PDA

View Full Version : Zyrtare: Boksi kosovar pranohet ndėrkombėtarisht


Poeti
14-11-2014, 07:47
Publikuar: 8:35 / 14.11.2014

http://www.telegrafi.com/fo/sport/zyrtare-boksi-kosovar-pranohet-nd-euml-rkomb-euml-tarisht_hd.jpg

Sporti kosovar ka bėrė edhe njė hap pėrpara, me Federatėn e Boksit qė ėshtė pranuar ndėrkombtėtarisht.

Pas pranimit tė Komitetit Olimpik tė Kosovės (KOK) nė Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar (KON), Kosova zyrtarisht ėshtė pranuar mė drejta tė plota edhe nė Federatėn Ndėrkombėtare tė Boksit (AIBA).

Bashkė me Kosovėn nė Federatėn Ndėrkombėtare tė Boksit janė pranuar edhe India e Mikronezia, kurse Malta nuk ėshtė pranuar.

Vendimi ėshtė marrė nė orėt e para tė mėngjesit tė sė premtes sipas kohės sonė nė Korenė Jugore ku po zhvillohet kongresi i AIBA dhe ku marrin pjesė edhe kryetari i Federatės sė Boksit tė Kosovės (FBoxK), Ramadan Selimi bashkė me presidentin e Komitetit Olimpik tė Kosovės (KOK), Besim Hasanin.

Lajmin e pranimit e Kosovės nė AIBA e ka konfirmuar pėr KosovaPress zėdhėnėsi i FBoxK-sė, Latif Demolli.

“FBK ėshtė pranuar mė drejta tė plota nė AIBA. FBoxK ėshtė federata e 195-tė e AIBA-sė”, ka thėnė Demolli nė orėt e para tė mėngjesit tė ditės sė sotėm.

Ndėrkohė, edhe Ministri i Sportiti, Memli Krasniqi, ka shprehur gėzimin e tij me anė tė njė statusi nė rrjetet sociale.

“Njė tjetėr hap i rėndėsishėm. Federata e Boksit e Kosovės ėshtė bėrė anėtare e plotė e AIBA-s. Faleminderit President Wu dhe shumė fat boksierėve tanė”, ka shkruar ai./Telegrafi/

kriko
14-11-2014, 10:10
Urime,2 lajme te mira sa i perket sportit mbrenda nje muaji
tashti rradhen e ka fudbolli,sa me shpejt te pranoheni ne UEFA
duket qe qeveria e kosoves po lobon shum per sport...

The Illyrian Warrior
14-11-2014, 10:46
Boksi ne Kosove ne pergjithesi ta marrim ka qene gjithmone ne disa nivele me larte sesa sportet tjera, shqiptaret njihen si te suksesshem ne sportet individuale sidomos ne sportet fizike dhe te mundjes prandaj FBB mendoj se ish duft qe shume ma heret ta pranoj Kosoven ne kete organizate sportive.

yllbardh
14-11-2014, 11:31
njė lajm shumė i mirė... urime

Rex
14-11-2014, 11:34
Sporti qe shqiptaret e kane dominuar ne Jugosllavi e me gjere.

Urime.

Sopoti
14-11-2014, 11:37
Sporti qe shqiptaret e kane dominuar ne Jugosllavi e me gjere.

Urime.

Jam i bindur qe do reflektojne mrekullueshem perplot medalje,sikurse sportin e mundjes Shkodrant.

Rex
14-11-2014, 11:41
Jam i bindur qe do reflektojne mrekullueshem perplot medalje,sikurse sportin e mundjes Shkodrant.

Boksiereve tane ju duhen vetem kushte ne menyre qe te mos e kane ne mendje problemin e ekzistences. Pjesen tjeter e kryejne vet.

Nuk mund te vazhdohet me... paradite stervitje, pasdite kamarier... sic eshte momentalisht.

Ketu nuk ka faj as ministri aktual se nuk ben t'i hyjme ne hak. Ka punu mire kete mandat, por kur s'ka lek s'ka as muzike.

AAO
14-11-2014, 12:23
Rex me hiq nje kuriozitet. Cilat krahina ne kosove shquhen ne sportin e boksit? Drenica e di qe ka tradite. Ndonje krahine tjeter?

Ne shqiperi psh ne sportin e boksit gjithmone shkodra e ka pas tradite.

Rex
14-11-2014, 12:38
Rex me hiq nje kuriozitet. Cilat krahina ne kosove shquhen ne sportin e boksit? Drenica e di qe ka tradite. Ndonje krahine tjeter?

Ne shqiperi psh ne sportin e boksit gjithmone shkodra e ka pas tradite.

Ata qe i takojne gjenerates se arte kane qene nga te gjitha anet. Shembull Lah Nimani e Xhevdet Peci nese nuk gaboj kane qene nga Mitrovica, Muharrem Gjocaj nga Peja, Fatmir Makolli nga Prishtina, Nazif Gashi nga Drenica (prap s'jam i sigurte), Mehmet Bogujevci nga Fushe Kosova, Aziz Salihu i lindur ne Prishtine por nese s'gaboj me orgjine nga Tetova etj.

Pak a shume keta kane qene gjenerata e arte ne kohen e Jugosllavise.

Oxygen
14-11-2014, 12:45
Boksi ne Kosove ne pergjithesi ta marrim ka qene gjithmone ne disa nivele me larte sesa sportet tjera, shqiptaret njihen si te suksesshem ne sportet individuale sidomos ne sportet fizike dhe te mundjes prandaj FBB mendoj se ish duft qe shume ma heret ta pranoj Kosoven ne kete organizate sportive.

Deri diku kjo eshte komplet pa lidhje, te jesh i zoti ne nje sport nuk do te thote qe te pranojne patjeter pasi ndikojne faktor te tjere kombetar per njohje.

Por... qe ne shqiptaret ne sportet fizike jemi shum here me mire kjo dihet dhe eshte gjynah qe nje fakt kaq i dukshem ngelet ne plan te 1, 2 apo dhe plan te 3. Se di per ne KS por ne AL duhet te investohet ne keto lloje sportesh per te qene me dinjitoz.

Persa i perket njohjes eshte nje hap shum i rendesishem dhe i domosdoshem, Kosova ka nevoje per cdo forme kombetare qe te prezantohet me imazhin e duhur para botes.

Me behet vertet qefi, Suksese!