PDA

View Full Version : Zyrtare: Komiteti Olimpik i Kosovės me tė drejta tė plota nė KON


Poeti
09-12-2014, 13:26
Publikuar: 11:34 / 9.12.2014


http://www.telegrafi.com/fo/sport/zyrtare-kok-u-me-t-euml-drejta-t-euml-plota-n-euml-kon_hd.jpg


Komiteti Olimpik i Kosovės (KON) ėshtė pranuar me tė drejta tė plota nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar (KON).


KOK-u me vendim unanim bėrė anėtari mė i ri i KON-it nė kongresin e mbajtur sot nė Monaco, transmeton Telegrafi.


Duke arsyetuar aplikacionin e Kosovės pėr anėtarėsim tė plotė, Pierre Miro tha se Kosova ėshtė njė vend i sportit.


“Kosova ėshtė njė vend real i sportit me njė strukturė reale tė sportit, me 34 federata 8 nga tė cilat janė tė pranuara ndėrkombėtarisht me status tė plotė dhe 4 me status tė pjesshėm”, tha Miro.


Kujtojmė se nė tetor tė kėtij viti, Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar (IOC) kishte marrė vendim pėr njohjen e pėrkohshme tė Komitetit Olimpik tė Kosovės dhe kishte propozuar qė Komitetit Olimpik tė Kosovės t'i jepet njohje e plotė nė sesionin e ardhshėm tė IOC qė do tė mbahet nė dhjetor nė Monako.


Bordi Ekzekutiv i IOC-sė, kishte vėnė nė dukje se Komiteti Olimpik i Kosovės ka pėrmbushur kėrkesat pėr pranim tė pėrshkruara nė Kartėn Olimpike. Kėto pėrfshijnė kriteret sportive dhe teknike si dhe pėrkufizimin e "vendit", sipas pėrcaktimit nė Rregullin 30.1 - "njė shtet i pavarur i njohur nga bashkėsia ndėrkombėtare".


Kosova ėshtė njohur si shtet nga 108 shtete anėtare tė OKB-sė, nga gjithsej 193.

KOK-u u themelua nė vitin 1992 dhe ka mė shumė se 30 federata Kombėtare, 13 nga tė cilat janė pranuar nga Federatat Ndėrkombėtare, nga kėto, gjashtė janė mė tė drejta tė plota dhe shtatė tė tjera me tė drejta tė kufizuara. /Telegrafi/

Leaf
09-12-2014, 13:29
Mrekulli ky lajm!

Poeti
09-12-2014, 13:33
Nje nder bllokadat e thyera te Serbise!

Dhe nje here po deshmohet qe sportistet dhe sporti jane ambasadoret me te sukseseshem te cdo shteti!

Rex
09-12-2014, 13:34
Lajm shume mire.

Nje medalje do ta kemi te sigurte ne lojerat e ardhshme. Pse jo te arten.

Poeti
09-12-2014, 13:38
Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova do te jene yjet tona ne Olimpiaden e Rios...uroj te kete dhe te tjere qe do e arrijen normen olimpike.

Rex
09-12-2014, 13:39
Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova do te jene yjet tona ne Olimpiaden e Rios...uroj te kete dhe te tjere qe do e arrijen normen olimpike.

Ishalla nuk po martohen deri atehere, se nuk i le vjehrra me marr pjese.

Leaf
09-12-2014, 13:58
Ishalla nuk po martohen deri atehere, se nuk i le vjehrra me marr pjese.

Mos ndill ters aman...

Rex
09-12-2014, 14:05
Mos ndill ters aman...

Dashuria brina s'ka.

Nejse, ndoshta e shtyejne edhe pak se jane te reja.

Ja qe ju dhash pak shprese.

Fshatari
09-12-2014, 14:34
Ishalla nuk po martohen deri atehere, se nuk i le vjehrra me marr pjese.

lol!......

Fshatari
09-12-2014, 14:36
Dashuria brina s'ka.

Nejse, ndoshta e shtyejne edhe pak se jane te reja.

Ja qe ju dhash pak shprese.

As brina, as sy ! Eshte e erret fare !

PS: Pa ar s'ka martese !

Poeti
09-12-2014, 14:42
Ato se pari do te dekorohen me medalje ne Rio e pastaj do te martohen...vecse kam frike qe asnje vjeherr nuk do te guxoj ti pranoj ne shtepi, sepse ia bejne kurrizin me but se barkun

AAO
09-12-2014, 14:45
Lajm shume i mire ,dhe uroj t'na japin nje leksion ne shqiptarve t'shqiperise sesi fitohen medaljet ne olimpiade.

Poeti
09-12-2014, 14:52
AAO, ne fakt une do te doja qe shume shpejt te garojme nen nje flamur, ate kuq e zi, por tash per tash mund te themi qe eshte nje sukses, sepse do jemi te perfaqesuar si dy shtete me garues te nje kombi.

AAO
09-12-2014, 14:58
Te gjithe e deshirojme ate ,por kur ske pulen do hash sorren :D

unreal
09-12-2014, 15:25
Me kete njohje besoj qe Brazili dhe disa shtete tjera do te detyrohen ta njohin Kosoven si shtet.

Poeti
09-12-2014, 16:09
unreal, une kam vetem nje shqetesim (edhepse besoj se tejkalohet) mosdhenja e vizave sportisteve tane, sikur qe ndoshi me garat ne Rusi, kur Majlinda u detyrua te perdor pasaporten e shtetit Shqiptare njesoj sikur edhe trajneri i saj. Nora kishte mbetur jasht garave edhepse kishte plotesuar normen.

kriko
09-12-2014, 16:12
Edhe ky eshte nje dron per serbet,hajt urime kosovareve urojm sukses Majlindes ne Rio 2016

AAO
09-12-2014, 16:16
Provokacija!

unreal
09-12-2014, 16:35
unreal, une kam vetem nje shqetesim (edhepse besoj se tejkalohet) mosdhenja e vizave sportisteve tane, sikur qe ndoshi me garat ne Rusi, kur Majlinda u detyrua te perdor pasaporten e shtetit Shqiptare njesoj sikur edhe trajneri i saj. Nora kishte mbetur jasht garave edhepse kishte plotesuar normen.
E mundur,cdogje eshte e mundur,por prap mendoj se zerat e arsyeshem do te triumfojn dhe Brazili do t'ua be te mundur pjesmarrjen.

unreal
09-12-2014, 16:39
Provokacija!
lol lexoja me heret se c'thone serbet per kete vendim.
Nga komentet kuptova se jane bere pissed off me delegacionin rus.
Kishte edhe komente t'i vihet embargo Rusise sepse na tradhetoi lol

AAO
09-12-2014, 16:43
lol lexoja me heret se c'thone serbet per kete vendim.
Nga komentet kuptova se jane bere pissed off me delegacionin rus.
Kishte edhe komente t'i vihet embargo Rusise sepse na tradhetoi lol

Serbet akoma se dine se Rusia ka nje ndjenje te fshehur dashurie karshi shqiptarve dhe shqiperise :D