kroateve,Kampionati Boteror,kampionati Evropian - nuk vlejne.
Ne pyetje eshte vetedija kombetare e ulet,edukimi i dobet,prinder interesxhinj te futbollisteve,turp qe te luajne per nje kombetare te vogel ...etj.

Samiu
08-04-2014, 10:58
ABSOLUTISHT-shok-
http://www.blick.ch/sport/fussball/nati/es-ist-wahrscheinlich-dass-shaqiri-wechseln-darf-id2722182.html
Por politika(eshte per te vjellur) vendos.


``16``
Po pra, dhe jo vetem ne sport....

Samiu
08-04-2014, 11:04
Sami ke hy pa radhe-qesh-

O vlla, "me gjuaj ne lule t`ballit, e jo komve..." (se s`po t`marr vesh...megjithate po me bene te qeshi-qesh--qesh-, sepse me jep mundesine qe ta imagjinoj noj humor te mire nga ti.."ti e di me se miri")

drague
08-04-2014, 11:11
O vlla, "me gjuaj ne lule t`ballit, e jo komve..." (se s`po t`marr vesh...megjithate po me bene te qeshi-qesh--qesh-, sepse me jep mundesine qe ta imagjinoj noj humor te mire nga ti.."ti e di me se miri")

isha une perpara tu ble...futbollista mercenare;)

ai princ Boateng ka lind dhe eshte rrit ne Berlin.

ka lujt deri ne u 21 me gjermanine pastaj ups me Ganen

Samiu
08-04-2014, 11:33
isha une perpara tu ble...futbollista mercenare;)

ai princ Boateng ka lind dhe eshte rrit ne Berlin.

ka lujt deri ne u 21 me gjermanine pastaj ups me Ganen

-mos- -mos-...me fal, urdhero...une po terhiqem...-call me- for -gezuar-

Xhebraili
08-04-2014, 14:24
Vine keta sjan nga ata bijte e nenave qe sapo marin medalje nderrojne edhe emrin edhe flamurin e behen grek ne shtetitn qe deshitone armiqesin ne zjarr...

NUk jan gjergji Kone ,as Mirela manjani ,as leonidas Sabonis ,sado qe turp te madh te kan bere edhe keta tonet por ne krahasim me turpin e ketyre te tuajve keta ngjane me en gjuj ....

Zvicra kurre sna ka vra as sna ka pre as ska ligj lufte me neve perkundrazi.

drague
08-04-2014, 16:30
Vine keta sjan nga ata bijte e nenave qe sapo marin medalje nderrojne edhe emrin edhe flamurin e behen grek ne shtetitn qe deshitone armiqesin ne zjarr...

NUk jan gjergji Kone ,as Mirela manjani ,as leonidas Sabonis ,sado qe turp te madh te kan bere edhe keta tonet por ne krahasim me turpin e ketyre te tuajve keta ngjane me en gjuj ....

Zvicra kurre sna ka vra as sna ka pre as ska ligj lufte me neve perkundrazi.

barazim jemi Xhebro.

AAO
08-04-2014, 16:41
Vine keta sjan nga ata bijte e nenave qe sapo marin medalje nderrojne edhe emrin edhe flamurin e behen grek ne shtetitn qe deshitone armiqesin ne zjarr...

NUk jan gjergji Kone ,as Mirela manjani ,as leonidas Sabonis ,sado qe turp te madh te kan bere edhe keta tonet por ne krahasim me turpin e ketyre te tuajve keta ngjane me en gjuj ....

Zvicra kurre sna ka vra as sna ka pre as ska ligj lufte me neve perkundrazi.

Fillove ti Xhebo me te "toneve" dhe te "tuajve"?. Ti kujt kombi i perket? Nqf se i perket kombit shqiptarve atehere ska te tonet dhe te tuajt ,sepse te "tonet jane dhe tuajt". Nqf se i perket ndonje kombi tjeter atehere ke te drejte ti ndash ne tanet dhe tuajt :D.

Kujto shprehjen e shakohoxhes ne mitrovice ,"ne luajtem bukur por ishim te pafat" ;). Kjo gjuhe duhet te mbizoteroje edhe tek ty.