PDA

View Full Version : Kaladibranēe


Paion
05-12-2014, 07:03
http://www.albeu.com/galeria/images/30509.jpg

Ēardak (kaladibranēe, delet e killafta).

Sport popullor shqiptar.

FGJSSH
4. Lojė nė tė cilėn njėra palė e lojtarėve pėrkulen tė lidhur nga kurrizi pėr duarsh dhe lojtarėt e palės tjetėr pėrpiqen t'u hipin
sipėr; kaladibranēe. Luajnė ēardakun.

Pėr mė tepėr, ata qė janė sipėr ngrenė disa gishta nga njė deri nė pesė, dhe pala qė ėshtė duke bartur nė shpinė kundėrshtarėt duhet t'ia qėllojė nėse gishtat e ngritur janė ēift ose tek. Nėse e qėllojnė atėherė ndėrrohen rolet, nėse jo atėherė vazhdojnė tė qėndrojnė nė atė rol.

TerraN
05-12-2014, 07:50
http://imageshack.us/a/img201/5851/kaladibrane.jpg

Ēardak (kaladibranēe, delet e killafta).

Sport popullor shqiptar.Pėr mė tepėr, ata qė janė sipėr ngrenė disa gishta nga njė deri nė pesė, dhe pala qė ėshtė duke bartur nė shpinė kundėrshtarėt duhet t'ia qėllojė nėse gishtat e ngritur janė ēift ose tek. Nėse e qėllojnė atėherė ndėrrohen rolet, nėse jo atėherė vazhdojnė tė qėndrojnė nė atė rol.

Loje goxha e vjeter kjo...memzi me kujtohet.
Me se miri apo me interesante behet kur jane tete e me shume veta.

Une e njoh si loje "angjivac"...keshtu dhe thuhet me kercimin e pare: "Angjivac", "birkullac"...se ne cfare gjuhe, he per he s'ia kam fare idene.

Per keto rregulla nuk po e dijsha, ndoshta per arsye se memzi e mbaj ne mend.

Sic a mbaj mend une kercehet nje here, sikur ne kali (gjimnastike). I pari duhet te kerceje sa me larg, ne menyre qe te mbetet vend dhe per te tjeret...Kercimi eshte i rende (duhet te rendohshi disi me rastin e kercimit) ne menyre qe ekipi qe eshte nen te gjunjezohet...kapitulloje... Caku eshte kush qendron me gjate apo kush mund ta mbaje peshen (e atyre qe jane nen)me gjate...Kur "kapitullojne" keta te poshtmit, nderrohen rolet...... e keshtu me radhe...

Nodhta kjo teme eshte dashur te bartej ketu:

http://www.forum-al.com/showthread.php?t=28327&page=2

*

Kurt
05-12-2014, 09:03
Kjo loja quhet "kali/kalorsi" . "Kali/kalorsi sa gishta kam?l"
Sic e pershkruan Terran ashtu eshte. I pari duhet te kerceje larg dhe te ket akuiliber te mire qe te rrij aty.
Kemi lozur ket loje, edhe me shpata lagjia me lagjen kemi lozur aq shume sa nuk shoqeroheshin me cunat nga lagja qe i nDante rruga nga ne. Ishin armiq te deklaruar:D
Edhe bixhoz ne cak, me monnedha 5-10 lekshe ne ate kohe. Ore kalonte dita si 5 minuta..

Gon!
05-12-2014, 09:05
Vėrrt e ndėrrt me shkelėm. :d

TerraN
05-12-2014, 09:45
Kjo loja quhet "kali/kalorsi" . "Kali/kalorsi sa gishta kam?l"
Sic e pershkruan Terran ashtu eshte. I pari duhet te kerceje larg dhe te ket akuiliber te mire qe te rrij aty.
Kemi lozur ket loje, edhe me shpata lagjia me lagjen kemi lozur aq shume sa nuk shoqeroheshin me cunat nga lagja qe i nDante rruga nga ne. Ishin armiq te deklaruar:D
Edhe bixhoz ne cak, me monnedha 5-10 lekshe ne ate kohe. Ore kalonte dita si 5 minuta..

Meqe thash qe nuk i mbaj mend saktesisht rregullat, tash ma kujtove qe ai qe kercen duhet ta ruaje ekuilibirn, sepse ai qe eshte nen leviz (aq sa ka mundesi ne ate pozite) sikur keta ne kuaj rodeo...Nese ndonjeri bie ne toke nderrohet ekipi..."te kercyerit kercehen" :D

S'kam lozur aq shume, ndoshta 3 a 4 here...megjithate me erdhi mire qe paska dhe te tjere qe po e njohkan kete loje.

*

Gon!
05-12-2014, 09:57
Terran, po ajo loja qe hynte njeri gugjar, perkulej dhe te tjeret kercenin mbi shpinden e tij, duke bere gjera te ndryshme, si psh ajo qe e permenda me larte "Vėrrt e ndėrrt me shkelėm" duke i futur nje shqelem bytheve gjeresa kercenim mbi te, si eshte quajtur, dhe nga kush e kishim marre?

Besoj qe edhe tek ju eshte luajtur kjo loje.

TerraN
05-12-2014, 10:15
Terran, po ajo loja qe hynte njeri gugjar, perkulej dhe te tjeret kercenin mbi shpinden e tij, duke bere gjera te ndryshme, si psh ajo qe e permenda me larte "Vėrrt e ndėrrt me shkelėm" duke i futur nje shqelem bytheve gjeresa kercenim mbi te, si eshte quajtur, dhe nga kush e kishim marre?

Besoj qe edhe tek ju eshte luajtur kjo loje.S'po me kujtohet, Gon!, saktesisht.

Ndoshta edhe ti e ke me te degjuar dhe nuk e ke pershkruar si duhet...

Me siguri nuk e kam lozur kete loje. Jo ne lagjen tone.

Nje loje qe quhet "guxhė" e kam pare te luhet ne malesi (Karadak) dhe eshte shume e ngjashme me ate qe sot e quajme"golf". Ndoshta dhe golfi e ka prejardhjen nga guxha...


*

drague
05-12-2014, 10:23
kala dibranēe eshte kaq e vėshtir te kuptohet?

Kurt
05-12-2014, 10:25
S'po me kujtohet, Gon!, saktesisht.

Ndoshta edhe ti e ke me te degjuar dhe nuk e ke pershkruar si duhet...

Me siguri nuk e kam lozur kete loje. Jo ne lagjen tone.

Nje loje qe quhet "guxhė" e kam pare te luhet ne malesi (Karadak) dhe eshte shume e ngjashme me ate qe sot e quajme"golf". shkop e dokerr dhe shkop e cingla, te dyja ngjasojn pak me golfin, edhe golfin e loz mire, natural,lol


*
"Shkop e dokerr" apo "shkop e cingla"?! Edhe ato lojera i kam lozur dhe ato i ngjasojn golfit pak a shume, noshta kjo ka te beje me faktin qe jam natural ne golf swing se loz shpesh golf,lol