PDA

View Full Version : Kėmbim pėrvojash: SPORT – KALITJE – SHĖNDET (ecje, ecje me biēikletė )


Gi de Masha
09-11-2014, 23:58
SPORT – KALITJE – SHĖNDET (ecje, ecje me biēikletė )

Kėtu nuk do tė ju flas pėr rėndėsinė e sportit, meqė, konsideroj se njohuritė e mia nė kėtė lėm karshi juve janė tė pakta, por do tė sjell diēka nga pėrvoja ime dhe ndihmesėn qė mė ka dhėnė sporti.

Me tė ardhur nė Danimarkė, nė fillim, qėndrimi im i gjatė ne zyrė dhe angazhimi im me nxėnės, pėrveē mėsimit tė rregullt, nėpėr aktivitete tė lira, qė shpesh kalonte edhe 10 – 11 orė nė ditė, bėri qė tė bėja jetė “pasive” – jo sportive dhe sporteve t’ua varja fare. Pėr pasojė, pas marrjes sė lejeqėndrimit, nė njė kontrollim mjekėsor doli qė e kisha pak tė rritur kolesterinėn ( kolesterolin ). Urdhėri i prerė i mjekut qe: sė pakut 20 minuta nė ditė duhet tė ecėsh, Unė jo vetėm e respektova lėtė urdhėr, por pėr cdo ditė sė pakut e trafishova ( ka raste edhe mė shumė ). Kjo bėri qė kur u kontrollova pas 2 muajsh edhe mjeku mbeti i habitur pėr pėrmarimin qė kisha bėrė.

Tani edhe kur me kloesterinėn jam mirė, ecja dhe ngarja e biēikletės mė janė bėrė shprehi.


Pėr ecjet e mia kam mbajtur edhe shėnime, ndėrkaq qe dy vite kam njė program tė instaluar nė telefon ( programi ėshtė flas dhe quhet “Endemondo”), i cili tė tregonė sa rrugė ke bėrė, pėr sa kohė, sa kalori ke shpenzuar etj etj, Sa pėr ilustrim po jua sejll edhe juve ecjen e sotme ( nėpėr njė rrugė malore ).

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10686766_10204803319590535_6144631741718689880_n.j pg?oh=3d7bee8372ebc8b3412e82a87e00a26b&oe=54E30F4F&__gda__=1425192474_11df1c1785cd7998faa29d433e07eb2 5,,https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/1234706_10204803324830666_78469039962135468_n.jpg? oh=28d498556b784ead4579adc8d75c9d11&oe=54DF9D93

Ma merr mendja ėshtė mirė tė sillni edhe ju diēka nga pėrvoja juaj, sepse kėtė qė solla unė mbase dikujt i ėshtė mėse e nevojshme pėr tani apo ta sinjalizojė dikė si duhet verparuar duke parandaluar ndonjė sėmundje.

Ju pėrshėndes,
P.S. Do tė kisha dėshirė qė edhe ju tė sillni dicka tė tillė, pėr ndonjė sport qė edhe ne mund ta bėjmė nė shtėpitė tona, tė pakushtueshėm me para, por qė do tė na ndihmonte shumė.

SystemA
10-11-2014, 09:48
Sipas`` Bicycle Research Report,, KUSHDO qe ne jave ben tre ore sport me biciklete, ne krahasim me pertacet e kane probabilitetin apo ju shtohet mundesia e jetes me 40%.
Personalisht bej minimalisht 120 min ne jave+20km <sport> ne pune duke ecur.
Do natyra me shperblen................nejse!
@Gashi.
Pikerisht ke nje studim 15 vjecar nga danezet me moshat nga 20 deri ne 93 vjec.
E gjen kollaj.
Diten e mire per sot!!

Gi de Masha
10-11-2014, 10:25
Sipas`` Bicycle Research Report,, KUSHDO qe ne jave ben tre ore sport me biciklete, ne krahasim me pertacet e kane probabilitetin apo ju shtohet mundesia e jetes me 40%.
Personalisht bej minimalisht 120 min ne jave+20km <sport> ne pune duke ecur.
Do natyra me shperblen................nejse!
@Gashi.
Pikerisht ke nje studim 15 vjecar nga danezet me moshat nga 20 deri ne 93 vjec.
E gjen kollaj.
Diten e mire per sot!!

shumė tė faleminderit SystemA.
SHkrimin po e gjete sille gjithsesi, jo se mė duhet mua, por mbase i duhet dikujt. Temėn e kam hapur thjesht pėr disa qė janė nė gjendje gjithė ditėn tė mos dalin nga shtėpie, madje edhe tė shtrihen nė divan herė nė njė anė e herė nė anėn tjetėr.
Shkrimin e kam bėrė si "alarm" paraljmėrues se cka mund t'i gjejė!

Ju dėshiroj javė tė mbarė, me shėndet tė mirė e me shumė suksese nė punė.

SystemA
10-11-2014, 11:08
shumė tė faleminderit SystemA.
SHkrimin po e gjete sille gjithsesi, jo se mė duhet mua, por mbase i duhet dikujt. Temėn e kam hapur thjesht pėr disa qė janė nė gjendje gjithė ditėn tė mos dalin nga shtėpie, madje edhe tė shtrihen nė divan herė nė njė anė e herė nė anėn tjetėr.
Shkrimin e kam bėrė si "alarm" paraljmėrues se cka mund t'i gjejė!

Ju dėshiroj javė tė mbarė, me shėndet tė mirė e me shumė suksese nė punė.

Se dhe 10min kohe kam......
Urdhero
http://www.adfc.de/misc/filePush.php?mimeType=application/pdf&fullPath=http://www.adfc.de/files/2/42/Daenische_Langzeitstudie.pdf
Burimet e tjera te informacionit apo artikullit i gjen ne fund.
KLM

TerraN
10-11-2014, 11:31
*

Ide e mire kjo.

Ka disa vite qe jam duke e provuar edhe une ecjen...Deri para ca muajsh mbaja ne pedometer (Schrittzähler), por kam kuptuar qe keta aparate nuk i regjistrojne sakte hapat, sidomos atehere kur kembet nuk perplasen mire pertoke (teposhtezave/perpjetave)...

...Megjithse ka ca jave (madje dhe muaj) qe nuk kam bere ecje, megjithate, meqe edhe une mbaj shenime, heredokur duhet t'i kthehem ecjes, sepse i kam si obligim permbushsjen e normativave te parapercaktuara nga une vete...Per fat, me peshen i kam punet mire (posa u mata) kurse kjo ka te beje me marrjen e ushqimit (sa dhe c cfare)...

E kam mbushur thuajse nje sirtar plot me pedometra (hapmatesa), megjithese nuk i perdori me...Tash e perdori metoden countdown, 45-55 min countdown, pastaj pauze 5-7 min., perseri tjetri...

P.S.
Bicikleten nuk e perdori. Ne vend te saj e perdori makinen :D


*

Leaf
10-11-2014, 12:05
personalisht ka kohe qe e kam kuptuar se magnesia e vrapit apo bicikletes ne javen time, do te thote te duroj nje trup te fjetur e te dembelosur.

adhuroj stervitjen ne natyre , edhe pse palestra eshte e vetmja mundesi ne dimrin e gjate ketu ku jetoj.

shkeputja per nje kohe te gjate nga aktivitetet fizike/sportive ndryshon jo vetem shendetin (ne perkeqesim funksioni organesh apo format e trupit ) por edhe psikologjikisht nje njeri . GJithsesi jam e mendimit qe s'duhet tepruar as ne stervitje. Pulsi duhet matur sistematikisht ne menyre qe te mos demtohet zemra duke menduar se po I ben mire asaj.

p.s ate sirtarin e TerraN me "mrroklla" matese e kam edhe une.. por per te perdorur perdor vetem matesin e pulsit gjate stervitjes. :)

p.s. Komplimente per temen !

SystemA
10-11-2014, 12:47
*

Ide e mire kjo.

Ka disa vite qe jam duke e provuar edhe une ecjen...Deri para ca muajsh mbaja ne pedometer (Schrittzähler), por kam kuptuar qe keta aparate nuk i regjistrojne sakte hapat, sidomos atehere kur kembet nuk perplasen mire pertoke (teposhtezave/perpjetave)...

...Megjithse ka ca jave (madje dhe muaj) qe nuk kam bere ecje, megjithate, meqe edhe une mbaj shenime, heredokur duhet t'i kthehem ecjes, sepse i kam si obligim permbushsjen e normativave te parapercaktuara nga une vete...Per fat, me peshen i kam punet mire (posa u mata) kurse kjo ka te beje me marrjen e ushqimit (sa dhe c cfare)...

E kam mbushur thuajse nje sirtar plot me pedometra (hapmatesa), megjithese nuk i perdori me...Tash e perdori metoden countdown, 45-55 min countdown, pastaj pauze 5-7 min., perseri tjetri...

P.S.
Bicikleten nuk e perdori. Ne vend te saj e perdori makinen :D


*
Ka nje program ne Iphon,Ipad apo ku ta di une.Do pyes tani kolegun e punes qe i mat cdo dite,dhe po e kuptova te jap pergjigje se cili eshte.
Kalofsh mire

Gi de Masha
10-11-2014, 14:00
Ka nje program ne Iphon,Ipad apo ku ta di une.Do pyes tani kolegun e punes qe i mat cdo dite,dhe po e kuptova te jap pergjigje se cili eshte.
Kalofsh mire

po ju dhashė unė qė nė psotimin e parė; quhet
endomondohttps://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10686766_10204803319590535_6144631741718689880_n.j pg?oh=3d7bee8372ebc8b3412e82a87e00a26b&oe=54E30F4F&__gda__=1425192474_11df1c1785cd7998faa29d433e07eb2 5,,https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/1234706_10204803324830666_78469039962135468_n.jpg? oh=28d498556b784ead4579adc8d75c9d11&oe=54DF9D93

SystemA
10-11-2014, 17:55
*

Ide e mire kjo.

Ka disa vite qe jam duke e provuar edhe une ecjen...Deri para ca muajsh mbaja ne pedometer (Schrittzähler), por kam kuptuar qe keta aparate nuk i regjistrojne sakte hapat, sidomos atehere kur kembet nuk perplasen mire pertoke (teposhtezave/perpjetave)...

...Megjithse ka ca jave (madje dhe muaj) qe nuk kam bere ecje, megjithate, meqe edhe une mbaj shenime, heredokur duhet t'i kthehem ecjes, sepse i kam si obligim permbushsjen e normativave te parapercaktuara nga une vete...Per fat, me peshen i kam punet mire (posa u mata) kurse kjo ka te beje me marrjen e ushqimit (sa dhe c cfare)...

E kam mbushur thuajse nje sirtar plot me pedometra (hapmatesa), megjithese nuk i perdori me...Tash e perdori metoden countdown, 45-55 min countdown, pastaj pauze 5-7 min., perseri tjetri...

P.S.
Bicikleten nuk e perdori. Ne vend te saj e perdori makinen :D


*

Programi quhet schrittzähler(hapmates qe ti e di) dhe te Iphone5S eshte(sipas kolegut).Jep gjatesine,moshen dhe sa e ke hapin!
Te tjerat i ben automatikisht.....kaq di te them.
LG

TerraN
10-11-2014, 18:09
*

Mjaft i vyeshem je ti, SystemA,
por kam pershtypjen qe nuk me ke kuptuar mire.

Une vetem thash qe pedometri/hapmatesi/schrittähler-it nuk ben matje te sakte...ama nuk kerkova app-sa a dic te ngjashme.

Ajo qe kerkoj une eshte koha. Nese e gjen ndenje njeri i cili shet kohė, do t'iu falenderoja pa mase... ;)

Sidoqofte, te falenderoj pa mase per mundin qe ke bere per mua.

Vielen, vielen, vielen Dank!


*

Persona
10-11-2014, 18:27
une perdorja shume bicikleten. qekur ma kane vjedhur, me kane ngelur vetem kembet... derisa te gjej nje biciklete te re...

Elian70
10-11-2014, 18:37
ajo qe nuk kuptova une akoma eshte se ti ben Biciklete apo Ciklete?
Une vete beja ciklete dhe gjithnje imitoja maloren...e filloja me 1,30 min me marsh te dyte, pastaj 2 min me te katerten dhe 30min me marsh te 5, pastaj 1,30 me marsh te 6 dhe 1,30 me marsh te 7 qe ishte ferr i vertete, 2 min te fundit ul shpejtesine gradualisht me marsh te 2 e me pas te 1... Nuk duhet te ndalosh kurre nga nje marsh i larte, madje kur zbret nga cikleta duhet te ngresh trupin gradualish dhe jo direkt ne drejt...besoj se edhe bicikleta ka te njejten gje. Ajo qe me beri pershtypje eshte se une me kete qe shkruajta djeg 450 kkalori, kurse ti 350????!!! Nuk po shoh as te rrahurat e zemres...une isha gjithmone 150-170 te rrahura per min. Sa per djersen kur eshte vape eshte gjeja me e ndyre se shikon se si te avullon trupi dhe nuk durohet me as era...
Volevi la bici? Ora pedala...

p.s. pedaloja cdo dite...

cool_shqype
10-11-2014, 18:45
Vrapimi dhe ecja e shpejte (per mendimin tim jane me te mira se dhenia e bicikletes/cycletes/patinave etc.), pasi i gjith trupi angazhohet dhe jo vetem nje pjese e tij.
Edhe ngritja e peshave si dhe pak "joga" kompletojne veprimtarine e nje amatori. C'do trup dhe oraganizem kane vecorite e tyre si dhe metabolizem te ndryshem keshtu qe mendoj qe duhet nje fare kohe dhe hulumtimi per te gjetur me te miren per vecorite e trupit /organizmit tend.

Persona
10-11-2014, 18:46
Photoshop, besoj se sasia e kalorive te djegura varet edhe nga shpejtesia dhe nga pesha fillestare, nese kjo e fundit shenohet ne fillim.

Elian70
10-11-2014, 18:59
Photoshop, besoj se sasia e kalorive te djegura varet edhe nga shpejtesia dhe nga pesha fillestare, nese kjo e fundit shenohet ne fillim.


mesa shoh une eshte vetem shpejtesia se ai ka bere 2,70, kurse une 2,20 max....domethene ka ecur me shpejt dhe pa lodhje :D...por meqe nuk di akoma se cfare "mjet transporti" ka perdor nuk mund te bindem :)

Persona
10-11-2014, 19:01
mesa shoh une eshte vetem shpejtesia se ai ka bere 2,70, kurse une 2,20 max....

gjithsesi une besoj se shpejtesia me e ulet eshte me e mire per te djegur dhjamin dhe jo energjite e tjera te nevojshme. kombinimi shpejtesi e ulet dhe kohe e gjate funksionon me mire :)

ashtu sic eshte mire te besh stervitje gjithmone me stomakun bosh, idealja ne mengjes heret ose ne darke para se te konsumosh ushqim...

SystemA
11-11-2014, 00:03
*Ajo qe kerkoj une eshte koha. Nese e gjen ndenje njeri i cili shet kohė, do t'iu falenderoja pa mase... ;)
*

Irgendwie mag ish dir, ode bist mir sehr sympatisch.Und ich glaube, es liegt daran, dass Du kein dumschwätzer bist.
M.q-se kohen e ke te rezervuar provo kete.....
http://www.elis-dreamcatcher.com/JSJ-ZentralStrom.htm

Pikersht vellai i bossit tim na ben kurs.....hilft....und WIE;)

Gi de Masha
11-11-2014, 00:33
Tash nuk po kam kohė tė shkruaj gjatė, por ju falėnderoj tė gjithėve pėr postimet tuaja. Nga ato mėsove dhe u bnda se vėrtetė u dashka tė kemi tema tė tilla.

Mė bėri pėrshtypje njė gjė: paska mundėsi qė njeriu duke u munduar tė bėjė mirė me veten ( duke u marrė me sport ), t'i shkaktojė vetes edhe telashe.

Sillni sa mė shumė argumente

P.S. ATė programin endomondo do tė ju sajlle sė shåejti me fotografi duke dhėnė sqarime.

Elian70
11-11-2014, 10:48
tani ne internet ka lloj lloj programesh (pirateri) qe i shkarkon e te shpjegojne cdo gje. i praktikon dhe nxjerr vet rezultate. Sporti eshte qe ne fund te fundit te ndihesh mire, por nese ekzagjerohet, pershpejtohet, ngadalesohet sigurisht prishet ekuilibri. une gjithnje kam eksperimentuar me veten, fillimisht edhe kam gabuar, por me pas gjen ekuilibrin tend ne sport dhe krijon nje program tendin te personalizuar. nese do te shpenzosh ne kesh atehere referoju palestrave. ka edhe forume ku mund te pyesesh se nese nje gje e ke bere mire apo keq. nje faktor shume i rendesishem eshte edhe ushqimi, pa te cilin eshte i kote sforcimi i tepert...ne cdo fillim sporti duhet nisur me hapa te ngadalta dhe eshte i pashmangshem nxemja e muskujve...ndryshe do kesh terheqje muskujsh, ndrydhje, probleme zemre, probleme me veshkat, me frymemarrjen, qarkullimin e gjakut...etj.

Elian70
11-11-2014, 10:54
gjithsesi une besoj se shpejtesia me e ulet eshte me e mire per te djegur dhjamin dhe jo energjite e tjera te nevojshme. kombinimi shpejtesi e ulet dhe kohe e gjate funksionon me mire :)

ashtu sic eshte mire te besh stervitje gjithmone me stomakun bosh, idealja ne mengjes heret ose ne darke para se te konsumosh ushqim...


kur je me biciklete besoj se ben te njejten rruge, kurse me siklete i nderron marshat duke simuluar nje rruge virtuale. edhe une kete beja digjja me shume kalori dhe distanca shkurtohej, por qellimi nuk ishte distanca, por pas nje jave e kerkonte vet trupi nje marshe me te larte qe do te thote "malore", sforcim dhe forcim muskujsh...me pas do vazhdosh ne te njejten menyre(monotoni)...te duhet vetem te rrisesh kohen e ushtrimit per progres...

Persona
11-11-2014, 10:59
kur je me biciklete besoj se ben te njejten rruge, kurse me siklete i nderron marshat duke simuluar nje rruge virtuale. edhe une kete beja digjja me shume kalori dhe distanca shkurtohej, por qellimi nuk ishte distanca, por pas nje jave e kerkonte vet trupi nje marshe me te larte qe do te thote "malore", sforcim dhe forcim muskujsh...me pas do vazhdosh ne te njejten menyre(monotoni)...te duhet vetem te rrisesh kohen e ushtrimit per progres...

jo jo, une bicikleten e perdor per qejf jo me qellimin se dua te mbaj trupin ne forme. edhe pse ne fakt ndihmon edhe per te mirembajtur trupin, por per stervitje preferoj vrapin :)
ndersa bicikleten e kisha nga ato te thjeshtat qe perdoren per te levizur ne qytet.

Mano
11-11-2014, 15:21
Une jam marr me sport gjith jeten. Qe kur isha ne tetvjecare deri para 10 vjetesh. Pra kur erdhi koha per tu rritur:P. Me shume jam marr me futboll por jo vetem. Kam luajtur me te gjitha skuadrat e shkollave te te gjitha niveleveqe nga tetvjecarja e deri tek skuadra e e futbollit te universitetit. Jam marr edhe me basketball, jo aq shume sepse nuk kam shtatin e duhur per te ber 'dunk':P. Jam marr edhe me volejboll qe me pelqen shume. Problemi me kete sport eshte se nuk ka shume qe din ta luajn mire. Nejse...boll me per Belulin.

Ngaqe jam marr me sport gjith jeten rrahjet e zemres gjat pushimit jane me te ngadalta se te nje individi qe nuk merret me sport. Dhe ky eshte I gjith synimi I ushtrimeve 'cardio' te ulesh numrin e rahjeve te zemres. Para 2 vite e gjysem fillova te ristervitem me pesha dhe 'cardio'. Gjate kesaj perjudhe jo vetem qe rash ne peshe 25 lbs por rrahjet e zemres u ulen ne mos gaboj 55 deri ne 60 rrahje ne minute. 6 muajt e fundit e kam len pas dore por do te rifilloj se shpejti.

Nuk ka nevoj te besh 300 ore ne jave me biciklete apo me vrap sepse edhe ushtrimet kan kufi. Perndryshe po u sforcove shume behesh me Zemer. Nese nuk merresh me peshengritje mjaftone 30 minuta ' jogging' vrap I ngadalet ne dite 3 ose 4 ose 5 dite te javes. Intensiteti i ushtrimeve eshte rrelative me moshen. Megjithate cdo aktivitet eshte me mire se hic fare.

Keto jane disa 'general guide lines'

1-per te shkrir dhjamin duhet te beni cardio duke I mbajtur rrahjet e zemres 50-60% te rrahjeve maksimale.

2-Cardio ushtrimet per te forcuar zemret 65-75%.

3-Dhe fitness=qe te arrini formen trupore me te mire 80-90 % te rrahjeve maksimale te zemres.

atrevido
12-11-2014, 22:42
Per mendimin tim, kush ben aktivitet sportiv duhet te kete disa njohuri baze mbi organizmin e njeriut, pra te njohi veten, ne menyre qe edhe ai vete te kete mundesine te beje gjerat e duhura dhe ne sasine e duhur. Duhet te dije c'eshte Atp, si prodhohet nga organizmi, si digjen kalorite, si dhe kur digjen dhjamrat, c'lidhje kane muskujt me metabolizmin. Ne menyre qe te kuptoje(eshte e rendeishme kjo, pasi eshte nje shtyse e mire per pertacet) pse eshte e rendesishme qe stervitja te zgjase me shume se 20 minuta, apo pse eshte i rendesishem qe te ushqehemi ne menyre te ekuilibruar dhe jo te bejme dieta drastike. Cfare perfiton zemra nga stervitja. Te dije p.sh qe 6000 kalori te pertypura me teper nga c'jane nevojat personale, trasformohen ne nje kg dhjame.
Keto jane njohuri qe meren me nje lexim prej 20-30 minutash.
Se per sportin ne pergjithesi e dime te gjithe qe te ben shume mire qofte nga ana fizike, por edhe nga ana psikologjike.
Per eksperiencat e mia nuk po flas, se s'besoj te kene shume rendesi ketu.

Gi de Masha
14-01-2015, 00:49
Eh, gati e paskam harruar kėtė temė.
Ja dhe raporti pėr ecjen e sontme:

RAPORT NGA SHĖTIJA E MBRĖMJES ( MESNATĖS )

Sapo u ktheva nga njė shėtitje e mbrėmjes.

Ja dhe raporti:
Data: 14.1.2015
Nisja: nė orėn 00:23
Distanca: 2.59 km
Koha: 33“:42““
Shpejtėsia mesatare: 4,6 km/h
Shpejtėsia maksimale: 10,02 km/h
Kalori: 172 kcal.

Kilometri i parė: 12“:03““; shpejt. Mesatare: 5.0 km/h
Kilometri i dytė: 13“:41““; shpejt. Mesatare: 4.4 km/h
590 metrat e fundit: 7“:14““; shpejt. Mes. 4.5 km/h


https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/10357456_10153048079106952_8162081090857700921_n.j pg?oh=fa44e50f1de46e1af3df50721a77ae11&oe=5535CB38

Elian70
14-01-2015, 12:02
172 kcal???!!! hihihihihi, pas vitit te ri sikur milingona po gudulis elefantin...

p.s. me kete te ftohte i vetmi sport eshte gjumi :))

Zana
14-01-2015, 17:37
Jo gjumi te dembelizon fare, gjithsesi ky muaj eshte muaji me pertac sipas mendimit tim :p

Vrapi dhe noti jane the best per trupin , per k'te sezon.. ( per fat te keq, per not ka kohe qe s'me del koha ) , por vrapin e frekuentoj pothuajse c'do dite :)

Ps...Bicikleta per mendimin tim, eshte per pertacet... vetem nese ben c'do dite ( ose te pakten 4 dite ne jave ) shume kilometra me shpejtesi te shpejte , duke e kombinuar me tatepjeta/poshta... atehere arrin dicka :)

Elian70
14-01-2015, 18:35
S'e mos e bene pishinen ne Vlore dhe s'vajta une...kur te bej pishinen time do ta kem parasysh keshillen.

Bicikleta nuk eshte per pertacet, madje eshte me i temerrshem se vrapi...keshtu e mendoja edhe une ne fillim...

Gi de Masha
15-01-2015, 00:52
172 kcal???!!! hihihihihi, pas vitit te ri sikur milingona po gudulis elefantin...

p.s. me kete te ftohte i vetmi sport eshte gjumi :))

Pėrshėndetje Photoshop,
Faktikisht pėr kėto 172 kcal, mė mirė tė kishe treguar si ėshtė puna e tyre. A mund tė kuptoj se janė tepėr pak a tepėr shumė, sepse nga kaloritė e kėso gjėrash nuk marr vesh fare dhe sa kalori nė ditė njeriu duhet "t'i heq"?

Tash gjithė ata qė do tė postojnė dhe nuk japin pėrvojėn e tyre, apo atė qė dinė, do t'u them:

Sill pėrvojėn tėnde qė tė mėsojmė edhe ne!

Gi de Masha
15-01-2015, 00:53
Per mendimin tim, kush ben aktivitet sportiv duhet te kete disa njohuri baze mbi organizmin e njeriut, pra te njohi veten, ne menyre qe edhe ai vete te kete mundesine te beje gjerat e duhura dhe ne sasine e duhur. Duhet te dije c'eshte Atp, si prodhohet nga organizmi, si digjen kalorite, si dhe kur digjen dhjamrat, c'lidhje kane muskujt me metabolizmin. Ne menyre qe te kuptoje(eshte e rendeishme kjo, pasi eshte nje shtyse e mire per pertacet) pse eshte e rendesishme qe stervitja te zgjase me shume se 20 minuta, apo pse eshte i rendesishem qe te ushqehemi ne menyre te ekuilibruar dhe jo te bejme dieta drastike. Cfare perfiton zemra nga stervitja. Te dije p.sh qe 6000 kalori te pertypura me teper nga c'jane nevojat personale, trasformohen ne nje kg dhjame.
Keto jane njohuri qe meren me nje lexim prej 20-30 minutash.
Se per sportin ne pergjithesi e dime te gjithe qe te ben shume mire qofte nga ana fizike, por edhe nga ana psikologjike.
Per eksperiencat e mia nuk po flas, se s'besoj te kene shume rendesi ketu.

Sill pėrvojėn tėnde qė tė mėsojmė edhe ne!. .

BABA nga DURRSI
15-01-2015, 01:25
Nje trup normal duhet te marre rreth 2000-2200 kalori! Cdo produkt qe eshte ne shitje (te pakten ne BE) per ligj duhet te pasqyroje tek etiketa pervec perberjes edhe kalorite qe permban per cdo 100 gr produkt! Cdo njeri(konsumator) me pas i ben llogarite vete sepse jane te thjeshta (aritmetike). Ti PROJEKTI 21- ben shume mire qe ecen apo vrapon sepse ne cdo menyre ti djeg (harxhon) kalori dhe shume apo pak , prap mire te ben. Shifra 2000 kalori varet edhe nga mosha, gjinia,aktiviteti fizik etj pra mund te jete me e madhe ose me e vogel.Ne cdo konfeksion ki parasysh:brennwert-energjia, fett-yndyra,(davon Gesattigte -yndyrat saturi) kohlenhydrate-karbohidratet, zucker-sheqeri, dhe Eiweis-proteinat. Sa me te ulta te jene kto vlera ne produkt aq me mire eshte!

Elian70
15-01-2015, 22:43
Pėrshėndetje Photoshop,
Faktikisht pėr kėto 172 kcal, mė mirė tė kishe treguar si ėshtė puna e tyre. A mund tė kuptoj se janė tepėr pak a tepėr shumė, sepse nga kaloritė e kėso gjėrash nuk marr vesh fare dhe sa kalori nė ditė njeriu duhet "t'i heq"?

Tash gjithė ata qė do tė postojnė dhe nuk japin pėrvojėn e tyre, apo atė qė dinė, do t'u them:

Sill pėrvojėn tėnde qė tė mėsojmė edhe ne!


une pervojen time e kam sjelle, por jam i sigurt qe nuk e kapni dot...megjithate e ke tek postimi numer: #12 faqja e pare...

ju duhej te ishit diku te 250 kcal...per mendimin tim :)

Elian70
15-01-2015, 22:46
Nje trup normal duhet te marre rreth 2000-2200 kalori! Cdo produkt qe eshte ne shitje (te pakten ne BE) per ligj duhet te pasqyroje tek etiketa pervec perberjes edhe kalorite qe permban per cdo 100 gr produkt! Cdo njeri(konsumator) me pas i ben llogarite vete sepse jane te thjeshta (aritmetike). Ti PROJEKTI 21- ben shume mire qe ecen apo vrapon sepse ne cdo menyre ti djeg (harxhon) kalori dhe shume apo pak , prap mire te ben. Shifra 2000 kalori varet edhe nga mosha, gjinia,aktiviteti fizik etj pra mund te jete me e madhe ose me e vogel.Ne cdo konfeksion ki parasysh:brennwert-energjia, fett-yndyra,(davon Gesattigte -yndyrat saturi) kohlenhydrate-karbohidratet, zucker-sheqeri, dhe Eiweis-proteinat. Sa me te ulta te jene kto vlera ne produkt aq me mire eshte!

po ky sipas titullit te temes sikur bente ecje, ecje me biciklete tani e ka dredhur muhabetin??? :))

BABA nga DURRSI
15-01-2015, 23:31
Uej Photoshop- se mos je qefli qoftesh dhe birrash dhe na torturon kot neve te shkreteve qe duam te mbajme pak peherize(diete)se gati jam te bashkohem me ty dhe ne te theodhoriut te veje gjithcka.....Aman ki pak meshire!

Elian70
15-01-2015, 23:40
Uej Photoshop- se mos je qefli qoftesh dhe birrash dhe na torturon kot neve te shkreteve qe duam te mbajme pak peherize(diete)se gati jam te bashkohem me ty dhe ne te theodhoriut te veje gjithcka.....Aman ki pak meshire!

ka qene nje film "Hajduti i bicikletave"...shikoje dhe perhape (qe ta vodhen) :P

Gi de Masha
15-01-2015, 23:43
po ky sipas titullit te temes sikur bente ecje, ecje me biciklete tani e ka dredhur muhabetin??? :))

Titulli i temės ėshtė: SPORT - KALITJE - SHĖNDET, ( pra gjithcka qė ka tė bėjė me sportin, me dobitė e tij ( kalitjen) dhe natyrisht - pėrfundimisht me shėndetin -ē' sjell sporti pėr shėndetin.

AJo qė kam bėrė nė kllapa ka tė bėjė me ato qė unė merrem dhe kam sjellė pėrvojėn time, mbase dikujt do t'i shėrbejė.

Kur kam kohė tė lirė, herė herė luaj tenis ( mbi tavolinė), golf, disk-golf, volejboll, por kėto s'i kam pėrditshmėri. Shkoj edhe nė basen noti.

Prandaj cdo gjė qė sillni, mbase pėr dikė do tė jetė shumė e mirėseardhur.

respekt,

Elian70
15-01-2015, 23:47
Titulli i temės ėshtė: SPORT - KALITJE - SHĖNDET, ( pra gjithcka qė ka tė bėjė me sportin, me dobitė e tij ( kalitjen) dhe natyrisht - pėrfundimisht me shėndetin -ē' sjell sporti pėr shėndetin.

AJo qė kam bėrė nė kllapa ka tė bėjė me ato qė unė merrem dhe kam sjellė pėrvojėn time, mbase dikujt do t'i shėrbejė.

Kur kam kohė tė lirė, herė herė luaj tenis ( mbi tavolinė), golf, disk-golf, volejboll, por kėto s'i kam pėrditshmėri. Shkoj edhe nė basen noti.

Prandaj cdo gjė qė sillni, mbase pėr dikė do tė jetė shumė e mirėseardhur.

respekt,

mire e keni ju, por une kujtova se ishin akoma te dhenat per bicikleten e nuk e dija se ishte ecje me kembe...:)

BABA nga DURRSI
15-01-2015, 23:49
te mori e mira dhe ty.....Qysh neser ne mjes, ti fusim i tave balte me melci qingji te skuqme me tlyn dhe veze, pace dhe pilaf me 2 dopie raki, 2 xupa per ta zhulat mire, dhe pastaj i fusim i vrap (po patem takat) hahaha ! po rreshqasim jasht teme!

Gi de Masha
15-01-2015, 23:52
Uej Photoshop- se mos je qefli qoftesh dhe birrash dhe na torturon kot neve te shkreteve qe duam te mbajme pak peherize(diete)se gati jam te bashkohem me ty dhe ne te theodhoriut te veje gjithcka.....Aman ki pak meshire!

Oooo, ē'ma kujtove falėn pehriz, qė ndoshta tek ne pėrdorej pak gabimisht. Te ne kishte kuptimin pėr trupin: kishte trup pehriz - dmth kishte trup sportiv, i hollė...

E pra ndihmoni qė tė bėhemi pehriz - tė kemi trup tė shėndetshėm, pse jo edhe tė bukur.

respekt,

BABA nga DURRSI
15-01-2015, 23:58
Titulli i temės ėshtė: SPORT - KALITJE - SHĖNDET, ( pra gjithcka qė ka tė bėjė me sportin, me dobitė e tij ( kalitjen) dhe natyrisht - pėrfundimisht me shėndetin -ē' sjell sporti pėr shėndetin.

AJo qė kam bėrė nė kllapa ka tė bėjė me ato qė unė merrem dhe kam sjellė pėrvojėn time, mbase dikujt do t'i shėrbejė.

Kur kam kohė tė lirė, herė herė luaj tenis ( mbi tavolinė), golf, disk-golf, volejboll, por kėto s'i kam pėrditshmėri. Shkoj edhe nė basen noti.

Prandaj cdo gjė qė sillni, mbase pėr dikė do tė jetė shumė e mirėseardhur.

respekt,

Nje proverb i Greqise se lashte thoshte: Nese doni te jeni i forte- VRAPO, nese doni te jeni i bukur- VRAPO, nese doni te jeni i zgjuar-VRAPO! Ti PROJEKTI-21 je ne rruge te drejte, vetem interesohu qe te zgjedhesh dhe nje diete te pershtatshme per ty pra mbi baza karbohidratesh(dritherat, buka,makaronat,oriz,patate,etj) apo me baze proteinash(mishi, veza, bulmetrat,etj) qe te mos demtosh(gerryesh) masen muskulare! pershendetje mik.

Gi de Masha
16-01-2015, 01:10
Nje proverb i Greqise se lashte thoshte: Nese doni te jeni i forte- VRAPO, nese doni te jeni i bukur- VRAPO, nese doni te jeni i zgjuar-VRAPO! Ti PROJEKTI-21 je ne rruge te drejte, vetem interesohu qe te zgjedhesh dhe nje diete te pershtatshme per ty pra mbi baza karbohidratesh(dritherat, buka,makaronat,oriz,patate,etj) apo me baze proteinash(mishi, veza, bulmetrat,etj) qe te mos demtosh(gerryesh) masen muskulare! pershendetje mik.

tė faleminderit Baba durrėsak.

Ja unė po sjell njė listė tė shkurtėr pėr ata qė kanė problem me kolesterinėn apo qė duan tė ruhen prej saj.

Ushqimi i pėrditshėm
1. prodhime drithėrash: bukė thekre, bukė prej mielli kokėrrmadh, bukė e bardhė, knak (thyerje)-pėrshesh!!,
oriz, pastė, bukė tė tė gjitha llojeve drithėrash, müsli(mysli)-produkt i pėrbėrė prej drithit, arrave, lajthive dhe
pemėve, por pa yndyrė.
2. Pemė-fruta: tė gjitha llojet e pemėve tė freskėta, tė thara a tė ngrira, si dhe tė konservuara.
3.perime: tė gjitha llojet e perimeve tė freskėta, tė terura a tė ngrira. Pastaj: erėza,patate dhe avako.
4.belgfrugter: tė gjitha bimet bizelore tė freskėta, tė thara, tė ngrira a tė konservuara ( paketuara). Tofu.
5. peshk: peshk tė freskėt a tė ngrirė tė pėrgatitur pa yndyrė, konservė peshku pa yndyrė,

shėnim shtesė:
- parapėlqehet mishi i pulės, por para se tė zihet a piqet, duhet t'i hiqet lėkura.
- vezėt - merren tė ziera, por vetėm pjesa e bardhė.

ju faleminderit,

Elian70
16-01-2015, 13:19
Jane keshilla te dobishme...do i ndjek me patjeter...Faleminderit!

p.s. por une di qe buka e bardhe rrit glicemine (sheqerin ne gjak) dhe ndonje sqarim me te zgjeruar per bukėn prej mielli kokėrrmadh se nuk e kuptova...

atrevido
23-01-2015, 19:49
Sill pėrvojėn tėnde qė tė mėsojmė edhe ne!

Cfare do te dish konkretisht?

BABA nga DURRSI
24-01-2015, 22:37
tė faleminderit Baba durrėsak.

Ja unė po sjell njė listė tė shkurtėr pėr ata qė kanė problem me kolesterinėn apo qė duan tė ruhen prej saj.

Ushqimi i pėrditshėm
1. prodhime drithėrash: bukė thekre, bukė prej mielli kokėrrmadh, bukė e bardhė, knak (thyerje)-pėrshesh!!,
oriz, pastė, bukė tė tė gjitha llojeve drithėrash, müsli(mysli)-produkt i pėrbėrė prej drithit, arrave, lajthive dhe
pemėve, por pa yndyrė.
2. Pemė-fruta: tė gjitha llojet e pemėve tė freskėta, tė thara a tė ngrira, si dhe tė konservuara.
3.perime: tė gjitha llojet e perimeve tė freskėta, tė terura a tė ngrira. Pastaj: erėza,patate dhe avako.
4.belgfrugter: tė gjitha bimet bizelore tė freskėta, tė thara, tė ngrira a tė konservuara ( paketuara). Tofu.
5. peshk: peshk tė freskėt a tė ngrirė tė pėrgatitur pa yndyrė, konservė peshku pa yndyrė,

shėnim shtesė:
- parapėlqehet mishi i pulės, por para se tė zihet a piqet, duhet t'i hiqet lėkura.
- vezėt - merren tė ziera, por vetėm pjesa e bardhė.

ju faleminderit,

per embelsira as qe behet fjale ????? Po ato jane te mira , qysh tja bejme pa ato? Dreqi e mori, gjith gjerat e mira - o jane te paligjshme (te tymosesh here pas here i cigare jamaikane), ose jane imorale (te shkosh per vizite te shtunen ne mbremje tek sinjorat putana) ose jane te demshme per shendetin( omelsinat, ushqimet e mira ose pijet e dashura)! Edhe hoxhallaret kane me shume privilegje......! respekte PROJEKTI-21 dhe bej shaka!

Gi de Masha
27-07-2015, 22:02
per embelsira as qe behet fjale ????? Po ato jane te mira , qysh tja bejme pa ato? Dreqi e mori, gjith gjerat e mira - o jane te paligjshme (te tymosesh here pas here i cigare jamaikane), ose jane imorale (te shkosh per vizite te shtunen ne mbremje tek sinjorat putana) ose jane te demshme per shendetin( omelsinat, ushqimet e mira ose pijet e dashura)! Edhe hoxhallaret kane me shume privilegje......! respekte PROJEKTI-21 dhe bej shaka!

Tė faleminderit BABAngaDURRĖSI
( ishte shaka e mirė dhe unė e pėlqej humorin )

P.S. Se e paskam harruar fare kėtė temė dhe e dija se mė mungonte dicka.

Ja postimi i radhės nga shėtitja e sontme

Gi de Masha
27-07-2015, 22:04
Shėtitje mbrėmjeje, mė 27.7.2015

Rute nr. 3 / rrugėtimi /

Fillimi: A. Nųrregade 48
Bethaniagade
går sti ( kryds - tv)
går sti ( til hųjre )
Jasminalle ( tv )
Hųjbovej ( tv )
Gl. Landevej ( tv)
Bredgade (tv)
Bethaniagade (tv)
Nųrregade B

distanca: 4.280 m
koha: 46:04
shpetėsia mesatare: 5,6 km/t
shpetėsia maksimale: 19,1 km/t
kaloritė: 322 kcal
bilanci fluid: 0.16 l ( s'jam i sigurt si i bie shqip kjo?!)

km 1, koha - 10.10, g.h. 5.9 km/t
km 2, koha - 21.18, g.h. 5.4 km/t
km 3, koha - 31.52, g.h. 5.7 km/t
km 4, koha - 42.43, g.h. 5.5 km/t
280m koha - 46.04, g.h. 5.0 km/t

Gi de Masha
13-02-2016, 00:18
PĖRSHĖNDETJE NGA SHĖTITJA E MBRĖMJES
- ECJE

Data: 12 shkurt 2016
Ora e daljes: 23: 31
Gjatėsia: 4,49 km
Gjatėsia nė kohė: 48’ 33’’
Shpejtėsia mesatare: 5.5 km/t
Shpejtėsia maksimale: 9,5 km/t
Kalori: 347 kilokalori
Moti/koha: 0 gradė C

https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlf1/v/t1.0-9/12744013_10153935240881952_1732938437771509704_n.j pg?oh=6febc099a4127469e3a07b61f3854e7c&oe=57315019

Gi de Masha
22-03-2016, 03:11
shėtitja e mbrėmjes 21.3.2016

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpl1/v/t1.0-9/10583815_10154039117016952_650194526749850681_n.jp g?oh=c2ec36a9d24360b696b67bad2d8e5f95&oe=5786EDE8

Leaf
22-03-2016, 03:16
shėtitja e mbrėmjes 21.3.2016

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpl1/v/t1.0-9/10583815_10154039117016952_650194526749850681_n.jp g?oh=c2ec36a9d24360b696b67bad2d8e5f95&oe=5786EDE8

Te lumte Demke xhani . Me pelqen qe i perkushtohesh shendetit. Vec nje gje s'po muj me ta fal ....
Si Demke, me gjithe ato info qe ke rregjistru, s'e paske shkrujt se Hena ishte 15-she dhe rrinte si nuse me tel kete mbremje?!

Gi de Masha
22-03-2016, 03:28
Te lumte Demke xhani . Me pelqen qe i perkushtohesh shendetit. Vec nje gje s'po muj me ta fal ....
Si Demke, me gjithe ato info qe ke rregjistru, s'e paske shkrujt se Hena ishte 15-she dhe rrinte si nuse me tel kete mbremje?!

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh hhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa , ooooooooooooooooooooooo
ty tė "gėrrithshin" macet nė terr!
ka 2-3 orė qė paskam harruar tė qesh!

Gi de Masha
23-03-2016, 02:27
shėtitja e mbrėmjes, mė 23.3.2016 ora 1:22

* Pėr sorkadhen edhe hėna 15 -she!

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/564461_10208409554024142_5723076568659442096_n.jpg ?oh=9ea85b62b54e18a187ade2fdb05fe2cd&oe=574C278C

Pirati
23-03-2016, 13:14
kjo kalitja a llogaritet ene ecje me makine o patjeter duhet patur biēikleten ne kete disipline shendeti :D

Gi de Masha
23-03-2016, 15:46
kjo kalitja a llogaritet ene ecje me makine o patjeter duhet patur biēikleten ne kete disipline shendeti :D

hahahahahhaha. shumė mė mirė i kam pasur punėt sa nuk kam pasur makinė - pėr punė tė kalitjes!

Prishtinasi
24-03-2016, 20:06
Te me falesh Adem,
me kambe ecet,jo me biciklete e automjet.
Me biciklete e automjet udhtohet,jo ecet.

Gi de Masha
25-03-2016, 00:52
Te me falesh Adem,
me kambe ecet,jo me biciklete e automjet.
Me biciklete e automjet udhtohet,jo ecet.

Pėrshėndetje Prishtinas, ...

BIĒIKLETĖ f.
Mjet i lehtė e i shpejtė udhėtimi, zakonisht me dy rrota njėra pas tjetrės, qė vihet nė lėvizje me kėmbė. Biēikletė sportive. Biēikletė dyshe. Biēikletė burrash (grash, fėmijėsh). Biēikletė me tri rrota. Biēikletė me motor. Timoni i biēikletės. Shala e biēikletės. Rrotė (gomė, zinxhir, zile, pompė) biēiklete. Gara me biēikletė. Hipi nė biēikletė. Zbres nga biēikleta. Eci me biēikletė. Mori biēikletė me qira.

AUTOMOBIL m.
Automjet me madhėsi e forma tė ndryshme (si autobusi, kamioni, vetura etj.), qė shėrben pėr mbartjen e udhėtarėve ose tė mallrave, pėr gara sportive etj.; makinė. Automobil sportiv. Automobil udhėtarėsh. Buria e automobilit. Rrugė automobili. Uzinė automobilash. Udhėtoj (shkoj) me automobil. Ngas automobilin. Hipi nė automobil.

SystemA
25-03-2016, 07:49
tė faleminderit Baba durrėsak.

Ja unė po sjell njė listė tė shkurtėr pėr ata qė kanė problem me kolesterinėn apo qė duan tė ruhen prej saj.

Ushqimi i pėrditshėm
1. prodhime drithėrash: bukė thekre, bukė prej mielli kokėrrmadh, bukė e bardhė, knak (thyerje)-pėrshesh!!,
oriz, pastė, bukė tė tė gjitha llojeve drithėrash, müsli(mysli)-produkt i pėrbėrė prej drithit, arrave, lajthive dhe
pemėve, por pa yndyrė.
2. Pemė-fruta: tė gjitha llojet e pemėve tė freskėta, tė thara a tė ngrira, si dhe tė konservuara.
3.perime: tė gjitha llojet e perimeve tė freskėta, tė terura a tė ngrira. Pastaj: erėza,patate dhe avako.
4.belgfrugter: tė gjitha bimet bizelore tė freskėta, tė thara, tė ngrira a tė konservuara ( paketuara). Tofu.
5. peshk: peshk tė freskėt a tė ngrirė tė pėrgatitur pa yndyrė, konservė peshku pa yndyrė,

shėnim shtesė:
- parapėlqehet mishi i pulės, por para se tė zihet a piqet, duhet t'i hiqet lėkura.
- vezėt - merren tė ziera, por vetėm pjesa e bardhė.

ju faleminderit,

Kjo varet nga lloji diabetit qe ke!

Prishtinasi
25-03-2016, 08:18
Pėrshėndetje Prishtinas, ...

BIĒIKLETĖ f.
Mjet i lehtė e i shpejtė udhėtimi, zakonisht me dy rrota njėra pas tjetrės, qė vihet nė lėvizje me kėmbė. Biēikletė sportive. Biēikletė dyshe. Biēikletė burrash (grash, fėmijėsh). Biēikletė me tri rrota. Biēikletė me motor. Timoni i biēikletės. Shala e biēikletės. Rrotė (gomė, zinxhir, zile, pompė) biēiklete. Gara me biēikletė. Hipi nė biēikletė. Zbres nga biēikleta. Eci me biēikletė. Mori biēikletė me qira.

AUTOMOBIL m.
Automjet me madhėsi e forma tė ndryshme (si autobusi, kamioni, vetura etj.), qė shėrben pėr mbartjen e udhėtarėve ose tė mallrave, pėr gara sportive etj.; makinė. Automobil sportiv. Automobil udhėtarėsh. Buria e automobilit. Rrugė automobili. Uzinė automobilash. Udhėtoj (shkoj) me automobil. Ngas automobilin. Hipi nė automobil.

Ti ke thane je mesues !!
Gjanat si rasti ne fjale duhet sqarue bindshem me fjale tua,jo me fjalor.
Fjalori ne fjale eshte aq i randesishem sa te ndihmon me u marr vesh me tosket,jo ma shume.

Qe ku due me dale;
fjalori eshte i formuluem krejt ne baze te tosknishtes dhe si i tille ka plot mangesi.Ka plot raste qe pershkruhen me fjale toske e tingellojne fort pa logjike.
Sic nuk dyshoj qe ka raste te ngjashme me gegnishten.
E njejta gja do te ishte,nese fjalori do te formulohej krejt ne baze te gegnishtes.
Ne te dy rastet fjalori do te ishte (sic eshte tani) gjysem shqip,jo krejt shqip.

Me pake fjale , kjo i bje : si me i grahe bicikletes vec me njanen kambe.

Cka duhet ba ?
Duhet perdor fjalet (shprehjet) shqip (gegnisht a tosknisht,s`ka randesi) qe ne menyren ma bindese te pershkruhet rasti (ndodhia) per te cilen bahet fjale.


Qe disa raste ne tosknisht qe perdoren shume shpesh e jane me mangesi logjike.

U mbyt anija !
Anija fundoset,nuk mbytet.Njerezit ne anije (mund te)mbyten.

Liber i bukur,kange e bukur,teme e bukur,film i bukur,etj.

I/ e bukur , i hijeshem/ e hijeshme ,
eshte dicka nga pamja,qe te doket e tille kur e sheh.
Qe domethane nuk behet fjale per permbajtjen.

Ma logjikshem tingellon me thane : i mire, kuptimplote ,
qofte fjala per film a liber ,sepse e kemi fjalen per permbajtjen,jo per pamjen.

I ngjita shkallet , ne vend te : u ngjita shkalleve
e shume raste tjera.


Me kambe ece njeri o Adem,jo me biciklete.

atrevido
27-03-2016, 19:45
https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/564461_10208409554024142_5723076568659442096_n.jpg ?oh=9ea85b62b54e18a187ade2fdb05fe2cd&oe=574C278C

Gi, mundohu ta mbash shpejtesine mesatare tek 6-6.5 km/h nese ecen me kembe, ndersa me biciklete te pakten dyfishi, ndryshe perfiton vetem nga ana psikologjike. Me pak fjale, rrene veten, se kalori djeg shume pak. :)

Gi de Masha
15-05-2016, 22:36
Nga ecja e mbrėmjes, 15.5.2016

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13254293_10154198057826952_9042471093250731806_n.j pg?oh=9eaf883d23ea3eb23ceb9fa3c2de6436&oe=57DEC666

Gi de Masha
15-05-2016, 22:42
Ti ke thane je mesues !!
Gjanat si rasti ne fjale duhet sqarue bindshem me fjale tua,jo me fjalor.
Fjalori ne fjale eshte aq i randesishem sa te ndihmon me u marr vesh me tosket,jo ma shume.

Qe ku due me dale;
fjalori eshte i formuluem krejt ne baze te tosknishtes dhe si i tille ka plot mangesi.Ka plot raste qe pershkruhen me fjale toske e tingellojne fort pa logjike.
Sic nuk dyshoj qe ka raste te ngjashme me gegnishten.
E njejta gja do te ishte,nese fjalori do te formulohej krejt ne baze te gegnishtes.
Ne te dy rastet fjalori do te ishte (sic eshte tani) gjysem shqip,jo krejt shqip.

Me pake fjale , kjo i bje : si me i grahe bicikletes vec me njanen kambe.

Cka duhet ba ?
Duhet perdor fjalet (shprehjet) shqip (gegnisht a tosknisht,s`ka randesi) qe ne menyren ma bindese te pershkruhet rasti (ndodhia) per te cilen bahet fjale.


Qe disa raste ne tosknisht qe perdoren shume shpesh e jane me mangesi logjike.

U mbyt anija !
Anija fundoset,nuk mbytet.Njerezit ne anije (mund te)mbyten.

Liber i bukur,kange e bukur,teme e bukur,film i bukur,etj.

I/ e bukur , i hijeshem/ e hijeshme ,
eshte dicka nga pamja,qe te doket e tille kur e sheh.
Qe domethane nuk behet fjale per permbajtjen.

Ma logjikshem tingellon me thane : i mire, kuptimplote ,
qofte fjala per film a liber ,sepse e kemi fjalen per permbajtjen,jo per pamjen.

I ngjita shkallet , ne vend te : u ngjita shkalleve
e shume raste tjera.


Me kambe ece njeri o Adem,jo me biciklete.

Qė mos tė zgjatem shumė: ky fjalor qė kemi, hartuar nga kokat e gjuhėsisė, hė pėr hė ėshtė kuran e bibėl pėr gjuhėn tonė.

E kam respektuar dhe do ta respektoj deri tė mblidhen prapė kokat e gjuhėsisė dhe ta plotėsojnė ( por jo edhe individė - se ka edhe fjalorė qė kanė nxjerrė ca qė pėrditė e vrasin gjuhėn tonė )

Respekt,

Gi de Masha
15-05-2016, 22:43
Gi, mundohu ta mbash shpejtesine mesatare tek 6-6.5 km/h nese ecen me kembe, ndersa me biciklete te pakten dyfishi, ndryshe perfiton vetem nga ana psikologjike. Me pak fjale, rrene veten, se kalori djeg shume pak. :)

Me pak fjalė: mė mirė pak se hiē!
Do tė bėj pėrpjekje ta rrit shpejtėsinė.

P.S. Pėr bicikletė shpejtėsia ėshtė 17 km nė orė, unė jam dikund pak mbi 15! ( prapė mė mirė se hic )

Prishtinasi
16-05-2016, 10:01
Qė mos tė zgjatem shumė: ky fjalor qė kemi, hartuar nga kokat e gjuhėsisė, hė pėr hė ėshtė kuran e bibėl pėr gjuhėn tonė.

E kam respektuar dhe do ta respektoj deri tė mblidhen prapė kokat e gjuhėsisė dhe ta plotėsojnė ( por jo edhe individė - se ka edhe fjalorė qė kanė nxjerrė ca qė pėrditė e vrasin gjuhėn tonė )

Respekt,

Kuran e bibel asht per ty edhe per disa gege tjere imitues , se ju aq dini,domethane nuk jeni te vetedijshem qe po e mohoni vetvehten!
Sigurisht asht edhe per tosket, se permban fjale toske.Ndersa per shumicen e gegeve nuk asht ashtu, sepse ky fjalor ta ka fshi(eliminue) gegnishten krejt, dmth nuk permban fare fjale gege.

Paramendo tjetren; nese gegnishtja kishte me qene baza e standardit e fjalori zyrtar pa asnji fjale toske,si kishin me e ndije vehten tosket?! Mue me kish ardhe shume keq ne asi rasti!

K.Myftaraj e ka nji shkrim kuptimplote qe ben fjale per kongresin e gjuhes te vjetit 1972.
Nga faktet qe i jep K.Myftaraj ne ate shkrim, 99 % nga pjesmarresit e atij kongresi kane qene analfabeta shkencor!
Eqrem Cabeji ka qene i vetmi ne ate kongres qe e ka pas nivelin e duhun shkencor per cashtje te gjuhes.
E dihet qe Eqremi ka qene fillimisht kunder qe tosknishtja me qene baza e standardit.
Po edhe ky u ba me tosket tjere se s`pat tjeter shanse.

A asht i imponuem standardi qe e kemi sot ?
Po, i imponuem asht,sepse ishte vendim politik (urdhen) nga diktatura toske qe tosknishtja me qene baza.

Tash mbaje mend tjetren.
Para LIIB dihet qe ka pas disa konsultime nga geget e tosket per nji standard te perbashket.
Pa urdhna,pa vendime politike,me marrveshje ne mes gegeve dhe toskeve u muer vendim qe baza e standardit te gjuhes shqipe me qene gegnishtja e rrethit te Elbasanit,aty ku geget dhe tosket jane ma afer.


Gjuha shqipe asht gegnishtja edhe tosknishtja, e jo vec njana vetem.
Vec njana vetem e len gjuhen me mangesi dhe i percane geget e tosket.
Gegnishtja nuk ka shanse me u eliminue,ajo flitet nga rreth 70 % te shqiptareve,shkruhet qe ma shume se 400 vjet dhe e ka frazeologjine ma te pasun se tosknishtja.

Cili gege normal i thote femiut te vet :
ece bicikleta, ece raketa ?!!Asnjani.
Bicikleta levize,raketa levize (fluturon) e njeri ece.

Shnet

Gi de Masha
20-01-2019, 23:17
Ne i themi: "gjuhė e njėsuar", ndėrkaq nė Danimarkė i thonė "Rig sprog"

Gjuha e njėsuar ka bėrė qė dy shqiptarė tė flasin ddėrmjet veti shqip pa pasur nevojė pėr pėrkthyes.

Gi de Masha
22-09-2019, 05:49
Po a anashkalohet kjo temė, mor aman?!

Ja njė aktivitet i mbrėmshėm imi nė palestrėn e qytetit:

*sport para gjumit!

- ecje nėkėmbė 2.600 m
- ecje me biēikletė 2.520 m

... dhe ca ushtrime tė tjera

http://imgur.com/Ati4kFZ.9.2019 - bashkė.jpg